EIÜVItDEn-IIIEm/S Elly Ameling in Sommelsdijk Overdenking vanHron^elen M Produktiewaarde land- en tuinbouw in 1989 gestegen; aldcerbouw nog niet uit problemen uit de Heilige Schrift M.E.A.O.-Oude Tonge start met de l(orte opleiding K.IVI.B.O.-administratie Wij zijn rentmeesters onzer goederen... Koor- en samenzangavond in Poortvliet een huis verkopen... VERVOLGVERHAAL 2e Blad VRIJDAG 9 MAART 1990 No. 5882 De produktiewaarde van de land- en tuinbouwsektor is in 1989 sterk gestegen tot het rekordbedrag van ruim 36 miljard gulden en het totale inkomen nam met zo'n 13% toe. Dat blijkt uit een raming van het Landbouw-Economisch Insti tuut. Het totale produktievolume van de Nederlandse land- en tuinbouw is in 1989 licht toegenomen. Alleen in de intensieve veehouderij was er een duidelijke terug gang. In de akkerbouw werden door de bijzonder groeizame zomer over de hele linie hogere hektare-opbrengsten be haald, terwijl de uitbreiding van het pro duktievolume in de tuinbouw in het spoor van eerdere jaren bleef; dat wil zeggen een groei van circa 5%. Vooral door het aantrekken van de prijs van de 'vrije' produkten (aardappelen en uien) stegen de prijzen van de akker- bouwprodukten in doorsnee met 12%. De graanprijzen gingen echter verder omlaag. De stijging van de varkensprijs met 25% leverde de grootste bijdrage aan de sterke verbetering van de gemiddelde prijs van de veehouderijprodukten. Om dat in de tuinbouw alleen de prijs van het fruit steeg, terwijl die van de snij bloemen, de bloembollen en de boom- kwekerijprodukten omlaag gingen en die van de groenten ongeveer gelijk bleef, moest deze sektor gemiddeld een prijsdaling van 1% incasseren. Voor de totale land- en tuinbouw resul teerde een en ander in een flink (-1-6,5% hogere gemiddelde opbrengstprijs. De produktiewaarde kon hierdoor met bij na 8% toenemen. Vooral door een afname in het verbruik van veevouder en kunstmest trad er een volumedaling van rond 1% op bij het totaal van de aangekochte produktie- middelen. De prijs van het veevoeder steeg met 6%, terwijl die van energie met 4% omlaag ging. Dooreengenomen wer den de produktiemiddelen zo'n 4% duurder. Hierdoor gaven de land- en tuinbouwers in 1989 circa 3% meer uit aan produktiemiddelen. Het resultaat van een en ander is dat het totale inkomen van de land- en tuin bouw in 1989 met zo'n 13% is toegeno men. Rekening houdend met de - overigens beperkte - inflatie enerzijds en een daling van het aantal bedrijven anderzijds, heeft er volgens de raming een verbetering van het reële inkomen per bedrijf plaatsgevonden van meer dan 14%. Een sterk inkomensherstel deed zich voor in de varkenshouderij, terwijl de resultaten van de melkveebe- drijven goed op peil bleven. Binnen de tuinbouw waren de resultaten in 1989 niet onverdeeld gunstig; met name bij de snijbloemen, de voUegrondsgroenten en de bloembollen bleven de bedrijfsresul taten na een aantal zeer magere jaren aanmerkelijk beter. Vooralsnog ziet het er naar uit dat dit herstel niet structureel is, zodat de akkerbouw nog niet uit de problemen is. Bovendien hebben de akkerbouwbedrijven die op marktorde- ningsprodukten (granen, oliezaden en fabrieksaardappelen) zijn aangewezen, niet van de hogere prijzen van de vrije produkten kunnen profiteren. Donderdagavond 15 maart a.s. treedt de wereldvermaarde zangeres Elly Ameling op in de Exoduskerk te Sommelsdijk zij wordt die avond begeleid door de even vermaarde pianist Rudolf Jansen. De aanvang van het concert is bepaald op 20.15 uur, de zaal zal open zijn om half acht. Op het programma staan liederen van Schubert, Schumann (diens cyclus Frauenliebe und Leben), Francis Pou- lenc en Maurice Ravel. Een deel van dit programma zong Elly Ameling enkele weken geleden in een uitverkochte grote zaal van het Concert gebouw te Amsterdam, de perskritieken waren zeer lovend. N.R.C.