VRIJHEID Royale belangstelling voor informatie-avond voortgang ruilveri(aveling Leasing Raad Middelharnis handhaaft subsidie voor Chr. vrouwengroepen VERWERS auto's 2)1 GG Streekgenoten op Radio Rijnmond NU 7997 IwSbveéMse Citroen-Hesselink De Christenvrouw, afd. Dirksland Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Dirksland, 01877 - 1357 Het zijn minstens driehonderd belangstellenden geweest die j.l. dinsdag avond in 'de Grutterswei' te Oude Tonge de informatie-avond over de voort gang van de Landinrichting hebben bijgewoond. Die hoge score werd overigens bijzonder gewaardeerd, zowel door dhr. J. de Wit namens de 3 flakkeese Standsorganisaties op welker initiatief de avond was belegd, als door dhr. P. C. H. Noordermeer als voorz. van de Plaatselijke commissie. Dhr. Noordermeer dankte het royale bezoekerstal met name aan het - vrij dag in onze krant verschenen - ingezonden stuk van dhr. van Eek uit Herkin gen die m.b.t. de voorgenomen plaatsing van windturbines nabij Battenoord een stormachtige discussie had voorspeld. „Wie wind zaait zal storm oog sten", zo had hij zijn verondersteUing geïllustreerd. EEN VAN DE MAGNETRONS UIT ONZE VOORRAAD Philips AVIVI 730WH Voor alle TAXATIES, Agrarische bemiddeling Beleggingen A. J. van Rumpt RENAULT-dealer AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Toen j.l. woensdagavond de - i.v.m. het overlijden van weth. L. C. Kievit -uitgestelde raadsvergadering werd gehouden, werd de afwezigheid van deze ieder sympathieke veteraan pijnlijk gevoeld. Met grote 'gemeen telijke eer' was hij j.l. vrijdag ter aarde besteld, maar burg. mevr. Sleurink Het ook nu niet na gevoel volle woorden aan de nagedachtenis van dhr. Kievit te wijden. „Een sociaal bewogen mens met aandacht voor z'n medemensen, geprakti seerd in meer dan 25 jaar raads werk", zo karakteriseerde ze de verscheiden wethouder met wie het, ten dienste van de gemeenschap, goed werken is geweest. Raad en publieke tribune, waarop een klas van de Pr. Mauritsschool, namen ter gedachtenis een minuut stilte in acht. Rien Poortvliet museum Bestemming vroeger Postkantoor Nieuwe straatnamen 62e Jaargang VRIJDAG 9 FEBRUARI 1990 No. 5874 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 12,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 36 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 De ontwikkelingen in Oost-Europa blijven ons bezig houden. We ontkomen er niet aan, want we zijn ook partij. Het is niet zo dat de West-Europese landen als het ware op de tribunes toe te kijken. Zo in de trant van: interessant om het meegemaakt te heb ben en nu gaan we verder. Veranderingen daar hebben hun weerslag. Denk maar aan de hereniging van de beide Duitslanden, zoals die naderbij komt. De economische gevolgen zijn een tweede voorbeeld. Ook aardrijkskundig zijn er gevolgen. Tot voor kort hield ons werelddeel als het ware op bij het ijzeren gordijn. Daarachter was een andere wereld, onbekend, geheimzin nig, door de partij gedomineerd en gecon troleerd. Daarachter was de dictatuur van de bonzen. Zo kunnen we wel doorgaan met het opsommen van algemeenheden, maar het rechte wisten we niet. Nu komen we als land te liggen aan de rand van een immens, 'opencontingent Helemaal terecht is het voorgaande niet Uitwassen, vermetele pogingen om zich te verzetten, bezetting, geweld, we kwamen het te weten. Denk maar aan Hongarije en Tsjechoslowakije. Maar we waren zo mach teloos. Later, de laatste jaren, sijpelde