EIÜVriDEII-flIEUWS Op karwei in Utrecht f u L vanDroMgelen Bijeenkomst over dementie Dam vereniging f;^ L Rumptstad frees Hobbyisten laat je werk eens zien Vakanties voor verstandelijk licht gehandicapten BEN HUR OPEN JEUGDWERK coedereede MEDISCHE DIENSTEN 'Ernst Nut en Ontspanning '5? te Melissant in Onder de Wiek 1 c n van vrijdag 19 januari 1990 t/m zondag 21 januari 1990 ARTSEN Middelhamis - Sommelsdijk: Het andere leven van een vutter wordt niet iedere dag overgoten met de glans der vrijheid. Neem nu van morgen. Eerst is daar het aardappel schilmesje en dan komt de stof zuiger. Al twee verplichte nummers. En dan? Rommeltje Met lelie Merelmoeder En de worm 06-11 Slachtplaats Gezellig 3e Blad VRIJDAG 19 JANUARI 1990 No. 5868 Op 'Karwei' is ook oog voor simpele zaken zoals het sluiten én openen van plastic zakjes. De firma Henkei heeft er iets op gevonden in de vorm van een handzaam apparaat dat eventueel tegen de wand kan worden bevestigd. Met de PRITT SEALER worden de tape-einden automatisch voorzien van een papierstrookje, waardoor het openen en hersluiten van plastic zakken geen probleem meer is. Een ideaal keukenapparaat, dat voor f 17,95 te koop is in de grote huishoudelijke zaken. Dubbele navul-setjes voor 400 sluitingen kosten slechts 4,95. Na 4 zg. vakdagen voor de detailhandel, is vanaf donderdag 18 januari de nationale Doe-het-zelf-beurs 'Karwei' open voor de klussende consument, die in Utrecht zijn hart kan ophalen aan de talloze nieuwtjes op het gebied van ijzerwaren, gereedschappen en woondecoratie, w.o. huis- en bouw- materiafen. Vooral de vraag naar decoratieve produkten is de laatste jaren sterk toegeno men. De houtsoort, de kleur en de vorm van de meubels worden thans direct betrokken in de zelfwerkzaamheid van de consument van vandaag-de-dag die een grote dosis kluskennis heeft, kritisch is ingesteld en met zorg het adres kiest voor zijn doe-het-zelf-aankopen. Werden enige jaren geleden doe-het-zelf-werkzaamheden hoofdzakelijk ter hand genomen als het huis een 'opknapbeurt' moest hebben, tegenwoordig is dikwijls ook een sfeervolle decoratieve oplossing voor diverse vertrekking de aanleiding het gereedschap ter hand te nemen. De tijd dat klussers zelfs de afwerking van de nieuwbouw (casco's) zal kunnen aanpakken, is wellicht dichterbij als thans voor mogelijk wordt gehouden. 'Kar wei '90' biedt in elk geval alle gelegenheid zich een volledig beeld te vormen van de huidige stand van zaken in de doe-het-zelf-markt en zich te oriënteren op de toekomst! Openingstijden: dagelijks van 10.00-18.00 uur. Uitslagen van maandag 15 januari 1990 Ie afdeling: B. Visbeen - H. van Heukelen2 B. Grootenboer - C. VisbeenO A. het Jonk - H. Visbeen2 J. Looy - B. Visbeen1 2e afdeling: M. Wiegel - J. Non.1 B. v. d. Spaan - J. Doom2 M. Arrias - T. Goedegebuur1 Stichting Omnibus heeft dit jaar voor het eerst een volledig vakantiepro gramma voor kinderen, tieners en vol wassenen met een licht verstandelijke handicap. In 1989 heeft stichting Omnibus een aantal proefvakanties gedraaid. Deze waren zonder uitzondering een groot succes. Reden om de aktiviteiten voor de zomer van 1990 groots aan te pakken. Bijna 40 reizen voor zo'n 400 deelne mers. Aktieve reizen, buitenlandse rei zen; kortom voor ieder wat wils. Al deze vakanties worden begeleid door vrijwilligers. Zo kunnen de reizen enigs zins betaalbaar blijven. Dankzij een subsidie van de Provincie Zuid-Holland kan stichting Omnibus dit jaar ook een uitgebreid instruktie- programma