EIIAIIDEn-rilEUWS Brandweer Ooitgensplaat benoemde Wim Raap als erelid Dubbel leed voor de leprapatiënt in Ethiopië, Stort Op giro 50500 Lepra zal ons zéker een zorg zijn! Intermezzo verslaat koploper Lenteboden? Sobere winst voor Good-Luck Wij zijn rentmeesters onzer goederen... Veel zaken behandeld en diplima 's uitgereikt Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding informatiebijeenkomst over straffen en belonen C.P.B. afd. Flakkee Jan Knape Mzn. In „Hotel Hobbel" werd vrijdagavond de jaarvergadering van de vrijwillige brandweer „Ooitgensplaat" gehouden. Voor het eerst sinds 1 december j.l. de nieuwe eigenaar, de familie Kesselaar het hotel van de fam. F.D. Poll heeft overgenomen. Alhoewel er vorig jaar weinig branden zijn geweest was de bespreking op deze avond optimaal. Wim Raap, 20 jaar brandweerman, nam afscheid en wer erelid. Vervolgens werden aan diverse korpsleden diploma's en certificaten uitgereikt. Nieuw korpslid geïnstalleerd Schuurbranden Kat in boom Goede voorlichting Diplomas Reis op 8 en 9 juni Rustig en overwogen Gemeente inhoudsplichtig Wanneer een oefening? Honger, blind en lepra erger knn je het niet treffen in Ethiopië. Als leprapatiënt word je daar gedwongen om overal achteraan in de rij te staan. Uw hulp is daarom dringend gebodeii. Voor maar 100 gulden kunt u een lepra patiënt al redden. Stort uw bijdrage op giro 50500 t.n.v. de Leprabestrijding in Amsterdam. Doe het nu. Vóór het te laat is Textielhuis Modern in Ouddorp VERVOLGVERHAAL Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape 2e Blad DINSDAG 6 FEBRUARI 1990 No. 5873 De voorzitter, de heer Kr. Braber, sprak in zijn welkomswoord een speciaal woord tot burgemeester, drs. C.M. de Vos en het nieuwe korpslid, de heer Ad Duim en zijn echtgenote Marian. Op één lid na is het gehele korps weer voltal- hg. Naar deze persoon wordt intensief gezocht. De nieuwe sekretaris Jan Dorsman (hij is Klaas van Ree opgevolgd) las de notu len van de vergadering van 3 februari 1989, die aldus werden vastgesteld. Volgens het jaarverslag is 1989 een rustig jaar geweest, alhoewel er toch het een en ander is gebeurd. Onder andere op 17 februari deed Kees Bal examen voor het Ie deel van de kur- sus H.B.T. te Delft, het 2e deel volgde op 13 maart te Dordrecht. Jaap Tiggelman volgde op 10 februari Klaas van Ree op als bevelvoerder. Onderbevelvoerder werd Aad Kamme- raad. Van Klaas van Ree werd op 31 maart officieel afscheid genomen als brandweerman. Er was een receptie in 't Centrum; aangeboden door het ge meentebestuur. Een 3e prijs behaalde het korps tijdens de selektiewedstrijd te Heerjansdam. De eerste brandmelding was op 5 mei voor een schuur op de sloperij. Op 10 mei vooreen schuurbrand aan de Kerksingel, die totaal verloren ging. De schuur daarnaast kon worden behou den. Krijn Braber en Jaap van Drongelen slaagden voor het examen Waarschu- wings-Verkenningsdienst in het kader van de Rampenbestrijding. Jan van Drongelen deed op 31 mei ten tamen voor onderbrandmeester. Assistentie werd verleend bij de wate roverlast op 26 juni wegens een wolk breuk. Den Bommel verleende hierbij de nodige hulp. Voor enkele klein branden werd uitge rukt; onder andere op 15 september voor het strandpaviljoen bij de Haringvliet- brug en nog een paar andere mel dingen. Drie leden van het korps trachtten op 7 december op de Voorstraat een kat uit een boom te halen, evenwel zonder resultaat. Twee dagen later kwam hij uit zichzelf naar