EIÜVI1DEI1-niEUW5 Concert te Sommelsdijk 't Haventje Verstoorde rust Brouwersdam tNGeSPnSKMBT.... NIEUWS Schaken De Zwarte Pion in trek bij recreant uit de Kerken Brugicring wedstrijd Reg. Brandweer Zuidelijl( Zuid-Holland Arjaon van Herken Afgebroken partijen: Unieke mogelijkheden Maatregelen i Projektgroep I dhr. H. Roetman te Sommelsdijk OOLTGENSPLAAT - Op zaterdag 31 maart 1990 zal er te Ooltgens- piaat een Brugkring Wedstrijd wor den gehouden van de Regionale Brandweer Zuidelijk Zuid-Holland. Hiervoor hebben 14 ploegen inge schreven. De wedstrijd wordt geor ganiseerd door de Vrijwillige Brand weer van Ooltgensplaat onder auspi ciën van de Opleidingscommissie van de hierboven genoemde regio nale brandweer. Instructief programma Brand van 8 april 1947 4e Blad VRIJDAG 23 MAART 1990 No. 5886 Op uitnodiging van de Stichting Kerk- concerten Goeree-Overflakkee zullen de organist Henk Verhoef (orgel) en de alt-mezzo Bernadette Bouthoorn op zaterdag 31 maart a.s. een concert ver zorgen in de Ned. Hervormde Kerk te Sommelsdijk dat voor een deel in het teken van de Passietijd staat. Het pro gramma van deze avond strekt zich qua opbouw in stijl uit van de renaissance- periode tot het hededaagse repertoire e is speciaal saegesteld voor het fraaie - onlangs gerestaureerde - „Meere"-orgel, wat zich naast de funktie als solo instrument uitstekend leent als bege leidingsinstrument. Er is in de opzet van het programma gekozen voor twee thema's. Het eerste is, zoals reeds genoemd, de tijd voor Pasen. In dit deel is dan ook muziek te horen waarin het lijden van Christus is ver woord, of in het algemeen oproept tot bezinning. De muziek van Viadana is typisch voor de stijl van het einde van de 16e eeuw, die als reaktie op de gekompliceerde veelstemmigheid van de eeuwen daar vóór het bijbelwoord (in dit geval psalm teksten) in pure eenstemmigheid volle dig recht wil doen. Verstaanbaarheid staat voorop, maar lyrisch-virtuoze uit weidingen worden niet geschuwd. Om de muziek in een breder kader te plaat sen zijn er een aantal stukken van Fres- cobaldi en een anonieme tijdgenoot aan toegevoegd: muziek die voor een vol strekt ander orgeltype gedacht is - een type dat in Nederland niet voorkomt, zodat het alleen al om die reden jammer zou zijn ze nooit te spelen. Ook de muziek van Bach, Brahms, Reger en Duruflé passen in het eerste thema. Het koraalvoorspel „Christus, der uns selig macht" is wel heel bijzonder. Zoals in het koraal het lijden van Christus van uur tot uur beschreven wordt, zo horen we in Bachs koraalvoorspel als het ware van regel tot regel de aankondiging van het lijden, het verraad en tenslotte de eenzame kruisdood. De aria uit cantate 35 is eerder vol vertrouwen op Gods goedheid. Het is een van de aria's met een obligate orgelpartij. De stukken van Brahms, Reger en het bekende „Pie Jesu" uit het Requiem behandelen even eens het lijdensthema. Het tweede thema van dit programma verwijst naar de feestdag van de bood schap aan Maria door de engel Gabriel (Lukas 1:26-38), traditioneel op 25 maart en dit jaar toevallig op een zondag - de zondag voorafgaande aan het concert. Het feest is minder exklusief Rooms- Katholiek dan we wellicht zouden den ken; Luther zelf heeft het in ere ge houden en ook nu nog staat het op de kalender van de Evangelische Kerk. De teksten die door Fauré op muziek zijn gezet zijn een bede tot Christus als het Lam Gods, en