voor de vrijwillige begelei ding opzetten en uitvoeren. Dankzij de ervaringen van 1989 en deze professionele instruktie kan stichting Omnibus garant staan voor kwaliteit en betrouwbaarheid. Stichting Omnibus bestaat al twee jaar. Het eerste jaar is gebruikt om de organi satie op te zetten. Daarnaast is in dat jaar onderzoek gedaan naar de behoefte aan dergelijke vakanties. Met name voor kinderen en tieners. Gebleken is dat ouders en ver zorgers juist in de vakantieperiode behoefte hebben aan opvang voor hun gehandicapte kind. Liefst willen zij dat hun kind met een handicap net als alle andere kinderen op vakantie kan. Be trouwbaarheid van de organisatie en de begeleiding is daarbij van het grootste belang. Reden voor stichting Omnibus om het tweede jaar te gebruiken om ervaring op te doen in het organiseren van reizen en het werven en opleiden van vrijwilligers. Nu in 1990 denkt Omnibus dat te bieden waaraan behoefte is met de garantie borg te kunnen staan voor een perfekte organisatie en een betrouwbare en goed opgeleide begeleiding. Het adres van de stichting Omnibus is: Diemenstraat 202, 2518 VH 's-Gravenhage. têéMft* mil]CU] Zaterdagavond 20 januari om 19.00 uur draaien we de alom bekende film: De toegangsprijs is 3,50. Dit mag je niet missen. Tot dan. Het OJW-team NIEUWE TONGE Op D.V. zaterdag 20 januari is er weer Jeugdwerk in 'Elim'. Voor vanavond staat er een open avond op ons pro gramma. Een ieder die belangstelling heeft, is van harte welkom. Om half 8 gaat de deur weer open, en staat de koffie/limonade voor jullie klaar. Wij hopen er met z'n allen een fijne avond van te maken. Tot ziens in'Elim'. het J.W.C. D.V. 20 januari is er voor iedereen van 16 jaar en ouder weer een Open Deur avond. Om half acht gaat de deur van 'de Ark' in Goedereede weer open. Deze avond wordt verzorgd door Teun Bie- mond. Hij laat dia's zien en verteld van zijn reis door Afrika. Met een jeep heeft hij een flinke tocht gemaakt door landen waar je niet zomaar op vakantie gaat. Als je het toch een keer wil zien, kom dan kijken, en een tijdje nababbelen of zo iets. Het Open Deur-Team van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter J. L. van der Ven, tel. (01870) 21 17. Dirksland - Herkingen - Melissant: van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur hebben dienst de doktoren R. P. Boot en H. C. Graafland, tel. (01877) 12 27b.g.g. 12 91. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 17.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter P. J. Bulthuis, tel. (01879) 13 67. Ouddorp: W. J. Bron, A J. Jansen, G. B. K. Steen- hof O. Nieuwlandseweg 27, tel. (1878) 13 12. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter G. C. A M. van Hattem, tel. (01874) 12 59. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooitgensplaat: van vrijdagavond 18.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter H. P. Maas, tel. (01871) 12 69. Natuurgeneeskundige M. L. C. MASTENBROEK Middelharnis. Tel. (01870) 64 59 (zaterdagochtend van 11.00 tot 11.30 uur) APOTHEEK „MENHEERSE" Voorstraat 16Middelharnis Telefoon (01870) 36 66 J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.00 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.30 tot 11.30 uur en 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Spoedre- cepten kunnen via de dienstdoende arts in de overige uren altijd worden aan geboden. Inlichtingen via telefoonnummer 36 66; of via mededelingen dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tand