EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 Grijsoordse Schetsen NIEUWS VOORPROEFJE De visafslag en de visbank van Middelharnis f u uit de Kerken DIA-AVOND s 1 L f. 'Heivoet' presenteert wereldprimeur No. 5872 Arbeidsbureau in St. ilAaartensdijlt opende haar deuren Arjaon van Herken Ingezonden: De afgelopen weken verschenen er in het E.N. enkele artikelen m.b.t. de visafslag van Middel harnis. Zo suggereert dhr./mw. E. Beket in een artikel in het E.N. van 23-01-90, dat de visbank fungeerde als visafslag; dit is niet juist. De vis bank was namelijk uitsluitend bedoeld als zijn de t.b.v. de plaatselijke vishandel. Jeugdwerk Nieuwe Tonge Goedereede c r 4e Blad VRIJDAG 2 FEBRUARI 1990 De hevige storm die voor meer dan een miljard schade aanrichtte, deed velen van ons herinneren aan de stormramp 1 februari 1953. Maar er was weleen verschil. Nu kwam de storm 's middags op klaarlichte dag, toen midden in de donkere nacht en ongeveer 5 meter zeewater en de mensen sliepen. Het is een rustig dorp aan de Krammer In 1944 werden ze allen weggevoerd en geëvacueerd door heel Nederland. Van Kloosterburen in Groningen tot Geleen in Limburg. Als logé's leerden ze daar dat er mensen woonden met andere opvattingen en richtingen en kerken. Ze leerden daar dat wel de mensen; maar oorlog en rampen, en de dood geen onderscheid maakt tussen geloof en leven. En terug weer op 't land waar nog 1 meter zout water stond; bleek dat de Duitsers alle torenklokken hadden meege nomen. De oude zware luidklok San Salvadora. Het Angelus en van de Roomse kerk; de Heilige Maria. In de toren werd op een gasfles geslagen, als je naar de kerk of 't kerkhof moest. Gekollekteerd in beid ekerken kochten we samen één nieuwe klok. Enkelen waren het er niet mee eens, maar dat waren meest overlan- ders. Maar de dijken waren provisorisch hersteld, de stroomgaten begaven het. Huis na huis bezweek door het geweld van storm en baren. Ze kwamen aandrij ven op een stuk dak, vaderen moeder, en vijf kinderen. Halfop 't vlot, half onder water. We zagen tot onze ontzetting dat de ratten zich vastgebeten hadden in de lijfjes en benen van de kinderen: om zich te redden. Weer ondernam Dr. Voogd de halsbrekende tocht om over de daken van de dijk naar zijn apotheek, medicijnen te halen en spuiten tegen de ziekte van Weill Met grote inzet heeft hij vele mensen hun leven verlengd en vermoedelijk het zijne verkort. Er kwam ook veel stress voor. Mensen getroffen, door de angst voor de dood; in die nachuten, en verliezen, die het niet meer zagen zitten. Zij stierven hieraan na korte of langere tijd. Opeen stukje dijk, hebben we onze vrienden en bekenden en familie begraven, soms 10 of 15 per dag. Daar was niet veel van over, aan de trouwring kon men nog velen herkennen. Toch komt men telkens tegen het opschrift: onbekende jongen of meisje. En er zijn er nog steeds die nooit gevonden zijn, weggedreven door de stroomgaten bij de ebbe en vloed die ook door de polder ging. „Het water door Gods wil geschapen, heeft velen voor Zijn troon geleid. Zo werd zijn gave ons een teken. Hun zijn Zijn deel in eeuwigheid", staat er op het monument. Zijn deel zijn; d.w.z. van Hem, Johannes zegt ervan, de eerste aarde was voorbij gegaan, en de zee was niet meer, en God zal alle tranen van hun ogen afwissen. SINT ANNALAND Met het stappen door een papieren vlag die voor de draaideur was gespannen, verrichtte drs. E. J. Schoevaars, plaats vervangend directeur-generaal arbeids voorziening, één dezer dagen de ope ning van het nieuwe Arbeidsbureau Tholen in de kern Sint-Maartensdijk. Daarvoor hadden enkele sprekers al het woord gevoerd. De directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau uit Goes, de heer