EIÜVriDEfl-flIEmi/S Voorheen in Meneerse vanDrongelen Wie was deze tevreden roker? van Dyke 8 In 't land Rijvereniging 'Oostmoerse Ruiters' Film/kontaktavond V.O.M.I. 'De stad zal bloeien' Landelijke Unie k\es\ voor onbetaald vrijwilligerswerk Organist Vincent de Vries gaat naar Ridderl(erl( Nieuwe verzekerings- voorwaarden ZHE Voorlichting acupunctuur Open Jeugdwerk Middelharnis-Sommelsdijk Damclub E.N.E.O. '52 Ver. Oud Militairen Indiëgangers I2V2 jaar kamerorkest op Goeree-Overflakkee Muziekgezelschap 'De Drieklank' in het koper Uitslagen damvereniging 'Denk en Zet' d.d. 5 maart 1990 d.d. 19 maart 1990 Doe mee! voor een schoner milieu!! AKTIE ZUINIG STOKEN Oud Papier IJzer en Metaalafval Uitslagen 19 maart 1990 3e Blad VRIJDAG 23 MAART 1990 No. 5886 Aol mar bokkend liep ze mit twea buur- meisen over 't stoppelveld in de Oast- plaete. As 't an heulie lag zou der achter heulie gean korreltje taarve bluve lage. By 't snieën van 't koren in aok by 't opsteken van de schoven as 't koren naer de klampemeat gereeë wier. bleef der aoltoas wel een aertje of wat achter, al wier der nog zoa percysjes gewaarkt. In krumeltjes was aok broad, dus loa- nende 't zeker de moeite om je aogen goed de kost te geven in je eige zoa dichte as 't noadig was te bokken. Aok al voelende je tenslotte je laanden behoar- lijk. Ze wazze al een hort an 't lezen in 't was waarm, zoa'n beetje op 't heatste van den dag. Ze had al heal wat uurtjes in 't land deurgebrocht. As schoolmeisje was ze in den tyd dat de taarve begon te rypen in de mossen der op ofkwamme, 's weuns- dags in 's zaeterdags den healen middeg in de weer geweest om dy veugeltjes weg te jaegen. Langs de sloatskanten in aok langs de grippen heen in weer over de meat tussen de taarve deur most je dan aol mar laope roepe: „Tsjaa tsjaa, jule korendieven! 't Goeie eet je op in 't slechte laet je stae! Tsjaa tjsaaü" Dat dee ze op 't land van den boer waer der vaoder waarkende. In wat was ze bytyen geschrokke as den boer zen vao der ineans vantussen de taarve kwam. „Harder roepe, men kind, harder roepe oor!" Dy had zeker niks aores te doewen gehad as kinders achter der vodden te zitten. Feitelijk hielp aol dat geroep gean steek, want je joeg dy veugels hier weg in een aandje vaorderop streke ze weer neer. In je kon dy beasten geneans oengelyk geve. Ze moste toch aok leve. In de boe ren zouwe der gean snee broad minder om ete. Mar jae, dy wouwe geweun 't oenderste uut de kanne haa. 'Van d' aore kante was 't aok wel weer moai, dadde kinders van aarme maan- sen zoa een paer saanten konne ver- diene. As ze had laope roepe kreeg Vaoder toch een paer stuvers mear mee naer huus. Daer ko je weer heal wat van doewe. Verschene naejaer, 't earste naejaer dat ze van schole was, was 't echte waark voor der begonne. Noe ze daeran docht, was 't ineans of ze mit ope aogen drao- mende. Helder zag ze der eige voor der. Ze was op pad deur de polder in ze liep te huveren. Nyt ynkeld van de kouwe, al was 't myzerig in koud. Ze had het der niks op om zoa healemaele in der eantje deur de polder te motten. Dat had je aol toas op maendag. Dan most ze 's ochens earst thuus helpe mit de was in dan gyng ze 's middegs pas naer 't land. Op aore daegen gyng ze 's ochens vroeg mit 't heale krootje mee op pad. Dan had je nyt allean anspraeke, mar aok een beetje een veilig gevoel as je kasjeslui tegen kwam. Nee, in je eantje oenderweg weze as joeng meisje, dat was mar niks. In ze most een aande laope om op 't land te kommen waer ze de sukerpeen an 't uut- doewen wazze. Den boer waer der vao der voorman was, had aok land in de Lekke, in daer most ze heen. Dan was je haest in de Nieuwe Toenge. Een ure zoa- wat durende 't eardat je der was, over den Achterweg, de Steaneweg uut, deur den Baogerweg, 't Middelwegje in hoe dat vaorderop aolemaele hiete mocht. 