EHAüDEfi-fiiEm/a Koor- en orgelagenda 1990 IN GESPREK MST.... J.S.F., Jachtservice 'Flakkee' heeft nieuwe eigenaar Schaken in Stellendam yanDron^elen Binnenvaart, een schone toekomst Informatie-avond zelf wijn maken A. S. V. d. Velde te Herkingen Fa. B. van Eek Zn. Computer Hobby Club 'Oude Tonge' Oostflakkee op boot 1990 Düsseldorf 3e Blad No. 5872 Deze rubriek beoogt een spreiding van de concertavonden te bewerk stelligen. Nu de eerste gegevens bekend zijn, kunnen de verschil lende zangverenigingen zich daarop richten. We hopen deze rubriek elke eerste vrijdag van iedere maand te plaatsen. Samen met dhr. A. S. r. d. Velde, 'Bram' voorz'n mede-Herkenaren, hebben we vorige week op een druilerige middag vanuit z'n bejaardenapparte ment aan de Klinkerlandseweg, wat berustend de sombere wereld ingekeken. Pas opgeknapt van een akelig griepje was hij wijselijk maar binnenshuis gebleven, maar vroeger, zo'n vijfenzestig jaar gele den zou deze man heel wat onstuimiger zijn geweest. Dan had'ie op een middag als deze nau welijks 't donker af kunnen wachten om als een Nimrod (een geweldige jager) Herkingens velden in te gaan, op verboden hazenjacht, want stropen deed'ie.... Z'n karig arbeidersloontje diende te worden aangevuld en Bram heeft zóveel hazen geschoten dat een vrachtwagen ze niet allemaal in één keer op zou kunnen laden, zo beweert'ie. MIDDELHARNIS - In de meest letterlijke zin hebben de nieuwe eigenaren van Jachtservice 'Flak- kee', in Middelharnis een stormach tig onthaal gehad. De wind waaide met orkaankracht toen Joop en Adèle van Dis hun neus buiten de deur van hun nieuw bezit staken, de langgerekte bedrijfsruimte met in pandige woning aan de Westhaven- dijk, heel dicht aan het Middel- harnisse havenkanaal. Door een technische fout volgt hier de rest van het verslag dat begint op de voorkant van het tweede blad. J/Fietsen, brommers, Y reparatie Op zaterdag 10 februari a.s. om 10.30 uur zal drs. H. Eversdijk, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de Christelijke Bond voor Onder nemers in de Binnenvaart (CBOB) het startschot geven voor een mani festatie onder het motto 'Binnen vaart, een schone toekomst'. Hij zal dit doen tijdens een pauze in een presentatie-concert door de Politie Harmonie-vereniging 'Hermandad'. VRIJDAG 2 FEBRUARI 1990 Vrijdag, 16 februari: Ned. Herv. Kerk - Middelhamis. Chr. Urker Visserskoor 'Crescendo' o.l.v. Meindert W. Kramer, Femmie van der Weg, sopraan; Kees van Len ten, bariton; Henk van Putten, orgel. Ten bate van Woord Daad: Straat kinderen onder Dak. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag, 24 februari: Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee; Ned. Herv. Kerk - Stad aan 't Haringvliet. Abram Bezuijen, orgel; Marcella Allart, hoorn. Aanvang 20.00 uur. Vrijdag, 16 maart: Ned. Herv. Kerk - Sommelsdijk. Orgel- en samenzangavond Woord Daad. Paul Kieviet, orgel; Ruud Lems, hobo. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag, 31 maart: Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Ned. Herv. Kerk - Sommelsdijk. Henk Verhoef, orgel; Tom Sol, bari ton. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag, 28 april: Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Ned. Herv. Kerk - Oude Tonge. Chr. Oratorium Ver. 'Middelharnis' o.l.v. Rinus Verhage. Piet Wiersma, orgel. Dritter Teil der Clavierubung, J. S. Bach (Grote Orgelmis). Aanvang 20.00 uur. Zaterdag, 30 juni: Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Ned. Herv. Kerk - Sommelsdijk. Cappella Amsterdam o.l.v. Daniel Reuss. Aanvang 20.00 uur. Vrijdag, 13 juli: Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Braderie-concert, Rooms Katholieke Kerk - Middel harnis. Paul Kieviet, orgel; Koperensemble uit 'Sempre Crescendo'. Aanvang 20.30 uur. Woensdag, 1 augustus: Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Zomerconcert. Gereformeerde Kerk - Ouddorp. Geert Bierling, clavecimbel. Annemarie van de Sijde, dwarsfluit. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag, 1 september: Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Rooms Katholieke Kerk - Oude Tonge. Jan Jongepier, organist te Leeuwar den. Aanvang 20.15 uur. Zaterdag, 22 september: Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee; Jubileumconcert. Ned. Herv. Kerk - Middelhamis. Arie J. Keijzer, organist te Dordrecht. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag, 20 oktober: Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Ned. Herv. Kerk - Oude Tonge. Orgelconcours in samenwerking met de Vereniging van Orgelvrienden. Jury: Kees van Eersel, organist te Goes en Stephen Taylor, organist te Utrecht. Aanvang 9 uur. 's Avonds concert door de juryleden Wijkver. 'de Zwaluw' te Sommelsdijk organiseert in samenwerking met slijte rij V. d. Velde een informatie-avond zelf wijn maken. Dhr. v. d. Velde vertelt deze avond over wijn in het algemeen en zal u duidelijk maken dat het zelf maken van wijn en bier gemakkelijker is dan u denkt. Dit kan namelijk door middel van basis pakketten. Deze en andere benodigdhe den zijn verkrijgbaar bij genoemde slijterij. Wijkver. 'de Zwaluw' en dhr. v. d. Velde hopen dat u er na deze info-avond een gezellige en leerzame hobby zult heb ben bijgekregen. Aanvang woensdag 7 februari, 20.00 uur. De zaal is open om 19.45 uur en de toe gang is gratis. Sperwer 5 te Sommelsdijk. en winnaars van het concours. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag, 17 november: Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Ned. Herv. Exodus- kerk - Sommelsdijk. Amsterdam Loeki Stardust Quartet. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag, 15 december: Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Kerstconcert. Ned. Herv. Kerk - Middelhamis. Chr. Oratorium Ver. 'Middelharnis' o.l.v. Rinus Verhage; Weihnachtsora- torium, J. S. Bach. Aanvang 20.00 uur. Zelfheeft'ie zich ook wel eens bijna 't haasje gevoeld, al had de dorpsveldwachter hem nog zó gewaarschuwd. Vanae- vend here ze op je!" zo had Wolfert hem laten weten, maar 'de geweldige' zo luidde z'n bijnaam was voor niks en nie mand bang. Half tien die avond pakte hij z'n geweer en z'n lichtbak, een carbid lamp van een ouwe motorfiets, en wéér trok hij de velden in waar hij zijn tegenpartijders aanwezig wist Bram vertrouwde op z'n reputatie en terecht „Laet 'n mar niet schrikke, want hie schiejtje zoa dóód", hoorde hij de een tegen de ander zeggen, zo dicht was 'ie ze genaderd en stroper Bram hoorde het gniffelend aan. Toch zou hij die avond nog moeten vluchten, zelfs door een brede watering waar'ie z'n belagers heeft afgeschud. Later hergroepeerden die zich op 't dorp en daar kwam Brammetje langs, in 't droge, nette pak en hij zei „ge'naevend heren De burgemeester eiste klaarheid. Waar hij vandaan kwam?" „Van Menheerse" jokte Bram, „'k bin bie Rein- goudt ge'weest" en zó verbijsterd was de burgemeester dat'ie belde, naar Reingoudt die de aanwezigheid van Bram beves tigde. Zo 'n afspraak hadden ze lang tevoren gemaakt, maar wist de burgemeester veel...? Vrij'uit ging'ie, deze Bram die voor elk haasje zes gulden maakte en ze op bestelling leverde. „Het stikte d'r van", zo ziet hij terug op de rijkdom van z'n jachtgronden.... Hij weet trouwens wat het is beschoten te worden. Dat over kwam hem op Kerstdag 1944 toen hij door de Duitsers op transport naar Duitsland was gesteld, en vele fiakkeeërs met hem. Engelse jagers bestookten de trein maar vóór 't zover was hadden Bram en z'n maat Teun Kalle de benen al geno men, dwars door een stukgeslagen ruit. Kalle had z'n hand verwond en Bram gebruikte het bloed om z'n gezicht te schminken, zó goed dat ze later in 't ziekenhuis van hem schrokken. Daar kwam hij pas nadat'ie aan