beneden, springlevend. De laatste aktie was op 16 december met het schoonmaken van het wegdek Voor straat/Brandewijnstraat, na een breuk van de hoofdwaterleiding. Het verslag van de penningmeerster, Aad Kammeraad, is positief Het saldo bedrog 2210,10. Namens de kaskom- missie bracht Aad Kortewerg verslag uit en rapporteerde over een keurige boek houding met dank aan de penning meester. In de kaskommissie 1990 werden be noemd Aad Korteweg, Piet de Bonte en Rinus Leijdens. De voorzitter gaf hierna het woord aan burgemeester drs. C.M. de Vos. Spreker had de indruk dat de korpsen in alle dorpskernen minder uit moeten rukken. Mogelijk is de brandpreventie hiervan de oorzaak. De voorlichting via de media geeft aan de bevolking de nodige kennis van zaken. De nieuwe brandweerman Ad Duim werd door de burgemeester welkom geheten namens het gemeentebestuur en wenste hem een fijne tijd toe. „Eén van de markantste personen, Wim Raap, gaat het korps verlaten. Hij heeft altijd zich ten volle ingezet en hoofdzake lijk het onderhoud van de wagens voor zijn rekening genomen. Het gemeentebestuur heeft daar veel waardering voor", aldus de burgemeester. n' Jan v. Drongelen kreeg twee diploma's: het rijkscertificaat voor het module examen, organisatie onderbrandmees ter. Voor Kees Bal waren er drie diploma's: het rijkscertificaat voor het module examen (als hierboven genoemd) en dan als hoofd-brandwacht, preventie- funktionaris en repressie en organisa tie. Koos Dullemond en Rinus Leijdens werden onderscheiden met de vrijwilli- gersmedaille plus oorkonde van Hare Majesteit de Koningin wegens 15 jaar dienstverband. Rijksdiploma Waarschuwings- en Ver- kenningsdienst was bestemd voor de voorzitter. Krijn Braber. Hiermee was de burgemeester aan het eind van zijn uitreiking gekomen. De commandant Oostflakkee dhr. Jan Kamp uit Den Bommel feliciteerde zijn manschappen met alle diploma's en cer tificaten. Hij wees het korps op de nieuwe Arboweg en de opleidingen die hiermede verband houden. Veiligheid en kennis zijn een eerste vereiste en daarom is studie van de diverse taken van het grootste nut. Plaatselijk commandant Jaap Tiggel man had nog enkele wensen die hij richtte aan het adres van de burgemees ter en de heer Kamp. Het college van B en W werd bedankt voor de aanwezig heid bij de korpswedstrijden, wat een bemoediging is voor de manschappen. Het bestuur stelde de leden in kennis van de jaarlijkse reis die op 8 en 9 juni a.s. gehouden zal worden. Op 8 juni zal „De slag om Arnhem-tour" worden verreden. De overnachting is in Hotel Braams te Gieten. De tweede dag gaat het naar Barger Compascuum (Veenmuseum) en naar de kaarsenma- kerij te Emst. De voorzitter Krijn Braber richtte zich tot Wim Raap. De heer Raap, die 20 jaar lang lid is geweest van het korps, moet wegens de funktionele leeftijdsgrens afscheid nemen. Hij was 7 jaar tweede pompbediende en 7 jaar eerste pompbediende. Altijd rustig en overwogen ging Raap te werk", aldus Bra ber. Hij werd door de voorzitter hartelijk dankgezegd en onder een krachtig ap plaus werd Wim Raap benoemd tot erelid van de vereniging. Voor mevrouw Raap- Neels was er een prachtig boeket bloe men. De heer Raap wordt opgevolgd door Kees Bogerman als chauffeur-pompbe diende. Jaap Tiggelman sloot zich bij de woor den van de voorzitter aan en wees op de voorname funktie chauffeur-pompbe diende die Wim Raap voortreffelijk heeft vervuld. Een brandweerman is erg kwetsbaar, dat hebben we vorige week uit de krant vernomen, aldus Tiggelman, die Raap bedankte voor zijn volle inzet. De kol lega's uit Noordwijk lieten het leven tij dens het uitoefenen van hun gevaarlijk werk en dat vervulde het korps met deernis. De heer Raap bedankte voor het ere lidmaatschap en het cadeau en hij beloofde de brandweer niet te vergeten en de theorie-avonden zo af en toe te bezoeken. Het cadeau van het korps was een tin nen bord met inscriptie: ..Ter herinnering aan uw afscheid. Vrijwillige brandweer Ooitgensplaat. 