arts Dogterom, Kerkstraat 57, Nieuwe Tonge, tel. (01875) 23 25 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. (01874) 24 41; L. Tjebbes, Middelhamis, tel. (01870) 29 66; W. J. Vink Sommelsdijk, tel. (01870) 28 97. WIJKVERPLEGING Wanneer u de wijkzuster nodig heeft, kunt u het wijkgebouw in uw woonplaats bellen: Achthuizen(01873) 14 40 Den Bommel(01871) 13 12 Dirksland(01877) 15 00 Goedereede(01879) 12 67 Herkingen(01876) 2 24 Melissant(01877) 12 34 M'harnis/S'dijk(01870) 23 00 Nieuwe Tonge(01875) 13 90 Ooitgensplaat(01873) 13 10 Ouddorp(01878) 13 21 Oude Tonge(01874) 12 89 Stad a/h Haringvliet(01871) 23 01 Stellendam(01879) 12 96 Stichting MAATSCHAPPELIJK WERK „Goeree-Overflakkee" Jacob Banestraat 8a 3245 AJ Sommelsdijk Telefoon (01870) 51 66 Spreekuur, ma t/m vrij 9.00-10.00 uur Voor crisissituaties: ma t/m vrij 9.00-12.00 13.00-17.00 uur telefoon (01870) 51 66 Buiten kantooruren kunt u kontakt opnemen met de telefonische hulpdienst, telefoon (01880) 2 59 52. Stichting KRAAMCENTRUM „Haringvliet" Telefoon (01883) 1 00 00 Stichting Gezinsverzorging Spreekuren: maandag t/m vrijdagochtend 8.30-9.30 uur en alleen telefonisch van 13.00-14.00 uur. „Dirksland",tel. (01877) 24 78 „Middelharnis-Sommelsdijk", Jacob Banestraat 8, Sommelsdijk tel. (01870)28 84 „Goeree-Overflakkee" (Nieuwe Tonge, Stad en Oostflakkee) tel. (01874) 10 44 DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00- 17.00 uur in het dienstencentrum. Stichting Bejaardenwerk „MIDDELHARNIS" Tel. (01870) 33 66. St. Welzijnswerk voor Ouderen „OOSTFLAKKEE" Tel. (01871) 15 45 OPVANG van SLACHTOFFERS BIJ MISDRIJVEN en VERKEERSONGEVALLEN Postbus 273, MIDDELHARNIS Telefoon (01870) 35 55 Ned. M.S. Stichting afd. Goeree-Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel. (01879) 18 15 Vertrouwenstelefoon Ned. Patiënten Vereniging (01870) 21 74 (01878) 31 49 Verveling in de VUT Vandaag zijn we al ruim onder de pan nen. De dag-agenda moet nog worden uitgekleed en voorts weer in het nieuw gestoken. Dit is de huisgenoot die maar één keer per jaar wordt verschoond. En dan wél met een schone lei begint. De vorige, volgedachte- en geschreven, wordt niet uitgewist maar netjes, op volgorde van jaren, .opgeborgen. Ze komen ong wel eens van pas, die waar nemingen in telegramstijl. Bij het nale zen ervan, doen ze de jaarfragmenten weer herbeleven. Zoals het verhaal van Turdus meruia, een merelgezin dat ook vorig seizoen bij ons kind aan huis was. Dat komt misschien wel door de struc tuur van ons achtertuintje. Want dat is eigenlijk maar een rommeltje, een beetje ongeregeld. Geen perkjes, geen paadjes, geen naambordjes, geen aanmoedigin gen, geen belemmeringen, gewoon geen orde. Wie of wat er wil groeien en wonen, wordt nooit wat in de weg gelegd. Soms ontstaan er naamlozen die evenmin worden achterna gezeten door de schre pel. Ook buurman's wortelende verover aars, die zelfs door de ligusterheg dur ven te kruipen, worden geen vezel gekrenkt. Slechts één keerper jaar wordt de ontstane ruigte een kopje kleiner gemaakt. Doen we meestal zo rond de oliebollen. In het hoekje bij het raam, op het tegel pad langs de tuin, staat de verplaatsbare witte kunststof bank. Een observatie- post, die we nu, half januari, op gezag van het zojuist her-ingerichte notitie boekje gaan, innemen. Dan terug naar mei 1989. Het siergras, naast de pere boom, groeit uitbundig in hoogte en breedte. „Dat is helemaal geen siergras", zegt een langskomende, zich noemende, plantkundige. „Je moet beter