'Juffr' van Dongen en 'zuster' van Oijen 'zilveren' jubilarissen in 't Rusthuis l 1^^^ ^K Geen Fietsbrug iHifli r ^m Zinvol nieuws? Eilanden Nieuws! Schaken S.O.F. CH^H Heeft uw kind CARA? 1 t Nieuwe zomerpostzegels hebben 'het weer' als thema fl3fl i55] II. Hardlopen en blessures Dam- en Schaakvereniging 'Ontspanning' te Ouddorp Natuurlijk gaan wij door in Roemenië coedereede Computer Hobby Club 'Oude Tonge' Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS VRIJDAG 2 MAART 1990 Samen met mevr. de Korte-Koning, al bijna 24 jaar bewoonster van 'de Goede Ree' gingen ze op de foto. links Cok, rechts Jo. Een medewerkster van het Verzorgingshuis 'de Goede Ree' die 'die twee' kennelijk graag mag en zéker hogelijk waardeert, heeft ons op het spoor gezet van de zilveren jubileums van Jo van Dongen en Cok van Oijen; „twee goudstukjes uit het perso neelsbestand!", zo prees ze haar jubilerende col lega's, die daar op de 6e maart zeker méér van zullen horen, „daar is", zo hebben directie en col lega's laten weten „geen ontkomen aan!" De bewoners zullen er zich graag in mengen want ook zij dragen Jo en Cok een sympathie toe die in dezen best 'genegenheid' mag heten, en dat is zeker wederkerig. Jo en Cok, voor de bewoners 'juffrouw' van Dongen en 'zuster' van Oijen, ze zouden de dagelijkse omgang met de oudjes niet kunnen missen. AI 24 jaar gaan ze samen op vakantie en dan nóg, in Griekenland of in Canada vragen ze elkaar af hoe hun bekenden in 't Rusthuis het zullen maken, „want weet je", zo vertrouwden ze ons toe; „het zijn mensen, levend materiaal en dat is heel wat anders dan datje op je werk alleen maar met dingen omgaat!" Ze zijn aan hen verknocht, aan 'de Goede Ree' bewoners, elk al 25 j aar-, Jo met nog 2-, en Cok met nog 3 jaar te gaan. 't Zal een moeilijk afscheid worden, zo is nu al te voorzien; gelukkig maar dat de deuren dan niet voor hen gesloten worden want er is ook zat vrijwilli gerswerk te doen, gelukkig is er voorlopig nog het dienstverband, dat voor elk van hen in 1965 begon. Jo van Dongen, vissersdochter uit Middelhamis is, bedreven als ze was met naald en schaar, jarenlang werkzaam geweest als naaister, voor o.a. Modehuis Fabert. Ze voelde zich daarna dan ook uitstekend thuis in de linnenkamer van het Rusthuis, waarna ze de staf- funktie van Hoofd van de Huishouding heeft gekregen. 'Zuster' van Oijen, geboren Boskoopse, maakte in de dagen na de ramp van '53 voor het eerst kennis met Flakkee. Ze maakte toen deel uit van een vrijwilligers- schoonmaakploeg die vnl. de huisvrouwen door de grootste wanorde heen hielp. Negen jaar werkte ze nadien in de praktijk en de huishouding van dierenarts Terlouw en kwam, na het vertrek van de fam. Terlouw, als verzorgster naar het Rusthuis waar ze nu een staf- funktie heeft van Hoofd van de Ziekenboeg. Beide jubilarissen hebben het Rusthuis, nu 'Verzor gingshuis' geheten, ten goede zien veranderen. Ze herin neren zich nog de situatie van 2 elkaar vreemde bewoners op één kamer en de beperkte toiletruimte die er was, 4 voor 20 bewoners, maar dat is allemaal verbe terd voor de nu 151 bewoners, al moest daar heel wat voor worden verbouwd en een nieuwe vleugel wor den gerealiseerd. De jubilarissen hebben zelfs drie verbouwingen meege maakt; voor het personeel betekende het dat meer afstand moet worden afgelegd, maar voor de bewoners is het er veel beter op geworden nu ieder z'n eigen kamer