meer door. Al eerder is hier betoogd dat de ont wikkeling van de media openheid brachten, waar de muur probeerde af te schermen. Maar echt weten, laat staan kennen? Wie zal de uitgestrektheid, de smeltkroes van volkeren en culturen recht inschatten? Wie van ons zal kunnen zeggen wat onderdruk king is, censuur, bedreiging? Onze ouderen wel, zij hebben de Tweede Wereldoorlog meegemaakt. Er mag niets op hun ervarin gen afgedongen worden, maar toch! Zeven tig of veertig jaar is zoveel langer dan vijf jaar. Daar groeiden generaties op, die de vrijheid nooit gekend hebben. Vrijheid, dat woord staat in Oost-Europa centraal Het wordt als een exotische vrucht geproefd. Het suggereert ongekende weelde. Het is ook een gevaarlijk bezit Gelijk met die soms duur gekochte vrijheid, woelden oude krachten door. Je breekt een systeem niet afin enkele weken. Je bekeert de mens niet van de ene dag op de andere van machtsdenken. Voor het oog is dat er niet meer, onderhuids woelt het, vecht men om oude kaders te handhaven. Vrijheid, het is zo'n rekbaar begrip. Voor velen is het brood op de plank. Voor ande- Volgende week, van maandag 12 t.m. vrijdag 16 februari, tussen 4-5 uur's mid dags, zal tijdens de uitzendingen van Radio Rijnmond over 'Voorbije dagen' op de kop van 't eiland een streekgenoot te beluisteren zijn. Maandag 12 februari: de heer Redert en de heer Mierop over de garnalenvisserij. Dinsdag 13 februari: mevr. Padmos over de Visserij. Woensdag 14 februari: dhr. van Heest over de historie van Goe- dereede en mevr. Baas over de toren. Donderdag 15 februari: Pau Heerschap over Dialekten. Vrijdag 16 februari: dhr. de Jager over Reddingswerk. Op D.V. woensdag 14 februari bent u hartelijk welkom op onze jaarvergade ring in 'Onder de Wiek'. Aanvang 19.45 uur. ren een westerse levensstijl. Ten diepste is het vrijheid van denken, van spreken en schrij ven. Voor hoevelen zal het ook betekenen vrijheid van godsdienstig beleven? Vrijheid, hoe hou je dat in stand? Daar is een toverformule voor: democratie wat dat dan ook moge inhouden, het heeft te maken met de mogelijkheid te beïnvloeden, met het recht je stem te laten horen. Het is het kiezen van hen die regeren. Er hoort ook de disci pline bij van verantwoordelijkheid dragen en uit handen geven. Vrijheid, democratie. Twee begrippen die voor ons vanzelfsprekend zijn. Maar die wel gegroeid zijn in een eeuwenlang proces. De wortels van onze vrijheid liggen in de zes tiende eeuw. Onze invulling van democratie is minstens een eeuw oud. Democratie, zon der kennis van de geschiedenis, zonder de les van het verleden, is als een proefles. Je weet niet in welk kader die staat. De gebeurtenissen daar dienen ons daarom te leren extra zorgvuldig om te gaan met onze verworvenheden. En daar kunnen we de komende weken gestalte aan geven. We mogen - dat is wat anders als we hebben er recht op - binnenkort onze lokale bestuurders kiezen. Daarvoor is een advies te geven. Ga eerst bij de Bijbel te rade wat daarin onder vrijheid verstaan wordt. Dat stuurt de keus en anderen kunnen er van leren. Heel diplomatiek heeft dhr. Noorder meer zo'n stormachtige woordenstrijd - zo iemand die al had gewild; dhr. van Eek was zelfs niet aanwezig - de wind uit de zeilen genomen door vooraf dui delijk te maken dat bezwaren tegen de plaatsing van de gewraakte windturbi nes niet aan de Landinrichtingscom missie-, maar aan met gemeentebestuur van Dirksland dien(d)en te worden gericht, zoals meerdere inwoners van Battenoord dat hebben toegepast. De Landinrichtingscommissie bedrijft geen planologie en had slechts te oordelen of de plaatsing niet strijdig is met het ruil- verkavelingsplan. De Emgo heeft de benodigde hectare grond niet in ge bruik-, maar heeft die in eigendom verworven. 