EIÜVriDEfl-niEUWS Over bezetting en onderdrukking Neergeschoten vli Neergeschoten vhegtuigen IN GESPREK MET Programma's Grutterswei Boekbespreking: Chr. Brooshoofd te Nieuwe Tonge Ledenvergadering Prot. Chr. Rayonschoolraad Pleegouders gezocht voor weekend-opvang van kinderen met een handicap Presentatie-avond nieuwe musicassette in Herv. Kerk Sommelsdijk Start restauratie molen 'Korenlust' te Stellendam Bedrijfsleven neemt deel aan windmolenprojekt Deltawind 3e Blad In de loop van het vorige jaar ver schenen bij uitgeverij SDU te 's- Gravenhage een drietal boeken die alle op enigeriei wijze betrekking hebben op de donkere jaren van de bezetting '40-'45. In dit herden kingsjaar 1990 zijn boeken als deze de aandacht zeker waard. Reden waarom ze in deze kolommen enigs zins breedvoerig besproken worden. (V) (V) Mevr. Brooshoofd-van Zielst zou het dees' schrijver zeker kwalijk nemen als dit geschrevene nou een verhaal over haar ging worden. Want", zou ze zeggen: „noe hao 'k die man nog zoa gezeit dat 'k een stillander bin...!" Zo'n origineel vertoon van zelfkennis hadden we nooit eerder gehoord. Stillander zijn betekent kennelijk liever geen drukte om je heen te hebben en zéker niet in 't middelpunt te willen staan. Juist dat komt een beetje dreigend op haar af nu dhr. Broos hoofd - mét echtgenote natuurlijk - ter receptie is genood...! Gevecht Op de slikken Het vege lijf Doorzetten Samenvatting Woensdag 14 maart 1990 The Deep River Quartet, aanvang 20.15 uur. In het voorprogramma Gemengde Zangver. Excelsior uit Dirksland. Toegangsprijs 15,00; pas 65-t- en CJP 10,00. Verkoop en reservering kaarten aan de zaal en VW Mid delharnis. Zaterdag 17 maart 1990 'Onderste boven' kinderprogramma Kevin Broo king. Voor kinderen vanaf 6 jaar. Aanvang 14.00 uur. Toegangsprijs 4,00. VRIJDAG 9 MAART 1990 No. 5882 O Het eerste boek dat ik wil noemen, is tot stand gekomen op initiatief van de Anne Frank Stichting. De titel luidt 'Antisemi tisme, een geschiedenis in beeld'. Zoals de titel aangeeft, wil het boek een beeld geven van jodenhaat en jodenvervol ging van de Romeinse tijd tot nu. Een beeld, ook in letterlijke zin: een grote plaats is ingeruimd voor illustraties. Overigens staan deze vaak los van de tekst. Elk hoofdstuk begint met een inlei dende tekst, die de inhoud van het hoofdstuk kort samenvat. Daarna vol gen per hoofdstuk enkele paragrafen waarin deze hoofdlijn wordt uitgewerkt. Al met al is het een heel aangrijpend boek. Aan bod komen de Romeinse tijd, de Middeleeuwen (met o.m. de Kruis tochten), de tijd van Reformatie en Contra-Reformatie, de Verlichting, de 19e eeuw, Nazi-Duitsland en de na oorlogse tijd; dus heel de geschiedenis vanaf het begin van onze jaartelling. Jammer, dat over het huidige antizio nisme in het Midden-Oosten zo weinig wordt gezegd. De kerk komt er in dit boek niet best af. Vaak is dat terecht, vaak ook is het oordeel ongenuanceerd of zelfs onterecht Zo wordt beweerd dat de Evangelieschrijvers de schuld van de joden aan de dood van Jezus zo groot mogelijk hebben willen maken, om maar bij de Romeinen in de gunst te komen. Van Luther wordt een uiterst felle passage geciteerd, maar er wordt niet ver meld waarom hij kennelijk zo fel tegen het jodendom was. Luther had niets op de joodse mens tegen, maar hij zag de joodse godsdienst (evenals de islam en de Rooms- Katholieke kerk) als een wapen van de dui vel In zijn strijd tegen de leer van de verdienstelijke goede werken zag hij mede in de joodse religie een groot gevaar, al zijn sommige van zijn uitspraken inderdaad te ongenuanceerd. Voor wie meer wil weten van het antise mitisme door de eeuwen heen is in dit boek veel informatie te vinden. O Eveneens bij SDU verscheen een stijlvol uitgevoerd boekje met drie voordrachten van dr. L. de Jong, de bekende man van het RIOD. Hij hield deze in 1988 aan de Harvard Universiteit