-Handelsblad sprak over de superieure zangkunst van Ameling. „Zo prachtig en intelligent was het recital van Elly Ameling, dat alles met alles leek samen te hangen, Elly Ameling stond daar zichtbaar als perso nificatie van dat dubbele beeld van de wereld om ons heen: in haar hemels blauwe geplooide gewaad. Haar zingen is echte kunst; zeer bestudeerd, precieus, exquis, geraffineerd en gedistingeerd. Ze laat zich niet gaan, alle expressie hoe hartstochtelijk en wanhopig ook, klinkt mooi, als KUNST. De tekst wordt door Ameling nimmer ontleed in woorden, die elk een eigen behandeling krijgen. De noten, de melo die, de voortreffelijke begeleiding door Rudolf Jansen, geven bij haar al vol doende beeldende kracht. De veelzeg gendheid van dit recitalprogramma bleek aan het slot toen Amelinga haar toegiften zong met op de vleugel en aan haar voeten vele bloemen, bezongen in de eerste liederen; natuur door mensen- I handen afgesneden van het leven en I besproeid met kunst". 1 Elly Ameling, een van de meest geliefde en geprezen zangeressen van onze tijd werd geboren in Rotterdam. Zij stu deerde met nederlandse en buiten landse leraren onder welke Felix de Nobel, Bodi Rapp, Gérard Souzay en Pierre Bemac. Haar carrière begon nadat zij eerste prij zen had gewonnen op de concoursen van 's-Hertogenbosch en Geneve. Sindsdien heeft Elly Ameling alle we relddelen bezocht op haar concertrei zen met recitals, en met concerten met de grote internationale orkesten onder dirigenten als Seji Ozawa, Carlo Maria Giulini, Bernard Haitink en Wolfgang Sawallisch. Haar repertoire omvat vele stijlen, zij zong opera, met name Mozart, en orato ria. Haar voorkeur gaat uit naar het Op zaterdag 10 maart D.V. wordt in de Herv. Kerk te Poortvliet een zangavond gehouden, die georganiseerd wordt door de Stichting SHAARE ZEDEK. Het bekende Chr. Thools Mannenkoor Rehoboth uit Tholen zal o.l.v. zijn diri gent Rijk J. Rijkse een programma van psalmen en geestelijke liederen ten gehore brengen. Eveneens werken mee de bekende sopraan Riet den Hertog, de tenor Johan Baaij en de organist Bram Bout Wzn. De meditatie wordt verzorgd door drs. E. F. Vergunst, voorzitter van de stichting SHAARE ZEDEK, terwijl de plaatselijke predikant ds. A Egas de sluiting zal verzorgen. Naast koorzang is een flink deel van het programma ingeruimd voor samen zang. Waar het mannenkoor zong heeft het voor volle kerken gezongen. Het weet o.l.v. zijn bekwame dirigent een boeiend programma te brengen. De koor- en samenzangavond begint om kwart voor acht, de kerk is om kwart over zeven open. De toegang is gratis. Samen zingen voor het Shaare Zedek Ziekenhuis in Jeruzalem. Hartelijk wel kom. met optimaal resultaat Makelaar Tamboer Tel. 01870-3477 duitse en franse kunstlied, maar zij is thuis in alle vormen van zangkunst, zelfs maakte zij een uitstapje, met Louis van Dijk aan de vleugel, in het music hall repertoire. Elly Ameling nam vrijwel haar gehele repertoire op de plaat (disk) op, voor