1-4-1970 31-12-1989". Vervolgens werden in het bestuur herko zen Aad Kammeraad en Kees Boger man. die hun herbenoeming aanvaard den. In de rondvraag vroeg Aad Kammeraad hoe het zit met de uitkering van de ver gadering door de gemeente. Voorheen was dat in de maand juni en nu was het al januari. Commandant Kamp gaat er achterheen al heeft hij er al over ge reclameerd. Volgens Jaap Tiggelman is de gemeente inhoudsplichtig van de loonbelasting, etc. Nu moet onze penningmeester rond bij de leden om dit te innen en volgens Tiggelman is dit werk geen penning- meesterwerk. Het gaat over de inhou ding van enkele posten van de com mandant, chauffeur-pompbediende, etc. Het is een gemakkelijke weg voor de gemeente, en de inhouding is volgens de leden geen zaak van en voor het bestuur. Tiggelman verzocht de commandant de dank over te brengen aan de gemeente voor de attentie tijdens de jaarwisseling ontvangen. Kamp zegt dit toe. „Wanneer krijgt men een oefening met Den Bommel en Oude Tonge?", vroeg Jan Dorsman. Het is allang geleden, was zijn mening. Kamp zal deze vraag in overweging nemen. Het betreft een oefe ning in aanjaagverband. „Van het voor jaar gaan we er wat van maken", aldus de commandant. De oud-commandant van Oostflakkee, Wijnand van der Welle, feliciteerde de geslaagden en als het zo doorgaat hebben we binnenkort meer ere-leden dan gewone leden, aldus Van der Welle, die dat een goed teken vind en het getuigde van een goede teamgeest. De dames die de kantine schoonhou den, voor koffie zorgen en allerlei andere werkjes doen, werden door de voorzitter hartelijk bedankt en van een bloemetje of een ander geschenk voor zien. De voorzitter sloot hierna het officiële gedeelte van de avond en dankte allen die aan de bespreking hebben deelgeno men. Een vergadering die langer duurde dan voorheen. Wibautstraat 135,1097 DN Amsterdam. Afgelopen zaterdag speelde het tweede damesteam een belangrijke wedstrijd tegen de koploper. Kangoeroes 1. Aan beide zijden werd fel gestreden om elke punt. Intermezzo was in de beginfase beter en haalde de eerste set binnen met 15-7. Ook de tweede set, ging na een spannende eindstrijd met 16-14 naar de blauw-witten. Kangoeroes gaf zich nog niet gewonnen en won de derde set verra ^send met 15-5, zodat een vierde set noodzakelijk was. Intermezzo vocht v at het waard was om toch de twee ounten te pakken. Met 15-9 ging Je laatste set naar Dames 2. De voorlopige stand in de kompetitie is als volgt: 1. Kangoeroes 1i4-19 2. Ir ;rmezze 213-18 3. Volhdo 113-17 Overige uitslagen van de gespeelde wed strijden: Jongens Cl - Alexandria 23 - O Mini meisjes - Vovero 10 - 3 Mini mix 1 - DVO 10-3 Heren 3 - Kangoeroes 21 - 3 Jongens BI - MVC 23-0 Meisjes BI - Switch '89 11 - 3 Meisjes Cl - Spirit 10 - 3 Heren 1 - Kangoeroes 12 - 2 Dames 1 - Spirit 10-3 Dames 3 - Kangoeroes 33 - 1 Heren 2 - Switch '89 30 - 3 Dames 4 - Switch '89 32 - 2 Meisjes Al - Kangoeroes 10 - 3 Bernisse 1 - Mini mix 23 - O