^61-^55 Adviesburo voor beton- en staalkonstruktie in Middelhamis Koninklijk Zilver voor Arie Verburg Middelhamis floniiSemaa Cursus verhaleïi vertellen Politieberichten Een zieke thuis? Juiste route Brabant-Flakkee Aktiviteiten Fotoclub De Rarekiek Bej aardenmidag De Vogel BV Bevolking Middelhamis +82 Bekende zaak van oud-M'harnisser gaat in andere handen over Oud papier in Stad aan 't Haringvliet SPAARBANK Goedereede Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Minister Maij-Weggen stelt bemanning vuurtorens vast Open avond-Voorlichting 'Het Spectrum' Inbraak in Gem.huis Middelhamis Uitbreiding bebouwde kom van Oude Tonge ^SÏSE BIBUoV^^^ 62e Jaargang No. 5869 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie én administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 12,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 36 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 Een bijna honderdjarige firma in liet gehele land bij de binnenvaart be kend, gaat per 1 februari in andere handen over. Na enige jaren zijn bedrijf als zeilmaker te hebben uitgeoefend in Raamsdonks- veer, vestigde de in Middelhamis op Goeree Overflakkee geboren Jan David de Korte in 1898 zijn bedrijf in Brui- nisse. Deze zaak werd in de twintiger jaren overgenomen door zijn zoon, die evenals zijn vader dezelfde voorna men droeg. Naarmate de zeilschepen van een motor werden voorzien, werden de verdiensten in de zeilmakerij minder. Bijverdien sten moesten worden gezocht en gevon den. In 1945, op het bijna geheel ver woeste Bruinisse kreeg Jan David zijn kans. Zijn eigen huis was verwoest, maar ook dat van zijn buren. Er waren ruime faciliteiten om te herbouwen en de zeilmaker kocht drie z.g. bouwplich ten en stichtte een zaak in scheepsbeno- digdhueden, ijzerwaren, wasmachines enz. in een zeer ruime sortering. Deze zaak de Oudestraat kwam in 1951 gereed. De firma had de tijd mee, maar durf werd gepaard aan vakmanschap. Win kel en zeilmakerij kwamen tot grote bloei, men voorzag niet alleen mossel- vloot en binnenschepen maar leverde ook veel aan de aannemers die de Delta werken uitvoerden en naast de Greve- lingendam ook havens en andere wer ken aanlegden. Een stroom van orders ging ook naar de firma de Korte. De derde Jan David de Korte zorgde met een tankscheepje, (hij was de kleinzoon van de grondlegger van de zaak) voor de olievoorziening van de gigantisch grote werkschepen en kranen bij de afsluiting van de Oosterschelde gebruikt. De firmanaam blijft behouden, de nieuwe eigenaar is de heer de Gast, die evenals de eerste de Korte uit Goeree Overflakkee komt. ffP-ll-'^ll^) Met ingang van zaterdag 10 februari zal het oud papier voortaan elke 2e zaterdag van de maand, door de gemeenteleden van de Ned. Herv. Kerk bij u worden opgehaald. Zaterdag 27 januari wordt er daarom geen oud papier ingezameld. Wij willen u vragen of u het papier goed gebundeld aan de weg wilt zetten. De restauratiecommissie van de Ned. Herv. Kerk Traditiegetrouw begon fotoclub De Rare kiek het jaar met de verkiezing van de beste foto en dia van het afgelopen jaar. De oud-Goereese en nu in Hellevoet- sluis wonende schilderes Babs Vreeburg heeft door het vele kwalitatief goede werk geen gemakkelijke keuze gehad. Ook bleek dat er binnen de club erg uit eenlopende onderwerpen worden gefo tografeerd en verschillende technieken worden gebruikt. De door Mei Dale gemaakte trofeeën gingen dit keer naar Bob Pater (zwart wit), Caty Pater (kleur) en Ton van der Laan (dia). Het programma voor de komende we ken ziet er als volgt uit: Vrijdag 26 januari: bespreking eigen foto- en diawerk. Vrijdag 9 februari: algemene leden vergadering. Vrijdag 23 