EIÜVI1DEI1-HlEmi/S Voorheen in Meneerse Ooievaarstrek IN GESPREk MET Plan Zoommeer gepresenteerd Voorjaarsbingo Verantwoording 'Woord Daad' J. van Dyke 10 Op straete gezet Open dag - Ooitgensplaat 'Zitten' en 'Slapen' op maat. Elke Dinsdag Senioren-dag mevr. Tanis-van Eesteren te Nieuwe Tonge Kinderkleding- en speelgoedbeurs Oud papier Sommelsdijk Vakantiebonnen landbouw Gemeenten een eenduidig beleid-preventie voeren Jaloers Verschuiven 3e Blad VRIJDAG 6 APRIL 1990 No. 5890 't Was al over negene in hy zag, dat Aeren klaeransje gyng maeke om op te stappen. Dy was noe lekker deur in deur waarm, dus 't zou weer wel gae. „Na, Roel, za men dan mar?" „Ik bin al klaer oor". Jae, stel je voor, dat en zoa'n buten- kansje zou laete schiete! Deur den doen- ker deur Meneerse om lekker mum te lagen in bed. „Pakje mar goed in", zei Zus, „de blom men staen al op de ruten". „O, wyle kryge gean kouwe oor, hei mar gean noad". By de deure nam Aeren afscheid van Zus in op een klusje vertrokke ze. 't Durende een hort eardat het geluud van der klompen weggesturve was in 't straetje weer verlaete in stille in de win ternacht lei. Toen gyng Zus naer de waarmte vrom. Oendertussen was oens tweatal deur 't slopje achter de Kaoie gekomme in 't gyng noe op de Westdyk an. Ze hadde der flynk de sokken ingezet om vooral mar waarm te bluven. „Ka je 't nog byhouwe?" „Allicht!" Op de Westdyk kloenk het geluud van der klompen heal aores dan achter de Kaoie. Daer gelderende 't lange deur, hier kloenk het harder in korter. Drek buten de huzen an de kante van de Nieuwstraete gynge ze 't trapje of in rechts anhouwend stakke ze uut den schuinen de Nieuwstraete over. Aeren had de slotel van de evangelisa- osje al klaer. Deure ope in weer op slot in as een yngels weerlichtje over de houte vloere naer 't ofgeschote stik voorin, waer Aeren huzende. Wat boenkende dat! Mit de overjas an in op klompje stynge ze voor der bed. Gaauw uutkleaë in gelyk oender de wol. 't Was steankoud in de onverwaarmde evangelisaosje, mar der wazze dekens zat, dus dat gaf niks. 't Eanigste waer je an maarke kon, dat het wintere was, dat was het ys dat 's ochens an de bovenkante van de dekens zat waer je aesem der langs gegae was. „Lei je goed? Hei je genog dek?" „Jae, dat za wel gae. Welterusten". „Van 't zelfde. Kruup der mar goed oender". Roel kroop lekker diep weg. Hier lei en veul fijner dan thuus, want daer leie ze mit zen drytjes in dy kleine bedstee op zolder. Daer hadde ze aok aoltoas hei bel om de dekens. Dan had den eanen een kouwe rik in dan dy an de aore kante. In in 't midden lei je wel waarm, mar daer wier je zoawat plat gedouwd. Daer ko je blaauwe plekken oplaope. Nee, dan hier. Hier had en de ruumte. In wy van zen kammeraodjes sliep deroait van zen leven in de evangelisaosje? Daer krege ze de kans nyt voor. Dat had en toch mar moai an Aeren te danken. Je zal aores mar uut je huusje gezet worre! Hy had der mit een paer kammeraodjes mit zen neuze bovenop gestae. 't Was voor heulie een aoliatje geweest dat je nyt zoa dichte meemaekende. De groate maansen hadden 't nyt zoa leuk gevoende. Dy sprakke der schande van. Den deurwaerder was gekomme mit de pelysje. In toen wazze ze aole spullen uut het huusje waer Aeren mit zen vao- der in zen groatmoeder wennende, naer vooran 't straetje op de Waeterweg gae zeule. Daer hadde ze nog heal wat an te sjouwen gehad. In wat had en motte lache toen Aeren zen vaoder tegenhiew. Dy man was netuurlijk bezurgd om zen spulletjes in toen wou en zelf aok wat naer buten draege. Mar by de deure zei Aeren doad- kalm: „Hoe haa 'k het noe mit je, Vao der? Je