't Was zwaer waark in 't land, vooral mit de sukerpeen. Daer most je de kop ofhakke, in dat most aok in eane klap van 't mes, net as by de beten. Mar by de beten hoevende ynkeld het lof der mar of, dus ko je langs de kop heen slae. Je kreeg steankouwe handen van dy voch tige peen. Dat was voor yderean netuur- lijk zoa, mar voor heur was der nog een moelijkheid overheen gekomme. Ze kon aol mar gean stuur in dat mes kryge deurdat ze lynks was. Ze kon mit der rechtse hand schryve in knippe in naoie, want dat hadde ze der op schole in thuus wel bygebrocht. Mar vorders dee ze aoles lynks. In noe had ze aok dat hak ken rechts motte leare. In 't earste was ze wel es een aandje deurgelaope langs 't joatje gedolve peen om dan by 't vromla- open de peen aoresom voor der te haan. Dan kon ze toch lynks waarke. Mar dat had mear tyd gekoste, in zoa hard schootje in 't begin toch al nyt op. In der most noe eanmal deurgewaarkt worre. Daerom konne de delvers aok nyt voor heur allean de peen aoresom lage. Zoa had ze der toch an motte glaove. Net as der schorte trouwens. Dat had ze zoawat an flarden gesloge mit dat groate mes in dy onhandige rechtse hand. Om de kop der in eane klap of te krygen, lei je dy peen op je knieë voor de stevigte, in as je dan sloeg, dan rocht je best es wat aores as je most raeke. 't Kwam aok nogal es voor, dat de kop der mar voor de helft of zoa of was. Mar een tweade kear slaew, dat kostende aok weer te veul tyd. As dan de delvers vuuf menuten opkeke. liep heur der joatje nog mar een kear langs om de nyt goed gerochte peen nog by te snieën. Het was een kouwe bedoening geweest, in dichte nog nat aok, want as 't regen achtig was hiew je nyt zoamar by 't ear ste regenbuutje op. By verlet styng ommers de verdienste stille. Je was van zoa'n dag in 't land doadop in je was blye as je mit een peekarre mee vrom kon naer 't durp. Een kear was ze zoa by 't van de waegen ofstappen tussen 't zwyng in de achterpoat van ean van de paeren terechtgekomme. Gelokkig had- de ze der der gaauw van tussen getrokke, want dat paerd was nog een kwaeien aok. De klokke begon te lujen in ze was ineans weer terug op der stoppelveld in de Oastplaete. Half de middeg de klokke luje. Dat most wat bezoenders weze. Aole drye keke ze of ze aarges raok zagge. Nee, niks te zieën. Dan kon het best es te maeken haa mit de gespanne toestand. In 't butenland was 't an 't meutelen, zeie ze, sint dat de Oasten- rykse kroanprins doadgeschote was. De dry meisen voende, dat ze mar beter naer 't durp konne gae. Daer hoarende ze, dat der van 't durpshuus ofgekoen- digd was, dat aoles wat in dienst gestae had, drek most opkomme. Den aoren ochend stynge ze mit een heale kroo by den Ouwendyk om de trams mit de opgerope mannen verby te zieë gaen. Het orgel in de Singelkerk te Ridder kerk is overbekend in Nederland en daarbuiten. Bij de orgelconcerten ko men nog steeds honderden bezoekers en daar zien andere concertorganisaties reikhalzend naar uit. Vincent de Vries is een jonge zeer talent volle organist van 20 jaar oud. De Sche- veninger heeft reeds een enorme car rière gemaakt waardoor hij bij iedere Nederlandse orgelliefhebber bekend en geliefd is. Zaterdag 31 maart a.s. gaat Vincent de Vries naar de