februari: de Haarlemse foto graaf Cor Boers komt bij De Rarekiek met zwart-wit foto's. Belangstellenden zijn van harte wel kom. Zij kunnen kontakt opnemen met de secretaris, tel. (Ó1870) 29 83. OOLTGENSPLAAT D.V. woensdag 24 januari te 2.30 uur nam. zal in 'Elthato' de maandelijkse bejaardensamenkomst gehouden wor den, waarvoor alle bejaarden hartelijk worden uitgenodigd. Voor vervoer per auto kan men kontakt opnemen met de heer P. Mans, telefoon 13 36. Herzien persbericht De Stichting Regionale Geschiedbeoe fening Zeeland organiseert een cursus 'Zeeuwse historie en verhalen'. Doel van de cursus is het bijbrengen van vertel- en presentatietechnieken, waarbij zowel de inhoud en structuur als lichaamstaal en soort publiek aandacht zullen krijgen. Bestaande verhalen welke door monde linge overlevering tot ons gekomen zijn, zullen onder meer in de cursus worden gebruikt. Centraal zal een nog nader te bepalen jaartal of thema staan. Aan het eind van de cursus heeft men inzicht gekregen hoe historisch materiaal en eigen beleving beeldend en interessant te vertellen zijn. De cursus waarvoor men niet over spe ciale vaardigheden hoeft te beschikken wordt gegeven door Jan Swagerman en bestaat uit 6 bijeenkomsten in de Zeeuwse Bibliotheek. De eerste sessie vindt op 29 januari a.s. plaats. De kosten voor de cursus bedragen 35,-. Aanmel ding kan geschieden bij de Stichting, p/a Zeeuws Documentatiecentrum, postbus 8004,4330 EA Middelburg, tel. (01180) 3 03 39 of 3 02 85. Weliswaar toegevoegd als werkmaatschappij aan het Buro voor architectuur en ruimtelijke ordening D. Vroegindeweij b.v. én kantoorhoudend in diens architectenpand aan de Oosthavendijk te Middelhamis-, maar voor het ove rige geheel zelfstandig opererend, heeft zich, uniek voor Goeree- Overflakkee, het Ingenieursburo Middelhamis b.v. gevestigd. In een welverzorgd Informatiebulletin heeft Vroegindeweij b.v. dat in een brede kring van relaties en vakgenoten laten weten, in de veronderstelling dat velen van hen daar grote belangstelling voor zullen hebben. Het werk van de konstrukteur, c.q. het Ingenieursburo, is de konstruktie te bereke nen voor de ontwerpen die architecten hebben bedacht. Zij, de architecten zorgen voor een fraai en functioneel ontwerp, aan de konstrukteur is het dat ontwerp een voldoende stevig 'skelet' te geven. Geen van de Goeree-Overflakkeese architecten- buro's heeft die kennis in huis en voor het berekenen van de draagkonstruktie was ieder van hen tot dusver op een 'overkants'-buro aangewezen. Omdat een konstrukteur niet pas aan het eind-, maar al in 't begin van een ontwerp wordt geraadpleegd en betrokken, is het van belang dat de onderlinge geografische afstand zo beperkt mogelijk is. Ingenieursburo Middelhamis b.v. is de flakkeese opdrachtgevers daarin bijzonder tegemoetgekomen. Overigens zullen de opdrach ten niet alleen uit onze regio komen; Ingenieursburo Middelhamis b.v. zal zich in een veel groter gebied, landelijk zelfs, presenteren. Er zal daartoe, blijkens het infor matiebulletin, een aktief acquisitie-beleid worden gevoerd. Civiel Ingenieur G. J. V. d. Loo is de man die de Middelhamisse b.v. gezicht gaat geven. In het informatiebulletin heeft hij respekt voor de architectuur een van de belang rijkste eigenschappen van een goede konstrukteur genoemd. De konstruktie moet dan ook, aldus Ir. v. d. Loo, altijd ten dienste staan van het ontwerp, en niet andersom. Ingenieursburo Middelhamis b.v. is een voortzetting van Adviesbureau Coenen Den Haag b.v. bij 't welk dhr. v. d. Loo vele jaren in funktie is geweest. De relaties uit die periode zullen hem ook in Middelhamis weten te vinden. Wij hebben voor iedereen aan trekkelijke