EHAIiDEfl-niEüWS Gemeente Middelharnis gaat kinderopvang mee-financieren Rabobank Middelharnis neemt geldautomaat feestelijk in gebruik Volleybal Krachtige bedenkingen van SGP/RPF fraktie Ter gedachtenis aan meester Rijsdijk Geslaagd winterconcert 'Sempre Crescendo' 318 eenheden bloed voor Ned. Rode Kruis 200 mensen gevraagd voor inventariseren van plantensoorten Ophalen oud papier Opbrengst HDG-bazar voor Roemenië Zijn rentmeesters onzer goederen... Jan Knape Mzn. 2e Blad DINSDAG 6 MAART 1990 No. 5881 Vanuit de SGP/RPF fraktie in Middelharnis' gemeenteraad is in de j.l. don derdagavond gehouden raadsvergadering krachtig stelling genomen tegen het meerderheidsvoorstel van het College gebruik te gaan maken vande Sti muleringsmaatregel Kinderopvang. Het Rijk verleent een financiële bij drage in elke 'opvangplaats' waarvan voor Middelharnis het totaal op 21 is vastgesteld. De Collegemeerderheid staat in Middelharnis een voorzichtige start voor met 10 kinderen in het eerste jaar en 15 in het daaropvolgende jaar, totdat, als althans de behoefte zou blijken, de 21 opvangplaatsen zullen zijn volgemaakt. In de toelichting werd de kinderopvang als een maatschappelijk verschijnsel gesignaleerd, van een zo grote betekenis zelfs dat het sturing door de Overheid behoeft. Aan die gedachte liggen zowel sociaal-economische-, als emancipa toire motieven ten grondslag. Opvang van hun kind(eren) geeft alleenstaande moeders de gelegenheid tot her-intre ding in het arbeidsproces wat weer kan leiden tot beheersing van de kollektieve uitgaven en, voor de betrokkenen zowel als voor de Overheid het verkrijgen van een beter rendement van genoten - dure - opleidingen. Met name zou dat gelden voor onderwijsgevenden die - na enige tijd uit het arbeidsproces verdwenen te zijn geweest - bij herintreding ónder het dan geldende niveau terecht blijken te zijn gekomen. Geen van alle voor de SGP/RPF fraktie overwegingen om met kinderopvang te sympathiseren. Dhr. Quist maakte, gesteund door opvattingen van deskun digen, duidelijk dat het 'natje en het droogje' voor de kleine kinderen niet voldoende zijn, maar dat er behoefte is aan een veiligheidsbeleving die alleen in betoonde liefde wordt gegeven. Dhr. Quist presenteerde het gezin als hoek steen van de samenleving, daar berust de opvoeding, „een taak" - aldus prof. dr. P. Kohnstamm, „die nooit ende nim mer door instellingen kan worden over genomen. „De technisch meest vol maakte, maar puur zakelijke verzorging weegt in het geheel niet op tegen een met warmte en verstandige zelftucht ge schonken verzorging", zo citeerde dhr. Quist en 't was duidelijk dat zijn fraktie, ook nog beducht van de financiële con sequenties, nadrukkelijk afhaakte. De rest van de raad produceerde een ander geluid; „een warm voorstander" verklaarde zich mevr. Vemooij (PvdA). „Akkoord" verklaarde zich ook mevr. van Eek (CDA) al verklaarde ze de opvoeding primair een taak van de ouders te vinden; opvang elders kan haars inziens noodzakelijk zijn en aan het scheppen van die mogelijkheid wen ste ze dan ook mee te werken. „We moe- MELISSANT Vorige week ontvingen wij het droeve bericht, dat oud-bovenmeester C. G. M. Rijsdijk in de leeftijd van 82 jaar was heengegaan. Tijdens de oorlogsjaren van "40-'45 was hij hoofd van de School met de Bijbel te Melissant. Vele oud-leerlingen zullen met mij goede herinneringen hebben aan het sympathieke onderwijzersgezin. Vele uren heb ik