gouden zegelring Casper Versmarkt Teunisbloemen Afscheidsreceptie dokter K. J. Huisman Dr.W.J.R.R. Venekamp over de U40/U100 insuline-conversie B.T.V, PIANO Dit mag U niet missen! H.H. LANDBOUWERS Fiat Panda Slagerij Floresteijn Tulnavond K.M.T.P. c Te koop in het centrum Leuke TUSSENWONING wegens sterfgeval gesloten wegens sterfgeval gesloten Tweewielercentrum Middeiharnis Mevr. M. L. C. Mastenbroek i Herbagro H. I. Ambacht Toyota Carina 1.6 1953 1990 Uit eigen mesterij Uit eigen slagerij FAMILIEBERICHTEN In plaats van kaartjes Met grote dankbaarheid delen wij u mee dat de Heere ons heeft gezegend met de geboorte van een zoon en broertje Cornells Leendert Wij noemen hem Corné Cees en Jannie Grinwis Willem 13 januari 1990 Stenenbaak 8 3253 VR Ouddorp Kraambezoek graag binnen 14 dagen. Maandagmorgen 10.15 uur nam de Heere tot onze diepe droefheid uit ons midden weg, onze geliefde moeder en oma GEERTRUIDA LENA VAN DER WENDE weduwe van Job Tanis in de leeftijd van 78 jaar en 6 maanden. Bleiswijk: D. Tanis A Tanis-Veer Edwin Raymond Ouddorp, 15 januari 1990 Wittestraat 12 Correspondentie-adres: D. Tanis Weigeliahof 4 2665 RW Bleiswijk Gelegenheid tot condoleren donderdag van 19.00 tot 21.00 uur in het hervormd verenigingsgebouw 'Eben Haëzer', Preekhillaan 3 te Ouddorp. Geen bloemen Vrijdag 19 januari a.s. D.V. zal er een rouwdienst worden gehouden in bovengenoemd gebouw, aanvang 13.30 uur, waarna aansluitend de begra fenis zal plaats hebben op de algemene begraaf plaats te Ouddorp, omstreeks 14.30 uur. Na afloop van de begrafenis is er alsnog gelegen heid de familie te condoleren in voornoemd gebouw. Zij die geen rouwbrief hebben ontvangen, kun nen deze advertentie als zodanig beschouwen. Heden nam de Heere voor ons nog onverwacht uit ons midden weg, onze geliefde zuster, schoon zuster en tante G. L. VAN DER WENDE weduwe van J. Tanis in de leeftijd van 78 jaar. Goedereede: C. van der Wende van der Wende Ouddorp: J. van der Wende Numansdorp: L. G. Orgers-van der Wende D. Orgers Ouddorp: K. van der Wende G. van der Wende-Santifort neven en nichten Ouddorp, 15 januari 1990 Met droefheid geven wij u kennis dat de Heere na een liefdevolle verpleging in 'De Samaritaan' te Sommelsdijk van ons heeft weggenomen onze geliefde oom GERRIT BREUR in de ouderdom van ruim 87 jaar. Rijswijk: C. Knijff-v. d. Stad Dirksland: A. Vijfhuize D. N. Vijfhuize-Breur Standerton (Zuid-Afrika): A. Breur M. J. Breur-Bakker en verdere familie 14 januari 1990 Verpleeghuis 'De Samaritaan' te Sommelsdijk Correspondentie-adres: A Vijfhuize, PhilipshooQesweg 35, 3247 XR Dirksland Gelegenheid tot condoleren: donderdag 18 janua ri van 20.00 tot 21.00 uur in de rouwkamer van 'De Samaritaan', Kon. Juliana weg 59 te Sommelsdijk. De begrafenis, waarbij u wordt uitgenodigd, zal D.V. plaatsvinden op vrijdag 19 januari a.s. om 11.00 uur op de algemene begraafplaats te Som melsdijk vanuit de Lukaskapel van 'De Samari taan' waar vooraf de rouwdienst wordt gehouden. Aanvang 10.00 uur. Geen bloemen Zij die geen rouwbrief hebben ontvangen, gelie ven deze advertentie als zodanig te beschouwen. Woensdag 17 januari 1990 1 kg. PREI0,98 1 kg. KIWI'S3,50 20 SINAASAPPELEN3,50 1 kg. H.O.H. GEHAKT7,98 J 250gram SAKSISCHE LEVERWORST....l,99 Gevonden: met letters AR OUDDORP Heden is zacht en kalm overleden onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder, zuster, behuwdzuster en tante, mevrouw JACOMIJNTJE VAN OOSTENBRUGGE sinds 25 februari 1962 weduwe van Johannis Jelier op de leeftijd van 84 jaar