spaarvormen met HOGE rente's Bel ons voor meer informatie: Telefoon (01878) 10 77 Verzekeringen Aanrijdingen Op 17 januari vond op de kruising van de Rijksweg 57 met de provincialeweg 114 te Stellendam een ongeval plaats. De bestuurder van een personenauto, komende vanuit de richting Goede reede, verleende bij het linksafslaan geen vrije doorgang aan de bestuurder van een ZWN bus, welke uit de richting Stellendam kwam. Gelukkig kon de bestuurder van de bus gedeeltelijk uit wijken, zodat voorkomen kon worden dat de bus de personenauto aan de zij kant zou raken. Toch ontstond er flinke schade waarbij de personenauto totall- los geraakte. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. Op Rijksweg 57 te Ouddorp raakte een bestuurder van een personenauto de macht over het stuur kwijt en kwam daarbij in de berm terecht, waarna de auto over de kop sloeg. Ook hier kwam de bestuurder met de schrik vrij maar was de auto rijp voor de sloop. Doorrijden na aanrijding Op zaterdag 20 januari vond op de Oude Nieuwlandseweg te Ouddorp een aan rijding plaats. Tijdens het achteruitrij den werd een geparkeerd staande per sonenauto geraakt. De bestuurder stapte uit en constateerde, volgens zijn verkla ring, geen schade, waarna hij zijn weg vervolgde. Toen de eigenaar bij zijn auto kwam bleek dat er wel degelijk schade was aangebracht. Gelukkig had men het kenteken genoteerd en kon de verdachte thuis worden aangehouden. Van deze verdachte werd tevens een ademanalyse afgenomen. De uitslag hiervan bedroeg 580 ug/1. Diefstal Bij een benzinestation te Ouddorp werd de afgelopen week een bromfiets ont vreemd. De eigenaar zag dit gebeuren en ging de dader achterna maar werd door deze weggeslagen. De verdachte werd even daarna op de Mr. Snijderweg aan getroffen met de bromfiets en aange houden. Tegen deze 19-jarige jongeman, welke zonder vaste woon- of verblijf plaats is, wordt proces-verbaal opge maakt. Te Ouddorp werd op de Oosterweg een vrachtauto gestolen, welke na onder zoek te Rotterdam bleek te zijn gestolen. Omtrent de dader zijn enkele aanwij zingen zodat deze vermoedelijk deze week zal worden aangehouden. In Stellendam werd nabij het voetbal veld de afgelopen zaterdag een perso nenauto opengebroken. Een raampje werd opengeslagen waarna men de radio-cassette-recorder ontvreemdde. De afgelopen week werden er in de gemeente Goedereede 2 fietsen ont vreemd. DIERENBESCHERMING Schildpadpoesje - Bij mevr. van Harten, Visserdijk 69, Middelhamis, tel. 30 28, is dezer dagen een Schildpadpoesje van ongeveer eenjaar oud aan komen lopen. Mevr. van Harten hoopt dat de eige- naar/esse zich meldt om het mooie poesje weer in ontvangst te nemen. DIRKSLAND heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. J. Koster (Bijbellezing). HERKINGEN donderdagavond 7.30 uur ds. J. Koster (bed. H.D.). STAD aan 't HARINGVLIET heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. J. C. Weststrate van 's-Gravenpolder. OOLTGENSPLAAT heden (dins- dag)avond 7.30 uur student C. Hog- chem, Kootwijkerbroek. De dichter die zich ooit heeft afge vraagd waar oprechter trouw-, dan tussen man en vrouw, ter wereld ooit zou worden gevonden, die heeft natuurlijk de trouw van de Middel hamisse Arie Verburg niet kunnen voorzien. Aan geen vrouw heeft Arie zich ooit gebonden, maar z'n op rechte trouw heeft hij van harte aan het bouwmaterialenbedrijf C. Esse- link en Zn. b.v. gegeven, zowel als aan zijn werkgevers, z'n collega's en die grote reeks afnemers uit de flak keese bouwwereld. Die waren er dan ook allemaal, gisteravond in het 'Dienstencentrum', toen Arie zich terugtrok in de VUT. Al in december 1948 was dhr. Verburg - hij was net achttien - bij de fa. Esselink in dienst getreden, in het spoor van z'n vader, een Middelhamisser oud-visser- man. Een krachtig lijf en een goed kop- pie had'ie, de jonge Arie, want hij sjouwde met bouwmaterialen die min stens één ding gemeen hadden, hun zwaar gewicht. Op 30 juni 1979 had Arie het dankzij z'n betoonde trouw en bekwaamheid tot magazijnchef ge bracht. Het bedrijf groeide en groeide, maar Arie hield de controle op het magazijn keurig bij. Een man van 't ouwe stempel en gisteravond kreeg hij, van de burgemeester en via haar van de Koningin een nieuw Zilveren stempel op de rever van z'n 'mooie jasje", de Zil veren Eremedaille in de Orde van Oranje Nassau. Daar had Arie allerminst op gerekend. Hij zal begrepen hebben dat de meeste onderscheidenen kunnen bogen op een lange lijst bezigheden in 't maatschap pelijk leven, en daar had Arie nou net geen tijd voor gehad. „Geen verdiensten buiten de werkkring", moest dan ook op het voordrachtsformulier worden inge vuld, maar geen nood. De Koningin heeft best begrepen dat er met het dienstbetoon van Arie iets bijzonders aan de hand is geweest waardoor de bazen en de afnemers gisteravond el kaar verzekerden dat ze de aanwezig heid van Arie gevoelig zullen missen. Kruiswerk Zuidhollandse Eilanden Het Kruiswerk Zuidhollandse Eilanden geeft zes avonden een cursus Ziekenver zorging Thuis in het wijkgebouw in Dirksland, Oranjelaan 57. De eerste avond is op 5 maart en duurt van 19.30 tot 21.30 uur. De kosten voor de gehele cursus zijn 15,- inclusief cursusboekje. Steeds vaker komt het tegenwoordig voor dat zieken thuis worden verpleegd. Voor de verzorgers thuis geeft dit veel onzekerheden en vragen. Om op al deze vragen antwoord te geven heeft het Kruiswerk voor deze cursus gekozen. Cursisten maken kennis met de wereld van en rondom de zieke en leren de basistechnieken van het verzorgen. Informatie/aanmelden vóór 5 februari bij Jennie Meinster, telefoon (01875) 18 90 en Annie van Lenten, telefoon (01876) 2 24 tussen 13.00 en 14.00 uur. Minister Maij-Weggen (Verkeer en Wa terstaat) heeft in een brief aan de Tweede Kamer de vaststelling van de bezetting van de vuurtorens meegedeeld. Terschelling (Brandaris) en Ouddorp blijven een volcontinue bezetting van 6 personen houden. Ameland en Texel (Eierland) houden 3 personen per post, net als Haamstede. Schiermonnikoog krijgt 4 personen. De overige vuurtorens houden of krij gen alleen een, vaste of mobiele, ob jectbeheerder. Huisduinen wordt sinds 1 januari j.l. tij delijk door de Koninklijke Marine waargenomen. Die bezetting wordt bin nenkort definitief naar Den Helder overgebracht in het kader van de afspra ken over de operationele verkeersafwik keling van en naar Den Helder. De rol van Westkapelle zal in begin 1991 worden overgenomen door de nieuwe Belgisch-Nederlandse Schelderadarke- ten, die dan gereed zal zijn. „Een respektabele staat van dienst", waardeerde gisteravond dan ook burg. mevr. Sleurink, wetend hoezeer Arie z'n verantwoordelijkheid heeft gekend en ten uitvoer heeft gebracht, inmiddels 41 jaar lang. Werken in het belang van het bedrijf betekende indirect ook werken aan het belang van Middelhamis, stelde de burgemeester vast en graag speldde ze de verbaasde Arie het Kon. Zilver op, de 5e Koninklijke Onderscheiding die aan medewerkers van het bedrijf is toegekend. Arie's roem als 'gewaardeerd conferen cier' was hem al weer vooruitgegaan en ook gisteravond werd dat van hem ver wacht, 't Zat 'm ditmaal niet in de lengte- Op vrijdagavond 26 januari a.s. organi seert de Chr. MAVO 'Het Spectrum' te Stellendam een OPEN AVOND. Uiteraard worden daar de leerlingen van groep 8 van de basisschool verwacht, maar