32^5 2-c Mobil Dir. Human, na ruim dertig jaar afscJieid van Herlcingens 'Scliool met de Bijbel' Echtpaar van Heukelen-Grootenboer diamanten bruidspaar Kinderen zoeken gastgezinnen O.J.W. Dirksland tiameramoH MERCEDES Rally Formula Garage Knöps B.V. Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Citroen - Hesselink KIEVIT WARMTE Verkoop van musxassettes t.b.v. hulp aan Roemenië 62e Jaargang No. 5876 Tel, POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 12,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 36 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 Het deputaatschap tot hulpverlening in Bijzondere Noden van de Geref. Ge meenten heeft alert gereageerd op de eerste mogelijkheden die zich voorde den om voedseltransporten naar Roe menië te laten rijden. Reeds vóór Kerst 1989 vertrok het eerste transport, gefi nancierd vanuit dit deputatschap. Om deze hulp voortgang te laten vinden worden daartoe op allerlei wijze gel den bijeengebracht. Van het Chr. gem. koor 'Vox Humana' van de Geref Gemeente te Elspeet werd de beschikking gekregen over een heel mooie bandje, getiteld: 'De Heere onze gerechtigheid'. Het deputaatschap beschikt ook nog steeds over het prachtige bandje, geti teld: 'Daar ik U aanroep in mijn noden', een zangavond ten bate van de christe nen in Roemenië. Het mannenkoor 'Ethan' uit Yerseke heeft hiervoor ge zongen in de Grote Kerk te Dordrecht. Beide bandjes kosten ƒ20,- per stuk, excl. verzendkosten. De hulpverlening is dringend noodzakelijk. Door het kopen van deze bandjes doet u niet AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER alleen uzelf en genoegen, maar de opbrengst komt geheel ten goede aan een doel, waarvoor ons aller hulp ge vraagd wordt. Bestellingen kunnen schriftelijk of tele fonisch gedaan worden bij de voorlich ting van het Deputaatschap: Tel. (01871) 22 39 E. Boender Boudewijnstraat 13 3243 AD Stad aan 't Haringvliet MELISSANT - Er zullen er maar weinig zijn die 't van liem weten, maar Jan van Heukelen, een ogenscliijnlijk echte Melissanter, is een geboren Amsterdammer. Gelukkig maar dat vader van Heuke len z'n kroost niet daar op heeft laten groeien maar, toen Jantje nog slechts vijf was, naar Melissant verhuisde. Daar heeft'ie schoolge- gaan, daar heeft'ie weliswaar ook armoe gekend, maar daar heeft'ie ook Maartje Grootenboer ontmoet, de vrouw met wie hij a.s. maan dag zestig jaar getrouwd hoopt te zijn; een diamanten bruidspaar vormen ze die dag...! Mevr. Grootenboer, ze is 79, en met dankbaarheid zegt ze dat ze nog geen enkele hulp nodig heeft, is aan haar woning Marijkelaan 13 zó gehecht dat ze niet eens graag uitgaat, maar maandag ligt dat even anders natuurlijk, dan gaan ze wél saampjes, met hun 3 kinderen, klein- en achterkleinkinde ren naar de zaal van het Bejaardencentrum aan de Pieterstraat om daar hun gasten te ontvangen, 't Is tenslotte feest die dag en 't zal niemand aan iets ontbreken, anders dan op hun trouwdag in 1930 toen ze de gevolgen van de crisis ervoeren, wat een armoe.... Jawel, ze hadden elkaar en ze huurden een heel bescheiden huisje, maar dhr. van Heukelen had geen werk, alleen maar steun, hooguit negen gul- dentjes per week. De koopman met zeven pond begeerlijk bakspek voor één gulden moest worden doorgestuurd, want zelfs die gulden was er niet. Hun bruiloft was ook allersoberst geweest, één fles wijn voor een zestal gas ten, maar toch, ze mopperden niet, want niemand had wat in die tijd en dat maakte het wat draag'lijker. Ze zijn het onbeschadigd doorgekomen, de van Heukelens, samen met de drie kinderen die uit hun huwelijk geboren zouden worden. Daar zijn ze rijk mee, zowel als met hun 6 klein-, en 5 