EIUVriDEfl-niEUWS Hondenbezitters in l\/liddelliarnis dienen zicli van een scliepje te voorzien Poolse Sinterldaas woont in Nieuwe Tonge D Ouddorp's Paasbrood bestellen Bram Akershoek bellen! Nieuw raadslid Paas-ontbijt voor 300 behoeftigen Ver. „De Christenvrouw" afdeling Dirksland (01878) 12 78 Ver. 'de Christenvrouw' afd. M'harnis-S'dijk Jan Knape Mzn. 2e Blad DINSDAG 17 APRIL 1990 No. 5891 De gemeenteraad van Middelharnis is het er in zijn vergadering van j .1. don derdagavond snel over eens geworden dat de hondepqepoverlast een halt moet worden toegeroepen. Wie voortaan binnen de bebouwde kom een hond uitlaat dient te zijn voorzien van een schepje waarmee de hondedrol kan worden opgepakt om vandaar te worden meegenomen, zo luidt vrij vertaald het aan de Politieverordening toegevoegde art. 147a. De schepjes worden overigens niet door de gemeente verstrekt; ieder dient daar zelf voor te zor gen. Naar schatting over twee maanden zal de verordening van kracht zijn; elke hondenbezitter krijgt daar trouwens op enigerlei wijze bericht van. de milieu-eisen zullen die prijzen onder druk komen te staan en dhr. Koppelaar durfde het dan ook niet over tariefsver lagingen te hebben, wél lijkt hem de fusie het enige middel 'om de prijzen op een aanvaardbaar niveau te houden', en daarmee zou al veel zijn bereikt. Een vorm van samenwerking, zoals door de tegenstanders van fusie zou worden voorgestaan levert zeker niet die bespa ring die met een fusie zal worden bereikt, zelfs ruim 10 miljoen per jaar, zo is berekend. Het uit de fusie te vormen nieuwe ener giebedrijf zal de n.v. DNB worden genoemd (Delta NutsbedrijO- De ge meenten op Goeree Overflakkee zullen in het bestuur één van de 18 commissa rissen leveren. Windturbines Op de publieke tribune een aantal bewoners van Battenoord, benieuwd als ze waren naar 's raads commentaar op de brief die ze het gemeentebestuur gezonden hadden n.a.v. de dreiging dat er in de direkte omgeving van hun woongemeenschap, weliswaar op Dirks- lands grondgebied, een aantal windtur bines zullen worden geplaatst. 'Weth. Jacobs maakte duidelijk dat van de zijde van het College geen stappen waren ondernomen omdat de plaatsing aldaar beschouwd wordt als een be stuurlijke aangelegenheid van een an dere gemeente, waarin het College zich liever niet zou mengen, temeer omdat de normale rechtsgang, met de mogelijk heid voor betrokkenen bezwaar aan te tekenen, wordt gevolgd. Inmiddels heeft Dirksland de door de Battenoorders ingediende bezwaren ongegrond ver klaard, maar er kan vervolgens bij de Prov. en de Raad van State bezwaar worden ingediend. De heren Rijvers en Hoogzand vonden dat het College de Battenoordse plaats genoten best wat voorkomender had mogen behandelen door hen een briefte sturen waarin het College-standpunt uiteen werd gezet. Dhr. Hoogzand be treurde het dat de bewoners zich nu ken nelijk in de steek gelaten voelen door het eigen gemeentebestuur, maar weth. Ja cobs verklaarde er geen idee van te heb ben gehad dat er op Battenoord rondom de molens zoveel commotie zou ont staan. „We hebben er best aandacht aan besteed, maar gehoor vinden wil niet altijd zeggen datje als klager ook je zin krijgt", zo besloot weth. Jacobs. Oude batterijen Op de suggestie van de directies van de basisscholen in de gemeente het inza melen van gebruikte batterijen op de school weer te animeren is door het College-, en donderdagavond ook door de raad met waardering ingehaakt. Begin vorig jaar namen de scholen deel aan een regionale aktie, waarbij ruim twee ton batterijen werden ingezameld. De verzamelwoede is echter zodanig geluwd dat die nodig weer gestimuleerd zou moeten worden, zoals dat kan gebeuren door een toegezegde gem. sub sidie van 0,50 per kg. Naar schatting zal jaarlijks een bedrag van duizend gulden worden uitgegeven, maar ge hoopt wordt dat die aanname zal wor den overschreden. Vaststelling bestemmingsplannen De raad stelde het nieuwe bestemmings