in de Verenigde Staten. De eerste voordracht betreft 'Nederland en de massamoord op de Joden'. Na eerst iets over zijn eigen ervaringen te hebben verteld (hij is, zoals bekend, van joodse afkomst), bespreekt De Jong de taktiek die de Duitsers tegenover joodse en niet- joodse Nederlanders moesten hanteren om verzet tegen de deportaties van joden zoveel mogelijk uit te sluiten. Deze taktiek bestond uit drie wapens: vrees, verdeeldheid en misleiding. Ten slotte behandelt hij de houding van de joden hiertegenover. De tweede voordracht gaat over het Nederlandse verzet. Dr. L. de Jong beoor deelt de resultaten van het verzet aan de hand van de doelstellingen die de Duit sers nastreefden: hoe meer resultaat het verzet had, hoe minder de Duitsers in hun opzet slaagden. Als doelstellingen van de Duitsers somt De Jong op: - het kweken van een nationaal-socia listische gezindheid; - volledige exploitatie van de Neder landse industrie voor nazi-doeleinden; - Nederland jodenvrij maken; - het verhinderen van hulp aan de geallieerden. Hij komt tot de conclusie dat ze in de 2e en 3e doelstelling redelijk slaagden, maar dat op de andere punten meer ver zet was. De titel van de derde lezing luidt: 'Koningin Wilhelmina's schoonste uur'. Wie denkt dat het hier gaat over de terugkeer van de vorstin na de bevrij ding, heeft het mis. Dr. De Jong doelt op iets heel anders. Ik citeer: „....(de funktie) van een reëel en effektief leiderschap. In die martelende zomer van '40 was dat haar funktie geweest en men kan slechts zeggen: elk besluit dat zij nam in wat haar 'schoonste uur' genoemd mag wor den, was juist en kwam Nederland hoge lijk ten goede". O Tenslotte - van de hand van journalist Max Pam verscheen het boek 'De onder zoekers van de oorlog'. Dit boek behan delt de geschiedenis en het werk van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumenta tie (RIOD), „met het Concertgebouw en de Elfstedentocht één van de weinige instellingen die nog als nationaal bezit worden herkend". Het grootste deel van de tekst berust op interviews met de medewerkers van het instituut. Jammer, dat vloeken daarbij letterlijk zijn overgenomen. Allereerst komt aan de orde hoe de enorme hoeveelheid materiaal waar over het instituut beschikt, is bijeenge bracht. Het grootste deel hiervan werd uiteraard vlak na de oorlog bijeenge bracht. Al in 1947, dus twee jaar na de oprichting, bezat het instituut o.a. 45.000 kranten en tijdschriften, 400 dagboeken en 30.000 nationaal-sociahstische uit gaven. 't Zal het bestuur van de Zondagsschool 'Samuel' best wat overredingskracht kosten mevr. Brooshoofd er volgende week bij te betrekken als zaterdag de 17e met dhr. Brooshoofd wordt stilgestaan bij zijn 40 jarige betrokkenheid bij het Zondagschool werk. Dhr. Brooshoofd herinnert zich nog precies hoe 't zo gekomen is. Vrijdag 9 maart 1950 (en let'es op die datum, maar ssst..., ze houden 't stil!) was hij getrouwd en de maandag daarop stond Teun van Driel al op de stoep van hun huisje aan de Zuiddijk. „Of ie aan de Zondagschool wou komen was de vraag en daar heeft dhr. Brooshoofd niet lang over hoeven te denken: „Man", zegt'ie ons, „'t is m'n lust en m'n leven geworre!" Hij kwam als leider, maar al na eenjaar stond hij als vertel ler te boek, en wat voor een. Niet zomaar uit een boek of van een aantekeningenblaadje, nee helemaal uit 't blote hoofd, én.... op kinderlijke wijze. Als ware hij predikant, zo trok dhr. Brooshoofd zich vele jaren lang zaterdagsavonds terug om z 'n vertelling in te studeren. Zondagsmorgens na de ochtend dienst werd nóg eens gerepeteerd en 's middags luisterden de kinderen, „zo stil als muusjes", naar de Bijbelse vertellingen. Erzijn nu 3 vertellers waardoor dhr. Brooshoofd het wat rus tiger heeft gekregen en dat vindt'ie maar gelukkig, „want", zegt hij: „Ik bin oak 70!" Nieuwe Tongenaar is 'ie