Sloop van oude door storm beschadigde schuur (©uberenl)oek (SornKk-O 0 4 4 y j eugd- hoekje Politieberichten Q 2 y 3 X 3 X X X 5 X 5 0 f) X X X i X 7 fi 9 van Oom Ko Maart-raadsel 1 Maart-raadsel 2 Zeer grote opkomst open middag tulpenbroei Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 9 MAART 1990 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-N ieuws. Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. P.S.N.A. Wat betekent P.B.NA. Dat staat nergens in hun publicaties. Antwoord: Poly-Technisch Bureau Ne derland Arnhem. SSUGtM IN CM Tijdens de wintersport viel het ons op, dat de hoogte van de bergtoppen tot in centimeters bekend is. En dan boven zeeniveau, hoewel er geen zee in de buurt is Hoe meten ze dat? Antwoord: Vroeger mat men het ver schil in luchtdruk, maar dat bleek af te wijken, omdat lucht niet overal gelijk van samenstelling is. Daarom ging men de bergtoppen meten d.m.v. driehoeks-' meting en de daarop berustende hoogte meters. Aldus stelde men de topogra fische kaarten samen. Uitgaande van het gemiddelde zeepeil werkte men ver der landinwaarts, en wel zo nauwkeurig dat de berekende hoogte in centimeters gelijk is als men uitgaat van het westen en ook indien men het narekent vanuit het zuiden. Tegenwoordig kan ook de luchtfotografie met behulp van marke ringspunten de gegevens voor uiterst nauwkeurige kaarten leveren. snoevs sjocisak Telkens als wij de sjoelbak tevoorschijn halen, is die weer stroef. We hebben hem al enkele malen geschuurd en gepolijst en zet ten hem af en toe in de was, maar de vol gende keer is het nèt zo. Weet u een middeltje waardoor het hout glad blijft? Antwoord: U schrijft niet, waar u die sjoelbak vandaan haalt. Vermoedelijk komt die van een koude zolder of uit de kelder, en dan beslaat de warme lucht op het kille hout en wordt de bak stroef. Laat uw sjoelbak daarom 's winters in de verwarmde kamer staan, maar niet te dicht bij de verwarming, want dan kan het hout kromtrekken. Beste jongens, meisjes.... en ieder die dit leest Vorige keer beloofden we twee Bijbelse raadsels te zullen plaatsen. Je weet dat we in 't 'kerkelijk jaar' weer in de Lij denstijd zijn. Daar gaan de raadsels van deze week nog niet over. Volgende keer hopen we daarbij stil te staan. Deze week twee 'psalm-raadsels'. Je moet daarvoor de berijmde psalmen gebruiken (berijming van 1773). Je ziet een tiental psalmregels staan. Meestal niet de eerste regels van een psalmvers. De nummers van de psal men moeten jullie erbij zoeken. Dus niet het nummer van het vers. Bijvoorbeeld: „Want Gods goedheid zal uw druk eens verwiss'len in geluk". Deze regel staat in psalm 42. Snap je? De psalmregels zijn: 1. 'k Verwacht Uw trouwe hulp van boven. 2. 'k Zal psalmen zingen tot Zijn eer. 3. 'k Hield dan Uw wet, dan leefd' ik onbevreesd. 4. Hij, Isrels Wachter sluimert niet. 5. De strik brak los en wij zijn vrij geraakt. 6. Maar eeuwig bloeit de gloriekroon op 't hoofd van Davids groten Zoon. 7. Ik was benauwd, omringd door droefenissen. 8. Hij weet wat van Zijn maaksel zij te wachten. 9. Delg uit mijn schuld, vergeef mijn overtreden. 