een Duitser de weg had gevraagd: verwondelt, naar 't notziekenhaus" had'ie hem toegeroepen en de Duitser wees 'm de weg, en weer gniffelde „Bram de geweldige", die alleen maar een washandje nodig had om z'n verwondingen ongedaan te maken. Hij wist uit Duitse handen te blijven door zich in de dorpstoren te verschuilen, vlakbij 't kerkvolk dat - nooit zal hij 't vergeten -juist toen Ps. 118:6 aanhief: „Zij hadden mij omringd als bijen Dhr. v. d. Velde werd weer weggesmok- keld, reed met een boerenpetje met een boerenwagen naar de markt in Vriezenveen waar hij acht maanden op een onder duikadres verbleef en pas in juni 1945 weer thuis kwam. Hij hielp er zelfs een wagenmaker bij wie weleens een landwach- ter binnenstapte. Bram veinsde stok- en stokdoofte zijn, geen woord liet hij horen. Vroeger, thuis, was 'ie ook zo doof geweest voor de waarschu wingen van z'n moeder niet stiekem te gaan zwemmen en natuurlijk deed'ie het wél, om niet gezien te worden verweg van 't dorp, helemaal in het Battenoordse Spui, al op z'n 5e, ook al wist'ie dat hem thuis een pets met de vlakke kant van 't broodmes te wachten stond als hij net voor 't eten thuis kwam. Dat zwemmen heeft'ie altijd volgehouden, want heeft de dokter eens bevestigd: „da's enorm goed voor je". Met een zware longontsteking heeft hij eens in Dijkzigt gelegen. Roken, dat werd hem daar verboden en nooit meer heeft'ie een sigaretje aangeraakt terwijl 'ie er vroeger, op 't land, soms twee tegelijk had opgestoken, in elke mondhoek een. Maar zwemmen, dat heeft hij volgehouden, zelfs tot vorig jaar oktober toen het echt te koud werd. Bram, hij komt uit een gezin waarin 12 kinderen had kun nen zijn, maar 3 werden dood geboren en 3 stierven jong, zo ging dat vroeger. Toekomst was er nauwelijks: „....dat was je eigen juunschrepel", zo ziet Bram terug en die hing ook voor hém gereed, al toen hij schoolging. Vader v. d. Velde was kneuterboertje en er was op z'n 17 gemeten land werk te doen, zeker voor de kinderen want dat kostte niks anders dan dat dubbeltje zakgeld in de week. Vader zelf ploegde nog op z 'n 84e. Een sterk geslacht die v. d. Veldes, ook Bram. Hij bevestigt het aan z'n tanden mudden aardappels te heb ben opgetrokken, vanaf de grond met de hand zware balen kunstmest te hebben gelicht en wat'ie allemaal uit de schuitjes 'op kaoie' heeft gesjouwd, d'ruiténd'rinwantwerk heeft Abraham nooit geschuwd. Op z'n 15e kocht hij vooreen tientje een fiets, van buurman/ veldwachter v. d. Velden en op dat stalen ros heeft Bram de wereld ontdekt. Met z'n maats fietste hij op hoogdagen, via elk café'tje naar Ouddorp en zo is 't ook gekomen dat hij zijn Dirkslandse meisje kon ontmoeten. In Dirksland, toen ze met een vriendin haar rondjes liep zoals iedereen toen deed. Eerder in de week, toen Bram in 't land werkte had'ie al naar haar gezwaaid toen ze met een vriendin langsfietste. Zater dags is 't 'angeraekt', ook al had ze hem nog plagend 'Herke- nees' genoemd. „Joe bint een moppevreter" heeft'ie toen resoluut geantwoord en tussen die twee is 't helemaal goed gekomen. Sinds maart 1988 is dhr. v. d. Velde weduwnaar Over z'n leven kan hij smakelijk vertellen maar toen, op die dag, is 't eigenlijk opgehouden. „Die klap kom je niet te boven, da 's zo erg..„ A. J. G. Overigens zijn ze niet gekomen om van uit hun woning van het uitzicht op het jachthavenvertier te gaan genieten, ge wérkt moet er worden en daar zijn ze beiden gaarne toe bereid. Dhr. van Dis (geen familie van de flakkeese van Dis sen) heeft een groot deel van z'n 43- jarige leven doorgebracht op een zee gaande hopperzuiger die hem tot ver over Europa's grenzen voerde. Samen woonden ze soms in een ver buitenland en dat zou wat hen betreft hebben mogen duren als maar niet de baggerwe- reld met een teruggang te maken had gekregen. Bij het zoeken naar een ander middel van bestaan