Terug naar 100 km per uur en overtreders zwaarder aanpakken DE NIEUWE BUGAHI I Luisteren naar de consument geeft de landbouw toekomst KIJK-DOE-IDEE 1990 Cursus verhalen vertellen Zinvol nieuws? Eilanden Nieuws! TAALPRAATJE Derde zachte winter of late vorstinval Minister Hanja Maij-Weggen in eerste nummer AutoWeek Poster: dé Lotus Esprit Turbo SE Nieuwe 460 met kofferbak: steeds meer een rgelijkendefi GRIJS EN GRAUW Abonneert U op Eilanden-Nieuws Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Zaterdag 3 februari 1990 in Den Haag programmabeurs voor jeugd- en iongereny,erk Kandidatenlijst SGP/RPF Kandidaten Lijst-Hoogzand Weerpraatje Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 19 JANUARI 1990 HAARLEM - Het aantal wegge deelten, waarop slechts 100 km per uur mag worden gereden wordt aan zienlijk uitgebreid. En in februari komt de regering met een pakket nieuwe voorstellen om overtreders van de maximum snelheid zwaarder aan te pakken. Dat stelt ministervan Verkeer en Waterstaat Hanja Maij- Weggen in een interview in het eer ste nummer van AutoWeek. Dit nieuwe weekblad voor autoliefheb bers ligt op maandag 22 januari voor het eerst in de kiosken. De nieuwe CDA-minister uit Eindho ven stelt verder financiële voordelen in het vooruitzicht voor dieselrijders, die een 'schone' dieselkatalysator laten in bouwen. Hanja Maij wil zelf graag een goed voorbeeld geven door haar autoki lometers te halveren. Ze is een fervent automobiliste, die graag rijdt in haar Saab Turbo, maar de minister heeft nu besloten om zo'n drie nachten per week in Den Haag te blijven slapen. Het nieuwe weekblad AutoWeek is een totaal nieuw concept voor een autotijd schrift. Het heeft de actualiteit van een krant en het fuUcolor uiterlijk van een tijdschrift. Het zetten en vormgeven van het blad gebeurt op computers, waar door de redactie het meest actuele auto nieuws nog mee kan nemen. Naast actueel, is AutoWeek ook zeer informa tief. Een groot gedeelte van de inhoud bestaat uit uitgebreide autotests, ook vergelijkende, die een schat aan infor matie voor de autobezitter opleveren. AutoWeek verschijnt elke maandag en kost 1,95 (het eerste nummer heeft een introductieprijs van 1,-). Een paar voorbeelden van die informa tieve artikelen uit het eerste nummer. Een echte primeur zijn de eerste foto's en rij-impressies van de nieuwe Alfa 33. De grote gebruikerstest betreft de Ci troen XM, de Auto van het Jaar 1990. Verder een vergelijkende test van drie nieuwe middenklassers, een aankoop- test van een Opel Kadett met richtprij zen voor alle modellen uit elk bouwjaar en een technische test van snelheidsme ters uit een groot aantal auto's. Uit deze test komt een afwijking van de aangege ven snelheid naar voren van 1,5 tot maar liefst 10 procent! AutoWeek is de Benedelux-versie van een keten van samenwerkende, soortge lijke bladen in verschillende Europese landen, zoals Duitsland, Frankrijka, Engeland, Italië, Scandinavië en sinds kort ook Hongarije waardoor het sneller dan andere bladen de hand weet te leg gen op primeurs. Zo ook de introductie f »>eeciehanis iCaiett: inruilenf doed uiticijken tovert snel dulxsmdleii guldens opl pas.42 j foffiipend fenHiien: wergeethet maar! fa^.n (na 39 jaar!) van een nieuwe Bugatti, een sensationele auto die 340 km per uur haalt en een kleine miljoen gulden kost. Voor wie dat niet is weggelegd biedt AutoWeek overigens ook wekelijks heel toegespitste stap-voor-stap-informatie over (kleine) reparaties aan de eigen auto. Verder in het eerste nummer van Auto- Week nog een fotoreportage over de tien meest gemaakte fouten op de snelweg, een artikel over een soort automatische piloot, waarmee je niet alleen gemakke lijker, maar ook