10. Dan klimt mijn bange ziel gereder ten berge van Uw heiligheid. Als je die 10 psalm-nummers optelt moet er de leeftijd uitkomen van de oud ste mens die ooit geleefd heeft! Schrijf de opstel-som op en de naam van die oudste mens. weLke snoN? Ik mag bij mijn dieet niet teveel natrium naar binnen krijgen. Kan ik nu wel bron water gebruiken? Antwoord: Er zijn merken met hoog en met laag natriumgehalte. Die door u genoemde merken vallen beslist af. Evian met ca. 10 mg/l en Spa met ca. 3,5 mg per liter zijn voldoende veilig bij een sterk natriumbepalend dieet. tLfSnPENVAniA Hoe verklaart u, dat sommige tijdschriften met heel uiteenlopende verhalen komen over de historie van de Elfstedentocht? Er kan toch maar één geschiedenis de ware zijn? Antwoord: Dat één van die bladen de 18de eeuw noemt, wijst op grondige geschiedvorsing, want inderdaad zijn er toen wel eens toertochten langs de Friese steden gehouden. Maar er is wei nig over bekend. We weten niet eens zeker welke route men nam, en.... of die in één dag werd gereden. De kranten deden immers nog niet aan sportver slaggeving! Velen houden de 19de eeuw aan als oorsprong, doordat er in die tijd vaker iets over sportieve prestaties werd opgetekend, vooral in plaatselijke anna len. Maar niet iedere historicus heeft dgl. aantekeningen uit alle gemeenten van ons land er op nageslagen. Pim Muiier, de secretaris van de Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding, was in 1890 niet de eerste die een Elfsteden tocht rééd, maar hij was wèl de eerste die er met veel tam-tam over begon te praten en te schrijven. Hij wilde anderen in de gelegenheid stellen hun krachten op het (door hem gekozen) zware trajekt te meten. Na uitvoerig overleg bleek de Friese IJsbond bereid zo'n tocht uit te schrijven. 1909 wordt door menigeen als begin aangehouden, omdat in januari van dat jaar de eerste rit door deze bond werd georganiseerd en omdat toen een vereniging 'De elf steden' is opgericht, welke zich ten doel stelde regelmatig een wedstrijd langs Leeuwarden, Franeker, Harlingen, Bolsward, Workum, Hinde- loopen. Stavoren, Sloten, IJlst, Sneek en Dokkum te organiseren en tevens een toertocht van 200 km langs dit trajekt te doen plaatsvinden. Recept Een vrij bijzonder ei-recept kregen we door van iemand uit Nunspeet. Je bakt de eieren met geraspte kaas en wat leg je er dan op? Plakjes paprika-chips! Het schijnt lekker te zijn. De persoon die het ons doorgaf bakt al jaren zo zijn eieren. Weer zie je een aantal psalm-regels waar je het nummer bij moet zoeken. Zeven nummers. Het eerste psalm-nummer is vrij hoog. De andere zes nummers kun je van dat eerste nummer aftrekken.... en dan hou je toch nog wat over! De psalm-regels zijn: 1. Gelooft Zijn heil- en troostrijk woord. 2. Wacht op den Heer, godvruchte schaar, houd moed. 3. Genees mij, red mijn leven. 4. En waar men ooit de wildste volken vond. 5. Mijn leer zal u o mens, naar 't recht doen hand'len. 6. Die Sions Vorst erkennen voor hun Heer. 7. Ik lag en sliep gerust, van 's Heeren trouw bewust. De nummers 2 t/m 7 dus van nummer 1 aftrekken. Je houdt dan een getal over dat regelmatig in de Bijbel voorkomt. Kun je daar ook nog een paar voorbeel den van geven? Goedereede Stormschade Tijdens de stormen van de afgelopen week werd op de Eendrachtsdijk te Stel- lendam een caravan van de weg gebla zen. De inzittenden van de trekkende personenauto kwamen met de schrik vrij. De caravan liep schade op maar kon toen de storm was geluwd weer op de weg worden getakeld. In Ouddorp scheurde er een lichtmast op de Molenblok maar ook hier liep nie mand letsel op. Vernieling In Ouddorp werd de afgelopen week bij een woning aan de Molentienden een ruit met een kei ingegooid. De daders wisten zich uit de voeten te maken. Baldadigheid Te Stellendam werden 4 personen be keurd daar zij zich ophielden in een bushokje aan de Eendrachtsweg zonder dat zij gebruik wilden maken van het openbaar vervoer. Daar