bij hen mogen door brengen. Wat keken wij jongens (die niet wisten wat oorlog betekende) met ont zag naar zijn prachtige onderofficiers- uniform, dat hij tijdens de mobilisatie ten het iemand die zijn of haar werk met liefde heeft uitgeoefend mogelijk maken dat werk weer op te nemen, vond ze: „....soms hebben vrouwen er gewoon wat bij nodig om beter in het gezin te funktioneren". Helemaal akkoord was ook dhr. Rijvers. Hij achtte de noodzaak van kinderop vang niet langer te ontkennen; „gewoon een must" vond hij, de suggestie aandra gend dat bedrijven en instellingen ter- wille van aan te trekken personeel misschien opvangplaatsen zouden kun nen kopen? Dhr. Brooshoofd (SGP/RPF) vond het daarentegen verstandiger dat Sarah in de tent zou blijven. Ze zou daar - zo dacht dhr. Brooshoofd - ook voor kie zen wanneer de eigen bijdrage, ook bij tweeverdieners, op het totaal-inkomen wordt gebaseerd en daar pleitte hij dan ook voor. In haar beantwoording maakte ook de voorzitter haar overtuiging duidelijk dat de opvoeding de primaire taak van de ouders is, echter kun je als ouder(s) in een situatie raken waarin je in de verzor ging hulp behoeft en 't leek haar dat die hulp dan ook moet kunnen worden geboden, zeker nu 't niet meer voor ieder zelfsprekend is dat er burenhulp of familie in de buurt is. Dhr. Rijvers en mevr. Vernooij namen in tweede instantie nog eens de bezwaar den op de korrel: „....er gebeurt bij kinde ropvang niks dramatisch", zo trachtte mevr. Vernooij s de bedenkingen weg te nemen: „ook binnen de gezinnen kan er sprake zijn van gebrek aan liefde, koes tering en warmte". Voor dhr. Hoogzand was het nog de vraag of aan de opvang van kinderen van alleenstaanden voorrang zal wor den gegeven. Het zal worden bezien. Met 11-5 werd een krediet van 22.000,- beschikbaar gesteld, de gemeentelijke bijdrage in de opvang van 10 kinderen. Die opvang zal totaal lOx 9.000,- kos ten. De Overheid zal per kind 5.000,- bijdragen en van de ouders wordt een eigen bijdrage van 20% verwacht. droeg. Als overblijfsel uit zijn diensttijd stond gehoorzaamheid en ordelijkheid hoog in des meesters vaandel! En vertellen dat hij kon! Nog hoor en zie ik, hoe deze innemende onderwijzer ons vele verhalen, maar vooral de Bij belse geschiedenis vertelde. Je zag, bij wijze van spreken, David de steen naar de reus Goliath slingeren en je hoorde de soldaten van Gideon de kruiken tegen elkaar slaan. Dan leefden deze vertellingen en je vergat ze nooit meer. Hoe goed wist hij om te gaan met de Melissantse bevolking; daar hij voor ieder, het zij rijk of arm, een vriendelijk woord had. Wij zullen hem met ere gedenken! De Heere zij met de familie Rijsdijk. Melissant P. G. Struik Zaterdag 3 maart j.l. gaf de Koninklijke Fanfare 'Sempre Crescendo' uit Middel- hamis-Sommelsdijk, haar jaarlijkse winterconcert in de Aula van de LTS te Middelharnis. Een geslaagde avond, waarop het pu bliek kon genieten van mooie concert- werken, ritmisch slagwerk en nostal gische melodieën. Voor de pauze werd o.a. Poème Sym- phonique van Rob Goorhuis ten gehore gebracht; een compositie, die speciaal werd geschreven voor de Concertafde ling Fanfare van het Wereld Muziek Concours 1989 te Kerkrade. Verder kon men luisteren naar o.a. Fanfaresque van Jef Renders en Toccata in D minor van J. S. Bach. De drumband trad voor het eerst op onder leiding van haar nieuwe instruc teur en tamboer-maitre Martin Buskop. Met enkele spektakulaire