Volle)' Quick 1 - Meisjes A20-3 Meisjes A2 - Volley Quick3 - 1 Zaterdag 10 februari speelt Intermezzo thuis in de „Staver". Programma: 15.30 uur: Jongens Cl - DVO 1 Mini mix 1 - Mini mix 2 16.30 uur: Heren 3 - DVO 4 Meisjes Al - Volley Quick 1 Meisjes BI - DVO 2 Meisjes Cl - w Kwiek 1 18.00 uur: Heren 1 - Hou Stand 2 Dames 1 - Hou Stand 2 Dames 3 - De Drieslag 1 Meisjes A2 - Vovero 1 20.00 uur: Heren 2 - DDL 1 Dames 2 - Hou Stand 1 Dames 4 - DVO 4 Uitslag verloting: 1968; 353/; 2386; 1946; 2677; 2100; 1520; 1056. De prijzen zijn af te halen bij: B. Velt- man. Lijster 4, Sommelsdijk, 01870- 6108, Opvoeden is een levenskunst. De meeste tijd is het leuk en gezellig, maar soms Neem nu het straffen en belonen. Vooraf straffen is een onderwerp waar veel ouders vragen over hebben. Hoe voorkom je ongewenst gedrag? Som mige ouders gebruiken liever geen straf en zoeken naar andere mogelijkheden. Andere ouders vinden een straf op zijn tijd geen bezwaar. Met belonen bevorder je gewenst ge drag. Ook belonen kan vragen oproepen bij ouders. Leidt belonen tot omkoperij of verwennerij? Het Kruiswerk Zuidhollandse Eilanden organiseert qp donderdag 15 februari een informatie-avond over „Straffen en belonen van peuters en kleuters". Tijdens deze avond krijgt u informatie en praktische adviezen over het omgaan met het straffen en belonen van uw kind. De avond start om 20.00 uur in het kruis- gebouw aan de Beatrixlaan 1 te Melis sant. De toegang is 2,50. De toegangs prijs is inklusief koffie en folders. Meer informatie en aanmelding bij de wijk verpleging, tel. 01877-1234 (13.00 uur tot 14.00 uur). Regen en wind komen de laatste dagen over ons eiland heen. En alhoewel het nog winter kan worden, zijn er al weer lenteboden waargeno men. Bijv. in de etalage van Textielhuis Modern in Ouddorp, waar de eerste bol len (breigaren^ hun voorjaaiskleurtjes laten zien. De wolvakk- n zien er al weer zo kleung en fleurig uit, dat je denkt midden in het voorjaar te zitten. Bollen in katoen, halfkatoen en acryl strijden opm de meeste aandacht en popelen om verwerkt te worden tot truien en vesten, zoals ook m het nieuwe BREIBOEK vele kreaties staan. Deskundig personeel staat klaar om u bij uw voorjaarsplannen te adviseren. Kom voorjaarskleurcn kijken in de wol vakken van Raadhuisstraat 17 (centrum), en ontdek opnieuw hoe fijn breien kan zijn. De afdeling Flakkee van de C.P.B. (Chr. Plattelandsvrouwen Bond) hoopt a.s. donderdagavond 8 februari 's avonds half 8 in het Dienstencentrum weer een bijeenkomst te houden. De heer Ten Hage uit Sommelsdijk hoopt aan de hand van dia's een indruk te geven over het leven in Oost-Duits land. De eerste zaterdag in februari speelde Good-Luck 1 een thuiswedstrijd tegen Zwijndrecht 3. Zwijndrecht vertoeft in de onderste regionen en kon dus op papier worden geklopt door het veel hoger geklasseerde Good-Luck. Maar dan moet er nog altijd wel voor wor den gespeeld. De volle tribune zag een flitsende start van Good-Luck, in een hoog tempo werd de bal rond gespeeld en daar kwa men mooie combinaties uit. Dit spel leverde binnen 15 minunten al een riante 5-0 voorsprong op. Daarna zakte het spel wat in en liepen die combinaties niet meer zo goed. Het gat van de korf werd niet meer gevon den. Zwijndrecht kwam pas aan het eind van de eerste helft iets terug tot 5-2, met behulp van een dubieuze straf- worp. Na de rust begonnen beide ploegen ongewijzigd aan de tweede helft. Maar bij Good-Luck liep het vandaag