EIÜVriDEII-niEUWS Schaken in Stellendam Voorverkoop Stelle bijna gezakt Winst Intermezzo 2 Wij zijn rentmeesters onzer goederen... HET KIJKVENSTER een huis CÏ3 verkopen... Makelaar Tamboer Jan Knape Mzn. No. 5872 ingcj? - Vloeken - Literatuur - Het onderwijs Alg. vergadering Oranjever. 'Dirksland' Uitslagen Damvereniging 'Denk en Zet' d.d. 29 januari 1990 Beste schaakvrienden en schaakvriendinnen Doe mee! voor een schoner milieu!! AKTIE ZUINIG STOKEN Vanaf maandag zijn de kaarten (pro gramma's) voor de uitvoering van het Urkervisserskoor 'Crescendo', die op vrijdagavond 16 februari in de Hervormde Kerk te Middelharnis zal plaatsvinden bij de comitéleden van Woord Daad verkrijgbaar. De toegangsprijs is 5,- voor volwasse nen en 2,50 voor kinderen tot 12 jaar tot dekking van de kosten. I tmmmmfim VERVOLGVERHAAL - 16 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape 2e Blad VRIJDAG 2 FEBRUARI 1990 blik op kerk en samenlevi Nederland is een vloekende natie. Dat is de bedenkelijke reputatie die we hebben in het buitenland. „Hij kan vloeken als een Hollander", blijkt men over onze grenzen te zeggen.... Dat alléén al spreekt boekdelen. Overal wordt ge vloekt: in fabrieken, in werkplaatsen, in kazernes, op scholen, in openbare ver voermiddelen, en ga zomaar door. Het schijnt een onuitroeibaar kwaad te zijn, dat soms onnadenkend bedreven wordt. Wanneer iemand aangesproken wordt op dat zinloze en zondige misbruik van Gods Naam, dan kan men heel gemak kelijk de reaktie krijgen: „Vloek ik dan?" Wat is vloeken eigenlijk? Ik vond ergens de volgende definitie: „Het misbruiken van Gods Naam door hem te bezigen om, zonder aan de heiligheid van die Naam te denken, aan eigen worden kracht bij te zetten". Zo bekeken wordt er veel méér gevloekt dan alleen door het gebruik van zware krachttermen en schijnbaar minder onschuldige bastaardvloeken. De Naam van God ijdel, dus zinloos ge bruiken, is ook mogelijk in het gebed. Wanneer die Naam bijvoorbeeld telkens wordt herhaald, als stoplap en om tijd te winnen. Maar we vloeken evengoed als we onder een christelijke naam een onchristelijk leven leiden. In ieder geval zou het goed zijn voortdu rend te bedenken wat de Heidelbergse Catechismus opmerkt bij de behande ling van het derde gebod: „Er is geen zonde die God meer vertoornt dan de lastering van Zijn Naam". En ook, dat we met stilzwijgen en toezien ons aan de zonde van anderen mede schuldig maken. Die laatste gedachte ligt ten grondslag aan een boekje dat geschreven werd door Hans Werkman en uitgegeven werd door Buyten en Schipperheyn, in samenwerking met de Bond tegen het Vloeken. Het draagt als titel: „Vloeken in de moderne literatuur". Terecht zegt de auteur: „In veel moderne literatuur is God afwezig, maar Zijn Naam is als lege huid achtergebleven, en doet dienst als opvulsel of om een verfoeide situatie aan te duiden. Dit gebeurt in de literatuur echter niet alleen als werkelijkheidsweergave, het kan ook een bewuste keuze van de auteur zijn op een moment dat hij evengoed een andere keuze had kunnen doen". Het is goed dat de aandacht eens wordt gevestigd op het feit dat er in moderne boeken zoveel wordt gevloekt, al betwij felen we of bovengenoemde brochure op schrijvers en uitgevers veel indruk zal maken. Nü al schreef Wim Zaal in Else vier - naast ook wel een paar