was één ding duide lijk, dat het alles met water te maken zou hebben. Aan de wal zou de ex-hopper- zuigerkaptein en de op een sleepboot geboren en grootgebrachte Adèle het maar moeilijk kunnen aarden, zo voor zagen ze. Samen zeilen ze al twaalf jaar, mede waarom de Vaarkrant van de Telegraaf op hun belangstelling rekenen mag en daarin vonden ze precies wat ze zoch- De wind gierde, maar naar buiten voor de foto, daar hoort een mens dal van varen houdt... ten. De vorige eigenaar Klaas de Groot had, om zijn bedrijf aan te bieden, met een klein advertentietje volstaan, maar van Dis zag 'm en toonde snel z'n interesse. Sinds 1 januari zijn ze de nieuwe eigenaren en inmiddels is er een 'plan van aktie'. Het bedrijf zal duidelijk worden geactiveerd, in alle afdelingen, zo nemen ze zich voor, meer verkoop van watersportartikelen en -kleding, meer reparaties, meer onderhoud, meer stalling, meer motoronderhoud, meer inbouw en meer schilderwerk, kortom, gewérkt gaat er worden. De voorwaarden daartoe zijn aan wezig, eerstens de goede wil daartoe, maar ook de accomodatie, met stalling, reparatiemogelijkheden, een winkel en buiten winterstalling en een kraan. De jachtmakelaardij wil dhr. van Dis aan z'n bezigheden toe gaan voegen. Ook dat ziet'ie zitten op z'n nieuwe Middelharnisse stek. Sinds ondergetekende gestopt is met roken, lijkt het alsof de punten zich aan eenrijgen. Het schijnt datje hersenen nu meer zuurstof krijgen en dat je meer ideeën krijgt. Tegen van Meenen bleek dit inderdaad: i.p.v. 1 e4 koos ik voor 1. P{3 hetgeen van Meenen toch wel een beetje verraste. Pionwinst en een dame en toren op de 7e rij werd teveel voor van Meenen; hij gaf de pijp aan Maarten (Who in the heil is Maarten?). Koese komt ook weer langzaam boven drijven: eerst werd Smit in het Siciliaans gevloerd terwijl Van Dongen juist tegen deze verdediging niets wist te bereiken. Ferd van Ast kwam weer in de buurt van de top-10 door de jongste van de Gebr. Tanis in een mooie aanvalspartij van het bord te zetten. Oh ja gelukkig heeft de burgemeester van Goedereede de 'risicowedstrijd' tus sen Stellendam en SOF (Oostflakkee) NIET verboden, al wordt voor de zeker heid wel een peleton ME in reserve gehouden. Meer over deze derby in een volgende aflevering, tenzij ik deze broe derstrijd niet overleef Dan zal BJB u hierover berichten. Uitslagen h.h. competitie d.d. 16-1-90 G. J. Zonneveld-H. van Meenen...! - O K. Tanis - W. van RossumO - 1 A. Roon - A. BollemanVi - Vi K. Hameeteman - M. Leijdens1 - O L. Koese - H. Smit1 - O Bekercompetitie 2e ronde: (vetgedrakte spelers bekeren verder) P. Tanis - J. van GurpO - 1 Westdijk 33-56 Middelharnis j\Tel. 01870-3035-2060 Zaterdagmiddag 3 februari om 13.30 uur is de computerclub weer aktief in d'Ouwe School, Schoolstraat 28 te Oude Tonge. Waar weer verschillende hobbyisten met hun computers bezig zijn en diverse toepassingen laten zien. Er is veel vrij copieerbare software (PD) aanwezig, wat gratis gecopieerd kan worden. En onze techneuten staan weer klaar voor de meeste vragen op com- puter-gebied. Dus kom ook en neem je computer mee! De kosten zijn 2,50 inclusief koffie. Inlichtingen bij: C. P. HARTOG, Tel. (01874) 25 76; St. Soc./Cuh. Vormingswerk 'Oostflakkee' afd. Oude Tonge. D. Hameeteman - H. van OostenbruggeO - 1 Uitslagen h.b. competitie d.d. 23-1-90 A Bolleman - W. van Rossum1 - O K. Hameeteman - H. van OostenbruggeO - 1 A Roon - G. J. ZonneveldVi - Vi H. Smit - K. Tanis1 - O R. van Dongen - L. KoeseVi - Vi R. Leydens - D. HameetemanO - 1 M. Leydens - H. Tanisafg. Afgebroken partijen 14e ronde: P. Tanis - F. van AstO - 1 F. de Boer - G. J. 7or(neve1dO - Bekercompetitie 2e ronde: D. Botma - H. van Meenen1 - O Loting Va finales bekercompetitie: H. van Oostenbrugge - W. van Rossum D. Botma - J. van Gurp K Tanis - R. van Dongen M. Leydens walk-over naar Vi fmale