EIÜVriDEII-rilEUWS vanTlmngelen Neergeschoten vliegtuigen De 'Open Deur' Zinvol nieuws? Eilanden Nieuws! Schaken De Zwarte Pion Ouddorp's Paasbrood bestellen? Bram Akershoek bellen! Is het broeikaseffekt een reëel gevaar? HET KIJKVENSTER Ophalen oud papier Dubbeltallen Geref. Kerk Uitslag zoutwaterwedstrijd H.V. Krammer Voorjaarsverkoping ten bate van de zending Oranjever. 'Dirksland' Open dag van het welzijnswerk voor ouderen (Vin) (01878) 1278 4e Blad VRIJDAG 6 APRIL 1990 No. 5890 •i. blik op kerk en samenlevi ingcj? - Geen kwaad over minderheden! - Stakingsrecht voor ambtenaren Men kan over premier Lubbers en over zijn optreden denken zoals men wil, maar hij schroomt in ieder geval niet zo nu en dan ongezouten te zeggen hoe hij over bepaalde zaken in onze samenle ving denkt! Dat bleek ook toen hij een paar weken geleden in een interview zich liet ontvallen dat hij zijn vragen heeft bij het beleid van de regering inzake de ethnische minderheden die werkloos zijn en eventueel werk van de hand wijzen. Hij gebruikte voor dat beleid het woord 'soft'. Met andere woorden: hij vond dat deze mensen te zachtzinnig worden behandeld. De minister-president, die ook geen kleine jongen meer is, die niet weet wat hij moet zeggen of zwijgen, kon natuur lijk op zijn vingers uittellen dat deze uit spraak hem niet in dank zou worden afgenomen. Je mag in dit land formeel nog zeggen wat je denkt - vrijheid van meningsuiting is zelfs een grondrecht - maar als je ook maar iets durft te bewe ren over de buitenlanders die in ons land verblijven, wat als ongunstig kan worden uitgelegd, dan heb je wel de kans dat de media meteen over je heen- rollen. Dat twijfelachtige voorrecht viel de premier dan ook meteen ten deel. En nog geen tweemaal vier-en-twintig uur later riep de Kamer hem over zijn uit spraken ter verantwoording! Ik moet eerlijk zeggen dat de minister president in mijn achting gestegen is doordat hij weigerde ook maar iets van zijn uitlatingen terug te nemen. Hij ver ontschuldigde zich er niet voor, zei ook niet dat hij het zus of zo bedoeld had, maar ook onder de druk van een deel van de Kamer handhaafde hij zijn mening dat een aantal gastarbeiders veel te gemakkelijk werk weigert en pro fiteert van de sociale voorzieningen die in ons land gelden. En dat dit van over heidswege vaak al te lijdelijk en te gela ten wordt aangezien.... Ik denk dat de premier verwoord heeft wat bij veel mensen leeft. Natuurlijk, wij mogen niet generaliseren. Er zijn onder de ethnische minderheden ook mensen die hard werken. En we willen zeker de Centrum-Democraten niet in de kaart spelen of hun houding tegenover bui tenlandse werknemers goedpraten. Maar dat betekent ook niet dat we de negatieve kanten moeten verzwijgen. Voor sommigen van hen is hier het land van belofte. En dat kan niet zomaar voortdureri. Een schijnbaar heel andere zaak waar over de laatste dagen nogal wat stof is opgewaaid is het stakingsrecht voor ambtenaren. Een jaar of twaalf geleden heeft de Nederlandse regering dat uit drukkelijk afgewezen. Het kabinet-Van Agt sprak destijds de vrees uit dat, wan neer overheidspersoneel het werk zou kunnen neerleggen, dat dat onaan vaardbare gevolgen zou hebben voor de samenleving. Stel je voor dat er ergens een vechtpartij is, maar de politie grijpt niet in, want die staakt! Of er zou een grote brand zijn, maar de brandweer komt