gaet toch nyt je eige op straete zette?" In hy pakkende gelyk de spullen over in brocht ze weer den huzen in. Toen aoles op 't Waeterwegje styng, was Aeren derby gae zitte. Zen vaoder in zen groatmoeder hadde voorlaopig al aarges oenderdek in verscheie buren zeie, dat Aeren wel by heulie kon komme. Mar dat wou en nyt. Hij bleef by de spullen. Hy had er een tyd gezete. In 't was nog gae regene aok. Ze hadde gaauw een zeiltje over 't heale zaekje geleid. Roel zag het aolemaele weer voor zen. Ze wazze van de gemeante gekomme in ze hadde gezeid, dat 't boeltje naer de evangelisaosje kon, in dadde ze daer zelf aok konne bluve. Der was in de gaau- wigheid mit wat planken een stik ofge schote in daer konne ze dan achter, d' Evangelisaosje styng toch feitelijk leeg. Der wier allean nog zoendagsschole in gehouwe van de griffermeerde kaarke. „Zeit, Aeren!" „Slaep je nog nyt?" „Nee; zeit, waerom bi joe daer op straete bluive zitte, toen jule uut je huus gezet wiere? De buren hadde je toch best wille helpe?" „O jae, dat hadde ze zeker. Mar dan hadde men moai de gemeante in de kaerte gespeuld. Dan wazze ze van oens of geweest in wy weet hoe lange men dan Ook dit jaar organiseert de plaatselijke Commissie W.v.O. in Ooitgensplaat op 7 april a.s. weer een 'Open Dag' in 't Cen trum aan de Van Weelstraat. Zaal open 13.30 uur, sluiting 17.30 uur. Er is weer van alles en nog wat te zien. Een demonstratie poppenmaken, verto ning van de nieuwste videofilm over 'Flakkee', een demonstratie van o.a. het versieren van kaarten in Pergamano techniek, een kleine tentoonstelling van vereniging 'De Motte' met oudheden van ons eiland. Traditiegetrouw is ook de handwerk- groep en de houtsnijgroep weer aanwe zig met artikelen die u kunt krijgen, kopen of bestellen. Ook de stand met tweedehands kleding, de enveloppenstand en de bloemen- kraam zijn weer present en natuurlijk de grabbelton voor de kinderen. Zeker een bezoekje waard! Kom gezellig 7 april naar 't Centrum in Ooitgensplaat. hadde motte wachte op een oender- kommen". „Waerom binne jule der eigenlijk uut- gezet?" „Omdat de nieuwen huusbaes zelf in dat huusje wou. Daer had en 't juust voor gekocht. In daerom heit en oens de hure opgezeid. Wyle zouwe dan in 't huusje derneffen. Mar de maansen dy daerin weune, zitte zelf aok weer te wachten op een aor huus dat nog nyt leeg is. Dus men konne der nyt uut gae. In zoa- doende haa men mar ofgewacht wat of der zou gebeure". „In dat haa men dan gezieë", zei Roel in gelyk kwam der een lange geauw. „Zoa te hoaren wordt het tyd, datje oen der zeil gaet". „Je heit gelyk". Toen wier 't stille in d' evangelisaosje. Als we wat ouder worden stellen we andere eisen. Aan 'zitten' en 'slapen' bijvoorbeeld. De Senioren-Studio bij MeubelExpo is speciaal ingericht met slaap- en zit meubelen voor U, die op comfort gesteld bent. Zoals fauteuils met verstelbare rug- en armleuning. Latten en spiraalbodems met verstelbaar hoofd- en voeten einde (zelfs elek trisch). En.... onze meubelmakers maken al deze meubelen op de voor U meest comfortabele hoogte. Elke dinsdag krijgt onze Senioren- Studio speciale aandacht. Er is iets lekkers bij de koffie en we maken het extra gezellig. Kom op uw gemak proberen, passen en meten. De dinsdag is voor U. Stellendam Delta Industrieweg 38 (bij de Haringvlietsluizen, ajslag Havens) Tel. 01879-2300 Open: Maandag tm Zaterdag van 8.30 tot 17.00 u. Vrijdagavond tot 21.00 u. ZÓ veel en zó dichtbij! Zaterdag 7 april a.s. komen leden van Ons Koor weer vanaf 9 uur bij u langs. Graag gebundeld op de stoep. Bij voor baat dank. In de maanden maart en april komen