EIÜVriDEfl-IIIEm/S Neergeschoten vliegtuigen Waterschappen scharen zich achter gezamenlijk beheersplan Dirkslanders zagen zorg en blijdschap in Roemenië Veilig verlieten met Wiltielmina Dücicer Te hard rijden kost te veel Blomberg, een nieuwe dimensie in wassen en drogen Radio-opname EO in Middelburg Onderlinge wedstrijden Gymver. S.S.S. Eiwit blijkt verrassend heilzaam Huidcrème met wonderiijlte eigenschappen Jeugddienst Pasen Geref. Kerk Ooitgensplaat 4e Blad VRIJDAG 13 APRIL 1990 No. 5892 (IX) Uit een rapport d.d. 2 augustus 1943, samengesteld door het hoofd van de Luchtbeschermingsdienst Den Bom mel, de heer Lokker - geen voorletter(s) - komt een tragisch ongeval naar voren, dat het leven heeft gekost aan een vliege nier van Amerikaanse nationaliteit. Op 30 juli omstreeks half elf, vloog over de gemeente Den Bommel een groot aantal vliegtuigen. Ze vlogen op grote hoogte en er vonden verscheidene lucht- gevechten plaats. Staande op de Kade van Den Bommel, zag de heer Lokker op een gegeven moment een jachtvlieg tuig met grote snelheid omlaag komen. Het vliegtuig Daar ik evenwel niet goed kon zien of het vliegtuig viel of later weer opsteeg en ook niet kon horen of het neerviel, meende ik dat het doorgevlogen was. Het vliegtuig kon, indien het gevallen was, niet op grondgebied van Den Bom mel neergekomen zijn. Daar was, gere kend naar de snelheid waarmee het toestel vloog, de geschatte afstand te groot voor. Waar het vliegtuig is neerge komen en om welk toestel het hier gaat is niet bekend, maar zal verder nog wor den onderzocht. Gevallen Toen de vliegtuigen voorbij waren ge trokken, werd door gemeentebode J. Hameete van Lokker gemeld, dat er iets uit het vliegtuig was gevallen. Dat had den trouwens meer personen gezien. Wat het ook kon zijn, het zou op een stuk land in de polder zijn neergekomen. Wat jammer toch dat de naam van de polder niet is vermeld, ik vermoed dat het om Polder Den Bommel zal gaan. Niet lang daarna wist de gemeentewerk man, F. van der Made, aan Lokker te vertellen, dat de piloot die uit het vlieg tuig gesprongen was, ongeveer 1500 meter van de bebouwde kom van Den Bommel, was neergekomen. Lokker is terstond naar de aangegeven plaats gegaan. De lokatie betrof een akker beteeld met suikerbieten dat op zo'n anderhalve kilometer ten westen van het dorp lag, grenzende aan de Molendijk. Aangetroffen Inderdaad, daar lag tussen en op de bie- tenplanten het lichaam van een man, gekleed in het vliegeniers-uniform van de Amerikaanse Luchtmacht. Volgens Lokker moest de betrokken persoon van grote hoogte gevallen zijn, aangezien naast hem een gat in de grond was van ongeveer 12 cm. diepte. Van andere personen die de ongeluk kige vliegenier hadden zien vallen, ver nam Lokker, dat de piloot niet met de parachute gedaald was, doch zo uit het vliegtuig gevallen was. Het lichaam was, zoals u begrijpen zult, zeer zwaar ver minkt. De wijkzuster van het Groene Kruis, die niet lang daarna was gearriveerd, kon niet anders dan de dood constateren. Ook de plaatselijke arts constateerde de dood. Lokker van de Luchtbescher mingsdienst bleef ter plaatse aanwezig totdat de politie verscheen. De desbe treffende Duitse instantie te Ooltgens- plaat en de Ortskommandant te Middel- harnis werden ondertussen van het neerkomen van de piloot in kennis gesteld. Personalia Op het uniform bevond zich een lederen strookje waarop de naam vermeld stond van R. E. Stover, terwijl op een hand schoen vermeld stond Lt. R. E. Stover. De luitenant-vlieger had een parachute om, welke helaas nog geheel gesloten was. Voorts had hij een zwemgordel en een rubberbootje in opgevouwen toe stand aan een riem bij zich. Vuurwa pens waren niet aanwezig. Wel was het slachtoffer in het bezit van een dolk. In de nabijheid werd een waterdicht hoornen pakketje gevonden, waarin een foto, wat chocolade en kauwgum zat. Het pakje is later door een Duitse mili tair meegenomen. Berging Rond twaalf uur verscheen een Duitse bergingsploeg die de zorg voor het ont zielde lichaam op zich nam. 