niet soepel, er waren wat misverstanden en de vaart was eruit. Zwijndrecht liet ook zo af en toe een steekje vallen maar daar werd maar één keer van geprofiteerd toen de bal goed werd onderschept en heel mooi diep gespeeld naar het aanvalsvak. De echte zuiverheid was er niet vandaag en zo gingen veel goede kansen verloren. Gelukkig zat de verdediging wel goed dicht en kwam Zwijndrecht niet dichter bij dan drie doelpunten verschil. Via een afstandschot en een strafworp werd het 8-5. Door in de laatste minuten op bal bezit te spelen ontstond een mooie kans om de eindstand 9-5 te bepalen. Door deze winst blijft Good-Luck meespelen om de hoogste plaats op het erescha- vot. Scoreverloop: 1-0 en 2-0 B. Vis; 3-0 en 4-0 A. Mol; 5-0 en 6-3 B. Vis; 7-3 D. Boeter; 8- 4 J. v.d. Made; 9-5 B. Vis. Zaterdag a.s. wordt er om 14.30 uur in „De Staver" gestreden in een prestige- duel van Good-Luck tegen Korvo uit Oude Tonge. Laat deze altijd bijzondere wedstrijd niet ongezien aan u voorbij gaan. ;f,]f,jf,^^if,j^^j^,f,^jf,if.i^]f.^)f.if.jf.;f.^jf.if.if.:f.^i^^.if.if.if.^if.jf.jf.,f.if.:f.if.i^^jf.i^if.if,^i^^if,if,^^if,^jf,tf,i^ - 17 - Alleen als er brand was dan mocht het. Maar daar was bijna nooit brand, en als er nog eens brand was, dan was dat nooit onder het eten, maar altijd 's nachts als je op bed lag, en dan zag je er natuurlijk ook niets van. En zo kwam het, dat je van vader nooit van tafel mocht voordat ze allemaal klaar waren, en vader gele zen had en gedankt. „Toe moeder.... mag het".... „Maar Frans!".... Moeder deed verwonderd. „Waar is dat nodig voor?.... Het werk staat toch niet op je te wachten!".... „'k Heb zo'n haast!.... Mag het?.... Ja, 't mag".... En Frans wou zijn ogen al dichtdoen. „Welnee jongen, dat mag niet".... Ze begon te lachen. „We zijn toch nog niet klaar".... „Ik ben al lang klaar".... hield hij vol. „En Jan en Arie doen er zo lang over".... Boos keek hij naar de twee jongens. „Arie zit weer met zijn linkerhand te eten".... Arie deed vlug zijn vork in de andere hand voor dat moeder wat zeggen kon, en Jan bromde iets met een mond vol eten.... „De jongens moeten er nog van groeien", vond moeder. „Waarom heb je zo'n haast?".... vroeg Aagt. „Zeker nog gaan spelen!.... Een grote jongen, die 's zomers al in 't land gaat!".... Frans voelde de minachting in haar woorden, hij gaf er geen antwoord op. Boos keek hij haar aan. Waar bemoeide ze zich mee? „Rietje wil nog een aardappel".... zei moeder tegen Aagt, en haar ogen zeiden nog iets, dat Aagt wel begreep. „Ja.... aappel".... kraaide de kleine Rietje, en ze sloeg driftig met haar vorkje op de rand van haar tinnen bord. „Ja.... aappel".... Dan begon er een kleine ruzie tussen haar en Aagt, die moeders aandacht helemaal in beslag nam. Want Aagt wou dat kleine aardappeltje geven en Rietje had haar zinnen gezet op die hele grote. Moeder besliste het geschil en Aagt kreeg gelijk, het moest dat kleine aardappeltje zijn. „Je oogjes zijn groter dan je buikje".... vond moeder. Maar Rietje vond, dat ze nu niet meer wou eten, ze legde haar vork naast haar bord en keek dreigend naar het kleine aardappeltje, dat Aagt op haar bord had ge legd.... „Wil Rietje stout wezen?".... vroeg moeder be straffend. Frans had alle hoop reeds opgegeven, om nog op tijd bij school te kunnen zijn. De jongens waren nu natuurlijk weg. Hij zou maar niets meer aan moeder vragen, het was toch te laat. Hij moest het nu maar geduldig afwachten. Hij keek op de klok, het was