jeugd- hoekje Lentevreugd (©uberEnI)OEk 'Zitten' en 'Slapen' op maat. van Oom Ko Maart-raadsel 4 Elke Dinsdag Senioren-dag Extra maart-raadsel C X öox QKK 7 te 1 A/t 6 L e \l w Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS VRIJDAG 23 MAART 1990 F. van Deursen, Prediker-Hooglied. Gebonden. 246 pag. Prijs 41,50. Dez., Prediker. Paperback. 183 pag. Prijs 22,90. Dez., Hooglied. Paperback. 63 pag. Prijs 12,50. Uitgeverij Buijten en Schipperheijn te Amsterdam. In de serie 'De voorziede leer' verscheen in de loop der jaren al een groot aantal delen, elk gewijd aan de verklaring van één of meerdere bijbelboeken. De mees te werden geschreven door ds. C. Vonk. De overige - een vijftal - zijn van de hand van ds. F. van Deursen. Zo ook de bovenstaande over Prediker en Hoog lied. De gebonden boeken zijn voor naam uitgegeven, in zwarte linnen band met goudopdruk. Daarnaast verscheen een populaire, goedkopere uitgaaf in paperback. In het algemeen kan van deze serie gezegd worden dat ze zich kenmerkt door een grote Schriftgetrouwheid. Er is eerbied voor het unieke gezag van de Heilige Schrift te merken. Uiteraard komt dat uit in de gepresenteerde exe gese. Als zodanig heeft deze reeks haar verdienste in deze tijd waarin de mo derne bijbeluitleg onder het juk van schriftkritiek door gaat. De ondertitel van het (onder)deel over Prediker luidt 'Leven met vergankelijk heid'. In de lijn van de traditionele opvatting blijft de schrijver bij de opvat ting dat in dit boek koning Salomo onder de naam Prediker zijn boek schreef - onder de inspiratie van God de Heilige Geest. Salomo, de vorstelijke leraar, hield zijn van God ontvangen wijsheid niet voor zichzelf, maar liet zijn volk daarin delen. Met als hoofd som van alles wat gehoord is: Vreest God en houdt Zijn geboden.... Ds. Van Deursen trekt in zijn boek terecht hier en daar lijnen naar het Nieuwe Tes tament. Beste jongens, meisjes.... en ieder die dit leest Deze keer doen we 'een greep' in het sta peltje door jullie gemaakte raadsels. Anders worden jullie zó ongeduldig.... „Oom Ko, wanneer plaatst u mijn raadseltje?" „Om Ko, waarom heeft u mijn raadseltje nog niet geplaatst?" Daan en Marieke Ras zorgden voor de eerste twee raadseltjes. Zij krijgen in ieder geval de extra punten. Jullie voor 't oplossen (mogen Daan en Marieke zelf ook natuurlijk....) 5 punten per raadsel tje. Omdat het er twee zijn. Dat geldt ook voor de extra raadseltjes van Liesbeth Tanis en Edith Voogd. Ze krijgen ook de extra punten. En ook het oplossen van die raadseltjes levert 5 punten per stuk op. Het dubbele raadsel van Daan en Marieke staat op de plaats van de Bij belse raadsels. Alleen het eerste deel is echter Bijbels. Bovendien is de uitkomst (van boven naar beneden!) niet Bijbels. Die uitkomst (van beide raadseltjes!) heeft te maken met de plaats waar Daan en Marieke wonen.... Voor 't gemak zullen we het aantal let ters van ieder antwoord erachter zet ten. Succes! - zoon van Jacob (5) - vader van Hofni en Pinehas (3) - andere naam voor Palestina (6) - spelonk van Ephron (8) - vader van Samuel (6) - woonplaats van Samuel (4) - die koningin bezocht Salomo (6) - Luther was daar op de rijksdag (5) - koning der Filistijnen (5) - stad der Filistijnen (5) - Rebekka's broer (5) Gemeente grenzend aan Brabant - laatste dag van de week (8) - krijg je tranen van in