EIÜ\l1DEf1-f1IEmi/5 Kunststof Ramenindustrie Middelharnis (K.R.M.) speelt op de markt in Woninginrichting Hameeteman gaf 'de Vliedberg' een pracht cadeau ■W: Politieberichten Sclialcen S.O.F. Alleen winst voor Intermezzo 3 Zinvol nieuws? Eilanden Nieuws! Wij zijn rentmeesters onzer goederen... Goedereede Afd. Midden Flakkee Plattelandsvrouwen Jan Knape Mzn. -11 - 2e Blad DINSDAG 16 JANUARI 1990 No. 5867 MIDDELHARNIS - ,^ls het getij verloopt moet je de bakens verzet ten", moet Anton Mans hebben gedacht. Hij bespeurde een drang naar vernieuwingen in bepaalde bouwmaterialen: een overgang van hard hout naar kunststof. Klein schalig beginnen, kunststof ramen zelf produceren, de markt kennis laten maken met dit nieuwe produkt, was het devies van Anton en zijn vrouw Lilian Mans. De basisplannen werden door hen snel opgezet en gerealiseerd. Op vrijdag 19 januari is het dan zover. Kunststof Ramenindustrie Middelhar nis opent dan om 15.00 uur hun bedrijfs ruimte met showroom. „Die vernieuwing in de bouwmaterialen is ons inziens mede het gevolg van de huidige problemen in de hardhoutsek- tor. Er ontstaat steeds meer weerstand, leest u de kranten maar, tegen verdere ontbossing, dus het kappen van loof- hout. Wij geloven mede daarom dat de kunststof kozijnen, nu en in de verre toe komst een goed alternatief zijn. Die zijn milieu-vriendelijk, bovendien makke lijk te onderhouden, er hoeft géén verfje op, en het geheel is nu al goedkoper als hout of aluminium, zegt Anton Mans, bovendien kunnen wij op deze ramen, standaard, inbraak-preventief sluitwerk toepassen. Wij weten dat er kunststof kozijnen door handelaren verkocht worden, maar wij durven het aan te zeg gen dat de afnemers, dus ook particulie ren, van onze kozijnen de hoogst moge lijke zekerheden en garanties verkrij gen, daar de 'fabricage' en 'plaatsing' door eigen vakbekwame en geschoolde mensen geschied; alles wordt in eigen beheer uitgevoerd, dat is toch uniek in deze regio meent Anton Mans. Kunst stof Ramenindustrie Middelharnis is gehuisvest op het industrieterrein Oost plaat aan de Lorentz 4 te Middelharnis. Een drietal medewerkers, Anton Mans zelf inbegrepen, gaan zich daar bezig houden met het vervaardigen en plaat sen van kozijnen, ramen en deuren uit kunststof. In een samenwerkingsverband met EDIL NEDERLAND, de producent van de kunststof profielen, worden de kunststof kozijnen, ramen en deuren volgens de nederlandse normen op maat gefabriceerd. Het toeleveringsbe drijf EDIL controleert met zijn systeem inspecteurs regelmatig de produkten en ziet toe op een goede plaatsing, iets waar wij erg blij mee zijn, aldus de heer Mans, zodoende kunnen wij onze klanten een nog betere garantie geven. Positief Anton Mans: De inrichting van de pro- duktieruimte en de aanschaf van de machines hebben een forse investering gevergd. Maar daar staat tegenover dat onze klanten nu al positgief reageren op onze kunststof produkten, zij het som mige na enige aarzeling, totdat men ont dekt dat als 'enige' onderhoudsmiddel een spons en zeem met gewoon water voldoende is. Onze orderpositie is nu al op gang gekomen. Wie meer van ons wil weten en kennis met het materiaal en de verwerking hiervan wil maken is van harte welkom op onze OPEN DAGEN op vrijdag 19 januari vanaf 15.00 tot 21.00 uur en zaterdag 20 januari van 10.00 tot 17.00 uur. De te KR.M. dragen het KOMO keurmerk, boven dien wordt het vervaardigde ook op kleurvastheid 10 jaar gegarandeerd. Bovendien kan er een keuze gemaakt worden uit een vijftal door en door gekleurde profielen of profielen met houtstruktuur. Hoe ziet Anton Mans de toekomst van deze nieuwe afdeling? „Positief', ik heb al eerder op de aan de gang zijnde ontwikkelingen in de hard houtvoorziening gewezen. Aannemers, woningbouwverenigingen, architecten Vernieling bijenkasten In de Ouddorpse duinen zijn twee bijen- kasten, waarin de bijen zich in de z.g. 