Nieuwe mosselkotter niet dóór-, maar óver de O'plaatse sluis Ouddorpse Reddingsbrigade 40 jaar W.b.v. 'Dirksland' neemt vergrootte kantoorruimte in gebruik ?)^G6 6-C Afüe Vogel BV WD Dirksland Raadsvergadering Dirksland uur later 62e Jaargang No. 5887 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 12,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 36 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 Op Jachtwerf 'de Plaete', gelegen langs het havenkanaal te Ooltgensplaat, heeft zich vrijdag een spectaculair gebeuren voltrokken. Hoofdonderwerp daarin de nieuwe door 'de Plaete' gebouwde mosselkotter YE 110, voor mosselschipper Adrie Saaman uit Yerseke. Een fraai schip, deze tot 'Anna Christina' gedoopte kotter, maar 't was duidelijk dat ze op weg naar 't ruime sop met haar breedte van 8.20 meter de sluis niet op de reguliere weg, varend dus, zou kunnen passe ren omdat het remmingswerk de passage tot 7.80 mtr. beperkt. Een van Europa's grootste kranen - max hefvermogen 530 ton - van van Seumeren uit de Meern kwam naar 'de Plaete', niet door het dorp waar de 45 ton zware kraan met 24 wielen zeker zou zijn vastgelopen, maar via een zorgvuldig uitge stippelde buitenom-route waarin elke bocht zou kunnen worden genomen en zich geen duikers onder de weg bevon den waar 't hele gerij stellig doorheen zou zijn gezakt. De gigant kreeg tot taak de 'Anna Christina' behoedzaam uit de bouwloods te trekken, vervolgens met haar gewicht van 100 ton op te heffen en te deponeren op een zware stellage die op het binnenvaartschip 'Atalante' (600 ton) was gemonteerd, voldoende hoog om de te brede mosselkotter niet dóór-, maar óver de sluis te varen. Dat stond voor vrijdagmiddag op het program, maar op gezag van de verzekeraar werd dat i.v.m. de krachtige wind uitgesteld tot vanmorgen. Pas toen was de windkracht niet hoger dan de limiet van 3. Toen kon zonder groot risico door de sluis worden gemanouvreerd en tussen twee binnenvaartschepen in - in zogeheten koppel- verband - naar Dintelmond worden gevaren waar de YE 110 van haar hoog en droge positie zou worden getild om aldaar voor 't eerst in haar element, het water, te worden gelegd en op eigen kracht naar de thuishaven te varen. Op 5 april a.s. zal het 40 jaar gele den zijn dat de Ouddorpse Red dingsbrigade werd opgericht door o.a. de oud-leden Bram Hoek, Jan Flohil sr., Geb van Osch en Klaas Tanis. Dankzij de inspanning van deze oud-leden is de Ouddorpse Reddingsbrigade een geweldig suc ces geworden. Tal van vrijwilligers hebben in de loop der jaren hun inzet betoond om toeris ten en eilandbewoners op een veilige manier de zwemsport te laten beoefe nen. De Ouddorpse Reddingsbrigade is tot stand gekomen n.a.v. een tragisch onge luk waarbij dominee de Vos en zijn vrouw, wonende in Hendrik Ido Am bacht op 20 juli 1949 op jammerlijke wijze zijn verdronken. Bram Hoek was een vergoed zwemmer. Al in augustus '47 wist hij zijn eerste red ding waar te maken; dat was toen gelukt maar nu de dominee en zijn vrouw.... Er gebeurde iets; want als Bram Hoek en wachtmeester Geb van Osch iets in hun hoofd hadden dan bleef het daar zitten. Een kontakt-avond kwam er met men sen van het Rode Kruis en de Kon. Bond tot het redden van drenkelingen en er gebeurde meer want Ouddorp kreeg zijn reddingsbrigade en Bram Hoek de kan tonnier werd de Kommandant. Een reddingslijn kwam er; en in Oud dorp vertelde men toen dat het Burge meester