EIIIVtlDEII-IIIEUWS Yer.gebouw 'Oostdam' te Goedereede smaakvol uitgebreid n*^ m mmmm mmm Politieberichten Winst Intermezzo Geslaagden Jeugd EHBO-A Wij zijn rentmeesters onzer goederen... Ledenwerfaktie/informatie-avond V.B.O.K. in Stad a/h Haringvliet Ver. 'de Christenvrouw' afd. M'harnis/S'dijk Vergiftiging van katten Versnelling oestergroei Goedereede Goed resultaat H.Y. Krammer Dia-avond grote en kleine parkieten Jan Knape Mzn. Dierenbescherming Inbraak Diefstal Aangereden reebok Aanrijding Toen j.l. vrijdagmiddag in Goedereede, door burg. van Velzen de uitbreiding van Ver.gebouw 'Oostdam' in gebruik werd gesteld, heeft Hans Grinwis, echtgenoot van de exploitante Francien Grinwis-Bakelaar z'n rhetorische kwaliteiten weer eens uit de kast gehaald om de genodigden te laten weten hóe nodig die extra ruimte is...! „Oostdam", volgens Grinwis' overtuiging h.-t mooiste Verenigingsgebouw van héél Nederland, had immers de toeloop niet meer aangekund en 't moet vorig jaar zijn gebeurd dat voor het houden van vergaderingen alle ruimten, tot en met de keuken en de stoelenberging waren verhuurd...!! Geschiedenis Gelukwensen VERVOLGVERHAAL - 29 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape 2e Blad DINSDAG 20 MAART 1990 No. 5885 Om de Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind, ongeboren leven te lunnen laten beschermen, is veel nodig. Eén van die vele dingen is een groot aantal mensen, dat door lidmaat schap van de V.B.O.K. het belangrijke werk ter bescherming van het ongebo ren leven financieel steunt. De werk groep Goeree-Overflakkee heeft zich daarom een jaar lang toegelegd op het werven van zoveel mogelijk leden. Veel leden zorgen immers voor een brede steun en bekendheid. De werkgroep boekte in de afgelopen periode op Goeree-Overflakkee maar liefst 170 nieuwe leden! Om aan de hulpverlening ook in Stad aan 't Haringvliet meer bekendheid te geven, organiseert de V.B.O.K. op D.V. 28 maart a.s. een openbare informatie avond. Tijdens deze avond verzorgt mw. Willie Maat, maatschappelijk werkster van het landelijk dienstencentrum, aan de hand van een diaserie een uiteenzet ting over de hulpverlening aan moeder én kind bij ongewenste zwangerschap pen. De werkgroep nodigt u graag uit om 19.45 uur in het Gereformeerd vereni gingsgebouw "t Anker' aanwezig te zijn. Een bezoek aan deze avond verplicht tot niets. Wel graag tot ziens. D.V. woensdag 21 maart hopen we weer te vergaderen. Drs. I. A. Kole uit Berken- woude zal voor ons een lezing houden over 'De verhouding van jongeren tot de kerk'. Aanvang kwart voor 8 in 'de Hoeksteen' te Middelharnis. Gasten zijn hartelijk welkom. In Stellendam (omgeving Langeweg) zijn een dezer dagen 4 katten vergiftigd. Hiermede worden eigenaars van katten gewaarschuwd. Daar het vergif ook voor kinderen gevaarlijk is, is het te hopen, dat de dader gevonden wordt. Dat het ernst is met de pogingen om de Zeeuwse platte oester te behouden, die door de ziekte Bonnamia Ostera dreigt te worden uitgeroeid blijkt uit de experi menten die men gaat uitvoeren in de haven van Bommenede, een der voor malige werkhavens gebruikt bij de af sluiting van de Grevelingen. In Frankrijk worden een miljoen onbe smette oesterbroedjes gekocht, die door het opvangen van zonnewarmte en het concentreren daarvan in zwart plastic het water extra moeten verwarmen om de groei te versnellen. Dat gebeurt in daarvoor gemaakte vij vers in genoemde haven