EIUVÜDEft-flIEm/S Oostflakkee, en zéker de burgemeester, heeft nog vertrouwen in eilandelijke collega's Politieberichten ,nd slaP^" slaapcomfort; Nogal wat konfliktstof in laatstgehouden raadsvergadering Wij zijn rentmeesters onzer goederen... Jubileumconcert dameskoor Toonkunst' Middelharnis Uitslagen Bowling Vereniging Middelharnis Jan Knape Mzn. 2e Blad DINSDAG 13 MAART 1990 No. 5883 De vnl. Goereese tegenwerpingen tegen zijn aanbeveling om - op termijn - op Goeree-Overflakkee één gemeente te stichten, hebben Oostflakkees' burgemeester drs. de Vos niet van mening doen veranderen. Hij vindt nog steeds dat dat het eiland ten goede zou komen en in de j.l. donderdagavond gehouden raadsvergadering is dhr. de Vos niet bereid gebleken z'n gedane uitspraak af te zwakken, zoals hem met name door de WD fraktie was gevraagd. WD'er Bax signaleerde tot z'n grote spijt dat uitspraken zoals door dhr. de Vos zijn gedaan het onderling vertrouwen tussen de gemeente besturen hebben aangetast.... Drs. de vos verklaarde dat dat zéker niet wederkerig is: „ik heb ondanks alles best nog vertrouwen in m'n collega bestuur ders", maakte hij duidelijk, hoe hevig ook teleurgesteld in 't niet doorgaan van de vorming van één eilandelijke politie- groep. „Anderen hebben misschien géén vertrouwen in mij, maar dat kan toch niet zijn om wat ik in m'n Nieuw jaarsrede heb gezegd", veronderstelde dhr. de Vos en nóg hield hij staande dat de voorgestane samenwerking in ISGO verband hem niet een eindstation-, maar veel meer een tussenstation lijkt te zijn. „Ik heb daar trouwens nog geen objektieve tegenargumenten tegen ge hoord", liet de voorz. weten. Aanleiding tot deze konfrontatie was het voorstel de Milieutaak (als 't aan het College ligt inclusief de gemeentereini ging, het verzamelen van klein che misch afval e.a.) aan het ISGO (Inter- gem. Samenwerkingsverband Goeree- Overflakkee) over te dragen. Als bij drage in de kosten van het inschakelen van een deskundige, door het ISGO, werd de raad gevraagd een krediet van 9.500,- beschikbaar te stellen. Nadat dhr. Bax van de voorzitter niet gedaan gekregen had z'n gedane bewe ringen terug te nemen om - zo dacht dhr. Bax - een goede samenwerkingsba- sis met de overige gemeenten te bereiken opdat pas dan ook een eindstation bereikt zou kunnen worden, maande dhr. Bax de voorz. tóch z'n energie maar liever te steken in de verdere uitbouw van de samenwerkingsvorm en daarin meer met eikaars mening rekening te houden. Ook dhr. J. H. van Dam (SGP) vond dat de nadruk op het samenwerken moet worden gelegd. Niet anders verklaarde dhr. de Vos het te bedoelen, waarom het hem juist lijkt dat alle partijen die dat voorstaan elkaar, ook in hun dwarsver banden daarop aan zullen spreken. 's Voorzitters weigering stelde ook dhr. v. d. Ree (WD) teleur, „'t Zou veel beter zijn voor de gemoederen wanneer u ver klaarde verkeerd te zijn begrepen en het uw bedoeling niet is aktief aan de vor ming van één gemeente te gaan werken", suggereerde dhr. v. d. Ree, maar de voorz. had inmiddels gezegd; hij vond het zonde kruit te verschieten op boute uitspraken die zijn gedaan op een Goe reese verkiezingsbijeenkomst. „We moe ten - aldus de voorz. - niet van een mug een olifant gaan maken..." Woongebied Crispijn 't Was geruimie tijd geleden dat iemand van buiten de raad gebruik had gemaakt van het spreekrecht, maar nou was er dhr. T. Honkoop die n.a.v. het agenda punt 'ontwikkeling woongebied Cris pijn te Oude Tonge' zijn woordje deed en daarin z'n nood klaagde over de bedreiging van de camping, waarop - zo liet dhr. Honkoop weten - 65 gezinnen, genietend van de rust, hun vakanties