Neergeschoten vliegtuigen Met 'n goede uerhuizer kunt u rustig gaan slapen Een kind kan de CARWASH doen Jac. de Gast MEDISCHE DIENSTEN flakkee expresse bv Carwash Centrum Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 30 MAART 1990 (VII) De grootste luchtlandingsoperatie van alle tijden vond in 1944 op Nederlandse bodem plaats. Op 17 en 18 september van het jaar vertrokken van hun bases in Engeland, 1500 transportvliegtuigen en 425 zweefvliegtuigen met aan boord 20.000 man aan troepeneenheden. Dit alles werd de Noordzee overgevlogen naar het vasteland en werd boven Nederland neergelaten. 'De Slag om Arnhem' was begonnen en met die naam ging deze oorlogsgebeur tenis de geschiedenis in. Er is over deze slag veel geschreven. Ook is er veel film materiaal bewaard gebleven en.... wat ook bewaard is gebleven, zijn de vele herinneringen van mensen die of aan 'de Slag om Arnhem' hebben deelgeno men of die op een afstand toeschouwer zijn geweest van een gigantisch schouw spel in de blauwe lucht op die warme septemberdagen. Op die eerste dag, 't was zondag, zagen we vanuit Sommelsdijk, in het zuidelijk deel van het luchtruim, enorme aantal len vliegtuigen met achter hen aan de z.g.n. 'gliders', voortgaan. In lange rijen kwamen zij uit het westen en bewogen zich voort naar het oosten. Een luchtkaravan, zo leek het mij. Achthuizen Door een technisch mankement liet voortijdig zo'n zweefvliegtuig los. Aan pikken in de lucht was uiteraard niet mogelijk en voor de piloot van het losge raakte luchtgevaarte, zat er niets op dan spoedig een noodlanding proberen te maken. De glider was enigszins bestuur baar. Overigens was de constructie van zo'n glider niet geweldig te noemen. Het toestel zou immers maar eenmaal ge bruikt kunnen worden. Laten we een aantal ooggetuigen, via hun schriftelijke reacties welke ik mocht ontvangen aan het woord laten. De heer J. Vervloet uit Leerdam woonde destijds bij de boerderij van N. G. van Nieuwenhuijzen. Op maandag 18 sep tember 1944, de tweede dag van de lucht- operatie, zag hij in de Wilhelmina polder (de polder van Noordermeer genoemd) een geallieerd zweefvliegtuig neerkomen. De vlieger heeft uit dit zweefvliegtuig een jeep gereden. Daarna heeft hij het toestel in brand gestoken. Volgens Vervloet is er ook een dode bij gevallen. Toen hij een kijkje is wezen nemen, trof hij een dode militair aan. Niemand anders echter maakte melding van enig slachtoffer.... maar dat kan verder wor den onderzocht. van vrijdag 30 maart 1990 t/m zondag 1 april 1990 WEEKEND-DIENST ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur dokter J. L. van der Ven, tel. (01870) 21 17. Dirksland - Herkingen - Melissant: van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur dokter T. v. d. Doel, tel. (01877) 17 52. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 17.00 uur tot zondag avond 24.00 uur dokter R. P. van Rijs wijk, tel. (01879) 12 07. Ouddorp: W. J. Bron, A. J. Jansen, G. B. K. Steen- hof, O. Nieuwlandseweg 27, tel. (1878) 13 12. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur dokter M. de Jager, tel. (01875) 13 01. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooitgensplaat: van vrijdagavond 18.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur dokter A. J. M. F. Janssen, tel. (01871) 1306. Natuurgeneeskundige M. L. C. MASTENBROEK Middelharnis. Tel. (01870) 64 59 (zaterdagochtend van 11.00 tot 11.30 uur) APOTHEEK „MENHEERSE" Telefoon (01870) 36 66 Zaterdagen van 10.30 tot 11.30 uur en 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Spoedre- cepten kunnen via de dienstdoende arts in de overige uren altijd worden aan geboden. APOTHEEK„OUDDORP" Boompjes 3-5, tel. (01878) 37 89 Geopend 8.30-12.00 uur en 13.00-18.00 uur. Zaterdag 12.00-13.00 uur. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tand arts Janssen, Voorstraat 14, Middelhar nis, tel. (01870) 2169 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. (01874) 24 41; L. Tjebbes, Middelharnis, tel. (01870) 29 66; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. (01870)28 97. Wehrmachtspalen In de drooggelegen polders van Goeree en Overflakkee waren in 1944 duizen den, onafgeschilferde dennehouten pa len op gelijkmatige afstand van elkaar op de landbouwpercelen in de grond geplaatst. Met glad draad waren zij met elkaar verbonden waardoor een kom pleet netwerk ontstaan was. Het geheel moest dienen om luchdandingen tegen te gaan. Zelf heb ik in de polders Kraaij- estein en de Westplaat te Sommelsdijk verscheidene palen uit de grond gehaald bij mijn werkgever J. Joppe, teneinde het graan met de zelfbinder ongehinderd te kunnen maaien. Als de zelfbinder was gepasseerd, moest ik die palen weer op hun plaats zetten. Controle was er door de Duitsers slechts incidenteel. Op zo'n met wehrmachtspalen bezet perceel van landbouwer J. Noorder meer, landde de glider uit dit verhaal. Zonder enig probleem. Dat zegt de heer P. van Noord uit Oude Tonge, die daar aan het werk was. Er stapten vijf Canadese militairen uit en richtten hun wapens op de aanwezige landmensen. Maar die wapens lieten zij spoedig zakken en begonnen in plaats daarvan cigaretten en kauwgum uit te delen. Men had immers met vrienden te maken gekregen, vrienden die hunker den naar het einde van de oorlog. Enige toegestroomde mensen haalden nog wat militaire kleding uit het zweef vliegtuig, waarna de Canadezen de boel in brand staken. Een jeep en een stuk geschut gingen eveneens in de vlam men verloren. Landbouwer Jan van Nieuwenhuijzen (hij sprak de Engelse taal) bracht vervol gens de vijf Canadezen naar de buiten dijk waar zij achter een hoop stenen plaats namen. Het duurde echter niet lang of de Duitsers hadden de hele pol der afgezet. Een aantal burgers die bij het zweefvliegtuig een kijkje hadden genomen, werd op de Schenkeldijk in gijzeling gezet. Er viel tegen de Duitse overmacht, welke intussen was toege stroomd niets te beginnen. Jan van Nieuwenhuijzen werd door de Duitsers naar de Canadezen gestuurd met de boodschap „dat zij voor de dag moesten komen anders zouden onherroepelijk represaillemaatregelen tegen de gegij zelde burgers worden genomen!" De Canadezen kwamen daarop inderdaad tevoorschijn en volgens P. van Noord sloegen de Duitsers de zojuist gevangen genomen Canadeze militairen niet wei nig en lieten hen daarna om een klamp stro in looppas rondgaan. Later werden ze als gevangenen afgevoerd. Vraagteken De heer A. Wagner uit Dirksland merkt in zijn brief op, dat die glider niet is neergestort of neergeschoten maar is losgeraakt van het vliegtuig dat 'm trok. Er was geen andere keus dan landen. Wagner waarschuwt er voor dat be paalde herinheringen kunnen vervagen en dat sommige mensen de verhalen elk jaar mooier maken. Die waarschuwing is goed bedoeld, maar alles wat tot nu toe werd toegestuurd, klopte met de feiten. Wanneer er een vraagteken overblijft, dan volgt er nog een onderzoekje). Zelf gezien Niet verder dan 300 meter afstand zag de heer T. Koppenaal uit Nieuwe Tonge met zijn collega J. v. d. Welle uit Ooit gensplaat, het zweefvliegtuig dalen op een stuk land van W. C. van Kempen in de nieuwe polder dat grensde aan de buitendijk langs de Krammer. Beiden waren aardappelen aan het delven (rooien) met het riekje. Ze zijn maar stil blijven zitten op het land van hun werk gever P. van