Voorheen in Meneerse j eu gd- hoekje vanDroii^elen (Som]k.o Oud-leerling LTS Middelharnis wint de Ir. Maas-Geesteranus prijs De Open Deur YMCA-vakanties van Dyke 9 Opfezyte van Oom Ko Flakkees damkampioenschap Maart-raadsel 5 Kollekte voor het werk van de Nederlandse Hartstichting Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS' VRIJDAG 30 MAART 1990 „Tjoe, wat is 't al fyntjes! 'k Zou mar flynk deurstappe a 'k jule was". „Jae, dat doe men dan wel aok. Bedankt weer, in welterusten". „Wel thuus". Toen de fezyte het straetje uut was, stap pende Maortje weer den huzen in. Arjaon styng By de kachel mit de wekker in zen handen. Zoa te zieën was en an 't prakkezeren. „Wat doe je?" „O, ik docht dat de wekker nyt heale- maele gelyke liep". Hy keek nog es goed, draoiende der wat an in zettende 'n toen vrom op zen plekje op de schouwlyste, schuins oen der de spygel. Maortje keek der naer in zei: „Dan za men noe mar es oender de wol gae". Ze rumende de kommetjes weg, pel lende der eige uut der keursen in blies de lampe uut. Op pad naer de Nieuwe huusjes liepe Hilletje in der man stevig genaarmd deur den doenker. 't Was laete geworre by Maortje in Arjaon, over elve. Nyt dadde ze dat voor der eige zo aarg voende. Ze gynge graeg naer dy maan- sen toe. Mar je most der netuurlijk wel aarg in haa, datje ze nyt te lange van der bed hiew. Dus had Hilletje verscheie kearen an Arjaon gevroge hoe laete 't was. Dy had der uut zen hoekje by de schouwe ylke kear geduldig antwoord gegeve in op 't leste derby gezeid: „Den tyd gaet nyt zoa hard as joe wel dynkt". Mit Maortje in Arjaon zen zeune hadde ze mit zen viertjes an de taefel oender de petrolielampe gezete. Arjaon zat op zen plekje neffen de sleekachel op zen gemak te prumen in naer heulie te luus- teren. Je zou beter kenne zage, dadde ze mit zen aolen naer Maortje hadde zitte luustere, want as dy begon, dan hynge ze aolemaele an der lippen, 't Eane verhael nae 't aore. By 't slopje naer de Kaoie liep Hilletje effen voor der man uut. Neffen mekaore laope, dat gyng hier nyt, daer was 't slopje te naauw voor. Der wazze wel kwaejoengers dy hier mit een hand in een voet teen ylke mure recht omhaog klomme. Aore deeë 't mit der rik teen de eane mure in mit der voeten teen den aoren. Buten 't slopje, by de schilderswynkel, wachtende ze op der man. Ze gaf en weer een naarm in gelyk gyng ze deur over den gezelligen aevend dy ze ge had hadde. „Wat zat dy Maortje weer op der praet- stoel ee! Je begrypt nyt waer ze 't zoa gaauw vandaen haelt. In 't komt der aok aolemaele zoa smoutig by der uut ee". Beste jongens, meisjes.... en ieder die dit leest We beginnen deze keer met de oplossin gen van februari. Februari-oplossingen 1 „Jae, 't is wat dat betreft een echte Laoge oor. Daer zit dat verhaelen vertellen geweun in de femylje". „Glaof joe trouwens, dat dat van sleur, sleur, hael je houte bean vrom echt waer gebeurd is?" „Ik weet het nyt, mar je ken raore dyngen meemaeke". „Dat 's zeker, mar as Maortje 't op der heupen heit, dan weet ze 't aerdig an te dikken. Dat van dy oenderlaegen, dat hoar je wel es mear". Ze zag het weer voor der zoaas Maortje 't verteld had. Lena, der dochter uut Helle- voete, was over in dy zou by Maortje in de bedstee slaepe. Noe ko je nyt drek zage, dat Lena ean van de maegerste was. Je zat duchter by de waerheid as je der een flynk vrommes noemende. In as je dan bedocht, dat de butenmure net as by de measte huusjes nogal vochtig was, dan ko je je eige best indynke, dat de oenderlaegen het an dy kante wel es begawe. In zoa was 't