en week-ends doorbrengen. Het heeft deze bewoners ontsteld dat er sprake van is dat de camping voor woningbouw zal moeten wijken en dhr. Honkoop hield een pleit voor het behoud van de cam ping, die niet te amoveren maar juist in de plannen in te passen. Er staan op de camping 50 caravans waarvan de ver plaatsing moeilijk zal zijn en 14 vakan tiewoningen die helemaal niet verplaats baar zijn. In Hilversum had zich ook zo'n ontruiming voorgedaan waarbij iemand aan een hartverlamming was overleden; „wilt u met ons en onze gezinnen rekening houden?" vroeg dhr. Honkoop dan ook dringend. Het woongebied Crispijn is gesitueerd tussen de Zuiddijk en de haven, inclu sief het huidige Handelsterrein. I.v.m. het complexe van het plan, waarin ook de sanering van het Handelsterrein is opgenomen, hebben B en W het Bouw fonds voor Ned. Gemeenten geraad pleegd. Met de ontwikkeling van plan nen zal een bedrag van 200.000,- zijn gemoeid; 't gaat dan nog alleen om de papieren ontwikkeling van fase 1, om pas op grond van de dan beschikbare gegevens te kunnen besluiten of al of niet met de ontwikkeling van 'Crispijn' moet/kan worden doorgegaan. „In Crispijn moeten we niet zijn!" durfde dhr. C. Breeman al voorzichtig te voorspellen; het wordt z.i. een enorm duur plan. „Ik ben bang - zei dhr. Bree man - dat de gemeente Oostflakkee een soort kangoeroe gemeente wordt: „met grote sprongen vooruit, maar met een lege buidel...!" Niet iedereen was trouwens zo pessimis tisch. Dhr. Bax (WD) vond het een goed voorstel: „een logische consequentie van eerder genomen besluiten", oor deelde hij. Ook dhr. v. d. Mast (PvdA) geloofde dat het plan zou kunnen slagen al is er dan ook sprake van een hoge moeilijk heidsgraad. Zo was ook de opstelling van weth. C. L. M. de Wit. Na de studie door het Bouw fonds zal bekeken worden of kan wor den doorgegaan; als 't zover komt zullen in '93 de eerste woningen in Crispijn kunnen worden gebouwd en.... richting verontruste campingbewoners zei dhr. de Wit dat aan ieder recht gedaan zal worden. Deelname windenergieprojekt Besloten werd - minus de beide stem men van de WD fraktieleden - een lening van 25.012,- te verstrekken aan de Coöp. Ver. Deltawind u.a. welke zich ten doel stelt d.m.v. gemeenschappelijke exploitatie het gebruik van windenergie te bevorderen. Het verstrekken van die lening kost de gemeente jaarlijks ruim duizend gul den. Wanneer de Ver. een positief resul taat haalt dan zal het negatieve saldo positief uitvallen. In eerste instantie is het de bedoeling van de Ver. windmo- lens te realiseren nabij de rioolwaterzui veringsinstallaties te Ooltgensplaat en Oude Tonge, waarvoor de Provincie ove rigens nog geen verklaring van geen bezwaar heeft afgegeven. „Milieuhygië nisch gezien is het realiseren van deze windmolens een zeer goed initiatief en eigenlijk een must!" liet het College in zijn prae-advies weten. Dhr. I. Bax (WD) was van de waarheid van die bewering heel wat minder over tuigd. „In ons land wordt onder het mom van zorg voor het milieu nogal wat uitgekraamd", zo bezag dhr. Bax; voor hem was 't in elk geval zeer discutabel of windturbines wel zo milieuvriendelijk zijn, ze veroorzaken geluidsoverlast en geven horizonvervuiling terwijl het eco nomisch nut nog niet gebleken is, wind turbines zijn - aldus dhr. Bax - niet rendabel. Daar verbond dhr. Bax trou wens een consequentie aan: „als raad dienen we niet in het belang van de exploitatierekening van deze ver. te han delen, maar zijn we geroepen 'de ware belangen der gemeente' te behartigen" zo stipuleerde hij. Veel aannemelijker leek het dhr. Bax daarom dat de Emgo aan de ver. deel zou nemen