EIIAI1DEt1-t1IEUW5 Uw auto schoon in een knopomdraai Jac. de Gast Minister op 'n Ouddorpse fiets blokhut Bijbel niet meer te stuiten EuropaTuin Wij zijn rentmeesters onzer goederen... HET KIJKVENSTER Carwash Centrum Fanfare-Orkest De Hoop Zaterdag 7 april 1990 JOHANNES PASSION te Ylaardingen Uitvoering Apoiio met Wim Bruggeman als jubilaris 'n grenzeloos goed tuincentrum Schaakkampioenschap van Goeree-Overflakkee 1990 Jan Knape Mzn. 2e Blad VRIJDAG 23 MAART 1990 No. 5886 blik op kerk en samenleving - Boekenweek - Voor- en nadelen - Het Boek Ik zet deze regels op papier aan het eind van de Boekenweek. Overigens heb ik er de afgelopen dagen nauwelijks aan gedacht dat het Boekenweek was.... Als ik een boek wil kopen doe ik dat tóch wel, evengoed in november als in maart. Maar er zijn nu eenmaal mensen die de attraktie van het Boekenweekgeschenk nodig hebben om een boekhandel bin nen te stappen en een aankoop te doen.... Er wordt toch in ons land nog betrekke lijk veel gelezen. Uiteraard is er een cate gorie die nooit en te nimmer iets leest, geen krant, geen tijdschrift, geen boek. Mensen die avond aan avond gekluis terd zitten aan de beeldbuis en die niet zouden weten hoe ze hun kostbare tijd anders, en beter kunnen doorbrengen. Maar er wordt ook nog gelezen, en als we de boekhandelaren mogen geloven, meer dan vroeger. Dat is ook wel begrij pelijk; onze ouders en grootouders moesten vanaf het moment dat ze opstonden tot het moment dat ze naar bed gingen, werken, en hadden geen tijd om te lezen. En nog enkele generaties terug waren veel mensen analfabeet, die kónden niet lezen. Overigens is het niet allemaal winst, dat vandaag de dag zoveel boeken van de pers rollen en dat vrijwel iedereen kan lezen en schrijven. Ik meen dat het Isaac da Costa was die de uitvinding van de boekdrukkunst 'een stap ten hemel en een stap ter hel' heeft genoemd. Dat heeft nauwelijks toelichting nodig! Tegenover het voordeel dat de bijbel en vele goede boeken nu voor ieder toegan kelijk zijn staat het nadeel dat er, vooral in onze tijd, veel gedrukt en gelezen wordt dat niet alleen nutteloos, maar zelfs schadelijk is voor de geestelijke volksgezondheid. En aangezien vrijheid van drukpers een grondwettelijk recht is, kan en mag ook inderdaad alles gedrukt en uitgegeven worden. Laten we niet denken dat deze gevaren onze deuren voorbijgaan. Onze jonge ren komen op de middelbare school al in aanraking met de moderne literatuur die in vele gevallen pervers is. Maar afgezien daarvan zouden we misschien schrikken als we kennis konden nemen van de leesgewoonten van mensen die trouw kerkelijk meelevend zijn. Zeer onlangs las ik van een verzamelaar van oud papier dat hij van kerkelijke gezin nen dozen met oude kranten kreeg aan geboden, waarin de bandjes nog om de kerkbladen zaten, terwijl er stukgelezen sexbladen bij waren.... Je hoopt dan maar dat dat uitzonderingen zijn, maar je vreest tegelijkertijd.... Intussen mogen we dankbaar zijn dat er ook nog veel goede boeken en tijdschrif ten verschijnen. We leven in een tijd waarin veel op ons afkomt en het is broodnodig dat we ons wapenen tegen de geest van de tijd. Daarom moeten we ook weten wat er allemaal aan de hand is. Er zijn ten allen tijde mensen geweest die geen boek meer kochten of lazen en zich daarvoor beriepen op de Prediker: „Van vele boeken te maken is geen einde en veel lezen is vermoeiïng van het vlees". Maar de Prediker heeft daarmee beslist niet het lezen willen veroordelen! Hij bedoelde alleen dat het doorvorsen van veel ingewikkelde zaken eindeloos en vermoeiend is. Want hij voegt eraan toe: „van alles wat gehoord is is het einde van de zaak: vreest God en houdt Zijn geboden". Om dat te leren hebben we gelukkig hèt Boek, het Woord van de levende God. Waarnemer Een schone start bij: DIRKSLAND, Korteweegje 41-45, tel. (01877) 1122 TEXACO Zaterdag 17 maart jl. is in Musis Sacrum in Arnhem het KNF-topconcours ge houden. Fanfare-Orkest De Hoop o.l.v. Arie Stolk nam voor de 10e achtereenvol gende maal deel aan dit topconcours. De Hoop behaalde een Ie prijs alsrriede de 3e plaats in dit kampioenschap. Het verplichte werk was Music for a movie picture van Kees Vlak. De KNF- juryleden, P. C. Stalmeier (voorz.), B. Joosen en H. C. van Lijnschooten, beoordelen de orkesten op de navol gende rubrieken: 1. zuiverheid 2. klankgehalte en klankverhouding 3. techniek en artikulatie 4. muzikale uitvoering 5. samenspel en ritmiek 6. opvatting en tempo In de sektie fanfare was de uitslag als volgt: 1. Kon. Fanfarekorps Wilhelmina/ Heerde o.l.v. Bart v. d. Brink163 2. Muziekver. Union/Zelhem. o.l.v. Harrie Janssen158 3. Fanfare-Orkest De Hoop/ Stellendam o.l.v. Arie Stolk155 4. Chr. Muziekver. Crescendo/ Zuid-Beijerland o.l.v. Henk Zwijgers152 5. Muziekver. Oefening Na de Arbeid/ St. Joosland O.I.V. Jan Meliefste150y2 6. Muziekver. Excelsior/Westenholte o.l.v. Jan van Nerijnen149 De C.O.V. Gloria-Toonkunst o.l.v. diri gent Aad van der Hoeven geeft op zater dag 7 april 1990 een uitvoering van de Johannes Passion van J. S. Bach. Dit muzikaal gebeuren vindt plaats in de Grote Kerk, Markt te Vlaardingen. Aanvang 20.00 uur. Deuren open om 19.30 uur. Als solisten werken mee: Jitske Steendam, sopraan Louise Rijs, alt Kenzo Ishii, tenor (aria's) Jan Caals, tenor (evangelist) Jan Alofs, bas (Christus partij en aria's) Tijn van Eijk, orgel. Muzikale begeleiding door het Randste- lijk Begeleidings Orkest. Jarenlange ervaring, grondige studie en dat alles onder deskundige leiding van dirigent Aad van der Hoeven, zullen garant staan voor een waardevolle avond. Toegangskaarten a 17,50(voor65+ en CJP-kaarthouders 15,-) zijn verkrijg baar bij de leden, het VVV-kantoor, Boekhuis Den Draak en aan de Kerk; en bij mevr. J. Tanis, Burg. Honnerlage, Gretelaan 299, tel. (010) 4 73 90 98. Vrijdag 16 maart j.l. gaf muziekver eniging Apollo uit Nieuwe Tonge weer haar jaarlijkse uitvoering, ge sierd door de huldiging van een jubi laris. Een avondvullend programma, want deze vereniging telt zo'n vijf groepen die met elkaar voor een afwisselend geheel zorgden. Deze avond was ook een afgevaardigde van de KNF aanwezig ten einde een jubilaris te huldigen. Wim Bruggeman werd naar voren ge roepen en naar eigen zeggen totaal ver rast met het feit dat hij 25 jaar geleden als 5-jarige lid werd van Apollo, in de afgelopen 25 jaar heeft Wim zich op tal van plaatsen binnen de vereniging ver dienstelijk gemaakt. Zo begon hij op die wel zeer jeugdige leeftijd bij de drumband. Na een aantal jaren bleek hij een talent vol slagwerker te en werd hij ingelijfd bij het orkest waar hij menig jaar de grote trom bespeelde. Behoudens een korte onderbreking ver zorg hij al meer dan lOjaar op onvolpre zen wijze het slagwerk bij de Alpen Kapel. Hij maakte een achttal jaren deel uit van het bestuur waarin hij zich volledig inzette voor tal van aktiviteiten. ApoUo zou altijd de prioriteit genieten, ware het niet dat hij daarnaast ook nog fervent lid is van de vrijwillige brand weer. Het gebeurde dan ook tijdens een bij hem ten huize gehouden bestuursverga dering dat kort na aanvang 'de pieper' ging en het bestuur het de rest van de vergadering zonder Wim moest stellen. Voorzitter Mackloet