Directeur arbeidsbureau Van der Male weg Predikbeurten RAI-PRIM EUR!!! Vicon Combi-star rotorkopeg De Tholenaar blijft pendelen In stadje Goeree de koekkoek al gehoord Voor beroep bedankt Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Oud-koster H. Dorsman overleden Start oriëntatiecursus in de verzorgende beroepen Dam- en Schaakvereniging 'Ontspanning' te Ouddorp Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS' VRIJDAG 19 JANUARI 1990 De foto kon nog worden gemaakt nét voor de families Bosland (I) en Smit (r) in de massa verscholen gingen MELISSANT - De grote zaal van het Melissantse Ver.gebouw 'Melishof heeft woensdagavond bijna ból gestaan van de honderden die, in het daarvoor gereser veerde anderhalve uur, aanwezig wilden zijn op de af scheidsreceptie die aan de scheidende directeuren van de Openbare basisschool 'Roxenisse' te Melissant werd aangeboden. De anderhalf uur zou trouwens te kort blijken te zijn. Er was, na soms vele jaren ook zó veel bij te praten.... Het ging deze avond om het afscheid van dir. C. J. Smit (59) en mevr. W. Bosland-de Bonte (56) die sinds 1985, toen de kleuter- en de lagere school tot één basisschool werden ge vormd, de tweehoofdige directie van de school 'Roxenisse' hebben gevoerd, in grote eenstemmigheid trouwens, want elk van hen had voor de school het hart op de juiste plaats. Mevr. Bosland demonstreerde dat al in het begin van haar loopbaan die ze als 17-jarige begon als 'leidster op de be waarschool' in Dirksland. Door studie bekwaamde ze zich verder, maar dat betekende dat ze zichzelf uit Dirksland wegpromoveerde omdat het gemeentebestuur twee gediplo meerde krachten te duur vond. In Melissant hield, in juni 1953, de Stichting Neutrale kleuterschool de deur wijd voor haar open en ze is uit Melissant nooit meer weggegaan, „'t Is een dorp waar je aan hecht!", verzekert de geboren Dirkslandse. Ze deed het aanvankelijk met een oud school tje en met meubeltjes die door de wagenmaker waren ge maakt, maar 't Melissantse kroost beviel haar zo dat ze, woensdagavond twee generaties de hand heeft kunnen schudden. Mevr. Bosland woont met haar man in Dirksland en hij heeft toen hij in 1965 invalide werd, het plezier dat zijn echtgenote in 't schoolgaan had laten praevaleren boven haar dagelijkse aanwezigheid thuis. Dhr. Bosland heeft zich uitstekend weten te redden en zelfs monterde hij zijn vrouw op tijdens die enkele keren dat ze de gang naar school even niet zag zitten. „Als je de schole ruukt is 't over!" hield hij haar dan voor en steeds is dat uitgeko men. De dag voor de kerstvakantie was haar laatste school dag en ook die van haar collega Smit. Ze gingen met de hele schooljeugd (90) naar 't zwembad waar hen ook een kinder- lunch werd aangeboden. Groot feest was dat.... Ook dhr. Smit heeft, als mevr. Bosland, gebruik gemaakt van de DOP-regeling. Hij kwam, in Zaandam geboren, na 6 jaar Nunspeetin 1961 naar Melissant om hoofd te worden van de Openb. Prins Willem Alexanderschool. In 1985 werd die samengevoegd met de kleuterschool, inmid dels 'de eerste stap' geheten. Al gauw na z'n komst in Melis sant heeft dhr. Smit afgezien van z'n aanvankelijke voorne men niet langer dan een paar jaartjes te blijven, 't Zijn er bijna dertig geworden waarin de fam. Smit zich uitstekend heeft welbevonden. De velen die hen woensdagavond de hand drukten en van de receptie een ware reünie maakten, wensten de scheidende leerkrachten dan ook een gelukkige voortzetting toe, in ruste weliswaar, maar met prachtige herinneringen aan een wei- bestede lijd. SINT-ANNALAND - Vijfendertig jaar in de werkgelegenheid. Als dat een mens geen zicht geeft op de samenleving, wat dan wel? Toch ging de heer J. van der Male, die één dezer dagen ofTicieel afscheid neemt als directeur van het Thoolse ar beidsbureau, nog naar een cursus ter voorbereiding van het feit, dat hij gebruik maakte van de VUT. Want van werk wist hij alles, echter van werkeloosheid ook. Maar hoe het is om zelf zonder betaalde arbeid te moeten leven, dat had hij nog niet aan den lijve ondervonden. De heer Van der Male heeft zichzelf altijd als een geluksvogel beschouwd. Afkomstig uit een landbouwfamilie zag de Sint-Annalander als klein kereltje een kantoorbaan al het meeste zitten! „In de tweede klas stond