mensen die wel gebruik van het openbaar vervoer willen maken hier veel hinder en overlast van ondervinden krijgen deze personen, na overleg met de officier van justitie, een schikking aangeboden van minimaal 35,-. Diefstal De afgelopen week brachten 2 mannen een bezoek aan een meubelexpo te Stel lendam. Zij vroegen of zij wat rond mochten kijken, hetgeen toegestaan werd. Toen de mannen weer weg waren bemerkte men dat de 2 houten kunst stukken verdwenen waren. Diefstal personenauto eenzijdig ongeval Op zaterdag 3 maart 1990 omstreeks 01.15 uur vond op de Provincialeweg 114 tussen Goedereede en Stellendam en wel ter hoogte van boerderij 'Koornlust' een eenzijdig ongeval plaats. De be stuurder van een personenauto, zijnde een roodkleurige Seat Ibiza raakte in de slip en reed vervolgens tegen een boom. Toen de politie ter plaatse kwam waren de bestuurder en de inzittenden er al vandoor. Bij navraag bleek later dat de auto in Spijkenisse gestolen was. Dit bleek pas nadat de politie bij de eige naar kwam om hem over dit ongeval te horen. De politie komt graag in kontakt met mensen die dit ongeval hébben zien gebeuren of eventueel rond dit tijdstip mensen een lift hebben aangeboden of die deze personenauto die avond elders hebben aangetroffen. U wordt verzocht om kontakt op te nemen met de rijkspo litie te Ouddorp, tel. (01878) 12 44 (tus sen 09.00 en 17.00 uur). in het doolhof van prijskaartjes de juiste [jj] taxatie... nvm Makelaar Tamboer Tel. 01870-3477 OOLTGENSPLAAT - Een door storm beschadigde schuur aan de Kerksingel te Ooltgensplaat, waar over we vorige week al schreven, komt onder slopershanden. Doordat een muur het heeft begeven is er een gevaarlijke situatie ontstaan en een spoedige opruiming noodzakelijk. De schuur, eigendom van de heer A. P. van Hassent, Nieuwstraat 3, stond voor sloop reeds genoteerd. De gemeente Oostflakkee is de gegadigde en de over eenkomst van de heer Van Hassent met de gemeente hield in dat de schuur eind maart 1990 leeg moest zijn. Deze datum wordt door de gewijzigde situatie enigs zins vervroegd en maandagmiddag 4 maart werd door Bik Sloopwerken, Lek- kerkerk-Middelhamis, met groot mate riaal in enkele uren tijds het gebouw naar beneden gehaald. Enkele jaren geleden werden de andere schuren, links en rechts, gesloopt en het terrein dat nu is vrijgekomen is bestemd voor woningbouw; 7 stuks met aangepaste gevels. Een en ander volgens een si tuatieschets. Gescliiedenis De gesloopte schuur is 83 jaar oud en werd in 1907 gebouwd op de plaats waar zijn voorganger tijdens een onweer door NAALDWIJK/DIRKSLAND - Zo'n 130 geïnteresseerde akkerbouwers hebben de open middag tulpenbroei van Westland Berkel Bloemenveilin gen Holland bezocht. Deze werd don derdag 1 maart jongstleden gehouden in Dirksland, op het bedrijf van akker bouwer en tulpenbroeier Leen van Prooijen. De informatiemiddag was bedoeld voor mensen uit de regio ZuidWest-Nederland. Maar ook be langstellenden uit onder meer West- Friesland en de Betuwe waren naar Dirksland getogen. Tulpenbroei, c.q. het in bloei trekken van tulpen, is geschikt als aanvullende teelt voor de rusüge wintermaanden op akkerbouwbedrijven. Nieuwe broeiers worden in het kader van het IBUS- projekt geïnformeerd en begeleid door mensen van Westland Berkel Bloemen veilingen Holland, Hobaho, Koelhuis Hillegom en de Dienst Landbouwvoor lichting (DLV). Het eindprodukt, de Schuur aan de Kerksingel te Ooltgensplaat: sinds maandag 4 maart 1990 verleden tijd. brand werd verwoest. Een oude inwoner «Ak.ki.ft. i»ili,v..ii