gekomme. Maortje was al naer bed gegae. Ze lei vooran in Lena stappende in den doenker over der heen. Dat gyng as je wat zieë kon al moelijk genog: omhaog klautere de bedstee in, in gelyk uutkyke, dat je je hoad nyt stao- tende. Dus as dat dan in den doenker most beure in je der aok nog om most dynke, dat der al eantje in bed lei, dan kon der best es wat misgae. Afijn, Lena landende nyt aols te zachtjes op der plekje in twea tellen laeter styng ze recht overaande in de wintereet. „Bel heagers, Lena, wat doe joe noe?" vroeg Maortje, dy der eige an de bedstee- planke beetpakkende om nyt naer be- neeë te rollen. Lena kon gean antwoord geve; ze had pyne in der buuk van de lache. „Za 'k je helpe, meutje Lena?" „Gae weg, lealijke joon, ik ken nyt mear!" Hilletje zag het voor der of ze der zelf by geweest was. „Joe glaoft toch aok wel, dadde der noe by heulie in de kelder heal wat aerpels zalle lage dy blaauwe plekken kryge?" „Dat mo je mar rekene", zei der man. Ze wazze oenderhand om de kaoie heen in ze liepe 't Vistersdyk op. „Ejoeoe", schrok Hilletje, toen ze de kleine klokke hoarende beginne, „noe is 't toch al half twaolve! Men binne veuls te lange gebleve!" By twea slaegen hiew het op, den toren liet vorders niks meaj hoare. Beduusd keke ze mekaore an. Wat had dat te betekenen? Was het half twea? Uitslagen van de 2e ronde d.d. 28 februari 1990: I. Koese - G. Koese1 - 1 H. Verolme - J. van Hoorn1 - 1 C. Polder - J. Non1 - 1 W. I. Peeman - B. VisbeenO - 2 P. Leroy - I. MackloetO - 2 J. Dekker - A. Knape2 - O A. Verolme - C. SpeeO - 2 J. Visbeen - K. Tanis1 - 1 T. Goedegebuur - A. v. d. VeerO - 2 A. Krijgsman - W. Vroegindeweij ...O - 2 P. van Dam - M. de HaasO - 2 J. Lodder - S. KoppelmanO - 2 C. van Welie - H. KoeseO - 2 H. Stolk - C. V. d. Groef1 - 1 J. P. ten Hove - B. RoetmanO - 2 K. Vis - M. Klink2 - O J. Knops - R. JacobsO - 2 M.van'tGeloof-A. vanRossum...2 - O J. W. Stoof - A. van HeumenO - 2 G. Zaaijer - H. de MunckO - 2 H. van Heukelen - A. 't JonkO - 2 J. A. van Hoorn - J. van Koppen2 - O De 3e ronde in Verenigingsgebouw 'Melishof te Melissant, woensdag 28 maart, aanvang 19.30 uur. Toegang gratis. Baby Broderie Boetiekjes voor kleding, kussens en kado 's „As je 't myn vraegt, Hilletje, dan heit Arjaon oens dat gelapt omdat joe red- deur vroeg hoe laete 't was". „Mar 'k haa toch zelf gezieë. dat het net elf ure was toen men weggynge!" „Dat ken wel weze, mar Arjaon zen plekje is aarg duchte by de wekker". Den aoren ochend kwam Hilletje der man toevallig Arjaon tegen. „Ik glaove dat j' oens gisteraevend aer dig verneukt heit ee. Wat hei joe feitelijk mit dy wekker van jule uutgespookt?" „Och, 't is al een oud beastje. Zoa noe in dan es een raenute of tiene vromdraoie. dat is der wel es goed voor". Het raadsel voor deze week werd ge maakt door Co Melissant. Dit keer niet zó lastig als dat we van hem gewend zijn. De uitkomst van boven naar beneden is een land dat in de Bijbel genoemd wordt. De vragen gaan allemaal over steden in Israël 1. Woonplaats van Dorkas. 2. Plaats van de Koninklijke Intocht. 3. Stad van David. 4. stad, door God verwoest. 