Vlekken uit vaste vloerbedekking Lenteboden? Kwart-Triathlon Goeree-Overflakkee 7 juli 1990 De klup zoekt vrijwilligers Inbraak preventie Zinvol nieuws? Eiianden Nieuws! Bijeenkomst Plattelandsvrouwen Midden Flakkee - Met Tapijt Tovenaar - Gespreksgroep voor ouders van peuters (IV2-3 jaar) MEDISCHE DIENSTEN Cursusaanbod CNV jongerenorganisatie Zang- en Orgelavond in de Grote of St. Laurenskerk te Rotterdam Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS VRIJDAG 9 FEBRUARI I99ft Op 25 januari jl. werd ons land onaangenaam verrast door een hevige storm, die het totale openbare leven ontwrichtte en een enorme schade veroor zaakte. Ook Goeree-Overflakkee heeft veel last ondervonden van het natuurgeweld. Het eiland verkeerde zelfs enige uren in een isolement, door dat alle toegangswegen tijdelijk voor het verkeer werden afgesloten. Bijna 80 jaar geleden, van zaterdagmiddag 30 september tot zondagmorgen 1 oktober 1911, woedde er een soortgelijke storm, die ook op Goeree- Overflakkee een spoor van vernieling na liet. Het aantal omgewaaide bomen liep in de honderden; duizenden dakpannen en tientallen schoorstenen waaiden van de daken. In Middelharnis werd de Ambachts- school het zwaarst beschadigd. De twee grote schoorstenen waaiden beiden om en kwamen op het platte dak terecht, van een van de schoorstenen brak een gedeelte af hetwel door het dak, door de vloer van de tekenzaal en toen door de vloer van de timmermanswerkplaats in de grond terechtkwam; de tweede schoor steen bleef hangen tussen de planken van de zolder. Ook werd er grote schade aangericht aan de Westdam, waarvan een groot gedeelte werd weggeslagen; kosten van 10.000,- tot 12.000,-. Een nieuw aangelegde dijk in de Westplaat werd eveneens zwaar beschadigd. De stoomboot 'Middelharnis' kwam wegens de storm i.p.v. zaterdagavond zondagmorgen 5 uur hier aan. Bij het op de buitenhaven lopen geraakte het anker, dat voor de steven hing, achter de palen van het Westhavenhoofd. Gedu rende de storm hebben drie personen uit Spijkenisse op een rietheuveltje op het rietveld ten westen van de havendijk de nacht doorgebracht. Ieder ogenblik za gen de mensen hun leven door het hoge water in gevaar, wat nog verergerde toen de boot, die bij hen lag vastgemeerd, weg sloeg. Zij bleven echter ongedeerd. De in aanbouw zij nde schuur van de landbou wer Buys aan het Marietjespad waaide om. Door de omvallende bomen knap ten de telegraaf- en telefoondraden af. In de fraaie tuinen van de heren Slis en Kolff vielen verschillende reuzen ter aarde. In Sommelsdijk sloegen de daken van enkele huizen aan de kaaikant stuk, zoals die van de wed. H. Visser, S. Gazan, D. Hanson, wed. H. Groenen dijk, J. V. d. Doel, e.a. Een boom van het kerkhof viel op het dak van K Doorn bos. Het stenen gebouw met schuur op het kolenerf van de Kolenbond werd totaal tegen de grond geslagen en het dak een eindweegs weggeslingerd. Veel strandgoederen, zoals boten, aken, kis ten, planken, tonnen, riemen, enz. dre ven aan. Een koe en twee paarden verdronken. Op de hofstede van L. van Rossum, onder Dirksiand, lagen 14 zware iepen op een rij geveld; op het schoolplein van de openbare school lagen vijf zware iepen. De pastorie van de Ned. Herv. Gemeente verloor twee zware schoor- steenkappen. De Stichting Triathlon Goeree-Over flakkee is vanaf september 1989 druk bezig met de organisatie voor de te hou den Triathlon in 1990. Inmiddels is daar de datum van bekend, die is gepland op zaterdag 7 juli a.s. Dit wordt dan de derde Kwart-Triathlon die georganiseerd wordt door