Singelkerk te Ridderkerk om het mooie orgel te bespelen en dat belooft een belevenis te worden voor orgelliefhebbers! Hij heeft een zeer fraai programma samengesteld dat voor ieder aanspreek baar is: van Bach het bekende lijdensko raal „Herzlich tut mich verlangen" en de beroemde Dorische Toccata. Van Beet hoven speelt hij één van de bekende Flö- tenuhr werken. Van Sigfrid Karg-Elert staan de twee bekende koralen op het programma „Freu dich sehr, o meine Seele" en „Nun danket alle Gott". Ver volgens hoopt Vincent de Vries de gehele derde Sonate van Guilmant uit te voeren. Het gehele programma wordt omlijst met massale samenzang vooraf gegaan door voorspelen van Feike Asrna. Na afloop is er gelegenheid om nog wat na te praten onder het genot van een kop koffie. De avond begint om 20.00 uur en de toe gang is gratis, behoudens een kollekte voor de onkosten. Uitslag van de op zaterdag 17 maart 1990 gehouden NBVR dressuurwed- strijd voor promotie. Wedstrijd-organisatie: R.V. 'Oostmoerse Ruiters'. Wedstrijd-lokatie: Manege Oost- moer. Jury: dhr. Verwer. B4 1. Hellen v. d. Meer, Clavdi124 2. Hanneke 't Hart, Barbarossa120 3. Willemijn Voogd, SoHdair.,106 4. Petra Blom, Amora104 B6 1. Hellen v. d. Meer, Clavdi124 2. Mariëlle v. d. Velde, Cornida112 3. Willemijn Voogd, Solidair109 Hanneke 't Hart, Barbarossa109 5. Petra Blom, Amora107 LIO 1. Theo V. d. Meer, Scobidoo130 2. Elly Vermeulen, Goldy125 3. Moniek Verhoef, Exeption122 4. dhr. Scherbijn, Simmie120 5. Marja Vanderstappen, Darwin ....115 L14 1. Loeki van Soelen, Urvina123 2. Marja Vanderstappen, Darwin ....121 3. Theo v. d. Meer, Scobidoo120 4. Petra v. d. Berg, Bram112 M18 1. Lijni Kieviet, Roshana123 M22 1. Lijni Kieviet, Roshana124 2. Carolien Moerman, Vitaal...118 Komolete woninginrichtinq OoKqensplaat VJ <?j 01873-1437 De V.O.M.I. afdehng Zuid-Holland- Zuid organiseert evenals vorig seizoen een film/kontaktavond voor haar leden en alle oud-militairen, die na 1945 in voormalig Nederlands-Indië of Nieuw- Guinea hebben gediend en geen lid zijn van de V.O.M.I. De avond zal gehouden worden op: don derdag 29 maart a.s. in Restaurant „De Oude Hoorn", Marktplein 8 te Oud Beijerland. Zaal open 19.300 uur, aan vang van de avond 20.00 uur. Entree is gratis. De V.O.M.I. is een vereniging, die als doelstelling heeft het behartigen van de belangen van alle oud-militairen, die na 1945 in het voormalig Nederlands-Indië of Nieuw-Guinea hebben gediend en vanuit die periode met problemen zit ten. Daartoe heeft het Hoofdbestuur de beschikking over een sociale kommis sie, evenals de afdeling. De vereniging tracht te helpen door bemiddelen tussen leden en instanties, het adviseren en tevens streeft de vereniging naar erken ning van hetgeen door vele oud-mili tairen, vaak onder de zwaarste en moeilijkste omstandigheden is verricht. Een eerste teken van erkenning is het Monument in het Stadspark Hattem te Roermond, dat in september 1988 door Z.K.H. Prins Bemhard is onthuld en vorig jaar enige duizenden militairen trok om daar hun gevallen makkers te gedenken. Deze herdenking zal jaarlijks op 7 september plaatsvinden. De Indië- veteranen zijn verguld met het monu ment ter ere van hun gesneuvelde wapenbroeders. Voor velen hunner be tekent het niet alleen de nationale erkenning van het grote offer, dat hun 5000 makkers hebben moeten brengen. Maar over dit monument voor de geval lenen heen, wordt na meer dan 40 jaar nu ook erkend, dat de 200.000 mannen en vrouwen van het Koninklijk Neder lands Indisch Leger (KNIL) en de Nederlandse