waarde rende woorden - dat de Bond tegen het Vloeken gevaar loopt „een kruistocht tegen de persvrijheid" te gaan houden... Boeken waarin wordt gevloekt hoef je niet te lezen, denkt iemand misschien. Dat is maar tot op zekere hoogte waar. Onze jongeren moeten „lezen voor de lijst". Op hun literatuurlijst staat vaak een aantal moderne romans waar ze niet omheen kunnen. Ook in dat opzicht is de schoolkeuze van groot belang, want positief-christelijke scholen zullen ook met hun principe rekening houden bij de samenstelling van de lijst. Maar de hele moderne literatuur negeren is nu eenmaal op elke school onmogelijk. Waarnemer Maandag 12 februari hoopt de Oranje- ver. 'Dirksland' zijn jaarlijkse algemene vergadering te houden, 's avonds 8 uur in het Ver.gebouw 'de Schakel'. Op de agenda staat o.a. bestuursverkie- zing i.v.m. het aftreden en niet meer her kiesbaar zijn van mevr. J. Knöps-de Jongh en de heren W. Tanis en F. van Moorsel. Als nieuwe bestuursleden wor den voorgedragen de dames mevr. H. Verboom, J. de Visser en dhr. G. R. Helmreich. Ook zal deze avond het programma voor Koninginnedag worden bespro ken. Afdeling I I. Mackloet - P. Leroy1 - 1 I. Koese - C. Spee1 - 1 Afdeling III H. Noordijk - J. Holleman1 - 1 J. Verbiest - G. Zaaijer2 - O C. V. d. Groef- L. van Erkel1 - 1 A van Heumen - J. v. d. Kooij2 - O Afdeling IV R. Jacobs - D. Peeman2 - O P. van Groningen-A.v.d.SluijsO - 2 H. Schellevis - J. A Gebuis2 - O J. K. de Rooij - J. GroenendijkO - 2 D.E.Z. - 's-Gravenpolder8 - 8 Zwemclub 'de Stelle' was zich bewust dat ze afgelopen zaterdag voor een zware taak stond. Ze moest in Leerdam een voorsprong van slechts 19 punten verdedigen in de derde wedstrijd van de 4-kamp tussen de Linge (Leerdam), PCG (Gorinchem), den Doorn (Alm- kerk/Nieuwendijk) en de Stelle (Stel- lendam). De Stellendammers deden goed hun best en waren dan ook keer op keer voor aan in de uitslagen te vinden. Voor het ploegenklassement telde de beste twee per vereniging per programmanummer. Dat was nu net wat voor de Stelle funest was. Ze hadden namelijk niet in alle leeftijdsgroepen genoeg deelnemers aan de start en daardoor gingen kostbare punten verloren, kostbare punten die naaste concurrent derfDoorn wel wist te behalen. Dat de Stelle wel sterk was in de leef tijdsgroepen waarin ze deelnemers had bewijst onderstaande lijst van ereplaat sen: Saskia Jansen (2x Ie), Wessel Schip pers (Ie en 2e), Annemarie Klepper (Ie), Johan 't Mannetje (2x Ie), Reinier Kie viet (Ie en 2e), Carolien Jansen (Ie), Lenneke Riemens (Ie), Kees Akershoek (Ie en 2e), Ninja Bakelaar (2e), Bianca de Vogel (2e), Anton van Koppen (2e), Corina 't Mannetje (2x 2e), Geke Blok land (2e), Bianca Breen (3e), Gerrit Koese (3e), Martha Vlielander (3e) en Tony 't Mannetje (3e). Haar 0.43.0 op de 50 mtr. schoolslag leverde Geke Blokland niet alleen een tweede plaats op, maar betekende tevens dat ze het clubrecord op deze afstand Plotsklaps is mij alles duidelijk gewor den. Schaken is geen zuivere weerspie geling van het talent, schaken is niet primair afhankelijk van geheugen en/ ofa intellectuele capaciteit, schaken is geen uiting van het exacte. De waarheid werd mij geopenbaard tijdens het Hoog- ovensschaaktournooi, in de persoon van de schaker Victor Kortchnoi: scha ken is gekanaliseerde energie!!! De samengebalde