deze stich ting en gehouden zal worden op het eiland Goeree-Overflakkee. De start zal wederom plaatsvinden in Herkingen en de finish net als vorig jaar in het cen trum van Dirksiand. Er kan gestart worden in de categorie superprestige en in de categorie recrean ten. Om deel te kunnen nemen aan deze triathlon kunt u zich nu al inschrijven bij Peter Keuker, tel. (01877) 32 54 en Erik Peeman, tel. (01870) 34 71. Dat wij op Goeree-Overflakkee beschik ken over een uitstekend parcours en uiteraard een prima organisatie, is ook de Nederlandse Triathlon Bond niet onopgemerkt gebleven. Zij hebben laten weten dat Goeree- Overflakkee op de nominatie staat om er volgend jaar (1991) de Nederlandse Kampioenschappen te laten plaatsvin den. Dit betekent dat wij dit jaar nog beter ons best zullen doen wat de orga nisatie betreft, om alles zo goed en zo sportief mogelijk te laten verlopen. Wij hopen ook weer op uw hulp te mogen rekenen, want er zijn ontzettend veel vrijwillige medewerk(st)ers nodig die op 7 juli a.s. mee willen werken om van deze dag voor iedereen weer een onvergetelijke dag te maken. Houdt u deze dag vrij en meldt u nu vast als medewerker aan bij onderstaande telefoonnummers, want wij rekenen op u. Aanmelden bij: (01877) 32 54 of (01870)34 71. Stichting Triathlon Goeree-Overflakkee Zondagmiddag werd op de gewone tijd de kerkklok geluid, doch de predikant liet op zich wachten, zeker tengevolge het weer. Het kinderdopen kon nu niet doorgaan. In Melissant stortte een huis in. Ver schrikkelijk beukten de golven tegen de zeedijken. Ofschoon verscheidene gaten in de dijk van de polders Roxenisse en Diederik werden geslagen weerstonden deze de kracht van het water. Zondag morgen vroeg trok reeds een ploeg werk volk uit om de gevaarlijkste plaatsen zoveel mogelijk te verzekeren. Minder goed brachten het de Kronings- en Boschpolder er af. Daar sloegen de zee over de kaden en stroomden de pol ders spoedig vol. Het vee, dat er geweid werd kon niet tijdig gered worden en een negental koeien en paarden kwam in de golven om. In Herkingen werd de schuur van M. Keijzer gedeeltelijk vernield; de water molen van C. V. d. Velde werd omverge worpen, terwijl bij P. v. d. Sluijs een gat in het dak van zijn woning waaide. De bieten spoelden van de Kaai, doch zij werden grotendeels in de nabijheid van de Kaai teruggevonden. De grond, die ter verzwaring van de zeedijken alhier was aangebracht werd door de hoge waterstand en de storm totaal weg geslagen. Onder Stellendam vloeiden drie polders in, nl. de Scharrezee (Weipolder) en de reeds onder Melissant genoemde Kro- nings- en Boschpolder. Van een nieuw huis sloeg aan de voorkant het gehele dak af, zodat de bewoners een goed heenkomen moesten zoeken. Ook van een ander huis viel het dak in. Van een schuur werd bijna het gehele dak en de voorkant afgerukt. De muziektent werd bijna geheel afgebroken. Alle vissers waren thuis, zodat men geen mensenle vens had te betreuren. In Ouddorp werd van de in aanbouw zijnde vuurtoren aan het westhoofd de bovenste stelling er afgeslagen. Van P. Kooman werd een schuurtje omver gerukt, waarbij een geit het leven moest laten. Van K. Grinwis aan de Koolweg werd van zijn nieuwe woning een ge deelte tegen de grond geworpen, waarbij het gezin moest vluchten. De tent van Bakelaar sloeg totaal van de duinen, waarbij de stukken honderden meters in de lucht vlogen; bij Bennemeer was ook nog enige schade. De vissersvloot was thuis. Regen en wind komen de laatste dagen over ons eiland heen. En alhoewel het nog winter kan