's Avonds omstreeks 19.30 uur verscheen op het gemeentehuis de opperwachtmeester der Marechaussee en een Duitse militair met de mededeling dat het lijk van de vliegenier naar het lijkenhuis op de Algemene Begraafplaats moest worden overgebracht. Begraven De andere morgen, zaterdag 31 juli 1943, verscheen de kommandant van de Luft waffe die de identiteitspapieren en de uitrustingsstukken meenam, waarna het lijk gekist werd. Nog in dezelfde zin staat.... om desmiddags begraven te wor den op de Algemene Begraafplaats in deze gemeente. Ik denk, dat die begrafe nis is uitgesteld, want het rapport gaat met de volgende zin verder; Maandag 2 augustus 1943, om half elf in de morgen, is het stoffelijk overschot van luitenant- vlieger R. E. Stover met militaire eer ter aarde besteld op de hierboven ge noemde begraafplaats. Het is voor de eerste keer dat bij het begraven van een oorlogsvlieger sprake is van 'met militaire eer' begraven. Vooral in Duitsland ging het met neer gekomen, geallieerde oorlogsvliegers soms gruwelijk naar toe. Waarnemend Burgemeester Nieborg van Den Bommel is de ondertekenaar van dit droevige rapport. Met dank aan de Redaktie, D. Hoogzand Op de foto liet Bristol Blenheim jachtvliegtuig L1514 van de R.A.F. die op 10 mei 1940 op de slikken van de Grevelingen een geslaagde landing maakte. Beide inzittenden kwamen met de schrik vrij (zie Neergeschoten Vliegtuigen V). De foto (van hoge kwaliteit overi gens) is in 1940 gemaakt door de heer H. Ruys te Sommelsdijk. Op het vliegtuig een neef van de heer Ruys. Ook de heer J. Struijk uit Herkingen heeft een foto aangeboden. Hartelijk dank voor deze reakties! De voorzitters van Hoogheemraad schap van de Alblasserwaard en de Vijfheerenlanden, Waterschap De Brielse Dijkring, Waterschap Goe- ree-Overflakkee, Waterschap De Groote Waard, Hoogheemraad schap van de Krimpenerwaard, Wa terschap IJsselmonde en Zuiverings schap Hollandse Eilanden en Waar den hebben een intentieverklaring ondertekend en deze maandag 9 april in het provinciehuis van Zuid- Holland overhandigd aan de gede puteerde drs. I. Günther en ir. J. van der Vlist. Nóg verdergaande samen werking en het met elkaar totstand- brengen van één gezamenlijk Be- Vanuit het groepje helpers dat eind maart/begin april vanuit Dirksland de wagen met 18 ton Flakkeese hulpgoederen naar Roemenië begeleidde ont vingen we een aansprekend reisverslag. Het begint met de spanning van het onbekende en het eindigt zes dagen later met de dankbare constatering weer in eigen land te mogen zijn waar het, zo laat het reisverslag weten, zoveel beter is dan in Roemenië, zelfs in kindertehuizen waar, naar flakkeese begrippen 'verwaarloosde' kinderen werden aangetroffen. 't Was aanvankelijk niet de opzet van de diaconale werkgroep Dirksland geweest naar dat tehuis te gaan, maar het voorgenomen adres in Arad bleek al van hulp te zijn voorzien. De flakkeeërs waren er bijzonder welkom, met voed sel, maar ook met luiers, zeep, shampoo en speelgoed, 't Was ontroerend de dankbaarheid van de leiding van het tehuis en van de kindertjes te ervaren, „'t Was er - zo schrijft mevr. Melissant in haar verslag - alles kaal, met vieze bedjes, ongewassen kinderen, gehandicapt en ondervoed". Bij een jongens- en meisjesinternaat waren ze eveneens bijzonder welkom, want ook daar was de behoefte groot. Wie maar kon heeft meegeholpen de vracht te lossen en het bosje tulpen dat van een meisje gekregen werd, werd als een kostbaar kleinood ervaren. De flakkeeërs zijn in zó'n tehuis ook te eten genood; de warme maaltijd, opge diend in een