heeft. Eigenlijk zouden ze graag meer tijd voor het kon- takt met de bewoners beschikbaar willen hebben: „Je krijgt gewoon een band met ze" zeggen ze eenparig en 't is duidelijk dat ze hun werk met liefde doen. Op 6 maart wacht hen een feestelijke onderbreking, voor de bewoners een receptie van 3 tot 5 uur 's middags en 's avonds een avondje met de genodigden, in besloten kring, zo is overeengekomen, want Jo en Cok, ze willen 't maar liefst bescheiden houden.... PTT Post geeft op 3 april 1990 een serie van drie zomerpostzegels uit. Het thema van de zomerpostzegels is dit jaar 'Het weer'. i^^HÉTOj^H i'UCB^mAïé 'S» .-•ite" U ^BmilËij f u il u 1 ^^^B^^B 1 Aanleiding voor dit thema is het feit dat het op 3 februari van dit jaar 100 jaar geleden was dat prof. dr. C. H. D. Buys Ballot overleed. Hij was in 1854 de grondlegger van het Koninklijk Neder lands Meteorologisch Instituut (KNMI). Ballot was een internationaal gerespek- teerd wetenschapper. De waarden van de postzegels zijn 55+30 cent, 65+35 cent en 75+35 cent. De opbrengst van de bijslag is bestemd voor instellingen die werkzaam zijn op het terrein van de socialea en cultu rele zorg. De postzegel met de laagste waarde beeldt een warme zomerdag uit. Op de zegel staan een thermometer die 30 gra den Celcius aangeeft en daarnaast een zonovergoten, spelend kind. De zegel van 65.+35 cent vertoont wolkenforma ties en isobaren (lijnen op een weerkaart die de luchtdruk aangeven). Op de derde postzegel staat een weer-satellietfoto van Nederland. De postzegels zijn uitge voerd in de drukkleüren geel, magenta, cyaan, zwart, rood en zilver. Berichten uit de gezondheidswijzer De Gezondheidswijzer Zuidhollandse Eilanden is een informatiecentrum waar iedereen vragen kan stellen op het terrein van gezondheid. De Gezond heidswijzer helpt u aan folders, artike len, cursussen, lezingen, op het gebied van de gezondheid. Veel informatiema teriaal kunt u kosteloos meekrijgen. In de maand maart is er speciale aan dacht voor het thema 'Hardlopen en Blessures'. Zeer veel mensen doen aan aktieve sportboefening. We denken hierbij aan de professionele en amateurhardlopers, maar ook aan de joggers op zondagmor gen. De meeste hebben daar ook wel eens de negatieve gevolgen van onder vonden: blessures. Door overbelasting krijgt een groot aan tal sporters te maken met een blessure zoals achillespeesblessure of een ver- stuikte enkel. Als zo'n, op het oog licht ongemak, niet snel en goed wordt behandeld, kunnen de gevolgen op lange termijn ernstig zijn. Gelukkig kan bij veel verenigingen meteen eerste hulp worden geboden door een EHBO-er. Niettemin is het altijd beter om door b.v. warming-up en een blessure te voorko men en ook om te weten wat je moet doen als jezelf, of een ander een blessure krijgt. Over dit onderwerp is een informatie pakket te verkrijgen bij de Gezond heidswijzer Zuidhollandse Eilanden, Koningin Julianaplein 1,3201 CH Spij- kenisse, tel. (01880) 2 02 22. Naast de serie zelf verschijnt er even eens een postzegelboekje met de zomer- zegels. Elk boekje bevat één exemplaar van de zegels 55+30 cent en 65+35 cent en twee exemplaren van de zegel 75+35 cent. Is uw kind altijd verkouden, koorts, last van hoesten, benauwdheid of eczeem? Heeft de gewone behandeling weinig of geen resultaat? Heeft uw kind dan mis schien CARA? Op woensdag 7 maart organiseert de Kruisvereniging Ouddorp een infor matie-avond