energie kan tot een on weerstaanbare kracht uitgroeien waarte gen slechts de onverzettelijkheid kans van slagen biedt. Zoiets zagen we ook in de recente WK-matches. Voor degene(n) die deze uitweiding niet begrijpen, het staat allemaal in verband met mijn betrekkelijk falen in de RSB- competitie Q/i uit 4). Sinds ik als brave arbeidszame burger door het leven ga is mijn slagkracht in het schaakspel im mers afgenomen. Als schaker dient men zoveel mogelijk energie te mobiliseren voor 'de goede zaak'. Men denke hieraan direct aan Fischer, de sterkste speler aller tijden, maar ook het prototype van de 'Nur- schachspieler'. Nu begrijp ik de bij tijd en wijle zuchtende clubgenoten 'die het niet meer op kunnen brengen'. Alleen monomanie heeft kans van slagen!! Goed wederom genoeg gefilosofeerd, terug naar de competitie. Botma, de kop loper, kwam op het moment van schrij ven slechts lx in aktie; voor de beker werd gewonnen van van Meenen, al moest Botma toegeven geheel verloren te hebben gestaan, Tsja, Hans je wordt weer bedankt; had ik een mooie kop in mijn gedachten voor dit artikel, geef je een toren weg. Zo krijg je nooit goede kopyü Van Oostenbrugge versloeg achtereen volgens de gebr. Hameeteman. Eerst werd Dimmen uit de beker geknikkerd, en voor de huishoudelijke werd Krijn verrast door de openingskeuze van zwart (Frans), wankelde in het midden- spel, en werd vervolgens in het eindspel definitief uitgeteld. Met Van Rossum is het een beetje kwak kelen op dit moment. Tegen Tanis werd weliswaar gewonnen, ondanks een ver loren stuk in de opening (Aljechin) maar tegen Bolleman werd hij wel heel hard van het bord gezet. Dat heb je als je van die dubieuze openingen als de Aljechin-verdediging speelt, of zou het aanstaande vaderschap hem parten spelen? Roon doet het daarentegen rustig aan; met wit bereikte hij tweemaal een pret tige stelling tegen resp. Bolleman en Zonneveld maar kwam niet verder dan twee puntendelingen. De analyse ach- voor meisjes onder de 16 jaar had verbeterd! Ondanks al deze inspanning moest de Stelle toch toezien dat den Doorn meer punten had gescoord in deze wedstrijd. Het leek erop dat ze ook de leiding na drie wedstrijden hadden overgenomen, maar na korrektie bleek dat niet het geval en bleef deze tegenvaller de Stelle dus bespaard. Maar in de volgende en laatste wedstrijd (10 februari a.s. in Gorinchem) zal het nog veel zwaar wor den voor de Stellendammers. De wed strijd van afgelopen zaterdag eindigde als volg: den Doorn287 de Stelle280 de Linge196 punten punten punten 1. 2. 3. 4. PCG179 punten De Stelle heeft haar voorsprong dus danig zien slinken en het is dus maar de vraag of ze in de laatste wedstrijd de lei ding nog zal kunnen behouden! De stand na drie wedstrijden: 1. de Stelle884 punten 2. den Doorn872 punten 3. PCG630 punten 4. de Linge424 punten teraf gaf Roon twee maal gelijk, en waarom zou je je 6e plaats in gevaar brengen? Tanis is de verrassing dit seizoen; een keurige plaats binnen de top 10, maar de afgelopen weken gold ook voor hem de aloude wet 'It 's hard at the top'. Twee maal verlies; na een nul tegen van Ros sum nu ook een nul tegen Smit. Het aangenomen Dame-gambiet bleek het juiste wapen te zijn voor Tanis, maar dan moetje vervolgens geen stuk wegge ven Kees!! Met de winst had Smit geen moeite. met optimaal resultaat