CBS, Etcetera, Philips, Erato, Telarc, Decca, DGG, Harmonia Mundi en EMI. Zij stemde er in toe haar naam te geven aan een internationaal concours dat gehouden wordt in Den Haag; het eerste concours dat geheel gewijd is aan de liedkunst in alle talen en stijlen. Rudolf Jansen De pianist Rudolf Jansen werd geboren in Arnhem en sloot zijn studie aan het Amsterdams Conservatorium afin 1966 met het behalen van de Prix d'Excel- lence. Tezelfdertijd werd hij onderschei den met de zilveren medaille van het Amsterdams Concertgebouw. Hoewel hij ook solistisch optreedt, in recitals zowel als met orkest, is hij toch in de eerste plaats als een begeleider van het hoogste niveau bekend geworden en als zodanig maakte hij met tal van grote solisten uitgebreide internationale tour nees. Hij speelde en speelt voor o.m. Evelyn Lear, Thomas Stewart, Birgit Finnila, Irina Arkhipova, Agnes Giebel, Jean-Pierre Rampal, Han de Vries, Robert Holl en Elly Ameling. Hij maak te daarbij een groot aantal plaatopna men voor vele maatschappijen. Hij won daarmee een Edison in 1988. Naast zijn concertaktiviteiten houdt Rudolf Jansen zich de laatste jaren bezig met het geven van master classes, zowel in Europa als in de Verenigde Sta ten van Amerika. Kaartverkoop De Kulturele Kring 'De Welle' organi seert dit concert weer tesamen met de Verenigde Spaarbank te Middelharnis en Ooltgensplaat en kaarten zijn ver krijgbaar a 20,- per stuk (de prijs in het uitverkochte Concertgebouw te Am sterdam bedroeg 45,-!), - De Verenigde Spaarbank te Middelharnis en Ooltgensplaat - Het VW-kantoor te Middelharnis - Reisburo Buijsse - Hans Dolieslager te Goedereede. Weer geen herberg voor Hem „En zij ontvingen Hem niet, omdat Zijn aangezicht was als reizende naar Jeruzalem (Lukas 9:53) Bij een reis naar het Midden-Oosten ontmoeten we dikwijls mensen, die ons zo maar ineens kunnen uitnodigen hun huis binnen te komen en aan de maal tijd deel te nemen. Niet alleen voor vrienden doen zij de deur wagenwijd open. Ook vreemdelingen, die aanklop pen zijn welkom. Ook zij worden op de meest hartelijke wijze ontvangen! Ook in de kerk van het vroege christen dom heeft men dit als een belangrijke zaak gezien. De apostelen hebben in woord en geschrift de gelovigen iedere keer weer aangespoord om 'gaarne te herbergen'. En als argument hebben zij aangevoerd; „Vergeet de herbergzaam- heid niet, want hierdoor hebben sommi gen onwetend engelen geherbergd" (Hebr. 13;2). In de latere christelijke traditie heeft dit eveneens telkens een rol gespeeld. In het begin van de 80-jarige oorlog hebben vele vervolgde Protestanten uit de Neder landen een gastvrij onthaal gevonden in de Noord-duitse stad Emden. En in een later stadium zien wij ook het omge keerde gebeuren. Wanneer een groot deel van de noordelijke Nederlanden vrij geworden is van de Spaanse over heersing, worden vele Franse Protestan ten in de gelegenheid gesteld zich in ons kleine land te vestigen. Wij achten het mogelijk, dat onze voorouders hier met name gedacht hebben aan wat de Hei land zélf ons voorgehouden heeft: „Ik ben hongerig geweest, en gij hebt Mij te eten gegeven; Ik ben een vreemdeling geweest, en gij hebt Mij geherbergd; Ik ben in de gevangenis geweest, en gij hebt Mij bezocht". Toch wordt in de Bijbel duidelijk, dat Jezus persoonlijk deze gastvrijheid bit ter weinig ondervonden heeft. In dit opzicht is Zijn lijden al begonnen toen Hij geboren