van Bomme nede waar ook oesters in handculturen worden gekweekt. Als de broedjes zijn opgegroeid tot jonge oesters worden ze eerst gevracht naar bassins in het bou- dok Scaar (overgebleven van de bouw van de stormvloedkering) en vervolgens in een geultje ten noorden van de Stam persplaat. De veroorzaker van de ge vreesde oesterziekte nestelt zich in het derde levensjaar van de oester het eerst in de vrouwelijke geslachtsorganen van de jonge oester. Men probeert nu door een versnelde groei de ziekte een slag voor te zijn en zich alles zoveel mogelijk te laten afspelen in gebieden, waar de ziekte nog niet om zich heen heeft gegre pen, of waar de veroorzaker daarvan niet kan komen. Op zondag 11 maart vond 's avonds een inbraak plaats in een woning aan het Molenblok te Ouddorp. Hierbij werd de achterdeur van de woning geforceerd waarna men de woning, waarvan de bewoners niet thuis waren, binnen ging. Uit de woning werd ontvreemd een hoe veelheid geld en waardepapieren. Op dinsdag 13 maart 1990 werd een bewoonster van een woning aan de Ach terstraat te Goedereede plotseling ge confronteerd met een onbekende man in haarhuis. De man vroeg of hij bij een bepaalde familie was en deelde daarna mede dat hij met iemand een afspraak had. Hierbij vertrok de man. Verwacht mag worden, dat het verhaal van de man niet op waarheid berust en dat de vrouw een inbraak heeft weten te voorkomen. Ook de afgelopen week werd er in 3 woningen bij De Vliedberg te Ouddorp ingebroken. Bij de toegangsdeuren wer den braaksporen aangetroffen. Tot nu toe wordt er niets vermist. Vanaf de Brouwersdam werd een surf plank met volledige uitrusting ont vreemd vanaf een personenauto. Waar de van het geheel/ 2800,-. De surfplank is van het merk Brunotti. Bij de Punt te Ouddorp werden 6 riet matten ontvreemd. Alcohol in het verkeer Op maandag 12 maart vond te Goede reede een eenzijdig ongeval plaats, waarbij de bestuurder van een perso nenauto, een inwoner uit Ouddorp, een hekwerk met 3 betonnen palen ramde. Na de aanrijding probeerde hij weg te rijden, doch een stukgereden spatbord van zijn auto verhinderde dit. De be stuurder bleek alcohol te hebben ge dronken zodat van hem een adem analyse werd afgenomen op het politie bureau. De uitslag hiervan was 915 ug/1. Naast een proces-verbaal kreeg de man ook nog een rijverbod van 11 uur. Op zaterdag 17 maart werd te Ouddorp een bestuurder van een motorfiets be keurd voor een verkeersovertreding. Ook bij deze bestuurder werd alcohol waargenomen zodat ook van hem een ademanalyse werd afgenomen. De uit slag hiervan bedroeg 730 ug/1. Ook deze kreeg naast een proces-verbaal een rij verbod van 8 uur. In de nacht van zaterdag 17 op zondag 18 maart werd aan de Brouwersdam te Ouddorp, zeezijde, een gewonde reebok aangetroffen, welke vermoedelijk kort daarvoor was aangereden. De reebok was zodanig verwond dat deze ter plaatse moest worden afgemaakt. Op zondag 18 maart vond op de Provin- cialeweg tussen Goedereede en Stellen- dam een kettingbotsing plaats waarbij 3 personenauto's betrokken waren. Op het moment van de aanrijding was er sprake van filevorming waarbij de snel heid van het verkeer wisselde, maar steeds laag bleef Een bestuurder van een personenauto reed echter met een hogere snelheid en had vermoedelijk niet in de gaten, dat de auto's welke voor hem, met aanzienlijk lagere snelheid, afremden. Hij reed vervolgens op de voor hem rij dende auto, waarna deze