Witlof uit koude kuil vroeg en groot Wapengekletter in gemeenteraad Dirksland Grote C.D.A.-verkiezingsmanifestatie Politieberichten \lamêxm(Mi Groeihormonen in rundvee Verl(eerd begrepen 32é>fe ^~C. Middelhamis Bijeenkomst met ex-priester Vanhuysse in Oude Tonge Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Scala aan vuurwerk in politieke arena Jongerenkontaktavond CDA Middelharnis/Oostfiakkee Oud papier en lorren voor ons projekt l\/lobiele Kliniek in West Pokot 62e Jaargang DINSDAG 27 FEBRUARI 1990 No. 5879 Tel POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 12,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 36 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 'Burgers en bestuurders samen verantwoordelijk' Op vrijdag 2 maart 1990, 's avonds 8 uur in liet M.F.G. 'Dorpstienden' te Ouddorp (Zaal A). Zaal open half 8. Sprekers: - Drs. H. Eversdijk, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de vaste commissie voor de visserij. - H. A. van der iVleer, Gedeputeerde van de Provincie Zuid-Holland. - L. Visser, Lijsttrekker CDA. Goedereede en Wethouder van Goedereede. Muzikale omlijsting: - Titia Dijkstra, alt. - Els van Splunter, sopraan. - Ineke van der Meijden-Botii, orgel. We rekenen op U en ook op jou! CDA, afd. Goedereede Aanrijding met gewonde Een bromfietser die vanaf de Dijkstraat in Sommelsdijk, via een oprit, de Oude- landsedijk op wilde rijden keek hierbij niet goed uit en zag een uit tegenoverge stelde richting komende personenauto niet aankomen. De bestuurder van die personenauto zag de bromfietser nade ren en stopte, maar kon desondanks niet verhinderen dat de bromfietser met hem in botsing kv/am. Laatstgenoemde werd hierdoor licht gewond aan beide benen en is voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland. Misliandeling Bij een in aanbouw zijnde woning, in de gemeente Middelhamis, hebben twee personen onenigheid gekregen, de hef tige discussie liep zo hoog op dat het op een gegeven moment in een vechtpartij ontaardde. Over en weer zijn klappen uitgedeeld, tegen beide personen zal proces-verbaal worden opgemaakt. Vernielingen Van vrijdag- op zaterdagnacht zijn er op verschillende plaatsen in Middelhamis en Sommelsdijk ruiten van woningen ingegooid met metalen voorwerpen, zoals een hamer, hakbijl en een dop- sleutel. In de buurt van die woningen heeft de politie nog een buurtonderzoek ingesteld om mogelijk achter de identi teit of signalement van de dader(s) te komen, hetgeen echter tot op dit mo ment geen bruikbare gegevens heeft opgeleverd. Inbraken op plezierboten Afgelopen week is er ingebroken op een drietal plezierboten die afgemeerd lagen in de haven van Middelhamis. Er zijn nogal wat beschadigingen aangebracht om binnen te kunnen komen. Het scha debedrag is hoger dan de waarde van de voorwerpen die als vermist zijn opgege ven. De recherche heeft de zaak in onderzoek. Diefstal fietsen Wederom zijn er de afgelopen week weer enkele fietsen gestolen, toch waren er weer enkele fietsen bij die niet op slot hebben gestaan, zodat het de daders wel weer extra gemakkelijk is gemaakt. {n'iïiiii*!!*) Arend Hoogzand uit Sormr;ciso y ;c heeft vrijdag voor 't eerst in z'n twintigjarige praktijk als witlofteler uit 'de koude kuil' een witlof gedolven waarvan anderen, die de kolos zagen, vonden dat die, met een gewicht van 7 ons best in de krant mocht. Op de foto houdt dhr. Hoogzand het grote exemplaar in de rechterhand, ter vergelijk twee meer normale kroppen, in de linker. Het lof is van het ras Philvo, ontwikkeld door de vroegere Sommelsdijkse witloftelers Philibert en Volwerk. Het telen van witlof, zoals dhr. Hoogzand dat nog doet, in een kas, in de grond en bedekt met een warme laag stro, gebeurt minder en minder nu de aquacultuur wordt toegepast. Die laatste methode geeft al in 3 weken lof terwijl met de traditionele methode minstens enkele maanden zijn gemoeid. De milde winter heeft ervoor gezorgd dat het lof in de kas van dhr. Hoogzand vroeger rijp is dan in vorige jaren. Voor 't mooi zijn ze eigenlijk wat te groot geworden (en...., weet dhr. Hoogzand, alles is nu eenmaal gebaseerd op mooi), maar het kan i.v.m. het gewicht toch een goed gewas genoemd worden. Bovendien, zegt dhr. Hoogzand, mensen met een goeie smaak proeven het of de witlof in de aquacultuur-, of