altijd van harte gebleven. Hij had er z'n bestaan, z'n vrouw is een geboren Nieuwe Tongse (doch ter Aaltje van weth. van Zielst) en dhr. Brooshoofd had er z'n bezigheden in kerk en maatschappij. Nee, hij had er nooit weggewild, ook niet toen hij jong was, want wat was het gezellig op die zaterdagavonden als de jeugd een geul in 't plaveisel van de Kerkring liep en er allerlei lekkers werd gekocht in 't winkeltje van Marie de Post Voor de Nieuwe Tongse jeugd een wekelijkse uitje en nooit hebben ze meer verlangd: tevreden en gelukkig waren-, en zijn ze. Hij werd op Sommebdijkse grond geboren, maar op z'n 5e woonde hij al aan de Duivenwaardsedijk waarheen het gezin van 'Joap van Stoffel'was verhuusd. Chrisje groeide daar voorspoedig op, had een hele schooltijd lang een schoolkameraadje aan (wijlen wethouder) Leen Kievit en werd na z'n schoolperiode - doorleren wilde hij niet - zo gauw 't maar kon ingeschakeld in 't werk op 't land. 't Was ook vaders bestaan geweest, een harde werker die heel oud geworden is, en zoon Chris wist evenzeer aan te pakken. Op z'n 18e werd hijpaardenknecht hij oom Hen in de Duiven- waardsepolder en ruim 40 jaar zou hij dat blijven, in de grootst mogelijke getrouwheid en met graagte. Niks deed'ie liever dan met paarden om te gaan. maar de ontwikkelingen gingen door en 't lijkt met spijt dat hij moet bekennen tóch nog aan een traktor te zijn 'vervallen', ,,nee". bekent dhr. Brooshoofd, „daer was ik niet gek op". Liever trok hij met z'n paarden de polder in al ging ook dat niet altijd van een leien dakje, want ze wilden wel eens hollen, voornamelijk als 't op huis aanging....! Vier keer is hem dat overkomen en soms stelde hij zich in veiligheid met een koene duik van de bolderende wielslee die hij dan later iet wat gehavend in de sloot terugvond, de paarden, nog na- snuivend van hun woeste avontuur dat meestal door een schrikreaktie was begonnen. Dhr. Brooshoofd heeft in Nieuwe Tonge 't langst met de paarden gereden, zélfs nog toen de traktoren al in zwang waren geraakt maar met name voor 't zaaien van tarwe nog weinig werden gebruikt. Daar moest je toen Chris Brooshoofd voor hebben.... 't Zijn alleen de oorlog en de ramp geweest die hen tijdelijk uit Nieuwe Tonge hebben verdreven. Om aan de Arbeitsein- satz te ontkomen huisde dhr. Brooshoofd in de oorlogsjaren in Leersum, maar hij trof het, z'n Nieuwe Tongse meisje was in Ede geëvacueerd. Eerst reisde dhr. Brooshoofd nog met de trein, maar later werd de flets een veiliger middel van vervoer, al waren de banden dan ook maar van surrogaat. Na de ramp verbleven ze in Heyplaat, gered en Gode dank baar, want 't was ternauwernood geweest Hun buren aan de Zuiddijk verdronken en 't huisje van Brooshoofd stortte goeddeels in waarom tenslotte op 't dak moest worden gekro pen, maar ze hebben 't gehaald, samen met hun toen nog enige kind en schoonvader en -moeder van Zielst die in die bange nacht naar hen toe waren gekomen. Hun in aanbouw zijnde huis aan het Burg. Sterkplein ging helemaal tegen de grond, maar 't is allemaal terecht gekomen, inclusief een herinneringstegel, anderhalve man hoog in de gevel Al ruim 26 jaar is hij - in twee periodes verdeeld - al diaken in de Herv. Kerk: 40jaar doet'ie al het Zondagschoolwerk, hij was bibliothecaris en voorz. van de Jongelingsver. en mede-oprichter van de Mannenver. en al drie periodes van 4 jaar heeft hij al volgemaakt als vertegenwoordiger van de SGP. Als z'n kiezersvolk hem opnieuw verkiest hoopt dhr. Brooshoofd na 1 mei de stellingen opnieuw te betrekken voor het bedrijven van christelijke politiek. In de laatste raadsvergadering liet hij zich nog danig horen toen 't ging over die nieuwigheden als kinderopvang en zelfs het subsidiëren ervan. Daar bleek dhr. Brooshoofd niet voor te vinden. Kinderen groot-brengen en opvoeden? Een van God gegeven taak, zo verdedigt hij