uitje ogen kijken, dan zie je zó dat die plant familie is van de turkse lelie". Nou, nou. Klinkt wel veel deftiger, dus heeft die mingast een vaste naam. Langs de klomp aan de rechtervoet zijn nu de mieren bezig een route uit te zet ten. Doel is het kerseboompje, in welks lover de bladluizen zitten te knabbelen. Die twee diersoorten houden er altijd Die heeft de braamstruik bezocht Daar wemelt het ook van de insekten. En die hebben misschien wel de voorkeur. Merels maken aan een tak hun snavel schoon als ze vruchten hebben gesnoept. Deze gast hebben we niet met zijn snavel langs een houtje zien wrijven. een suikerzoete relatie op na. We zou den dat nader kunnen ontvouwen, maar de aandacht wordt nu opgeëist door moeder merel. Ze komt op renpantoffels vanonder de heg en steekt het tegelpad over naar de bosjes en de bloemen. Achter haar staart twee nakoemelingen. Die hippetrippen nog wel wat onbeholpen. Ze zijn al wel groot maar nog niet merelwijs. De tweede moet nog het meeste leren. Die mimelt zomaar voorover opzij met uit gebreide stompjes vlerk. Toch herstelt het jonge ding al gauw het wankel even wicht en speelt dan, net als broer of zus, wegkruipertje tussen de erika. Moeder gaat op zoek naar wormen. Kopje schuin en uiterste concentratie. Onderzoekers zijn er vast van overtuigd dat deze vogels de regenwormen door hun onderaardse gangen horen sluipen. Plots een korte ren en een driftig gepik. Kluiten v.'orden opzij gesmeten. Mis. Een half metertje verder nog maar eens proberen. Luisteren, een sprintje, pik ken, raak. Een dikke vette worm. Merelvrouw moet zich schrap zetten om de tegenstribbelende vleeswaren uit de grond te trekken. Het zal je maar gebeu ren als worm, in je dagelijkse werk als grondverbeteraar.... Daar zit meruia niet mee en zet er weer de sokken in naar de leliestruik. Ze heeft haar jongen onder diens overschaduwende bladerdak ge parkeerd. Voor het geval er soms een roofvogel komt kijken. Maar die komen Mereljong duikt de bloemen in. Wellicht bang van de camera. Of van de vent erachter. Rumptstad B.V., landbouwwerktuigen- fabriek te Stad aan 't Haringvliet sinds 1936, heeft de al jaren in haar pro gramma opgenomen frees vernieuwd. Deze vernieuwingen zijn: - Een geheel volgens eigen ontwerp ontwikkelde wisselwielentandwiel- kast wordt standaard op de haken- frees gemonteerd (schakelkast - eigen ontwerp - is als extra leverbaar). - Nieuwe bovenklopophanging en -sluiting. - Nieuw model, geharde boriumstalen klembeugels. - Gewijzigde aanaardplaatconstructie, waardoor de onderzijde van de geul tussen de ruggen vlakker wordt. - Klepjes in aanaardplaat, waardoor het mogelijk is te frezen als planten reeds boven de rug staan. Levering van Rumptstad landbouw- werktuiging vindt plaats door Rumpt stad B.V. Alarmering Brandweer, Politie, Ambulance „Geen spoed? bel het plaatselijke nummer". ALCOHOLPROBLEMEN Bel AA (Alcoholicus Anonymus) voor hulp en inf tel. (01883) 1 73 27 Ver. Reumapatiënten Goeree-Overflakkee e.o. Tel. (01879)24 88 toch niet in onze tuinen tussen al die rij tjeshuizen? Zegt dat maar zachtjes. We bladeren nog verder terug naar 15 januari. Zondag. Staan gereed om naar de kerk te gaan. Hebben de deurkruk al omvat. „SssstfEen knikje naar de lin- kerhoek van de tuin achter het pruime- boompje. Een roofvogel slacht een prooi. Nog nooit zoiets gezien. Onze ogen 'fotograferen' dan ook op top snelheid. Kromsnavel heeft een bos veren onder zijn poten. Kijkt af en toe schichtig om zich heen. Trekt, rukt, scheurt