bedankte hem voor alles wat hij in de afgelopen 25 jaar voor de vereniging heeft gedaan en hoopte hem nog vele jaren als lid van Apollo te mogen zien. Ook mevrouw Bruggeman werd in de huldiging betrokken. Ook zij had haar man in de jaren dat zij elkaar kenden bij diverse aktiviteiten ter zijde gestaan en aktief meegewerkt in het belang van de vereniging. Haar werd een boeket bloe men overhandigt als symbool van waar dering. De heer J. Mourik van de KNF memo reerde nog dat Wim een tijdje bas had gestudeerd maar daar op medisch ad vies mee moest stoppen. „En het bloed van een slagwerker kruipt nu eenmaal Toen vorige week Minister Alders van VROM (Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer) ten faveure van het TV program '100 dagen zonder auto' een rondje op een ligfiets deed, waarvan in alle kranten een foto verscheen, deed hij dat op de nieuwe aanschaf van Piet van der Linde uit Ouddorp. Rij wielhandel Akershoek en Zn. had de fiets (van Friese makelijk) voor dhr. v. d. Linde besteld en op verzoek van de fabrikant werd het van Ouddorpse zijde goedgevonden dat de Minister het begin van de milieu-aktie ermee op zou luisteren. Inmiddels kan men dhr. v. d. Linde er in Ouddorp mee rond zien rijden. Hij heeft zoveel plezier in het gebruik van de ligfiets dat hij de mogelijkheid onderzoekt er enkele voor verhuur aan te schaffen. Op de foto dhr. v. d. Linde (1) met William Akershoek, een van de zonen van de in de bedrijfsnaam genoemde zonen. 200 X 300 cm. Kompleet met shingels. Als bouwpakket met duidelijke beschrijving nu van 2895.- voor waar het niet gaan kan en je pakte het slagwerk weer op". Hij speldde de jubilaris de zilveren KNF speld op, verbonden aan het 25-jarig lid maatschap van de vereniging en daar mee tevens van de KNF. 'Stormloop' houdt aan... Niet alleen in landen van Oost Europa en China is de vraag naar BIJBELS overweldigend groot maar ook in lan den waar het Hindoeïsme en het Boedd hisme de nationale godsdiensten zijn. Het Bhoeddisme in Thailand Wat daar staat te gebeuren in verband met de komst van Gods Koninkrijk kon wel eens een totale omwenteling beteke nen in dit land. Boeddhistische monniken gaan bijbel lezen Bij de.... 380.000 monniken bestaat name lijk grote belangstelling voor de bijbel. Ze doen regelmatig dienst in 32.000 tempels. 'Gideons' in Thailand Het aantal christenen in genoemd land is tot nog toe zeer gering. Nog niet één procent. Toch hebben ze met elkaar als echte 'Gideons' een Bijbelgenootschap opgericht. Ze mogen nu de bibliotheken van die 3200 tempels verrijken met een exemplaar van de bijbel!! Over wonde ren gesproken. De monniken hebben van hogerhand toestemming gekregen om de bijbel te gaan lezen en bestuderen. Deze 'Gideons' streven er naar nog vóór 1 januari a.s. die 32.000 bijbels in de des betreffende bibliotheken te doen plaat sen. Ook daar kunnen we er verzekerd van zijn, dat Gods Woord niet ledig tot Hem zal wederkeren maar doen zal wat Hem behaagt. Iedere 'Thai' monnik Als bijzonderheid kan nog worden opgemerkt, dat iedere Thai het als een eer beschouwt enige tijd monnik te zijn geweest. De liefde voor de bijbel, welke De vijf schaakverenigingen van Goeree- Overflakkee organiseren voor de achtste keer een toernooi om het schaakkam pioenschap van Goeree-Overflakkee. Gerechtigd tot deelname zijn alle inwo ners van de gemeenten op Goeree- Overflakkee alsmede de overige leden van de genoemde clubs. Gespeeld wordt op de volgende dagen en plaatsen: 24 april in Stellendam, 1 mei in Dirksland, 8 mei in Oude Tonge, 14 mei in Middelhamis, 22 mei in Ouddorp, 28 mei in Middelhamis, 5 