over CARA bij jonge kin deren. Tijdens deze avond wordt er gesproken over o.a.: Wat is CARA, en wat betekent dat voor een kind en zijn omgeving. Tevens wordt er een film vertoont over dit onderwerp. De avond begint om 20.00 uur in het wijkgebouw aan de Dirkdoensweg 33 te Ouddorp. Toegangsprijs 2,50 inclusief koffie en folders. Informatie/aanmelding bij de wijkver pleging, tel. (01878) 13 21 (13.00-14.00 uur). Uitslagen van 26 februari 1990 Dammen: P. van Dam - G. TamsO - 2 K. Tanis - P. v. d. Steen2 - O J. Visbeen - J. Moerkerk2 - O J. Westhoeve - A. Meijer1 - 1 L. Moerkerk - J. W. Stoof2 - O C. Akershoek - J. P. ten Hove2 - O J. van Koppen - H. TanisO - 2 Schaken: F. Papavoine - R. KickertO - 1 WHM van Geelen - M. van Damme1 - O W. Breen - PA DerrezV2 - V2 J. Grinwis - M. BreenV2 - Vi 3. Dijkstra - J. van HuizenO - 1 K. v. d. Wende - E. Santifort1 - O AJ Kastelein - NAL van Doom ...1 - O R. Kickert - J. SoetemanO - 1 P. Westhoeve - J. Santifort1 - O AC Baas - A. van HuizenV2 - Vi Het is toch duidelijk dat de nood hoog is in Roemenië! De KICI (Kleding Inza meling Charitatieve Instellingen) draagt ook zijn steentje bij, maar wij rekenen daarbi wel op het publiek: wij willen véél zakken met kleding ophalen in de gemeente Middelhamis. Dit gebeurt op vrijdag 9 maart a.s. Er zullen in de gemeente huis-aan-huis plastic zakken worden verspreid, die enkele dagen later, hopelijk goed gevuld met nog draagbare kleding, textiel en schoenen worden opgehaald. De bewo ners worden verzocht de zak met kle ding vóór 9 uur buiten te zetten. Wan neer men geen kleding heeft aan te bie den, kan men toch helpen, door een bij drage te storten op giro 3367600 t.n.v. de Stichting K.I.C.I. in Den Haag, Nassau Zuilensteinstraat 9, telefoon (070) 3 24 54 67. Naast de extra gift voor Roemenië verge ten wij onze beide oude doelgroepen niet: uit de opbrengst van de gevulde zakken worden ook de Stichting 'Hulp aan Landgenoten in Indonesië' en de Stichting 'Nederland-Lesotho' ge steund. In Indonesië worde 1370 gezinnen (4000 personen) met een maandelijkse gift geholpen. Het zijn families, die tussen wal en schip zijn geraakt en geen Neder lands paspoort meer bezitten. De Stichting 'Nederland-Lesotho' houdt zich bezig met kleinschalige ont- wikkelingsprojekten in dit Afrikaanse Koninkrijk. Projekten ter bevordering van landbouw en veeteelt, van onderwijs en volksgezondheid. Ik hoor u al zeggen „waar was jij vorige week?" Inderdaad, vorige week was de inspiratie er even niet. Donner schreef het volgende al in 1973. „De man die de pen opneemt om een sportgebeuren te verslaan, doet dit altijd in diepe onze kerheid, want het wezenlijk belang is hem zelf geenszins duidelijk en voort durend moet hij vechten tegen een over heersend gevoel van eigen belachlijk- heid. Dat geldt voor een ieder die over sport schrijft, of het nu voetballen is, dammen of schaken. Zijn taak is nu juist die sportgebeurtenis belangrijk te maken, de aandacht van het publiek te boeien en te leiden en de eenvoudige fei ten kleurrijk op te sieren. Dat is een kunst en daar is zeker talent voor nodig. Als dit talent ontbreekt weet de journa list niet waarover hij schrijven moet. Hij zal steenvast de helden van zijn sport kleineren en zichzelf overgeven aan twijfels omtrent die sport zelf'. Op dit punt was ik dus even beland, Ruud van Hooff was dan wel kampioen clubsnelschaken geworden, maar ikzelf