in de 'koude kuil' is gegroeid. Hij is zeker niet ontevreden. In samenwerking met de A.I.D. van het ministerie van Landbouw en Visserij heeft de rijkspolitie Mid delhamis op 1 februari 1990 een onderzoek ingesteld. Een veehou der V. werd verdacht van het toedie nen van groeihormonen in voor de slacht bestemd fokvee. In een schuur te Dirksland werden 38 koeien onder een voorlopige maat regel gesteld. Dit betekent dat de dieren niet zonder toestemming van de Officier van Justitie ver voerd mogen worden. In de woning van de verdachte en in de schuur werden de illegale groeihormonen aangetroffen en inbeslaggenomen. Naar de her komst van de illegale groeihormo nen wordt een onderzoek inge steld. N.a.v. dit onderzoek werden in een schuur te Maasland nog eens 8 koeien onder een voorlopige maat regel gesteld. De dieren bleken eigendom van een grossierbedrijf van S., gevestigd te Rotterdam. Uit een laboratoriumonderzoek is inmiddels gebleken dat een groot aantal van de dieren illegale groei hormonen kreeg toegediend. Het onderzoek verkeert thans in de afrondingsfase, waarna proces-ver baal wordt opgemaakt. D.V. woensdag 28 februari (dus morgen avond) zal er in het kerkgebouw van de Ned. Hervormde Gemeente te Oude Tonge een bijeenkomst worden gehou den die belegd wordt door de Stichting 'In de Rechte Straat'. De samenkomst staat onder leiding van de plaatselijke predikant ds. N. P. J. Kleiberg. Medewerking verleent het Chr. Gemengd Koor 'Advendo' uit Nieuwe Tonge o.l.v. de heer C. W. Villerius. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en i.v.m. een aanwezige boekentafel zal het kerkgebouw reeds om 19.00 uur zijn geopend. Toen de Belgische ex-priester Van huysse als kapelaan werkte in Ant- werpen-Kiel en Houthalen-Oost werd hij steeds weer geconfronteerd met de diepste nood van de mens. Hij moest zijn parochianen in onzekerheid laten over wat hen na dit leven te wachten stond. Aan mensen die sterven gingen kon hij de troost van Gods Woord niet geven. Nadat de heer Vanhuysse tien jaar in deze bediening had gestaan zat hijzelf geestelijk geheel aan de grond. In 1978 verliet hij de Rooms-Katholieke Kerk. Na een geestelijke crisis opende de Heere zijn ogen en werd Vanhuysse onder het lezen van Zijn Woord gewe zen op Jezus Christus, de ENE, de WARE en de VOLKOMEN Zaligma ker, wiens gerechtigheid hem uit genade werd toegerekend op grond van het geloof in Zijn verlossingswerk. Sindsdien begeert de heer Vanhuysse het Evangelie van Gods genade voor zondaren uit te dragen onder de Rooms- Katholieken in Vlaanderen. In de samenkomst te Oude Tonge hoopt hij te spreken over het thema: 'Door het geloof. Hartelijk hopen wij, dat velen van Goeree-Overflakkee, de bijeenkomst in Oude Tonge zullen bezoeken. In het bij zonder worden de Rooms-Katholieken uitgenodigd. Er zal gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. Het comité In de Rechte Straat OUDDORP woensdagavond 7.30 uur ds. J. C. Weststrate van 's-Graven- polder (bev. ambtsdragers). MELISSANT donderdagavond 7.30 uur ds. L C. Weststrate van 's- Gravenpolder (voorber. H.A). DIRKSLAND heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. J. Koster (Bijbellezing). OLDE TONGE donderdagavond 7.30 uur ds. J. Beens, Scherpenisse (H.D.). De Dirkslandse raadsvergadering van 22 februari - de laatste vóór de gemeenteraadsverkiezingen - was het toneel van een politiek steekspel dat ontaardde in gooi- en smijtwerk bij agendapunt 13: voorstel met betrekking tot de aanleg van een fietsbrug over het havenkanaal van Dirksland. Voor de drukbezette publieke tribune bood de twee- eneenhalf uur durende raadsverga dering spanning, humor, aardige verkiezingsstuntjes, maar ook min der fraaie momenten. Aankoop Tramstation tot sloop voor aanleg bushalte. Partij van de Arbeid alsnog tegen Al jarenlang vraagt de problematiek van de busroute door de Winterstraat en de Stationsweg de aandacht, omdat deze straten ongeschikt zijn voor het bus- verkeer. Een andere busroute via de westkant van Dirksland is niet haalbaar. Het Col lege van B en W heeft de blik weer ver legd naar verplaatsing van de bushalte aan de Stationsweg. In plaats van een bushalte maken op een gedeeltelijk gedempte Boezem zoals het College al in 1987 heeft overwogen, werd nu aan de Raad voorgesteld het oude Tramstation te kopen