en 9 maanden. Kaapstad: A Kok-Jelier Nieuwe Tonge: Fr. Jelier C. Jelier-Bruggeman Sommelsdijk: M. Kieviet-Jelier F. Kieviet G. Troost-Jelier Dirksland: A Jelier W. Jelier-v. d. Wekke Ooltgensplaat: J. Jelier M. W. Jelier-van Veen J. Kroon-Jelier Sommelsdijk: H. Robijn-Jelier A Robijn klein- en achterkleinkinderen Sommelsdijk, 15 januari 1990 'de Goede Ree', Prinsesselaan 51, kamer 166 Correspondentie-adres: J. Jelier, Marijkestraat 55, 3257 AK Ooltgensplaat Gelegenheid tot condoleren a.s. woensdag van 19.00 tot 20.30 uur in de zaal van 'de Goede Ree' en na de begrafenis in 'Onder de Wiek', Ring 57 te Dirksland. De begrafenis, waarbij u wordt uitgenodigd, zal D.V. plaatsvinden donderdag 18 januari 1990 om 14.00 uur op de begraafplaats te Dirksland. Aanvang rouwdienst in de zaal van 'de Goede Ree' om ca. 13.15 uur. Geen bloemen Aanstaande donderdag 18 januari A. JELIER - DIRKSLAND Donderdagmiddag a.s. zijn wij Na een liefdevolle verzorging in 'De Samaritaan' nam de Heere van ons onze lieve man, vader en opa HERBERTUS DORSMAN echtgenoot van Jannetje Groenendijk in de leeftijd van 80 jaar. Ooltgensplaat: J. Dorsman-Groenendijk J. A. Bogerman-Dorsman C. Bogerman Jeanette Sommelsdijk, 15 januari 1990 Correspondentie-adres: Weespad 24, 3257 KK Ooltgensplaat De teraardebestelling zal D.V. plaatsvinden op vrijdag 19 januari om 14.00 uur. Zij die de overledene de laatste eer willen bewij zen worden verzocht om 13.15 uur in 'Elthato' aanwezig te zijn. Gelegenheid tot condoleren in 'Elthato' na de begrafenis. Geen bloemen Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een liefdevolle verzorging in 'Geldershof, onze vader, schoonvader, groot- en overgrootvader JAN VERWEIJ weduwnaar van Cornelia Korteweg in de ouderdom van 94 jaar. Ouddorp: J. F. Verweij J. P. F. Verweij-Korteweg Utrecht: J. C. Verweij Spijkenisse: E. A Verweij Brielle: P. Touw Kleinkinderen en achterkleinkind 14 januari 1990 Verzorgingshuis 'Geldershof, Poldersweegje 1, 3247 KE Dirksland Correspondentie-adres: J. P. Verweij, Oudelandseweg 43, 3253 LN Ouddorp Gelegenheid tot condoleren: woensdag 17 januari van 19.30 tot 20.30 uur en na afloop van de begra fenis in de aula van 'Geldershof (achteringang). De begrafenis zal plaatsvinden op donderdag 18 januari a.s. om 14.30 uur op de algemene begraaf plaats te Nieuwe Tonge, vanuit de zaal van 'Gel dershof waar vooraf de rouwdienst wordt ge houden. Aanvang 13.30 uur. Zij die de overledene de laatste eer willen bewij zen worden hierbij uitgenodigd. Heel hartelijk dank voor alle, vaak bijzon- S dere wensen en voor de vele attenties. Natuurgeneeskundige West Achterweg 37, Telefoon (01870) 64 59 I 3241 EH MIDDELHARNIS f •••••••••••••••••••••••••••4 Door uitbreiding van de orders zoeken wij nog enkele telers voor: De voordelen van deze teelt zijn: Gratis zaaizaad Geen bemestingskosten Geen ziektebestrijding Geen kiemkrachtseisen Goede onkniidbestrijding Kan van stam gedorsen worden Dus zijn Teunisbloemen een prima alternatief voor graan die u dit voorjaar nog zaait. Inl. bij: JL. HOEK - Ouddorp Telefoon (01878) 17 80 van Ouddorp Boompjes 21 Ind.: gang, kamer, keuken, toilet en doucheruimte. Ie verd.: 2 slaapkamers. Prijs n.o.tk. Inl.: tel. (01878) 15 08 b.g.g. 18 93 - TE KOOP bj. 1986; 41.000 km. Prijs f 6.000- Tel. (01870) 45 88 TE KOOP LPG; 6/88 87.000 km., 79.000,- Tel. (01862) 30 23 Gaarne nodigen wij een ieder, behorende tot de patiëntenkring van dokter Huisman, uit tot het bijwonen van de afscheidsreceptie, welke zal worden gehouden op