plan 'Polder Oude Stad' vast, noodzake lijk om de bebouwingsmogelijkheden uit te kunnen breiden nu de voorraad bouwgrond uitgeput is. Er werden welis waar enkele bezwaren ingediend, die werden resp. gegrond en niet ontvanke lijk verklaard. Er zal nog nader overleg volgen over de wijze van ontsluiting van het nog aan te leggen dorpsbos dat het best.plan met de bebouwing langs Vrouw tjesweg verbindt. Er zijn enkele alterna tieven uitgedacht waarvan één over het schoolplein van de openbare basis school voert; die zou de schooljeugd een veilige route bieden naar de sportzaal aan de Kolff van Oosterwijckstraat. Prinsenkwartier Ook vastgesteld werd het bestemmings plan Prinsenkwartier te Middelharnis. Onder de bezwaren die zijn ingediend bevindt zich ook dat van de Rijksscho lengemeenschap tegen het verdwijnen van het sportveld. Akkoord zou worden gegaan met het verkrijgen van een vol komen gelijkwaardige voorziening, maar het College verschilt met de school van mening over de gelijkwaardigheid van een nieuw aan te leggen sportveld met accomodatie; het gebruik zou n.l. met anderen gedeeld moeten worden. Voor de school vooralsnog onoverko- menlijk, maar het College vindt dat niet van een onevenredige aantasting van rechten gesproken kan worden. De mede-gebruiker, de voetbalver, zou er slechts jeugdelftallen laten spelen, op tijden waarop de school geen gebruik van het veld zou maken. Het lijkt het College niet zinvol 'tot in lengte van j aren' door te onderhandelen, waarom de raad en passant een voorstel kreeg voorgelegd het betreffende sport veld te onteigenen; overigens zal het College blijven proberen het perceel via minnelijke schikking in eigendom te krijgen. De fraktie Hoogzand en 3 leden van de PvdA fraktie verklaarden zich tegen het voorstel. Dhr. van Heemst (PvdA) deed tevergeefs een oproep het voorstel terug te nemen omdat hij meende dat de oplossing binnen afzienbare tijd zou kunnen worden bereikt. Het voorstel werd niet overgenomen en met meerder heid van stemmen werd het voorstel tot onteigening aangenomen. Een onteige ning kan, middels een versnelde proce dure, in een halfjaar z'n beslag krijgen. Aan hetbegin van de vergadering is mevr. J.M.P. Koole geïnstalleerd als raadslid voor de PvdA; ze complet- teert de fraktie door vervulling van de vakature die was ontstaan door het overlijden van weth. L.C. Kievit. Mevr. Koole heeft eerder een raads periode van vier jaar volgemaakt, maar nu zal ze slechts een maand als raadlid kunnen funktioneren omdat per 1 mei de nieuwe ploeg aantreedt. Die wetenschap heeft overigens geen afbreuk gedaan aan haar motivatie. De aanleiding tot haar rentree heeft daar echter wel een stempel op gezet. Overige besluiten Besloten werd, met de stemmen van de SGP leden van de SGP/RPF fraktie tegen, tot het in gebruik geven van een gedeelte van het kadeterrein te Stad en het terrein bij 'de Staver' te Middelhar nis, voor het houden van lunaparken. Vastgesteld werd de bijdrage per leerling (40% van het bedrag voor de sobere dienstverlening) aan de schoolbegelei dingsdienst 'Centraal Nederland'. Een krediet werd beschikbaar gesteld voor het aanbrengen van nieuwe verlichting in 2 leslokalen van de Groen van Prin- stererschool, en aan de voetbalver. SNS te Stad aan 't Haringvhet werd een sub sidie verleend van 26.760,- in de kos ten van groot onderhoud van de accomo datie en in de kosten van renovatie van de velden. T.b.v. de uitbreiding van het peuter speelzaal-werk met 3 groepen werd een krediet van 7072,- beschikbaar ge steld. Het had overigens niet de instem- Het bestuur heeft het volgende reisje voor u samengesteld: Datum 14 juni 1990. Deze dag zal „de natuur" centraal staan. We vertrekken kwart over acht uit Melis sant en half negen uit Dirksland en rij den naar het restaurant „de Nagtegaal" in het Kralingebos bij Rotterdam, om daar een kopje koffie met gebak te nuttigen. Dan rijden we naar de botanische tuin ming van 4 van de leden van de