en hij ziet „Sarah dan ook maar 't liefst in de tent", dichtbij haar kinderen. A. J. G. Niet alleen is op 10 mei 1940 te Som- melsdijk een vliegtuig neergeschoten, dat gebeurde op diezelfde dag ook te Herkingen. Dit blijkt uit gegevens die me ter beschikking zijn gesteld door J. Rooy uit Middelharnis. Zes Bristol Blenheim IF jachtvliegtui gen met in totaal dertien bemanningsle den stegen op van Manston, Engeland. Samen vormden zij het no. 600 City of London's Squadron van de Royal Auxi- lary Air Force. Ze hadden de opdracht om elk vijande lijk vliegtuig in de buurt van vliegveld Waalhaven, Rotterdam, aan te vallen. Eventueel reeds gelande (Duitse) vlieg tuigen moesten zoveel mogelijk worden vernietigd. In twee groepen van drie, vie len zij het vliegveld aan. Tenminste enige Junkers-52 toestellen werden in stukken geschoten, maar na de eerste aanval reeds, raakten allen in een hevig luchtgevecht gewikkeld. Een dozijn Messerschmitts B-f 110 jagers van de Duitse Luftwaffe waren op de zes Engel se Blenheim's afgekomen. Vijf vliegtuigen gingen verloren. Ze kwa men respektievelijk neer te Pernis, Waal haven, Hoogvliet, Piershil en Herkingen. De Blenheim L1514 werd bestuurd door de piloot Officer P. C. Haine en achter hem zat de mitrailleurschutter Officer Kramer. Kort na het bereiken van Waal haven drukte Haine zijn stuurknuppel naar voren en dook schietend neer op de Junker-52 transportvliegtuigen, die her en der op Waalhaven verspreid stonden. Verschillende van deze beschoten Jun kers vlogen in brand, maar toen Haine zijn jager weer omhoog bracht, spron gen verschillende Messerschmitts op de Engelsman af De bakboordmotor werd vernield en alle instrumenten voor Haine's gezicht werden aan gruzele menten geschoten. De Blenheim verloor spoedig hoogte. Toen de Duitse jagers weer neerdoken gaf Kramer een langdu rig salvo uit zijn mitrailleur. Rokend draaide een Messerschmitt weg van de Blenheim. De LI514 kon niet lang meer in de lucht blijven. Gelukkig weet Haine aan de achtervolgende Duitsers te ont komen en slaagde erin aan de zuidkant van Goeree en Overflakkee, vlakbij het dorp Herkingen zijn 'kist' op een mod- derbank in de Grevelingen neer te zet ten. Snel verlieten Haine en Kramer hun Blenheim. Een poging om het toestel in brand te steken lukte niet. Met enkele snijwonden verwijderden beiden zich van het neergeschoten vlieg tuig en waadden naar het vasteland bij Herkingen. Een landbouwer (wie?) die alles van de grond af had gezien, ving beiden op en nam ze mee naar de boer derij. Daar kregen de twee bemannings leden brood, spek en wat drinken. Nederlandse soldaten namen de twee Engelse piloten mee naar Oud Beijer- land alwaar zij hebben overnacht. De Nederlanders waren achterdochtig en bewaakten de twee Britten scherp, om dat zij bang waren voor.... vermomde Duitsers. Via allerlei omwegen kwamen zij te recht in Den Haag, waar ze bij de Engelse ambassade werden afgeleverd. Na overnachting in hotel De Passage, werden ze beiden met een legerwagen naar Hoek van Holland gebracht. Daar lag de H.M.S. Hereward, een Engelse destroyer, die behalve de Britse vliegers Haine en Kramer ook Hare Majesteit Koningin Wilhelmina aan boord nam! Dat was op 12 mei, ongeveer kwart voor één in de middag. Het schip koos zee en met een snelheid van 28 knopen, koeste het op de haven van Harwich in Engeland af De twee Pilot Officers hadden hun eer ste oorlogskarwei achter de rug. Haine Het RIOD heeft een respektabele bij drage geleverd aan de bewijsvoering tegen oorlogsmisdadigers en collabora teurs. Vaak moesten de harde bewijzen gezocht worden tegen landverraders die al waren opgepakt, maar het is ook meermalen gebeurd dat door RIOD- onderzoek algemeen gerespekteerde mensen vroegere collaborateurs bleken te zijn. Af en toe is het instituut dan ook wel als 'inquisitie' bestempeld. Een andere taak van het