'Wat onvrede' in de gelederen werd ook door dhr. J. de Wit vermoed en hij vond dat niet onterecht gegeven het feit dat de uitvoering van de werkzaamheden twee a drie jaar op het voorgenomen schema achterligt. Weliswaar tengevolge van bezuinigingen waarom ook arbeids plaatsen verdwenen en het ruilverkave lingskantoor te Oude Tonge een on derbezetting heeft, maar 't brengt - aldus dhr. de Wit - veel ongerief en extra kos ten mee. Dhr. de Wit meende de inge landen overigens een hart onder de riem te kunnen steken, „want", zei hij, „'t is net een verbouwing, als 't eenmaal klaar is ben je alle ellende die 't gegeven heeft toch weer gauw vergeten". Het zal, wat de beëindiging van de ruil verkaveling betreft, nog wat jaren wach ten zijn. In de oorspronkelijke planning werd nog aangenomen dat het - begon nen in '83 - in 1994 gedaan zou zijn, maar dhr. Noordermeer liet weten dat er na nu nog zeven a acht jaar nodig zullen zijn. Dhr. Maljaars (van het kadaster) geloofde zelfs dat het eindpunt in de buurt van het jaar 2000 zal liggen. Uit de aanwezigen kwam o.a. een klacht over het ontbreken van een betuining, met name klonk het verwijt dat het aan brengen van een betuining kennelijk willekeurig gebeurt. Dat werd overigens door dhr. Arissen met klem ontkend. Wel is het waar dat, terwille van de beperking van de kosten, op sommige plaatsen wordt afgewacht of een betui ning écht noodzakelijk is, maar dat afwachten mag niet als nalatigheid wor den uitgelegd. Het leek dhr. Noordermeer dat voor meer begroeiing van de taluds dient te worden gezorgd. „We hebben het riet wel eens al te rigoureus vernietigd", gaf dhr. Noordermeer toe en van hem mag - waar mogelijk - het riet weer terug, zo liet hij blijken. Ook zouden de taluds meer gespaard worden wanneer de agra riërs die in de keur vastgestelde afstand van 30 cm. beter in acht zouden nemen. Adviesprijs 1185,- vooraOe xekerhetA VINGERLING 3-VllDDELHARNiS-TEL 01970-2516 Klinkerlandseweg 9 3244 BD Nieuwe Tonge Tel. 01875-2235 Het betrouwbare adres voor uw 2e hanits auto! ook bij aan- en verkoop van woningen, boerderijen, landerijen enz. J. A. Mijs N. A. van Kempen Tel. (01877) 13 09 Tel. (01877) 26 14 01871 - 1553, Stad a.h. Haringvliet FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER t^|^t^l^•^l^^4.l^l^ln^l^^l^.l^l^l^l^l,.^lfl^J^,f voor Verkoop Service 01871 - 1662 5 Verkoop na 17.00 uur: J C. Breen, 01878 - 2496 J Peugeot Talbot Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - tel. 01870-3094 De PvdA fraktie zal in de vacature voor zien door de voordracht van Rietje Koele, die in mei 1986, toen nog Rietje Mouw geheten, om persoonlijke rede nen afscheid nam uit Middelharnis' gemeenteraad. Ze had daar één periode, '82-'86 zitting in gehad. Overigens zal ze slechts één maand kunnen funktione- ren. Wanneer in de Maart-vergadering haar geloofsbrieven in orde worden bevonden kan in de April-vergadering toelating volgen waarna het raadslid maatschap weer eindigt op dinsdag 1 mei, de dag waarop de nieuw gekozen gemeenteraad aantreedt. Het zou niet een echt vlotte vergadering worden doordat er evenzovele 'hoofden' als 'zinnen' bleken te zijn, alhoewel dat 9 daarvan