Es. Nadat de glider in de niet geïnundeerde polder geland was, stapten er vier mili tairen uit. De militairen liepen nog een rondje om het toestel heen en spoedig daarop stond de boel in lichterlaaie. Volgens Koppenaal gingen de soldaten juist de verkeerde kant op. In plaats van dat zij naar één van de boerderijen van van Vught gingen, liepen ze naar de bui tendijk waar ze al gauw na de landing door de Duitsers werden opgehaald. De heer Koppenaal is 82 jaar en hij schreef ook nog over een aantal neergeschoten vliegtuigen tussen Oude Tonge en Ooit gensplaat waarover nog zal worden verhaald. Het was een zeer waardevolle brief! Alarm Toen bij een Duitse legereenheid (com mandant was Langharich) waarvan de staf was ingekwartierd in de woning van de familie Schreijer in de Pr. Hendrik straat te Middelharnis, het bericht was ontvangen dat er een Engels zweefvlieg tuig was neergekomen in de Wilhelmi napolder, sloeg men daar alarm. Tand arts Sypkes woonde er toen recht tegen over en zag in vrij korte tijd dat de Duit- WIJKVERPLEGING Achthuizen(01873) 14 40 Den Bommel(01871) 13 12 Dirksland(01877) 15 00 Goedereede(01879) 12 67 Herkingen(01876) 2 24 Melissant(01877) 12 34 M'harnis/S'dijk(01870) 23 00 Nieuwe Tonge(01875) 13 90 Ooitgensplaat...(01873) 13 10 Ouddorp(01878) 13 21 Oude Tonge(01874) 12 89 Stad a/h Haringvliet(01871) 23 01 Stellendam(01879) 12 96 Stichting MAATSCHAPPELIJK WERK Telefoon (01870) 51 66 Buiten kantooruren telefonische hulpdienst, telefoon (01880) 2 59 52. Stichting KRAAMCENTRUM „Haringvliet" Telefoon (01883) 1 00 00 Stichting Gezinsverzorging „Dirksland",tel. (01877) 24 78 „Middelharnis-Sommelsdijk", tel. (01870) 28 84 „Goeree-Overflakkee" (Nieuwe Tonge, Stad en Oostflakkee) tel. (01874)10 44 Stichting Bejaardenwerk „MIDDELHARNIS" Tel. (01870) 33 66. St. Welzijnswerk voor Ouderen „OOSTFLAKKEE" Tel. (01871) 15 45 OPVANG van SLACHTOFFERS BIJ MISDRIJVEN en VERKEERSONGEVALLEN Postbus 273, MIDDELHARNIS Telefoon (01870) 35 55 Ned. M.S. Stichting afd. Goeree-Overflakkee Contact-Coördinator K. M. Schippers-Berghuis tel. (01879) 18 15 Vertrouwenstelefoon Ned.. Patiënten Vereniging (01870) 21 74 (01878) 31 49 Alarmering Brandweer, Politie, Ambulance 06-11 „Geen spoed? bel het plaatselijke nummer". ALCOHOLPROBLEMEN Bel AA (Alcoholicus Anonymus) voor hulp en inf. tel. (01887) 36 85 Ver. Reumapatiënten Goeree-Overflakkee e.o. Tel. (01879)24 88 Wissen, wassen en in de was zetten snel en voor weinig geld bij: DIRKSLAND, Korteweegje 41-45, tel. (01877) 1122 TEXACO sers zich in gereedheid brachten, om zelfs met behulp van een stuk geschut de aanval op het gelande zweefvliegtuig en de bemanning daarvan, in te zetten. Een dag of wat Uit enkele gegevens van de heer J. C. Both Middelharnis blijkt, dat tegen het middaguur van zondag 17 september 1944 geallieerde jachtvliegtuigen nijdig zochten naar Duitse Messerschmidts die nog in Holland waren gestatio neerd. Ze cirkelden rond en vlogen met enorme vaart door het luchtruim dat 'gezuiverd' diende te worden van vijandige obsta kels. Wat was er aan de hand? In de verte naderden talloze vliegtuigen in werkelijk eindeloze rijen. Vliegtuigen trokken zelfs andere vliegtuigen waar van aan de vorm te zien was dat ze eigenlijk zweefvliegtuigen waren. Boven Oude Tonge zag men ze laag over het inundatiegebied heen trekken. Het werd een hoogtijdag in die steeds maar moeilijker wordende oorlog, het werd 'de Slag om Arnhem'. 