auto door de grote klap weer tegen de voor deze auto stilstaande personenauto klapte. Van de middelste auto, welke totall-loss ge raakte, moesten 2 passagiers met nek- en schouderklachten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Ook de andere 2 personenauto's waren na het ongeval zwaar beschadigd. Zaterdag 17 maart j.l. werd er voor de leden van de hengelaarsvereniging Krammer een zoutwaterwedstrijd ge houden vanaf het strand nabij Ro- ckanje. Na een pittige strandwandeling kon er met de wedstrijd begonnen worden. Dat deze lange wandeling niet voor niets was geweest blijkt wel uit de uitslag. De uitslag: 1. A. Bruinsma497 cm. 2. A. Kromdijk341 cm. 3. C. van Bellen299 cm. T. V. d. Poel299 cm. 5. W. van Welie255 cm. Zaterdag 24 maart a.s. wordt er weer een zoutwaterwedstrijd gehouden, gevist wordt er in de omgeving van Philips- land van 12.30-15.30 uur. Inschrijven voor deze wedstrijd kan men bij café de Geit te Oude Tonge van 11.00-11.30 uur. Afgelopen zaterdag speelde het derde herenteam tegen Rowido 4. Intermezzo had er zin in wat zich uitte in de eerste set die gewonnen werd met 15-0. De tweede set was bijna identiek aan de vorige. Rowido kon slechts 5 punten maken. De concentratie verzwakte bij deze onverwachte voorsprong. Rowido profiteerde hiervan en pakte met 15-11 de derde set. In de vierde set had Intermezzo het goede ritme weer te pakken. Via 5-1 en 9-1 liep Heren 3 uit en haalde deze set met 15-11 binnen. Overige uitslagen: Vovero 1 - Mini meisjes3 - 1 Kangoeroes 1 - Meisjes Cl3 - O w Kwiek 1 - Meisjes A20 - 3 Vierpolders 1 - Dames 43 - O w Kwiek 2 - Dames 32 - 2 RVC/Libanon 2 - Dames 13 - 1 Kangoeroes 1 - Jongens ClO - 3 Kangoeroes 1 - Jongens BI2 - 2 Rowido 4 - Heren 31 - 3 RVC/Libanon 1 - Heren 13 - O Op zaterdag 24 maart speelt Intermezzo thuis in 'de Staver'. Programma: 11.00 uur: Mini jongens - Vovero 1 Mini meisjes - Kangoeroes 1 Mini mix 1 - Bemisse 1 Mini mix 2 - Spivo 1 12.00 uur: Heren 3 - Petr. Top 2 Jongens BI - Petr. Top 1 Meisjes Cl - Petr. Top 1 13.30 uur: Heren 1 - Alexandria 1 Meisjes A2 - Yum 1 Dames 1 - Meteoor 1 Dames 3 - Petr. Top 3 15.30 uur: Heren 2 - Petr. Top 1 Dames 2 - Smash 1 Dames 4 - De Drieslag 2 Meisjes Al - w Kwiek 1 SOMMELSDIJK - Op 14 maart 1990 werd er op de C.N.S. School met de Bij bel in Sommelsdijk door kaderinstruc- trice Mej. A. Groenendijk het examen Jeugd EHBO-A afgenomen. De volgende leerlingen uit groep 8 slaagden: Harry van Alphen, Melanie van Alp hen, Arco de Bakker, Marleen de Bruij- ne, Caroline van Dijk, Hester Doorn- heim. Marijke Douw, Jessica de Geus, Marinus de Geus, Heidi Kamerling. Clarine de Keizer, Jantine Kieviet, Fran- cien Kleinjan, Monica Knuist, Anne- wien Koote, Arco Kooyman, Anne Los, Corine Molenaar, Marry van Nimwe- gen, Machteld Nipius, Celia Peeman, Nelleke Robijn, Marja van Splunter, Ruth Struik, Johannes Struik, Adriaan Tieleman, Liesbeth van der Velde, Elwin van der Velde, Louis van der Weyden, Annemieke Wielhouwer, Ellen Wiel- houwer, Lydia Herrewijnen. Een onhoudbare situatie, zo zou ieder een begrijpen, wanneer de kelder, de bierberging en het podium moeten wor den aangewend om de verenigingen gelegenheid te geven te vergaderen, „zélfs heeft de ene vergadering tenge volge van geluidsoverlast helemaal z'n mond moeten houden!", verzekerde dhr. Grinwis...., waarmee hij maar be doelde te zeggen, de uitbre'ding was broodnodig...! En óf het echtpaar Grinwis-Bakelaar