werd in de stad Bethlehem. Voor Zijn ouders is er kort tevoren geen plaats geweest in de herberg. Zo heeft in deze Davidsstad Zijn lijden al heel vroeg een aanvang genomen. Hij is gekomen tot het Zijne, maar de Zijnen hebben Hem niet aangenomen! Hetzelfde zien wij gebeuren in een geschiedenis, die in het slot van Lukas 9 beschreven staat. Het gaat om een ver haal, dat zich afgespeeld heeft in een Samaritaans dorpje. Want Jezus is on derweg geweest vanuit het noordelijke Galilea naar Jeruzalem in het zuiden des lands. Wij maken hierop uit, dat Jezus voor de kortste weg gekozen heeft. En toch is dit nog altijd een afstand van ongeveer 40 kilometer geweest. Bovendien kom je met een gezelschap, dat wat groter is, nooit zo snel vooruit. Wij zullen in dit geval aan eCn reis moeten denken, die minstens twee dagen of zelfs nog wat langer geduurd heeft. Het zul dus op een namiddag geweest zijn toen Jezus be sloot in één van die Samaritaanse dorp jes te overnachten. Daarom heeft Hij twee van Zijn discipelen vooruitgezon den om de zaak te regelen. De bewoners van dit dorpje hebben uiteraard meteen gemerkt, dat de beide Joodse mannen uit Galilea afkomstig zijn. En zij hebben natuurlijk éérst alles haarfijn willen weten! Hoe heet deze rabbi eigenlijk, die hier wil overnach ten? Hebben wij het goed gehoord, dat Hij zichzelf de Messias noemt, die komen zou? De Samaritanen kijken de beide discipelen nieuwsgierig aan. Is het waar, dat deze Joodse Messias in hun dorp een onderdak zoekt? Het is voor die arme discipelen niet zo eenvoudig geweest om alle vragen te beantwoorden. Maar zij kunnen wél zeggen, dat Jezus vastbesloten is om de volgende dag verder te reizen naar Jeru zalem. Wat? De ogen van de Samarita nen schieten meteen vol vuur. Er is niet meer met hen te praten. Een Messias, wiens aangezicht naar Jeruzalem ge richt is, kan hier beter voorbijgaan. Hier in dit dorp is Hij niet welkom! Aldus het droeve verhaal van wat de Heere Christus bij de Samaritanen over komen is. Wij hoeven slechts een klein eindje verder te lezen in deze geschiede nis om te horen hoe de Heiland zélf op dit alles gereageerd heeft; „De vossen hebben holen, en de vogelen des hemels hebben nesten, maar de Zoon des men sen heeft niet waar Hij het hoofd nederlegge!" Zal Hij straks in Jeruzalem méér wel kom zijn? Aanvankelijk lijkt dit zo te zijn. Hij zal daar als een koning Zijn intocht houden. Er zal Hem jubelend toegezongen worden: „Hosanna, geze gend is Hij die tot ons komt in de naam des Heeren!" Maar kort daarna is de stemming in het tegendeel omgeslagen. De bewoners van Jeruzalem hebben Hem eveneens kwijt gewild; „Weg met Hem!" Zo zijn de Joden en de Samaritanen, die eeuwen lang met elkaar overhoop gelegen heb ben, het dit keer helemaal met elkaar eens geweest. Zij hebben hun hele pro blematiek op Hém afgewenteld. Zij heb ben alles, waar zijzelf niet meer konden uitkomen, op de schouders van Jezus gelegd! De last van Zijn lijden is wéér een stuk zwaarder geworden. Zo reist Hij verder, vastbesloten om in Jeruzalem Zijn werk te volbrengen. En is dit het laatste geweest wat de Samaritanen aangaande Jezus vernomen hebben? Nee, na Zijn dood en opstanding heeft Jezus met zeer veel nadruk tot Zijn discipelen gezegd; „Gij zult Mijn getuigen zijn, zo te Jeru zalem, als in geheel Judea en Sama ria...." (Hand. 1:8). Merkt u? Wat Hemzelf betreft, heeft Hij die Samaritanen niet losgelaten. Ook