de ooievaars terug uit het warme zuiden naar ons land. Ooievaarsliefhebbers turen met mij de horizon af of men er niet één waarneemt. Het verschil met een ooievaar en reiger is deze: een reiger is een roeivlieger en vliegt met ingetrokken nek en een ooievaar is een zweefvlieger en vliegt met uitgestrekte hals. Als men een vogel in de lucht waarneemt welke steeds rondjes vliegt, zeilt dan moet men er maar op rekenen dat het een ooie vaar is. Zaterdag 7 april a.s. wordt in het wijkge- bouw De Zwaluw voor de vierde achter eenvolgende keer een voorjaarsbingo gespeeld. Voor degene die bij de voor gaande bingo's niet in de prijzen zijn gevallen, wordt nu de gelegenheid gege ven om 't tij te doen keren. Misschien wordt deze bingo-avond weer net zo stormachtig als de voor gaande. De prijzen van deze voorjaarsbingo, zullen geheel zijn aangepast aan de paastijd. Aanvang 20.00 uur; zaal open 19.30 uur. Toegang gratis. Wijkgebouw De Zwaluw Sperwer te Sommelsdijk. OUDDORP Op 9,10 en 11 april tussen 20.00 en 21,00 uur is er gelegenheid tot verzilvering bij: Joop Vlietland, Hofdijksweg 22a, Oud- dorp. Onlangs kwam ik haar in Middelhamis tegen, mijn vroegere vriendin Gerda. „Ja hoor, je bent het", hoorde ik ineens achter me zeggen. Ze zag er net zo uit zoals ik me haar altijd herinnerd had: het haar kort, een brede lach en vrolijke bruine ogen. In een oog wenk draaide de tijd ruim veertig jaar terug. Ik zag haar weer op die eerste schooldag aan de hand van haar grote zus de eerste klas van de lagere school binnen stappen. „Ga maar naast Teunie zitten" en met krachtige hand werd Gerda naast me neer gezet. Jarenlang waren we school vriendinnen. Eens maakten we samen, op de fiets, een trektocht door Nederland. Onze ouders hadden zich grote zorgen om ons gemaakt want het was niet bij ons opgekomen om in die weken ook maar iets van ons te laten horen.... Een week later na onze ontmoeting zit ik tegenover haar in haar huis te Nieuwe Tonge. Ze praat honderd uit. Nog meer dan op school! Jarenlang woonde ze met haar man Klaasen hun twee kinderen op Battenoord waar ze een camping had den. Nu beheert zoon Kommer de camping, die binnenkort 25 jaar bestaat. Ze zou over die tijd een boek kunnen schrij ven, „want", zegt Gerda, „ik was er tegelijk dokter, verpleeg ster, sociaal werkster, politie-agent, psycholoog en vul verder maar in. Alleen vroedvrouw ben ik niet geweest". „Hoe kwamen jullie op de idee om een camping te gaan beginnen?" ..Op stee bij mijn schoonouders klopte er 25 jaar geleden een man aan met de vraag of hij zijn tent daar mocht opzetten. Mijn schoonvader stuurde hem door naar ons. Hij is drie maanden gebleven en betaalde daar f 35.- voor En zo kwam het plan op om van het veldje achter ons huis een camping te gaan maken. Want waar er één wil staan, willen er ook 4 staan Daarna is alles in een strootnversnellinggegaan. Momenteel zijn er 137 staanplaatsen. Er komt heel wat kijken om alles in goede banen te leiden. Er moet altijd toezicht ergens op worden gehouden. Honden bijvoorbeeld, moeten aan de lijn. Gerda weet hier nog een aardig verhaal over: ..De hond van de buren rende weleens los over de camping. Daar kwam van de zijde van de gasten natuurlijk commen taar op. Op een keer kwam er een vrouw naar me toe met de vraag of haar hond los mocht lopen als ze daar f 10.