J. J. J. C. Vermeulen, keek terug in het recente verleden. Enkele jaren gele den stond het bestaansrecht van de kleine arbeidsbureaus ter discussie. Tholen is een betrekkelijk klein gebied; Bergen op Zoom en ook Goes, dichter bij gekomen door de aanleg van de Oes- terdam, lagen binnen handbereik. In de voornoemde discussie fungeerde het Arbeidsbureau Tholen als proef en hield zich staande. De bestaande acco- modatie was inmiddels te klein gewor den. Er werd gezocht naar een geschikte lokatie voor een nieuw kantoor. Beslo ten werd tot nieuwbouw over te gaan in de grote kern Sint-Maartensdijk. In het nieuwe gebouw heeft ook het uit zendbureau Start een definitief onder dak gevonden. Opereerde men voor heen vanuit Goes en Bergen op Zoom, nu is er een vast steunpunt in de kern Sint-Maartensdijk. Dit tot groot genoegen van directeur ingenieur S. Attema. Hij benadrukte de nauwe samenwerking tussen het uit zendbureau Start en het arbeidsbureau. Voor Start is het uitzenden van werkne- NED. HERV. KERK Beroepen te: Ochten (toez.) C. D. Zon- nenberg te Benschop; Alblasserdam A. Schaap te Hasselt; Veen M. B. van den Akker te Wageningen. GEREF. KERKEN Benoemd: tot predikant van het Huis van Bewaring te Leeuwarden dr. H. W^. Vijver, 1.1. zendingspred. te Argentinië, verbonden aan de kerk van Gauw- Terzool, wonende te Leeuwarden. Beroepen te: Heinkenszanda drs. D. Luymes, kand. te Hengelo. Aangenomen: de benoeming tot predi kant van het Huis van Bewaring te Leeu warden dr. H. W. Vijver, 1.1. zendings pred. te Argentinië, verbonden aan de kerk van Gauw-Terzool; naar Ferwerd (part-time) drs. F. A. A. Baarslag te Amsterdam-Noord (part-time); Amers foort J. van Verseveld te Franeker; Zeist F. J. Boer te Alphen aan den Rijn. Beroepbaarstelling: P. Kwast, Kamer- Ungh Onnesweg 126, 1223 JM Hilver sum, tel. (035) 83 43 99. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Ridderkerk K. de Vries te IJsselmuiden-Grafhorst. CHR. GEREF KERKEN Bedankt voor: Leerdam L. W. van der Meij te Alphen aan den Rijn. GEREF GEMEENTEN Beroepen te: Oud Beijerland J. J. Tanis te Ridderkerk; Apeldoorn C. J. Meeuse te Rotterdam-Zuid. Bedankt voor: Middelburg-Zuid Th. van Stuijvenberg te Terwolde de Vecht; Woerden J. den Hoed te Rock Valley (USA). OUD GEREF GEMEENTEN IN NED. Beroepen te: Sint Philipsland A. D. Muilwijk te Dordrecht. mers geen doel, maar een middel om diverse mensen aan een vaste baan te helpen. Van de werknemers, die via het uitzendbureau Start uitgezonden wor den, vindt één op de drie een dienst betrekking. Na de officiële opening en de bezichti ging van het nieuwe kantoorgebouw, volgde nog een drukbezochte receptie voor de gaande en voor de komende directeur van het arbeidsbureau. De scheidende directeur J. P. M. van der Male uit Tholen verwelkomde daarbij zijn opvolger, de heer P. J. F. Castricum. Vier oktober, drie en veertig.,,, 't Was een fraaie najaarslucht. Flak, gestationeerd op Zijpe, weerde zich die dag geducht. Want de Tommy's in die dagen, werden wel heel erg brutaal. En zij gingen voor dat schieten, niet maar daad'lijk aan de haal. Men beschoot de baggermolen, voor 't verleende hulpbetoon, bij het leggen van een kabel, voor de Wehrmachtstelefoon. Maar 't bleef van de Duitse herders ook niet slechts bij wat geblaf! Want ze beten fel en nijdig naar de mannen van de R.A.F. Eén Spitfire werd aangeschoten; maakte langs ons dorp een bocht, alsof de piloot bij Herken, naar een landingsplekje zocht. Wat hij ook, zo bleek ons spoedig. achter in de polder vond. Want hij zette zijn machine, in ,,de Nolle" aan de grond. Het was een perfekte landing, in het Herkens polderland. Maar hij schoot, volgens instructie, eerst zijn toestel in de brand. 