Tel. 01870-3477 De tabel voor de week van: 22 januari t.e.m. 28 januari 1990 Normaal jaar- Weekstreef- Totaal streef- verbruik verbruik verbruik 500 m" 14 m^ 185 m' 600 m= 17 m= 223 m' 700 m' 20 m' 261 m= 800 m» 23 m= 297 m» 900 m= 26 m' 336 m' 1000 m» 29 m= 372 m= 1100 m' 32 m' 413 m' 1200 m= 35 m= 448 m= 1300 m' 38 m' 487 m' 1400 m' 40 m» 524 m' 1500 m' 43 m' 560 m= 1600 m" 46 m^ 599 m' 1700 m= 49 m= 637 m= 1800 m= 52 m' 675 m= 1900 m= 55 m^ 712 m' 2000 m= 58 m' 751 m= 2200 m= 64 m= 828 m3 2400 m= 70 m= 902 m= 2600 m= 76 m' 976 m= 2800 m= 82 m' 1056 m= 3000 m' 88 m= 1129 m= 3500 m= 103 m= 1321 m^ 4000 m^ 118 m» 1511 m' 4500 m'' 133 m= 1703 m= 5000 m' 148 m" 1892 m^ 5500 m^ 163 m= 2081 m= 6000 m= 178 m' 2271 m' Weergegevens Valkenburg Z-H berekeningsmodel NV. GEB ZHW Weersomstandigheden: Afgelopen week lag de buitentemperatuur aanzienlijk boven het normale niveau, de w/ind viras echter stormachtig. TIP VAN DE WEEK: Heel wat kubs gas minder met dakisolatie. Uw energiebedrijf weet hoeveel. Daarnaast wordt er een kollekte ge houden. De netto-opbrengst komt ten goede aan het projekt Straatkinderen Onder Dak. Het gaat hierbij om de opvang van kin deren in Manilla, wier dagelijks leven bestaat uit prostitutie, roven, stelen en bedelen. Woord Daad heeft een huis gehuurd, waar een ouderechtpaar aan 13 van deze kinderen leiding geeft. Ze zijn geheel intern en genieten een volle dige verzorging. Het programma omvat: bijbels onderricht, medische verzorging, recreatie. Ook wordt hun de mogelijk heid geboden een school te bezoeken. Ze krijgen schoolbenodigdheden en kleding. Gezocht wordt naar meer accomodatie. Helpt u 'zoeken'? In de huidige omvang kost het projekt ƒ32.000,-. De Zangavong begint om half acht. De kerk gaat om zeven uur open. Voor zover er nog kaarten beschikbaar zijn, zijn ze op de avond van de uitvoe ring te verkrijgen bij de ingang van de kerk. De voorverkoop vindt plaats op de volgende adressen: Ouddorp: W. G. A. de Winter, Hermansweg 17; Goedereede: M. van Heest, Doelweg 11; Stellendam; Mevr. S. Hameeteman, Schoolstraat 64; Melissant: J. J. Menheere, Fabiusstraat 63; Dirksland: Mevr. H. E. Ebbers, Molenzicht 31; Herkingen; A. van Eist, Deltastraat 20; Sommelsdijk: Mevr. K. Mulder, Azaleastraat 19; Mevr. A A. H. Hamelink, Specht 12; Middelharnis: D. van Spronsen, Rembrandtlaan 8; J. P. de Bakker, Berkenhof 6; Nieuwe Tonge: C. J. Arensman, Burg. Overdorpstraat 10; Oude Tonge: Mevr. A. de Vos, Kolfweg 15; Ooltgensplaat: Mevr. J. Oosterlee, Veerweg 1 Den Bommel: Mevr. G. Osseweyer, Tilsedijk 5; Stad aan 't Haringvliet; L. J. Visser, Molendijk 48; of telefonisch bij J. van Hoorn (01870)25 60. Afgelopen zaterdag speelde het tweede damesteam tegen Rabo/Krimpen 2. Intermezzo kwam in de eerste set al snel op voorsprong, dankzij een goede ser vice en won deze met 15-10. Hiermee was de basis gelegd voor de uiteindelijke 'walk-over' in drie sets. Heren 3 had aan Ibis 4 een goede tegen stander. De strijd ging gelijk op, maar Intermezzo speelde het spelletje geva rieerder wat resulteerde in een 3-1 overwinning. Overige uitslagen: Geervliet 1 - Meisjes Cl2 - 2 Kangoeroes 1 - Mini meisjes3 - 1 Rabo/Krimpen 2 - Dames 20 - 3 Geervliet 1 - Dames 33 - O Alexandria 1 -Jongens BI3 - O Ibis 1 - Mini jongens3 - 1 Ibis 1 - Mini mix 21 - 3 DVO 1 - Mini mix 11 - 3 Ekspalvo 