gemeente DIRKSLAND r Bladz. 3 Te weinig tijd om de hele krant te lezen? Met alleen de koppen komt u al een heel eind: ook op deze pagina. In één oogopslag ziet u dat het hier gaat over compostvaten, klein chemisch afval, glasbakken, honden en snelheidsoverlast, dus - in feite - over het milieu. Bovendien vindt u hier informatie over de nieuwe taxaties voor de onroerend-goedbelastingen. Belangrijke zaken; zo belangrijk, dat wij hopen dat u tijd heeft om even verder te kijken dan de koppen lang zijn. COMPOSTVATEN IN DE AANBIEDING Aanbieding Zelf composteren Bestellen GLASBAKKEN AFREMMEN! INLEVEREN KCA 25 KG PER MAAND GRATIS Bedrijven betalen, huishoudens niet Afgewerkte olie Proef met chemocar geslaagd HONDEN Alle honden overal aanlijnen TAXATIES VAN HET ONROEREND GOED DINSDAG 17 APRIL 1990 „EILANDEN NIEUWS" 10apriI1990 Hoewel daarover met enige regelmaat cijfers werden gepubliceerd, had tot voor kort bijna niemand een idee van de ongelooflijke bergen afval, die de bewoners van stad en land met elkaar produceren. Maar nu keer op keer de bedrijven, die al dat vuil verwerken, in het nieuws zijn, kuimen we ze zien: op foto's in de krant en op journaal- en andere beelden op de t.v. Zo zien dus die tonnen huisvuil en ander afval eruit. Kan dat luet wat minder? Dat kan. En de oplossingen, die daarvoor worden aangedragen zijn legio. Eén van de oplossingen bestaat uit het zelf composteren van het af val. Het mes snijdt op die manier aan twee kanten. Wie nameUjk (een deel van) zijn huishoudelijk afval composteert heeft 1nog maar weinig (ca. 300 kg. per jaar minder!) mee te geven aan de reinigingsdienst 2. de beschikking over priipa mest voor de tixm. Geen wonder dat er regelmatig mensen informeren naar de mogelijk heden van zo'ri vat. De N. V. Vuilafvoer Maatschappij VAM brengt compostvaten op de markt: de inmiddels bekende Vamvaten. De adviesprijs van die vaten* bedraagt meer dan f. 200.-. Hoewel ze die prijs ten volle waard zijn - het zijn degelijke en ingenieus uit gevoerde vaten - zuUen ze toch niet zo grif worden aangeschaft als wel wenselijk zou zijn. De gemeente heeft daarvoor een oplossing. In samenwerking met de genoemde maatschappij biedt ze u een compostvat aan voor slechts f. 50.-! Deze zeer lage prijs geldt voor één vat per woning. inhoud 240 liter Op de foto ziet u hoe zo'n Vamvat eruit ziet: compact, groen en daar door onopvallend. Op een geschikt plekje in de tuin, liefst in de zon, zal het uitstekend zijn werk doen. Dat werk bestaat uit het composteren van groente-, fruit- en tuinaf val: dus van organische stoffen. Een gemiddeld huisgezin produceert ca. 450 kg. van dit soort afval per jaar. Als u uw vat op de juiste wijze behandelt kan het, zoals al gezegd, daarvan 300 kg. voor zijn rekening nemen. Die juiste behandeling staat uitvoerig omschreven in de handleiding die u bijgeleverd krijgt: hoe u het vat plaatst, zodat de perforaties in de bodem het volle effect hebben; wat erin mag en wat niet; hoe u het op de juiste wijze vult; hoe u een frisse omgeving van het vat bereikt; kortom hoe u op eenvoudige wijze het gewenste resultaat bereikt: een losse, rijke, aardachtige massa, waarvoor uw tuin u dankbaar zal zijn. U kunt uw Vamvat telefoiüsch bestellen bij de heer M.C. de Jong, afdeling Algemene Zaken. Het telefoonnummer is (01877) -1233. De gemeente hoopt veel van zxüke telefoontjes binnen te krijgen, want ookzij heeft voordeel bij de actie. De op te halen en te verwerken hoeveelheid afval zal bij een grote deelname immers aai\2ienlijk ver minderen; en dat moet een zekere besparing opleveren. De gemeente zal die besparing in eerste instantie aanwenden voor het opvangen van de aanschalkosten van de compostvaten. In de ja ren daarna hoopt ze als gevolg van een grote deelname aandeactiede tarieven van de reinigingsrechten/afvalstoffenheffing in de hand te kimnen houden. Doen er daarentegen slechts weinig mensen mee, dan zullen die ta rieven zeker stijgen. Anders gezegd: hoe meer Vamvaten in de gemeente Dirksland, hoe beter. Even een misverstand uit de wereld helpen. De glasbakken, die her en der in Dirksland, Melissant en Herkingen staan, worden door u flink gevuld met/Zessen en potten. Maar kennelijk is het u niet bekend dat