was zoiets van één-na-laatst. Hevige twijfels overvielen mij op dat moment, was ik wel goed bezig? Toen herinnerde ik mij, dat het kenmerk van het zeer grote talent het nu eenmaal puur negatief zijn is. Dat gaf me weer goede moed en daar zijn we dan weer. Numansdorp kwam op bezoek bij S.O.F., voor de 6e ronde RSB. Er was al een partij vooruitgespeeld, wat was geëindigd in remise. Dus het moest van de overige 7 borden komen. Klapper was Ivo Lagendijk, hij wist zijn opening zo in te leiden dat zijn tegenstander na 9!! al op kon geven. Binnen de 20 minuten was het eerste punt binnen. Het moet een heerlijk gevoel zijn als je op een bepaald moment een opening bestudeert (vanuit je eigen clubblad nogwel) en je ziet diezelfde week desbe treffende opening op je bord verschij nen. Klapper nummer twee kwam niet veel later, M. v. d. Waal kon heel simpel de dame van de tegenstander pakken. Het tweede punt was binnen. Nog even later, klapper nummer drie. Koert Wijnands (in de vorige 5 RSB par tijen nog geen half puntje gehaald) kreeg het schaaklicht en op fraaie wijze vermorzelde hij zijn tegenstander. 3%-%. De beide Hollemannen accepteerden in zeker niet mindere stellingen remise 4V2- l'/2. Jaap de Jonge, die veel te grof van start was gegaan, haalde er een eeuwig schaak uit. Ruud van Hooff moest laat op de avond zijn koning omleggen, een schrale troost voor Numansdorp. Eind uitslag 5-3. Huishoudelijk toch ook een paar opval lende zaken: Na jaren van afwezigheid is A. Slinger weer temg, hij mocht tegen van Loon aantreden en A. Slinger kon het dus nog wel. Eerste wedstrijd, eerste punt. Marie Antoinet stond twee stuk ken achter tegen Gebuis en toen liet Gebuis heel galant zijn dame inslaan. Weg dame, weg winst. Vader en zoon Douw waren elkaar een beetje aan het dollen, maar vader bleek toch nog ster ker. Gebraad won na een keiharde aan val van Bmggeman. Waarom? Kanarievogel van de week: JJ Dogterom. Hij ziet kans om met een aantal stukken meer Marie Antoinet PAT te zetten. Dat JJ snel beïnvloed wordt door de dames wisten we al, maar zoiets is uitermate klungelachtig. Het leek wel of ik m'n eigen zag spelen (wonen we misschien toch te dicht bij elkaar?). Dat was weer het lief en,leed van SOF. Tot de volgende week.. Dirksland, 26 febmari 1990 (ingezonden) De Reformatorisch verstikkende rook is nog niet weg getrokken, of een nieuwe golf van stank trekt er door de ge meente Dirksland. En om in de trant van het Flakkeese platteland te blijven: „Je wordt nooit overreden door een rijtuig, maar altijd door een strontkar". Die kar wordt getrokken door de beide wethouders Kalle en Grootenboer met Kees Oversier op de bok en voor een moeilijk hellinkje b.v. de Heul loopt secr. Blijenberg aan de achterkant te duwen. De auteur van stuk 13 van j.l. 22 februari aan de Raad, is op een meer dan onbe hoorlijke manier te werk gegaan in het op schrift gestelde voorstel, wat in feite niet eens een voorstel had mogen zijn. Aan de heer K Blijenberg als gem. secretaris het volgende: „Fanatici te goe der trouw vormen altijd een gevaarlijk slag mensen". Het kollege van B en W der gem. Dirks land heeft de Raad onvolledig ingelicht, zich niet gehouden aan een besHssing van Prov. Staten en goedkeuring gege ven aan een meer dan onbehoorlijk te behandelen tekst van stuk 13. Ik voel mij dan ook aangesproken: de Fietsende Flakkeese bevolking heeft hier recht op volledige openheid