halfdonkere ruimte had een soort koolsoep als hoofdbestanddeel, gevolgd door aardappelpuree met een verrimpeld appeltje als dessert. Ze heb ben zoveel mogelijk kinderen wat gegeven, zo lang de voorraad strekte een sinaasappel, kleren en wat speelgoed. Onvergetelijke en dikwijls emotionele indrukken hebben de hulpbrengers in Roemenië ervaren. Ze hebben er de zorg zowel als de blijmoedigheid gezien en ervaren, 't Was kortom een enerverende reis. De Roemenen hebben er minstens een aantal flakkeese vrienden bij. Met graagte hebben zij al het gekregene die in Dirksland verzameld werd achtergelaten op die plaatsen waar ze het meest noodzakelijk waren. heersplan voor de Waterhuishou ding op basis van handhaving van de zelfstandige bestuurlijke verant woordelijkheden zijn de belangrijk ste voornemens in de aangeboden intentieverklaring om tot integraal waterbeheer te komen. Het zuiveringsschap heeft de zorg voor de waterkwaliteit van de sloten, singels, meren en plassen in het zuidelijk deel van Zuid-Holland. De andere water schappen zijn verantwoordelijk voor het regionale waterkwantiteitsbeheer, dijkbeheer en wegenbeheer in dat ge bied. Het totale gebied waar zij met elkaar de waterstaatkundige taken ver zorgen, vormt het gebied van het zuive ringsschap: het zuidelijk deel van Zuid- Holland. In het verleden werd op verschillende terreinen al samengewerkt tussen de waterschappen en het zuiveringsschap. Steeds meer - ook landelijk - wordt ech ter het brede maatschappelijke belang gezien van het in onderlinge samen hang beheren van water: 'integraal waterbeheer". Waterschappen en zuive ringsschap willen daarom nog in 1990 gezamenlijk voor het hele gebied een 'Beheersplan voor de waterhuishou ding' in ontwerp gereed hebben. Onder zoek en aktiviteiten op het terrein van waterkwantiteit en het bewaken van de waterkwaliteit zullen hierop op elkaar moeten worden afgestemd. Andere za ken die in het plan aan de orde moeten komen zijn: sanering van vervuilde waterbodems, berging van baggerspecie uit watergangen, de kwaliteit van het water dat uit grote rivieren in de polders wordt ingelaten, landinrichting en bio logisch waterbeheer. Het streven is een maximaal rendement te halen door zo effektief mogelijk samen te werken en gebruik te maken van eikaars specialis tische kennis op een zo breed moge lijk gebied. Dit initiatief van de voorzitters van deze waterschappen sluit aan bij ontwikke lingen die zich aftekenen in: - de nieuwe wetgeving (zoals de Water schapswet en de Wet op de Water huishouding); - de landelijke beleidsontwikkeling (zoals de 3e Nota Waterhuishouding, het Nationaal Milieubeleidsplan, de 4e Nota Ruimtelijke Ordening, de Struktuurnota Landbouw, het Na tuurbeleidsplan); - de provinciale beleidsontwikkelingen in Zuid-Holland (o.a. het Milieube leidsplan, Streekplan Zuid-Holland- Zuid). De Evangelische Omroep maakt vrijdag 18 mei in Mioddelburg een radio opname voor het muzikale programma 'Laat ons de rustdag wijden'. De avond wordt gehouden in de Oostkerk, Oost- kerkplein l. De opname begint om 20.00 uur. Muzikale medewerking aan deze avond wordt verleend door het Ontmoetings kerkkoor 'Moria', de Christelijke Ge mengde Zangvereniging 'Halleluja' uit Grijpskerke en het Gereformeerde Kerk koor 'Met hart en stem' uit Meliskerke. Dit koor staat onder leiding van Cor- rie Buyze. Jos Vogel zal het orgel bespelen. De meditatie wordt verzorgd door ds. C. Trouwborst. U bent van harte welkom. De toegang is vrij. NIEUWE TONGE Op 7 april j.l. werden in de gymzaal te Nieuwe Tonge onderlinge wedstrijden gehouden, de uitslagen zijn als volgt: Jongens 1. 7-10 jaar: Adriaan Kom 2. Jeroen Noteboom 3. Jongens 1. André Krijtenberg 10-16 jaar: Kees Kom 2. Eric Jan van Burg Meisjes 1. 6-8 Jaar: Antoinette Cassee 2. Anneüen Vos 3. Marsha van der Velde Meisjes 1. 