zuiniger én schoner rijdt en een verhaal over de uiterst suc cesvolle Mini. Onthullend zijn de erva ringen van AutoWeekverslaggever Arie Blokland die bij zes garages in het land informeerde wat zijn oude auto zou opbrengen als hij een nieuwe auto kocht. Het verschil tussen de hoogste en laagste inruilwaarde bedroeg maar liefst ƒ6.000,-! Uiteraard geeft dit artikel vele tips over hoe je zo'n hoog mogelijke inruilprijs voor je oude auto krijgt. Van het eerste nummer van AutoWeek wordt een oplage van 450.000 exempla ren in Nederland en België verspreid (onder andere via de grote tankstations). Vergelijkingen met bestaande autobla den gaan mank. De redactie bestaat uit maar liefst twintig vakmensen, die geen blad voor de autofreak willen maken, maar voor de gemiddelde automobilist. Jan Gaspedaal zogezegd, die de aan koopprijs van het tijdschrift dubbel en dwars terugverdient door de tientallen tips en praktische informatie. ©«©«(i)®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®® SINT-ANNALAND - Is er econo misch perspectief voor milieu-vrien delijke produktiewijzen? Deze vraag stond centraal op de gezinsstudie dag in Sint-Annaland. De bijeen komst was een gezamenlijk initiatief van de Vereniging Voor Bedrijfs voorlichting Tholen en Sint-Philips- land, de Agrarische Commissie van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen Tholen en Sint-Philips- land, het Regionaal Agrarisch Jon gerencontact Tholen en het Consu lentschap voor de Landbouw. De directeur van het Proefstation voor de Akkerbouw en de Groenteteelt in de Volle Grond in Lelystad (PAGV), Ir. A J. Riemens, sprak over de bedrijfsvoering die het PAGV momenteel toepast, met op het gebied van geïntegreerde land bouw. In de onderzoekssfeer geeft dit volgens hem al goede resultaten. Het doel van de geïntegreerde landbouw is om met zo min mogelijk chemische bestrijdingsmiddelen een goed kwali- teitsprodukt op de markt te brengen. Optimale gewasverzorging blijft daarbij een eerste vereiste. Volgens het vorig jaar gepubliceerde Nationaal Milieu Beleidsplan moet het gebruik van diverse bestrijdingsmidde len voor het jaar 2000 tenminste vijftig procent verminderd zijn ten opzichte van het jaar 1980. De secretaris van de Commissie Milieu vraagstukken bij het Landbouwschap in Den Haag, Ir. J. Gerritsen, merkte hier bij op, dat de omzet van kunstmest reeds terugloopt. Ook de bestrijdingsmidde len zouden beduidend minder worden verkocht, al is de huidige situatie vol gens hem moeilijk in kaart te brengen, omdat de industrie hierover geen cijfers geeft. Nederland neemt met de export van diverse landbouwprodukten op de internationale markt dan ook een be langrijke plaats in. Vergeleken met de omringende landen is het gebruik van kunstmest en bestrijdingsmiddelen ech ter ook wel erg hoog. Gewassen! Het Centrum Genetische Bronnen Ne derland (CGN) in Wageningen was op deze vergadering ook vertegenwoor digd. Dit instituut zoekt naar eventuele nieuwe akkerbouwgewassen voor met name industriële toepassingen. De laat ste jaren is dit onderzoek op gang geko men naar gewassen, die kunnen worden verwerkt tot plantaardige olie. Volgens Ir. L. J. M. van Soest, projektleiderbij het CGN, moet hiervan op korte termijn nog niet veel worden verwacht. Op dit moment is de prijs veel te hoog en een eventuele subsidieregeling is er nog niet. De gezinsstudiedag werd samengevat door Ir. M. de Boer, medewerker van het Consulentschap voor de Landbouw in Goes. Hij stelde dat de huidige situatie in de landbouw niet al te rooskleurig is, maar dat de ondernemer niet stil blijft zitten. Het beeld van de landbouwer naar het publiek toe als grote vervuiler is volgens hem te negatief Als men dan ook goed luistert naar de diverse wensen van de consumenten en hieraan zo goed mogelijk tegemoet komt, behoudt men ook op langere termijn een goede afzet markt, gaf hij zijn gehoor als raad. Het jaar 1989 was uitgeroepen tot het 'Jaar van het milieu'. Volgens Ir. de Boer worden de jaren negentig wellicht het decennium van het milieu! Kandidatenlijst Vooruitstrevend Dorpsbelang 78 voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen 1. Will Rijvers, Middelhamis. 