twee oude Maria-anti fonen; de gedichten die Andriessen inspireerden zijn laat-middeleeuws. Ook hier zult u een omrami ng van orgel muziek kunnen beluisteren. Twee kleinere werken van Franck bege leiden de stukken van Fauré, die zelf wel orgel speelde, maar er niets voor heeft geschreven. Minderbekend is vooral het „Petit Offertoire", een klein juweel van de meester waarvan dit jaar de honderd ste sterfdag wordt herdacht. Aan de „Intermezzi" in dit stuk is steeds een opdracht verbonden. Andriessen schreef ze als dank voor het rookgerei, „onmis bare metgezel bij het komponeren", dat zijn leerlingen gedurende de oorlog voor hem wisten te bemachtigen. Henk Verhoef (geb. 1961) ontving zijn eerste orgellessen op Goeree-Overflak kee, van Gerrit Zoon en Jan van Dijk. Hij studeerde aan het Sweelinck Con servatorium Amsterdam bij Bernard Bartelink en Piet Kee, en behaalde in 1987 het diplom „Uitvoerend Musicus" cum laude. Hierna volgde hij verschil lende kursussen en studeerde, hiertoe in staat gesteld door het Ministerie van WVC en het Prins Bernhard Fonds, een jaar bij André Isoir te Parijs. Henk Verhoef gaf de afgelopen jaren concerten in Amsterdam, Rotterdam, Haarlem en in verschillende andere plaatsen. Ook maakte hij concertreizen naar Frankrijk en Zwitserland. Hij was prijswinnaar van concoursen te Deven ter en Haarlem en maakte een aantal radio-opnamen. Als organist is hij verbonden aan de St. Nicolaaskerk te Amsterdam. De alt-mezzo Bernadette Bouthoorn begon haar opleiding aan het Sweelinck Conservatorium Amsterdam bij Lode Devos. Vervolgde haar studie bij Mar- greet Honig aan het Rotterdams Con servatorium, alwaar zij december 1987 haar diploma behaalde. Zij heeft gedu rende de afgelopen jaren al vele malen solistische medewerking verleend aan diverse concerten onder dirigenten zoals o.a. Maarten Kooy, Albert de Klerk, Harold Lenselink e.a. Nam tevens deel aan concertreizen naar Frankrijk, Polen, Oost- en West-Duits- i land, België, Noorwegen en Italië. I De aanvang van het concert is 20.00 uur; de entree-prijs bedraagt ƒ5,- (scholie- ren, cjp en 65+ betalen 3,-). GOEDEREEDE Jongelui, a.s. zaterdag hopen we met elkaar een strandwandeling te maken. De deuren van 'de Ark' zijn om 7.15 uur open. Hartelijke groeten, 't Haventeam In een klein provinciestadje, ergens in ons vaderland, dat heel gunstig was gelegen, aan een drukke waterkant; woonde eens een jonge dame, in 't bezit ook van een hond. Waarvan men er in dat stadje, enk'le honderdtallen vond. Daag'lijks moest zij met haar hondje, steevast weer een rondje doen. Dan deed 't beestje zijn behoefte, aan de straatkant of plantsoen. Op een mooie zomermiddag, trokken zij eens parkwaarts heen. 't Was een nog zeer jonge dame, en dus snel en vlot ter been. Na wat stoeien en ravotten, kwam men bij een pracht gazon, waarin, midden op, een boom stond, wat voor hen niet beter kon. 't Hondje werd daar vastgebonden, en zij vlijde zich in 't gras, wat daar in zeer ruime mate bij die boom aanwezig was. Daar in 't gras, en mild beschenen, door het koest'rend zonnelicht... vielen d'ogen van het meisje door de warmte spoedig dicht. Heerlijk lag ze daar te pitten. Had misschien een leuke droom. Dacht in dromenland vertoevend, niet aan 't hondje, aan de boom, 't Beestje, moe en uitgedarteld, kreeg opeens zeer grote nood. En hij lichtte, honden eigen, dus meteen een achterpoot. Was 't beslist niet zijn