EHIVIIDEfl-IHEUWS Koninklijk goud voor scheidende bevelvoerder brandweer l\/l'harnis De 'Goeree-route' welkome aanvulling van Goerees' recreatiepakket Eilanden-Nieuws familieberichten Reserves van Woningbouwverenigingen II Sport en speldag 1990 meer bewegen voor ouderen Good-Luck 1 promoveert na zinderend duel Passie- Paasstonde 'Deo Cantemus' 3e Blad DINSDAG 13 MAART 1990 No. 5883 De entree van dhr. Maart Verduin in Middelharnis' brandweerploeg kon destijds, in 1956, nog met een simpel soUicitatiebrieJQe worden geregeld, maar toen hij j.I. zaterdag, 34 jaar nadien, afscheid nam heeft daar heel wat meer aan vast gezeten....! In een sfeer van grote kameraadschap heeft zich tijdens de jaarvergadering van j.I. zaterdagavond een onverge telijke afscheidsavond voltrokken, daarom ook onvergetelijk omdat burg. mevr. Sleurink er was met zelfs een Koninklijke boodschap, het opspelden van welverdiend Ko ninklijk Goud! Voor vrijwillige hulpverieners heeft Mid delharnis' eerste burger grote waarde ring en die liet ze dan ook horen toen ze de brandweerloopbaan van dhr. Ver duin bewonderend naging. Van brand wacht was hij opgeklommen tot bevel voerder - sinds september 1980 - van de uitstekend funktionerende blusgroep, maar mevr. Sleurink liet in haar waarde ring ook gelden hoezeer dhr. Verduin gebleken is ook buiten het brandweer- verband een sociaal voelend mens te zijn, altijd bereid hulp te bieden waar dat maar gevraagd mocht worden. Be halve het „respectabele aantal brand weeruren", besteedt dhr. Verduin zo'n beschikbare tijd aan het lidmaatschap van de woningbouwver., de EHBO, is hij jeugdleider van de Ger. Gemeente, hoofdingeland van het Waterschap, waarmee, zo bleek, zeker nog niet alles - zoals z'n ijver voor het creëeren van leer- lingbouwplaatsen - was gezegd. Vele jaren was dhr. Verduin ook een zeer gewaardeerd leraar aan de Technische School te Middelharnis. Burg. mevr. Sleurink kent inmiddels de brandweergroepen als clubs van goede vrienden waarom ze "t begreep dat een afscheid wordt ervaren als "t node moe ten besluiten van een boeiend hoofdstuk uit het levensboek. Mevr. Sleurink be trok daarin ook mevr. Verduin, wier zorg ertoe heeft bijgedragen dat dhr. Verduin kon funktioneren zoals hij dat heeft gedaan, goed - zo maakte de burgemees ter met instemming bekend - voor de Gouden Eremedaille in de Orde van Oranje Nassau. Stichting Bejaardenwerk 'M'hamis' organiseert: voor ouderen op Goeree-overflakkee Ouderen kunnen rekenen op een gezellige - sportieve dag op 19 april 1990 Omdat er in 1989 geen Sport- en Speldag georganiseerd kon worden vanwege 'de smalle beurs' van de stichting; zal 1990 weer flink uitgepakt worden en hopelijk op een grote opkomst van ouderen gere kend mag worden. Rekreatiecentrum 'de Staver' zet die dag haar deuren wijd open voor de ouderen die op veel ruimte kunnen rekenen. De hele ochtend is het zwembad: 'een tropisch paradijs', op de juiste tempera tuur en uitsluitend bestemd voor de oudere zwemlustigen. De hele dag zijn de bowlingbanen bestemd voor de oudere sportievelingen en kan gerekend worden op deskundige begeleiding van vrijwilligers van de Bowling-Bond Middelharnis. De hele dag zijn de sportzalen bestemd voor de oudere sporters die een goed gevarieerd en gedeeltelijk 'Oud-Hol- lands' spelencircuit te wachten staat, die stuk voor stuk leuk en interessant zijn. Ook hier zijn weer vrijwilligers bij aan wezig om de deelnemers te begeleiden. Er zal een volksdansdemonstratie gege ven worden door de bestaande ouderen- groepen en op een later uur kan de deelnemer zich daaraan ook (vrijwil lig) wagen. Koffie of thee, wellicht een 'glaasje' als- wel de gezamenlijke lunch die in de Ten- nishal