niet in aktie, want die staakt! Ieder weldenkend mens zou toch moeten zeg gen: dat kan niet! Maar minister Dales houdt daarmee geen rekening. Ook het stakingsrecht van ambtenaren moet wettelijk vastge legd worden. Wanneer hun onrecht wordt aangedaan mogen ook zij het werk neerleggen. Persoonlijk vind ik in het licht van het Woord Gods staken ten allen tijde een ongeoorloofd pressiemiddel. Maar dat standpunt is voor de grote massa al lang achterhaald. Zodra de onderhandelin gen over een C.A.O. niet het gewenste resultaat opleveren, wordt er gedreigd met akties. De schade die dat oplevert speelt geen rol. Daar zijn we langzamer hand al aan gewend geraakt. Maar dat dit stakingsrecht nu ook zou moeten gaan gelden voor overheids diensten, dat is onaanvaardbaar. Dat zou kunnen leiden tot een op z'n kop zetten van de openbare orde. Op het eerste gezicht hebben beide onderwerpen niet veel met elkaér te maken. De uitspraken van Lubbers en de suggestie van Dales. Toch is er mis schien meer verband dan we denken. Van de ethnische minderheden mag niets nadeligs worden gezegd, dat is dis criminatie. En het stakingsrecht moet voor allen gelden, wat de gevolgen ook zijn. Dat betekent dat er zaken zijn die niet langer bespreekbaar zijn in onze samenleving. En dat is een zeer veront rustend verschijnsel.... Waarnemer NIEUWE TONGE Ondanks de zeer slechte prijs van het oud papier hopen we toch door te gaan met het ophalen ervan. Zo lang wij het nog kwijt kunnen kunt u het aan óns kwijt. U weet: elke tweede vrijdag van de maand 's avonds voor 6 uur gereedgezet, dan nemen wij het mee. Deze maand wordt wegens Goede Vrij dag op donderdag 12 april opgehaald, op dezelfde tijd. Commissie kerkewerk Nieuwe Tonge GOEDEREEDE Op D.V. 14 april is er weer ons Paasap- pèl, met een gezamenlijke broodmaal tijd. 's Middags is er een Bijbelstudie o.l.v. ds. Hoek, 's avonds het optreden van zange res Sylvia Harinck. Kosten voor het hele programma 10,-, kom je alleen 's avonds dan betaal je 2,50. Opgeven voor het gehele programma kan tot 10 april telefonisch bij Karin en Marleen Troost, (01879) 11 15. Tot ziens in 'De Ark' DEN BOMMEL In de Geref Kerk te Den Bomm.el zijn de volgende dubbeltallen gesteld; voor ouderling (vacature L. Ras): F. Huijer en D. Posthumus; voor diaken (vacature A. J. de Wit): D. Buth en C. Ras. Zaterdag 24 maart j.l. werd er door de leden van de hengelaarsvereniging Kram mer gevist in de Oosterschelde. Hoewel er door alle aanwezigen vis gevangen werd bleef een echte goede vangst achterwege. De uitslag: 1. A. Bruinsma101 cm. 2. T. V. d. Poel79 cm. 3. Arno Kromdijk64 cm. C. V. d. Jagt64 cm. 5. C. van Bellen54 cm. Ook bij deze wedstrijd waren er naast de dagprijzen weer enkele extra prijzen voor o.a. de grootste en de kleinste vis, de visser die een vooraf bepaald aantal cen timeters bij elkander wist te vangen ont ving eveneens een extra prijs en ook de visser die het laatst eindigde ontving een aanmoedigingsprijs. Ondanks al deze prijzen is het aantal wedstrijdvissende leden niet groot. De wedstrijdcommissie hoort dan ook graag eventuele reakties waarom iemand geen wedstrijden wil vissen, zodat er in de toekomst mogelijk wat veranderd kan worden. Zaterdag 7 april a.s. wordt er weer een zoutwaterwedstrijd gehouden. Inschrij ven kan men van 12.00-12.30 uur bij café de Geit te Oude Tonge en gevist wordt er van 13.30-16.30 uur, vermoedelijk in de omgeving van Bruinisse. Voor reakties omtrent het wedstrijdvis- sen kunt u kwijt per post of per telefoon bij: C. van Poortvliet, De Hoef 30, 2995 VT Heerjansdam Telefoon (01857) 10 09 DIRKSLAND D.V. zaterdag 7 april hopen de zen- dingskrans 'Prisca' en de veren. 