bedoeling, en moedwillig niet gericht... maar het kwam wat overvloedig, in haar zonnig aangezicht, 't Meisje uit haar droom geschrokken, wist niet wat haar overkwam. Tot ze, bij haar positieven, zag haar hondje aan de stam. En geloof maar, 't was voor 't meisje, heus geen aangename douche. Hoe bleek nu haar hondenliefde, want zij was niet voor de poes! Woedend trok ze snel haar schoentje, van haar wel gevormde voet Sloeg, van liefde overvloeiend, 't lieve hondje op zijn snoet Toen haar woede wat bekoeld was, 't beestje wist niet hoe hij 't had.... trok zij huiswaarts, zeer verlangend, naar een aangenamer bad! De RSB wedstrijd Zwarte Pion 1 tegen 'Springend Peerd' 1 werd tenslotte ge wonnen met 4 1/2-3 1/2. Peeman O, Hol lander 1/2. De eerder afg. Verbeek-Verolme werd door Verbeek gewonnen. Indien de Zwarte Pion 2 de laatste wed strijd wint degraderen ze net niet. We wachten met spanning. Huishoudelijk; afdeling 1: Hollander - Wolters1 - O de Bruin - Markwat1 - O Boeter - du Pree1/2 - 1/2 van Prooijen - MourikO - 1 de Glopper - de JagerO - 1 Verolme - Peemanafg. Robijn - Verbeekafg. (+/-) Afdeling 2: Ad Visser - HK Smit...,O - 1 van Schaardenburgh - CJ Smitafg. van Doorn - C. Bakelaar1/2 - 1/2 Afdeling 3: Lugtenburg - Bakelaar jrO - 1 Maliepaard - van Bracht1 - O Dane - NoordijkO - 1 Commentaar: U heeft het kunnen zien; een bos na de orkaan. Zo ongeveer zag de stelling van Van Prooijen-Mourik eruit! Een pion bracht tenslotte de winst. Twee stellin gen ver uit elkaar, tegenovergesteld van zonet was Robijn-Verbeek. Ook hier een pion meer voor Robijn. Peeman zwoegde en Verolme zwoegde en resultaat is gelijk elk 3 pionnen nog te gaan. Jammer dat Markwat een Dame prijs gaf. In de lente moet je die juist houden. Hollander plaatste in beter stel ling val en dat kostte Wolters kwaliteit. De Jager had tenslotte een slechte loper nog geen reden om pion en partij op te geven...? Boeter kon pion winnen maar dan z'n Dame poos eenzaam bos in. Hij nam wijselijk tegen du Pree dit risico niet. Opnieuw wint C. Bakelaar weer niet. Mooie prestaties van HK Smit en Ma liepaard. ]CH De Brouwersdam is een recreatiegebied van nationale en internationale beteke nis. Hoewel in het gebied vrijwel geen voorzieningen aanwezig zijn, maken jaarlijks honderdduizenden dag-, week end- en vakantierecreanten gebruik van de unieke mogelijkheden aan weerszij den van de dam. Het aantal bezoeken aan de dam bedraagt jaarlijks één tot anderhalf miljoen. Op topdagen in het vakantieseizoen lopen de bezoekers aantallen op tot 25 a 30 duizend en op Hemelvaartsdag en de Pinksterdagen zelfs tot 40 a 50 duizend. Dat blijkt uit een onderzoek dat de pro vincie Zuid-Holland in opdracht van het natuur- en recreatieschap Grevelin- j gen heeft gehouden naar het gebruik i van de camping op de Kabbelaarsbank en van de zeezijde van de Brouwersdam door dag- en verblijfsrecreanten. De Brouwersdam heeft een opvallend j grote aantrekkingskracht op de recre- ant; de bezoekers hebben er vaak een i lange autorit voor over. Favoriete recrea- tieplekken, zoals de IJsselmeerkust, de Zuidhollandse kust tussen Hoek van i Holland en Noordwijk, en het Veerse Meer worden verruild voor de Brou- wersdam. j Volgens het onderzoek is de aantrekke- lijkheid van het gebied voor de recreant I een combinatie van de unieke mogelijk- heden voor bepaalde recreatie-aktivi- teiten - de Brouwersdam behoort bij- voorbeeld tot de