de ogen (4) of (2) - bijenhouder (5) - staat een kerncentrale net over de grens in België (4) - moet je niet verkopen voor je het geschoten hebt (7) of (8) - stekelig dier (4) - niet proper (4) - larve (9) - gevlekt dier (8) - waddeneiland (7) - deel van Scandinavië (9) - zit men wel eens te doen (6) Deel van Zeeland Het boek over Hooglied kondig ik met heel wat meer reserve aan. De schrijver beperkt zijn verklaring namelijk tot een bundel liederen die de profane liefde tussen een jongen en een meisje bezin gen. Met de woorden van Van Deursen: „....liefdesliederen-in-de-vreze-Gods. Liederen van verlangen, liederen waar in de geliefden elkaar bewonderen of gevoelens van vreugde en smart uitdruk ken wanneer zij elkaar zien of moeten missen". Daarmee breekt hij met de tra ditie - een traditie zo oud als de christe lijke kerk bestaat, en nóg ouder - waarin het Hooglied wordt opgevat als een alle gorie van het verbond tussen God en Zijn volk, Christus en Zijn bruid. „Deze verborgenheid is groot, ziende op Chris tus en de Gemeente" (Ef 5:32). Een ver borgenheid die wordt verstaan waar Gods Geest ze dóét verstaan - in de bin nenkamer van het ware geloof. O Ds. C. Vonk, Mattheüs - Marcus. Lucas - Johannes. Gebonden. Twee delen, samen 704 pag. Prijs 56,90 resp. 59,50. Uitgeverij Buijten en Schipperheijn te Amsterdam. Ook deze kloeke delen ontvingen een plaats in de al genoemde serie 'De voor- zeide leer'. Daarmee is een aanvang gemaakt met de verklaring van het Nieuwe Testament. Opvallend is dat de _L verklaring van het boek Marcus heel summier is gehouden. Bij de parallelle plaatsen wordt verwezen naar het al behandelde in Mattheüs. Ook bij Lucas trof ik veel verwijzingen naar Mat theüs aan. Deze serie boeken is niet in de eerste plaats voor theologen geschreven. Het taalgebruik is zodanig dat het geïnteres seerde gemeentelid ze goed kan hante ren. Bij voorbeeld ten dienste van vereniging en/of bijbelkring. O Tot slot nog de aankondiging van een aantal recent verschenen leesboeken. Jan Hof, Verzetsomnibus. Uitgeverij La Rivière Voorhoeve te Kampen. 798 pag. Prijs 29,90. Deze omnibus bevat een drietal boeken die het verzet tijdens de bezetting '40-'45 tot onderwerp hebben. De titels: 'Niet schieten, we ware Dutch', 'Frits de Zwer ver' en 'Luizen in de pels van Hitler'. Goede, verantwoorde boeken in dit bevrijdings-herdenkingsjaar. Anne de Vries, Bartje. Bartje zoekt het geluk. Uitgeverij Callenbach te Nijkerk. 374 pag. Prijs 32,50. Geïllustreerd. Deze beroemde boeken over het Drentse jongetje Bartje behoe ven geen nadere toelichting. Een uitgaaf in één band. Lloyd C. Douglas, De grote visser. De mantel. Uitgeverij Callenbach te Nijkerk. Prijs resp. 24,90 en 32,50. Als wc wat ouder worden stellen we andere eisen. Aan 'zitten' en 'slapen' bijvoorbeeld. De Senioren-Studio bij MeubelExpo is speciaal ingericht met slaap- en zit meubelen voor U, die op comfort gesteld bent. Zoals fauteuils met verstelbare rug- en armleuning. Latten en spiraalbodems met verstelbaar hoofd- en voeten einde (zelfs elek trisch). En.... onze meubelmakers maken al deze meubelen op de voor U meest comfortabele hoogte. Elke dinsdag krijgt onze Senioren- Studio speciale aandacht. Er is iets lekkers bij de koffie en we maken het extra gezellig. Kom op uw gemak proberen, passen en meten. De dinsdag is voor U. Tel. 01879-2300 ZÓ veel en zó dichtbij! 