er bijzonder gelukkig mee is; dhr. Grinwis liet dan ook niet na de samenwerking met het Gemeentebestuur én.... met de Goereese samenleving perfekt te noe men; „nooit wordt er tussen de mensen of tussen de Verenigingen één kwaad woord gehoord", zo verzekerde dhr. Grinwis. Daarbij doelde hij ook op de kwaliteit van stichtingsvoorz. Jan Brug- geman: „....wat die in de kop heeft heeft'ie niet in de kont!" had Hans erva ren waarom wat hém betreft Bruggeman moet blijven totdat de isolatie van het hele gebouw is voltooid. In z'n openingswoord had voorz. Brug geman z'n vertrek aangekondigd. „Waar schijnlijk de laatste keer dat we elkaar zo officieel tegenkomen" had hij burg. van Velzen toegevoegd: „Bruggeman gaat van het toneel verdwijnen...." En burg. van Velzen had op die onheisl- tijding natuurlijk ingehaakt: „zorg in elk geval voor een goede vervanger, iemand die méér achter de zaken aanloopt dan de gemiddelde verenigingsman", had burg. van Velzen dhr. Bruggeman geant woord, waarmee dhr. van Velzen te ken nen gaf van de bijzondere ijver van dhr. Bruggeman te hebben geweten en die hogelijk te hebben gewaardeerd! Bruggeman was alweer wat opgeklaard en andermaal beloofde hij te doen wat er gedaan kan worden om de investering in het nieuwbouwgedeelte waar en ver antwoord te maken. De 'suikerpee luch ten' die er wel eens waren geweest toen er dure noten over het stillen van decibel len moesten worden gekraakt, dhr. Bruggeman vergat ze maar; nu was er, zo constateerde hij de mooie middag, de mooie zaal en heel wat blijde ge zichten. In zijn gelukwens keek burg. van Velzen terug naar de zeventiger jaren, in 't begin waarvan men niet meer zo geloofde in de uitbreiding van het stadje Goede reede. De tand des tijds had er nogal wat verbrokkeld en er gingen stemmen op om de bulldozer maar in te zetten; ook dhr. Bruggeman had zich in dat koor gevoegd waarom het burg. van Velzen temeer deugd doet dat dhr. Bruggeman nu zelfs een woning in de stadsmuur bewoont, of 't ook kan verkeren.... Nadat in 1974 de eerste 39 woningen in Niet voor Haagse teugels maar voor nuclitere gemeentepolitiek I Burg. van Velzen onthulde een herinneringsplaat waarop aan de Ie steenlegging op 30 oktober 1989 wordt herinnerd. Rechts, mevr. Grinwis. de 'Nieuwe Oostdijk' waren gebouwd kwam er een keer ten goede, het oude Ver.gebouw in de Pieterstraat werd afge broken en, in 1977, een nieuw, 'Oost dam' geopend door de toenmalige Com missaris der Koningin. Na enkele moei zame beginjaren braken ook voor 'Oost dam' betere, zelfs enerverende tijden aan, maar het gemeentebestuur was wat voorzichtig toen de roep om uitbreiding klonk. Toen bleek dat Goereeërs zich niet zomaar naar een ander Vereni gingsgebouw in een ander dorp lieten verwijzen is de uitbreiding er - graag - van gekomen, ook al kostte die zo'n drie ton. Een hele geruststelling voor dhr. van Velzen te weten dat het gebouw goed wordt geëxploiteerd, een exploitatie waar - zo heeft het gemeentebestuur begrepen - ruimte voor nodig is. Ook (oud) architect A Koole kreeg een groot compliment voor zijn ontwerp van zowel het oorspronkelijk gebouw als de prima daarop aansluitende en voortref felijk geïsoleerde nieuwe zaal. Gelukwensen werden o.m. uitgesproken door dhr. Koole, door aannemer van den Nieuwendijk van 'Bloemfontein' en een vertegenwoordiger van 'Apollo', het muziekkorps dat - dankzij de nieuwe zaal - weer naar hartelust kan musice ren waardoor