SGP/RPF fraktie. De brandweerploegen zullen worden voorzien van nieuwe alarmontvangers voor de aanschaf waarvan een krediet van 71.455,50 beschikbaar werd ge steld. „Het Arboretum Trompenburg". In deze tuin waar bomen en struiken uit de hele wereld te zien zijn, krijgen we een rondleiding. Daarna gaan we naar Plaswijk waar we de lunch gebruiken, waarna we om kwart voor drie in het Imax in Rot terdam-Centrum verwacht worden om daar een tocht te maken door de Grand Canyon in Amerika. Om kwart over vijf worden we weer in Dirksland verwacht. U ziet, dicht bij huis natuur van verre landen. Kosten? Inklusief vervoer, entree, koffie met gebak en lunch: 45,-. U kunt zich voor dit reisje aanmelden op de vereni gingsavond van 11 april; daarna tot uiterlijk 9 mei bij mevr. Melissant- Huizer (2419); niet-leden worden op de reservelijst geplaatst. N.B. Wilt u morgenavond (11 april) het stembiljet meebrengen uit het blad „De Christenvrouw"?? D.V. woensdag 11 april hopen wij onze Paasavond te houden. Ds. K. ten Kloos ter zal voor ons een meditatie ver zorgen. Aanvang half 8 in 'de Hoek steen' te Middelharnis. Gasten zijn hartelijk welkom. „Jammer dat zo'n maatregel genomen moét worden", zo werd het voorstel becommentarieerd door dhr. Rijvers, zelf hondenbezitter, maar het er hele maal mee eens dat het zo niet door kan gaan. Dhr. Kersbergen mocht dan wel een 'enorm strenge controle' hebben bepleit en hebben gedoeld op de aan stelling van een gemeentelijk milieu ambtenaar, een idee waar dhr. Rijvers best voor voelde, voorshands ligt de aan stelling van zo'n speurder niet in de bedoeling. Eerst wordt nagegaan of, met de maatregel als stok achter de deur, een mentaliteitsverandering onder de hon debezitters kan worden bereikt. „Een maatregel als deze zou mij zelfs de moed ontnemen ooit nog een hond te hou den....!", liet mevr. Vemooij weten. Hoe op naleving van de verordening zal worden toegezien, het was ook een vraag voor de heren Quist, Hoogzand en mevr. van Eek. Dhr. Kersbergen zag er maar weinig van terecht komen: „....'t is net als met een kapot achterlichtje", vergeleek hij, „daar kun je ook wel een jaar mee rijden voor je gepakt wordt. AJs je één keer per jaar zonder schepje gepakt wordt gaat het heus niet regelmatig mee...!" dacht hij. Ook vanuit het College wordt het spijtig gevonden dat tot maatregelen dient te worden overgegaan, zo liet weth. Koppe laar weten, 't Is om de mentaliteit van hen die zich niet storen aan de 'zeer grote last' die buren, kinderen en ouden van dagen door de hondepoep onder vinden. Met de politie is overeengeko men dat er een aantal keren per jaar gedurende een aantal dagen steekproe ven zullen worden gehouden. Ook weth. Koppelaar hoopt op een zichtbare ver betering van de mentaliteit van honden bezitters die, zo hoopt hij, niet zullen reageren zoals dhr. Kersbergen daar blijk van gaf Wanneer de mentaliteit van de honden bezitters zal verbeteren zal het ook niet nodig zijn met name bij kinderspeel plaatsen borden te plaatsen met een ver bodsbord voor honden, zoals mevr. van Eek dat suggereerde. Fusie WMZ/PZEM Nadat op Goeree Overflakkee de ge meentebesturen van Goedereede en Dirksland al hun instemming hebben gegeven aan de voorgenomen fusie van de n.v. "WMZ en de PZEM (Prov. Zeeuwse Energie My) was het donder dagavond aan Middelharnis' raad zijn oordeel, als aandeelhouder van de WMZ, te geven. Dat was een eveneens instemmend antwoord, met uitzonde ring van de 3 leden van de fraktie Hoog zand en dhr. v. d. Ketterij (SGP). Zij zouden liever een vorm van samenwer king tussen genoemde bedrijven hebben gezien. Niemand was er trouwens echt gelukkig mee, maar meer ter zake kun- digen hebben duidelijk gemaakt dat fusering de enige methode zal blijken te zijn om de energietarieven nog in rede lijkheid te kunnen beheersen. Weth. Koppelaar die de reeks van vragen namens het College beantwoordde bleek daar ook vast van overtuigd. „O.m. door Voor een