'Acti Agimus' weer hun jaarlijkse voorjaars verkoping te houden in het verenigings gebouw 'Rehoboth' der Ger. Gem. te Dirksland. De verkoopuren zijn van 10-3 uur! Er zijn veel mooie handwerken, ook ruime keus in baby en kinderkleding, truien, spreien, ontbijtlakens, kussens en klederdrachtpoppen enz. Verder oliebollen, gebak, advokaat en bloemen. Voor koffie en fris wordt gezorgd. We hopen op uw aller belangstelling. Namens beide besturen Het bestuur van de Oranjevereniging 'Dirksland' nodigt ter gelegenheid van Koninginnedag 1990 de bejaarden uit voor een gezellige avond in de Schakel op dinsdag 24 april a.s. De bedoeling is dat de bejaarden rond 19.00 uur met de bus worden opgehaald uit de Geldershof, Vroonlande, bejaar- denflats Wernerlaan en Margrietlaan. Andere bejaarden worden verzocht op eigen gelegenheid naar de Schakel te komen. Indien u niet op eigen gelegenheid kunt komen, kan er ook voor vervoer ge zorgd worden. Belangstellenden kunnen zich hiervoor melden bij C. van den Wijngaarden, tel. 35 41, of bij R. Helmreich, tel. 36 89. Na afloop van de avond wordt er een rondrit gemaakt door het verlichte en versierde dorp. OOLTGENSPLAAT Inwisselen vakantiebonnen Vakantiebonnen Landbouw met op druk 'tot 31 maart 1990' kunnen worden ingewisseld op dinsdag 10 april a.s. van 7 tot 9 uur nam. bij de heer P. Westdijk, Pr. Hendrikstraat 21 te Ooltgensplaat. Huishoudelijke competities: Afdeling 1: Boeter - Verolme1/2 - 1/2 Hollander - du PreeO - 1 Mourik - Verbeekafg. de Glopper - Robijnafg. Peeman - de Jager1/2 - 1/2 Ladder: Lugtenburg - WoltersO - 1 Afdeling 2: Ant. Visser-v.SchaardenburghO - 1 Lesuis - van DoomO - 1 HK Smit - CJ SmitO - 1 Afdeling 3: Dane - Bakelaar jrafg. Noordijk - Albrechts1/2 - 1/2 Kastelein - Weststrate1 - O Commentaar: Mourik heeft een stuk meer na felle strijd en gaat winnen. De Glopper staat wonderwel niet beter tegen Robijn een der 3 degradatie kandidaten! Hollander had juist de 35 zetten niet gehaald toen hij in gelijke stelling alles weggaf Zonde. Peeman had van de agressief spelende de Jager moeten verliezen. De Jager was zo fel dat hij zich zelf geen tijd voor de rodade gunde. Boeter en Ver olme was gewoon pot remise zonder meer. Ant. Visser die wegens promotie moest winnen verslikte zich in taaie van Schaardenburgh. Van Doorn speelde fel op winst in een 'wereld partij'. Mocht gezien worden. Nog 3x spelen en de competitie zit erop. OOLTGENSPLAAT Het is al traditie geworden dat de Plaat selijke Commissie 'Welzijnswerk voor ouderen' in het voorjaar een 'Open dag' organiseert in het Verenigingsgebouw "t Centrum' te Ooltgensplaat. Zaterdag 7 april is het weer zover en vanaf 13.30 uur staan de deuren van "t Centrum' weer open om u te ontvangen. Het comité schrijft: „Dit mag u niet mis sen" en inderdaad geeft het programma een grote variatie aan aktiviteiten. Hier onder een greep uit de lange lijst: de houtsnijgroep is aanwezig, eveneens de handwerkstand, de bloemschikclub met een bloemenkraam, demonstratie pop- penmaken, technieken door mevrouw De Vries, 'Pergamano', een vreemd woord, maar u