'winterzit' bevonden, omver gegooid. De bijen zijn nu uit hun 'winterzit' en als zij elkaar niet terugvinden, zijn ze waar schijnlijk ten dode opgeschreven. Hond op schoot Liefde voor de dieren kan ver gaan. Een automobilist reed met zijn auto op de Provincialeweg en later op de Damweg, terwijl er op zijn schoot een hond zat en uit het raam meekeek. Best gezellig, maar of de bestuurder bij plotselinge gevaarlijke situaties gemakkelijk zal kunnen sturen, valt te betwijfelen. De man kreeg dan ook een bekeuring. Inbraken diefstallen Op de Hofdijksweg werd op 10 januari ingebroken in een woning. Daarbij werd een Ford-personenauto gezien met twee personen daarin; Op de auto zat een Duits kenteken met een kenteken dat lijkt op: FKF-315. Bij het huis liepen twee mannen en een vrouw, die veel weg hadden van zigeuners. De politie houdt zich aanbevolen voor informatie over deze auto. Tel. (01878) 12 44. In de nacht van 10 op 11 januari pro beerde men op de Diependorst een auto open te breken, maar dat mislukte. Het slot hing uit het portier, maar de auto bleef dicht. Op de Voorstraat in Stellendam werd op vrijdagavond ingebroken in een wo ning. De dader nam wat geld en enkele cheques mee. Rijden onder invloed In de nacht van zaterdag op zondag viel in Ouddorp een 22-jarige Stellendam mer op, toen hij met zijn auto een stoep rand 'pakte'. De verlichting van zijn auto was niet in orde en het stopteken en ook particulieren en huiseigenaren tonen hoe langer hoe meer belangstel ling voor kunststof kozijnen met toebe horen, dit in verband met het onder houdsarme karakter, maar bovendien ook vanwege de vele mogelijkheden, ze hebben een uitstekende isolatie en zijn gemakkelijk te plaatsen en de prijs is haalbaar bij renovatie en zelfs nieuw bouw, de vele referenties bewijzen dit. Er is dus alle reden voor optimisme, aldus Anton Mans, een gezonde jonge ondernemer. Afgelopen vrijdag was alleen Dames 3 in staat te winnen. De wedstrijd tegen Holy 2 bleek een 'makkie' voor Inter mezzo gezien de setstanden van 2-15, 8- 15 en 9-15. Bij de jeugd waren drie teams succesvol. Meisjes C, meisjes B en jongens C won nen alle met 3-0 hun wedstrijd. Overige uitslagen: Holy 2 - Dames 30 - 3 Hollemare 1 - Meisjes ClO - 3 Rijnmond 2 - Dames 23 - 1 Rijnmond 1 - Meisjes BIO - 3 DVO 2 - Jongens ClO - 3 Spivo 1 - Meisjes Al3 - 1 DVO 2 - Heren 23 - 1 Foranto 1 - Dames 13 - O Hollemare 1 - Meisjes A23 - 1 Rijnmond 6 - Heren 33 - O As. zaterdag speelt Intermezzo thuis in de 'Staver' met het volgende pro gramma: 13.30 uur: Jongens Cl - Ibis 1 Mini jongens - Ibis 1 Mini meisjes - Rowido 1 Mini mix 1 - Ibis 1 Mini mix 2 - DVO 1 14.30 uur: Heren 3 - Apollo 2 Jongens BI - Ibis 1 Meisjes BI - Apollo 1 Meisjes Cl - Ibis 1 16.00 uur: Heren 1 - KeyzerA^ 1 Dames 1 - SNA 1 Dames 3 - Ibis 2 Meisjes Al - Ibis 1 18.00 uur: Heren 2 - Ibis 3 Dames 2 - VoUido 1 van de politie zag hij ook niet meteen. De ademtest wees een ademalcoholge- halte aan van 330 ug/1 (maximum is 220 ug/1). Hij kreeg een bekeuring van ƒ250,- Een hele belangrijke avond was het voor S.O.F. De schaakclub van Oostvoome kwam op bezoek voor de RSB competi tie. Nu hadden we tot nu toe heel slecht gespeeld. O punten uit 3 wedstrijden is sowieso een kwalijke zaak. En dat ter wijl we zelf het idee hebben een beter team te hebben als andere jaren. Het kwam er gewoon niet uit. Het zal duidelijk zijn dat we moesten winnen om een degradatie te ontlopen. Vooral de wedstrijdleider had het zweet in z'n handen, vooral toen bleek dat Oostvoome leden uit hogere teams had ingeschakeld (zou je zelf natuurlijk ook doen). Het zou dus een harde dobber worden. Op een minder leuke manier kwamen we aan het eerste punt. De tegenstander