grootste surflokaties i van West-Europa - en de ervaring van vrijheid. j Door het ontbreken van regulering bevindt de Brouwersdam zich in een unieke positie in Nederland; iedereen j kan zonder belemmering gratis en vlak- bij het water een plek uitzoeken voor i camper, auto, caravan of trailer. De onderzoekers konkluderen dat het voor een goed verloop van het recreëren op de dam noodzakelijk is op korte ter- mijn een aantal maatregelen te treffen, gericht op het verbeteren van de hygiëne en de verkeersveiligheid. In de tweede plaats zou het overnachten op de dam verder teruggedrongen moeten wor- den. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland vinden dat op basis van de konklusies en aanbevelingen van het onderzoek alle betrokken overheden gezamenlijk tot een verbetering van de situatie rond de Brouwersdam moeten komen. Een projektgroep zal op korte termijn voor stellen doen voor maatregelen die nog dit zomerseizoen kunnen worden ge troffen; Ook zal deze „Projektgroep Brouwersdam" (met vertegenwoordi gers van de provincies Zuid-Holland en Zeeland, het natuur- en recreatieschap Grevelingen, het ministerie van Verkeer en Waterstaat en de betrokken gemeen ten) aandacht besteden aaxi maatrege len en planvorming op de lange termijn, die moeten uitmonden in een beleids plan voor dat gebied. 'k Zit amper in een gemakkelijke stoel hij Han Roetman in de kamer, of hij vraagt aan me of ik toch niet 'gekat' ben bij de krant. „Gekat? Nooit van gehoord". Vroeger", legt hij uit „alsje b.v. juun naer de kaoje brocht in ze vonge ze niet goewd genog of te dier, dan wier ze afgekeurd". Zo zit dat dus. Dit oude flakkeese woordgebruik is typisch voor dhr. Roetman. Hij houdt van zijn dialect Het gaat hem zeer aan het hart dat het steeds minder gesproken wordt Des te meer wordt er de laatste tijd over geschreven, met name in onze krant Han kent ook veel verhalen; vooral van vroeger toen hij naar 't land ging. Hij wil ze graag in het Flakkees vastleggen om zoveel mogelijk het dialect te behouden. Bovendien vindt hij het leuk om te schrijven. Maar als hij in het Flakkees schrijft wil hij dat zo goed mogelijk doen. En als je je eenmaal een schrijfwijze hebt eigen gemaakt lees en schrijf je het gemak kelijker. Daarom zit hij, na enige aarzeling ('k hao alléén mar laegere schoole), bij de studiekring Flakkees in het Dienstencentrum. Hij is enthousiast bezig. Naar zijn verhalen wordt gretig geluisterd. Zijn verhaal: „Het Jodebakje" is een mooi voor beeld. Het begint aldus: „Veul hadde de èrrebeiers in 't land vroeger niet 'n Klein feestje was, as ze in de laop van de weeke besloote hadde 'n Jodebakje te doewen op Zaeterdag". Wat een Jodebakje was, lezen we even verderop: „dat was kekau, suuker in kenéêl in dat wier dan gekookt mit waeter netuurluk: géén melk want dat was te dier". In het verhaal gebeurt er op een dag iets grappigs tijdens de schaft waardoor die dag in Han zijn herinnering gegrift staat. Hij eindigt met: „Zóó gauw had je vroeger 'n feestje". Op mijn vraag of hij graag naar 't land ging, antwoordt hij met een kort en bondig „nêênt". „In '32 kwam ik van de lagere school. Doorleren was er niet bij „want", zei m 'n moeder, „dat kost een paar schoenen en een jasje". Ik moest dus naar 't land. Ik verdiende 1,50 daags en dat was niet slecht voor die lijd. Het was een aardig 'stief- houwertje', oftewel vastigheid. De dagen duurden, zeker voor een