elkaar vonden in een amen dement ten gunste van de Christenvrou wen Bond te Middelharnis. Conform een eerder vastgestelde beleidslijn zou den in het Welzijnsprogramma 1990 de Chr. Vrouwengroepen als de chr. platte landsvrouwenbond, de Christenvrouw en de Christenvrouwenbond geen ge meentelijke subsidie meer ontvangen, maar het College had in zoverre gehoor gegeven aan ingediende bezwaren dat ze voor elk van deze verenigingen een subsidie van 300,- voorstelde, een hal vering van het oorspronkelijke bedrag. De frakties SGP/RPF, het CDA en lijst Hoogzand namen daar, wat de Christen Vrouwenbond betreft, geen genoegen mee omdat de vrijwilligsters van deze Bond veel doen voor de Ouderen, met name die categorie die niet van andere gem. voorzieningen gebruik maakt. Door dhr. v. d. Ketterij werd handha ving van het oorspronkelijke subsidie bedrag bepleit; spr. wist dat zonder die bijdrage deze Bond niet voort zal kun nen bestaan. Het pleit werd gesteund door mevr. van Eek (CDA) en dhr. Hoogzand, maar anderzijds gekraakt door mevr. Vernooij (PvdA), 'verbaasd' als ze zich toonde over het tegemoetko mende halveringsvoorstel van het Col lege terwijl toch anders, het dicht draaien van de subsidiekraan aan deze groepen, afgesproken was, zo herin nerde ze het College. Akkoord ver klaarde ze zich met een eenmalige bijdrage aan de Scoutinggroep en als er dan middelen beschikbaar zouden zijn dan besteedde ze die liever aan het naar voren halen van de nieuwbouw voor het Jailhouse. De raad gaf naar hartelust van z'n voor keuren en bedenkingen blijk. Voor dhr. Hoogzand hoeft geen cent meer te wor den besteed aan het filmhuis nu de kabel-TV 14 zenders biedt, maar dhr. Rijvers (VDB) vindt het daarentegen wel prima dat het mogelijk blijft alternatieve films te bekijken. Wat dhr. Rijvers betreft mag - op Koninginnedag - de traktatie aan de schoolkinderen a 7,50 Het vroegere postkantoor aan de Ring te Middelhamis dat een bestemming als International Art Centre tegemoet gaat per leerling - vervallen. Hij zou daar een nuttiger bestemming voor weten als de ouders de kosten van die traktatie voor taan voor hun rekening nemen. zeker voor een film in 't filmhuus?" bitste dhr. Hoogzand. In haar beantwoording kwam burg. Sleurink op dat idee van dhr. Rijvers, beëindiging van de betaling van de Koninginnedag-traktatie terug en ook haar leek het een slecht idee omdat de Koningin nog steeds een grote plaats onder de bevolking inneemt. Koningin nedag vond ze dan ook een dermate Volksfeest dat de gemeenschap daar best een bijdrage aan mag leveren. Ook in tweede instantie hadden de raadsleden nog voldoende noten op hun zang. Door enkelen werd dhr. Rijvers op de korrel genomen over o.a. zijn sugges tie alle groepen en verenigingen die zich met het ouderenwerk bezig houden te rubriceren, ook naar doelgroep. Op de gehoorde kritiek maakte dhr. Rijvers duidelijk zeker niet te willen discrimine ren, wél zou hij graag weten wat de ver enigingen precies doen en op welke groepen ze zich richten. Bij de besluitvorming werd gestemd over het amendement van de vorenge noemde frakties. Het voorstel de Chris tenvrouwen Bond opnieuw in 't genot te stellen van een subsidie van 600,- werd met 9-6 besloten. Weth. Koppelaar be hoorde tot de tegenstemmers, getrouw als hij was aan het College-voorstel. De Stichting Rien Poortvliet Museum heeft met een plaatselijke Bank in beginsel overeenstemming bereikt - tegen een billijk tarief - een lening van ƒ530.000,- te