er voor 'Apollo' weer muziek in zit...! De eerste Flakkeese Vogelvereniging organiseert op maandag 26 maart in het Dienstencentrum, Doetinchemsestraat 27 te Middelharnis een voorlichtings avond over het houden en kweken van parkieten. Aanvang 20.00 uur. Liefhebbers van deze vogels zijn van harte welkom. De avond wordt verzorgd door de heer Van Doorn uit Spijkenisse. Deze is keur meester van de N.B.V.V., en zal deskun dige uitleg geven. U kunt ook uw problemen hier voorleggen. Kortom deze avond is bedoeld voor iedere vogelliefhebber die zijn kennis over het houden en kweken van deze vogels wil uitbreiden. Het bestuur ^^^,^^^^^^i^^if,if,^jf,^if.if,i^if,if.i^i^if.^^i^,fi^]f.,^if.j^if.if,jf.if.i^]fi^if.if.i^:fif.^if.^.if.if.]f.if.if.if.if.if.i^if.:if.if.i^ En Frans was er niet, ze moet naar huis.... Misschien was hij wel thuisgeko men!.... Vader zou nu zeker thuis zijn.... Ze zou het hem moeten vertellen.... Ze moesten naar Frans gaan zoeken.... Waar?.... Hoe zou vader het opnemen?.... Haar gedachten krioelden verward door een. Ze wist niet eens hoe ze op straat was gekomen, en ze voelde de regen niet en de wind.... In het hoekje van de deurpost bleef de paraplu eenzaam achter.... ELFDE HOOFDSTUK In het donker reed er een wagen over de een zame landweg. Zwaar stampten de poten van het oude paard.... Diep onder de beschermende kap was baas Ouwestee weggekropen, want de wind dreef de regen in de wagen, en de wind beet koud in zijn neus en in zijn oren.... „Vort Kees".... Hij wreef zijn oude gerimpelde handen, die de leidsels losjes vasthielden. Zijn handen werden koud. „Vort Kees".... Een rukje aan de teugels. Dan lagen zijn handen weer roer loos op de met leer overtrokken deken, die over zijn knieën geslagen was. Het leer ghmde in het flauwe schijnsel van de twee kaarslantaams, die aan weerskanten van de wagen hingen.... Zijn ogen volgden de eentonige bewegingen van het paard. Van het paard was alleen het achterste gedeelte te zien met de lange staart, nat van de regen, het paardelijf ging eentonig op en neer alsof het voor de wagen danste.... Hij stak zijn hoofd even naar buiten en keek de polder in. De regen sloeg koud in zijn gezicht, hij kneep zijn ogen dicht tot nauwe spleetjes. Zo tuurde hij even, maar er was niets te zien dan de zwarte duisternis van de winternacht. Vaag onderscheidde hij de kant van de weg toen het schijnsel van de lantaarn op een hek viel. Dan was het weer donker.... Hij trok zijn hoofd weer terug en ging op zijn gemak zitten. Hij leunde voorover met zijn armen op zijn knieën, en hij keek weer naar de eentonige dans van het paardelijf in de flauwe lichtschemer, en hij luisterde naar het slobberen van de wagen- wielen in het doorwaterde karrespoor.... In de verte flikkerden de lichtjes van het dorp. Het oude paard moest ze ook reeds lang gezien heb ben, maar het haastte zich niet. Het was nu niet ver meer, nog een twintig minuten en dan zouden ze thuis zijn. „Vort Kees".... Even werd de donkere schaduw van de paarde- kop zichtbaar die heen en weer schudde. De leid sels slierden door de handen van baas Ouwestee, hij trok ze weer aan en zei nog eens: „Vort Kees".... De oude boer begon nu toch haastte krijgen. Het was koud in de wagen, het tochtte onder de kap. Er kwamen koude luchtstraaltjes van alle kanten, overal waar de wind maar een kiertje kon vinden in het linnen daar blies hij doorheen. En onder de deken tochtte het ook al, hij voelde