moet gaan zien wat het betekent. Verder zal 'De Motte' aanwe zig zijn met oudheidkundige vondsten en de film, de nieuwste van Flakkee zal worden vertoond. Aan de jeugd is ook gedacht, o.a. met een grabbelton, enveloppenstand, popcorn, enz. Vergeet niet de koffie- en limonade stand en de stand met tweedehands kle ding. Tot halfzes is het gebouw open. Er is, betreffende het neerstorten van vliegtuigen gedurende de Tweede We reldoorlog op Goeree en Overflakkee geen ernstiger geval te vermelden, dan van de twee Engelse bommenwerpers die elkaar in de vlucht raakten. Onmid dellijk na de aanraking duikelden de twee toestellen hulpeloos naar beneden. Ze vlogen aanvankelijk in formatie in oostelijke richting over Flakkee heen. Het was vrijdag 6 oktober 1944, ongeveer half vijf in de middag. Het gebeurde konden wij in Sommels- dijk duidelijk aanschouwen, hemels breed is dat zonder nevel of mist heel goed mogelijk. Wij begrepen dat er op dat moment iets verschrikkelijks aan de hand was. We schatten de afstand tot aan het gebied van Achthuizen of iets meer naar het zuiden, net in de Kram mer. Het bleek later boven de polder 'Kram mer' te zijn gebeurd. Ik mag niet veron derstellen dat er een 'speelse' beweging door de piloot van één der twee toestel len is gemaakt met het noodlottige gevolg vandien. Een soort speelsheid die wel eens uit gekheid door een autobe stuurder op een werkterrein wordt ge maakt, zo van 'ik zal je pakken'. Nee, daar gaan we zeker niet van uit, daar is de botsing te catastrofaal voor geweest. De oorzaak zal wel nimmer bekend worden. Volgens de heer W. J. Terhoeve uit Oude Tonge, vloog de één over de romp van de ander en raakte dit toestel onverhoopt. Terhoeve was met de paar den van zijn vader aan het ploegen. Hij zou gaan uitspannen toen het drama hoog boven hem, voltrok. Eén van de twee toestellen explodeerde in de lucht en viel uiteraard in stukken naar om laag. Het andere toestel stortte brandend neer en kwam op ongeveer 5 meter in het geïnundeerde bouwland terecht vande Grote Bloksche polder. Neergestort zijn de, explodeerde ook dit toestel door het ontploffen van bommen, die zich nog daarin bevonden. Beide toestellen vlo gen even te voren nog met hun bom- menlast naar Duitsland. Afschuwelijk gevolg De inzittenden van het eerste toestel werden, doordat dit in de lucht was geëx plodeerd, verspreid en op flinke afstand van elkaar op de begane grond ge vonden. Twee van hen zijn op het land van Ter hoeve terecht gekomen, één voor en één achter hem. Hun voeten waren ontbloot, kennelijk werd het schoeisel tijdens de val afgerukt. Vijf personen zijn uit het eerste toestel gevonden. Slechts een militair heeft zich met zijn parachute kunnen redden. Deze man is in zuide lijke richting afgedreven. Wie weet over deze piloot meer te vertellen?? Harde feiten Van het andere toestel zijn 7 personen gevonden, waarvan een persoon bijna totaal vertrand was. Op het stoffelijk overschot van deze ongelukkige vlieger, bevonden zich begrijpelijkerwijs geen identiteitspapieren. Van de overige ver ongelukte personen zijn alle papieren gevonden. Het brandend neergestorte toestel is gevallen op het erf van de boerderij van A. J. van Vugt te Ooltgensplaat. Ver spreide gedeelten hiervan zijn in het omliggende land gevonden. De staart van het toestel is bij de boerderij van J. Noordermeer terecht gekomen. Volgens de heer P. van Noord uit Oude Tonge, lag in dit staartstuk nog de staart- schutter. De heer H. de Krijger uit Middelharnis schreef eerder, dat een staartschutter van een Lancaster bommenwerper in zon kleine ruimte zat, dat er alleen kleine mensen geschikt voor waren. Zijn parachute hing achter hem en moest in geval van nood eerst aangegespt wor den, zodat veel van deze schutters het niet hebben overleed.... Ze werden bij de R.A.F. 