2. Philip van den Berg, Sommelsdijk. 3. Jan van Rij, Middelhamis. 4. Cees de Vries, Nieuwe Tonge. 5. Wilco van der Kroon, Sommelsdijk. 6. Marga van Kampen-Jansen, Stad aan 't Haringvliet. 7. Alex Vijfhuizen, Sommelsdijk. 8. Bram v. Antwerpen, Middelhamis. 9. Ad Wiese, Nieuwe Tonge. 10. Cees van Dongen, Sommelsdijk. De Stichting Regionale Geschiedbeoe fening Zeeland organiseert een cursus 'Zeeuwse historie en verhalen'. Doel van de cursus is het bijbrengen van vertel- en presentatietechnieken, waarbij zowel de inhoud en structuur als lichaamstaal en soort publiek aandacht zullen krijgen. Bestaande verhalen welke door monde linge overlevering tot ons gekomen zijn, zullen onder meer in de cursus wor den gebruikt. Centraal zal een nog nader te bepalen jaartal of thema staan. Aan het eind van de cursus heeft men inzicht gekregen hoe historisch materiaal en eigen bele ving beeldend en interessasnt te vertel len zijn. De cursus wordt gegeven door Jan Swa- german en bestaat uit 6 bijeenkomsten in de Zeeuwse Bibliotheek. De eerste sessie vindt op 22 januari a.s. plaats. De kosten voor de cursus bedragen 35,-. Aanmelding kan geschieden bij de secretaris van de Stichting, mw. Marlies Jongejan, p/a Zeeuws Documentatie- centmm, postbus 8004,4330 BA Middel burg (01180-30339 of 30285). 11. Astrid van der Graaf- van Dullemen, Stad a.h. Haringvliet 12. Joost van den Berg, Nieuwe Tonge. 13. Mieke Soetmulder, Sommelsdijk. 14. Hans Maliepaard, Sommelsdijk. 15. Mevr. A. 't Hart, Sommelsdijk. 16. Joke Visser-Meijer, Middelhamis. 17. Gerry Kempen-Straver, Sommelsdijk. 18. Kees Kik, Middelhamis. 19. Joke Loosjes-Koolhaas, Sommelsdijk. 20. Cees Bol, Sommelsdijk. 21. Jan Huijssen, Nieuwe Tonge. 22. Leen van Westen, Middelhamis. 23. Jan Wieringa, Nieuwe Tonge. 24. Vincent Krauwer, Middelhamis. 25. Cees van Nimwegen, Sommelsdijk. Het nieuwe jaar heeft zijn intrede gedaan, een goede reden alle lezers van de Taaipraatjes veel geluk en voorspoed te wensen. Maar ook nog een keer het oude jaar, vaak symbolisch voorgesteld als een grijsaard, te gedenken in de vorm van een Taaipraatje over de kleuren grijs en grauw, behorend bij de donkere dagen in november en december. Daar bij past zelfs de samenstelling grijs- grauw, waarin beide kleuren in één adema worden genoemd. Meestal gebe zigd voor wolken. „Grijsgrauwe wolken trokken zich samen. De sneeuw viel uit een grijsgrauwe lucht". Ook grauwgrijs is mogelijk. Hoewel men bij grijsaard in het alge meen denkt aan hoogbejaard, spreekt men ook van een frisse of groene grijs aard, als iemand ondanks de ouderdom nog helder en opgewekt van geest is, jong voor zijn leeftijd. Schertsend zegt men wel 'een jeugdige grijsaard' voor iemand die grijs is voor zijn tijd. Dat grijs worden kan echter ook andere oor zaken hebben dan alleen ouderdom, zoals zorg en verdriet, schrik of ergernis. Daarvan getuigen oude spreekwoorden. Van Bmne: 'De zorgh bringt grijze hay- ren voort'. En 'grijs haar van iets krij gen'. Daartegenover staat 'Zich over iets geen grijze haren laten groeien', in de beteke nis van zich geen zorgen over iets maken. Verder wordt grijs als bijvoeglijk naamwoord veelvuldig gebruikt om oude tijden of wijsheid aan te duiden, zoals in 'het grijs verleden'. Eveneens in 'grijs