gebruikt zal worden (omdat het restaurant vorige keer al te klein bleek) zijn inklusief de entree van 10,- per persoon. Aan gezelligheid zal het niet ontbreken deze dag. De tennishal is de gehele dat bestemd voor de Informatiemarkt en de lunch. De informatiemarkt in 1988 was een dusdanig succes voor de bezoeker, dat wij ook deze keer een flink aantal bedrij ven en instellingen, die maar iets met de leefwereld van ouderen teg maken heb ben, hebben uitgenodigd. Gedacht is aan (uiteraard) de zorg en dienstverlening, medische voorlichting, hulpmiddelen, voeding, maar ook aan rekreatieve zaken, handige hulpmidde len in en rond het huis, enz. alswel pre ventieve voorlichting. Dhr. en mevr. Verduin; hij getooid met Koninklijk Goud en samen bedacht met een Makkums beschilderd herinneringstableau. Gelukwensen Uit de kring van brandweervrienden volgde voor dhr. Verduin een reeks sym pathieke gelukwensen, ook van voorz. L. Jordaan. Hij haakte in op 's burgemees ters vooruitblik dat dhr. Verduin voor taan bij branden toeschouwer -, in plaats van bestrijder zal zijn en dhr. Ver duin bekende dat hij in de Nieuwjaars nacht - toen z'n funktioneel leeftijds ontslag al van kracht was - om kwart voor één toch z'n rondje had gedaan. Na een nep-cadeau was er voor dhr. en mevr. Verduin toch een prachtig Mak kums herinneringsplateau aan de ak- tieve brandweerjaren. Commandant M. Peekstok waardeerde zijn scheidende bevelvoerder als een brandweerman in optima forma bij wie de leiding van de blusploeg in goede handen is geweest. De opvolgers van dhr. Verduin, Joop v.d. Valk als Ie en Jaap de Blok als 2e bevel voerder, werden een goede plichtsver vulling in een mede door dhr. Verduin bewerkte aangename sfeer en goede col legialiteit toe. Good-Luck 1 is als tweede geëindigd in hun poule en had daardoor recht op een promotiewedstrijd om volgend jaar een klasse hoger te mogen gaan spelen. Zaterdag 10 maart gebeurde dat voor een volle tribune in de sporthal van Numansdorp, op neutraal terrein, tegen Quick 3 uit Dordrecht. In Middelharnis wordt al enkele jaren op promotie gewacht en dit was een uit stekende mogelijkheid. In de competitie werd tegen Quick 4 gespeeld en dus werd er een stevige wedstrijd verwacht, waar in opperste concentratie en felheid noodzakelijk zou zijn. Kapsa\on WILMA GAASENBEEK Deze informademarkt is ook apart te bezoeken door belanghebbenden die niet aan de Sport- en Speldag deelne men (waar zij overigens best ook even kunnen kijken). Kaartverkoop voor deze dag gebeurt bij voorverkoop bij alle MBVO-groepen, ouderen verenigingen, dorpshuizen, dienstencentrum of aan de zaal. Gouden legpenning Namens de Ned. Ver. van Brandweer commandanten („U was toch óók com mandant", waardeerde dhr. Peekstok) mocht hij dhr. Verduin de Gouden Leg penning overhandigen, een toekenning die van grote waardering getuigt. Dhr. Verduin zal - zo werd verzekerd - in het kader zeer worden gemist. Dhr. Verduin In z'n dankwoord heeft dhr. Verduin ieder dank gezegd die hem deze avond met zoveel waardering en vriendelijk heid had uitgeluid. „Deze avond valt me zwaerder dan de zwaerste wedstrijd", bekende dhr. Verduin, maar 't was ook hem vergaan zoals een collega het tref fend onder woorden bracht: „Jij hebt goud gekregen, maar ik had deze avond voor geen goud willen missen, een kon- statering die dhr. Verduin ook heel nadrukkelijk op z'n brandweercarrière toe heeft kunnen passen. Good-Luck won de toss en mocht als eerste de bal uitnemen en startte heel goed. In een hoog tempo werd de bal rondgespeeld. Men wist elkaar te vinden en zeer attraktief spel op de vloer gelegd. Quick daarentegen kreeg weinig kans om een goede aanval op te zetten. Na tien minuten kreeg