5. Plaats, waar de Heere aan twee discipelen verscheen. Stad van de Filistijnen. Stad, door Benhadad belegerd. Stad, waar David koning werd. Stad waar een weduwe woonde waar Elia naar toe moest. Asa Omri Thoï Husam Nahas Jotham Sihon Ahasveros Baësa Josafat Darius Arthahsasta 2. Rustdag Ismaël Dagon Sodom Absalom Hagel Psalmen Jetro Judas Zippora Esther Michai Raadsel Edith 1. Jeruzalem 2. Samaria 3. Abel 4. Sodom Ach is Joahaz Eglon Amazia Samba Sanherib Rekem Saul Rezin Kores Salmanéser Kribbe Etham Madai Ikabod Drachme Eliëzer Rode Zee Ebron Nebat Treur Recht Pelde 4 5. Gomorra 6. Israël 8. Hebron Extra Februari-raadsels A. De bakker bakt brood 1. kolonel 2. chefkok 3. cipier 4. cineast B 5. commies 6. telescist 7. commissaris 8. rechter i Jullie zouden een receptje opsturen. Als I voorbeeld plaatsen we dat van Corina I van Broekhoven: Zo doen wij dat! (ons gebakken eierenrecept). Men neme: 1 ei scheutje melk 1 tomaat in kleine stukjes 1 plak kaas in kleine stukjes Alles door elkaar klutsen en dan bakken met een klein stukje boter. D. Vriendinnen Tot slot Geen brieven of extra-raadsel deze keer. Wel nog een extra vraag: Weet je wat het volgende plaatje voorstelt? Het is iets uit de tijd van de Bijbel. Bij Ie ven-en-welzijn tot schrijvens. Op vrijdagmiddag 16 maart opende Fokker in Dordrecht zijn ver nieuwde opleidingscentrum voor funktiegerichte en vakopleidingen in aanwezigheid van tal van onderne mers en de pers. Onder de genodig den bevonden zich ook Wim de Roon uit Dirksland met zijn ouders en de direktie van de LTS uit Mid delharnis. Hun aanwezigheid had een heel bijzondere achtergrond: De direktie van Fokker had deze gele genheid tevens aangegrepen om hun produktiemedewerker Wim de Roon in het zonnetje te zetten. Wim was één van de 6000 leerlingen die na het behalen van het LTS-diploma een opleiding in het Leerlingstelsel van de SOM volgde. Als oud-leerling van de LTS in Middelharnis koos hij voor een opleiding bij de Stichting Metalektro Opleidingen Rijn-Delta die werd uitge voerd door Fokker-Drechtsteden. In mei 1989 behaalde hij daar zijn diploma met dermate goede cijfers, dat hij werd geselekteerd voor één van de maximaal 10 ir. Maas-Geesteranusprijzen. Om hiervoor in aanmerking te komen dient de leerling voor. zijn praktijkwerkstuk minimaal een 9 te behalen en voor de vaktheorie minimaal een 8. De 25 gese- lekteerden werden vervolgens beoor deeld op inzet en karakter, op 'hart' voor hun vak. Wim doorstond alle selekties met glans en kon op 16 maart j.l. worden uitgeroepen tot beste leerling van Neder land in de categorie Vliegtuigbouw- Metal. Fokker-direkteur Keegstra wilde er best voor uitkomen dat Fokker trots was op dit feit, temeer omdat deze prijs 21 jaar geleden voor het laatst aan een Fokker-leerling was toegekend. De win naarvan toen is de huidige produktielei- der van het F-50 programma: de chef van Wim! Over doorstroommogelijkhe den geöj^roken. De heer Eykelenboom, algemeen direk- teur van de Stichting Opleidingen Meta lektro (SOM) en secretaris van het ir. Maas-Geesteranusfonds deelde de aan wezigen mede dat het fonds 370 prijzen heeft toegekend in 41 jaar. De kans op het winnen van deze prijs stelde hij op kleiner dan 1%. Wim de Roon ontving de aan de prijs verbonden oorkonde, penning en een bedrag van 500,- uit handen van de zoon van de naamgever. De heer Maas- Geesteranus jr. schetste zijn vader als een man die heeft geijverd voor het bevorderen van het vakmanschap op vele terreinen. Als direkteur van Werk spoor, later Stork, stichtte hij de bedrijfs- school van Werkspoor en stond hij aan de wieg van de stichting Bemetel die de voorloper was van de huidige SOM. Voorts was hij voorzitter van de afd. Amsterdam van de Maatschappij voor de Werkende Stand, die een aantal Tech nische Scholen bestuurt. De heer Keegstra, direkteur Fokker- Drechtsteden, stelde dat' itder bedrijf jong talent broodnodig heeft. Fokker is een jong en groeiend bedrijf dat hier door veerkracht houdt en alert