haar, wijs haar'. Lijnrecht daarte genover stond het rijmpje: 'Men vindt veel grijzen, maar weinig wijzen'. In plaats van grijs wordt ook grauw gebezigd om een sombere kleur aan te geven. Bij grijs denkt men eerder aan een wat lichtere tint dan bij grauw, dat wel erg somber is. Donkergrijs tot vaal- zwart toe. Dat komt duidelijk tot uiting in de zegswijze 'hij is zo grauw als zeelt'. Gezegd van iemand met een vale huids kleur. Verder 'grauw zien van de honger'. Ook 'grauw en blauw verwijten' liegt er niet om. Die term werd vroeger gebmikt om iemand duchtig de waarheid te zeggen. Die sombere kleur was ook in het gedinga bij 'grauwe monniken' (grauwe broeders). Dat was een benaming voor de Franciskanen en de Kapucijnen, naar de kleur van hun pij. Overdrachte lijk noemde men later ook een soort erw ten, de kapucijners, grauwe monniken. Zo kent men ook grauwe erwten en grauw papier. Dat laatste was een onge lijnde papiersoort van donkergrijze kleur. Vroeger veel gebruikt als pakpa pier in oude kruidenierswinkels, ook als zakjes om de gratterswaren in te doen. Een oud middeltje in de volksgenees kunde tegen een 'vastzittende hoest' was grauw papier dik ingesmeerd met smout of reuzel (varkensvet) 's nachts op de borst onder de warme borstrok doen. De volgende ochtend zat de hoest dan 'los'. Er wordt wel eens om gelachen maar het hielp inderdaad. Dat grauwe papier leidde zelfs tot een zegswijze 'iets op een grauw papiertje uittekenen'. Dat bete kende iemand een zaak weinig aanlok kelijk voorstellen, als een grauw schil derij voorschilderen. Een ander bekend gezegde, dat ook nu nog wordt gebmikt, is 's nachts (ook in het donker of 's avonds) zijn alle katjes grauw. Schertsend gezegd. In het donker komt het er niet op aan met wie men vrijt, dan kan men toch niet zien of een meisje mooi of lelijk is. Cats: 'Heeft uw lief mismaeckte leden, waerom is uw liefde flauw? 's Nagts zijn alle katten grauw, misschien heeft ze wel beter zeden'. Een alleszeggende, thans zeker als dis criminatie geldende benaming voor het gemene (gewone) volk, het janhagel, was 'gemeen grauw'. Deze uitdrukking stamt uit de Middeleeuwen, toen de geringe stand zich door hun grijze kleding onderscheidde van de meer gegoede standen. Vandaar ook het grauw op iemand hebben, voor het land aan iemand hebben, hem niet kunnen lij den. Het werkwoord grauwen heeft bovendien altijd een ongunstige beteke nis, vaak nog voorkomend in grauwen en snauwen. Op een onheuse manier iemand bits of knorrig toespreken of bejegenen. Het verkleinwoord grauwlje is een veel voorkomende benaming voor de ezel. Temg te vinden in de zegswijze 'alle ezels heten geen grauw1:je'. Schert send van toepassing op mensen, ezels op twee benen. We besluiten met en Indische spreuk: 'Een slang, een vorst, een tijger, een grij saard, en kind, een hond en een dwaas, deze zeven moet men niet wakker maken als ze slapen'. En om de jeugd een hart onder de riem te steken met het Griekse spreekwoord: 'Grijs haar is een teken van ouderdom, niet van wijsheid'. DIRKSLAND dinsdagavond 7.30 uur ds. J. Koster (Bijbellezing). OOLTGENSPLAAT dinsdagavond 7.30 uur student C. Hogchem, Koot- wijkerbroek. Voor maanden inspiratie! Ben jij aktief in jeugd- en jongemwerk en werkzaam met groepen kinderen en jongeren van 4 tot 20 jaar? Dan mag de Kijk-Doe- Idee niet gemist worden! Voor de meest aktuele trends, de nieuwste materialen en de laatst gesignaleerde aktiviteiten en theatervoorstellingen kun je terecht op deze beurs die wordt gehouden op zaterdag 3 februari 1990 van 10.00- 16.30 uur in het Nederiands Congresge bouw in Den Haag. Programma Je kunt enorm veel ideeën opdoen op het gebied van spel, handenarbeid, toneel, techniek, dans, informatief