RIOD is het wetenschappelijk onderzoek. Dit resul teerde onder meer in twee grote werken: 'Ondergang' van prof. dr. J. Presser en 'Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog' van dr. L. de Jong. Overigens is de laatste van '45 tot '79 ook directeur van het instituut geweest. Het laatste hoofdstuk bevat een interview met dr. L. de Jong. In dit interview zegt hij o. a. dat Hitler tot op zekere hoogte de vrucht was van twintig eeuwen christendom en dat antisemitisme een funktie van het christen dom is (dus onlosmakelijk met het christen dom verbonden!). Als argument hiervoor voert hij aan „dat eeuwen lang kinderen in de catechisatie hebhen geleerd dat de joden -dus ook de op dat moment levende joden - verantwoordelijk waren voor de kruising van Christus". Hiertegen is wel het één en ander in te brengen. Natuurlijk heeft er door de eeuwen heen óók onder christenen veel antisemitisme geleefd, al te veel - helaas. Maar dit wil toch niet zeggen dat antisemitisme uit het christendom voort vloeit?! Bovendien - zou Hitler in dat geval ook zo 'n aversie tegen het christendom heb ben gehad? Het oordeel van dr. De Jong hierover is dus onjuist Achterin het boek is een bijlage met plm. 40 foto's over het RIOD en zijn medewerkers opgenomen. N.a.v.: - Antisemitisme, een geschiedenis in beeld. Uitgeverij SDU, Den Haag, 1989. 129 blz., geill. Prijs 27,50. - Dr. L. de Jong, Drie voordrachten aan de Harvard Universiteit. SDU, Den Haag, 1989. 77 pag. Prijs 17,50. - Max Pam, De onderzoekers van de oorlog. SDU, Den Haag, 1989. 136 pag. Prijs 24,90. Middelharnis Paulus-Jan Kieviet op D.V. 21 maart a.s. hoopt de Protes tants Christelijke Rayonschoolraad, 'bond van scholen met de Bijbel', haar jaarlijkse ledenvergadering te houden. Het eerste gedeelte van de vergadering wordt in beslag genomen door een huis houdelijk gedeelte. Het tweede gedeelte van de avond zal worden gevuld door de door ons uitge nodigde spreker t.w.: Prof Dr. W. H. Velema, hoogleraar aan de Theologi sche Universiteit te Apeldoorn. Zijn onderwerp is: 'De Toekomst van het christelijk onderwijs'. Wij roepen allen, die het christelijk onderwijs een warm hart toedragen, dringend op om deze avond van hun belangstelling blijk te geven. overleefde de oorlog, maar Kramer zou op 21 april 1941 sneuvelen. Op de foto Haine zittend op een gewone stoel! Van de zes Blenheim's gingen vijf vlieg tuigen verloren. Slechts één keerde zwaar beschadigd terug; het kon later niet meer worden ingezet voor een nieuwe strijd. Zeven van de dertien bemanningsleden verongelukten en dat was heel wat erger. Eén piloot werd gevangen genomen en drie keerden via Hoek van Holland naar Engeland terug. Twee vliegeniers kwamen 'thuis' in hun aan flarden geschoten toestel. Dat was op het vliegveld te Manston vanwaar zij, op die onvergetelijke 10e mei 1940, met zes toestellen waren vertrokken. In een volgend artikeltje hoop ik 'neergescho ten vliegtuigen' bij Herkingen te kunnen voortzetten. Hoogachtend, D. Hoogzand I i De centrale voor Pleegzorg is een spe ciale voorlichtingscampagne gestart om mensen te interesseren in een nieuwe, bijzondere vorm van pleegzorg: weekend- opvang van kinderen met een handicap. Het gaat voornamelijk om kinderen met een geestelijke handicap. Deze kinderen vragen door hun handicap veel zorg en aandacht van hun ouders, waardoor de behoefte van de ouders om af en toe even 'op te laden' duidelijk aanwezig is. De centrale voor Pleegzorg zoekt men sen die er iets voor voelen regelmatig 1 a 2 keer per maand) een gehandicapt kind op te vangen. Om meer bekendheid te geven aan deze vorm van pleegzorg organiseert de Cen trale voor Pleegzorg in samenwerking met de Sociaal Pedagogische Diensten in Zuid-Holland een speciale voorlich tingsavond. Deze avond wordt gehouden op donder dag 22 maart a.s. om 20.00 uur in het kantoor van de Centrale