2. 8-10 jaar: Jacqueline Nelisse Rianne van der Boom 3. Selectie Jolanda Hoogstraate 1. Willeke Melissant 2. Corina Melissant 3. Petra Kom De wisselbekers gingen naar Kees Kom, Jacqueline Nelisse en Willeke Melis sant. in het doolhof van prijskaartjes de juiste taxatie... Makelaar I^mboer Tel. 01870-3477 Door natuurlijk eiwit te gebruiken als basis voor de bereiding van huidcrème, is een cosmetisch wonderprodukt ont staan dat voor elk huidtype en huidpro bleem geschikt blijkt te zijn: crème die heilzaam werkt tegen zonne-allergie, acné, contact-eczeem en jeuk: de oplos sing zit in één potje. Enzymen kunnen namelijk ingewik kelde eiwit-structuren zodanig in stuk jes 'knippen' dat een nieuwe stof ont staat ('L-Peptide') met bijzonder huid- vriendelijke eigenschappen. Voor KPIB Cosmetics te Heemskerk was de brede' toepasbaarheid en sterk heil zame werking reden om hieruit een crème te ontwikkelen onder de naam Baroo (naar de ontdekker, dr. Baroo Möller). Zo ontstond een uitermate milde, pH-5 neutrale, hypo-allergene crème, verrijkt met uitsluitend natuurlijke oliën en kruidenextracten. In de dermatologie is deze vinding behoorlijk actueel aan het vi/orden, want zelfs jeuk bij psoriasis verdwijnt. De vervaardiging geschiedt onder de hoede van dermatologen. Deze zijn con tinu bereikbaar via het speciale Baroo- telefoonnummer (06) 022 55 44 waar men met de moeilijkste vragen terecht kan. Men kan zelfs lid worden van de Pro Baroo Club. Verkrijgbaar bij drogisterij, reformhuis en schoonheidsspecialist, 29,95. In tegenstelling to ervaringen in som mige andere provides hebben deze zeven waterschappen reeds vroegtijdig door middel van overeenkomsten dui delijke afspraken gemaakt voor de goede afstemming van waterkwaliteits- en waterkwantiteitsbeheer. Juist deze ontwikkelingen leren dat een bestuur lijke organisatie waarbij kwaliteits- en kwandteitsbeheer niet in één hand zijn, zeer wel doelmatig kan zijn. Bovendien doet deze organisatie recht aan de ver schillende watersystemen binnen de hollandse eilanden en waarden, die ieder om een gebiedseigen aanpak vra gen. Deze opvatting wordt gedeeld door de provincie Zuid-Holland, die zich hierover in februari j.l. in dezelfde zin heeft uitgesproken richting Ministerie van Verkeer en Waterstaat als reaktie op de 3e Nota Waterhuishouding. De intentie-verklaring is de volgende stap in deze samenwerkingsstruktuur. OOLTGENSPLAAT - Een nieuwe dimensie inzake wassen en drogen, aldus worden de was- en droogma- chines van het Duitse liwaliteits- merli Blomberg omsclireven in de internationale vakbladen. Hoewel Blomberg ook wat betreft vaat wassers, bak- en braadovens, magne trons, koelkasten en dergelijke een méér dan goede naam heeft, richten we ons in dit kader enkel op de hierboven reeds aangeduide revolutionaire was- en droogmachines. Het voer te ver om alle voordelen en nieuw-ontwikkelingen van de verschillende Blomberg machi nes op te sommen, maar enige van de meest in het oog springende details wil len we u niet onthouden. De volautoma tische Blombergs centrifugeren tot een top van 1400 toeren per minuut. Bij een slechte wasverdeling - schadelijk voor de machine èn de was - corrigeert de zelfdenkende electronica de onregelma tige trommelloop. De was wordt meer dere keren door onzichtig en langzaam centrifugeren opnieuw en gelijkmatig in de trommel verdeeld. Milieubewust wassen is tegenwoordig een must. Blomberg-machines beant woorden door de installatie van het zogenaamde ökowassysteem - waar door men met een minimum aan was middel kan volstaan - aan de hoogst geldende eisen. Enkele bio-wasmidde- len hebben voor hetzelfde reinigingsef- fekt meer water nodig. Blomberg heeft zijn machines daarvoor met de waterplus-schakelaar uitgerust. Zelfs snel biologisch afbreekbare was