voor 200.000,- en voor sloop een krediet te verlenen van ongeveer 18.000,-. De SGP verklaarde zich bij monde van de heer Koningswoud vóór, m^ar men wilde dan wel duidelijkheid of nu beslo ten werd dat de bus écht een keer een andere route gaat rijden, via de Boezem weg en de Haven naar het Schelpenpad. „Moeten we dat niet eerst besluiten?" vroeg de heer Koningswoud het Col lege af De heer Schouten verklaarde dat het CDAblij was met dit voorstel: „Hiermee ligt voor het CDA de keuze van de bus route vast, weg uit de Stationsweg en de Winterstraat" zo zei hij en hij drong aan op een snelle realisering. Hij vroeg wan neer de nieuwe bushalte klaar zou kun nen zijn en hoever het nu stond met de totale-infrastructuur-plannen rond het ziekenhuis. Hij was benieuwd naar de kontakten met de ZWN en de mogelijk heden en voorwaarden van provinciale subsidie voor de aanleg van de nieuwe bushalte. Gemeentebelangen zei te moeten wen nen aan het idee: Tramstation weg. Samen met de witte brug was het een beeldbepalend stukje Dirksland. Ge vraagd werd de nieuwe bushalte netjes in de omgeving in te passen, in het groenplan dat de gemeente heeft. De heer Van Nieuwenhuijzen begroette de mogelijkheid voor een andere bus halte als een prachtig plan, al had ook de WD het historisch aspekt van het uit 1909 daterende tramstation meegewo gen. „Iedereen weet: de WD is hier al zeer lang mee bezig. De bus door het dorp is al lang een groot probleem. Ik dacht dat het verleggen van de busroute gekoppeld zou worden aan dit plan". Evenals de heer Koningswoud wou hij daarover duidelijkheid die in het raads voorstel niet werd gegeven. Onverwachte tegenstand ondervond het College van de Partij van de Arbeid. De heer Robijn deelde mee dat zijn frak- tie het voorstel van het College langdu rig besproken en zorgvuldig bekeken had. „In eerste instantie vonden we het een acceptabele oplossing, maar nu kij ken we er wat anders tegenaan". De PvdA vond deze oplossing voor een bus halte te duur en was tegen de afbraak. „Weer een bedrijfje weg uit Dirksland. Alles verdwijnt en wéér iets dat weg gaat". En dan nog de historische waarde. Daarover zei Robijn dat hij er strikt per soonlijk niet zo aan hechtte, maar er waren in de gemeente mensen die het willen houden. Méér dan hij gedacht had. „We hebben daar een kleine en quête naar gehouden" zei hij. Een lokaliteit als het Tramstation vlak bij een bushalte leek de PvdA wel han dig en men stelde voor het alternatieve plan te kiezen: een stukje Boezem dempen. Burgemeester wil breed draagvlak voor aankoop Tramstation In de verdediging van het voorstel van B en W zei de Burgemeester dat de gehele Raad altijd op het standpunt had gestaan dat de bus uit de Winterstraat en de Stationsweg moest. „De claims van bewoners over hinder en overlast liegen er niet om" zei hij, „er zijn veel schadeclaims". Volgens de Bur gemeester is het een situatie die niet veel langer gedoogd kan worden. Hij hield de heer Robijn voor dat een andere route dóór Dirksland veel klagende bewoners en enorme investeringen in de wegen met zich mee zou brengen. Bovendien zou men nooit meer in Rot terdam komen als men met de bus door alle dorpen heen zou moeten slingeren. Mét de heer Robijn betreurde hij het wel dat een deel van de bevolking van open baar vervoer verstoken blijft. Ook de ZWN vindt dit de beste oplos sing volgens de heer Oversier. Het tram station wordt gesloopt, er wordt een bushalte gemaakt en de bus gaat weg uit de Winterstraat en de Stationsweg. „Die beslissing nemen we in feite nu". Hij wil er nu vaart achter zetten en wil niet wachten tot een plan voor de infra structuur voor het ziekenhuis klaar is of tot er zekerheid over de mogelijkheid van subsidie bestaat; „'t Heeft al lang genoeg geduurd". Zo mogelijk wordt de Raad in april om een krediet voor de aanleg van het bus station gevraagd. Alle toelichting vermocht niet de PvdA van zijn standpunt af te brengen. Hoe zeer burgemeester Oversier ook bena drukte dat café 't Tramstation toch verdwenen zou zijn omdat de eigenaar het pand wou slopen en er twee wonin gen wou bouwen, de PvdA bleef vast houden aan een bushalte op een stukje gedempte Boezem. Ook toen de Burge meester overwoog het voorstel in te trek ken, omdat hij gelet op de kosten die het geheel met zich mee brengt het plan met algemene stemmen aangenomen wen ste te zien, hield Robijn vast aan de sociaal-culturele waarde van het Tram station. Het voorstel van B en W werd aangeno men met 10 stemmen vóór en de 3 stem men van de PvdA tegen. Aansluitend werd een voorbereidings- besluit genomen om de aanleg van het busstation mogelijk te maken op het betreffende perceel met de PvdA tegen. (vervolg op binnenzijde van dit blad) Ingezonden: Graag wil ik nog even reageren op het artikel van de heer Ten Hove, waarin hij naast de naam van de heer Van Prooi- jen ook mijn naam noemt. Daaruit blijkt dat er misverstanden bestaan. 