kwart voor één. Het duurde nog lang voor dat het half twee zou zijn, en vóór die tijd zou hij Piet en Kees wel niet meer zien. Die vervelende jongens ook, waarom schoten ze niet op met het eten. Moest je naar Jan kijken, die zat nu zo maar geduldig af te neusen wat Rietje deed. Wat gaf hij daar nu om, daar was Aagt toch voor. Onder tafel schopte hij Jan tegen zijn benen. „Schiet op".... vermaande hij, zachtjes, zodat moeder het niet hoorde. „Waar bemoei je je mee?".... vroeg Jan. Hij begon weer te eten. Het vestigde moeders aandacht weer op zijn geval. „Wat heb je toch een haast, Frans?".... vroeg ze. „Och, zomaar".... Hij kleurde en keek verlegen voor zich. „Je hebt bijna niets gegeven ook",.... zei moeder bezorgd. „Wat scheelt er toch aan?".... Ze moest weer om gisteravond denken. „Niets".... jokte Frans. „Waarom wil je dan weg?".... hield moeder vol. „Och, zomaar".... Moeder keek hem aan en er was iets vreemds in haar blik waarvoor Frans zijn ogen moest neers laan. En hij moest ook weer aan gisteravond den ken. Hij vond het vervelend, dat moeder dat gevraagd had, want hij kon het tóch niet zeggen. Moeder vroeg gelukkig niets meer. „Och, zo maar", had hij moeder wijs proberen te maken, en het was gelogen, dat er niets was. Het was niet zomaar, dat hij zo graag van tafel wilde gaan, er was wel terdege iets. Zijn geweten joeg hem weg, hij moest naar school, hij moest van de jongens weten wat meester Van Doorn gezegd en gevraagd had. En hij hoopte weer, dat meester Van Doorn nu alles maar zou weten.... Dan was het voorbij.... Dan behoefde hij niet meer zo oneerlijk te zijn.... Maar wat dan?.... Angstig vroeg hij het zich af... Ja, wat dan?.... En ineens zag hij weer hoe ze de juffrouw uit school hadden weggedragen. Het was toch wel heel erg geweest.... Als hij er maar niet voor in de gevangenis zou moeten.... Dat zou toch kunnen!.... Moeder begon uit de Bijbel te lezen. Na het eten bleef hij stil op zijn stoel zitten. Hij was eigenlijk wel een beetje boos op moeder. Waarom mocht hij nu nooit eens van tafel weg? Andere jongens mochten dat wel. Nu was het natuurlijk veel te laat. Piet en Kees zouden al lang weg zijn. „Ik dacht, datje zo'n haast had?".... vroeg moeder lacheiid. „En nu blijf je zitten!".... Ze wachtte niet tot hij antwoord zou geven. Samen met Aagt begon ze de etensboel weg te rui men. Jan en Arie stoeiden over de vloer. Moeder verbood het. „Maak geen ongelukken", zei ze. „Als je wilt stoeien dan ga je maar naar buiten".... Ze lieten elkaar los.Jk kan mijn pet niet vinden", zei Arie. „Dan moet je maar weten waar je er mee blijft", vond moeder. „Je zit er toch niet op?".... Arie wou Frans aan zijn arm van de stoel trekken om te kijken. Frans gaf hem een duw: „Schiet op, vervelende jongen".... In het voorhuis riep Jan: „Hier is je pet al".... Samen holden ze naar buiten. „Je moet niet zo lelijk tegen je broertjes doen", vermaande moeder. „Foei".... Bezorgd keek ze naar Frans. Het werd stil in de kamer. In het kleine keukentje hoorde Frans hoe moeder bezig was met het afwassen van de borden. Aagt praatte druk met de kleine Rietje en haar stem klonk vermanend. Rietje had zeker weer het een of ander uitgevoerd. Toen zei moeder iets, maar hij luisterde niet meer. Door het beschilderde horretje keek hij naar bui ten. Het nauwe straatje lag stil. Aan de overkant stond een pakhuis. Uit de grauwe gevel stak een zware balk naar buiten. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5