worden, zijn er al weer lenteboden waargeno men. Bijv. in de etalage van Textielhuis Modem in Ouddorp, waar de eerste bol len (breigaren) hun voorjaarskleurtjes laten zien. De wolvakken zien er al weer zo kleurig en fleurig uit, dat je denkt midden in het voorjaar te zitten. Bollen in katoen, halfkatoen en acryl strijden opm de meeste aandacht en popelen om verwerkt te worden tot truien en vesten, zoals ook in het nieuwe BREIBOEK vele kreaties staan. Deskundig personeel staat klaar om u bij uw voorjaarsplannen te adviseren. Kom voorjaarskleuren kijken in de wol vakken van Textielhuis Modern in Ouddorp Raadhuisstraat 17 (centrum), en ontdek opnieuw hoe fijn breien kan zijn. Veel ouders zitten met dezelfde vragen over opvoeding. Wellicht u ook? U kunt meedoen in een gespreksgroep onder leiding van een opvoedingsvoor lichtster, waarbij ingegaan wordt op uw vragen. Onderwerpen die aan de orde kunnen komen zijn: Spel en speelgoed. Koppigheid en de wil van de peuter. Straffen en belonen. Vragen over zindelijk worden, eten, slapen. U bent welkom op 15 en 22 februari, 1 en 8 maart in het Groene Kruisgebouw, Langeweg 72 in Middelharnis om 20.00 uur. Opgeven/inlichtingen bij de wijkverple ging, tel. (01870) 23 00 (tussen 13.00 en 14.00 uur). Omstreeks 17.30 uur stond men in Nieuwe Tonge in gespannen houding op de uitkijk naar het kruis en het haantje van de toren, dat geweldig heen en weer geslingerd werd en dat om 19.00 uur met een geweldig geraas naar beneden op de kerk stortte en waardoor een aantal palen van de omloop naar beneden kwamen; kerk en toren werden zwaar beschadigd. Op een paar plaatsen stort ten de muren van woningen zodanig in, dat de bewoners er 's nachts niet in kon den verblijven. Van een boerderij in de polder Klinkerland werd het halve dak van de schuur afgerukt. Van een huis en schuur werden zo'n 1450 dakpannen verbrijzeld. De boerde rij van Nachtegaal gelijkt een ruïne. In de polder Battenoord werden de bewo ners aangezegd dat zij moesten vluch ten, daar men een dijkdoorbraak vrees de. Uit de haven te Battenoord sloeg het scheepje van A. v. d. Ouden uit Oude Tonge los en zonk op het Krammer. De schipper en knecht, die met de dood voor ogen ruim drie uren in de boot vast zaten, konden worden gered. De avondtram uit Middelharnis kon het stationsemplacement van Ooitgensplaat niet bereiken. De passagiers werden aan de Langeweg afgezet en de reis werd gestaakt, omdat het verdere gedeelte onberijdbaar was. Zodanig hadden de woedende golven daar de tramweg ondermijnd, dat op sommige plaatsen de rails in de lucht gingen. Ook de Stei- gerdijk was deerlijk gehavend; vooral op het gedeelte van de dijk tussen het forti ficatiegebouwtje en de steiger was het een ware ruïne. Nadat het water reeds een heel eind was gezakt en haast ieder een, verzekerd, dat het gevaar geweken was, ging slapen, kwam van het Fort Prins Frederik de waarschuwing, dat ieder ogenblik de Weipolder kon onder lopen. In de dijk tegenover de brug van het Fort was door de daarover rollende golven een gat geslagen van ongeveer 18 meter lengte, waardoor het water met geweld in de fortgracht stroomde en reeds zo hoog gestegen was, dat het over de brug liep. De bezetting van het Fort had zijne maatregelen reeds genomen; de benedenlokalen waren ontruimd en verlaten, de manschappen hadden de bovenkwartieren betrokken en de poor ten waren gesloten en zo goed mogelijk tegen het indringen van het water beschermd. Kort daarop zakte het water en was daarmee dit onheil afgewend. Zondagmorgen bleek, dat van het in