hun weerspanning overtreden heeft Hij verzoend en gezuiverd. En door Zijn Woord en Geest wil Hij er nog méér aan doen. In Handelingen 8 lezen wij van de evan gelist Philippus die zich naar het gebied van de Samaritanen begeven heeft. En Hij predikt hen dezelfde Jezus, die zij eerder voorbij lieten gaan. En nu heb ben zij Hem wél in geloof mogen ont vangen. Met blijdschap zelfs! Wij achten het mogelijk, lezers, dat er ook lange tijd met sommigen van ons niets te beginnen geweest is. Maar tot heden heeft de Heiland geduld gehad. En Hij blijft met Zijn machtig Woord aandringen om de weerstand te breken. Ja, geeft u het maar op! En weest er Hem achteraf dankbaar voor, dat Hij Zijn reis naar Jeruzalem volbracht heeft. Want daar heeft Hij met het éne offer in eeu wigheid volmaakt die in Hem geloven. Zo staat er niets meer in de weg om thans tot Hem te zeggen: „Blijf bij ons, Heere, want zonder U zal het niet meer gaan!" Ja, inmiddels is Hij ons reeds voorge gaan naar het hemelse Jeruzalem. Voor lopig is onze plaats nog hier op aarde, waar als regel voor ons geldt: „Vergeet de herbergzaamheid niet!" Daar is een belofte aan verbonden. Want voor zo veel gij dit aan de minste broeders van Jezus gedaan hebt, zo hebt gij dit Hém gedaan. Laten wij zo gedurig bezig zijn totdat wij de Heere Zélf ontmoeten mogen, die tot ons zeggen zal: „Komt, gij gezegenden Mijns Vaders, beërft het Koninkrijk dat u bereid is van de grond legging der wereld af!" Dirksland ds. A Kastelein Met ingang van 1 augustus 1990 is het mogelijk om de K.M.B.O.-opleiding - Administratie te volgen aan de Samen werkingsschool voor M.E.AO. te Oude Tonge. Door deze uitbreiding van het onder wijsaanbod in beroepsopleidingen is het mogelijk voor leerlingen vanaf 16 jaar, die 5 dagen in de week naar school willen, een goede beroepsopleiding te volgen in de economisch-administra- tieve sektor. Deze leerling krijgt binnen het K.M.B.O. een in principe 2-jarige oplei ding tot beginnend beroepsbeoefenaar. Het eindniveau van de opleiding is gelijkwaardig aan het diploma van het primair leerlingwezen. Leerlingen die willen en kunnen door stromen kunnen na het K.M.B.O.-ad- ministratie terecht bij de voortgezette opleiding van het leerlingwezen of instromen binnen de 3-jarige M.E.A.O.- opleiding. Het aantal lesuren bedraagt 30 per week. Een groot gedeelte (22) van deze lessen wordt besteed aan beroepsgerichte vak ken, waarbij d.m.v. praktijksimulaties kennis wordt opgedaan in praktische vaardigheden die de leerling nodig heeft voor het funktioneren in de beroeps praktijk. Ook aan computerkunde, machineschrij- ven, boekhouden, Nederlands en Engels wordt in dit kader de nodige aandacht besteed. Een kleiner gedeelte (8) van de lesuren wordt gebruikt voor de algemene vakken zoals persoonlijke en maatschappelijke vorming, lichamelijke oefening en Neder landse taal. De stage neemt een belangrijke plaats in binnen deze opleiding. De leerlingen gaan 2 maal per jaar enkele weken op stage en de ervaringen die zij in deze buitenschoolse situaties opdoen, worden zoveel mogelijk cen traal gesteld in het binnenschoolse programma. De opleiding K.M.B.O.