u ook kapotte ruiten en ander glas in de glasbak kimt gooien. Nieuwe glasbakken zullen voorzien zijn van een spleet, waardoor u complete ruiten naar binnen kunt schuiven. Goed om te weten en wel zo gemakkelijk. Een jaar geleden vroeg de gemeente via een pagina als deze uw aan dacht voor de verkeersveiligheid in de bebouwde kommen van onze drie dorpen. Ze verzocht de automobilisten onder u dringend op die plaatsen hun snelheid te matigen, ook al geldt er officieel een snelheidslimiet van 50 km. Maar iedereen weet - voetgangers en fietsers nog beter dan auto mobilisten - dat 50 km. in de straten van onze dorpen veel te snel is. Erg breed en overzichtelijk zijn ze nu eenmaal niet en - zoals we ook vorige jaar al schreven - er kan in die straten van alles gebeuren. Kin deren hoUen en overstekende ouderen verplaatsen zich langzaam en voor beiden is het verkeer even gevaarlijk, om van fietsers nog maar niet eens te spreken. Kunt u nu echt kinderen en ouderen niet een beetje ontzien? U bent zelf immers ook kind geweest en ook u zult het later wat rusti ger aan moeten doen. Denkt u daar eens aan. De klachten, die rechtstreeks bij de gemeente binnenkomen of tijdens voorlichtingsavonden worden geuit, zijn legio. En terecht. Daarom nogmaals: matig uw snelheid en geef voetgangers en fietsers de ruimte. Dat zal u heus geen werkelijke vertraging opleveren, dat weet u best. Dit herhaalde verzoek geldt voor iedere automobilist, dus ook voor wie misschien over anderen klaagt. U weet wel: verbeter de wereld.... Misschien herinnert u zich dat, alweer bijna twee jaar geleden, in onze gemeente het fenomeen chemocarzijn intrede deed: een duide lijk herkenbare auto, waarmee u uw klein chemisch afval (KCA) kunt meegeven. Sinds die tijd heeft die chemocar een aantal rondes door Dirksland, MeHssant en Herkingen achter de rug. Bovendien bestaat er al geruime tijd een speciaal depot voor KCA: gesitueerd op het gemeenteterrein aan de Phiüpshoofjesweg 57 te Dirksland. De opbrengst van chemocar en depot was aanzienlijk: ruim 11.000 kg KCAin 1988, ruim 14.000 kg in 1989. Onder klein chemisch afval verstaat de gemeente echter hoofdzake lijk dat afval, dat afkomstig is van de particuliere huishoudens. Zoals u weet gaat het daarbij om resten oplosmiddelen, lijm, cosmeti ca, medicijnen, afgewerkte oHe, batterijen etc. etc. Zij kunnen dit afval gratis bij chemocar of depot inleveren. Maar ook bedrijven en instellingen blijken hun KCA aan de chemo car mee te geven; en het spreekt vanzelf, dat het hier om (heel) veel grotere hoeveelheden gaat. Dat deed de vraag rijzen of het wel verantwoord is ook deze grote hoeveelheden gratis in te nemen. Dat betekent immers, dat de ge meenschap daarvoor betaalt. Om kort te gaan: het antwoord op die vraag is nee. Daarom heeft het gemeentebestuur besloten de gratis in te leveren hoeveelheden KCA te beperken tot 25 kg, per maand. Het spreekt vanzelf dat deze regeling in de eerste plaats particuHeren betreft. Bedrijven, die per maand meer inleveren dan deze gratis 25 kg moeten voor het meerdere betalen, en wel f. 1,85 per kg. Op grond van deze rüeuwe regeling zal het voor veel bedrijven han diger blijken hun KCA rechtstreeks te laten ophalen en daarvoor een contract af te sluiten met de ophaler: de firma Boon Chemie B.V. En niet aUeen handiger, maar ook voordeliger. Postadres en telefoonnummer van de firma zijn: postbus 8005,4330 EA Middelburg, 01180-38040. Voor afgewerkte oüe is een aparte regeling in het leven geroepen. In de praktijk is gebleken dat het inleveren van deze oüe bij het gemeen telijke depot niet goed werkt. Daarom moeten bedrijven en particu lieren die olie voortaan inleveren bij daarvoor gespecialiseerde bedrij ven. Voorbeelden van dergelijke bedrijven zijn Knops Rockanje, telefoon 01814-1970 en Wubben Delft, telefoon (Rotterdam!) 