2 - Dames 1 Volley/ASSVDB 1 - Meisjes B1....1 - 3 Schovocomca 2 - Heren 12 - 2 vv Kwiek 1 - Jongens ClO - 3 Ibis 4 - Heren 3 Volley/ASSVDB 1 - Heren 23 - 1 Zaterdag 3 februari speelt Intermezzo thuis in 'de Staver'. Programma: 10.00 uur: Jongens Cl - Alexandria 2 Mini meisjes - Vovero 1 Mini mix 1 - DVO 1 11.00 uur; Heren 3 - Kangoeroes 2 Jongens BI - MVC 2 Meisjes BI - Switch '89 1 Meisjes Cl - Spirit 1 12.30 uur: Heren 1 - Kangoeroes 1 Dames 1 - Spirit 1 Dames 3 - Kangoeroes 3 14.30 uur Heren 2 - Switch '89 3 Dames 2 - Kangoeroes 1 Dames 4 - Switch '89 3 15.00 uur Meisjes Al - Kangoeroes 1 Om 13.30 uur zal de trekking van de lote rij plaatsvinden. l^l^^l^l^l^l^l^'^*>^'^l^*'^¥*¥*¥¥**¥¥***¥'^¥^'^>^'^'^'^■'^'^'^^■4■¥■**>^¥4■*¥'^***'^****¥¥*'^'^4■¥¥*4■***4■*^ Kees slaakte een zucht van verlichting toen hij goed en wel op de stoep stond. Dat was wat geweest!.... Hij was boos op Frans en op Piet, zij met hun streek om die gaskraan dicht te draaien! Als ze weer eens een plan hadden, dan moch ten ze hem er buiten laten. Hij was boos op zichzelf, dat hij er aan mee had wil len doen. En dat hij zo dom was geweest om over die jongens te praten, die hij bij school gezien had. Waarom had hij dat eigenlijk gedaan? Hij wist het niet precies meer. Hij gaf er niet om ook. Hij was buiten.... Hij wou het op een lopen zetten naar huis toe. Moeder zou wel denken, dat hij school had moeten blijven. Hij kon wel op een standje rekenen. Piet kwam achter hem de deur uit. Hij frommelde nog met zijn pet in zijn handen. „Lompe ezel", begon Piet dadelijk. Hij schrok van zijn eigen uitval en keek achter zich of de meester het niet gehoord kon hebben, maar de gang was leeg. „Heb jij even de zaak verknoeid met je vertelsels!".... „Wel?".... vroeg Kees. „Nou".... Piet schokte verachtelijk met zijn hoofd. „Als je dat nog niet begrijpt!".... En Kees begreep wel wat, maar precies begreep hij het toch nog niet. Hij wist eigenlijk niet eens meer wat hij daarnet zoal tegen de meester verteld had. Meester Van Doom had ook zó gevraagd.... Langzaam liepen ze de straat in, zwijgend. Eindelijk begon Piet weer, woedend: „Je hebt de zaak lelijk verknoeid, hoor, wat ik je zeg!".... En andermaal vroeg Kees met een onschuldig gezicht: „Wel?".... Het klonk wel wat benauwd nu. „Jó, als ze nou gaan zetten tegen Verstraten, dat Pau het gedaan heeft, dan komt het toch uit, dat die er part noch deel aan heeft, begrijp je dat nu niet?".... Hij zei het minachtend. Dat Kees dat nu niet snapte!.... „Nou, dan weten ze toch nog niet wie het dan wèl gedaan heeft!".... „O, of Verstraten dat niet uit zal zoeken!.... Hij heeft tóch zo'n hekel aan de christelijke school.... Zagjehiet, datde meester lachte.... Ik zag het wel, al dacht hij natuurlijk van niet.... En ik begreep het wel ook.... Hij vindt het wel goed, dat Pau Ver straten het gedaan heeft!".... Kees werd er stil van. Hij begon er iets van te begrijpen, dat het wel eens verkeerd kon gaan. Maar het stelde hem gerust, dat hij alleen maar op het hoekje gestaan had, om te waarschuwen als de meester soms kwam. Hij zei het ook tegen Piet: „Jij hebt het licht uitgedraaid, Piet.... Ik ben er met mijn handen niet aan geweest".... „Maar Frans is er over begonnen".... Piet werd ineens weer onaangenaam herinnerd aan het hoofdaandeel, dat hij in de zaak had. „Nou, jullie