vanuit z'n riante reserve positie van 15 a 16 mil joen. Dhr. Bax kreeg voor z'n suggestie maar weinig bijval, waarom hij verklaarde zich, met z'n fraktiegenoot te voelen als de vermetele strijders tegen windmo lens. Don Quichotte en z'n metgezel Sancho Panza. Hij vond het onjuist gemeenschapsgeld in de exploitatie van windmolens te steken. Gericht vuur..! Gericht vuur schoot de WD fraktie op het College af bij het volgende voorstel, het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanschaf van het onderwijspro- jekt 'Oorlogsgetuigen' van de Anne Frank Stichting t.b.v. de openbare en bijzondere scholen te Oostflakkee. B en W stelden de beschikbaarstelling van een krediet van 1.400,- voor voor de aanschaf van het projekt voor een acht tal basisscholen. De MAVO zal uit eigen middelen tot aanschaf (a 175,-) over gaan en door de MEAO is dienomtrent geen mededeling ontvangen. Twee leden van de Commissie Welzijn hadden het College geadviseerd de kos ten voor de MAVO ook te dragen, maar B en W hadden dat afgewezen. Het deed dhr. v. d. Ree bol staan van ver ontwaardiging, wél een lening aan een windmolenprojekt, van zelfs ruim vijf entwintigduizend gulden maar niet één honderd vijfenzeventig gulden voor z'n noodzakelijk projekt!" foeterde dhr. v. d. Ree; „hoe selektief het College ook met voorlichting weet om te gaan", ergerde zich dhr. v. d. Ree; „ze vallen dood op 175,-!" Hij achtte het van het allergrootst belang dat de jeugd wordt voorgelicht over de gevaren van rascisme en fas cisme die immers overal de kop op kun nen steken. Dhr. v. d. Ree vond dat die voorlichting overal en aan de hele jeugd moet ^yorden gegeven. Geen enkel goed woord had hij daarin voor het beleid zoals dat nu wordt gevoerd. Weth. C. L. M. de Wit verwees echter door naar het Stichtingsbestuur van de MEAO die zelf niet op het projekt heeft ingehaakt. De MEAO is een samenwer kingsschool die zelf over een budget beschikt. Een volgend treffen tussen College en WD fraktie betrof de renovatie van de keuken van 'Ebbe en Vloed', meer nog het voorstel de bijdrage aan de maaltijd voorziening inkomensafhankelijk te stellen; de een beteaalt 7,- en de ander 8,-voor z'n maaltijd, voor de WD een volstrekt verwerpelijke gedachte: „als we dit principe in gaan voeren in Oostflak kee kan ik straks ook met m'n aangifte biljet Inkomstenbelasting naar de MAVO", voorzag dhr. v. d. Ree, waar mee hij duidelijk maakte niet van die politieke stokpaardberijderij van het College gediend te zijn. Het was dhr. v. d. Ree bekend dat ouderen liever geen informatie over hun financiële status prijs geven en 't leek dhr. v. d. Ree ook ongewenst iemand die een aanvullend pensioentje heeft meer dan de ander te laten betalen. Dhr. v. d. Ree vond dat de maaltijdverstrekking veel meer een ideëele dan een commerciële doelstel ling behoort te zijn. Weth. Poortvliet gaf evenwel geen krimp, vooral toen hij aanvoerde dat de Stichting Gezinszorg ook de financiële draagkracht van haar cliënten in aan merking neemt en juist die adressen maken ook gebruik van de maaltijd voorziening; voor hen is het draag krachtprincipe zeker niet nieuw. Verhoging bijdrage VW De raad ging desgevraagd akkoord met verhoging - tot 1,50 per inwoner - aan de VW Overflakkee. De SGP fraktie haakte echter af omdat - zo verwoordde het dhr. J. H. van Dam - van de VW, via het bespreekbureau ook een aktiviteit is geworden variété voorstellingen en stadions vol te krijgen waaraan de SGP geen medewerking wenst te verlenen. Nieuw raadslid Aan het begin van de vergadering werd dhr. C. Beuling als nieuw raadslid voor de PvdAi, opvolger van dhr. Barnhard, geïnstalleerd, met