het buitenwater voor anker liggende vaar tuig 'Actueel' van Sliedrecht de opvaren den spoorloos waren. De lijken van schipper Lewenstein en zijn vrouw wer den de volgende dag aan de Noord- Brabantse kust opgevist. Ook de beide zoons vonden hun gbraf in de golven. In Den Bommel werd de openbare school met woning zwaar beschadigd door vier naar beneden stortende schoor stenen. Bij dhr. Mast kwam eveneens een schoorsteen naar beneden. Dit alles betekende echter niets bij hetgeen zon dagmorgen te zien kwam, aan de achter zijde van de woningen aan de Oostdijk. Daar had de hoge watervloed alles onder water gezet, zo zelfs, dat bij J. Mijs het water door de gang kwam en de Voorstraat afliep. Het water stond bijna gelijk met de dijk. Bij J. Melissant stortte hei wagenhuis in, waardoor een veewa- gen totaal werd vernield en alle kippen verdronken. Bij M. Melissant sloeg een gedeelte van de gevel uit de schuur weg; bij een paar verder opstaande woningen sloegen gaten in de gevels, terwijl overal de heiningen, schuurtjes en andere kleine opstallen weg spoelden. De scha de werd geschat op ƒ4.000,-. Bij de huizen aan de Zeedijk te Stad aan 't Haringvliet was de verwoesting en schade zeer aanzienlijk; daar werden varkenshokken en schuurtjes met al wat er in was stuk geslagen en wegge spoeld. De suikerbieten op de Kaai werden overal heen verspreid; een 40 last kwam in de haven terecht. Aan de Zeedijk bij L. Soldaat werd grote schade aangericht. Indien het water nog een halfuur op die hoogte was blijven staan, zou de polder zeker ingevloeid zijn. Ook in de dijk van de Nieuwe Stadse Polder zat een groot gat. Bij A. Stuurman viel een boom op het wagenhuis, dat instortte, het grootste gedeelte van het dak waaide weg. Het steigerhuisje was geheel ondermijnd en de steiger zelf ernstig beschadigd. Zon dag was het onmogelijk om in de kerk van de Ned. Herv. Gemeente een gods dienstoefening te houden, omdat het zo doorlekte, dat alle banken en kussens nat waren. Het orgel bleef van het water bevrijd. Het schip van A. P. A. Goumare belandde hoog en droog op de Kaai. Het achterschip lag op de Kaai, het voor schip op de dam naar het gors, het mid denschip hing over het water. Over Goedereede werd niet gerept. Uit: 'Vooruit' d.d. 04-10-1911 J. C. Both van vrijdag 9 februari 1990 t/m zondag 11 februari 1990 ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter van Kempen, tel. (01870) 27 10. Dirksiand - Herkingen - Melissant: van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur heeft dienst doktor H. O. Zoon, tel. (01877) 12 62. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 17.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter R. P. van Rijswijk, tel. (01879) 12 07. Ouddorp: W. J. Bron, A. J. Jansen, G. B. K. Steen- hof O. Nieuwlandseweg 27, tel. (1878) 13 12. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter R. J. Lassing, tel. (01874) 12 59. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooitgensplaat: van vrijdagavond 18.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter H. P. Maas, tel. (01871) 1269. Natuurgeneeskundige M. L. C. MASTENBROEK Middelharnis. Tel. (01870) 64 59 (zaterdagochtend van 11.00 tot 11.30 uur) APOTHEEK „MENHEERSE" Voorstraat 16Middelharnis Telefoon (01870) 36 66 J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.00 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.30 tot 11.30 uur en 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Spoedre- cepten kunnen via de dienstdoende arts in de overige uren altijd worden aan