sluiten, maar de Bank vraagt een onderpand in de vorm van onroerend goed. Aangezien de Stichting niet zulk bezit heeft heeft die de ge meente gevraagd garant te willen staan tot een bedrag van maximaal 190.000,- Het College durfde dat de raad voor te stellen nu de Colleges van de overige eilandelijke gemeenten zich bereid hebben verklaard een gedeeltelijke ga rantstelling bij hun gemeenteraden 'te willen verdedigen'. Participatie door de raad van Middelharnis stelden zij even wel als absolute voorwaarde. Het vergde nogal wat bespreking, maar bij de besluitvorming - donderdagavond - bleek de raadsmeerderheid met de gevraagde garantstelling in te stemmen. Alleen de frakties Hoogzand met z'n 3 leden en dhr. Rijvers verklaarden zich tegen. De exploitatiemogelijkheden zijn dhr. Hoogzand nog te onzeker om met een garantstelling in te stemmen. Hij moest er niet aan denken dat er van een struc turele bijpassing sprake zou zijn. „Waar halen we dat?" vroeg hij het College af Ook dhr. Rijvers stemde niet met het voorstel in. „Als wij garant staan staat er van de zijde van de Stichting niks en nop tegenover", stelde dhr. Rijvers vast en dat vond hij een te groot risico", terwijl dhr. Poortvliet het allemaal rustig in z'n stoel af zit te wachten". Een beter idee zou dhr. Rijvers het vinden als dhr. Poortvliet z'n werk als borg zou geven. De Bank verlangt echter een onroerend goed als onderpand, „en bovendien", zo verdedigde de voorz., wordt dhr. Poort vliet contractueel verplicht z'n werk over tenminste een periode van 25 jaar in Middelhamis te exposeren. Zij kon voor het leegstaande gemeentehuis geen be tere invulling bedenken dan juist het Rien Poortvlietmuseum en het deed de voorz. dan ook bijzonder deugd dat de raad het College voorstel accepteert, dé voorwaarde om ook de overige ge meenten van het eiland tot participatie te bewegen. Ook voor de invulling van het vroegere Postkantoor, een beeldbepalend pand aan de Ring te Middelhamis, heeft zich een kandidaat aangediend. De raad ging dan ook akkoord met de verkoop van het pand voor een bedrag van ƒ210.000,- aan mevr. S. van den Bosch- Offereins te Rijnsburg. Koopster is voor nemens in het pand een International Art Centre te vestigen, een gelegenheid waar onderricht wordt gegeven in schil deren en o.a. beeldhouwen. Dhr. Rijvers had in het pand liever een woongelegenheid voor alleenstaande gerealiseerd gezien, maar ook hij ver zette zich niet tegen de verkoop, al was hij dan ook wat minder tevreden over de prijs. Mevr. van Eek daarentegen deed over die prijs heel complimenteus aan het adres van de - overigens i.v.m. vakantie afwezige - weth. Jacobs. Dhr. W. ViUerius (SGP) rondde de bespreking met een markante opmer king af Het voormalig Postkantoor brengt ƒ40.000,- boven de taxatie waarde op. „Goeie handel", vond dhr. ViUerius: „nu nog de panden van Biene- felt en van Wezel, maar als dat zó zou lukken wrijf ik in m'n handen. Het bestemmingsplan 'Prinsenkwartier' voorziet in de aanleg van een viertal straten waaraan namen dienen te wor den gegeven. De straten in de omgeving zijn naar leden van het Oranjehuis ver noemd en aldus werd voorgesteld voor de nieuwe straten, „'t Is Oranje, 't blijft Oranje", opperde dhr. Hoogzand en ieder stemde in met de volgende namen; de Prins Clausstraat, de Prins Willem Alexanderstraat en de Prins Constan- tijnstraat. De Prins Bemhardlaan zal worden doorgetrokken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 1