's Maandags herhaalde zich hetzelfde beeld; weer honderden vliegtuigen met gliders aan elkaar bevestigd met slechts een sleepkabeltje. Eén der gliders raakte los en landde in het inundatiegebied nabij Achthuizen. Er zaten vier Cana dezen in, ze verbrandden hun vliegtuig en het tankje (zo staat het letterlijk). Ze vertelden de toegeschoten Flakkeeë- naars, dat de oorlog nog maar vier dagen zou kunnen duren. Vanuit de lucht werden de Canadezen door geallieerde vliegtuigen op de hoog te gebracht van hun positie. De Duitsers konden de Canadezen niet direcht over meesteren, al brachten ze hun licht kanon tegen hen in stelling. Deze toe stand duurde voort tot het bevel aan de vier man scheen te komen, zich maar over te geven.... De nog vierof vijf dagen durende oorlog, zouden acht bange maanden worden! Een dikke mist ver- HARDOFZACHTEi? Is een eischaal reeds hard alvorens de kip een eitje gaat leggen, of blijkt de kalk tot het laatste moment zacht? En vormt zo 'n dier slechts één ei per dag, of méér aan een soort lopende band? Antwoord: Een normaal ei wordt hele maal in de kip gevormd en de schaal ook, maar het laatst. Het ei wordt met harde schaal er omheen gelegd. U kunt dat zien bij een kip die haar ei niet kwijt kan en hevig pijn lijdt. Men helpt zo'n dier door dat ei voorzichtig stuk te slaan, zodaqt het er als struif met kapotte schaal uitkomt. Het aantal eieren dat tegelijk gevormd wordt, kunt u tellen als men een kip slacht die nog aan de leg is (hetgeen soms nodig is als zo'n hen ver ongelukt). U ziet dan het gave ei met harde schaal dat ze die dag zou leggen, gevolgd door een menigte dooiers in afnemende stadia voor de daarop vol gende dagen. Dat een ei van uw hoen ders vochtig is na het leggen, wil niet zeggen dat de kalk nog niet verhard is. Een ei kan alleen vlot de cloaca passe ren als het nat is. LEVENPS KKUIMEIS Ik vind bepaalde sporen in de korsten tar webrood, die op een zekere vorm van leven duiden. Ik stuur u wat specimen van deze insekten toe. Kan ik er iets tegen doen? Antwoord: Wat u ons toezond, waren de sporen van zg. graan klanders. De vol wassen insekten zijn flinke, zwart-brui- ne beestejes van ca. IVi tot 5 mm lengte. De vrouwtjes boren.met hun snuit een gaatje in een aantal graankorrels en leg gen er een eitje in. De daaruit komende larven eten zich binnen die korrel dik en rond, en komen pas na verpopping naar buiten. Na de zomer zoekt een aantal van die normaal buiten levende insek ten graag een beschut plekje binnens huis om te overwinteren. Sommige verwante soorten leggen eitjes in pakken 1 met bakmeel, puddingpoeder enz. Het is i dus zaak, tot de vorst invalt horren in de i open ramen te houden. Maak uw brood trommel geregeld goed schoon. Kijk voor alle zekerheid uw voorraad levensmiddelen na en doe evt. aange taste pakken rijst, macaroni en dgl. meelprodukten weg. Bewaar nieuwe voorraadjes in goed afsluitbare glazen potten of metalen bussen. Spuit niet in de buurt van levensmiddelen. Keuken en provisiekast kunt u met een heet sop en daarin een scheutje spiritus schoon maken. Vergeet niet de moeilijk bereik bare plekken onder en achter koelkast, fornuis e.d. Daarna goed drogen, want vocht trekt weer andere insekten aan. Dit af en toe herhalen, omdat er in de kieren wel eens eitjes achterblijven. hinderde de aanvoer van voedsel, medi camenten, munitie en aanvullende troe pen door de lucht. 