achterkleinkinderen. Vooral in Ouddorp zullen velen de nu 81-jarige van Heukelen herkennen. Ze kunnen met hem op de bouwput te Stellendam, aan de Beneluxtunnel, de Heinenoordtunnel, op het Oosterscheldewerk of op de Maasvlakte heb ben gewerkt, want daar heeft'ie overal gezeten. Eerst bij een stortploeg, maar al gauw als koffiezetter...! Zo'n werk en de werkers draaien niet lekker als er niet op een goeie, warme bak koffie kan worden teruggevallen en die had'ie altijd beschikbaar. „Niet te tellen....!" zo zegt dhr. van Heukelen over de hoeveelheid die hij heeft volgeschonken. Thuis laat hij zich bedienen. Dik tevreden en heel dankbaar zijn ze dat 't hen goed is gegaan. „We komme niks tekort!!" zeggen ze van harte. Op de kast hebben ze de geluk wensen uitgestald die ze na 't verschijnen van hun advertentie al hebben gekregen. Eén daarvan wenst hen geluk met de 50-jarige huwelijksverbind- tenis; de afzender daarvan is zeker door de vitaliteit van de echtelieden op een dwaalspoor gebracht. Je zóu 't ook niet zeggen, maar 't is écht 60 jaar! De Stichting Pax Christie Kinderhulp, een vrijwilligersorganisatie, haalt jaar lijks zo'n 1100 kinderen uit West-Ber- lijn, om hen een plezierige vakantie in Nederlandse gastgezinnen te bezorgen. De Muur tussen beide stadsdelen en om West-Berlijn mag dan grote gaten verto nen en staat het voor burgers uit de twee Duitse staten vrij om bij elkaar op bezoek te komen, wat in ruim 25 jaar tijd kapot is gemaakt, wordt niet voor de doorsnee Berlijner in een handom draai rechtgezet. Het kunstmatig in stand houden van een westerse enclave in de DDR ('Insel- koUer' eilandfobie) heeft door de jaren heen negatieve gevolgen voor delen van de bevolking. Echtscheidingen en alcoholisme zijn schrikbarend hoog. De feitelijke leefsituatie van de jeugdige Westberlijners is niet verbeterd, soms zelfs verslechterd door de grote toe stroom van vluchtelingen. Ondanks fikse bouwaktiviteiten kent West-Berlijn nog steeds erbarmelijke woonomstandigheden. Van een nor maal familieleven hebben duizenden kinderen geen of een vage voorstelling. Steeds meer kinderen komen in één van de zeer vele kindertehuizen terecht. En hoewel het hen soms ook ontbreekt aan materiële dingen komen ze toch vooral veel aandacht, warmte en gebor genheid tekort. Kortom: ze missen een echt gezinsleven. Daarom zoeken wij gastgezinnen, die bereid zijn om onder begeleiding van medewerkers van de Stichting, zo'n vier weken een kind van 6 tot 12 jaar in huis te nemen. De taal is geen probleem. De ervaring heeft geleerd dat de kinderen zelf heel snel het Nederlands begrijpen en spre ken en dat kinderen zich door een andere taal niet laten remmen om met elkaar te spelen. Kinderen die vaker in hetzelfde gastge zin komen - en daar streven de organi saties naar, omdat de kinderen daar het meest aan hebben - bouwen op den duur een band op met zo'n gezin. De Berlijnse kinderen komen op 18 juli met de trein naar Nederland en verblij ven hier tot 17 augustus. Reisgeld en ver zekeringen zijn verzorgd, de kosten voor eten en ontspanning nemen de vakan- tie-ouders voor hun rekening. Wie belangstelling heeft voor een 'gast' kan kontakt opnemen met: Hans en Ria de Grauw, H. Hamerstraat 55, 's-Gravendeel, tel. (01853) 24 56; of Willy Mathu, Dijkerwaal 1, Pijnacker, tel. (01736) 20 32. Middelharnis Telefoon 01870-2222 Zaterdagavond willen we gaan BOW LEN in 'de Staver' in Middelharnis. Je kunt je nog opgeven bij Kees Vrees wijk, (01877) 3424. De kosten bedragen 10,-. Jullie worden verwacht van 20.00- 22.00 uur. Het O.J.W.