blijft. De jonge mensen kunnen vanuit ervaring later iets toevoegen aan de know-how en de opleidingen van het bedrijf De bedrijfsschool van Fokker die op deze dag werd geopend, heeft een capaciteit van 150 kandidaten per jaar. Fokker- Drechtsteden telt momenteel 2000 man personeel. In het afgelopen jaar werden 300 man in dienst genomen. Er vonden 140 omscholingen plaats en 43 personen ontvingen hun primaire opleiding waar onder Wim, die inmiddels werkt aan het F-50 programma waarvoor de 100e set componenten binnenkort aan Schiphol- Oojt kan worden afgeleverd. Als blijk van waardering-ontving Wim uit de handen van de Fokker-direkteur een model van de F-50. Dit begeerde kleinood ontvangen werk nemers van Fokker normaliter eerst wanneer zij hun 25-jarig jubileum vie ren! Meer succesvolle oud-leerlingen De Technische School in Middelharnis is trots op Wim. Hij is niet de eerste leer ling van deze school die deze prijs heeft gewonnen. Hopelijk ook niet de laatste. Oud-leerlingen van 'De Tech' doen het op meer fronten goed: Jeugdwerk Nieuwe Tonge Op D.V. zaterdag 31 maart is er geen jeugdwerk in 'Elim'. Dit i.v.m. het Jeug- dappèl in Middelharnis! j\vc GOEDEREEDE MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK In de week van 2 tot 8 april is het de nationale Hartweek. In heel Nederland gaan 80.000 kollektanten op pad om uw financiële steun te vragen voor het werk van de Hartstichting. Die steun is nodig, nog steeds immers worden in ons land jaarlijks 60.000 men sen getroffen door een hartinfarct of een beroerte. Dat zijn er 60.000 te veel! Maar mede dankzij uw bijdrage kan er inmid dels op heel wat fronten keihard worden gewerkt aan de bestrijding van hart en vaatziekten. Vorig jaar bijvoorbeeld kon daaraan in totaal 31.9 miljoen gulden worden be steed, 18.4 miljoen hiervan kwam ten goede aan wetenschappelijk onderzoek, 7.7 miljoen aan preventie en 5.8 miljoen aan patiëntenzorg. De Hartstichting kon zich ook in 1989 inzetten voor de verbetering van de patiëntenzorg, een belangrijk werkter rein gezien het grote aantal mensen dat aan een hart- of vaatziekte lijdt. Met uw geld kon de Hartstichting ook kinder-hartpatiëntjes laten genieten van een onvergetelijke vakantieweek in de Hartenark in Bilthoven. Kortom de belangrijkste aktiviteiten van de Hartstichting zijn: het geven van financiële steun ten behoeve van weten schappelijke projekten in onderzoek centra, academische ziekenhuizen en universiteiten, voorlichting geven over en het bevorderen van een gezonde(re) leefwijze bij de Nederlandse bevolking en hulp bieden aan (ex)hartpatiënten). Met uw bijdrage in de aanstaande Hart week zullen die aktiviteiten ook in het komend jaar door kunnen gaan. Een bijdrage die letterlijk van levensbe lang kan zijn voor tienduizenden land genoten. Mag de Nederiandse Hartstichting weer op u rekenen? C. Kroos-Vijfhuize, kontaktpersoon Tel. (01870) 48 49. Op D.V. 31 maart is de zanggroep 'Sig naal' in de 'Open Deur'. Deze groep bestaat uit 10 enthousiaste mensen, die nederiandse liederen zin gen waarvan de meeste door hun zelf gemaakt zijn. In deze liederen staat de boodschap van het Evangelie centraal. 'Signaal' hoopt a.s. zomer naar Honga rije te gaan om daar mee te helpen bij het bouwen van een bejaardencentrum. Tevens hopen ze daar een aantal optre dens te verzorgen. Ten bate van dit projekt heeft de groep een cassette gemaakt, die op deze avond te koop is. Alle jongeren van 16 jaar en ouder zijn vanaf 19.30 uur van harte welkom in 'de Ark'. Op D.V. 14 april is er weer ons Paasap- pèl, met een gezamenlijke broodmaal tijd. 