slagwerkstuk ken bewees Martin een waardig opvol ger te zijn van zijn vader, ConBuskop, die 20 jaar de drumband heeft geleid. Het programma na de pauze stond geheel in het teken van de Bevrijding en begon met muziek van Rogier van Otter- loo uit de film Soldaat van Oranje. Tij dens de uitvoering van dit werk werden dia's vertoond van de bezetting en de Bevrijding. Na enige nostalgie - From the time you say goodbye en Tennessee Waltz - kwam de Twirlgroep Libertatis Primitiae uit Brielle voor het voetlicht en danste op het swingende American Patrol. Dat de twirlgroep onlangs derde werd op het Europees Kampioenschap bleek ook tijdens hun laatste optreden: Happy days are here again vormde een vrolijk besluit van een afwisselende avond, waarvan de muzikale leiding uiteraard in handen was van dirigent Arie Stolk. De lady-speaker, mevrouw Nel Broere, praatte de verschillende onderdelen weer uitstekend aan elkaar. De bloemen en planten werden ver zorgd door Bloemenhuis Korteweg. OUDE TONGE - OOLTGENSPLAAT Het zag er voor de Bloedtransfusie- dienst van het Ned. Rode Kruis j.l. woensdag 28 februari 1990 maar somber uit. Van halfvijf tot halfzes was er geen stroom en de harde wind wakkerde weer aan tot stormkracht en met deze grim mige en onheilspellende gebeurtenissen kregen de afdelingen Oude Tonge en Ooltgensplaat te maken even voordat met de geplande bloedafname moest worden begonnen. Gelukkig was de electrische-afsluiting net voor de begin tijd opgelost en de opgeroepen donors trotseerden het barre weer en kwamen toch nog in grote getale hun halve liter bloed afstaan. Wel 25 personen minder dan de vorige afname op 6 september 1989 maar een en ander in aanmerking nemende is 318 eenheden toch de moeite waard. De opkomst vorig jaar september was 343 donoren. Te Oude Tonge werden 171 eenheden ingezameld en werden 3 personen afge wezen. Vorig jaar waren deze cijfers 183 eenheden en 13 afwijzigingen. Te Ooltgensplaat, met Achthuizen, Den Bommel, Langstraat en Zuidzijde wer den 147 eenheden afgenomen en 6 per sonen afgewezen. Vorig jaar september werden 160 halveliters afgenomen en 8 personen afgewezen. Nog enkele cijfers: in augustus 1988 gaven 312 donors bloed, in februari 1989 352 donors en in september 1989 kwamen 343 personen hun bloed afstaan. Deze aantallen zijn voor Oude Tonge en Ooltgensplaat samen. De besturen van beide afdelingen zijn dik tevreden voor de goede opkomst j.l. woensdag en bedanken allen die bloed hebben afgestaan en hulp hebben ver leend. De volgende afname is vastgesteld op 5 september a.s. Geld uit de muur...! Hier en daar op Goeree- Overflakkee al enige tijd bekend en druk gebruikt, maar voor Middelharnis nog nieuw totdat de Rabo bank het j.l. donderdagmiddag introduceerde. Als eer ste in de Centrumgemeente en dat deed de Bank, die pretendeert voorop te gaan, de nodige deugd; het waren trouwens 'externe faktoren' die de komst van de geldautomaat hadden vertraagd. Voor 't geval gedacht zou worden dat de Bank zich een beetje had verslapen; zéker niet! Niet alleen de bestuurders en het personeel, zélfs de burge meester kwam aan de feestelijke ingebruikname te pas. Geïnstrueerd door Mieke de Wit haalde ze met een pasje en pincode duizend gulden tevoorschijn, door haar bestemd voor de kinderdagopvang op 'd'n Duyt'; dhr. van Wensen kreeg het ter plekke aangeboden! Natuurlijk liet voorz. Ir. M. van Eek niet na de lof van zijn Bank te bezingen. De