juni in Oude Tonge. Inschrijving voor 14 april door 12,50 over te maken op postrekening nr. 3857603 t.n.v. M. Verolme, Sommels- dijk. (Deelnemers boven 60 of beneden 20 jaar betalen 10,00). Inschrijven kan ook via de kontaktper- sonen op de 5 clubs. ze in de tempel zullen krijgen nemen ze besHst mee naar huis. Ze zullen dan niet rusten voordat ze een EIGEN bijbel in hun bezit hebben. Ook UW voorbede De 'Gideons' in Thailand rekenen gaar ne op het begeleidend gebed van hun geloofsgenoten in andere landen. Beste mensen. Wat een perspektieven voor de uitbreiding van Gods Konink rijk. Wat een voorrecht daaraan ook als eilanden-bewoners te mogen mede- Bram van IJsselmonde VERVOLGVERHAAL - 30 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape En met de leidsels schuurde hij over de natte rug, alsof hij het oude dier strelen wilde. Wat wou die jongen! Oude Kees verkopen aan de slager! Het zou nooit gebeuren zolang als hij leefde. Hij had het vroeger wel gedaan, natuurlijk, wat moest je anders met oude paarden doen. Maar met Kees was dat een heel ander geval. Dat zo'n jongen dat niet begreep. Kees was een stuk van zijn eigen leven geworden, hij had Kees overgehouden uit de tijd toen hij nog een jonge boer was.... toen zijn vrouw nog jong was en sterk, en ze nog met z'n allen thuis waren, de vier jongens en de twee meisjes.... en Riekje was er ook nog.... Nu waren de jongens de deur uit, ze hadden allemaal een eigen stee land, en de meiden waren getrouwd, die zaten ook op een stee.... En Riekje was begraven, lang geleden.... En hij en zijn vrouw waren overgebleven, twee oude mensen.... en oude Kees.... en Nero, ja. Nero ook.... die was ook al oud, ook uit de tijd van toen. En alsof Nero het wist, dat de baas aan hem dacht kwam hij van achterin de wagen, waar hij al die tijd had liggen slapen. Hij stak zijn ruige kop onder de arm van de baas en besnuffelde zijn handen. „Ben je wakker geworden?".... vroeg de baas en hij grinnikte. De ogen van de hond gloeiden in het donker en zijn staart sloeg een roffel tegen het zeil van de wagen. „Heb je je slaapje uit?".... vroeg de baas weer. „Of krijg je het koud?.... We zijn bijna thuis, hoor.... Vort Kees".... Hij verviel weer in zijn gepeinzen van daarnet. Foei, hoe had die jongen dat toch durven zeggen. Hij moest er niet aan denken: om het dier de hals te laten afsnijden door een slager! Hij zou het nooit meer kwijt raken, dat wist hij zeker. Maar de jonge boeren van tegenwoordig hadden geen gevoel meer, ze leefden niet meer samen met hun dieren.... Ze gingen in de auto naar 't land, en soms hadden ze een traktor.... Maar een paard was toch iets heel anders dan een traktor of een auto, dat waren dode dingen. Hij kon zich niet voorstellen hoe er iemand was, die met een traktor wilde ploegen.... Hoe kon zich niet voorstellen hoe er iemand was, die met een traktor wilde ploe gen.... Hoe kon je nu tegen een traktor praten ter wijl je aan het werk was, dat kon je toch tegen paarden wel.... En het werk gebeurde niet zo goed ook, dat kon niet, niemand zou hem dat wijs kun nen maken, het ging veel te vlug! Bij hem zou er nooit een traktor in het land komen. Van al die nieuwigheden moest hij niets hebben. In een auto had hij ook nog nooit gezeten, en voor een fietsrij- der was hij nog nooit uitgeweken, ook niet als hij met zijn karos over een snelle landweg reed, dan moest de fietsrijder maar even afstappen om hem voorbij te laten gaan.... Paard en wagen hadden de oudste rechten op de weg.... „Woef.... blafte Nero plotseling en hij trok zijn kop terug. „Woef woef'.... Hij maakte een bewe ging of hij