'n Boerenzoon in die omgeving, nam de vlieger maar aan boord. Bracht hem op zijn wagen dorpwaarts, waar de rust weer werd verstoord. En wat niemand hier verwachtte.... zeer uitbundig was 't onthaal. Al was dan de conversatie meest maar in gebarentaal! En omstuwd door de bewoners, werd de vlieger opgebracht. Maar dit muisje kreeg een staartje. Dat werd dan ook wel verwacht! Was dan Herken overwegend, Duitsgezind en N.S.B 't bleek wel anders op die maandag, niemand riep er toen: „Hou Zee"! Voor de vlieger was 't het einde. Een voor hem fatale vlucht, 'n Zestal mannen die verdwenen, achter 't prikkeldraad in Vucht. En de straf voor de bevolking, was bepaald ook niet zo fijn. Moesten heel de maand oktober, om zes uur al binnen zijn. 't Zestal kwam na enk'le maanden, huiswaarts weer; dat viel dus mee. Nu wel haarloos, en zij waren, in 't bezit van veel ,,klein vee". Straf was waarlijk wel te dragen, schoon men 't wel wat lastig vond. Wisten niet, dat na vier maanden, erger ons te wachten stond! Hier kochten de inwoners van Middelharnis hun maaltje vis bij de zogeheten visroeper(s). Dit waren plaatselijke kleine ondernemers, die d.m.v. het aan de man brengen van vis hun dagelijks brood poog den te verdienen. Twee zinnen uit het boek van bur gemeester Ulbo J. Mijs over de visafslag staven de hierboven vermelde veronderstelling, dat de conclu dering van dhr./mw. E. Beket op onwaarheid zou be rusten. In het voorwoord staat namelijk; „Bij overle vering weten thans nog enkelen, dat alhier in vroeger dagen een visafslag bestond, die belangrijke voorde len voor de gemeente opleverde; veel meer is aan de meesten niet bekend en spoedig zal ook dat weinige vergeten zijn". Blz. 106 van ditzelfde boek verhaalt daarenboven als volgt omtrent de visbank: „Deze vischbank schijnt tot in de 19e eeuw bestaan te heb ben; de oudere bewoners van Middelharnis zullen zich die waarschijnlijk nog wel kunnen herinneren". De visafslag bestond van 1598 t/m 1856; het woord „schijnt" geeft dus al aan, dat de visbank iets anders was dan de visafslag. De plaats waar de visbank zich bevond is mij be kend. Op bijgaande afbeelding van Middelharnis anno 1751 kan men de visbank duidelijk onder scheiden. Ook in het archief van de gemeente Middelharnis ben ik weleens een aantekening tegengekomen m.b.t. de plaats van de visbank. Voornoemde aantekening schetst dit als volgt: „....van dorpshuijs tot de visbank is een touw gespannen daar er een vier- werck over liep gins ende weder...." Ze werd opgetekend in 1765 t.t.v. de uitbun dige viering van het 300-jarig bestaan van Middelharnis. De visbank bevond zich dus aan het eind van de Voorstraat tegenover het raadhuis; m.a.w. op de Kaai (zie afbeelding). Tot zover de visbank. De plaats van de visafslag daarentegen vormt het onder werp van een geheel ander soort verhaal, een verhaal waarin echter eveneens het thans reeds eerder vermelde boek van burgemeester Ulbo J. Mijs een belang rijke schakel zal blijken te vormen. Bur gemeester Mijs omvat de geschiedenis van de visafslag op een zo nauwkeurig en volledig mogelijke wijze. Ter illustra tie van het laatste, het boek is rijkelijk voorzien van bijlagen (33 in totaal). Het toont tevens enkele foto's, waarvan ech ter geen enkele de visafslag vertoont. Wat vormt de oorzaak van dit gemis? Wist hij de exacte lokatie van de voor malige visafslag niet?; was het gebouw misschien dan reeds afgebroken?; of heeft er misschien nooit zoiets bestaan als een voor de visafslag ingericht gebouw? Indien burgemeester Mijs evenwel niet had geweten wat de situering van de vis afslag is geweest, dan zou hij zich toch zeker verontschuldigd hebben voor dit gemis en de bevolking alsnog verzocht hebben hem deze plaats kenbaar te ma ken? Woorden