geldautomaat vergroot de service aan de cliënten (ook van andere Banken), die nu dag en nacht geld op kunnen nemen, maar 't zal voor de Bank ook voorde liger werken zijn omdat elke opnarne aan de snelkas de Bank toch 3,50 kost...! In de komende jaren zal de automatisering en informatise ring steeds verder worden uitgebreid, zo zag dhr. van Eek vooruit en die uitdaging wordt door de Rabobank zéker aangedurfd. Veel wordt eraan gedaan de kennis van het personeel aktueel te houden zodat ze de cliënten over elke ontwikkeling met kennis van zaken kunnen adviseren; aan opleidingen zal dan ook veel tijd worden besteed, zo verzekerde dhr. van Eek. Op 's burgemeesters belangstelling mag blijvend gerekend worden, zo liet ze weten, wetend van de grote plaats en het eigen gezicht van de Rabobank in de Middelhamisse gemeenschap, een gezicht, zo constateerde mevr. Sleurink, aan de presentatie waarvan de Rabobank zichzelf terecht hoge eisen stelt. Vorig jaar is er een projekt gestart om heel Nederland te inventariseren op 105 planten-soorten. Dit om te weten te komen hoe de stand van zaken is voor deze planten of ze voor of achteruit zijn gegaan of onver anderd zijn gebleven. Voor Goeree-Overflakkee betekent dat dat we ongeveer 57 soorten tegen kun nen komen. De plantenwerkgroep van de Vereniging voor Natuur- en Landschapsbescher ming Goeree-Overflakkee gaat hieraan meedoen en roept mensen op om hierbij te helpen. Als je hieraan mee wilt doen dan krijg je een vierkante km (of meerder) naar keuze en kijkt in dit gebied of deze plan ten hier voorkomen. In totaal zouden we samen 200 km^ moeten onderzoeken. U begrijpt dat dit voor de plantenwerk groep een onmogelijke opgave is, zodat we een dringend beroep doen op men sen die enigszins geïnteresseerd zijn in de wilde planten op Goeree-Overflak kee. De planten die in kaart worden gebracht zijn goed herkenbare soorten zoals gele lis, heelblaadjes, zwanebloem, pinkster- bloem e.d. Voor mensen die denken dat ze niet zo bedreven zijn om deze planten te her- Zaterdag 10 maart worden de thuiswed strijden van Intermezzo gespeeld in sporthal 'De Gooye' te Dirksland. Programma: 9.00 uur: Mini mix 2 - Mini Mix 1 10.00 uur: Mini meisjes - Bernisse 1 Mini jongens - Bernisse 1 Jongens Cl - Bernisse 1 11.00 uur: Meisjes Cl - Bernisse 1 Meisjes Al - Delphi/Mevo 1 Heren 3 - Bernisse 1 12.30 uur: Dames 3 - Delphi/Mevo 2 Dames 1 - SVM 1 Heren 1 - Varel/CW 3 14.30 uur: Dames 4 - Bernisse 4 Dames 2 - Delphi/Mevo 1 Heren 2 - Delphi/Mevo 2 kennen houden we een instruktie- avond. Deze avond worden gehouden op 15 maart a.s. om 19.30 uur in het 'Diekhuus' te Middelharnis. De planten die u op Goeree-Overflak kee tegen kunt komen worden op die avond in beeld gebracht door de dis trictscoördinator dhr. G. van Poelgeest. De plantenwerkgroep rekent op een ruime belangstelling. Voor nadere informatie kunt u terecht bij: Uen de Wit, tel. (01874) 12 41ofClarie Tanis, tel. (01878) 10 45. U komt toch ook?? STELLENDAM Op zaterdag 10 maart wordt door de financiële Commissie van het open Herv. Jeugdwerk weer oud papier opge haald. Wij beginnen om 8.30 uur op de Molenkade en zo vervolgens om 9.00 uur in de Nieuweweg en Eendrachtsweg. Zet u uw oud papier tijdig en ge bundeld gereed. De door het Roemenië-comité HDG georganiseerde bazar ten bate van hulp aan Roemenië op zaterdag 24 februari jl. heeft een bedrag opgeleverd van 6.500,-. Wij willen een ieder die medewerking