jongen van 12 jaar, ont zettend lang. In de Bijbel staat: duizend jaar zijn als één dag maar één dag duurde toen voor mij duizend jaar. Je was blij als het ging regenen. Later heb ik nog 15 jaar voor 'm'n eige'gewerkt Ook heb ik lange tijd nog een bijbaantje gehad: aerpels carteren Voor mij is dit weer een leerzame middag. Dhr. Roetman legt me uit wat dit werk inhield: „Op een kaart van het kadaster tekende ik in waar precies aardappelen stonden. Dit was vanwege de aardappelmoeheid, die toen nog 1 op 3 was. Later ging ik er ook de naam van het ras bij zetten". Hij kent op Flakkee ieder plekje. Hij is geboren en getogen in Sommelsdijk, het tweelingendorp zoals hij in een van zijn verhalen zegt. Middelhamis was het dorp van de vissers en Sommelsdijk van de landarbeiders. Volgens het verhaal van Han, 'Stammenoorlog' genaamd, waren ertussen die twee dorpen weleens botsingen. Hij zegt daar o.a. over:dan hadde ze (de vissers) méér cen ten as de èrrebeiers in dan had je de poppen an 't dansen. Want dan hadden de meisen liever een vissersjoon met een gulden dan een arbeider met een dubbeltje. Er werden hele veldslagen geleverd op de Langeweg of in de Weitjes". We zijn weer bij het onderwerp verhalen aangeland. Veel van vroeger is verdwenen. Wat blijft zijn de verhalen. Ik vraag Han waar zijn volgende verhaal over gaat: „Op de studiekring moesten we de laatste keer iets over strandjutten schrijven. Welnu, daar weet ik een schitterend verhaal over. Velen zullen het nog wel weten maar aan het eind van de eerste wereldoorlog zijn er enorme hoeveelheden vaten wijn uit zee opgevist. Je kunt je voorstellen wat dat voor gevolgen had!". Ik ben benieuwd.... Misschien leest u het ooit nog eens in een boek! Teunie Knöps NED. HERV. KERK Beroepen te: Kamerik dr. P. Vermeer te Kesteren; Polsbroek P. Molenaar te Zalk en Veecaten; Babyloniënbroek C. van Vliet, kand. te Woerden. Bedankt voor: Ouddorp L. H. Oosten te Hedel. Toegelaten tot de evangeliebediening: J. Minderhout, Cort vand er Lindenlaan 32c, 3818 XC Amersfoort, tel. (033) 65 10 87. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: C. Ferrari-van Schuppen, Colollyweg 1, 2081 CD Santpoort, tel. (023) 38 33 04; H. K. Fibbe, H. van Goedhartlaan 552, 1181 LN Amstel veen, tel. (020) 41 50 82; E. Hoff-Jo- chemsen. Grienden 30, 3831 HS Leus den, tel. (033) 94 67 42;A.Nicolai,Bree- straat 28, 2311 CS Leiden, tel. (071) 12 02 60; J. H. van Rhijn-Hoogendijk, Bremhorstlaan 37, 2244 ER Wassenaar, tel. (01751) 7 87 44; S. P. Vermeer, Doe lengracht 3a, 2311 VM Leiden; Drs. J. Hienstra, Flevo 154, 8294 JT Drachten, tel. (05210) 1 07 74; E. A de Jong, Bin- nenkade392,1018 AZ Amsterdam; H.A. Klip, Esdoornhof 137, 8266 GE Kam pen. tel.(05202)2 59 71; L Strijbis, Dorpsstraat 248, 1722 EA Zuid Schar- woude, tel. (02260) 1 38 09. GEREF. KERKEN Beroepen te: Den Ham (Ov.) drs. C. B. Elsinga te Spijk (Gr.) en Godlinze; Kraggenburg i.c.m. Vollenhove drs. J. C. Sent, kand. te Vollenhove; Veenendaal drs. J. G. Offringa te 's-Graveland. Aangenomen naar: Kraggenburg i.c.m. Vollenhove drs. J. C. Sent, kand. te Kam pen; Valkenburg (Z-H) drs. I. A. Pad mos, kand. te Amsterdam; Werkendam drs. G. den Hartogh te Silvolde-Gen- dringen (part-time). Bedankt voor: Kommerzijl i.c.m. Mun- nekezijl drs. I. A. Padmos, kand. te Amsterdam. Beroepbaarstelling: drs. H. Rooseboom, Wortmanstraat 576, 8265 AX Kampen, (part-time beroepbaar); drs. J. C. Sent, kand. te Vollenhove. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Bunschoten-Weste J. J. Poutsma te Hardenberg; De Bilt-Bilt- hoven P. M. de Wit te Bergentheim. Aangenomen naar: Leek J. P. van der Wal te Vlaardingen. Bedankt voor: Rijnsburg (nieuwe pred. pi.) en Zwolle-Zuid H. J. Boiten te Enschede-Zuid; Kampen C. J. Mewe te Terneuzen. Door het bestuur van het korps Oolt gensplaat is er een interessant pro gramma-boekje samengesteld. De bur gemeester van Oostflakkee, drs. C. M. de Vos attendeert in zijn voorwoord op de toeristische attrakties die het dorp te bie den heeft, n.l. het Raadhuis, het Fort 'Prins Frederik', de Ned. Herv. Kerk en niet te vergeten het Smederij-museum Piet Kamp. De korpsleden behoeven zich tussen de bedrijven door zeker niet te vervelen, aldus de heer De Vos. De commandant van Oostflakkee, de heer J. Kamp staat in zijn voorwoord stil bij de ligging van Ooltgensplaat en de andere dorpskernen. Hij schrijft: „De deelnemers en hun supporters moeten letterlijk over de brug komen om op dit voormalige eiland te geraken". De com mandant verzekerd de manschappen dat de mensen van Ooltgensplaat hun beste beentje voor zullen zetten om van deze wedstrijd een succes te maken. De heer Kamp wijst ook op de persoonlijke ontmoeting die net zo belangrijk is als het wedstrijdgebeuren. Het zal voor de deelnemende korpsen beslist interessant zijn te lezen hoe op 8 april 1947 Ooltgensplaat werd geteisterd door een enorme brand, waaraan 13 auto- en motorspuiten van geheel Flak kee met een groot aantal manschappen voor het bluswerk werden ingezet. Nu bijna 43 jaar geleden gingen bij deze brand (met een gierende westerstorm) in de Stoofstraat 7 landbouwschuren met veestallen en 2 woonhuizen verloren. Een kaartje van het dorp schetst de situatie van toen en geeft de objekten aan die zijn verbrand. Het gehele gebeu ren wordt van a tot z beschreven. De wedstrijdleiding op 31 maart is in handen van de heer W. Vroege, de jury voorzitter is de heer J. W. van Empelen en de juryleden zijn de heren: W. van Dongen, G. v. d. Heiden, C. v. d. Leenput en D. V. d. Linden. 's Morgens om 8 uur wordt begonnen en de laatste ploeg komt om 15.30 uur aan start. Om 17.30 uur wordt de uitslag bekend gemaakt in het Verenigingsge bouw "t Centrum' het punt van melding. Burgemeester De Vos zal alsdan de prij zen uitreiken. Een ieder is daarbij van harte welkom. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te: Baarn J. van Amstel te Ede en C. Westerink te Den Helder; Emmel- oord P. J. van Dam te Woerden en drs. B. Loonstra te Oud-Beijerland. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: 's-Gravenzande G. J. van Aalst te Benthuizen; Meeuwen G. Mouw te Genemuiden; Klaaswaal E. Venema te Elspeet; Middelburg-Zuid J. J. Tanis te Ridderkerk; Uddel J. Karens te Opheusden; Oud-Beijerland A. Bac te Bodegraven; Oudemirdum D. Rietdijk te Moerkapelle; Waarde A Elshout te Scheveningen. Bedankt voor: Westkapelle J. Mijnders te Veenendaal; Nieuwerkerk (Zld.) J. J. Tanis te Ridderkerk; Drachten P. Blok te Kootwij kerb roek; Oosterland (Z) en Wageningen G. J. van Aalst te Benthui zen; 's-Gravenhage-Zuid R. Kattenberg te Arnhem; Sint Annaland D. Rietdijk te Moerkapelle; Ouddorp i.c.m. dovenzorg J. J. van Eckeveld te Zeist. GEREF GEMEENTEN IN NED. Beroepen te: Leerdam W. Verhoeks te Arnemuiden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 13