en obser veert dan weer, soms met een snavel vol. Het beest heeft een opvallende, soms breeduit waaierende staart. Is kleiner dan een duif en veel slanker. Dan moe ten we weg. Eén beweging en de vogel rent tussen de schuurtjes door het loop pad op. We zien hem niet wegvliegen. Op de slachtplaats dwarrelen nog wat veren van een mus. Als de vogelveldgids op tafel komt reproduceert dat wonderlijke geheugen de opgenomen beelden. De smelleken meldt zich als dader. Onze merelmoe der is dus zo gek nog niet. Een week later meldt vader zich met het kroost. Die doet zeker het wat 'grovere' opvoedingswerk. Hij vliegt een paar keer op het schuurtje, stapt er wat rond en laat dan nog een paar vliegkunsten zien. Maar dat kunnen de kindertjes allemaal niet volbrengen. Ze proberen wel maar kom en niet verder dan de kruk van de schuurdeur. Dan vallen ze fladderend terug naar de tegels. In het kerseboompje lukt het wel. Van tak tot tak. De andere rent nu achter een hom mel aan. Ze zijn nu kennelijk op een leeftijd dat ze overal naar pikken. Geen schijn van kans achter een zig-zag lave rende hommel. En zo belandt dit kuiken tussen de gladiolen alwaar het een poosje als verdoofd blijft zitten. Dan wordt het nu nog even spannend. Twee spreeuwen voegen zich bij het vogelgezelschap, waarin ook al een klasje mussen aktief is. Wat een drukte- makers zijn dat, die spreeuwen. Moetje dat parmantig zien stappen met opgehe ven heftig knikkend kopje. Nu wordt het pas gezellig in ons wanordelijk achter erfje. Later, als we de vutgrens zijn gepas seerd, de verveling soms toeslaat, zullen we daarover eens.... J. V. F. Komplete woninqinrichtinq Ooitgensplaat -----4! 01873-1437 Het Kruiswerk Zuidhollandse Eilanden organiseert op woensdagavond 31 januari 1990 een thema-avond over dementie. De bijeenkomst vindt plaats in het wijk gebouw van het Kruiswerk aan de Lan- geweg 72 in Middelharnis, aanvang 19.30 uur. Een spreker van de Alzheimer Stichting zal de inleiding houden over het onderwerp dementie. De toegang is gratis. Demende is een ziekte die voorkomt bij ouderen. Er heerst veel onduidelijkheid rond deze ziekte. Sommige mensen lij ken alleen dement. Na onderzoek en een juiste behandeling kunnen zij ge nezen. De echte dementie is niet te genezen. Het is een ziekte die voor de ouderen en zijn omgeving veel verandering met zich meebrengt. Praten met lotgenoten over de verzor ging kan meer inzicht en duidelijk heid geven. Bij voldoende belangstelling zal de kruisvereniging een praatgroep organi seren. Op de Beurs 'Wonen en Vrije Tijd' zal ook dit jaar weer een gedeelte beschik baar zijn voor hobbyisten en (begin nende) kunstenaars. Zij kunnen in het Kreatiefcentrum hun werk aan een groot publiek tonen en zo horen wat 'het publiek' er van vindt. Ook kunnen zij hun werkstukken te koop aanbieden. De beurs 'Wonen en Vrije Tijd' wordt gehouden in de voorjaarsvakantie en wel van woensdag 28 februari tot en met zaterdag 3 maart a.s. in Recreatiecen trum 'De Staver' te Middelhamis. De hobbyist wordt, tegen een geringe vergoeding, een kompleet ingerichte stand ter beschikking gesteld. Er kun nen 10 tot maximaal 20 hobbyisten geplaatst worden. Men kan een plaats reserveren voor één, twee, drie of vier dagen. Voor meer informatie en opgave kan men terecht bij 'Van der KAMP', West- dijk 8, 3241 GV Middelhamis. Tel. (01870) 39 53. Voor meer informatie kunt u zich wen den tot de wijkverpleging, tel. (01870) 59 00.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 9