van Douw was 's middags getroffen door een hartinfarct. Zo had den we het liever niet gezien, voor het zelfde geld kan het ook andersom wezen, iets waar we waarschijnlijk toch te weinig rekening mee houden. Op zeven borden werd er dus geschaakt. Al snel stond het gezicht van wedstrijd leider Douw zonnig. Maart v. d. Waal had een prachtige stelling opgebouwd, er kon zo naar een mat toegewerkt wor den (dit ongeveer al na de twaalfde zet). Ivo Lagendijk had de koning van de tegenstander naar het midden van het bord verdreven. Daar had hij twee stuk ken voor geofferd, maar hij kon weer een toren terug gaan vrinnen. Zag er dus leuk uit. De overige vier stonden nog in gelijke stellingen. Jaap de Jonge begon met een aanval. Half uurtje later: Douw zijn gezicht op zeven weken onweer, Ivo verprutst zijn mooie spel door de toren toch maar niet te nemen, deze zou volgens Ivo giftig wezen, m'n neus, pakken die hap. Later gaf Ivo nog een stuk om alsnog die toren te nemen. Geen woorden meer over vuil maken. Ivo z'n eerste RSB partij gaat gewoon de mist in, dat gaat een nul worden. Ondertussen had Maart v. d. Waal zijn tegenstander laten rocheren, waardoor de matdreiging weg was. Hij stond alleen nog maar een pion voor in een toch wel betere stelling. Wijnands had een stuk geruild voor twee pionnen, te simpel en dat zou ook echt geen winst meer worden. Douw was lichtelijk pessimistisch en kon om de opmerking „zo blijft het spannend" niet lachen. Toen brak v. d. Waal plotseling door en daar was een vol punt binnen, knap gespeeld! Peter Holleman was op een taktische achtste plaats gezet en verloor daar gigantisch. Peet was verrassend stil de rest van de avond. De aanval van Jaap de Jonge bleek pas op te houden toen zijn tegenstander mat stond. Ein delijk weer eens zo'n moord-partij van onze man uit Oosterland. Op dit mo ment is de stand (3-1). Wijnands verloor tamelijk eenvoudig (3-2). Leen Holleman was ondertussen in een echte remisestelling terecht geko men. Ruud van Hooff had een betere stelling, maar moest op gaan passen voor eeuwig schaak. Het was dus spannend, we moesten immers meer dan vier punten halen! Toen was het geluk eindelijk eens met ons, de tegenstander van Leen ging de fout in, wat zou resulteren in damever- lies. Leen zag het in eerste instantie niet, maar zijn tegenstander was zo wijs om het maar op te geven. (4-2) Ivo moest opgeven (4-3). Douw maakte huppe lende pasjes, nu moest het toch kunnen. En ja hoor, Ruud wist er weer een vol punt uit te slepen. Zo werd de eindstand dan 5-3 winst voor S.O.F. Nu staan we nog niet best, maar van de laatste plaats zijn we af In de hh competitie waagde van Loon teveel tegen MA Westra. Goed benut door MA Goede remise Doomheim- van Strien. Zeer snelle winst van Ge braad tegen W. Douw. MHR v. d. Waal wint van Gebuis. Tot slot eervolle vermelding voor jeugd lid Kasper, hij gooide het krantenstuk van vorige week bij een andere krant naar binnen en moest met z'n arm hele maal de brievenbus in om het terug te krijgen. Nog gelukt ook. De afdeling Midden Flakkee van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen komt a.s. donderdagavond om kwart voor u in 'het Diekhuus' bijeen. De aandacht van de leden wordt o.m. gevestigd op de bestuursverkiezing. Voor de aftredende dames mevr. van Kampenhout-Wamaer en Tuinstra-Zagt zijn nog geen vervangers voorgedragen en dat zou problematisch kunnen wor den. Door de huisvrouwenver. 