spel en nog veel meer. Naast het aktief mee doen aan aktiviteiten kun je ook een bezoek brengen aan het informatieplein waar diverse organisaties zichzelf pre senteren. Centraal staan de smaakmakers: Bewe ging: Zet je groep in beweging in een triathlon van oude spelen, werkend met touw, met een lichtshow van zaklan taarns, grote spelen voor buiten en bin nen. Reizen/grenzen: Een plein met aktiviteiten die buiten het 'normale' lig gen, zoals kleding voor de toekomst of het organiseren van een survivaltocht. Uiteraard worden allerlei attributen gemaakt die voor het reizen (en het ver leggen van je grenzen) noodzakelijk zijn. Nlilieu: Een wervelend plein waarin je milieu-vriendelijk, aktief en kreatief kunt zijn. Hergebmik van materialen, energieproefjes, milieu-spelen, ontdek hoek, papierscheppen enz. Kuituur: Aktiviteiten rondom straatkultuur, tech nische ontwikkelingen, rolpatronen, in vloeden van andere kuituren en de waarde daarvan voor de nederlandse maatschappij, worden op aktieve en speelse wijze op dit plein gepresenteerd. Extra aandacht krijgt de Meidenkultuur: In het kader van de 1990-maatregel waarin meiden opgeroepen worden eco nomisch zelfstandig te zijn biedt het meidenplein allerhande vernieuwende en roldoorbrekende aktiviteiten. Kunst: Dit wordt een wervelend gebeuren tus sen kunst met de grote en kleine K. Jongleren of het vatten van je diepste gevoelens in poëtische taal. In kunst ligt de zin en de onzin dicht bij elkaar! ji^^,¥.^^^i!f»^*¥.^t¥»i¥»^ MIDDELHARNIS 1. J. H. Koppelaar, Middelhamis. 2. K. v. d. Ketterij, Middelhamis. 3. W. Villerius, Sommelsdijk. 4. C. Quist, Sommelsdijk. 5. Chr. Brooshoofd, Nieuwe Tonge. 6. G. Slootweg, Middelhamis. 7. D. Paul, Middelhamis. 8. C. J. Hameeteman, Middelhamis. 9. W. P. Jelier, Stad a.h. Haringvliet. 10. A J. Doom, Nieuwe Tonge. 11. C. Kooijman, Sommelsdijk. 12. I. V. d. Boogert, Sommelsdijk. 13. J. van Hoorn, Middelhamis. 14. A. van Alphen, Sommelsdijk. 15. P. Vreeswijk, Nieuwe Tonge. 16. A Arensman, Stad a.h. Haringvliet. 17. L. Drooger, Stad a.h. Haringvliet. 18. A. de Visser, Middelhamis. 19. J. de Waard, Middelhamis. 20. J. L. Minnaar, Sommelsdijk. 21. A Houweling, Nieuwe Tonge. 22. A Robijn, Sommelsdijk. 23. P. Peeman, Middelhamis. 24. G. C. Joppe, Sommelsdijk. 25. M. V. d. Boom, Sommelsdijk. 26. J. van Helden, Nieuwe Tonge. 27. J. Koert, Middelhamis. 28. N. H. Groen, Sommelsdijk. 29. A. A van Gurp, Stad a.h. Haringvliet. 30. M. Buskoop, Sommelsdijk. Voor durvers tussen de 4 en 20 jaar is er een open podium, aanmelden kan nog tot op zaterdag 3 febmari. Uiteraard ontbreekt het niet aan theater voorstellingen en optredens. De groep Potdoosie treedt op met het stuk Ajasses, een toneelstuk over een tante die op een vuilnisbelt woont en haar sjieke nicht op bezoek krijgt. Circustheater van de Camp brengt een verhaal over Maffioso een circusduo vol akrobatische kapriolen en stuns. De skateboardgroep Radical Ska ters showt free skate. Carta Scheeuwse laat haar poppenthea ter tot leven komen en Kathie di Stefano intgroduceert de nieuwe trend theater sport. De groep Giegel beeldt een ver haal in mime uit. Aan het eind van de dag treedt de groep Weird Performance op niet een swingend muziekspektakel en wordt het publiek uitgenodigd mee te doen met een grote zaklantaarndans (neem je zaklamp mee!). Voor de prijs hoefje het niet te laten De entree bedraagt 7,50 voor volwasse nen, waarbij het beursboek waarin alle ideeën beschreven staan is inbegrepen. Kinderen tot 12 jaar betalen ƒ5,-. Bovendien kunnen kinderen tot 4 jaar gratis gebmik maken van de crèche. De Kijk-Doe-Idee is een initiatief van het Centram voor Jeugdwerk in Zuid- Holland 'Janzeuven'. In de voorberei ding en de uitvoering de volgende organisaties mee: Scouting Zuid-Hol land, Service Centmm voor Levensvor ming, Provinciaal Gereformeerd Cen tmm Jeugd- en Jongerenwerk Zuid- Holland, CJVATVICA Zuid-Holland, Steunpunt Vrijwilligers Den Haag en de Kommissie Jeugdwerk. De grootste sponsor is de provinciale overheid in Zuid-Holland. Inlichtingen Centmm voor Jeugdwerk in Zuid-Holland 'Janzeuven', Waldeck Pyrmontkade 904 2518 JV Den Haag Telefoon (070) 3 46 92 31 MIDDELHARNIS 1. D. Hoogzand, Sommelsdijk 2. W. J. V. d. Kamp, Middelhamis. 