verzorgingshuis met enkele honderden bewo ners in het Poolse Suwalki (1750 km van hier) is vanuit Middelharnis een wagen volgeladen met goed bruik bare spullen én veel smakelijks voor een Paasontbijt onderweg. Jan Gebraad uit Nieuwe Tonge is zó gegrepen door de armoe die hij in dat tehuis heeft aangetroffen dat hij het niet laten kan zoveel mogelijk de helpende hand te bieden. Hij was er al met Kerst-, maar a.s. Paas-week-end mogen ze wéér op hem rekenen, dankzij de giften, de hulp en de spullen die hij van zovelen ontvangt. De Flakkee Expresse bood een wagen met aanhanger aan die door dir. Aad Hobbel en z'n neef Wim Hobbel zal wor den gereden. J.l. vrijdag en zaterdag werd die, vanuit het 'Polen depot' van dhr. Gebraad volgeladen, met alle mogelijke zaken waarin ze in Suwalki dringend behoefte hebben, maar dhr. en mevr. Gebraad en dhr. en mevr. Dorst hebben nog andere plan nen. De bewoners - zo'n driehonderd - krijgen met Pasen een Paasontbijt waar ze de vingers bij af zullen likken. Er zijn 35 grote paasbroden, kersvers gebakken - ingeladen, en er ging suiker, jam, 10 kg. kaas, plakken ham, rookvlees, worst en flink wat roomboter mee. Voorts appels en sinaas appels. En de ouderen en hulpbehoevenden op wie die hulp gericht is zullen ervan opkijken dat'ie er wéér is, die hol- landse Sinterklaas. In de vracht worden ook 5 normale-, en twee sportrolstoelen meegenomen en er zijn ook 2 elektrische ontvangen die de volgende keer worden meegenomen. Huib de Valk uit Mid delharnis heeft zich daar verdienstelijk voor ingezet. Nadat dhr. Gebraad de verpleeghuisbewoners heeft ver wend, en het personeel en hun kinderen van lekkers zal heb ben voorzien zal de tweede week van, hun verblijf in Polen worden besteed aan het rondrijden - in de Jeep - van rol stoelbewoners die hun oude woonplaats nog we! eens terug willen zien. Per keer kan de Jeep 4 rolstoelen vervoeren, begeleid door een verpleegkundige. De derde week zullen de Nieuwe Tongse dames de gordijnen en overgordijnen bekijken en de mannen lopen de elektrici- teitsleidingen na; aan beiden is stellig veel te doen...! VERVOLGVERHAAL Zijn rentmeesters onzer goederen... - 35 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape Vader gaf er geen antwoord op. Haastig schoot hij naar de bedstee en wrong zich tussen moeder en Aagt in. „Wat zegt hij toch?".... vroeg moeder. Ze had het wel gehoord, maar niet be grepen. Even bleef vader staan en keek naar het bleke gezicht van Frans, dat nu op zij gevallen was. De ogen waren half open en de lip pen gingen zachtjes op en neer alsof hij met zich zelf sprak. Toen zei vader; „Hij ligt te ijlen, ik geloof dat hij hard ziek is".... Hij zocht zijn jas op en zijn pet om naar de dokter te gaan. En baas Ouwestee zei nog: „Het is treurig.... het opgroeiende geslacht van tegenwoordig!.... Je mag hem wel eens goed onder handen nemen. Jaap".... „Daar zit een heel verhaal aan vast, baas, dat ik zelf nog niet helemaal begrijpen kan".... Hij kwam vlak voor de boer staan, zodat hij een stap achteruit moest doen. De ogen van de baas keken verwonderd, zó had hij zijn voorman nog nooit gezien, en hij schrok toen vader zei: „Ik geloof, dat je maar eens moest beginnen met Piet onder han den te nemen, zoveel heb ik al wel begrepen!".... Vader knikte nadrukkelijk. En weer deed baas Ouwestee een stap achteruit. Zijn ogen werden nog groter en hij vroeg: „Piet!.... Wat is er met Piet!?".... „Ja", zei vader, „zoek dat zelf maar eens uit.... We spreken elkander morgen nog wel nader".... Toen ging hij de deur uit. Baas Ouwestee volgde langzaam. Hij schudde zijn hoofd in niet begrijpen.... Wat een vreemde avond toch!.... DERTIENDE HOOFDSTUK E boerderij van baas Ouwestee lag aan de grens van de bebouwde kom van het dorp. Kees liep nu stapvoets en de baas liet hem zo langzaam lopen als hij zelf wilde, het was nu niet ver meer.... Op de bok zat hij te rillen van de kou. Hij wreef in zijn handen en schokte met zijn