-administratie kent een basisprogramma en twee be roepsdifferentiaties n.l.: - bedrijfsadministratief medewerk(st)er en - secretariaatsmedewerk(st)er. Alle onderdelen van het basis- en diffe rentiatieprogramma worden afgesloten met een toets. Bij voldoende resultaat krijgt de leerling hiervoor een certifi caat. Deze certificaten tezamen geven recht op het diploma. De toelating tot deze opleiding is in prin cipe drempelloos. Wel moet de leerling 16 jaar zijn óf bij aanvang van het cur susjaar tenminste 10 jaar dagonderwijs hebben doorlopen. Voor leerlingen tot en met 17 jaar kan een tegemoetkoming studiekosten bij het Ministerie worden aangevraagd. Vanaf het eerste kwartaal na hun 18e verjaardag hebben leerlingen recht op een basisbeurs met eventueel een aan vullende toelage. INSCHRIJVEN voor het nieuwe cursus jaar kunt u doen bij de M.E.AO.-Oude Tonge, Mercuriuslaan 16, Postbus 48, 3255 ZG Oude Tonge. Tel. (01874) 16 11. Zaterdag 10 maart van 10.30 tot 12.30 uur is er OPEN HUIS. Jan Knape Mzn. - 26 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape „Wij zijn óók schuldig, omdat we liefde loos hebben geloofd wat die jongen ons vertelde".... Meester Van Driel knikte; „Dat zou wel kunnen".... „Nee, zo is het".... Er kwamen nieuwsgierige jongensge- zichten om de hoek van de deur gluren. er klonken stemmen.... Haastig begon meester Van Driel de bel te luiden, het was al half twee geslagen, dat was nog nooit gebeurd.... TIENDE HOOFDSTUK oeder schrok er erg van toen de veld wachter ineens aan de voordeur stond. ,Ik kom Frans halen, waar is die jongen?".... Ze kon geen antwoord geven en ze liep terug in de kamer. Daar ging ze op een stoel zitten bij het raam. „Kom maar verder".... Ze hijgde naar adem. Wat was ze daar nu toch van geschrokken!".... De veldwachter deed de voordeur achter zich dicht. Hij stapte de kamer in, zijn voetstappen klonken zwaar in het kleine kamertje. Midden op de vloer bleef hij staan met de dikke stok in zijn grote, bruine handen.... Uit de keuken kwam Aagt kijken waar moeder bleef Bij de deur durfde ze niet verder en ze hield de kleine Rietje tegen, alsof ze bang was, dat de veldwachter het kind kwaad zou doen. Rietje dreinde; „Naar moetie toe".... „Ik kom Frans halen",.... zei de veldwachter nog eens. De kleine Rietje schrok van die stem en ineens dreinde ze niet meer. Moeder kon nog geen antwoord geven, het was alsof er geen geluid door haar keel wilde. Wat mOest die veldwachter met Frans doen? Was er iets gebeurd? Had hij iets gedaan, dat niet mocht? En ineens kwam het vreemde gedrag van Frans haar in gedachten, hij had vanmiddag zo erg vreemd gedaan. Wat was er met hem geweest? Had ze dat nu vanmiddag toch maar onderzocht, maar ze had het ook altijd zo druk. En wie zou er nu denken, dat het zó erg zou zijn. Nog nooit had ze voor een van de jongens de politie aan de deur gehad, nog nooit... En angstig vroeg ze: „Wat is er.... wat heeft hij gedaan?".... Er kwam een stroeve lach op het gezicht van de politie-agent en hij zei, kortafgebeten: „Dat zul je wel horen, zeg me nu maar waar de jongen ergens uithangt".... „Wel, op school natuurlijk".... Haar ogen gingen naar de klok. Het was nog geen half vier.... De veldwachter schudde langzaam zijn hoofd; „Hij is vanmiddag niet op school geweest".... Hij legde op elk woord sterke nadruk. „Wist u dat niet?".... Ze gaf geen antwoord. Het leek wel of heel de kamer ineens in het rond ging draaien, zelf draaide ze ook mee, alleen de veldwachter stond stil, zijn figuur scheen te groeien.... er kwam een nevel voor haar ogen, ze moest zich aan de tafel vasthouden om niet te vallenFrans was niet op school geweest vanmiddag! Maar dat kon