Kleijnenberg zelf was die de 25,- voor die lijn uit eigen zak be taalde, want in de Raad kreeg hij er geen cent voor los. In deze moeilijke jaren kwam de heer Visser, destijds wethouder van de ge meente Stellendam de gelederen verster ken; hij is plm. 10 jaar lid geweest van de brigade. Naderhand is de gemeenteraad van Ouddorp door de knieën gegaan en werd er een subsidie verstrekt van 150,- per jaar. Op dit moment is de subsidie aanzien lijk verhoogd; er zijn ruim 300 dona teurs, die de Ouddorpse Reddingsbri gade financieel een warm hart toe dra gen, alsmede 55 leden. In de 40 jaar van haar bestaan heeft de Ouddorpse Reddingsbrigade ongeveer 336 mensenlevens gered, 3745 EHBO- gevallen behandeld en 715 zoekgeraakte 'kinderen gevonden. Mede door dit initiatief van de Oud dorpse Reddingsbrigade is Ouddorp een prettige en veilige badplaats gewor den voor de recreanten. Zij beschikt thans over 4 boten en een comfortabele en goed voorziene red- dingspostop het noorderstrand alsmede een mobiele post aan de Brouwersdam. De jaarlijks terugkerende gemeentelijke subsidie alsmede de giften van de plm. 300 donateurs zijn onontbeerlijk om de aktiviteiten in stand te houden. Er zijn voor de Ouddorpse Reddingsbri gade uiteraard geen financiële mogelijk heden aanwezig om dit 40-jarig bestaan te vieren; daarom is een jubileumkom missie opgestart, die probeert aan wat gelden te komen om de Ouddorpse Red dingsbrigade althans een eenvoudige receptie aan te bieden. Deze receptie zal worden gehouden op zaterdag 7 april 1990 in restaurant Duin zicht, Oud Nieuwlandseweg 13 te Oud dorp van 14.30-16.30 uur. Zij die de Ouddorpse Reddingsbrigade een warm hart toe dragen kunnen een bijdrage overmaken op gironummer 1374554 t.n.v. de VW-Ouddorp onder vermelding van: bijdrage 40-jarig jubi leum ORB. De in 1916 opgerichte Woningbouwver. 'Dirksland', beheerder van inmiddels ruim duizend woningen, heeft zich, in Dirkslands Ring, eindelijk de kantoorruimte verworven waaraan grote behoefte was ontstaan. Het daar sinds december '71 gevestigde kantoor was te krap geworden waarom de Wbv. besloot tot aankoop van het naastgelegen pandje toen dat vorig jaar te koop kwam. Tot vreugde van het gemeentebestuur overigens omdat van de Wbv. die zorgvuldigheid verwacht mocht worden die nodig zou zijn om in de karakteristieke Ring 'in stijl' te blijven.... Architect Vroegindeweij heeft met dat verlangen uitstekend raad geweten; het oude pandje werd afgebroken en er kwam een nieuw kantoor, identiek aan het bestaande en inwendig daarmee verbonden, waardoor de beschikbare ruimte van 130 naar 220 m^ werd vergroot, naar dhr. Robijn veronder stelde voldoende voor de eerstkomende twintig jaar waarin de Vereniging voort wil gaan te zorgen voor sociale huurwo ningen voor hen die daarop aangewezen zijn. Blij toonde zich dhr. Robijn dat thans over de nieuwe ruimte kon wor den beschikt, nadat al een aantal jaren wat was 'aangemod derd' met de te krappe ruimte. Nu is er een ruime wachtkamer, een spreekkamer, een kantoor voor de admini stratie en een archiefruimte, een luxe na de jaren van impro visatie. Een schare genodigden uit de relatiekring van de Ver. en 's avonds de leden, hebben het nieuwe kantoor bewon derd en zéér in orde bevonden.... Ook vanuit de genodigden werd daar zaterdagmiddag blijk van gegeven, nadat ze het door burg. Oversier geopende kan toor hadden bekeken. De architect werd meerdere malen om z'n ontwerp