van zaken. Telegramstijl Voorjaar 1985: Burgemeester Van Welsenis namens beide gemeenten naar de Provincie voor de aangewezen Ie Lokatie tegenover de Noorddijk. Neen zei de Provincie, te dicht bij de dorpskern. Zomer 1985: Burgemeester Van Welsenis namens beide gemeenten weer naar de Provincie voor 2e lokatie tegenover Nieuw Kraaij- erse dijk. Neen zei de Provincie, te dicht bij de brug over de sluis bij 't Sas. Najaar 1985: 3 december overleg in Ruilverkavelings kantoor te Oude Tonge met gem. Dirks land, gem. Middelhamis, Plaatselijke Commissie R.V.K Flakkee en Water schap. De lokatie waar het ook nu over gaat werd vastgesteld, recht tegenover ge maal Nieuw-Kraaijer, waar ook de amb tenaren van de provincie mee akkoord zouden gaan. Vrijdag 16 mei 1986: Van Welsenis en ondergetekende maken beiden gebruik van inspreekrecht te Rotterdam wegens behandeling Fiets- padenplan 1972 door de Prov. staten. Uitslag: werd aangehouden, men kwam er niet uit. Vrijdag 12 september 1986, 10.00 uur: Ondergetekende maakt weer gebruik van inspreekrecht in Provinciehuis te Den Haqag, evenals vorige keer piede namens 9 aanliggende ondernemers, en wederom bezwaar gemaakt wegens: a. Verkeersveiligheid D.V. 3 maart hebben we onze traditio nele spelavond. Natuurlijk verzoeken we jullie (weer), om zelf een pen mee te brengen. Al te veel over deze avond 'ver klappen', doen we nooit, maar we heb ben wél weer ons auterste best ge daan! Oh ja! Tóch nog iets nieuws! We hebben aan het eind van de avond, als klap op de vuurpijl, een groepje 'komieken' kun nen strikken! We hopen op een gezellige spelavond, zodat deze je nog lang zal heugen! We beginnen weer om 20.00 uur. Zorg datje op tijd bent! Tot ziens in 'De Ark!' Zaterdagmiddag 3 maart om 13.30 uuris de computerclub weer aktief in d'Ouwe School, Schoolstraat 28 te Oude Tonge, waar weer verschillende hobbyisten met hun computers bezig zijn, en diverse toepassingen laten zien. Er is veel vrij-copieerbare software (PD) aanwezig, wat gratis gecopieerd kan worden. En onze techneuten staan weer klaar voor de meeste vragen op com putergebied. Dus kom ook en neem je computer mee! De kosten zijn 2,50 inclusief koffie. C. P. Hartog, (01874) 25 76. St. Soc./Cult. Vormingswerk 'Oostflakkee', afd. Oude Tonge. b. Belemmering uitoefening bedrijf c. Natuurverstoring. De gemeenten schitterden door afwezig heid! Uitslag 's middags 14.00 uur. Door politieke partijen (ook CDA en SGP) jverd Fietsbrug van Fietspaden- plan 1972 geschrapt, met vastlegging in eind-conclusie dat eerst met de aanlig- genden moet worden overiegd, alvorens nieuwe stappen ondemomen zouden worden. Het kollege geeft hieraan geen gevolg; maar verzocht d.d. 16 januari akkoord te gaan met verkoop grond en haalt nog eens flink uit in stuk 13 naar betrokkene. Het gesprek wat op 6 februari plaats vond, daar heb ik zelf om gevraagd en toen werd waarheid dat B en W geen ver stand van Landbouwmachines hebben en voor de onvermijdelijke Fiets- en Bromfietsslachtoffers de schouders op halen. Het kollege wist vanaf 12 september 1986 dat er nog uit een apart potje de bewuste 150.000,- kon worden ge haald (de gemeente moet er dan nog 25% zelf bijleggen, maar dat weet de Raad nog niet). Het kollege verzuimde vanaf 1986 tot nu toe een vrij liggend Fietspad te bewerk stelligen en gaat aan de verkeersveilig heid radikaal voorbij, wat de Prov. Staten beslist niet hebben