niet. Frans bleef nooit stilletjes van school weg, hij ging veel te graag, en vanmiddag was hij eventjes vóór half twee van huis gegaan.... Die veldwachter moest zich vergissen. Ze zei het ook: „Het kan niet.... Frans is op school!".... Het leek wel een angstkreet, die van haar lippen kwam. Van zijn antwoord rilde ze; „Ik kom hier niet om praatjes te verkopen".... Zijn stem klonk koud. „Ik kom net van de school en daar was hij niet.... hij was er ook niet geweest!".... Ze keek hem aan met angstige ogen zonder iets te zeggen. „Dus u weet niet waar de jongen is?".... Hij maakte een beweging om weg te gaan. Ze gaf geen antwoord. Haastig rees ze van haar stoel op. Ze ging vlak voor hem staan en greep de mouw van zijn tuniek. Dan vroeg ze; „Wat is er met de jongen?".... Haar stem klonk bevelend. Al haar schroom voor die geduchte veldwachter had ze afgeworpen. Die man mocht niet weggaan zon der dat hij verteld had wat er met de jongen was. Ze schudde zijn arm heen en weer; „Zeg op.... wat is er met Frans!".... Het overblufte hem. Was dit het kleine, ineenge doken vrouwtje van daarnet? En hij begon te ver tellen, alles wat hij wist. En hij wist precies hoe het gegaan was, want Piet en Kees hadden niet meer gelogen, ze hadden niet gedurfd.... En wat Piet niet verteld had, dat had Kees verteld, ze hadden eikaars verhaal aangevuld en niets durven ver zwijgen.... alleen van die gulden, dat wist de veld wachter niet... Moeder hield de veldwachter nog vast toen hij al lang uitverteld was. Ze wist zelf niet dat ze het deed, en hij bleef staan alsof hij niet weg kon.... Eindelijk maakte hij zijn arm los, hij had hier niets meer te doen.... Toen kwam er weer leven in moeder. „En wat nu?".... Ze vroeg het verslagen. Wat ging er nu gebeuren? Ze kon het niet begrijpen.... Ze ging weer op haar stoel zitten. „Ja, wat nu?.... Ik moet die jongen hebben".... „En wat dan?".... En weer kwam er een lach op zijn gezicht. Hij wou zeggen, dat ze de jongen voor een poosje in de tuchtschool op gingen sluiten. Maar toen kwam er ineens een fijn stemmetjea van de grond: „Tok hebbe.... tok hebbe".:.. De kleine Rietje zat aan zijn voeten en met haar handjes rukte ze aan de dikke stok: „Tok hebbe".... Nu het zo lang duurde had ze haar angst overwonnen.... Aagt merkte het nu pas, ze schrok er van, haastig kwam ze toelopen. De veldwachter deed een stap achteruit de lach om zijn mond werd milder, maar zijn stem was dezelfde gebleven toen hij vroeg: „Stok hebben?".... De kleine Rietje begon te huilen nu die stem zo plotseling tegen haar sprak, haar blauwe ogen keken verschrikt ze blonken van tranen, die rol den over haar wangen heen, en haar mondje was wagenwijd open.... Aagt nam haar op en suste met lieve woordjes. Ze ging weer bij de keukendeur staan. „Is dat de jongste?".... vroeg de veldwachter. Het was vreemd, dat hij het vroeg, maar de angst van het kind was ook zo grappig.... en het had zo'n lief, rond gezichtje. En dat het naar hem toegekropen was om aan zijn stok te trekken vond hij aardig. Waarom was het nu ineens bang geworden? Nu was het meisje stil en met haar armpje om Aagt's hals zat het met grote, verschrikte ogen te kijken. (wordt vervolgd) InvMi 'UAKELAAni Komplete woninginrichting Ooltgensplaat V01873-1437 *'^*¥***¥¥^**¥*'f¥-*'f***¥¥*****¥**¥****'t*'f'f'f**4-******>f*¥*******¥*******¥**¥**¥¥-¥¥*¥*'f*¥**4-¥

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5