heeft verleend aan het tot stand brengen van dit fantastische resultaat heel harte lijk bedanken. Mede dankzij uw steun is het mogelijk opnieuw een hulptransport te organi seren. In overleg met de Diakonale Werkgroep Oost-Europa wordt bepaald welke hulp middelen ter plekke dringend nodig zijn. Op deze manier is het mogelijk op kleine schaal doeltreffend hulp te ver lenen. Wij hopen u te zijner tijd nog verslag te doen van een hulp transport. Nogmaals hartelijk dank! VERVOLGVERHAAL 25 Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape En in zijn angst hield meester Van Doorn nog vol. De school!.... Hij moest de naam van zijn school redden. „Ja maar", wierp hij tegen, „als de jongens een veldwachter zien, dan zijn ze dade lijk zó zenuwachtig, dan verten ze niet meer wat ze zeggen".... En terwijl hij het zei kwam de beschuldiging weer bij hem boven, dat hij weer niet recht stond voor God.... Nee, hij was onoprecht tegenover die man, en dat mocht niet.... Dat was óók zonde.... Hij kleurde er van.... De veldwachter merkte het niet maar hij lachte. „Zó moet ik de jongens nou net hebben, mijn heer.... maar zo kinderachtig zijn ze meestal niet, maakt u zich niet ongerust".... Hij maakte een kal merend gebaar met zijn handen. Meester Van Doorn haalde zijn schouders op. Hij wou nog eerlijk bekennen, dat het hem liever was, indien de politie zich nu verder maar niet meer met de zaak bemoeien wilde. Maar wat zou hem dat baten! Dat moest die veldwachter reeds lang begrepen hebben. Die veldwachter wilde hem niet meer los laten, dat was het!.... En dat was zijn recht.... nee, het was zijn plicht! ....Die man móest onderzoeken wie de dader was, en hij moest zor gen, dat die zou worden gestraft.... Daarom zei hij berustend: „Dan moet u het zelf weten, veld- wachter".... De veldwachter knikte. „Ik wou nog wel graag weten wie de kameraden zijn van die Kees Goe- degebuur".... Hij haalde zijn zakboekje weer voor de dag en zijn potlood. Meester Van Doom noemde Piet Ouwestee.... De veldwachter noteerde. „Anders niemand?.... Ik onderstel, dat ze het met een clubje gedaan hebben".... Meester Van Doorn schudde zijn hoofd. „Nee, anders niemand.... die twee zie ik het meest samen".... „En wie gaan er op de herhalingsschool?".... Meester noemde de namen. De veldwachter schreef... „Nou weet ik voorlopig voldoende.... Als ik nog meer inlichtingen nodig mocht hebben".... „Dan ben ik te uwer beschikking".... De veldwachter deed de deur open. In de gang zei hij nog: „U hoort spoedig iets van mij, mijn heer".... Hij salueerde. Langzaam volgde meester Van Doorn de veld wachter naar de voordeur.... Hij keek naar buiten in de straat.... De kinderen staakten hun spel en begonnen dnjk met elkaar te praten.... Meester Van Doorn zag, dat de veldwachter even bleef stil staan, zijn ogen zochten onder de jon gens en meisjes. Dan stapte hij op Piet en Kees toe, ze stonden bij de poort van het schoolplein. Even praatten ze samen, hij zag de angstige gezichten van de jongens opkijken naar de veld wachter. Piet maakte een beweging alsof hij weg wilde lopen, maar hij was niet vlug genoeg, de veldwachter had hem reeds bij zijn arm beet. Hij pakte ook Kees bij zijn arm, en zo gingen ze weg. Toen wendde meester Van Doorn zich om.... Hij liep bijna tegen meester Van Driel aan... Meester Van Driel kwam uit het achterste lokaal, om de bel te gaan luiden, want het zou zó half twee zijn. Dat deed hij