-team Dirksland JH'rl'^'i'ir] RENAULT-dealer 1662 J voor Verkoop Service 01871 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Ze waren elkaar soms al een hele poos uit 't oog verloren, de veteranen die in de gemeente Dirksland, en nader nog, het dorp Herkingen hun dienstbaar werk hebben gedaan, maar toen ze elkaar j.l. woensdag middag weer troffen, o.a. ds. P. Blok en burg. H. Bos, toen bleken ze elkaar lang nog niet uit 't hart te heb ben verloren...! Zo zal 't zeker ook de scheidende directeur N. D. Hu- man van de Prins Johan Frisoschool vergaan. Van hem werd woensdag middag - in gezondheid gelukkig en pas op z'n 52e verjaardag - afscheid genomen na maar liefst dertig Her- kingense jaren en die zullen - weder kerig - niet licht vergeten worden. Waardering te over voor de (Stellen- damse) directeur die het op enig eerbe toon zéker niet aan heeft willen sturen, niemand van de bestuurderen trouwens. Wél werd in dankbaarheid vastgesteld dat de school in dhr. Human véél ont vangen heeft, een dankbaarheid die de verbazing over het feit dat hij, na zoveel jaar tóch nog ging, verre overtrof Het was in die geest dat bestuursvoorz. dhr. J. C. Huizer woorden ten afscheid sprak waartoe hij Ps. 115 als uitgangs punt nam: „Niet ons o Heere, niet ons, maar Uwen Naam geef eer", 't Was alles genade geweest en dhr. Human had een middel in Zijn hand mogen zijn de jeugd te vormen om zijn plaats in de maatschappij in te kunnen nemen zoals God dat van ieder vraagt, zo werd bele den. Dhr. Huizer liet niet na ook ach terom te zien naar de markante feiten uit de schoolgeschiedenis, die voor dhr. Human al in '58, toen hij enkele maan den inviel, was begonnen. Per 1 oktober '59 werd hij benoemd en in '63 Volgde zijn aanstelling tot Hoofd van de School, de school die in '72 met de open bare school fuseerde tot één School met de Bijbel waaraan in '73 de kleuter school werd toegevoegd om in augustus 1976 de nieuwe school te betrekken. In 1985 volgde de vorming van de basis school die zich een grote plaats in de Herkingense dorpsgemeenschap heeft verworven. Dhr. Human werd zeer gewaardeerd om het gevoerde beleid, de zorg voor de kin deren zowel als voor de school en de col legae en de goede verstandhouding met de ouders. In dat alles heeft hij het Woord van God laten spreken. Dhr. Huizer wenste de scheidende directeur die kroon toe die voor de getrouwen is weggelegd. Hij bood dhr. Human ten afscheid een jjedrag aan voor de aankoop van een tuinameuble- ment. Moeder Human werd met bloe men bedacht. Ds. P. Blok - oud-voorz. van het school bestuur - wenste dhr. Human van heler harte alle goeds en Gods zegen toe in zijn nieuwe taak aan de 'Plancius' Scho lengemeenschap te Rotterdam. Ds. Blok hoefde maar achterom te zien om te weten hoezeer dhr. Human bij de Her kingense school betrokken is geweest en hoe hij, samen met de bestuurders, beur telings hoge bergen en diepe dalen heeft moeten nemen om de school te begelei den tot wat ze geworden is. „We hebben het niet met alleen maar ons verstand hoeven te doen", zo beleed ds. Blok; „bij het nemen van moeilijke beslissingen was de Heere in ons midden". Hij prees het heel bijzonder dat één school kon worden gevormd, „want", zo waarschuwde hij; „verbreking is van de mens, de vorst der duisternis heeft zijn grootst vermaak in verbreking, ver scheuring en verwijdering". „De Heere heeft u doorgeleid en doorge dragen", zo legde ds. Blok de scheidende heer Human voor, hem toewensend dat het gedane 'kruimelwerk' vrucht zal mogen dragen en kinderen erdoor be houden zullen zijn. Afscheidswoorden Hartelijke afscheidswoorden vervol gens van weth. J. H. Kalle namens het gemeentebestuur, van oud-burg. H. Bos die, al was 't dan ook windkracht 10, vanuit Ermelo met genoegen naar Her kingen was gekomen èn honderduit ver telde over de moeizame weg om tot nieuwbouw te komen, om "t zaakje' aan de Kaaidijk eindelijk te kunnen ver laten. Vervolgens was het mevr. Bos, dir. van de LHNO en dhr. L. Blokland met elk dan een onnutte dienstknecht te zijn geweest en niet meer te hebben gedaan dan dat hij schuldig was te doen. „Aan de debetzijde van de balans die ik opmaak staan al mijn posten en tekort komingen, aan de creditzijde zijn het stuk voor stuk genadeposten", zo beleed dhr. Human, wetend van geen ander dan van God z'n hulp verkregen heb bend. 