het afleggen van de beloftes. Van de zijde van de voorz. volgde daar een gelukwens op, maar dhr. Beuling liet weten de omstandighe den niet zo plezierig te vinden. Wanneer hij de duur van de snel aflopende raad speriode met de duur van een voetbal wedstrijd vergeleek komt hij twee mi nuten voor het eindsignaal het veld op. Liever had dhr. Beuling z'n entree anders gezien, aan 't begin van de 'wed strijd', met de familie op de tribune en de aanbieding van rode rozen. Overigens hoopt dhr. Beuling in de komende raad speriode, vanaf 1 mei, definitief in de basisopstelling te zijn opgenomen. Zo dat niet het geval is kom ik misschien toch nog in het Guiness Book of Re cords lachte dhr. Beuling, „als raadslid die slechts twee raadsvergaderingen heeft bijgewoond". Van de voorz. kreeg hij toch een kleine troost mee: „juist invallers maken soms nog nét het winnende doelpunt!" Op zaterdag 17 maart viert het dames koor 'Toonkunst' haar 40-jarig bestaan met een concert in de Exoduskerk, Dorpsweg 97 te Sommelsdijk. Aan dit concert wordt medewerking ver leend door: Het Mannenkoor 'Ons Koor' Opera en concertzanger: Henk Kreukniet. Piano: Wim Soeters. De heer Kreukniet is geen onbekende voor de Flakkeese Zangliefhebbers, door vorige optredens met de beide koren. Hij gaf veel concerten met o.a. veel bekende Westlandse koren, Het Rotterdams Operakoor. Behalve enkele solonummers treedt hij ook samen met de beide koren op. Alles onder algehele leiding van dirigent W. Chr. Meijboom. Aanvang 20.00 uur, kerk open 19.30 uur. Toegang gratis. Alcohol in het verkeer Op 8 maart j.l. werd de bestuurder van een personenauto gecontroleerd omdat hij regelmatig met zijn voertuig op de linker weghelft kwam. De oorzaak hier van was overmatig drankgebruik. Een ademanalyse en een proces-verbaal waren het gevolg. Overlast jeugd Er kwamen deze week diverse klachten binnen van omwonenden in de omge ving van de Nachtegaalstraat/Patrijs straat te Sommelsdijk. De jeugd zou hier voor meer dan aanvaardbare overlast zorgen. Getracht zal worden een bevre digende oplossing te vinden voor alle betrokken partijen. Benzine diefstallen Bij de politie werden de afgelopen week een zes-tal benzinediefstallen gemeld uit geparkeerd staande personenauto's. Dit gebeurde in de vogelbuurten te Som melsdijk in de avond- en nachturen. Poging telefooncel kraak In de nacht van 9 op 10 maart 1990, kon door oplettendheid van omwonende voorkomen worden, dat twee jeugdige personen een telefooncel kraakten. Deze personen, die in de gaten hadden dat zij waren gesnapt, maakten dat zij weg kwamen. Inbraak woning In de avond/nacht van 10 op 11 maart werd er ingebroken in een woning aan de Rembrandtlaan te Middelharnis. De bewoners waren die avond niet thuis en bemerkten bij thuiskomst, dat zij onge wenst bezoek hadden gehad. De woning werd doorzocht en de daders maakten enkele sieraden buit. Alcohol in het verkeer In de nacht van 10 maart trok de bestuurder van een personenauto de aandacht van de politie. De bestuurder negeerde echter het gegeven stopteken en ging er met grote snelheid vandoor. Centre Pares Club - The Strikes4 - O De Bingoos - De Schuivers3 - 1 Black Giants -O - O Breeman Ajiimals - Red Arrows4 - O Offerhaus Watersport 1 -4 - O Nout Nissan Team - WHO - 4 Offerhaus Watersport 2 - De Krijgers3 - 1 LVZ -4 - O Puntenklassement V.V.H59 pnt. 28118 pins Red Arrows58 pnt. 27800 pins Centre Pares Club53 pnt. 26902 pins Breeman Animals47 pnt. 19516 pins Black Giants45.5 pnt. 26926 pins De Schuivers41.5 pnt. 23618 pins The Strikes34 pnt. 24832 pins Offerhaus Watersport22 pnt. 11704 pins Nout Nissan Team...18.5 pnt. 19507 