gewoonlijk, en dan stond meester Van Doorn op de stoep, om te zien of alles wel ordelijk toeging. Nu bleef hij plotseling staan, verschrikt, en hij vroeg: „Wat scheelt er aan.... U ziet zo bleek.... is er iets gebeurd?".... Meester Van Doorn streek met zijn hand over zijn klamme voorhoofd. „Och, die jongens".... was alles wat hij zeggen kon. Hij rilde alsof hij koorts had. Samen gingen ze het lokaal in. Meester Van Doorn liet zich neervallen op de stoel bij zijn les senaar, hij stutte zijn hoofd met beide handen. „Och, die jongens toch!".... Driftig stampte hij met zijn voet op de grond. Dat het toch zó gegaan was!.... Die Kees.... die leugenaar.... hij zou hem.... zo'n baldadige vlegel, om het licht uit te draaien, en dan te liegen, te liegen alsof het gedrukt was!.... Duizend strafregels zou hij hem laten schrijven.... Om zijn school in opspraak te brengen!.... Nee, hij zou hem van school sturen, zulke jongens behoorden hier niet, die moesten maar naar de openbare school gaan.... Hij schrok van zijn eigen gedachten, daar was het weer,.... nee, zo niet..... Meester Van Driel stond er beteuterd bij. Hij begreep er niets van. Zó had hij „de baas" nog nooit gezien. Eindelijk vroeg hij aarzelend: „Wat is er dan met die jongens".... „Die jongen heeft het zelf gedaan!.... Die leuge naar".... Meester Van Doorn rees driftig overeind, hij begon te vertellen, alles wat er gebeurd was, en van die veldwachter.... „Het is verschrikkelijk".... zei hij, „verschrikkelijk.... En die diender was er natuurlijk blij mee".... Er was minachting in zijn stem. Machteloos zonk zijn hoofd voorover, zijn hand woelde in zijn haar. Dat was toch het ergste van alles. Als hij er die veldwachter nog maar buiten kon houden, maar hij zag geen uitweg.... En het was zijn eigen schuld, het viel niet te ontkennen, hij had verkeerd gehandeld.... Hij was óók niet eerlijk geweest, dat was het!.... Meester Van Driel bleef staan, alsof hij over de dingen nadacht. Eindelijk zei hij langzaam: „Ja, nu u het zegt.... ik geloof ook, dat die Kees er bij betrokken is".... Hij wachtte even als wilde hij heel de geschiedenis weer voor zijn geest halen, alles wat er gisteravond gebeurd was, en vanmiddag.... Dan vervolgde hij: „En Piet ook".... En dan plotse ling, alsof het hem ineens inviel: „Dan moet Frans ook meegedaan hebben".... Hij zag weer dat schuldige gezicht voor zich van gister avond.... Meester Van Doorn gaf er geen antwoord op. Hij hoorde niet eens, dat er een nieuwe naam beschuldigd werd.... „Ik begrijp niet, dqat we dat niet eerder gezien hebben".... Meester Van Driel zei het, terwijl hij aldoor dat gezicht van Frans nog voor zich zag, zoals hij daar gezeten had, in die bank.... O, die jongen was er ook schuldig aan, hij kon er niet aan twijfelen.... die weifelende antwoorden, en dat gezicht, dat gezicht.... En hij herhaalde nog eens: „Dat we dat toch niet eerder gezien hebben, dat begrijp ik niet".... Toen rees meester Van Doorn langzaam overeind. Hun ogen ontmoetten elkaar. Dan zei hij: „Ik begrijp het wel".... Zijn hoofd knikte nadrukke lijk. „Dat begrijp ik nu wel".... De ander bleef hem aankijken.... (wordt vervolgd) Burg. Sleurink heeft de automaat de duizend piek ontfutseld, rechts bestuursvoorz. Ir. van Eek. '^^■'^^■'f■'^'^^■^■^■>^'^'^^■*^■^■^■'^'^■'^^■•^^■^■^■^■*4■'^^■'t■^■^■^■^■'^*'f^■'^'^^■'^*^■^■^■^■^■'^'^^■^■^■^■>^^■^■^■^■>^^■^^^ t

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5