uit de wagen wilde springen. Baas Ouwestee schrok wakker uit zijn gepieker. Hij had niet op de weg gelet. Dat was ook niet nodig. Het paard kon in het donker beter zien dan hij, en het wist, dat ze naar huis moesten, ze zou den er best komen ook al bemoeide de baas er zich niet mee. Maar nu was oude Kees plotsehng stil blijven staan en ze waren nog lang niet in het dorp. Wat was dat nu? Het paard werd toch wel heel oud. „Kom Kees.... wat ga je nu doen, jon gen?".... De boer sprak alsof hij dacht, dat het dier hem verstaan zou. „Je bent abuis, Kees.... vort".... en hij lachte.... Maar het dier schudde zwaar met zijn grote don kere kop. Het paardetuig rammelde en kraakte. Zo bleef het staan. De hond blafte nu woedend en wilde uit de wagen. De baas hield hem tegen en kalmeerde: „Koest Nero.... koest jongen.... Kees zal ons wel thuis brengen.... Vort Kees".... Hij tikte met de leid sels op de natte paarderug.... Maar het paard verzette geen voet. „Kom jongen".... probeerde de boer nog eens te overreden. „Vort dan toch.... we kunnen hier toch niet blijven staan.... Vort".... En weer schudde het dier met de kop alsof het van een ander gevoelen was. „Wel, daar begrijp ik niets van".... mompelde baas Ouwestee, „dat is me nog nooit overkomen".... Hij sloeg de deken weg om uit de wagen te klimmen.... Nero was al op de weg gesprongen en blafte woe dend tegen iets, dat daar was.... Baas Ouwestee keek niet naar Nero om, die aan de kant van de weg in het donker stond te blaffen en te grommen, alleen zei hij: „Stil, Nero.... je zult de buren wakker maken".... Die hond ging altijd zo te keer, dikwijls voor niets.... Hij nam een lantaarn van de wagen en liep naar de plek waar Kees met zijn kop bijna de grond raakte: „Wat is er toch aan de hand, ouwe jon gen?".... vroeg hij. Hij bukte zich naast de kop van het paard. Zo stonden ze samen in het flauwe flikkerlicht van de lantaarn.... De oude ogen van de boer zochten in de onzekere lichtcirkel op de weg. Eerst zag hij niets dan een grote plas water, maar daar.... daar was toch iets, half in het duister. Hij deed een stap naar voren en bukte zich dieper, hij hield de lantaarn haast vlak bij de grond. Zijn hand greep om te kijken wat het was, dan trok hij die weer terug om eerst nog eens goed te zien..., daar lag een donker hoopje op de weg, hij kon niet onderscheiden wat het was.... Hij raapte het op, met duim en vinger, alsof hij er bang voor was.... Hij huiverde.... wat was het?.... Hij keek.... Dan slaakte hij een uitroep van verbazing.... Het was een jasje, nat van de regen en besmeurd met slik.... Hoe kwam dat hier?.... En daar lag not iets, dat had hij nog niet zien liggen. Hij bukte weer.... Een pet!.... Hij bromde terwijl hij de pet opraapte: „Wel heb ik van m'n leven!".... In het lantaarnlicht bekeek hij nog eens nauwkeurig de gevonden voorwerpen.... Was hier een ongeluk gebeurd?.... Hij begreep er niets van.... Nero leidde zijn aandacht af Hij had opgehou den te blaffen, maar uit zijn keel kwam voortdu rend een diep gegrom. En ineens schrok de boer. Daar bij Nero moest de oplossing van het raadsel zijn. Haastig ging hij naar de wagen en wierp de jas en de pet op de bok. „Waar ben je. Nero?".... Hij bukte zich langs de kant van de weg. Het grommen van de hond werd dreigender toen het lichtsignaal over hem neerviel, (wordt vervolgd) 2495.- DIRKSLAND EuropaTuin Hogchem Vroonweg 23 Tel: 01877-1354 (b.g.g.: 1390) ^.l^^.^.^.^.lt.l^^.4.^.l^^.l^>^l^l^^.l^l^^.lt.l^l^l^l^lf.^.^.)^l^l^^.l^^.^.l^4.l^^.^.^.l^)^l^.l(.^.^.l^.^.l^^.^.l^.l^^.l^^.l^^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5