ik vroeger al om vier uur op om koeien naar de wei te brengen. Die boer gaf me daar/1,25 per week voor, dus toekomst in de landbouw zag ik helemaal niet. Ik heb genoeg op mijn hoofd gestaan om te weten wat werken op het land inhoudt", vertelt de scheidende directeur. Juist met mensen uit de landbouw kreeg Van der Male het meest te maken. Na de oorlog had hij verschillende baantjes, die achteraf een goede voorbereiding bleken te zijn voor zijn arbeid op het arbeidsbureau in het stadje Tholen, waar hij in het jaar 1955 in dienst trad. „Daarvoor had ik al in het stadje Zierik- zee gezeten, waar ik de reispapieren regelde voor de arbeiders, die de ramp gebieden erbovenop kwamen helpen. Ook allemaal minder geschoolden, die gewend waren op het land hun brood te verdienen. Maar het werk in de land bouw begon toen al behoorlijk terug te lopen". Ook op het eiland Tholen kwamen diverse knechten en arbeiders (landar beiders) door de mechanisatie op straat te staan. „Het is raar gezegd, maar het eiland Tholen heeft het eigenlijk altijd moeten hebben van rampen. Eerst gin gen de mensen werken op Walcheren en later konden ze in de gehele provincie Zeeland terecht om de vreselijke gevol gen van de watersnoodramp te helpen opruimen". Pendelen zijn de Thoolse werknemers sinds de Tweede Wereld oorlog dus steeds meer gewend geraakt. Met de verbeterde verbindingen kwa men het gebied van heel West-Brabant en de zuidelijke Randstad binnen het werkterrein van de Tholenaren te liggen. „Pas de afgelopen tien jaar is de over heid hard gaan werken aan bedrijfsves tiging op het eiland Tholen zelf Vooral ook om de leegloop tegen te gaan. dat is heel goed gelukt! Maar de Tholenaar blijft toch momenteel nog pendelen. Dat kun je niet tegen gaan en dat hoeft ook niet". Manager In het jaar 1965 werd de heer Van der Male benoemd tot directeur van het Thoolse arbeidsbureau. De bemidde laar, die alle kanten van haver tot gort kende, werd gaandeweg een manager, die de specifieke werkloosheidsproble men van het eiland Tholen het hoofd moest bieden in een eigen gevoerd beleid, dat moest passen binnen dat van het gewestelijk arbeidsbureau. „Vroeger bracht je simpelweg twee dingen bij elkaar: iemand die een baan zocht en iemand die een baantje te vergeven had. Nu voert het arbeidsbureau allerlei wet ten uit en die veranderen om de haver klap. Momenteel zijn er scholingspro gramma's bijgekomen en een jeugd- werkgarantieplan. Het arbeidsbureau moet zelf de boer op om met de diverse bedrijfsbezoeken in de markt te blij ven". De scheidende directeur heeft bijna nooit hoeven te verzuimen. Wat hart klachten kwamen daarom tien jaar gele den extra hard aan, evenals een opname voor een blindedarm-operatie, afgelo pen voorjaar. Deze operatie kwam net iets te laat, zodat het genezingsproces nogal wat tijd vergde! „Ik zou in de maand november van vorig jaar in de VUT gaan en toen ik goed en wel genezen was, kon ik nog maar een kleine maand aan de slag. Zodoende neem ik thans afscheid van een werkkring waarin ik al maanden niet meer meedraai. Evengoed zal ik het vertrouwde werk missen". Het afscheid van directeur Van der Male wordt één dezer dagen gelijktijdig met de ingebruikname van het nieuwe ar beidsbureau in de kern Sint Maartens- OOLTGENSPLAAT In 'De Samaritaan' te Sommelsdijk, waar hij enkele jaren werd verzorgd is op maandag 15 januari 1990 op de leef tijd van 80 jaar overleden, de heer Her- bertus Dorsman Bzn., echtgenoot van mevrouw J. Dorsman-Groenendijk, wo nende Weespad 24, 3257 KK Ooltgens- plaat. De heer Bert Dorsman is ongeveer 32 jaar koster geweest van de Ned. Herv. Ktrk ter plaatse en was een van het geslacht Dorsmannen dat in totaal 218 jaar het kosterschap heeft waargeno men. Van 1762 tot en met 1812 fungeerde de heer Com. Dorsman als zodanig; vanaf 1812 tot en met 1862 de heer L. Dorsman Czn.; van 1862 tot en met 1912 de heer J. Dorsman Lzn.; vanaf 1 oktober 1912 tot 1 oktober 1948 de heer B. Dorsman Jzn. en vanaf 1 oktober 1948 tot 1980 de thans overleden H. Dorsman Bzn„ die dus zijn vader opvolgde. Respectievelijk 3x 50 jaar, lx 36 jaar en lx 32 jaar, samen 218 jaar. De heer H. (Bert) Dorsman werd in 1980 opgevolgd door zijn schoon zoon, de heer C. Bogerman, waardoor dit werk dus in de familie bleef De