'Rear-end Charlies' genoemd. Terhoeve heeft later, met zijn paarden, grote stukken van het vliegtuig van zijn land gesleept. Meer crashes De heer G. van Dis, een van de gegijzel den uit het vorige verhaal, heeft beide bommenwerpers 'al wentelend' naar beneden zien storten en noemde het in zijn brief een zeer dramatische gebeur tenis. Dichtbij zijn woonomgeving heeft hij dit alles aanschouwd. Hij noemde nog een aantal andere crashes welke binnen een straal van 1 km van die omgeving zijn neergekomen, maar die komen nog aan de beurt. Ooggetuige Ook de heer W. Kroon uit Sommelsdijk was getuige van dit verschrikkelijke ongeluk. Kroon ging er op die zesde oktoberdag vanuit, dat een hoger vlie gend vliegtuig averij had en naar bene den stortte en daardoor het staartstuk van een onder hem vliegende bommen werper raakte. Het staartstuk brak af met het gevolg dat beide toestellen naar beneden vielen. Spoedig daarop was Kroon ter plaatse. Van de bemanningsleden was slechts één man waar uiterlijk niets aan te zien was. De overigen waren allen zwaar verminkt. Die ene man was een Australiër. Boven zijn borstzak zag Kroon zijn naam staan, waan'an hij nog steeds de initia len J. A. M. kan herinneren. Het slacht offer lag toen al op één van de boeren- wagens die in gereedheid waren ge- bracht. Het geheel bood een afschuwe lijk gezicht en dat is me wekenlang bij gebleven, aldus Kroon. Volgens hem stond de boerderij van Van Vugt niet te Ooltgensplaat, maar op grondgebied van de gemeente Den Bommel. Staande aan de Bloksedijk tussen de Langstraat en de Kranendijk, heel dichtbij de boerderij van Van Dis. De slachtoffers De stoffelijke overschotten van de 12 bemanningsleden zijn op boerenwa- gens door de heren A. Fluit en J. v. d. Berg naar een loods van de heer S. de Korte vervoerd en werden daarin opge baard. Direkt daarop is men met het maken van de kisten begonnen. Ook werd begonnen met het graven van een gemeenschappelijk graf voor deze lij ken. Uit een bewaard gebleven (summier) rapport, opgemaakt door de gemeente secretaris C. Slobbe van Oude Tonge, dat was opgetekend uit de mond van getuige L. Verolme (gemeentebode) neem ik voor u over: de stoffelijke over schotten ^»'erden ter aarde besteld aan de noordzijde van de Ned. Herv. Kerk, naast het graf van de vorige vijf Engelse vliegers, die daar reeds begraven lagen. In de namiddag om 4 uur werden de lichamelijke resten gekist en om 6 uur in 'stillen eenvoud' begraven. Dat was slechts één etmaal na de onverklaarbare botsing tussen twee Engelse bommen werpers boven Oost Flakkee. Door de commandant van de Grenz- schutz werd geen publiek toegelaten. De namen van de geallieerde vliegeniers volgen hieronder: 1. onbekende vliegenier- bijna totaal verbrand. 2. J. R. Carley, 20 jaar. Austrafiër. 