pins De Bingoos7 pnt. 2213 pins De Bowling Vereniging Middelharnis is nu ook op de maandagavond gestart met een league van 19.00 tot 21.00 uur. Wij kunnen nog enkele nieuwe leden inschrijven voor de maandag-, dinsdag en donderdagavond. Inlichtingen kunt u verkrijgen op dins dagavond van 19.00 tot 21.00 uur en maandagavond in de bowling van het Sport- en Rekreatiecentrum 'De Staver' In samenwerking met de omliggende korpsen kon de bestuurder alsnog wor den staande gehouden t.h.v. de Philips- dam. Ook deze bestuurder had teveel alcohol gedronken en kreeg hiervoor proces-verbaal alsmede vooralle andere door hem gepleegde overtredingen. Vernieling Abri Dit gebeurde zaterdagavond op de Dorpsweg te Sommelsdijk. Deze perso nen werden diezelfde avond nog aan gehouden. Het meest komplete slaapcentrum van het eiland! 01870 - 2467, SOMMELSDIJK VERVOLGVERHAAL - 27 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape Moeder knikte. „Een flinke meid".... zei hij nog. Dan wendde hij zich af alsof hij zich schaamde zich met zo'n klein kind te hebben ingelaten. Hij stampte met zijn stok op de grond en zei: „Kom,.... dan zal ik eens gaan".... Maar hij aarzelde nog. Moeder had niet eens gehoord wat hij gezegd had. Ze was in haar gedachten aldoor met Frans bezig. Waar was de jongen nu? Hij was niet op school geweest, dat stond vast, maar waar was hij dan? Als hem maar geen ongeluk overkomen was! Maar nee, dat kon toch bijna niet! Hij zou mis schien niet naar school gedurfd hebben.... Juist, dat zou het zijn. Als het straks donker werd, dan zou hij wei naar huis komen.... En wat dan? Daar was die vraag weer. Zo'n jongen toch om dat te doen!.... Ja, wat dan, als hij thuis kwam?.... Ze vroeg het nog eens. De veldwachter haalde zijn schouders op. „Ik moet eerst de jongen hebben.... en dan zullen we wel verder zien".... Toen kon moeder zich niet langer goed houden en ze begon te huilen met haar schort voor de ogen. „O, die jongen toch",.... jammerde ze, „dat hij dat nu gedaan heeft.... Frans.... Frans".... De kleine Rietje begon ook weer te huilen. Ze huilde met lange uithalen toen Aagt haar op de grond neerzette. Aagt ging naar moeder toe, ze sloeg haar arm om moeder's hals en ze troostte: „Niet huilen, moeder, kom.... Frans zal best weer thuis komen, toe".... Ze trachtte moeder's schort weg te trekken, maar het ging niet. „De jongen zal in geen zeven sloten tegelijk lopen".... vond de veldwachter. Maar dat was het ergste voor moeder niet. „Dat hij dat toch gedaan heeft!".... huilde ze weer. „Ik kan het niet begrijpen.... En dat hij nu bij de Burge meester moet komen!".... De veldwachter haalde zijn schouders op. Met zware stappen ging hij weg. Bij de deur zei hij nog: „Kom, misschien loopt het nog wel los".... Buiten had hij er spijt van, dat hij het gezegd had. Nee, zó gemakkelijk moesten die jongens er toch niet afkomen, want die schoolmeester.... ze moes ten naar de tuchtschool.... De veldwachter was al lang weg voordat moeder zich door Aagt liet bewegen om haar tranen op te drogen. Ze huilde aldoor: „Die jongen toch.... was je vader nu maar thuis".... En de kleine Rietje zeurde; „Niet seeuwe.... man weg".... Ze probeerde op moeder's schoot te klauteren, maar Aagt wist het telkens te beletten. Eindelijk rees moeder op van haar stoel. Ze zuchtte nog: „Wat overkomt een ouder toch met zijn kinderen.... Het licht uitdraaien in de school!.... Hoe verzint zo'n jongen het!.... En de juffrouw een been laten breken!,... O, ik kan het niet begrijpen... nee, dat kan ik niet... Ze ging voor de spiegel staan en keek naar haar rood- behuilde ogen. Dan ging ze naar de keuken. De kleine