land-, lucht- en zeemacht de hen toen door de regering opgedra gen taken plichtsgetrouw hebben uit gevoerd. Inlichtingen over de filmavond te ver krijgen bij G. de Jong, tel. 01857-1902 en H. Clasquin, tel. 01858-15849. Het kamerorkest „De Drieklank" werd in 1977 opgericht door de helaas overle den Cora van Dijk, die tevens dirigente van de groep was. Nu, twaalf en een halfjaar en vele optre dens later, voorziet het orkest nog steeds in twee behoeftes: ten eerste zijn daar de leden die elke week repeteren om per jaar een zestal optredens in verschil lende plaatsen te verzorgen, en ten tweede is daar het publiek dat op gezette tijden naar muziek in het klassieke genre komt luisteren. Al weer vele jaren hanteert Henk van Dijk het dirigeerstokje. Om het jubileum enige luister bij te zet ten geeft „De Drieklank" op 31 maart a.s. een feestelijke uitvoering met leden, oud-leden en muzikale vrienden in de „Meerpaal" op het terrein van Hernesse- roord. Alle liefhebbers van onze klan ken zijn van harte welkom op dit concert. Het programma voor deze avond gaat van klassiek tot „swing": voor elck wat wils. Hoofdmoot in het programma is het Concert voor Hobo en Viool van J.S. Bach. De solisten zijn Els Kopmels (viool) en Annelies Breen (hobo). Het concert, dat tevens het karakter heeft van een kleine reünie voor alle oud-leden, begint om 20.00 uur. De toe gangsprijzen bedragen ƒ7,50 en ƒ6,- (65+ en CJP); kaarten verkrijgbaar bij de leden, de VW-Middelharnis en 's avonds aan de zaal. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Afdeling I P. Leroy - A. v. d. Veer1 - I. Koese - J. Lodder1 - J. Dekker - J. van Hoorn1 - C. Spee - L Mackloet1 - J. Dekker^ I. Koese1 - I. Mackloet - C. Spee1 - P. Leroy - K. Vis1 - Afdeling II C. Polder - M. Klink1 - 1 M. Klink - C. Zoon1 - 1 In afdeling II is C. Polder kampioen geworden en C. Zoon is op de tweede plaats geëindigd en A. Knape is derde. Afdeling III In afdeling III is A. van Heumen kam pioen geworden en J. Verbiest twee en J. V. d. Kooij derde. Afdeling IV R. Jacobs - H. SchellevisO - 2 J. A. Gebuis - J. Groenendijk2 - O Afdeling I I. Mackloet - H. KoeseO - 2 A. V. d. Veer - K. Vis1 - 1 J. van Hoorn - C. Spee1 - 1 J. Lodder - J. DekkerO - 2 Afdeling II A. Knape - M. Klink2 - O W.Vroegindeweij-A.Krijgsman...! - 1 Afdeling IV A. V. d. Sluijs - R. Jacobs1 - 1 H. Schellevis-P. van Groningen....! - 1 DIRKSLAND Op D.V. 28 maart a.s. zal er 's avonds huis-aan-huis koekverkoop plaatsvin den in Dirksland, dit ten bate van het HGJB-IZB projekt 'de stad zal bloeien'. Het doel van deze aktie is geld inzame len voor diverse kerkelijke projekten, in een aantal grote steden. Wij rekenen hierbij op uw medewerking om deze aktie te steunen. De prijs van een pak Boterkoek is 5,00 en van Stroopwafels 3,50. Jeugdraad Herv. Gem. Door de vele wijzigingen in de wetge ving is een aanpassing van de verzeke- ringsvoorwaarden van ZHE noodzake lijk. Inmiddels zijn de nieuwe voorwaar den opgesteld en begin maart goedge keurd door het bestuur. De verzekeringsvoorwaarden geven re gels voor bijvoorbeeld de wijze van aan- en afmelding; het doorgeven van mu taties; de beperkingen in de vrijheid van verzekerden bij het kiezen van hulpver leners; de wijze van berekening en inning van de nominale premie en de inschrijving op naam van een huisarts, tandarts en apotheker. Een exemplaar van de verzekerings voorwaarden kan worden verkregen bij alle balies van ZHE. Ook telefonische bestellen is mogelijk (078-251500). Het kruiswerk in Ouddorp houdt don derdag 5 april 