3. D. Holleman, Sommelsdijk. 4. M. M. V. d. Nieuwendijk- Groenendijk, Sommelsdijk. 5. K. van Zielst, Sommelsdijk. 6. D. D. Slinger, Nieuwe Tonge. 7. P. A M. Verhoef-v. d. Heijden, Sommelsdijk. 8. W. Buth, Middelhamis. 9. C. Braber, Stad a.h. Haringvliet. 10. C. Jacobs, Middelhamis. 11. C. J. van Nimwegen-Breur, Sommelsdijk. 12. J. van Brussel-Faasse, Sommelsdijk. 13. L. Noteboom-Vijfhuizen, Nieuwe Tonge. 14. P. V. d. Boogert, Sommelsdijk. 15. L. van Antwerpen, Sommelsdijk. 16. G. Groenendijk-van Sliedregt, Sommelsdijk. 17. A Koningswout-Kievit, Stad a.h. Haringvliet. 18. P. V. d. Valk Jzn., Middelhamis. 19. L. V. d. Weide-van Wezel, Middelhamis. 20. C. D. Bakker, Nieuwe Tonge. 21. E. Driesse, Middelhamis. 22. D. Verhage-v. d. Waal, Middelhamis. 23. J. Vijfhuizen, Sommelsdijk. 24. S. H. van Driel, Stad a.h. Haringvliet. 25. A. Breur, Sommelsdijk. 26. J. Lodder, Middelhamis. 27. T. C. van Prooijen, Sommelsdijk. 28. A. van Heemst, Nieuwe Tonge. 29. N. J. van Donge, Middelhamis. 30. A. van Noort, Sommelsdijk. (door J. H. Pelleboer) Met de tweede helft van deze winter zijn wij deze week begonnen. Tot heden wijst alles nog op een derde opvallend zachte winter. De sneeuw- en schaatslief hebbers zullen blijven hopen dat febmari daar anders over denkt. Ook liggen de magazijnen nog vol met sleetjes, schaatsen en handschoenen. Af en toe heeft het even gedreigd en ook deze week wel kou op een afstand: zowel in Rusland en Noord Scandinavië als ook in Oost Europa, Zuid Duitsland, Oostenrijk en omgeving, met matige tot strenge vorst in de nacht. Ook daar waar men er juist zo naar uitziet - in de wintersportcentra - geen sneeuw. In januari 1987 hadden wij nog 25 vorst- en 12 ijsdagen en een paar extreem koude nachten. In 1988 maar 5, in 198912 en nu tot heden nog maar 2 vorstnach- ten in januari. De depressie-activiteit is en blijft nog steeds zeer groot. Deze zachte winter in West Europa heeft niets te maken met een broeikaseffect. Het ligt aan de luchtdmkverdeling die maar steeds niet gunstig wil worden voor een vorstperiode. In het Alpengebied, geheel Oost Europa, Rusland en Noord Scandinavië heerst de laatste tijd wel volop koud winterweer door hogedmk. Ook de chauffeurs die Roemenië bezochten, weten daar over mee te praten. Bij ons is het herfstweer. Er zal hogedmk bij IJsland, Schotland of Scandinavië moeten komen opdagen om ons in een winterse periode te doen terecht komen. Bij de start van de tweede winterhelft is er op de computerkaarten nog niets dat in die richting wijst. Natuurlijk zijn er vele voorbeelden aan te wijzen waarin de echte winter eerst eind januari toesloeg met een ijzige febmari, zoals in 1929 en 1956, maar het beginnen wel strohalmen te worden waar men zich dan aan vastklampt. super renner. Pag. 32 Uitneemhaar en nog alles t^m ook ovar deze Oe «rrassande cometiacfc van esn jsniaai wsreldms*. Nu S25 PK, 3«) WoMster pst uw, 4 twi» s,Wai sen Italiasns vemgpfl Pag, 4 Pakje voordeel op pag. 36 Minister Hanja IVIaii-Weggen ov^detoelcomst van liet auto rijden Fae. 14 SERIE: de motor. ZswtMhetltartvanuwaute. cag-ie {4^(kM tip« »tM CMTWr AirMHI M.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 14