Rietje dribbelde achter haar aan en ze troostte: „man weg, moe.... toute man.... moetje late seeuwe".... Aagt volgde moeder naar de keuken. Moeder begon haar gezicht te wassen en telkens keek ze in de spiegel, die aan de muur hing. Het glas was ver weerd en vol plekken.... Ze waste totdat haar gezicht bijna zo rood zag als haar ogen.... Zo, nu zou het wel gaan, nu was het bijna niet te zien, dat ze gehuild had, dat behoefden de mensen niet te weten, en vader ook niet als hij straks thuis kwam. Wat vader wel zeggen zou? Hij zou misschien boos worden.... nee, hij zou ongerust zijn waar Frans bleef... „Geef mijn schoenen daar eens uit het kastje. Aagt"... „Schoenen, moeder?".... Aagt deed verwonderd. Wat moest moeder met haar schoenen doen? Die droeg ze niet anders dan 's zondags als ze naar de kerk ging. Door de week kwam ze haast nooit bui ten. En nu moest moeder haar schoenen heb ben!.... „Ja kind.... dan zal ik eens gauw een ander jak aandoen".... Moeder begon haar jak uit te trek ken. „Wat gaat u dan doen, moeder?".... Aagt's verwon dering nam toe. De kleine Rietje begon te drei nen: „Rietje mee.... uit... uit".... Ze kwam vlak voor moeder staan. „Dat kan niet, kind".... Rietje begon te huilen met een zacht dreinstem- metje: „Rietje meeeee".... „Stil nou, meisje", vermaande moeder, „stil nou, moeder gaat naar Frans zoeken.... weet je wel".... Maar de kleine begreep het niet en huilde. „'t Is toch geen waar, moeder", schrok Aagt. Ze knikte zwijgend, terwijl ze een schoon jak aantrok. „Kan ik dan niet beter gaan".... stelde Aagt voor, ....„dat kan ik toch beter doen dan u".... Moeder schudde haar hoofd: „Och nee, kind".... „Waar moet u Frans nu gaan zoeken!".... hield Aagt vol. „Wie weet waar hij is! Hij is misschien wel hier of daar in een schuur bij de een of andere stalknecht".... Moeder kon er niet veel tegen inbrengen. Het zou een hopeloos zoeken zijn, dat was zo. Hij zou wel niet op straat zwerven, want het was gaan rege nen, de regen kletterde fel tegen de ramen en de wind huilde in de schoorsteen. Maar ze moest iets doen, ze kon niet blijven, terwijl Frans er niet was.... Ze aarzelde toch even en luisterde naar het gekletter tegen de ruiten.... Aagt zag het „Daar kunt u toch niet doorheen.... door zulk weer!.... Frans zal wel thuis komen als het donker wordt... en vader zal met zulk weer ook wel niet lang meer wegblijven. Dan kan die toch wel even gaan kijken als het nodig is, die weet beter de plekjes waar hij zoeken moet".... En ze verzekerde nog eens: „Als het donker wordt komt Frans wel naar huis".... Dat geloofde ze vast dan gingen de stalknechts naar huis en waar zou hij dan moeten blijven. En lang zou dat niet meer duren, want het begon al donker te worden. Ze zei het ook tegen moeder: „Het wordt al donker, lang kan hij niet meer wegblijven".... Maar het stelde moeder niet gerust. Het was waar, het werd al donker, in het keukentje was het al schemerig. Het vermeerderde haar onrust Zou Frans wel naar huis komen als het donker werd?.... Dat was voor haar een grote vraag. Mis schien durfde hij niet! Hij durfde vanmiddag niet naar school, nu zou hij zeker ook niet naar huis durven komen, en wat zou er dan van hem wor den! (wordt vervolgd) Een goede kombinatie van bedbodem en matras is van het grootste belang. Dit kombineren moet in alle rust kunnen gebeuren. Bel voor een afspraak: zodat wij u alle tijd en aandacht l<unnen schenken die nodig is. Eventueel ophalen kan geregeld worden. ^^JfJ^lf^^l^l^l^l^lfl^)^J^]^4.^.lfl^l^l^4.l^l^4■>^.4.>^>^)^l^l^l^'^l^l^^^l^lf■'^^■^l^>fl^l^l^^■l^l^4■¥■*****'^'^**

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5