Good-Luck een strafworp mee die netjes werd afgerond. Lang duurde deze voorsprong niet want via een afstandschot trok Quick de zaak weer recht. Het aanvalsvak draaide ook goed, zeker gezien het feit dat dit vak vaste kracht Nettie van der Valk moest missen door haar blessure van vorige week. Toch duurde het tot het eind van de eerste helft dat Good-Luck weer een voorsprong nam. Opnieuw via een goed afgemaakte strafworp en met een kleine 2-1 voorsprong ging men rusten. De tweede helft begon men ongewijzigd en dit resulteerde direkt in een schitte rend afstandschot, deze marge werd meteen weer verkleind tot 3-2 door Quick. Wegens een blessure werd er gewisseld en kwam Margie Bakker de gelederen versterken. Quick kwam nog terug tot 3-3, maar Good-Luck rook zijn kansen en binnen enkele minuten was het 7-3 in hun voordeel. De zenuwen speelden Good-Luck toch parten en kon Quick terug komen tot 7-6. Met nog vijf minu ten te spelen was de spanning om te snijden. Good-Luck ging op balbezit spelen en liet zien dat coach Weydema zijn ploeg daar goed op had laten trainen. Er werd twee maal geprofiteerd van dit spelletje en de zege werd vastgesteld met 9-6 over winning. De champagne kurken kon den knallen, Good-Luck is gepromo veerd naar de eerste klasse afdeling, een schitterend resultaat. Scoreverloop: 1-0 B. Vis; 2-1, 3-1,4-3,5-3 A. Mol; 6-3 B. Vis; 7-3 D. Boeter; 8-6 B. Vis; 9-6 A. Mol. is het blad voor uw In de laatste jaren zal er binnen besturen van woningbouwverenigin gen heel wat zijn afgepraat over de resereves en de besteding hiervan. Voor de meeste verenigingen ont stond namelijk een heel andere situatie. In het verleden was men genoodzaakt geweest om uiterst voorzichtig met de beschikbare mid delen om te gaan, om te voorkomen dat er tekorten ontstonden. Nu kwam er een situatie in zicht, waar bij men veel zaken aan kon pakken, die in het verleden waren blijven liggen. Overigens, noodgedwongen waren blij ven liggen. Een beperkt aantal woning bouwverenigingen had echter al eerder op de situatie gereageerd. Vooral de ver enigingen die al vroegtijdig tot het beleg gen van hun reserves waren overgegaan, gingen op het terrein van het onderhoud over tot het veranderen van het beleid. Het was bij woningbouwverenigingen jarenlang de gewoonte om tot onder houd over te gaan als de huurder klaagde. De uitvoering van klachtenon- derhoud is duur. Voor iedere klacht moet een bon worden geschreven, iedere klacht moet apart worden verholpen en voor iedere klacht moet apart worden gekontroleerd of deze verholpen is, waarna de administratieve afhandeling volgt. Door de Nationale Woningraad (één van de twee overkoepelende orga nisaties van woningbouwverenigingen) werd in het begin van de jaren zeventig een ander onderhoudsbeleid aanbevol- gen, namelijk het voeren van een onder houdsbeleid aan de hand van een planning op lange termijn. Voor ieder onderdeel van de woning werd het tijdstip vastgesteld waarop het onder deel vervangen zou moeten worden, bij voorbeeld keukens 20 jaar, goten 15 jaar, enz. Dit werd in een onderhoudsplan- ning op lange termijn vastgelegd. Bij het opstellen van deze planningen bleek er een grote achterstand in het onderhoud te zijn. De verenigingen, welke vanaf 1975 het onderhoud volgens deze plan ningen uitvoerden, hebben een deel van de reserves gebruikt om de achterstand weg te werken. Vooral in de grote steden hebben wo ningbouwverenigingen veel geld uitge geven voor de stadsvernieuwing. Vooral onder druk van gemeentebesturen en bewonersorganisaties werden veel wo ningen gerenoveerd, waarbij de ge meente de woonomgeving verbeterde. De zogenaamde hoogniveau renovatie kostte in veel gevallen ƒ80.000,- tot 