- voor betaalde. Dé buurman had gezegd dat hij dat ook betaalde. Maar hij had het als grap bedoeld". Inmiddels is haar man Klaas binnen gekomen. Ik informeer hoe het met de windmolens is afgelopen, wetend dat ik daar mee een gevoelige snaar raak. „De mensen die naar onze camping komen, zoeken vooral de rust. Die hebben ze op Battenoord altijd kunnen vinden. Ze ontluchtten de herrie van de grote stad. Nu wil de gemeente Dirksland uitgerekend in de buurt van campings windturbines gaan plaatsen. Die dingen maken (zeker na enkele jaren) tóch herrie. We hebben op alle moge lijke manieren protesten laten horen maar ze doen allemaal of hun neus bloedt. Ze doewe zoas de wind waoit.... „Hij is er zo mee bezig dat sommigen hem al Don Quichot hebben genoemd", lacht Gerda. „Die vocht in Spanje ook tegen windmolens". Met andere woorden: je kunt niet iets veranderen wat niet te veranderen is. De camping heeft in het leven van het gezin Tanis altijd een belangrijke plaats ingenomen. En zoals Gerda al zei, je hebt veel beroepen. Maar je was vooral een oor voor de mensen. De een had ruzie met zijn familie, een ander had met ziekte te kampen of had een goeie vriend verloren. „De mensen verwachtten ook niet anders van je. Je ging elkaar ook heel goed kennen. Sommigen kwamen ieder jaar weer. jaren achtereen Het plakboek dat Klaas over de camping heeft bijgehouden is al aardig vol Hij hoopt niet dat met de komst van de wind turbines het laatste hoofdstuk geschreven zal worden. Want waar in Nederland vind je nog zo'n stil plekje? stille polderweg in mijn autospiegeltje vang ik de herfstzon Teunie Knöps Peuterspeelzaal 'De Gornet" te Ouddorp organiseert een kinderkleding- en speel goedbeurs op: zaterdag 14 april van 9.00-12.00 uur in MFG 'Dorpstienden'. Het gaat om zomerkleding t/m maat 176, speelgoed, baby-artikelen zoals bedjes, boxen, buggy's e.d. Inleveren van de artikelen op: woensdag 11 april van 9.00-11.00 uur en vrijdag 13 april van 19.00-21.00 uur. Ophalen met verkochte spullen op woensdag 18 april van 9.00-11.00 uur. Kinderopvang in de speelzaal tijdens de beurs is mogelijk a 1,00 per kind. Van de opbrengst is 30% bestemd voor de peuterspeelzaal. Niet afgehaalde kleding is bestemd voor een goed doel. Ook bestaat de mogelijk heid schoenen voor dit doel af te geven. Het bestuur kan niet aansprakelijk gesteld worden voor eventueel zoekge raakte spullen. Voor nog meer inlichtingen kunt u bel len naar Mieke v. d. Berg in Goedereede, (01879) 22 16. De penningmeester van 'Woord Daad' ontving tijdens het eerste kwar taal van 1990: Aan verkopenbruto 1285,00 Verkopen W D winkeltje fam. de Bonte, O'plaat645,00 Verkoop cassettebandjes org. P. Kievit, Hoboïst R. Lems bruto 3564,55 Kollekte Orgel- en Hobo-avond309,40 Netto opbrengst Zangavond Crescendo5309,50 Partikuliere giften i.v.m. zangavond Crescendo105,00 Gift via Chr. Ger. Kerk50,00 Willemieke Terreehorst6,05 Jeugdver. 'Het Kompas', Nieuwe Tonge1610,00 Chr. Ger. Vr.vereniging25,00 Ned. Herv. Zondagschool 50,00 Spaarbusjes O'plaat en O.Tonge1887,00 Rente bank26,01 Totaal 14953,51 Opbrengst 'Woord en Daad' winkeltje fam. de Bonte O'plaat in 19892875,00 Een prachtig begin voor het jaar 1990, SINT ANNALAND - De lokale overhe den moeten, bij de ontwikkeling van diverse gebieden waarin meer gemeen ten hun grondgebied hebben, samen werken om te komen tot een eenduidig preventiebeleid. De politie moet daarin in het allereerste stadium worden be trokken. Het plan 'Politiepreventie rond het Zoommeer', één dezer dagen aange boden aan de verzamelde gemeentebe stuurders in het gemeentehuis van Tho- len in de kern Sint-Maartensdijk, bevat één niet mis te verstane aanbeveling: alle betrokken besturen zullen zich moeten inzetten in een gemeenschappe lijke beheersregeling, die duidelijk kan maken wat er wel en wat er niet mag in het Zoommeer. Als iedereen op zijn eigen houtje ontwikkelingen gaat