D.V. zaterdag 20 januari e.k., 's middags van 4.15 tot 6.15 uur in verenigingsgebouw 'Melishof te Melissant. Zij, die geen vervoer hebben, kunnen zich wenden tot: voor Dirksland, L. Kleinenberg, Herkingen, J. C. Huizer Melissant, B. C. van der Spaan Stellendam, C. van Wezel tel. (01877) 13 07 tel. (01876) 2 94 tel. (01877) 10 87 tel. (01879) 14 73 Wij stellen uw komst zeer op prijs. Namens de receptiecommissie, B. C. van der Spaan, secr. 1 kilo verse lever3.98 1 kilo Boerenkarbonade9.98 1 kilo Gehakt H.o.H7.50 Deze week extra voordelig: 1 kilo HAMLAPPEN 10.98 Vul deze week voordelig uw diepvries: Vl of heel VARKEN panklaar NU per kilo 4.75 Ook voor uw rundvlees uit eigen mesterij, alles panklaar voor uw diepvries. Wij bezorgen ook in Herkingen op woensdag- en vrijdagmiddag. Telefoon (01878) 13 48 "Er is al veel gesproken en geschreven over de conversie van V40 naar UI00", aldus dokter Venekamp. "Enkele aspecten wil ik desgevraagd nog eens duidelijk op een rijtje zetten Dr. Venekamp is internist aan het St. Gregoriusziekenhuis te Brunssum. Hij heeft dagelijks te maken met suikerpatiënten en constateert dat het noodzakelijk is om goede en gedegen in formatie te verstrekken. Waaruit bestaat de conversie, welke technieken zijn beschikbaar en wat zijn de voor- en nadelen van de beschikbare pennen en spuiten? TANDENINSTITUUT 010-4771955 Bloemkool- planten Spitskoolplanten Slaplanten '~"EUROPflTuiH^ TE KOOP: zeer goed onderhouden plm. 10 jr. oud, merk: Chemey Vraagprijs j 4.000,- Tel. (01875) 18 17 In deze winterse tijd, waar in het tuinieren op een laag pitje staat en deze bezig heid zich slechts veelal beperkt tot het plannen maken voor het komend 'Groei en Bloei' seizoen en we ons maar het liefst ach ter de kachel nestelen' met katalogi en tuinboeken, heeft de K.M.T.P. (Konin klijke Maatschappij Tuin bouw en Plantkunde) een goed idee voor elke tuin- liefhebber. De afdeling Goeree-Over- flakkee van de KM.T.P., een Vereniging, waar het groen centraal staat en die dus eigenlijk een nog gro tere waardering en belang stelling verdient in deze tijd van milieubewustzijn brengt op 25 januari een interes sante avond op het gebied van tuinaanleg. De fa. Graka uit Middel- harnis, bij velen welbe kend, zal een video-voor stelling verzorgen, waarbij aanleg en onderhoud van de vijver aan de orde ko men. Ook andere aspekten van de tuinaanleg zullen uit de doeken gedaan wor den. Uiteraard kunt u uw eigen tuinperikelen te ber de brengen. Toegang is gratis en de avond begint om 19.30 uur en zal worden gehouden in het M.F. gebouw 'Dorp- stienden' in Ouddorp. Mocht u nog verdere vra gen over de Vereniging of de avond hebben, u kunt zich dan in verbinding stel len met het secretariaat: (01878) 18 92. Rectificatie In de Kleur en Fleur is de aanvang van de Algemene Jaarvergadering KM.T.P. op 13 februari a.s. verkeerd vermeld, dit moet zijn: aan vang 19.30 uur. Blijf bij mij Heer, als de avond is gedaald. Wat is de U40-U100 conversie? "Enkele jaren geleden is besloten om de sterkte van de insuline te verhogen van 40 eenheden naar 100 eenheden per milliliter. De be langrijkste reden om dat te doen is om een gelijke sterkte van de insuline over de hele wereld te verkrijgen. Tot nu toe heeft ieder land een eigen sterkte, maar met de invoering van de standaard UI 00, zoals de nieuwe insulines- terkte heet, is eenvormigheid verzekerd", aldus dokter Vene kamp. "Engeland en de Scandina vische landen gebruiken inmiddels al UlOO, Duitsland gaat binnen kort over en in Nederland wordt