100.000,- per woning. Door de druk van de bewonersorganisaties werden ook deze woningen gerenoveerd. Hier van moet achteraf worden vastgesteld dat een deel van deze woningen had moeten worden afgebroken, omdat o.a. de fundering slecht bleek te zijn en deze woningen nog steeds veel onderhoud vragen. In de omgeving passende nieuw bouw had een betere woonkwaliteit opgeleverd en was in de tijd gezien, goedkoper geweest. Het aanpakken van de stadsvernieuwing heeft een aantal woningbouwverenigingen op de rand van een faillissement gebracht. Dat er geen vereniging failliet is gegaan was te danken aan extra bijdragen van de rijks overheid en vooral aan de rentewinsten, die deze verenigingen in latere jaren behaalden door de vervroegde aflossing van leningen met een hoog rentepercen tage, waarover in het eerste stuk reeds is geschreven. Tenslotte waren er ook verenigingen, die de groeiende reserves voornamelijk gebruikten om hun vermogenspositie te verbeteren. Deze reserves werden belegd bij banken, in aandelen of obligaties of in het eigen bedrijf De beleggingen in het eigen bedrijf bestonden uit het financieren van isola tie, c.v.-installaties en andere verbeterin gen in woningen, welke in de huur werden doorberekend. Een deel van de reserves werd ook gebruikt om leningen af te lossen. Deze verenigingen behoren inmiddels tot de rijksten in Nederland, waarbij het eigen vermogen soms 30% van het totale vermogen van de vereni ging uitmaakt. Als deze verenigingen dit beleid nog enkele jaren volhouden en de rente aan de huidige hoge kant blijft, zal het mij niet verbazen dat het eigen ver mogen bij deze verenigingen de 50% gaat benaderen. Men kan zich hierbij afvragen of dit in overeenstemming is met de doelstelling van een woning bouwvereniging en of dit bedrijfsekono- misch verantwoord is, gezien de ver wachte ontwikkelingen op de woning markt. Hierover en over de mogelijke bestedin gen van de reserves een volgende keer. Bert Kleingeld Op vrijdag 30 maart zal het bekende Chr. Gemengd Koor 'Deo Cantemus' een Passie- Paasconcert geven in de Grote of St. Laurenskerk te Rotterdam. Naast de vaste begeleiders Jan van Weelden (orgel) en Loek van der Leeden (piano) zal ditmaal medewerking wor den verleend door Aad van der Hoeven (hoofdorgel), de Limburgse bas-bariton Hans Scheyen en door Hans Smit (hoorn). Het geheel o.l.v. Arie Pronk, de dirigent van dit ruim 380 leden tellende koor, dat zowel in binnen- als buitenland grote bekendheid geniet en in de afgelopen herfst nog een tournee door Hongarije maakte. Ook de jaarlijkse Kerst-Doelen concerten, die reeds meer dan 25 jaar voor voornamelijk bejaarden, langdurig zieken en gehandicapten worden geor ganiseerd en via radio en TV worden uit gezonden in vele landen ter wereld, hebben aan deze bekendheid bijge dragen. Kaarten voor deze Passie- en Paasstonde zijn nog verkrijghaar bij het verkoopkan toor, p/a de heer M. Jongste, Kerkweg 22, 3124 KE Schiedam-Kethel (tel. 010- 4709148). De gemeente Goedereede die de mens op zoek naar rust en ontspanning tóch al zoveel te bieden had, heeft daar sinds vrijdag een nieuw fenomeen aan toegevoegd, een met zorg uitgestippelde wandelroute! De „Goeree- route", de zevende in de provincie Zuid-Holland, leidt de wandelaar 35 km lang door een grote verscheidenheid van landschappen, strand, duin, pol ders, dijken, schurvelingen en dorpsschoon. Het uitzetten van wandelroutes is een aktiviteit van de provincie die daarmee door heel de provincie heen een „groen netwerk" wil breien, een aantrekkelijke, goedkope -, en voor ieder bereikbare recreatiemogelijkheid. Aan de totstandkoming van de Goeree- route hebben de gemeente Goedereede, de WV Ouddorp en het Water schap