'De Slag om Arnhem' werd jammerlijk.verloren. Bevestiging De heer W. Kroon uit Sommelsdijk is er van overtuigd dat er 5 militairen uit de gelande glider tevoorschijn kwamen. Hij woonde destijds te Zuidzijde en ging als opgeschoten jongen overal en altijd een kijkje nemen als er weer iets gebeurd was. De meeste jongeren deden dat en het is verbluffend te noemen, dat men er nog zoveel van heeft onthouden. Ik denk dat het de aangrijpende taferelen zijn ge weest die daar de oorzaak van zijn en de machteloosheid om maar iets te kunnen doen, om de geallieerden van 'dienst' te zijn teneinde de bezetter te overmees teren. Kroon schreef ook dat er in de glider veel conservenblikjes met levensmidde len, tot aan gebakken aardappelen toe, lagen opgeslagen. Hij bevestigt dat de bemanning uit 5 leden bestond. Gijzeling Eén van de belangrijkste brieven die ik ontvangen mocht, was van de heer G. van Dis uit Achthuizen. Dhr. van Dis was namelijk één van de zeven gegijzel den die door de Duitsers voor ongeveer drie uren aan de dijk werden gezet. Na een kijkje te hebben genomen bij het gelande toestel op die maandagmiddag werd van Dis, evenals de anderen, door de inmiddels gearriveerde Duitse mili tairen gelijk opgewacht en ter ondervra ging gearresteerd. De groep gegijzelden bestond uit G. van Dis, de landbouwers gebroeders van Vught en de Weerd, de heren Knöps en Koert en dokter Buth. Zij allen waren niet zo royaal met het geven van inlichtingen waardoor de Duitsers zeer geïrriteerd en zenuwachtig werden. Er waren nu eenmaal Tommy's geland en dat was voor de Duitsers volstrekt ontoelaatbaar. Getracht is nog wel om de vliegers (van Dis spreekt over 6 man) uit handen van de bezetters te houden, maar dat is niet gelukt, doordat de Duitse Wehr- macht te snel ter plekke was gearriveerd. Het aangrenzend gebied was echter vol ledig geïnundeerd hetgeen er zeker toe heeft bijgedragen dat er aan ontsnap ping niet te denken viel. Tenslotte zijn de gelande militairen op de buitendijk en op het daar achter gelegen gors in Duitse handen gevallen. Toen dat had plaatsge vonden werden de zeven gijzelaars in de avond weer vrij gelaten, voorzover in die tijd nog over 'vrijheid' kon worden gesproken. Wat er verder met de Canadese krijgsge vangenen is gebeurd, is tot nu toe onbe kend gebleven. Met veel dank voor alle brieven. D. Hoogzand Hyacinthenstraat 8 3245 CN Sommelsdijk Dere vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. OPEN HAARD Wij stookten veel afval in de open haard, maar dat geeft last met de buren. Wat is het beste hout voor zo 'n vuur in de kamer? Antwoord: Berkehout geeft prachtige vlammen, maar is snel verbrand. De hardere houtsoorten bieden langer warm te, doch eikehout en beukehout leveren niet zo'n fraai vlammenspel op en zijn bij aankoop duurder. Het voordelige, zachte hout van wilgen, populieren en de meeste vruchtbomengeeft weinig warmte afin de kamer. Den en spar leve ren ook minder calorieën, maar daar staat tegenover dat zulke blokken wel een aparte geur meebrengen. Coniferen- hout spat echter nogal tijdens het bran den, zodat er dan een vuurscherm nodig is. Zorg in elk geval voor dróóg hout. KENNIS MAKEN Onze dochter kreeg verkering. We zien hém nu geregeld, maar nooit zijn ouders. Moe ten die nu naar ons, of wij naar hen toe komen? Antwoord: Vroeger waren daar keurige regels voor, maar die zijn verwaterd. Als u nu blijft afwachten, gebeurt er niets. Geef de jongen eens een boodschap mee, dat u zijn ouders uitnodigt voor een avondje bij u thuis. Noem gelijk ver scheidene data, zodat zij een dag kun nen kiezen die hun 't best schikt. Probeer het dan gezellig te maken, zodat deze mensen zich op hun gemak voelen. En stel vooral geen onbescheiden vra gen, maar begin iets over uw kind en u zelf te vertellen. De rest volgt vanzelf. PASEN PINKSTEREN Hoe vallen de paas- en de pinksterdagen in 1991? Antwoord: De eerste paasdag valt op zondag 31 maart en de tweede dus op maandag 1 april. Pinksteren volgt zeven weken later op 19 en 20 mei. VEHENPIKKERS Ik heb een toom kippen gekocht en laat ze vrij scharrelen, maar ze pikken elkaar voortdurend de veren uit 't lijf Wat nu te doen? Antwoord: Pluimveehouders van be roep hebben jaren lang de punten van de snavels gekapt, maar dat is een mar- teUng. Gelukkig is er dankzij een gede gen onderzoek van ir. H. J. Blokhuis, die op deze studie promoveerde, een oplos sing in zicht. De kippen moeten zoveel mogelijk op de grond vinden en daar bezig worden gehouden met het zoeken naar voedsel, zodat ze minder op elkaar af gaan. Deze dieren willen namelijk van nature van alles onderzoeken. Bied ze daarom veel variatie in voeder en ander strooisel op een flink looperf. Zorg ook voor goede kwaliteit voeders vermengd met granen, want bij een evt. tekort of bij onvoldoende voedings waarde zoeken kippen compensatie door elkaar te pikken en te verwonden. MUNTEN8LAD Bestaat er een tijdschrift over oude en nieuwe munten? Antwoord: Ja, de Muntkoerier, uitgeve rij Omni-Trading, Canadalaan 8A, 7316 BX Apeldoorn, telefoon (055) 21 66 29. KOOLMEESGEDRAG 's Avonds tussen licht en donker verschijnen er twee koolmezen in een seringen boom en daarna vliegt er één met een sneltreinvaart door het ronde gaatje van een kooi, waarin jarenlang kool- en pimpelmezen hun nestje bouwden. De ander vliegt herwaarts, alhoe wel er altijd twee terecht konden. Welke overnacht er bij mij. het mannetje of het vrouwtje? Antwoord: Waarschijnlijk het" wijfje, want dat broedt haar 4 tot 12eierenin 14 dagen uit en verzorgt haar jongen nog circa vier weken tot zij zelfstandig zijn. Gedurende de leg. de broedtijd en de verzorging van de jongen is het 's nachts het wijfje dat in het nest slaapt. Tijdens de nestbouw is het veelal ook het vrouw tje dat er overnacht. In geval van twijfel wordt het een kwestie van goed observe ren. De volwassen koolmeesman en -vrouw hebben namelijk enkele duide lijke uiterlijke verschillen: het mannetje heeft een opvallende zwart-witte kopte- kening en een gele buik met een naar achteren breder uitlopende zwarte mid- denstreep; maar het wijfje is valer van kleur, heeft een veel smallere buikstreep en mist o.m. de blauwgrijze en groene bovendelen op de vleugels en de witte staartpennen aan de buitenzijde, die het mannetje tijdens zijn vlucht zo duide lijk toont. WELKE ZIEKTE? Van doktoren in 't ziekenhuis kreeg ik het ontstellende bericht, dat de pijn en ziekte waaraan ik sinds zes maanden lijd, niet kan worden verholpen. Ben 85 en verder goed gezond. Zijn u adressen bekend waar ik hulp of genezing zou kunnen vinden? Antwoord: U schrijft er niet bij, welke ziekte bij u is gekonstateerd. Laat uw huisarts de gegevens daarover opvragen bij de speciaist(en) die u in het zieken huis onderzocht(en) en overleg met uw huisarts wat nu voor u het beste is. Hij kan u dan wel goede raad geven. LIJMTAPIJT Ik ben verhuisd en liet nieuw tapijt leggen, maar daarbij is er lijm op de vloerbedek king terecht gekomen. Met trie kon ik het niet wegkrijgen. Ik stuur een stukje mee in de hoop dat u mij kunt helpen. Antwoord: Wij raden u aan de plekken waar lijm op het tapijt terecht is geko men, eerst eens met een warm sopje van zachte zeep te behandelen. Lukt dit niet, dan is er nog een middel als aceton. dat veel lijmsoorten oplost. Wees daarmee echter zeer voorzichtig, adem de damp hiervan niet in en doof de waakvlam men van evt. aanwezige geyser en gaska chels. Doe telkens de dop weer op de fles en lucht de kamer flink. Probeer eerst hoe het middel uitwerkt op een niet zo in 't oog springende plek. De glider Lorentz 1 3241 LX Middelharnis Tel. 01870-2188 Cricketpad 15 3223 EA Hellevoetsluis Tel. 01883-20016 Êj Kreeflstraat 36 4301 ZD Zierikzee Tel. 01110-13163 Wielsingel 24 3261 VJ Oud-Beijerland Tel. 01860-13624 H

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 6