voor Pleegzorg, Diergaardesingel 73B te Rotterdam. Voor meer informatie kunt u bellen naar de Centrale voor Pleegzorg in Rotter dam: (010) 4 12 01 50 (tijdens kantoor uren). Zoals al eerder in het Eilanden-Nieuws vermeld, zal er D.V. op vrijdag 16 maart aanstaande - op initiatief van het eilan- delijk comité van de Interkerkelijke hulpaktie 'Woord en Daad' in de Her vormde Kerk van Sommelsdijk een avond worden belegd. Centraal op deze avond zal staan de cas sette met orgel- en hobomuziek. In het najaar van het afgelopen jaar werden in de Sommelsdijkse kerk de opnamen i gemaakt die er toe hebben geleid dat nu een unieke produktie kan worden gepre senteerd. Vooral de psalm-melodieën nemen in het programma dat werd opgenomen een grote plaats in. De musici Paul Kieviet (orgel) en Ruud Lems (hobo) hebben getracht een pro gramma samen te stellen waarin een Het bestuur van de molenstichting Goeree-Overflakkee heeft j.l. dinsdag opdracht gegeven voor de restauratie van de molen 'Korenlust' te Stellendam. De opdracht is gegund aan Molenmake- rij Herrewijnen uit Spijkenisse, met deze opdracht is een bedrag van 200.000,- gemoeid. De volgende werken worden uitgevoerd: - verbeteren voeghouten - versteviging windpeluw - restauratie kruiwerp kap - vervangen korte spruit, achterkeuvel, staartbalk en baarden - geheel vervangen van de wieken - kompleteren luiwerk en maalwerk - vernieuwen kapzolder - vervangen balken steenzolder - vervangen kruihaspel - vervangen kapbedekking - diverse kleine reparaties. Deze restauratie is mogelijk gemaakt door subsidies van onderstaande in stellingen: De rijksdienst voor monumentenzorg De provincie Zuid-Holland De gemeente Goedereede De vereniging Dorp, Stad en Land. Het bestuur is verheugd dat zij nu al in de korte periode van haar bestaan voor de tweede maal opdracht kan geven voor een restauratie. ieder zich zal kunnen herkennen; naast vele psalmbewerkingen zeer fraaie wer ken van o.m. Bach en Handel. Ds. A. de Lange, Hervormd predikant te Sommelsdijk, zal op deze avond de meditatie verzorgen. Behalve een aantal opgenomen stukken telt het programma van de presentatie avond onder meer werken van Mendels sohn en Cimarosa. Tevens zal samen zang een belangrijk onderdeel van de avond vormen. Na afloop van de avond kunt u een exemplaar van de cassette aanschaffen (prijs 17,50). De netto-opbrengst komt geheel ten goede aan het zo nodige werk van 'Woord en Daad'. Vanaf 16 maart wordt dan ook de verkoop van de cas sette gestart. Het comité heet iedereen van harte wel kom! De toegang tot deze avond is geheel vrij. De aanvangstijd is gesteld op 20.00 uur. Het idee dat alleen partikulieren lid kunnen worden van de windmolen coöperatie Deltawind is onjuist. Ook bedrijven en instellingen die een bijdrage willen leveren aan een beter milieu melden zich de laatste tijd steeds vaker aan als lid van deze coöpera tieve vereniging. - Van Lint autoschade in Sommelsdijk spant op dit moment de kroon. Met een deelname van zo'n vierduizend gulden investeert het bedrijf fors in een schone energievoorziening op Goeree-Overflak kee. Mede-direkteur Sjaak van Lint hier over: „Onze bedrijfsdoelstelling is dat harmonie topkwaliteit geeft mits deze omgeving niet verwaarloosd wordt. Deelname aan het windmolenprojekt van Deltawind is voor ons een mogelijk heid om aan deze bedrijfsdoelstelling konkreet inhoud te geven". Van Lint is echter niet het enige bedrijf dat meedoet. Ook de RABO-bank Oolt- gensplaat, AGO-automaterialen, van Dongen International, J. van Geest, kapper Kersseboom en PAMCO Inter national zijn al lid van Deltawind. Het ziekenhuis in Dirksland, garage Knöps en de gemeente Oostflakkee heb ben inmiddels serieuze interesse ge toond voor deelname. Heeft u ook belangstelling? Bel dan naar ons sekretariaat, tel. (01870) 58 49.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 9