overleden heer Dorsman, deed zijn werk evenals zijn voorvaderen met grote trouw en toewijding. De kerk was hem zogezegd 'alles' en ook na de overdracht aan zijn schoonzoon kon men Bert doordeweeks nog regelmatig in de kerk vinden. Met zijn heengaan is een stuk historie afgesloten. Tot aan zijn pensionering was de heer Dorsman werkzaam bij de gemeente Ooltgensplaat, later de gemeente Oost- flakkee. Hij verrichtte daar als metse laar bij de technische dienst ambachte lijk werk. Te Ooltgensplaat verzorgde hij de begraafplaatsen en had de lei ding bij de begrafenissen. De begrafenis van de heer Dorsman heeft heden vrijdagmiddag, 19 januari 1990, plaats gehad op de Alg. Begraaf plaats aan de Dorpsdijk. Vooraf werd er in 'Elthato' een rouwdienst gehouden. dijk gevierd. Eén dezer dagen zal daar des namiddags om 17.30 uur (half zes) een afscheidsreceptie in De Haestinge plaatsvinden. Belangstellenden, die de heer Van der Male de hand willen druk ken kunnen dan meteen kennismaken met diens opvolger, de heer P. J. F. Castricum. Zondag 21 januari 1990 OUDDORP Herv. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. D. Heemskerk. Woensdag 24 januari: 19.30 uur ds. D. Heemskerk Ger. Gem. 9.30 en 16.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. C. van Westenbrugge en 17.00 uur dhr. A. v. d. Schee Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur (Dorpstienden) ds. J. Smink. GOEDEREEDE Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. A. Vlietstra en 18.30 uur ds. C. van der Worp, Dussen, bedie ning Heilige Doop. STELLENDAM Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Codée en 18.00 uur ds. A. Vos; extra maandelijkse kollekte kerkvoogdij Ger. Kerk 10.00 uur ds. G. J. Mesz en 17.00 uur ds. J. C. van Westenbrugge. MELISSANT Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. Schipper, Dordrecht en 18.00 uurds. A Vlietstra jr„ D.L. III/IV, 17; extra kollekte vrije zitplaatsen Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst Ger. Kerk 9.30 uur kand. mevr. M. Jukkema-Maan en 17.00 uurds. P. Rozeboom Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. het Lam, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. A. Kaste lein, aansluitend preekbespreking 16+ jeugd; extra kollekte verwar ming Ger. Gem. 10.00 uur (H.A.) en 18.00 uur ds. J. Koster. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 uur kand. J. P. Voets, Hazerswoude en 18.00 uur eerw. hr. C. Gielen, Strijen; extra kollekte pastoriefonds Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. de Lange; extra kollekte Stichting Ontmoeting Lukaskapel 10.15 uurds. J.T.Cazan- der Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. Boeijinga-Alders Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. S. Bruining, bev. ambtdr. MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. ten Klooster en 18.00 uur Dr. M. J. Paul, Aalburg; extra kol lekte verwarming Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A Baars Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 en 17.00 uur ds. v. d. Hoek Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur ds. R. van Nus. NIEUWE TONGE Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Belder; Ie kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte kerke- raadsfonds Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. N. P. J. Kleiberg; extra kollekte van tien Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. Joh. de Rijke, v.m. bediening Heilige Doop Bent u een man of vrouw, werkloos of na lange tijd weer op zoek naar een baan? Heeft u een lage, onafgemaakte of ver ouderde opleiding en gaat uw belang stelling uit naar een beroep in de verzorgende sector? Dan heeft de PBVE op korte termijn op korte termijn wat voor u te bieden! Half februari starten wij met een oriën tatiecursus voor beroepen in de verzor gende sector. Het is een korte cursus van 4 maanden, waarin u kennismaakt met de theorie en de praktijk binnen de bejaarden-, gezins- en ziekenverzor ging. ledere sector komt 4 weken aan de orae, waarbinnen ook een korte stage gelopen wordt binnen de betreffende sector. Na 12 weken wordt de cursus afgesloten met het onderdeel keuze-begeleiding, waar binnen nagegaan wordt welke vervolg opleiding in uw situatie het meest geschikt zou zijn. Keurig aansluitend kan daar dan in september mee ge start worden. De cursus wordt gegeven in Hellevoet- sluis op maandag- en dinsdag van 9.30 tot 14.10 uur en is toegankelijk voor vol wassenen vanaf 18 jaar, woonachtig op Goeree-Overflakkee, Voome-Putten en de Hoeksche Waard. De kosten bedragen 60,- 20,- voor uit te reiken stencils. Op donderdagochtend 1 februari a.s. zal ervan 10.00 tot 11.30 uureen informatie bijeenkomst gehouden worden in het PBVE lokaal van de openbare basis school 'De Brem', aan de Bremstraat 1 in Hellevoetsluis. De ingang van dit lokaal bevindt zich aan de Zeeaster- straatzijde. Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. P. Rozeboom en 18.00 uur ds. S. Groen. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 uur ds. A Vos en 18.00 uur ds. J. Codée; extra kollekte Op weg met de ander Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur drs. W. Venema. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. C. J. W. Verboom; extra kollekte verwarming Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 uur dhr. G. J. Smouter en 18.00 uur ds. P. Huisman. LANGSTRAAT Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Jongebreur. ZIERIKZEE Evang. Lutherse Gem. geen dienst. SINT MAARTENSDIJK Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. J. G. van Loon Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. SINT ANNALAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Herk en 18.00 uur ds. K Groenendijk uit Sommelsdijk Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst. Uitslagen van 15 januari 1990: Dammen: J W. Stoof - K. TamsO - 2 J Westhoeve - H. Tams2 - O C Akershoek - L. Moerkerk1 - i J Visbeen - C. Mierop2 - O J P. ten Hove - G. TamsO - 2 J. Moerkerk - P. van Dam2 - O A. Meijer - P. v. d. Steen2 - O Schskcnt K V. d. Wende - P. A Derrez1 - O K. V. d. Wende - F. Papavonie1 - O J. van Huizen - M. Breen1 - O Santifort - J. Grinwis1 - O A. C. Bakes - E. Papavonie1 - O P. A Derrez - F. PapavonieVi - Vi J. Soeteman - W. van GeelenVi - Vi A. van Huizen - W. Breen1 - O J. Santifort - M. van Damme1 - O i. van Huizen - P. A. Derrez1 - O We hebben 't niet zelf kunnen controleren, maar als een Goe- reese mevrouw de moeite neemt ons daarover te informeren, dan nemen we aan dat het écht waar is dat in het stadje Goedereede de roep van de koekkoek al is ge hoord. Normaliter laat dat nog enkele maanden op zich wachten, maar de zachte winter zou de koekkoek tot een vroegere terug keer naar onze streken kunnen hebben verleid? OUDDORP Ds. Tj. de Jong te Garderen heeft de ker- keraad van de Herv. Gem. alhier er gis termiddag van in kennis gesteld voor het op hem uitgebrachte beroep te moeten bedanken. DIRKSLAND dinsdagavond 7.30 uur ds. J. Koster (Bijbellezing). OOLTGENSPLAAT dinsdagavond 7.30 uur student C. Hogchem, Koot- wijkerbroek. STAD aan 't HARINGVLIET dins dagavond 7.30 uur ds. J. C. West- strate, 's-Gravenpolder. Vicon Nederland B.V. introduceert op de RAI de Vicon COMBI-STAR ROTORKOPEG, de ideale combinatie-machine voor de Vicon Octopus pneumatische zaaiers. De toenemende belangstelling voor gecombineerd grondbewerken en zaaien is nauwelijks verwon derlijk. Tijdsbesparing, verminderd weerrisico en geen verdichting van de grond na de grondbewer- king voor het zaaien zijn dan ook belangrijke voordelen van het werken in combinatie. Zo is ook het succes van Vicon's Octopus pneumatische zaaier in grote mate gebaseerd op haar veelzij dige combinatiemogelijkheden. Een reden voor Vicon om de Combi-Star rotorkopeg te introduceren en zo met de Octopus pneumatische zaaier een uitgebalanceerde combinatie te bieden. De Vicon Combi-Star is leverbaar in werkbreedtes van 3,4 en 4V2 meter, met kooirollen of dichte rollen naar keuze. De werkdiepte van deze rollen is eenvoudig traploos in te stellen met twee draadspindels aan de buitenkant van de machine. Ook de verende egalisatiebalk is met tweedraadspindels makkelijk in hoogte verstelbaar en de anti-ruggenplaten zijn beweegbaar. Grote variatie in rotortoerenaantallen is mogelijk. Naast opbouwdelen voor de Vicon Octopus pneumatische zaaimachine kan ook een drie- punt geleverd worden om een driepunts zaaimachine aan te bouwen. Die afscheidsavond kón niet mooier...!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 2