van soortgelijke strek king worden als zodanig echter niet in het boek uitgesproken. En bovendien, zelfs wanneer het gebouw reeds zou zijn afgebroken, dan had hij m.i. in ieder ge val m.b.v. een tekening getracht de plaats en de gevel(s) respektievelijk te lo kaliseren en te reconstrueren, hetgeen hij echter eveneens heeft verzuimd. Een merkwaardig gegeven vormt ook het feit, dat bij de jaarlijkse verpachting van de afslag nergens over een bepaling gerept wordt, dewelke het onderhoud van het gebouw zou hebben moeten waarbor gen. Deze keuren werden vele malen aangepast en bevatten tientallen bepa lingen; echter geen van deze bepalingen heeft betrekking op het onderhoud van het gebouw. Uit het een en ander volgt ogenschijn lijk, dat de visafslag geen gebouw be helsde, maar daarentegen een bepaald recht omvatte tot het heffen van een soort belasting op alle gevangen vis bin nen een bepaald territorium. Dit 'recht' werd jaarlijks verpacht aan de hoogste bieder. Vanuit dit perspektief bezien bevat het boek van burgemeester Mijs wel dege lijk bepaalde zekere aanwijzingen om trent de hoedanigheid waarin en de si tuering waar de visafslag zich afspeelde. Uit de tientallen, met deze zaak verband houdende aanwijzingen wil ik er een aantal noemen, waaruit blijkt dat de af slag van vis veelal aan boord van de schepen en/of aan het toenmalige Ha venhoofd geschiedde. Enkele citaten: „Alle de inwoonders sullen bij weer en de wint gehouden sijn allen den visch die sij vangen op den affslagh te brengen aant hooft ofte binnen de haven deser heerlijckheijt sonder de.selve elders te voeren in zee ofte op de stroomen te ver- copen, ten ware zij luijden aant hooft of te kaeije geen koopluijden tot haeren visch vonden, in welken gevalle zij met voorweten van den affslager met haren visch sullen mogen verseijlen ende den selven vercopen op de stroomen...." (blz. SINT ANNALAND Uienveiling van dinsdag 30 januari 1990 Uien, maat veertig opwaarts, klasse twee N.L. 38,00. Uienprijs per honderd kilogram. Aanvoer: twintig ton. 154), „Dat de vissers stuerluijden van tijt tot tijt weer en windt dienende geduren de den herfst hare gevange vis aan het hooft alhier sullen moeten aanbrengen, en dat die geene die eerst aan 't hooft aancomt ook eerst sal moeten afslaan sonder deselve te mogen ophouden...." (blz. 175). „Zoo geduurende de verkooping, ie mand den verkoper der visch, kwame te bedriegen, schelden of molesteren, of eenige schade aan de verkooping toe te brengen, zal den verkoper het recht heb ben, om zoodanige persoonen, uit zijne schuit te drijven...." (blz. 249) en „....dat thans de verse vis niet meer word, nog met eenige mogelijkheid kan werden af- geslaegen aen het hoofd of in de haeve alhier, maer dien afslag en ook de leeve- rancie zeederd altoos geschied op het stroom buijten deeze haeve en wel be- westen dezelve op en langs de geheele ri vier tot aan het gat van Goeree, sulks thans moet gezegt worden aldaer de plaets van den afslag van Middelharnis te weesen, alwaer alle de vis werd afge- slaegen, verkogt en geleeverd, dewelke het gat van Goeree in komt, met intentie om ten afslag van Middelharnis gebragt te worden" (blz. 214). Tot zover het boek van burgemeester Mijs. Wat verhaalt de overige oude geschiedschrijving over dit onderwerp? In het boek 'Beschrijving van het eiland Goedereede en Overflakkee" van B. Boers uit 1843 - let wel, in die tijd funk- tioneerde de visafslag als zodanig nog - staat op blz. 274 de volgende zinsnede: „....maar ook de gemeente zelve erlangt door den verkoop of afslag, welke voor de haven plaats heeft, belangrijke in komsten". Betekent 'voor' hier: ten be hoeve van of kan men haar interprete- D.V. zaterdag 3 februari hebben