'Dirksland e.o.' wordt deze avond een 'milieu- show' gehouden. Het Verzorgingshuis 'de Vliedberg' te Ouddorp boft maar met de sympathie die minstens vier neringdoende Hameete- mannen voor deze Instelling hebben. Vishandelaar Cees Hameeteman, de overbuurman, schuift 'de Vliedberg', waar ook vader Hans Hameeteman een welverzorgde oude dag geniet, nogal eens een extraatje 'voor de oude mensjes' toe en eind vorig jaar was het Woninginrichting Hameeteman die een pracht en zeer gewaardeerd gebaar maakte door een Senior-bed met electrische hoog/laag verstelling toe te zeg gen, een cadeau waarvan de aanschafwaarde de vijfduizend overschrijdt, al hebben de Hameetemannen dat zeker niet benadrukt. Vader Jan, die zich inmiddels om gezondheidsre denen uit de zaak heeft teruggetrokken, bood het bed eind vorige week aan, samen met zijn zoons Dimmen en Ko. Directeur van Beek (links op de foto) accepteerde het cadeau, aangeboden ter gelegenheid van het 20-j arig bestaan van Woninginrichting Hameeteman, onder grote dank, omdat een Verzorgingshuis zelf niet over de middelen beschikt zo'n dure aanschafte plegen terwijl zo'n Multimed bed een onontbeerlijk hulpmiddel is om bedlegerige patiën ten de beste hulp te bieden. Alles aan het bed, poten en matras, zijn electrisch beweegbaar, ook door de patiënt zelf, zodat die de gemakkelijkste houding in kan stellen. „Als je wat weggeeft moetje ook iets móóis geven!" zo luidt de filoso fie van de Hameetemannen. Er zal in 'de Vliedberg' van hun cadeau een goed gebruik worden gemaakt, reken maar! verwerken profielen van de zijn officieel goedgekeurd en niet meer door de plassen heen net als een kleine VERVOLGVERHAAL Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape Ja, wat moest hij hier om half vijf doen?.... of nee, het was om vijf uur geweest had hij gezegd. Achter zijn rug hoorde hij Piet fluisteren. Hij ving het woord 'boodschap' op. Dat hielp. „Een boodschap doen voor mijn vader", flapte hij er uit. Zijn stem beefde een beetje, maar meester merkte het geluk kig niet. „Hm".... zei meester. Hij haalde verdrietig zijn schouders op. Loog die jongen?.... Hij had een gevoel alsof hij de situatie niet meer meester was. „We onderzoeken de zaak nog wel nader.... Laten we bidden, jongens".... Frans keek schuw naar Piet, hun ogen ontmoet ten elkander even. Piet keek rustig of er niets gebeurd was, dan deed hij zijn ogen dicht, zijn gevouwen handen lagen op de bank.... Frans sloot zijn ogen en hij deed zijn handen samen. Hij deed het zonder dat hij het zelf wist. Hij hoorde hoe meester begon te bidden, maar de woorden gingen over hem heen. Hij kon niet mee bidden. Nee, dat kon hij niet, want hij moest aldoor aan de juffrouw denken, die zo erg geval len was.... door zijn schuld.... En ze hadden zo erg gelogen.... En aldoor klonk in zijn oren die schreeuw in de donkere gang, ....die schreeuw klonk nu zo akelig.... En toen Piet en Kees om half acht buiten kwamen zei Piet weer: „Ik zou toch wel eens willen weten of de juffrouw erg d'r been gebroken heeft, jij niet?".... Kees knikte: „Dat zou ik ook, zeg".... En aarzelend vroeg hij: „Zullen we het even gaan vragen bij d'r thuis?".... „Idioot".... schold Piet, „om er dan in te lopen!.... Dat was vanavond ook stom van je, zeg!".... Kees schokte verachtelijk met zijn schouders en hij vroeg haastig: „Waar is Frans gebleven?".... Frans was nergens meer te zien. VIERDE HOOFDSTUK ''at ben je stil?'.... vroeg moeder ach terdochtig. „Je hebt toch weer geen natte voeten?".... „Nee, moeder".... zei Frans. Hij zat met zijn han den onder zijn hoofd aan de ronde tafel, die vlak bij het raam stond. De lamp hing laag neergetrok ken, zodat het kleine poppetje, dat onder aan de lamp touwterde, bijna de tafel raakte. En vlak naast het poppetje stond een ronde kom met een kluwen sajet er in. Die was van Aagje. Aagje zat naast moeder te breien, en het was alsof de sajet- draad telkens uit het kommetje danste, en met gekke sprongetjes naar Aagje's breiende han den wipte. Het was stil in de kamer. Jan en Arie lagen al op bed. Vader zat bij de kachel zwijgend te roken. Frans voelde hoe moeders blik hem langs de lamp