Uitslagen jeugdcompetitie: Thijs Leydens-Joost de NooyerO - 1 Jaap de Glopper - Jurriaan Holzenspies1 - O Hans van Veen - Philip Holzenspies1 - O Marja Middelkoop - Amber Leydens1 - O Uw schakende verslaggever G. J. Zonneveld Van 20 t/m 28 januari jl. werd in Düssel dorf de grootste watersporttentoonstel ling ter wereld gehouden, getiteld: Boot 1990 Düsseldorf Nederland trad op als partnerland, het geen betekende, dat ons land zich extra kon presenteren. Diverse provincies en regio's hebben van die mogelijkheid gebruik gemaakt. Daarbij behoorden Friesland, Zuid-Holland, Zeeland en het Rijnmondgebied. Ook het Natuur- en Recreatieschap 'De Grevelingen' heeft zich gepresenteerd. De gemeente Oostflakkee is lid van dit schap en heeft op zaterdag 27 januari jl. voor de stand van het Grevelingenschap extra aandacht getrokken. Burgemees ter drs. C. M. de Vos en wethouder C. L. M. de Wit hebben aan alle bezoekers van de stand een attentie aangeboden en wel een pakje witlof, afkomstig uit Oost flakkee. Dit iniatief is tot stand gekomen in nauwe samenwerking met de Veiling Zuid-Holland-Zuid te Barendrecht, die het voorstel van de gemeente aangreep als een goede mogelijkheid het produkt witlof in West-Duitsland te promoten. Er was veel belangstelling van de zijde van de bezoekers, die behalve witlof ook de nodige informatie meekregen over de gemeente, de regio en het Grevelingen schap. Kompiete woninginrichting Ooltgensplaat *-<fj 01873-1437 'Binnenvaart, een SCHONE toekomst' vraagt aandacht voor de grote toekomst mogelijkheden van de Nederlandse binnenvaart. Het binnenschip is om milieutechni sche redenen verre te verkiezen boven het vervoer over de weg of over het spoor. Het vervoer van goederen met de trein kost tweemaal zoveel energie als het vervoer van die goederen over water. Vervoer over de weg kost vijf maal meer energie dan vervoer per schip. De uit stoot van bijv. koolmonoxide is dan ook twee resp. vijf maal zo groot. De gevol gen voor het milieu zijn duidelijk. Daarom: binnenvaart, een schone toe komst. Ook in ander opzicht biedt de binnen vaart een schone toekomst. De bedrijfs tak Rijn- en binnenvaart heeft momen teel i.v.m. de gunstige ontwikkelingen en i.v.m. nieuwe bemanningsregelingen dringend behoefte aan personeel. In de toekomst zal de vraag naar personeel alleen maar toenemen. Deze vraag zal zich echter vooral toespitsen op ge schoold personeel. Daarom wordt tij dens de manifestatie ook voorlichting gegeven over de opleidingsmogelijk- heden. De opleidingen voor de bedrijfstak wor den op diverse manieren en op diverse iiiveau's verzorgd, bijv. Lager Beroeps onderwijs (vanaf 12 jaar). Middelbaar Beroepsonderwijs, Leerlingstelsel (va ren en leren), avondcursussen en schrif telijke cursussen. Bij de verschillende scholingsmogelijk- heden wordt zowel gewerkt aan de prak tijk als aan de theorie: niet alleen het ambachtelijke vakmanschap, maar ook de moderne technologieën krijgen de aandacht. Op 'Binnenvaart, een schone toekomst' zijn zeer veel bedrijven, instanties en belangengroepen die direct te maken hebben met de bedrijfstak vertegen woordigd. Het varieert van rederijen tot organisaties van particuliere onderne mers, van Rijkswaterstaat tot Rivierpoli tie Rotterdam, van scheepswerven tot uitgevers van vakbladen. Tevens is er een grote diversiteit in presentatie: stand materiaal, radarapparatuur, demonstra ties door zeeverkenners, electronische kaarten, materieel van pontonniers en duikers, veiligheidskleding, computers, videoprogramma's, scheepsmodellen, etc. etc. De manifestatie wordt gehouden op het terrein en in de gebouwen van de S.G. voor de Rijn- en binnenvaart en de kust vaart. Noorderhelling 25 (schuin tegen over het Feijenoord-stadion) te Rotter dam. De openingstijden zijn zaterdag 10 februari 10.00-16.00 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 9