samen dan.... Maar ik heb in elk geval niets gedaan!".... „Dat zul je gewaar worden!".... Er kwam een vreemde trek op Piet's gezicht. „Als ik er in ga, dan jij ook, daar moet je op rekenen".... Kees bleef staan. Hij balde zijn vuisten alsof hij wou gaan vechten. „Ik heb alleen maar op het hoekje gestaan, jo!".... „Nou, dat is net genoeg, zeg.... En dan je gelieg!".... Piet begon te lachen met leedvermaak. Daar wou die Kees er tussen uit knijpen.... „Je had gister avond je snuit moeten houden, ezel.... Wat moest je nou liegen, datje bij de school geweest was?".... Kees haalde zijn schouders op, hij wist het ook niet. „Waar was dat nou nodig voor?".... hield Piet vol. „Je was er net zo min geweest als ik".... Hij zei het met diepe minachting. Kees gaf geen antwoord. Piet vervolgde: „Je wou natuurlijk weer de man zijn, hé!.... Als er praatjes te verkopen zijn.... ja, dan ben je de man.... Je dacht zeker, dat je er het vaderland mee zou redden.... Maar je moet het eens achterop kijken, dan zul je zien waar het op uitloopt.... 't Is maar een kwestie van een paar dagen.... en dan hangen we.... alle drie.... jij net zo goed.... Door jouw schuld, want als je dat niet gezegd had!".... Kees schokte verachtelijk met zijn hoofd, alsof het hem niet schelen kon. Zwijgend liepen ze verder.... Ineens kwam Piet vlak naast hem lopen. Hij legde zijn arm vertrouwelijk op Kees' schouder. „Zeg.... ik weet wat".... begon hij. Onwillig schudde Kees de leunende arm van zijn schouder. „Wat dan?".... vroeg hij toch, nieuws gierig. Piet keek om zich heen, schuw, alsof hij een geheim ging vertellen, dat niemand horen mocht. Kees luisterde, eerst met tegenzin. Wat had Piet nu weer? Maar zijn belangstelling groeide snel, het was toch niet zo dom wat Piet wilde. Ze bleven stil staan om te overleggen, de hoofden vlak bij elkander. En telkens knikte Kees, dat hij het met Piet eens was.... Ja, zo zou het gaan.... zo kon het werkelijk nog goed komen.... ZESDE HOOFDSTUK 1^ ^J"oeder, mag ik al danken?'.... Frans l^/l vouwde zijn handen bij voorbaat A. T -M-samen, hoewel hij toch weten kon, dat moeder dat alleen toestond als er zeer drin gende redenen werden aangevoerd. Hij had onder het eten bij zichzelf overlegd, dat de jon gens nu nog in school zouden zijn, en als hij nu direct weg mocht en dan hard ging lopen, dan kon hij ze misschien juist nog treffen als ze buiten kwamen. Moeder hoorde hem niet. Ze had het zo druk met iedereen te helpen en over alles toezicht te hou den. Telkens moest ze Jan vermanen, dat hij zijn mond moest houden, want Jan zat altijd druk te praten onder het eten, en als dan iedereen klaar was wou hij beginnen. En Arie kreeg van moeder nu en dan een tik op zijn vingers met haar vork; omdat hij met zijn linkerhand zat te eten. Dat mocht niet dat vond moeder niet fatsoenlijk. En de kleine Rietje zat te kraaien en met haar eten te morsen. Soms vocht ze met Aagt, die naast haar zat. Aagt moest kleine Rietje altijd helpen bij het eten, maar dikwijls moest moeder de kleine woel water vermanen, omdat ze meestal heel anders wou dan Aagt. Frans moest het nog eens vragen: „Mag ik al dan ken, moeder?".... „Al danken, kind?.... Daar is toch geen brand?".... Dat vroeg vader altijd en dan lachten hij. Van vader mocht het nooit. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5