het aan zijn voeten en aan zijn benen. Met zijn handen voelde hij of de deken wel overal goed aansloot. „Vooruit Kees.... voort jongen.... zet er nou de sokken toch eens even in".... Hij smakte met de tong en gaf een kleine rukje aan de teugels. „We zijn bijna thuis".... moedigde hij aan. Het scheen of het helpen zou. Het oude paard richtte zijn kop op, als een donkere schaduw bleef die even zichtbaar tegen het donker van de nacht... Het glimmende achterlijf begon iets vlug ger op en neer te dansen, de paardepoten stamp ten minder zwaar.... Dan zonk de donkere paardekop weer dieper voorover.... „Vooruit dan maar".... bromde de boer berustend. Wat gaf het eigenlijk, hij zou hoogstens tien minu ten vroeger thuis kunnen zijn. En om daar nu het paard voor af te jakkeren. Kees was al oud. Kees was al vier en twintig jaar, een hoge ouderdom voor een paard, dat zijn hele leven in het land gewerkt heeft. En Kees had hard gewerkt in zijn leven: zware vrachten had hij door de taaie klei getrokken, soms moest hij met zijn maat hele maal in het tuig gaan hangen, zodat alles kraakte en de wagen steunde.... En 's winters trok hij de ploeg, weken aaneen.... En in het voorjaar zeulde hij de zware eg achter zich aan, dan hijgde hij soms van moeheid.... Maar zó hard werken kon Kees nu niet meer. „Kees is versleten", zei baas Ouwestee soms, „hij is versleten, net als zijn baas".... Daarom behoefde hij alleen de karos maar te trekken, als de baas naar het land reed, om naar de arbeiders te gaan kijken. En ook als er een boerenvergadering gehouden werd in Nieu- wezand, net als vanavond. Dat was geen zwaar werk, want de karos was licht, en de wielen rolden meestal gemakkelijk over de begrinte wegen. En het was goed voor oude Kees, dat hij elke dat van stal kwam, anders zou hij stijf worden en ziek. En baas Ouwestee zou zijn oude Kees niet graag wil len missen. Toen oude Kees nog een veulentje was en in de wei danste rondom zijn moeder, was baas Ouwestee nog een boer geweest in de kracht van zijn leven. En nadien had hij nog veel paarden groot gebracht en verkocht, dat had hij heel gewoon gevonden. Maar van Kees had hij nooit kunnen scheiden. Dat kwam, omdat Kees z'n moeder op een morgen dood in de wei lag. En toen had hij zo'n moeite gehad om Kees uit een emmer melk te leren drinken. Kees was toen nog zo jong en zo dom.... En de kleine Riekje stond er bij te kijken en ze schaterde het uit van pret als die domme Kees zijn bek vol melk dronk en het er dan weer uit liet lopen, zodat het overal heen spet terde, en dan stond Kees te kijken met grote domme ogen.... Riekje was toen zes jaar, en toen Kees voor de wagen kon lopen was ze er negen.... En Kees had de boerewagen gereden waarop Riekje lag in haar kistje toen ze begraven werd.... En zonder dat baas Ouwestee het wist had hij zich aan het dier gehecht, en samen waren ze oud geworden.... Verleden week had zijn zoon nog tegen hem gezegd: „Ik zou oude Kees nu maar eens oprui men, vader.... het beest kan haast niet meer uit de voeten en hij eet nog als een jong paard.... mest het beest vet en verkoop hem aan de slager".... Toen was de oude boer boos geworden en hij had gezegd: „Bemoei je met je eigen zaken.... zolang als ik op de stee zit gaat Kees niet weg, be grepen?".... Baas Ouwestee moest daar weer aan denken, ter wijl hij zo in de wagen zat achter het dansende paardelijf (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5