1990 in het Groene Kruis- gebouw aan de Dirkdoensweg 33 een voorlichtingsavond over acupunctuur. Spreker over dit onderwerp is dhr. H. O. Zoon, huisarts te Dirksland. Aanvang 19.30 uur. Bij acupunctuur gaat het om een genees methode die verschillende punten van de huid beïnvloed. Die punten Uggen nauwkeurig vast en men kan er bepaalde ziekten mee gene zen. Ook storingen van menselijke orga nen of van hun funkties zijn ermee te verhelpen. Door fijne naalden in acupunctuurpun- ten te steken worden genezende prikkels tot stand gebracht. Die worden via de zenuwen naar li chaamsdelen elders of naar dieper gele gen organen gevoerd. Daar bewerkstelligen ze een verande ring ten goede. Over dit onderwerp zal dr. Zoon op deze avond uitgebreide informatie geven. Wilt u hierover meer weten, kom dan naar deze avond. Tevens maken wij u attent op de leden vergadering van het Groene Kruis op 10 april a.s. De label voor de week van: 1 12 maart t.e.m. 18 maart 1990 Normaal jaar- Weekstreef- Totaal streef- verbruik verbruik verbruik 500 m» 9 m» 273 m= 600 m= 11 m» 327 m' 700 m= 12 m» 383 m= 800 m» 14 m= 436 m= 900 m= 16 m" 494 m' 1000 m= 18 m= 547 m' 1100 m' 19 m= 604 m^ 1200 m» 21 m= 659 m= 1300 m' 23 m= 715 m= 1400 m= 25 m' 771 m= 1500 m" 26 m' 823 m^ 1600 m' 28 m» 881 m= 1700 m» 30 m^ 936 m= 1800 m= 31 m' 990 m= 1900 m' 33 m^ 1047 m= 2000 m= 35 m' 1102 m' 2200 m' 38 m' 1216 m3 2400 m' 42 m'' 1326 m' 2600 m' 45 m' 1435 m= 2800 m= 49 m= 1551 m= 3000 m» 52 m' 1660 m' 3500 m= 61 m= 1941 m^ 4000 m= 70 m= 2220 m'' 4500 m= 78 m= 2503 m" 5000 m' 87 m= 2782 m= 5500 m' 96 m= 3060 m' 6000 m' 104 m= 3341 m= Weergegevens Valkenburg Z-H berekeningsmodel NV. GEB ZHW Weersomstandigheden: Afgelopen week lag de buitentemperatuur aanzienlijk boven het normale niveau, het waaide echter minder hard dan normaal. TIP VAN DE WEEK: Volhouden! Ook In het voorjaar kunt u energie besparen. Dhr. de Vos uit Zuidland (tel. 01881-1372) is zeer benieuwd wie de afge beelde persoon is geweest. Hij vond de foto in de nalatenschap van Johannis de Vos (in 1868 in Ooltgensplaat geboren) en Johanna van Nimwegen (in 1869 in Ooltgensplaat geboren). Beiden zijn resp. in 1959 en in 1941 in Rot terdam overleden. Wellicht is een van de familieleden de Vos afgebeeld en wordt de man nog herkend. Het hoofdbestuur van de Landelijke Unie Van Vrijwilligers heeft besloten om vast te blijven houden aan het principe van onbetaald vrijwilligerswerk. Uiter aard blijft zij streven naar het vergoeden van alle reëel gemaakte kosten door vrijwilligers. De belangrijkste argumenten die tot dit besluit geleid hebben zijn: De UW wil zich niet laten dwingen door politieke en maatschappelijke ont wikkelingen om haar uitgangspunt, waarmee zij zich conformeert aan de EG-definitie van vrijwilligerswerk („vrij willigerswerk is het werk, dat in enig georganiseerd verband vrijwillige en onbetaald wordt verricht ten behoeve van de samenleving"), los te laten. De UW acht het principieel onjuist als aan alles in de samenleving een prijskaartje hangt. Wanneer zelfs vrijwilligerswerkd betaald moet worden vindt zij dit een verarming van de samenleving. De UW wil niet meewerken aan het creëren van een nieuwe beroepsgroep van onderbetaalde werknemers. Zij ver onderstelt dat betaling van een paar gul den per dagdeel vooral mensen aantrekt die niet over ruime financiën beschik ken. Zij vindt dit misbruik maken van een situatie waarin mensen verkeren die er niet in slagen een plaats op de regu liere arbeidsmarkt te vinden. Bovendien is zij van mening dat