3. J. B. Anderton, 23 jaar, R.A.F. 4. C. R. Clement, 23 jaar, R.A.F. 5. J. Divens, 23 jaar, R.A.F. 6. C. Hobgood, 22 jaar, R.A.F. 7. D. S. Mac Gregor, 23 jaar, R.A.F. 8. C. W. Crawford jaar, R.A.F. 9. C. E. Moss, jaar, - 10. Stanley, jaar, R.A.F. 11. G. E. Kemp, 22 jaar, - 12. J. A. Macklillop, 30 jaar, R.A.F. Herdenkingsbijeenkomst Na de oorlog is te Oude Tonge een her denkingsbijeenkomst gehouden. Wan neer die bijeenkomst is gehouden, wie daarbij tegenwoordig zijn geweest en wat daar is gezegd, is niet bekend. Wie kan hierover inlichtingen ver schaffen? Herbegraven Wel is bekend dat genoemde vliegtuig bemanningsleden zij herbegraven te Bergen op Zoom. Ook hierover is weinig bekend. Wanneer is dat gebeurd en onder wiens auspiciën? Om een zo getrouw mogelijk beeld te krijgen van wat in de oorlogsjaren 1940- 1945 op Goeree en Overflakkee, in rela tie tot het onderwerp 'Neergeschoten vliegtuigen' is gebeurd, zal er nog veel naspeurwerk verricht dienen te worden. De foto's zijn ter beschikking gesteld door de fam. Terhoeve, waarvoor heel veel dank. Hoogachtend, D. Hoogzand, Hyacinthenstraat 8 3245 CN Sommelsdijk Onderzoekers en politici maken zich zorgen over een opwarming van het kli maat ten gevolge van het broeikaseffekt. Dit zou ontstaan door de toename van d ehoeveelheid broeikasgassen - voorna melijk waterdamp, kooldioxyde, me thaan en chloorfluorkoolwaterstoffen (CFK's). Die gassen bevinden zich gro tendeels van nature al in de atmosfeer ên maken juist het leven op aarde moge lijk. De grote toename ervan is echter te wijten aan de mens en zijn moderne vin dingen. Zo zouden de CFK's het gat in de ozonlaag veroorzaken. De ontbos sing en de uitstoot van kooldioxyde zou den het broeikaseffekt versterken. De politiek roept het publiek op te kiezen tussen een milieucatastrofe en een enor me lasten-verzwaring. Maar is de pa niek wel helemaal gerechtvaardigd? In het aprilnummer van Het Beste staat te lezen hoe vrijwel alle onderzoekers het erover eens zijn dat de aarde warmer zal worden bij een toename van de broeikasgassen als alle andere faktoren gelijk blijven. Klimatologen weten echter nog lang niet alles over de onderlinge wisselwerking van klimaatfaktoren. De invloed van de oceanische stromingen op het klimaat, de wijze waarop straling zich in de atmosfeer beweegt, de zonnevlekkency clus, enz. zouden wel eens vraagtekens bij de opwarmingstheorie kunnen plaat sen. Historische registraties van tempe ratuurveranderingen blijken in ieder geval niet te kloppen met de broeikas- theorie. Een uitgebreide studie door het Massachusetts Institute of Technology (MIT) gaf geen significante tempera- tuurtrend tussen 1856 en"1986 te zien. Volgens Richard Lindzen van het MIT is 'het broeikaseffekt een publiciteits- truc' geworden. Wetenschappers en poli tici weten nog veel te weinig om tot dure maatregelen op te roepen. Verder onder zoek en nauwkeurige observafie van het klimaat zijn gewenst, maar een 'dure' milieuhysterie is niet op zijn plaats. Komplete woninginrichting Oottgensplaat V^^' -z; 01873-1437 2e van links de moeder van Sergeant A. Reiley. R.A.F., omgekomen 6 oktober 1944 te Oude Tonge. Daarnaast het echtpaar P. Terhoeve uit Oude Tonge op de militaire Begraafplaats te Bergen op Zoom. Herdenkingsbijeenkomst te Oude Tonge aan de noordzijde van het kerkhof van de Ned. Herv. Kerk, ter ere van de omgekomen vliegruigbemanning van de twee met elkaar in botsing gekomen zijnde Engelse bommenwerpers op 6 oktober 1944.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 13