met het Prov. Groendistrikt Delta samengewerkt. Vertegenwoordigers van die instanties kwamen vrijdagmiddag in Stellendam bijeen om de Goereeroute wat officieel in gebruik te nemen. Dhr. Van Heemst, gedeputeerde voor Natuur, Landschap en Recreatie, was graag bereid dat samen met burg. Van Velzen met het ple gen van handeling te markeren. Het gezelschap bevond zich toen op 't puntje van de vroegere Stellendamse vissersha- ven, met de blik op 't Zuiderdiep en de Plaat van Scheelhoek, door wind, water en vooral rust omgeven. Samen com- pletteerden de gedeputeerde en de bur gemeester een rustbank, want ook daar is langs de route voor gezorgd. De route heeft niet echt een begin- en een eindpunt en evenmin behoeven de 35 kilometers aaneen gesloten te worden afgelegd. Bij de WV is a 1,- een route beschrijving verkrijgbaar, vól met infor matie over de markante punten die onderweg worden ontmoet, als de Ha ringvliet Expo, de vissershaven van Stel lendam, de Kwade Hoek, de Middel- en de Westduinen, het Rijdend Trammu seum, bezoekerscentrum „De Grevelin- gen", het Schurvelingenlandschap, de kern van Ouddorp, de Preekhilpolder, de Koude Hoek, het stadje Goedereede, het dorp Stellendam, waarbij de folder ook informatie geeft over de landschap- stypen en de buitendijkse gronden zowel als over de flora die nog zo rijke lijk aanwezig is. De wandelaars wordt trouwens nadrukkelijk gevraagd geen bloemen en planten te plukken en niet in de buurt van broedende vogels te komen. Geen wonder dat burg. Van Velzen zich bijzonder ingenomen toonde met 'n bezit van de prachtige wandelroute waarvan de gebruikers de roem van Goerees schoon zeker verder uit zullen dragen. Temeer juichte dhr. Van Velzen de beschikbaarheid van de route toe omdat die strookt met het gemeentebe stuurlijk voornemen de recreatie niet meer verder uit te breiden, maar wel de kwaliteit ervan te verbeteren. Ook de komst van het Trammuseum (opening op 14 april) en in mei de openstelling van Port Zélande en de daarbij beho rende elk-weer-voorziening rekende Na gedane arbeid Kas 't voor burg. Van Velzen en gedeputeerde Van Heemst goed rusten op de zelf gemonteerde bank. dhr. Van Velzen tot de nagestreefde kwaliteitsverbetering. Ook gedeputeerde Van Heemst had z'n schik in het gereedkomen van de route, opnieuw een middel in het streven de provincie Zuid-Holland aantrekkelijker te maken. Met de route in de hand kan men er zelf op uit trekken in een goed, aantrekkelijk recreatiegebied, „want", propageerde dhr. Van Heemst de recrea tiemogelijkheden alom in de provincie: „Zuid-Holland is groot in groen!" De wandelroutes, nu al tot een lengte van 200 km, kosten de provincie relatief weinig, 1000,- per km, terwijl een fiets pad zelfs een investering van een mil joen per kilometer vraagt. Dhr. Van Heemst hoopt dat de zoekers naar rust, ruimte en natuur het hele jaar door van de route gebruik zullen maken, zoals vorig jaar twaalfduizend mensen dat blijken te hebben gedaan. Na een frisse wandeling en het plegen van de officiële handeling volgde in Taveerne „De Wiek" op het recreatie park „Onder de Molen" de uitwisseling van gelukwensen en de presentatie van de eerste folders door dhr. Van Heemst aan burg. Van Velzen en aan dhr. L.X. den Hollander, voorz. van de 60 jaar bestaande WV Ouddorp. De gemeente Goedereede telt al een miljoen over nachtingen per jaar, zodat - zo bezag dhr. Den Hollander - een voldoende potentieel aanwezig is om van de wan delroute een goed gebruik te maken. Ook voor de eigen inwoners is die zeker interessant! MODERNE HAARVERZORGING IN HARMONIE MET NATUUR EN MILIEU Europalein 1, Nieuwe Tonge Tel. (01875) 16 68

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 9