geboden. Inlichtingen via telefoonnummer 36 66; of via mededelingen dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tand arts du Toy van Hees, West Achterweg 32, Middelharnis, tel. (01870) 36 21 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. (01874) 24 41; L. Tjebbes, Middelharnis, tel. (01870) 29 66; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. (01870)28 97. WIJKVERPLEGING Wanneer u de wijkzuster nodig heeft, kunt u het wijkgebouw in uw woonplaats bellen: Achthuizen(01873) 14 40 Den Bommel(01871) 13 12 Dirksiand(01877) 15 00 Goedereede(01879) 12 67 Herkingen(01876) 2 24 Melissant(01877) 12 34 M'harnis/S'dijk(01870) 23 00 Nieuwe Tonge(01875) 13 90 Ooitgensplaat(01873) 13 10 Ouddorp(01878) 13 21 Oude Tonge(01874) 12 89 Stad a/h Haringvliet(01871) 23 01 Stellendam(01879) 12 96 Stichting MAATSCHAPPELIJK WERK „Goeree-Overflakkee" Jacob Banestraat 8a 3245 AJ Sommelsdijk Telefoon (01870) 51 66 Spreekuur: ma t/m vrij 9.00-10.00 uur Voor crisissituaties: ma t/m vrij 9.00-12.00 13.00-17.00 uur telefoon (01870) 51 66 Buiten kantooruren kunt u kontakt opnemen met de telefonische hulpdienst, telefoon (01880) 2 59 52. Stichting KRAAMCENTRUM „Haringvliet" Telefoon (01883) 100 00 Stichting Gezinsverzorging Spreekuren: maandag t/m vrijdagochtend 8.30-9.30 uur en alleen telefonisch van 13.00-14.00 uur. „Dirksiand",tel. (01877) 24 78 „Middelharnis-Sommelsdijk", Jacob Banestraat 8, Sommelsdijk tel. (01870) 28 84 „Goeree-Overflakkee" (Nieuwe Tonge, Stad en Oostflakkee) tel. (01874) 10 44 DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinehemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00- 17.00 uur in het dienstencentrum. Stichting Bejaardenwerk „MIDDELHARNIS" Tel. (01870) 33 66. St. Welzijnswerk voor Ouderen „OOSTFLAKKEE" Tel. (01871) 15 45 OPVANG van SLACHTOFFERS BIJ MISDRIJVEN en VERKEERSONGEVALLEN Postbus 273, MIDDELHARNIS Telefoon (01870) 35 55 Ned. M.S. Stichting afd. Goeree-Overflakkee Contact- Coördin ator: K. M. Schippers-Berghuis tel. (01879) 18 15 Vertrouwenstelefoon Ned. Patiënten Vereniging (01870) 21 74 (01878) 31 49 De 'klup', de stichting die aktiviteiten organiseert voor verstandelijk gehandi- kapten op dit eiland, is zo langzamer hand zijn aktiviteiten aan het uit breiden. Door de week heen worden er om de veertien dagen de volgende aktiviteiten georganiseerd: op maandag bowlen, op woensdag koken en op vrijdag de alge mene avonden. Met name voor deze algemene avonden zoekt de 'klup' nog vrijwilligers. Op deze avonden wordt er iedere keer weer iets anders gedaan, zoals bingo, knutselen, spelletjes, films, muziek, e.d. Een vijftal vrijwilligers begeleidt de deelnemers tij dens de aktiviteit. Sommigen komen iedere keer (dus om de veertien dagen), anderen komen eenmaal per maand. De avond vindt plaats in vormingscentrum 'de Proeftuin' te Middelharnis. Heb je belangstelling of wil je een keer komen kijken? Neem dan kontakt op met Cor Besuyen, telefoon (01870) 30 78 (werk). Dit voorjaar organiseert CNV jongeren organisatie weer een groot aantal cur sussen voor jongeren. Cursussen waar jongeren wat aan heb ben, waar ze verder mee kom en. Veel meer over alle cursussen valt te lezen in de cursuskrant 'DOE WAT'. Deze krant is aan te vragen bij de CNV jongerenorganisatie, tel. (030) 91 36 70 of (01100) 2 03 10 (beperkte oplage). Een greep uit het aanbod: - cursussen sociale vaardigheden zoals discussietechniek, onderhandelen, konflikthantering; - cursussen rond een thema zoals ar beidsrecht, milieu en werkgelegen heid en internationale