het creëren van deze nieuwe kategorie een heldere dis- kussie over de afbakening van de gren zen tussen professionele en vrijwillige hulpverlening belemmert. In betaling van vrijwilligers ziet de UW een miskenning van de motieven van waaruit velen zich vrijwillig inzetten en een miskenning van wat zij daar in de vorm van plezier, ervaring en voldoe ning voor terug krijgen. Bovendien leidt betaling er toe dat vrijwilligers struktu- reel deel gaan uitmaken van het systeem van professionele hulpverleners en daar door hun onafhankelijke positie ver liezen. De UW vreest dat organisaties die over gaan tot het betalen van vrijwilligers vol ledig afhankelijk zullen worden van bijdragen van hulpvragers en dat de reguliere subsidiegevers zich daardoor zullen terugtrekken. Dit leidt ertoe dat op den duur iedere hulpvrager geld zal moeten betalen, hetgeen niet voor ieder een mogelijk is. Hierdoor zal een be paalde groep hulpvragers niet langer geholpen kunnen worden. Het is niet ondenkbaar dat voor die groep „gratis" hulp verstrekt zal gaan worden door wederom onbetaalde vrijwilligers. Om deze vicieuze cirkel voor te zijn kiest de UW voor het begin- en tevens eind punt: vrijwilligers zijn niet te koop. Het hoofdbestuur realiseert zich dat de UW het door deze stellingname de komende jaren niet makkelijk zal krij gen. Zij meent echter dat een duidelijke uitspraak, in dit voor het vrijwilligers werk principiële vraagstuk, dringend gewenst is en hoopt dat andere betrok kenen eveneens op korte termijn stelling zullen nemen. Zaterdag 24 maart is er in 'de Hoeksteen' weer een Open Avond, geen Open Avond zoals we gewend zijn met een groot spel en een Bijbelstudie. I Nee, in de benedenzaal staan alle spel- 1 len weer klaar, er wordt deze avond geen j groot spel gehouden. i Deze avond wordt er ook geen Bijbelstu- die gehouden, maar dit wel niet zeggen dat die mensen van de Bijbelstudies weg moeten blijven, want er staat wel iets anders tegenover, nl.: Op deze avond komt er iemand met een diaklankbeeld over het DABAR-werk. Ja, zeggen jullie nu wat is dat DABAR dan wel, ik heb er nog nooit van gehoord. Als wij nu zeggen strandevan- gelisatie op een camping in Ouddorp en Battenoord en op vele andere plaatsen in ons land? Weet je er dan wat van? i Nee? Dan zullen wij er iets van vertellen. Lees maar: I DABAR staat voor Woord en Daad. I DABAR is een landelijk gebeuren en er is een werkgroep die alles regelt over teams en plaatsingen en met plaatselijke commissies. Met een team ga je naar de camping. Daar is de plaatselijke com missie ook en die heeft al van alles voor je geregeld. En dan ga je met je team beginnen op de camping, je vertelt over God aan jongeren, kinderen, ouderen, of je zingt met ze, of je praat zomaar wat met ze, je geeft de mensen aandacht. Het dia-klankbeeld is opgenomen op ons eiland. De hele avond zijn er mensen aanwezig die of DABAR-werk hebben gedaan of die in de eilandelijke commis sie zitting hebben. Dus vragen staat vrij. Als je nog meer wilt weten, moet je gewoon naar 'de Hoeksteen' komen. Allen heel hartelijk welkom. Tot ziens. Het OJW-team J. KLEIN B.V. tevens containers Tel. 01887 - 1795 MELISSANT Sneldamtournooi, afdeling 1: wedstr. pnt. C. Visbeen6 - 10 B. Visbeen6 - 9 J. Looy6 - 7 H. Visbeen6 - 6 H. van Heukelen6 - 5 A. het Jonk6 - 3 B. Grootenboer6 - 2 Sneldamtournooi, afdeling 2: T. Goedegebuur6 - 8 B. V. d. Spaan6 - 8 J. Doorn6 - 8 M. Arrias6 - 7 B. van Engen6 - 5 J. Non6 - 4 S. Keijzer6 - 2

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 9