gedaan. Bovendien heeft u de mening van het Waterschap in het periodiek overleg op 5 februari 1990 t.a.v. veiligheid en afwe ging van belang van derden voor de Raad achterwege gehouden. En mag ik a.u.b. mijn eigen belangen ook nog veilig stellen, ik kom er nu al de nodige spookrijders tegen die zelfs niet achteruit kunnen rijden op een vanwege de zonder overleg en ongevraagde onder no. 41 aangegeven Goeree-Overflakkee Route door de ANWB. Kortom heer Oversier: „Een man die zich niet om zijn reputatie bekommert, is niet waard dat hij er een heeft". De heer Schouten als woordvoerder van het CDA zal nu zelf wel begrepen heb ben waar hij in de fout is gegaan. „De mond gehoorzaamt moeilijk, als het hart weerstreeft". Dat u meer waarde hecht aan de brief van enkele Melis- santse ouders dan aan landbouwverkeer die volgens u niet dagelijks ja zelfs niet wekelijks over de Noorddijk zouden komen en voorstelt de zaak op zich niet te laten berusten en te prangen om toch door te gaan is beslist CDA eigen, gezien de ontwikkeling van de laatste week tegen de akkerbouw. Een bewijs des te meer nooit op het CDA een stem uit te brengen. De uitlatingen van de SGP fraktie bij monde van de heer Koningswoud waren ver beneden peil. Het volgende is dan ook aan u: „De moraal, die van God komt, verenigt alle mensen - het dogma dat van de mensen komt, verdeelt hen". Ik ben geen dwarsligger zoals u in de Raad suggereerde, de rest van uw vuil spuiterij maar achterwege latend. Ik begrijp u wel, de korte broekjes op de fiets die wilt u buiten het dorp houden, vandaar die Fietsbrug. Ik denk dat u, en .de gehele fraktie SGP zich dan ook moeilijk zal weten te handhaven. Over- buurman op no. 26, kijk eens over de grens: „Engeland heeft twee en veertig godsdiensten en maar twee sausen" (misschien kunt u zich daar verdienste lijk maken?). De heer Robijn had er goed aan gedaan voor de motie van L. van Prooijen te stemmen, oud zeer moet je laten rusten. Gerrit, dat deden je fraktiegenoten ook, het was bij LL een slip of the tong zullen wij maar zeggen. De WD fraktie deed er goed aan te blij ven zitten tijdens de behandeling punt Ik kan mij voorstellen dat je boos en misselijk wordt van zulke SGP bestuur ders tegenover je. Joh. van Nieuwenhuijzen je hebt je goed verweerd, de punten op de i gezet eadui- delijke taal gesproken. Ik wens je met de WD dan ook zeer veel succes bij de a.s. gemeenteraadsver kiezingen. De heer L. van Prooijen, Gemeentebe langen, bedankt voor het indienen van de motie van orde, want het was groots dat u bij het verwerpen van uw inge diende motie op de publieke tribune plaats nam. U hebt blijk gegeven een zeer goed bestuurder te zijn, die weet wat u doet en waar u over spreekt, die iedere burger binnen de gemeente Dirksland in zijn waarde laat en recht doet aan een ieder die dat toekomt. Ik wens Gemeentebelangen dan ook zeer veel succes bij de a.s. gemeente raadsverkiezingen. Wat een vertoning te bidden, wil het ver keerde en onvolkomene uit ons werk wegnemen, einde Raadsvergadering. Discussie via de Pers mijnerzijds geslo ten, maar zou wel graag in kontakt komen met de Melissantse ouders die een brief aan de gemeente hebben verzonden. Met dank voor plaatsing. C. Stehouwer Boezemweg 30 3247 BB Dirksland -=. 1 C- E ^I^SSHL '^^^H <8 i Oï ^C 'Is ^^^■Mbiiic.^au Sfl^^H^^^^HW is 3S >5NEDERLAND+35cl dJIS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 10