1. Er zou "zoveel haat en vijandschap tentoongesteld worden". Van mijn kant is niets minder waar. De titel van mijn laatste artikel „Niet breken, maar bouwen" is toch niet voor twee ërlei uitleg vatbaar? En in mijn eerste artikel heb ik er - zelfs met een waar schuwend voorbeeld uit de onmid dellijke omgeving - op aangedrongen haat en vijandschap tot binnen de gezinnen en families toe, te voorko men. En wie kan nu beter weten, wat de Dirkslandse schoolkwestie bin nen de familie teweeg brengt dan de heer Ten Hove zelf 2. Natuurlijk is er niemand, die iemand het recht van vrijheid van onderwijs betwist. Het is een groot goed. Maar laten we er wel een verantwoord gebruik van maken. 3. Ik hekel het bestaan van reformatori sche scholen in genen dele. Ik ben blij dat ze er zijn en ik heb er altijd uitermate plezierig mee samenge werkt. Maar dat betekent nog niet dat ik ten koste van alles reformatorische scho len voorsta. Als er een school is, waar - ondanks alle gebrek - overeenkom stig de Bijbel en de 3 formulieren les gegeven wordt, dan hoeft daar toch geen reformatorische school naast? Nu nog een paar vragen op de man af: - De heer Ten Hove gelooft toch zelf niet, dat de algemene verzoening op de Dirkslandse school aan de kinde ren gebracht wordt? Hijzelf en al zijn kinderen hebben erop gegaan. Hoe vaak al heeft hij een klacht tegen de „leer" ingebracht? Hij verwart toch de algemene verzoening niet met het welmenend aanbod van genade? - De 4 mensen, over wie de heer Ten Hove spreekt, zijn toch reglementair in het bestuur gekozen? Hadden deze broeders van hetzelfde huis dan niet op een wat meer pastorale benadering mogen rekenen? Driemaal is scheepsrecht. In mijn vorige artikel schreef ik: Ik wil geen twistgesprek. Dat wil ik ook niet. Daarom is dit mijn laatste appèl. Ik beoog alleen in alle liefde te waarschu wen tegen onderlinge haat en vijand schap. Het heeft zulke funeste gevolgen. Dirksland is altijd een fijn dorp geweest. Ik heb er de meest aangename herinne ringen aan. Eigenlijk één grote familie. Nu gevoel je een beklemming als je er komt. Een tegen zichzelf verdeeld huis, denk je nu, en je bespeurt het. Dat mag toch onder ons zo niet zijn! Eén van de tekenen der tijden, die de Bijbel ons noemt, is het verkouden van de liefde van velen. Te vrezen valt, dat we in die tijd leven. Laten we onszelf nu eens hoofd voor hoofd afvragen in hoe verre we hieraan schuldig staan. Beter kunnen we elkaar de voeten was sen, in navolging van Hem, die we allen zeggen te willen volgen! Tenslotte aan de heer Ten Hove: Voor een gesprek over de tweede opmerking, die U aan mijn adres maakte, nodig ik u gaarne uit op de koffie. U weet waar ik woon. U bent - met uw vrouw - harte lijk welkom! J. van Hoorn Vrijdag 2 maart a.s. wordt er weer een kontaktavond georganiseerd door het CDA. Op deze avond staat het thema onderwijs centraal. Als spreker zal optreden drs. J. F. Huibers, 2e kamerlid en belast met onderwijs. De avond begint om 20.00 uur en wordt gehouden in de bovenzaal van Café de Kok. Iedereen is van harte welkom. OUDDORP D.V. zaterdagmorgen 3 maart komen wij weer langs om uw oud papier en lor ren en tevens de kleding die u op wilt mi men; voor bovenvermeld projekt. Dinsdagmiddag 6 maart na 3 uur halen wij de Kom van de gemeente op. Wilt u alles weer voor half negen en "s middags voor 3 uur aan de weg zetten. Graag goed verpakt, denk om de wind en regen. Wie ons helpen wil is van harte welkom om half negen aan de Duinkerkerweg 6. De zendingscommissie REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER era C3 C3 C3 c3 ca 1878-1612 er 2120 in 0UI6-2A00 O'lk- WeJoon 01670-8341

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 1