de UlOO met ingang van 1990 ingevoerd". "Een ander voordeel is dat het spuitmateriaal gestandaardiseerd kan worden. Momenteel is het aanbod heel divers", aldus dokter Venekamp. "Op sommige spuiten staan streepjes, op andere millili ters of eenheden. Kortom: een groot risico op verwarring". Het derde voordeel dat dokter Venekamp noemt is het rekenge- mak: "Het is eenvoudiger om te rekenen met 100 eenheden per milliliter dan met 40. Het laatste voordeel is dat de insulinepennen die sinds enkele jaren op de markt zijn, evenals de meeste pompjes, met UlOO werken, zodat ook hierdoor een standaardisatie ontstaat". Welke technieken bestaan er? Dokter Venekamp: "Ik ben van mening dat de invoering van de insulinepen een belangrijke ont wikkeling is geweest: een duidelij ke vergemakkelijking voor de patiënt. Een insulinepen werkt veel eenvoudiger dan een spuit. Bij ons op de poli is zeker 75 van de diabetici "pen-friend". De overigen proberen we te bewegen om ook de pen te gaan gebruiken. Als men het niet wil, is de UlOO- spuit het alternatief'. U bent duidelijk een voorstan der van de pen? "Ja. Er is de laatste jaren een ontwikkeling geweest in de pennen-industrie. Na de introduc tie van de Novopen 1 en de Insuject-pen van Nordisk is de Hoechst OptiPen gekomen. Die combineert het instelgemak van laatstgenoemde met de degelijk heid en het gebruiksgemak van de eerste. Ik ben gelukkig met de range van pennen die beschikbaar is. Sinds kort is echter ook een wegwerppen op de markt. Ik ben niet erg gelukkig met dat ver schijnsel". Waarom niet? "Een pen met een inhoud van 150 eenheden is voor de gemiddelde diabeet slechts drie dagen bruikbaar en moet dan worden weggegooid. Ik beschouw dat als verspilling. Het is voor het milieu belastend. Bij een normale pen vervang je alleen de glazen ampul. Naast die verspilling speelt het kostenaspect een rol. De kosten voor insuline maken geen verschil; een spuit of wegwerppen kost echter geld, terwijl een duurzame pen gratis door de leverancier wordt verstrekt. Ook in dit opzicht is een duurzame pen dus gunstiger. De ziekenfondsen staan positief te genover de insulinepennen" Voor slechtziende diabeten zou een wegwerppen handig kunnen zijn omdat zij problemen hebben met het vervangen van de ampul. "Daar zit, op het eerste gezicht, wel iets in. In de praktijk blijkt dat de wijkverpleging in staat is om eens in de drie dagen de ampul van een echte pen te vervangen. Daardoor kunnen ook slechtziende diabeten prima een pen gebruiken. Qua bediening is de OptiPen uitermate geschikt voor slechtzien den, vooral door de bij te leveren PenSets. Overigens is de wegwerp pen eigenlijk geen pen, maar een spuit. Bij een pen vervang je, als hij leeg is, uitsluitend de ampul. De wegwerppen vervang je helemaal". Wat is uw conclusie? "Het is een goede zaak dat de U40-U100 conversie plaatsvindt. Verder stel ik vast dat ik weinig behoefte heb aan een wegwerp pen. De kosten zijn hoger dan bij de OptiPen. Zeker zo belangrijk vind ik echter het milieu-aspect: een wegwerppen introduceert een vorm van verspilling die niet nodig is. Massale introductie lijkt me ongewenst". openingstijden ma. t/m vrij. 8.30-17 uur ■k erkend laboratorium reparaties klaar terwijl u wacht if persen van nieuwe platen in uw oude kunstgebit vervaardiging van kunstgebitten tevens 1-dagsbehandellng •k specialist in mondverzorgingsart. 1e Middellandstraat 58, Rotterdam Vroonweg 23„ Dirksland Tei. (01877) 13 54 b.g.g. 13 90

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 4