stimu leren en afremmen, is het voor de politie bijna onmogelijk om effektief te funk- tioneren in een preventiebeleid. De Thoolse burgemeester H. A. van der Munnik die het rapport ontving uit han den van drs. A. Rook, plaatsvervangend hoofd van de afdeling bestuurlijke en maatschappelijke preventie bij Justitie, reageerde niet zonder reserves op de voortvarende politie-aanbevelingen. Hij vroeg zich dan ook af of een dergelijke grensoverschrijdende samenwerking van lokale en provinciale besturen, poli tiedistricten en arrondissementen niet een te moeilijke taak zal blijken te zijn. Volgens de burgemeester is het Zoom meer niet zo maagdelijk meer en hier en daar heeft zich al recreatieve ontwikke ling ingezet, al zijn die ontwikkelingen lang niet altijd naar ieders zin. De angst van de burgemeester voor een log, onwerkbaar beheersinstituut kan toch voor een deel al worden weggeno men door de manier waarop de politie. waarom we allen die hiertoe hebben bij gedragen hartelijk willen bedanken en waarmee het comité de mogelijkheid wordt geboden in de door u gekozen projekten enigszins de grote noden te helpen lenigen. Voor allen die ons mooie en dankbare werk Willen steunen, geven we dan ook gaarne ons girono. 5620184 t.n.w. 'Woord Daad' te Mid delhamis of het banknummer 36.13.13.772 van de Rabobank te Middelharnis. De penningmeester voor 'Woord Daad' Goeree-Overflakkee op eigen initiatief, de preventieplannen tot stand heeft gebracht. De notitie is gemaakt, geëvalueerd en vastgesteld door diverse vertegenwoordigers van acht politiegroepen of -korpsen, drie rijkspolitiedistricten en drie politiere gio's. De heer R. Osinga, groepscommandant van de rijkspolitie Oostflakkee, gaf dan ook in een toespraak aan dat vrijwillige samenwerking tussen zoveel politiedis- ciplines uniek is en dat de landelijke overheid er jaloers op zou zijn. In de beleidsaanbevelingen hebben de samenwerkende politievertegenwoordi- gers alvast knelpunten en mogelijkhe den geïnvesteerd en voorzien van aan dachtspunten. Zo krijgt een eventueel toekomstig sa menwerkingsverband de agendapunten al op een presenteerblaadje. Het zijn er nogal wat: inrichting van wegtracés, par keerplaatsen en recreatieparken, rege ling van vuilstort, aanwijzing van cross terreinen, strand- en oeverrecreatie plaatsen en horeca-voorzieningen zijn nog meer een gedeelte van de instru menten waarmee een gezamenlijk be leid het gebied voor vervelende, on gewilde ontwikkeling kan behoeden. Daarin moeten, volgens het plan, be leidsmatige dwarsverbanden worden gelegd, zoals ook bij elkaar overlap pende belangen als sportvisserij, natuur, duiksport, pleziervaart, inrichting van jachthavens en beroepsvaart. Dat alles om te voorkomen dat mensen nu juist daar specifieke aktiviteiten ont wikkelen waar het niet mag. En dat doen mensen nu eenmaal. J. J. D. Visser, pro vinciaal coördinator voorkoming van misdrijven in de provincie Zeeland, zei het zo: „Illegale recreatie is het gevolg van unieke mogelijkheden om te recreë ren. Als gemeente A het onderwerp afre gelt en gemeente B, aan de overkant niet of heel anders, dan verschuift het pro bleem. De politie kan dan niet of nauwe lijks universeel toezicht uitoefenen en een vervolgingsbeleid door het open baar ministerie is bijna niet te ont wikkelen". Als de gemeenten dus wat aan de politie willen hebben bij de recreatieve ontwik keling van potentieel waardevolle nieu we gebieden, zullen ze het voorbeeld moeten volgen van de politie aan tafel gaan zitten met het doel om één duide lijke lijn te trekken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 9