's Middags hopen we een Bijbelstudie te doen en 's avonds hoopt Sylvia Harinck voor ons te zingen. Kosten voor het hele programma 10,00. Je kan je hiervoor opgeven op 31 maart aan de bar of telefonisch bij Marleen en Karin Troost, (01879) 11 15 tot 10 april. Tot ziens in 'de Ark André van der Linde uit Middelharnis werd vorige week kampioen metselen van Zuid-Holland bij de Beroepenwed strijden. Hij mag nu deelnemen aan de landelijke finale waaruit de deelnemers voor de Skill Olympics worden geselek teerd. (Oud-leerling Gert-Jan Koppe naal uit Stad behaalde in 1988 een vierde plaats bij de Olympische kam pioenschappen lassen in Australië). André is werkzaam bij het aannemers bedrijf K. Mackloet in Stad aan het Haringvliet. De heer Mackloet ziet in het kampioenschap van André ook een pluim voor het bedrijf waarin hij werd opgeleid. Hij was dan ook best trots toen André in zijn aanwezigheid op vrijdag 23 maart tot kampioen werd uitgeroe pen. Laurens-Frans Buijsse uit Stad aan het Haringvliet, oud-leerling consumptieve techniek, behaalde na vier jaar studeren en werken het SVH-diploma restaurant- kok en zal nu hij zijn dienstplicht heeft vervuld, per 1 april beginnen in het ster renrestaurant 'De Echoput' in Apel doorn. Een kans die voor weinigen is weggelegd. De Technische School in Middelharnis wil de komende tijd meer successen trachten te lokaliseren. Niet iedereen stelt de school op de hoogte van dit soort zaken. Dat is jammer, omdat dergelijke informatie eens te meer kan aantonen dat het leren van een goed vak nog zo gek niet is. Zeker niet als de eerste stap pen worden gezet op 'De Tech' waar ooit een zekere Comelis Verolme de grond slag meekreeg voor zijn latere triomfen. Flakkee moet zuinig zijn op zo'n LTS. hypotheek Q{] op maat... nvm Makelaar Tamboer Tel. 01870-3477 Beleef 't Het prachtige vakantieprogramma van het Christelijk Jongeren Verbond biedt talloze gevarieerde mogelijkheden voor kinderen en jongeren om van een avon tuurlijke vakantie te genieten. Uiteraard onder deskundige en betrouwbare lei ding. Naar wij hoorden stromen de aanmel dingen binnen. Het is van geen wonder want wanneer men kennis neemt van de rijk geschakeerde mogelijkheden zou men zo de telefoon pakken (03438) 2 33 33 of nadere informatie per brief vragen via het CJV-bureau, postbus 115. 3970 Driebergen-R. Beleef 't in het tentenkampa in Huls horst; op het IJsselmeer; de Waddenzee; het Veerse meer; in de Biesbos; op Vlie land, in de Dordogne; in de Ardennen met zeilzwerfkampen, kano-varen, wild water-varen; surfen en zeilen. Beleef 't in Oostvuorne met Deltavlie gen; een Middeleeuwenkamp in Otterlo. Beleef 't 'op' de Ernst Sillem Hoeve te Lage Vuursche met het hele gezin met fietsarrangementen en speciale weken voor 65-plussers; bed en breadfast voor zo maar wandelaars, die langs komen. Beleef 't aan de Cote d'Azur; aan het Gardameer; in Noorwegen; in Israël; de DDR; Luxemburg; Turkije; Hongarije; Thailand. Beleef 't tijdens een kampeertrektocht door Europa. Met recht een 'gouden greep' aan vakan- tiemogelijkheden voor jong en oud. Denk, dat het 'geheim' van de stroom van aanmeldingen zit in het feit, dat in deze vakanties het gebed aan tafel en de dagsluiting in ere worden gehouden. Met het CJV 'op stap' is waariijk een belevenis! Bewaar er een zee van fijne herinnerin gen aan. Oranjestraat 8, Sommelsdijk Tel. (01870) 52 71 Komplete woninginrichting OoKgensplaat V7J 01873-1437 7. Syrië kritisch selekteren I MAKELAAR

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 10