1. leovijn ^t^^ 2. zonreijn O 3. pkzeir 4. gkuura O^ 5. dyurien 6. sdijra 7. sdainp Zet de letters in de goede volgorde en vul V* I 1 I ze in het puzzeltje in. Ar, I Eén letter van elk r woord staat al op de goede plaats in de puzzel. A A A A A A A A A A A ERG SIK RISKANT KRIJGEN RIOOL grote poter vrou!.i;elijk beroep rijksdaalder PALING Twee indrukwekkende romans die de lezer meenemen naar het begin van onze jaartelling - naar Palestina, Jeru zalem en Rome ten tijde van de Ro meinse overheersing. De inhoud van beide is wellicht samen te vatten met het woord van de Heere Jezus dat wie niet achter Hem wil komen, zijn kruis dra gende. Zijn discipel niet kan zijn.... Peter Forbath, Het Woud der schaduwen. Uitgeverij Bosch en Keuning te Baarn. 798 pag. Prijs 49,90. Het verhaal van deze knappe roman is gebaseerd op historische gebeurtenis sen, namelijk de gevaarlijke Afrikaanse expeditie in de vorige eeuw van de ont dekkingsreiziger Stanley, de man die de grote dr. Linvingstone heeft opgespoord toen iedereen dacht dat deze dood was. Stanley met zijn expeditie legde 9000 km dwars door Afrika af, door gebieden waar nog nooit een blanke een voet had gezet. De vogels gaan steeds luider zingen Ik hoor ze op mijn wandelingen. De koolmees zocht en vond zijn bruid Ze vliegen 't kastje in en uit Om hyacinten in de tuin zag ik opeens een witte vlinder zweven De lentebloei breekt nu onstuitbaar los. door Scheppers hand gedreven Hij wil dat w'e in de lentetijd op al Zijn wonderen letten De narcis opent wijd haar gouden feesttrompetten als wil ze overal in 't rond Zijn grootheid uitbazuinen De weelden die Hij schept in al de lentetuinen Ze tonen ons Zijn liefde trouw, Zijn majesteit en macht die d'aarde stralen doet in nieuwe lentepracht. LANERTA Weststraat 34 Nieuwerkerk (Z) - Tel. 01114-1373 ledere middag geopend. Zaterdags de gehele dag Vrijdagavond koopavond. Maandag gesloten Beste allemaal! Alweer moeten we helemaal zelf de 'hoek' vullen, jammer toch dat het wel wordt gewaardeerd maar dat er niet wordt meegewerkt. We zouden het erg op prijs stellen als u/ je puzzels, recepten, handwerkjes enzo voort opstuurt naar Eilanden-nieuws, t.a.v. tante Nel, Postbus 8, Sommelsdijk. We zullen proberen ook voor deze week iets in 'elkaar te draaien'. de juiste {g] tSXmie... NVM Makelaar Tamboer Tel. 01870-3477 Recept Jolanda v. d. Wende zorgde voor een kompleet ei-recept. Maandagavond half elf is het, als we het doorlezen om te kij ken of het wat is voor Jeugdhoekje. Mijn maag gaat ineens zo raar doen.... Ik snel achter de post vandaan om te kijken of er nog ham is in de koelkast. En ui. Gelijk maar even proberen dat recept! Benodigdheden: 1 ei Klein uitje 25 gram ham Snufje zout, snufje peper Stukje margarine. 1. Ei met zout en peper loskloppen. 2. Boter smelten. 3. Ham in blokjes ui zachtjes laten smoren in de boter. 4. Ham uit de pan halen. 5. Ei in de koekepan en aan beide kanten bakken. 6. Ei uit de pan, ham erop leggen en het ei toeklappen. 