heen onderzoekend aankeek. „Nee, moe der, echt niet".... verzekerde hij nog eens. „O",.... zei ze nog gerustgesteld, „denk er om, dat ik geen schone voor je heb, je andere kousen zijn in de was".... En Frans moest er ineens weer aan denken hoe arm ze wel waren. Moeder had maar twee paar kousen voor hem. Hij vond het vervelend, dat ze zo arm waren. Als hij net zoveel geld had als Piet, dan zou hij nu wel weten wat hij deed. Dan zou hij bloemen kopen voor de juffrouwen hij zou ze Aagt weg laten brengen. Dat zou Aagt wel doen. Daar zou het been van de juffrouw wel niet mee beteren, maar het zou toch wel gezellig voor haar zijn, zo'n mooie ruiker bloemen op een tafeltje naast haar ledikant. Waarom deed Piet dat nu niet? Die had geld genoeg! Maar kon je nu van een boer iets goeds verwachten! De schuld op een ander schuiven, dat kon hij! Frans nam zich ern stig voor, om zich voortaan niet meer met Piet te bemoeien. Daar waren nog andere jongens genoeg. Hoe was hij er eigenlijk toe gekomen om met Piet mee te gaan? Hij wist het zelf niet. Een jongen, die niet eens bloemen voor de juffrouw kocht!.... En als je dan mee geholpen had om de juffrouw te laten vallen! Het was een echte boe- renstreek!.... Nee, als hij maar niet zo arm was, als hij maar een kwartje had.... één kwartje.... Maar hij had het niet, hij had maar twee paar kousen, en de kousen, die hij aan zijn voeten had waren niet eens zo best meer, had moeder gezegd, ze zaten vol stoppen.... En in gedachten voelde hij met zijn vingers aan zijn kousen.... moeder had gelijk, ze waren niet best meer, hij kon de gestopte gaten goed voelen.... Aagt zag hem aan zijn kousen plukken en ze zei snibbig: „Je hebt wel natte voeten, Frans".... „'t Is niet".... beet hij terug. Waar bemoeide Aagt zich mee? Moeder vertrouwde de zaak nu weer niet, want ze vroeg nog eens: „'t Is toch niet zo, hé Frans?" Hij schudde zijn hoofd: „Welnee, moeder".... Boos keek hij naar Aagt. Vader nam zijn pijp uit zijn mond. „Frans komt toch zeker niet meer met natte voeten thuis", onderstelde hij. „Iemand van twaalf jaar, die een hele zomer in het land gewerkt heeft, loopt toch jongen!.... Hoe kun je dat nu toch denken moe der!.... Wat zeg jij er van, Frans?".... En vader lachte weer. „Ja".... zei moeder, en ze lachte ook. En in haar ogen zag Frans iets alsof ze tegen hem wilde zeg gen: „Vader moest alles eens weten, hé?".... Toen sloeg Frans zijn ogen neer. Ja, vader moest alles eens weten!.... En moeder moest ook alles eens weten!.... Een kleine jongen, nee, dat was hij niet meer. Het was waar, 's zomers ging hij al naar het land om te werken, dan was hij arbeider net als vader, en dan verdiende hij geld! Moeder was trots op hem, dat wist hij, en daar was hij blij mee. Als ze samen de deur uitstapten om naar het land te gaan, dan zei moeder soms: „daar gaan mijn kostwinners!".... Hij vond het fijn als moeder dat zo zei. Maar wat zou moeder wel zeggen als ze eens alles wist wat er vanavond gebeurd was!.... En dat hij het plan verzonnen had!.... En dat ze zo gelogen hadden tegen de meester!.... Hij moest er niet aan denken.... En toch wilde het niet uit zijn gedachten. Hij pro beerde aan wat anders te denken, want wat hielp het al zat hij er over te piekeren, er kon toch niets meer aan veranderd worden. Maar telkens hoor de hij weer die akelige schreeuw in de donkere gang.... en ze hadden er om gelachten toen de juf frouw zo maar neerviel en haar been brak.... En hij zag weer die drukte voor de school, al die men sen.... en hoe ze de juffrouw wegdroegen.... Als het maar niet heel erg was met de juffrouw,.... dat kon! (wordt vervolgd) ^.^.l^^.l^:^^.^.^.l^lf.]^l^l^>^^.:^l^^.l^)^^.l^^.l^.^.l^l^^.^.^■>^lf■^■>^'^'^^■i^'^^■^■>^l^^■l^^■^■^.^.)^>^l^^.^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5