solidariteit; - introductiecursussen over de vak bond; - cursussen voor scholieren, buiten landse jongeren en vrouwen. De cursussen van de CNV jongerenor ganisatie zijn bestemd voor jongeren tot 28 jaar. Een cursus volgen bij de CNV jongeren organisatie betekent enkele dagen hard werken. Veel praktijkoefeningen, vaak met be hulp van video, ruime aandacht voor theorie en natuurlijk veel gezelligheid. Alarmering Brandweer, Politie, Ambulance 06-11 „Geen spoed? bel het plaatselijke nummer". ALCOHOLPROBLEMEN Bel AA (Alcoholicus Anonymus) voor hulp en inf tel. (01883) 1 73 27 Ver. Reumapatiënten Goeree-Overflakkee e.o. Tel. (01879)24 88 Wijkvereniging 'De Zwaluw' te Som melsdijk organiseert op woensdag avond 14 maart a.s. in samenwerking met de Rijkspolitie Middelharnis een informatie-avond over inbraakpreven tie. De spreker van deze avond is dhr. E. Zuidermeer werkzaam op het bureau Middelharnis. Hij zal u diverse manieren tonen over inbraakpreventie d.m.v. vooriichtings- materiaal en een video-presentatie. Ook krijgt u de gelegenheid om vragen te stellen. Plaats: Sperwer 5 te Sommelsdijk. Aan vang: 20.00 uur. De zaal is open om 19.30 uur en de toegang is gratis. De afdeling Midden Flakkee van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen komt a.s. donderdag 15 fe bruari weer bijeen in het Diekhuus, 's avonds om kwart voor 8. Mevr. P. V. d. Velde-Berrevoets zal als Hoofd Wijkverpleegkundige vertellen over het werk van het Groene Kruis en met name ook aandacht besteden aan het probleem van de incontinentie. STAD AAN 'T HARINGVLIET Toneelavond voor ouderen Woensdag 21 februari a.s. wordt in 'Tref punt' de jaarlijkse toneelavond voor ouderen gehouden. De toneelvereniging Stad voert het stuk op 'Zo heeft menheer Gerre het gewild'. Aanvang 19.30 uur. Zaal open 18.30 uur. Toegang gratis. Op zaterdag 17 februari a.s. zal er D.V. weer een zang- en orgelavond worden gehouden in de Grote of St. Laurens kerk te Rotterdam. Aan deze avond zullen medewerken het Chr. Gem. Koor 'Song of Praise' o.l.v. Arie Pronk. De begeleiding van het koor berust bij Jan van Weelden. De begeleiding van de samenzang en het spelen van enige improvisaties op het Hoofdorgel is in handen van Aad van der Hoeven. Ds. L. Romein uit Rotterdam heeft wederom de leiding en zal een korte meditatie houden. De avond begint om 20.00 uur. De kerk is om 19.15 uur open. De toegang is vrij. Inlichtingen kunt u krijgen bij ds. L. Romein, tel. (010) 4 18 14 42 of bij mevr. A. v. d. Maarel, tel. (010) 4 51 75 60. Vlekken van chocolade, ketchup, koffie, thee of schoensmeer in vaste vloerbe dekking lopen altijd uit op een zichtbaar blijvende ramp. Vooral bij lichte kleu ren en gevoelige vloerbedekking zoals wollen berbers, bouclé en hoogpolige tapijten leidt zoiets tot blijvende ergernis. Dat komt, omdat een universeel vlekkenmiddel niet alle vlekken volledig de baas kan, waardoor er resten of kringen in het tapijt achterblijven. Dat probleem is opgelost dankzij Beckmann's Tapijt Tovenaar van Citin. Een serie van 4 speciale vlekoplossers waarmee men alle huishoudelijke rampjes definitief, direct maar ook na langere tijd, kan verwijderen zonder uit te spoelen. Of het nu gaat om bier, cola, jam, koffie, rode wijn, roet, thee, waskrijt of ei, er is altijd wel een Tapijt Tovenaar die dat aankan. Op de verpakking wordt verwe zen, welke van de vier men dient te gebruiken. ƒ9,95 bij elke drogisterij, stomerij, woninginrichter, doe-het-zelfzaak, super markt of warenhuis. De storm van 1911

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 10