wij een dia-avond over Marokko. Deze avond verzorgt de heer Numan voor ons. Hij zal ons het één en ander laten zien over dit land, en ons daarbij ook wat vertel len. We hopen deze avond om 8 uur te beginnen, en verwachten ook nu weer veel jongelui. Tot ziens in 'Elim'. Het J.W.C. y a o D.V. zaterdag 3 februiari is er weer een Open Deur-avond. Dan hoopt dhr. W. Kot in ons midden te zijn, hij is oud- leraar van de Prins Maurits-school en als zodanig bij velen nog wel bekend. Deze avond gaat het over 'Je lichaam een tempel', een onderwerp met vele raakvlakken zoals: sport, verslaving, ge zondheid, enz. Na een inleiding is er ruimschoots gele genheid tot het stellen van vragen. Tot ziens in De Ark. Het Open Deur-Team ren als zijnde een plaatsaanduiding? Een gelijknamig boek van de heren J. v. d. Waal en F. O. Vervoorn uit 1895 ver meldt op blz. 349 het volgende inzake de visafslag: „....bij ampliatie en alternatie in dato 9 juli 1726 en 11 juli 1733 den vis- schers werd vergund hun visch op de ri vier (Haringvliet) of bij en omtrent Goe dereede af te slaan en te verkoopen". Concluderend mag men stellen, dat de visbank uitsluitend fungeerde ten dien ste van de plaatselijke vishandel en was gesitueerd aan het eind van de Voor straat op de Kaai. De plaats van hande ling m.b.t. de visafslag valt echter tot nu toe niet te achterhalen. Geen enkele mondelinge overlevering of zelfs maar een naam van een pand of perceel biedt aanwijzingen aan de hand waarvan men kan bepalen waar de visafslag heeft gestaan. Dit vormt echter een nog grote re merkwaardigheid indien men be denkt, dat de voornoemde visafslag de grote bloei van Middelharnis in de vori ge eeuwen mogelijk maakte; om met de woorden van burgemeester Mijs te spre ken: „In ééan woord had Middelharnis den vischafslag en de inkomsten daar van moeten missen, dan zouden wij nooit den bloei van voorheen gekend hebben en beteekenden wij wellicht op dit oogenblik minder dan eenige ge meente van dit eiland". Zelfs de oude ar chieven geven geen duidelijkheid. Resumerend kan men dus veilig en wel overwogen aannemen dat de visafslag een instelling behelsde, waarbij het af slaan zich niet binnen maar buiten, o.a. aan boord van een schip of aan het Ha venhoofd voltrok. Hoogachtend, J. C. Both Heivoet B.V., fabrikant van rubber- en kunststofprodukten, presenteert op de VAT een wereldprimeur in de vorm van een - in samenwerking met Airspray In ternational ontwikkelde - spuitbus die geen gebruik maakt van drijfgassen, maar van samengeperste lucht. Bestaande 'spuitbussen' zonder drijf gassen hebben veelal een te grove verne veling, hetgeen ze voor vele toepassin gen ongeschikt maakt. Airspray International is het bedrijf dat het principe van een dergelijk systeem gepatenteerd heeft. In een perfekt voorbeeld van co-maker ship is de know-how van Airspray met betrekking tot het principe van een der gelijk systeem gekoppeld aan de know how van Hel voet B.V., met als doel te ko men tot een spuitbus met een opti male verneveling. Heivoet B.V. heeft haar bijdrage gele verd voor wat betreft de konstruktie van de kunststofonderdelen op basis van de technische mogelijkheden. Daarnaast kan Heivoet, dankzij geavanceerde pro- ces-beheersingstechnieken, de reprodu ceerbaarheid van dergelijke produkten garanderen. Diepgaand technisch overleg en uitge breide wederzijdse proeven hebben ge leid tot de introduktie van de huidige na- vulbare spuitbus met een vernevelings- effekt dat vergelijkbaar is met de tradi tionele spuitbus. Met dit systeem kan ca. 80% van de hui dige aerosol-toepassingen (drijfgassen) worden vervangen. Het systeem wordt door Airspray we reldwijd aangeboden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 13