schouders, maar het hielp niet, hij wilde niet warm worden, hij was door en door koud, en zo nat.... Hij hoopte dat de kachel nog maar flink zou branden. Zijn vrouw zou er wel voor gezorgd heb ben, want hij had altijd koude voeten als hij met de karos was weg geweeste. En ze zou wel onge rust zijn ook, hij kwam nooit zo laat thuis. De oude vrouw zou er wel van opkijken als hij haar alles vertelde.... Van die jongen aan de kant van de weg.... maar het meest nog van Jaap, zijn voor man!.... Wie had dat nu ooit kunnen denken!.... Meer dan vijf en twintig jaar was hij voorman bij hem geweest en nooit had hij iets aan hem gemerkt, nooit!.... „Ik word tóch socialist", had de jongen gezegd en Jaap had gedaan alsof dat van zelf sprak, alsof hij het goed vond. Jaap was óók socialist, net als zoveel andere arbeiders.... Hij kon er niet over uitgedacht komen.... En het leek wel alsof hij het voelde aan zijn hart, alsof het daar pijn deed van binnen.... De wagen draaide het erf op. De populieren langs de rand van het erf ruisten in de stormwind. Door de halve maandjes in de blinden was het lam plicht te zien, dat in de huiskamer brandde. Voor de staldeur bleef Kees staan, en dadelijk daarop kwam de pude vrouw naar buiten: „Ben jij daar. Piet?".... Hij riep terug. Nero sprong blaffend uit de wagen. „Gelukkig", zei ze. Ze liefkoosde de hond, die tegen haar opsprong, en suste: „stil maar, stil maar".... Dan riep ze: „Waar blijf je zolang?".... „Dat vertel ik straks wel".... riep hij terug. De wind woei het geluid van zijn stem weg, ze kon niet verstaan wat hij zei. Ze kwam een stap dich terbij. De wind sloeg de deur uit haar handen, hij vloog wagenwijd open. Het schijnsel van de lamp scheen uit de keuken op het erf „Wil ik je helpen?".... vroeg ze. Ze kon evengoed een paard uitspannen als een boerenknecht. Maar de baas weerde het af „Ga maar vlug in huis, anders vat je nog een kou".... Ze ging. De wind sloeg de deur achter haar dicht met een harde slag. En terwijl hij Kees aan het uitspannen was vroeg hij aan het paard: Begrijp jij wat van die Jaap?".... En het oude paard brieste en schudde zijn natte manen. „Nee", zei de baas, „ik begrijp er ook niets van.... totaal niets.... het is treurig. Kees.... treurig.... 't is een rare tijd, jongen".... De paardepoten klonken zwaar toen ze achter de baas aansukkelden de donkere schuur in.... Toen hij in de warme kamer kwam en in zijn leun stoel zat bij de tafel leek het wel of alles ineens voor zijn ogen begon te draaien. Hij rilde alsof hij de koorts had. „Ik zou eerst maar droge kleren aantrekken", ried zijn vrouw. Hij knikte, dat hij het goed vond. Ze zette een kom warme koffie voor hem neer, dan ging ze naar het kabinet om kleren voor hem op te zoeken. De koffie verkwikte hem. Hij begon zich dadelijk te verkleden, zijn hemd kleefde zo akelig klam aan zijn huid. „Zo'n aap van een jongen", bromde hij. „Wat zeg je?".... vroeg zijn vrouw. Maar hij gaf geen antwoord. Eerst toen hij weer aan tafel zat zei hij: „Wat ik nou toch vanavond overkomen ben, vrouw, daar zul je van op staan te kijken".... En de oude vrouw keek ervan op toen hij begon te vertellen. Ze keek er zo van op, dat ze ophield met koffie schenken, ze bleef staan met de koffiepot in haar handen, een verwonderde blik in haar ogen.... Eindelijk zei ze: „Hoe is het moge lijk?".... „Schenk maar, vrouw".... vermaande hij, „ik heb dorst".... De koffie was lekker en het verwarmde hem van binnen. Hij begon zich nu weer een klein beetje behagelijk te gevoelen. Ze schonk koffie en zei nog eens: „Hoe is het mogelijk?".... Hij knikte treurig: „Ja.... hoe is het mogelijk.... zeg dat eens".... Ze begonnen allebei hun koffie te drinken en het werd stil in de kamer. (wordt vervolgd) Wagen en aanhanger zijn bijna vol. nu nog de ingrediënten voor het paasontbijt. Van links naar rechts: Aad Hobbel. Huib de Valk. dhr. Dorst. Wim Hobbel, dhr Gebraad.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5