weet te vertellen dat het op een zondag- DOC 11166! VOOr 6611 SChOnef milieUÜ avond was dat de brand plaats had. Eigenaar was toen de heer Arie van Has sent, die de schuur liet herbouwen. Later werd zijn zoon, de heer Jan van Hassent eigenaar en momenteel was de heer Ane P. van Hassent Jzn. de bezitter, die de schuur van 15 meter lang en 10 meter breed heeft verkocht aan de gemeente. tulp, wordt geveild voor de klokken van Bloemenveiling Wesdand in Naaldwijk of Bloemenveiling Berkel in Bleiswiik. IBUS maakt het met andere woorden eenvoudiger, te starten met tulpen broei. Het bedrijf van Van Prooijen in Dirks land is voor akkerbouwers een konkreet voorbeeld van hoe tulpenbroei met rela tief lage investeringen kan worden inge past in hun bedrijfsplanning. Van Proo ijen broeit tulpen onder kunstlicht, in een gedeelte van een schuur. De meeste bezoekers bleven dan ook gemiddeld een paar uur. Ze keken rond op het bedrijf en stelden vragen aan het echt paar Van Prooijen en de informanten van Westland Berkel Bloemenveilingen Holland, DLV Lisse en Goes. Voor de IBUS-cursus tulpenbroei, die in het najaar zal worden gehouden in (de buurt van) Goes, gaven bijna 20 bezoe kers zich spontaan op. Tijdens de vorige maand gehouden informatiedag mlpen- broei, deden dat 25 mensen. Intekenen voor de cursus is nog mogelijk. Hiervoor moet kontakt worden opgenomen met P. Cuppen, telefoon (01740) 3 36 76 3 34 01. Lieke v. d. Have. Je broertje had inder daad wel een gat in z'n hoofd kunnen hebben. Zit er nu 'pantserglas' in? Wat ons lievelingsdier is? Een gorilla! Die kan zo indrukwekkend kijken, 't Is alleen niks om er één als huisdier te heb ben.... Praat jullie papegaai? Co Melissant. Heeft ma nog een boete gehad voor die gordel? (Niet uit leedver maak vragen we dat hoor....) 1000 kilo meter binnen de 12 uur is inderdaad erg snel. Bijna net zo snel als een echte auto! (Plagerijtje). Trouwens nog gefeliciteerd met je verjaardag, al is het al weer een poosje geleden. Is het bureau er intussen ook al? In Rotterdam 'redde' iemand een paar weken terug 3 prachtige stalen bureaus. Er was een container gekan teld. Verzekeringswerk.... Hup alle bu reaus (sommige onbeschadigd!) geplet in een vrachtwagen. Een kennis van ons haalde snel z'n bestelwagen en mocht 3 spiksplinternieuwe bureaus meenemen! Had wat voor jou geweest misschien.... Of wilde je een houten bureau? Eliza Boeder. Ook jij nog van harte gefe liciteerd. Evenals Co Gods Zegen toege wenst! Bevalt je nieuwe fiets goed? Je krijgt voor een raadsel punten als je 't geprobeerd hebt op te lossen. Ook al kwam je er niet helemaal uit. Bijvoor beeld 5 inplaats van 10 punten. Toch beter als niets! Anita Goedegebuure. Een hele felicitatie- hoek deze keer. Papa en oma van harte gefeliciteerd! Zo, dus jullie hopen naar Helenaveen te gaan met vakantie? Eer lijk gezegd weet ik niet goed waar dat ligt. We zullen het eens opzoeken.... Is de omgeving dan ook mooi? Doe je vrien dinnen ook maar de groeten. Hebben ze geen zin om mee te puzzelen? Of lezen ze 't Eilanden Nieuws niet? Nou, dan weten ze niet wat ze missen.... (Af en toe maken we wat reklame voor E.N.). Tot slot Volgende keer hopen we verder te gaan met de brieven die nog liggen te wachten op antwoord. Bij leven-en-welzijn tot volgende keer. Beste allemaal Deze week weer een ouderenhoek in Eilanden-Nieuws. Het is alweer maart, wat gaat de tijd toch snel. We hebben deze week een patroontje, een puzzel en een recept. Patroon Het patroon is een 'versier idee' voor een blouse. Hebt u nog een blouse met een platte ronde kraag of bent u voornemens er een te maken, dan kunt u de kraag een leuk accent geven door er met kraaltjes een schulprand op te borduren. U moet dan met kleine stiksteekjes i werken en bij iedere steek een kraaltje f p \y Zl meeborduren. (zie tek. A.) Teken met een malletje de schulpjes op de kraag. 