010-4.703.363. U hebt in de afgelopen tijd zoveel KCA bij de chemocar ingeleverd, dat de gemeente deproef met deze wijze van ophalen als geslaagd be schouwt. De chemocar blijft dus. Voortaan komt hij om de drie maanden bij u langs. Let u vooral op de aankondiging daarvan. En bij voorbaat dank voor uw verdere mede- Kranten en tijdschriften hebben in de afgelopen tijd vol gestaan over de gevreesde pitbulls en andere gevaarlijke honden. Geen wonder, want het eerste slachtoffer is inmiddels gevallen. De vraag is nu: wat doet de overheid? De rijksoverheid heeft de gemeenten voorgesteld hun Algemene Poli tie Verordening (APV) aan te passen; in die zin, dat de gevaarUjke pit bull bijzonder kort aangelijnd en bovendien gemuilkorfd zou moe ten worden en herkenbaar worden gemaakt aan een tatoeage in zijn oor. Dat bleek echter gemakkelijker gezegd dan gedaan. Want de eige naren hebben inmiddels laten weten, dat het geen kunst is snel een ander soort hond dan de echte pitbuU te fokken, die - misschien even gevaarlijk of zelfs nog gevaarlijker - niet als zodanig te herkennen zal zijn. Daarom heeft de gemeente Dirksland laten uitzoeken hoeveel pit bulls en daarmee verwante honden er in de gemeente zijn. Dat zijn er weinig. En bij de politie is nog nooit een klacht over een aanvallende hond binnengekomen. Op grond van deze beide feiten hebben burgemeester en wethouders besloten de raad niet voor te stellen aparte bepalingen over pitbuUs en andere gevaarlijke honden op te nemen in de APV. Betekent dat dat de inwoners onbeschermd zijn tegen gevaarlijke honden? Neen. Want de APV van de gemeente Dirksland geeft burgemeester en wet houders de mogelijkheid om de eigenaar van een hond, "die zij ge vaarlijk achten" te verbieden die hond anders uit te laten dan aange lijnd, onder stevige controle en gemuilkorfd. Dus: kent u een gevaarUjke hond, laat u dat dan weten. Burgemeester en wethouders zullen die gevallen serieus bekijken en eventueel maatregelen treffen. Om echter te voorkomen dat de gemeente op een bepaald moment tóch achter de feiten aan zou blijken te hollen - want je weet maar nooit - heeft de raad op 29 maart jl. een vergaand besluit genomen, dat geldt ten aai\zien van ALLE honden. Tot dan toe mochten honden overal buiten de bebouwde kom vrij rondlopen. Maar nu niet meer. De reden daarvoor Ugt in het feit, dat loslopende honden in de afgelopen tijd te veel last veroorzaakten aan wandelaars, trimmers en fietsers en dat ze een aantal schapen zelfs doodbeten. Daarom moeten alle honden voortaan op alle openbare wegen_en paden in het buitengebied worden aangelijnd. En u weet: ook binnen de bebouwde kom mag geen enkele hond los lopen, noch op kinderspeelplaatsen of speelweiden ronddartelen, noch zich, zonder diens toestemming, op het terrein van iemand anders bevinden. Honden zijn leuk, maar ze mogen niet tot last worden. Zoals u waarschijnlijk wel weet moet al het oru'oerend goed in de gemeenten eens per vijfjaar opnieuw worden getaxeerd. Deze wet telijke verplichting houdt verband met de onroerend-goedbelastin gen. Op grond van de taxaties wordt de waarde van het onroerend goed opnieuw vastgesteld. Die nieuwe waarde blijft dan gedurende vijf jaar geldig, dus tot de volgende taxatieronde. In de gemeente Dirksland vonden de laatste taxaties plaats in 1985. Vandaar dat de taxateurs er deze zomer, in de maanden juni tot en met augustus, opnieuw op uitgaan. Die taxateurs zijn in dienst van de Stichting Kij/i* te Arnhem, aan wel ke stichting de gemeente het taxeren heeft overgedragen. Het is goed om dit alles te weten, want mogelijk komt er in de ge noemde maanden een taxateur bij u aan de deur. Vraagt u hem in dat geval naar de legitimatie, die hij bij zich heeft. Twijfelt u, belt u dan even met de gemeente: telefoon 1233, toestel 57. De kans op een dergelijk bezoek is echter klein. De Kafi-taxateurs zijn ervaren mensen, die in veel gevallen al genoeg hebben aan het bekij ken van een huis aan de buitenkant. En soms is zelfs dat niet nodig: vooral niet als het gaat om een straat waar een aantal huizen van het zelfde type staat. De taxateurs taxeren het onroerend goed naar de toestand, waarin het per 1 januari 1990 - dus dit jaar - verkeerde. De lüeuwe waarden gelden dan in principe voor de belastingjaren 1991-1995. Weliswaar kunnen in die jaren de tarieven een wijziging on dergaan, maar de grondslag - dus de waarde van het onroerend goed - blijft gedurende vijfjaar dezelfde. Tenminste: voor zover het gaat om de onroerend-goedbelastingen. KAdastrale en Financiële administratie

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 7