7. Heerlijk bij de boterham of meenemen om te picknicken. De extra kilootjes hoop ik er wel weer eens 'af te fietsen'. Tot slot Al hebben we er nog wat liggen, extra dingen (door jullie gemaakt) blijven welkom! Wie maakt er ook eens een mooie pentekening (liefst zwart-wit), niet al te groot, om in de krant te plaatsen? Bij leven-en-welzijn tot volgende keer. We beginnen met een recept: Gegratineerde prei met ham en kaas U hebt nodig: 8 stelen prei 1250 gram) 16 plakken gekookte ham 1 dl. water 20 gram boter 30 gram bloem 2 dl. melk 125 gram geraspte belegen kaas 40 gr. in blokjes gesneden kruidenkaas (moet u echt eens proberen, het smaakt uitstekend) zout (vers) gemalen zwarte peper. Snijd het lichte deel van de schoonge maakte en goed gewassen prei in 2 stuk ken van 10 cm. Snijd het restant in ringetjes. Laat de stelen prei met water en zout gaar koken. Smelt de boter, en roer er de bloem door tot er geen klontjes meer in zijn, voeg voorzichtig scheutje voor scheutje de melk toe (goed roeren met een garde) tot een glad papje ontstaan is. Laat de saus 5 min. zachtjes doorko ken (af en toe roeren). Roer 2/3 van de geraspte kaas en de in blokjes gesneden kruidenkaas door de saus (Houdt u echt niet van kruiden kaas, dan kunt u natuurlijk prima wat extra belegen kaas gebruiken). Breng de saus op smaak met weinig zout en peper naar smaak. Rol de prei in de blokken ham. Doe het grootste deel van de preiringetjes in een ingevette, ovenvaste schaal. Leg daarop de ingerolde prei en giet de saus er over. Bestrooien met de achtergehouden kaas. Zet de schaal in het midden van een voorverwarmde oven en laat het 20 min. op 200 °C gratineren. Strooi er voor het serveren het restant van de preiringetjes over. Dit groentegerecht smaakt uitstekend met aardappelpuree. Als toetje kunt u fruit, yoghurt of een ijsje serveren. Eet smalielijk Puzzel We zullen beginnen de antwoorden van de vorige keer te verklappen. Het leervak wat niet ieder kind kan waarderen is geschiedenis. De antwoorden op de vragen luiden als volgt: 1. Bonifatius 5. Boekenkist 2. Juliana 5. 1621 3. Heemskerk 6. 1900 3. Barentsz 7. St. Helena 4. De Houtman 8. Inhuldiging 4. Keijser 9. Christina Zo, de geschiedeniskennis is weer enigs zins opgefrist, niet waar? De puzzel voor deze keer is een bijbelse. Waar? 1. waar woonde Job? 2. Waar liet Salomo de tempel bouwen? 3. Waar kwam Jeremia vandaan? 4. Waar was Nebukadnezar koning? 5. Waar woonden Elkana en Hanna? 6. Waar werd David tot koning gezalfd? 7. Waar was Elia bij een weduwe? 8. Waar trouwde Simson? 9. Waar werden 12 stenen opgericht? 10. Waar kwam Ruth vandaan? 11. Waar kwam Zippora vandaan? 12. Waar werd Abram geboren? Handwerken Voor deze week een aardig kraamca- deautje. Koop een hydrofyl washandje, handdoek en/of spuugdoekje en bor duur daar met blauw voor een jongen of roze voor een meisje (of een andere leuke kleur naar keuze) het volgende bloemetje op. OX X X OU o e N ROt3 t EU o T U borduurt met 2 draadjes d.m.c. over 3 draadjes hydrofyl. U kunt zelf bepalen op welke afstand en hoeveel bloemetjes u erop borduurt. Veel succes! Ondanks alles (beter gezegd: niks) is het toch nog een aardig gevulde ouderen- hoek geworden. Hopelijk hebben we volgende keer sta pels post om een keus te maken voor een 'hoekje'. We wensen u tot slot een goede weekwis- seling en bij-leven-en-welzijn tot vol gende keer. Tante Nel Nieuwe boeken Stellendam Delta Industrieweg 38 (bij de HaringvlietsluUen, afslag Havens) Open: Maandag tm Zaterdag van 8.30 tot 17.00 u. Vrijdagavond tot 21.00 u. Hielen? U vindt v^rvo geld bijj in het doolhof van prijskaartjes

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 6