gecomplimenteerd en aannemer Gijs v. d. Nieu- wendijk van 'Bloemfontein' viel die eer te beurt om het gele verde vakwerk; in hen had voorz. Robijn vaklui gevonden die evenmin als hij hechten aan 'ingewikkelde terminilo- gieën', maar zonder veel woorden een knap stuk werk heb ben geleverd. Burg. Oversier stemde daar graag mee in; hij noemde de gepleegde uitbreiding een 'buitengewone verbetering' voor de Ring-bebouwing. Daarop vertrouwend hadden B en W de gevraagde bouwvergunning opmerkelijk snel verleend. Woningbouwver. en gemeentebestuur, ze verkeren in een vorm van haat/liefde verhouding, maar in de praktijk blij- ken ze steeds op elkaar te kunnen rekenen zoals bij de huis vesting van asielzoekers en laatstelijk de beschikbaarstelling van twee woningen voor de decentrale dagopvang; burg. Oversier was er dik tevreden over. Van harte wenste hij de Ver. dan ook alle succes in de toekomst waarin de regelgeving het besturen en het bouwen niet gemakkelijker maken zal. Om ook dan 'bij de tijd te blijven' bood dhr. Oversier de bestuur- deren een fraaie kantoorklok aan. Gelukwensen werden voorts gesproken door districtsdir. V. d. Ned. Woningraad dhr. v. d. Lans, architect Vroeginde weij, dhr. D. A. H. van Dis als Pres. Comm. van de Wbv., dhr. Havermans namens de Wbv. 'Middelharnis' en dhr. Stuur man namens Wbv. 'Samenwerking' te Oude Tonge. Na al die goede woorden en de aangeboden attenties was er - zo nodig de dhr. Robijn - 'nog gezellig d'n tied voor een borreltje'. SPAARBANK Wij hebben voor iedereen aan trekkelijke spaarvormen met HOGE rente's Bel ons voor meer informatie: Telefoon (01878) 10 77 Verzekeringen WD Melissant en Dirksland, wat hebben jullie het met de Raadsverkiezing verschrikkelijk laten zitten. Dirks land met 1986 vergeleken -69 stemmen, en Melissant -41, totaal 110 stemmen, en van die 110 stemmen waren er maar 53 nodig geweest om de tweede zetel te behou den, dan dient wel rekening gehouden te worden met een andere kiesdeler. Met die 53 stemmen had men de SGP al voorbij kunnen streven met het aantal rest stem men, met als gevolg geen verlies van ruim 118 reststem- raen, en zou de WD met de PvdA en Gemeente belangen een meerderheid in de Raad hebhen gehad, met verstrekkende gevolgen voor de wethouders zetels. De kiezers uit Herkingen hebben daar totaal geen schuld aan. zij hebben er alles aan gedaan om ook mevr Tuinstra in de Raad te houden. Raadsverkiezing 1986 60 stemmen en nu 59, een fraai resultaat een warme hand druk daarvoor. Sinds 1986 is de WD in de Gemeente Dirksland niet op de terugweg, in 1986,541, en voor de kamer 1989,544 stemmen, en om bovenstaand resultaat te bereiken, had een teruggang van ruim 11% nog opgevangen kunnen worden, hoe het ook zij, de WD heeft met de achter ons De raadsvergadering die a.s. donderdag avond gehouden staat te worden zal niet als te doen gebruikelijk om 7 uur-, maar om 8 uur 's avonds beginnen. Dat houdt verband met de deelname - donderdag middag - van een team van de secretarie aan het radiospel 'Heer en meester'. liggende Raadsverkiezing een enorme kans laten "gg™ Opmerker Vanmorgen even na 9 uur lukte de passage van de sluis op centimeters nauwkeurig. De mosselkotter lag 6.20 mtr boven het waterniveau. Burg. Oversier heeft de deur ontsloten, rechts dhr. Robijn. De heide kantoorpanden (rechts het nieuwe) aan de Ring. Diependorst 168, 3253 VC Ouddorp FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 1