middelen op zeepbasis of milieuvrien delijke vet/alcoholhoudende produkten zijn aldus perfekt toepasbaar! De programmakeuze bij de Blombergs is even eenvoudig als innovatief Op de digitale wasstart-klok tikt u slechts drie waarden in: het basisprogramma, de temperatuur en het vervolgprogramma. Op een duidelijke led-indicatie kan men steeds de actuele stand van het pro gramma aflezen. Handig, met name met het oog op het nachttarief, is dat men tot 19 uur vooruit kan programmeren, ter wijl de overblijvende tijd opvraagbaar blijft. Programmeerfouten 'vergeeft' de micro-computer; deze worden gecorri geerd of het programma (bijvoorbeeld 'wol op 95 graden') begint helemaal niet. U bent na het voorgaande nieuwsgierig geworden? Stap dan beslist eens binnen bij Van den Berg, Molendijk 21, Oolt- gensplaat. Men zal u gaarne te woord staan en waar nodig nadere uitleg geven. Eén ding is bij voorbaat zeker: de Blomberg kwaliteit zal zelfs de sceptici over tuigen! Op D.V. 15 april, eerste paasdag zal er's iniddags om 4 uur in de Gereformeerde Kerk te Ooitgensplaat een jeugddienst gehouden worden. Aan deze dienst zal medewerking verleend worden door ds. Venema, het jeugdkoor Jehosua onder leiding van mevr. van Steeg. De kinde ren van de jeugdclubs zullen eveneens medewerking aan deze dienst verlenen. Een ieder wordt van harte uitgenodigd om deze dienst bij te wonen. !NVM, UAKELAAni Bekend van de populaire tv-sen'e: „De Familie Oudenrljn" „Ik ben ook maar een mens," zei laatst een dame, die werd aangehouden in haar cabrioletje. „Ik ook," zei de agent en het te hard rijden kostte haar toch een vermogen. Tenminste, ik vind 120 gulden heel veel geld voor iets waar je uiteindelijk niets aan hebt. Want je hebt er absoluut niets aan, dat harde rijden op secundaire wegen. Op een afstand van bijvoorbeeld 30 kilometer win je met 95 in plaats van de toegestane 80 km per uur hooguit een paar minuten. In theorie althans. In de praktijk blijven er meestal niet meer dan een paar sevonden van over. Onzin dus, die tijdwinst! Snelle rijders zijn sportieve rijders... Ook zo'n onzin!!! Snelle rijders, of eigenlijk te snelle rijders, zijn absoluut niet sportief, maar eerder volstrekt onsportief. Dat zogenaamde sportieve rijden met te hoge snelheden leidt jaarlijks wel tot honderden dodelijke onge vallen! Honderden mensen die om komen!!!! Alleen al op secundaire wegen. Dat is meer dan mijn hele flat! Te hard rijden kost te veel! Waaraan moet je, behalve de maxi mumsnelheid van 80, nou nog meer denken als je op zo'n secun daire weg rijdt? Ik zal het voor u eens eenvoudig op een rijtje zetten. 1. Inhalen op zo'n weg is bijna altijd nutteloos. De vermeende tijd winst is meestal te verwaarlozen. Wil je toch inhalen, bijvoorbeeld een tractor of een ander langzaarji landbouwvoertuig, kijk dan heel goed uit of het kan en doe het nooit in een bocht. 2. Er komen vaak uitritten op se cundaire wegen uit. Er kan dus in eens iemand de weg oprijden. Daar moet je altijd op bedacht zijn. 3. Van de 80 km-wegen moet vaak ook 'langzaam verkeer' gebruik ma ken, zoals landbouwvoertuigen, fiet sers en bromfietsers. Vooral in bochten kunnen zij als onverwachte obstakels opdoemen. En ook hier geldt; bij twijfel niet inhalen! Voor uw veiligheid, en die van hen! 4. En last but not least: wees voortdurend op je hoede voor za ken als overstekend vee, gladheid door modder of loof en wat dies meer zij. Deze tips gelden voor het 'snelle' verkeer. Nog één voor die snelle ri secundaire wegen de fiets! Dan zie zo'n weg kan zijn. ook hoe hard die genlijk al is. vanzelfsprekend gemotoriseerde uitstekende tip jders: bekijk de ook eens vanaf e pas hoe mooi Maar dan zie je 80 kilometer ei- Veel vriendschap en liefde, uw Wilhelmlna Dücker

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 13