1. Wie werd in 754 te Dokkum vermoord? 2. Wie werd in 1909 geboren? 3. Wie probeerden via het noorden van Azië een weg naar Indië te vinden? 4. Wat via het noorden niet lukte, lukte wel via het zuiden. Wie bereikten in 1596 de westkukst van Java. 5. Hoe en wanneer ontvluchtte Hugo de Groot slot Loevestein? 6. In welk jaar werd de leerplichtwet ingevoerd. 7. Waarheen werd Napoleon in 1815 verbannen? 8. Bij welke gelegenheid werd, door de hoofdstad Amsterdam, de gotiden koets aan het Koninklijk huis geschonken. 9. Hoe heet de jongste zus van onze koningin? -y 1 AKTIE ZUINIG STOKEN Deze keer een geschiedenispuzzel zoals u ziet. Dat is wel lastig misschien, maar u moet maar eens zo hier en daar vragen en lezen dan komt u er vast wel uit, de ouderen kunnen de antwoorden mis schien zo wel opdreunen, wie weet! Als u alle antwoorden goed hebt, staan er in de omcirkelde vakjes 12 letters. Deze letters vormen een leervak waar niet ieder kind plezier in heeft. (U moet wel weer even puzzelen, want de letters staan door elkaar). Puzzel De antwoorden van de vorige keer lui den als volgt: Laban Wonder Othniël Ahimaaz Ofir Naomi Fakkels Tarsen Tering Hooglied Daniël IJdelheid Eiland Izak Haas Steenrots Effatha Gaza Ezelin Opgestaan Raadsman Elpenbeen Ezechiël Duif Recept Macaronischotel met gehakt en groen ten (voor 4 pers.). l ui 1 paprika 1 bakje champignons 2 blikjes tomatenpuree 1 dl. water of 500 gr. tomaten waar u zelf puree van maakt. 200 gr. belegen of pormezaanse kaas. Kook de macaroni volgens de gebruiks aanwijzing op het pak en laat het goed uitiekken. Snipper de ui en fruit hem in 50 gr boter. Voeg het gehakt toe en bak het nul. Snijdt de paprika aan blokjes en voeg het bij het gehakt. Snijdt de champignons in plakjes en voeg het met de tomatenpuree en het water bij het gehakmengsel, laat het 10 min. smoren. Voeg de macaroni toe, schep het geheel goed door elkaar en warm het goed door. Strooi op de borden de kaas over de macaroni. Eet smakelijk! Tot slot Willen we u goede dagen toe wensen en bij leven en welzijn tot volgende keer. Tante Nel MAKEm*" r 's s S 11 r—--------1---------------------------------- S r> V J De tabel voor de week »an: 26 februari t.e.m. 4 maart 1990 Normaal jaar- Weekstreef- Totaal streef- verbruik verbruik verbrulk 500 m^ 16 m' 252 m' 600 m^ 20 m= 302 m' 700 m= 23 m= 354 m' 800 m^ 26 m=' 403 m' 900 m^ 30 m^ 456 m" 1000 m' 33 m= 505 m' 1100 m' 36 m' 559 m' 1200 m' 40 m' 609 m' 1300 m' 43 m= 661 m= 1400 m» 47 m' 712 m= 1500 m' 50 m' 761 m= 1600 m= 53 m= 814 m' 1700 m= 57 m' 865 m= 1800 m= 60 m= 916 m= 1900 m» 64 m= 968 m' 2000 m' 67 m" 1019 m= 2200 m= 74 m^ 1125 mS 2400 m= 81 m^ 1226 m" 2600 m= 88 m» 1327 m= 2800 m^ 95 m= 1434 m= 3000 m' 102 m" 1535 m' 3500 m= 119 m' 1795 m' 4000 m= 136 m= 2053 m' 4500 m= 153 m' 2315 m= 5000 m= 171 m= 2573 m= 5500 nn= 188 m= 2830 m= 6000 m' 206 m' 3090 m= Weergegevens Valkenburg Z-H berekeningsmodel NV. GEB ZHW Weersomstandigheden: Afgelopen week lag de buitentemperatuur iets boven het normale niveau, de was echter zeer krachtig. TIP VAN DE WEEK: 20 Watt 100 Watt Alleen met een spaarlamp; begrijpt u dat!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 6