het zal ook fijn zijn, indien ouders en andere belangstellenden acte de pre sence geven. Die avond vinden allerlei aktiviteiten plaats met medewerking van enkele leerlingen van de MAVO. In woord en beeld wordt het lesgebeuren in diverse vakken belicht. Op deze avond zal ook enkele keren voorlichting worden gegeven, waarbij o.a. aan de orde komen: - Wat is de Mavo? - Wat is de funktie van de brugklas? - Wat doe je met Mavo? - Wat doet Het Spectrum? Deze OPEN AVOND begint om 19.00 uur en zal tot ongeveer 21.00 uur duren. In afwachting van de uitkomst van het beraad dat de ANWB momenteel voert over een duidelijker bewegwijzering vanuit Brabant naar Goeree Overflak kee, heeft mevr. Janssen uit Den Bom mel, mede vanuit haar betrokkenheid bij de toeristenorganisatie, er behoefte aan weggebruikers van de juiste route in kennis te stellen, zodat verdwalen voor taan niet meer hoeft voor te komen. Komend vanuit Breda - over de Auto snelweg - laat men de afslag naar o.a. Zevenbergsenhoek, Zevenbergen e.a. rechts liggen en neemt de daarop vol gende afslag (na het benzinestation) richting Lage Zwaluwe-Moerdijk. Boven op de kruising links af tot op de stopkrui- sing naast het Chauffeursrestaurant. Daar rechts af, even onder het viaduct door en gelijk daarna linksaf de oprit op naar de Autoweg richting Zierikzee- Fijnaart. maar in de diepte van Arie's betoog. Via de burgemeester dankte hij Hare Majes teit voor de ontvangen Onderscheiding. Dir. van Dieren Sr. achtte hij als buiten gewoon mens en hij dankte hem, hem een soort vaderfiguur te zijn geweest. Diezelfde goede verstandhouding heerst ook met de jonge directeur en geen is er met wie Arie problemen zou hebben. Hij dankte dan ook ieder die hem z'n arbeidsplezier mogelijk heeft gemaakt. Probleempjes werden altijd snel weer opgelost en Arie hoopt dat dat zo zal blijven. De goede gezondheid, de werk lust en de inzet die hem eigen waren wenste hij graag ieder toe: „Ben je boos, zet het opzij, lach met elkaar, bespreek het en je zult zien, alles komt dan goed!" zo beval Arie z'n collega's aan. In de nacht van donderdag op vrijdag is ingebroken in het Gemeentehuis van Middelhamis. De dief kwam binnen door een raam te forceren. Kennelijk is het om nieuwe paspoorten te doen geweest, maar omdat die veilig in de kluis lagen opgeborgen moest de dief zonder buit weer vertrekken. Wel werd een stempel meegenomen. Sinds enkele weken is de bebouwde kom van Oude Tonge uitgebreid. De uitbrei- dinga betreft het gedeelte van de Provin cialeweg S47 te Oude Tonge, gelegen tussen de Tramweg en de Capelleweg, ter hoogte van het bedrijfsterrein. Der halve is voor dit weggedeelte de 70 kilo meter snelheidsbepaling komen te ver vallen. Op dit stuk weg moet voortaan een snelheid van 50 kilometer worden aangehouden. Door de rijkspolitie Oostflakkee, in samenwerking met de Verkeersgroep der rijkspolitie Dordrecht, zullen voor taan regelmatig snelheidscontroles op genoemd weggedeelte worden gehou den. LET DUS OP UW SNELHEID. In het jaar 1989 blijkt het bevolkings aantal van Middelhamis met niet meer dan 82 personen te zijn toegenomen. Er kwamen 566 inwoners van elders, maar er vertrokken er 516, zodat daar een ves tigingsoverschot van 50 uit resteerde. Er vonden 190 geboortes plaats en er over leden 168 inwoners, waaruit een positief overschot van 32 resteert, gevoegd bij het vestigingsoverschot derhalve een toe name van 82 waarmee het inwonertal op 31 december 1989 de 15562 bereikte. Er werden in 1989 111 huwelijke gesloten en 17 echtscheidingen uitgesproken. FOTO - FILM - REPORTAGE - V10E0 - COMPUTER Diependorst 168, 3253 VC Ouddorp

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 1