't Was anders gelopen - zo zag hij terug - dan hij het zich had voorgesteld. Z'n werk in Herkingen heeft langer geduurd dan de vijfjaar die hij zich had voorge nomen, maar 't zijn goede jaren gewor den waarop dhr. Human in diepe dankbaarheid terugzag. Zijn collega's en z'n opvolger, dhr. J. Maliepaard te Puttershoek, geboren Oude Tongenaar, wenste hij toe de nor men, bovenal die van Gods Woord hoog te houden, om in voorspoed bescheiden- en in tegenspoed staande te kunnen blijven. Onder de velen die hij dankte voor de ervaren collegialiteit, samenwerking en het genoten vertrouwen dankte dhr. Human ook zijn bejaarde moeder, met name ook voor de opvoeding zoals die hem gegeven is. Die opvoeding heeft hij getracht de kinderen door te geven. In Rotterdam hoopt hij dat te vervolgen: het Herkingse hoofdstuk, 30 inplaats van 5 jaar lang, werd nu besloten met de overdracht van de sleutel aan dhr. Maliepaard. een hartelijke collegiale groet, door dhr. Blokland gebracht namens de Rayon- raad. School met de Bijbel Daarover bleek dhr. Human zich heel bijzonder te verheugen dat de school niet alleen maar een 'christelijke', - een op Gereformeerde Grondslag of een Reformatorische school is - benamin gen die toch weer worden uitgehold, maar metterdaad een School met de Bij bel geworden en gebleven is. Een school met de Bijbel die, zoals Groen van Prinsterer dat heeft voorgestaan het hele volk, alle kinderen trekt en niet alleen maar de kinderen van een kleine kring. „Wanneer we ons in kleine kringetjes terug gaan trekken dan verliezen we ter rein en zijn we op retour", waarschuwde dhr. Human, „niet alleen de kinderen van een bepaalde richting of kleur, maar alle kinderen zijn op weg naar de eeuwigheid". Met de jeugd en hun toekomst toonde dhr. Human zich zeer begaan; aan hen bewaart hij dan ook dierbare herinne ringen. Als een bijzondere zegen heeft hij het ervaren nooit aan het graf van een van de kinderen te hebben hoeven staan, wel aan het graf van oud-leer- lingen van wie er, zo mag worden geloofd, nu juichen voor Gods troon. Het was verre van dhr. Human zich op enige verdienste te beroemen, veel meer beleed hij met Lukas 17:10 niet meer Voor alle TAXATIES, Agrarische bemiddeling Beleggingen Dirksland, 01877 - 1357 Sanitair-Centr. verwarming 01870-2609 OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK Voor onderhoud van uw Autobedrijf A. J. van Rumpt Peugeot Talbot Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - tel. 01870-3094 iRTAGE - VIDEO COMPUTER .rsifdrf/ 35 - Moiony/eg 4 Oudaoip - Tcit'loon OIörs-16'? en ?f d/Renesse P^nrsnop Hoge^oom I72 - Telefoon on 16-2W0 3l Sommelsdiili Weslkukeehlia^l S - Som me/s A^k leleloon O »4^4^4»«'^«<F4^4^«.J^«*«#4^W4^^*«J^« Dhr. Huizer (r) biedt de scheidende dir. Human het cadeau van het bestuur aan. voor een tuinameublement. De overhandiging van de sleutel aan opvolger dhr. Maliepaard. ook bij aan- en verkoop van woningen, boerderijen, landerijen em. J. A. Mijs N. A. van Kempen Tel. (01877) 13 09 Tel. (01877) 26 14 Molendijk 85, Stad a.h. Haringvliet Tel. 01871-1553

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 1