In Melissant, na zaterdag voor 't eerst na 1913 geen dokter Huisman meer Op dievenpad De Urkers komen weer DUIVELANDS MEUBELHUIS B.V. 4000 m^ meubelexpositie Haven Oude Tonge beperkt toegankelijk voor de beroepsvaart Een nieuwe rubriek SsSïïaSi" Raadsvergadering Oostflakkee: Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS DINSDAG 16 JANUARI 1990 Het doktershuis aan het Plein in Melissant draagt sinds kort zo'n fel rode sticker waarop het te koop wordt aangeboden, en dat is sinds mensenheugenis niet voorgeko men..! Dokter Huisman Sr. - hij moet een Albert Schweitzer type zijn geweest - begon er in 1913 z'n Melissantse huisartsenpraktijk, prak tiseerde er bijna 40 jaar als kundig-, maar wat zonderling arts en gaf in 1953 de praktijk over aan een van z'n drie zonen, de jongste. Deze Krijn Johan, kortheidshalve maar Hans genoemd, besloot eerst maar'es op de waterleiding aan te sluiten, de praktijk te moderniseren en zich voorts, zoals ook z'n vader had gedaan, in te zetten voor z'n patiën ten die voor het overgrote deel in Melissant, maar deels ook in Her kingen en Stellendam woonden. Deze 'jonge' dokter wordt volgende week zaterdag ook al 65 en dan gaat hij met pensioen. Dokter en mevr. Huisman maken zich deze week op voor hun Melissantse finale, in mei vestigen ze zich in.... Wezep! A.s. zaterdag is er het afscheid. Hun keuze voor het verre Wezep kun nen ze nauwelijks anders verklaren dan gewoon 'wat heel anders' te willen. Er stond een geschikte woning, de omge ving, de noord Veluwe is er mooi en zo is de keus gevallen. Niet terwille van de kinderen dus, van wie de twee oudsten Gert Jan en Marjoke in Rotterdam stu deren, terwijl de jongste, Rens dit jaar z'n HAVO studie hoopt af te ronden, „'t Zal me best veel moeite kosten hier weg te gaan", voorziet dokter Huisman; „....als ik door het dorp ga dan ken ik al die mensen en ben in al die huizen bin- nengeweest, ik zal dat best wel missen". Dhr. Huisman voorziet trouwens al dat hij en z'n echtgenote, van Zeeuwse kom af, elke maand wel een poosje in hun Ouddorpse zomerhuis zullen zijn. Voor o.a. familiebezoek nu twee van de 3 broers Huisman, Gerard en Mels (rus tend arts) in 'Vroonlande' wonen, maar dokter Huisman hoopt ook nog drie jaar voorzitter van het Ziekenfonds ZHE te blijven. Ook blijft hij nog als arts ver bonden aan de Indicatiecommissie die de opnames in Verzorg- en Verpleeghui zen beoordeelt. Dokter Huisman bevestigt dat toeval niet bestaat, maar het was evenmin een vanzelfsprekendheid dat hij, als dok- terszoon, ook arts zou worden. Het had evengoed de richting van de psychiatrie, de kindergeneeskunde of de kant van de biologie of geografie uit kunnen gaan. Hans Huisman was gezegend met een ruime interesse, 'breed georiënteerd', zegt hij zelf en hij werd dokter, een be roep waarin hij de meeste van z'n inte resse verenigd zag. Het etherluchtje dat in het hele ouderlijk huis hing had hij toch al van kindsbeen af ingesnoven en evenmin was 't hem vreemd dat 's avonds nog mensen binnenstommelden om hun medicijnen op te halen. Vader Huisman Sr. zal z'n zonen zeker ook over z'n werk hebben verteld en dat zal hen mede tot de artsenkeuze van 2 van hen hebben geïnspireerd. Toen dokter Huisman, als 28-jarige de praktijk van vader Huisman overnam was er veel werk aan de winkel. „Ik hoop dat je nét bint as je voader, niejt van dat opereren en van die wilde dienges" zei hem een oudere vrouw en dat gaf wat te denken. „Vader was een wat wonderlijke man", zegt dr. Huisman, maar nooit heeft hij iemand ontmoet die niet met respekt over 'de ouwe Huisman' sprak. Hij verplaatste zich per fiets, zelfs naar de meest vergelegen boerderijen, zelfs schaatste hij er heen als 't nodig was, maar weigerde in het huurhuis van de gemeente op eigen kosten waterleiding aan te leggen. Maar kennis had hij en daar is hij altijd om geprezen. Die waardering valt a.s. zaterdag zeker ook zoon Hans ten deel. Het doktersbe- roep bleek hem op 't lijf geschreven en door de jaren heen heeft hij hard- en kundig gewerkt, zo'n zestig a zeventig uur per week, zo luidt z'n schatting. Nu aan 't eind van de rit verzekert hij plezie rig te hebben gewerkt. Er was een goede verstandhouding met de patiënten en die bleef, ook nadat de praktijk werd ge fuseerd. Dokter v. d. Doel blijft voorlo pig de enige arts in Melissant omdat zich nog geen opvolger van dokter Huis man heeft aangediend. Dokter Huisman is trouwens vol waar dering voor de nieuwe generatie dokto ren. De huisartsenpraktijk is meer en meer verschoven van het afleggen van visites - hoe afwisselend die ook waren - naar het spreekuur. Een andere manier van werken dus die door het publiek wel eens verkeerd wordt uitgelegd, maar ob- jektief gezien is het er zeker niet minder op geworden, verzekert de scheidende arts. Niet alleen van de zijde van de arts, zeker ook van de kant van de patiënt moet aan een goede verstandhouding worden gewerkt en in Melissant weet hij die aanwezig. As. zaterdag zal het allemaal ter sprake komen, de bemoeienissen van 'd'n dok ter' met het kleuter en zuigelingenbu reau, de duizend borelingen die hij ter wereld hielp, z'n bestuursfunkties in EHBO en Rode Kruis en van de Kruis- ver. en wellicht zal dhr. Huisman er zich over verbazen hoe bezig hij is geweest, 't Staat hem eigenlijk best aan straks hele maal vrij te zijn want dat was tot dusver een ongekende, maar verkwikkende weelde, niet elk moment geroepen te kunnen worden. Dat ervoer hij zelfs eens op weg naar de tandarts, 'lekker even vrij' heeft hij toen gedacht terwijl hem toch een behandeling wachtte.... In Wezep gaat hij in ruste, vrijwel zeker achter de vlindertjes aan, want daarvan heeft hij er inmiddels zo'n 30.000 opge zet, grote en kleine. Niet om ze vervol gens nooit meer aan te zien, maar om er echt, onder de microscoop, studie van te maken. Hij leerde zelfs Russisch en Hongaars om de vakliteratuur uit die landen over vlinders te kunnen lezen en hij richtte een Vereniging op die lande lijk inmiddels veertig leden telt. Ach.... zegt'ie, daarin ben ik misschien weer wat zonderling.... Het komt nogal eens voor, dat er op (ongeveer) dezelfde tijd in naburige dor pen orgelconcerten of kooravonden worden georganiseerd. Dat is vervelend, want op deze wijze rijdt men elkaar ongewild in de wielen. Dit kan worden voorkomen, als elke organist en elke zangvereniging, die een datum voor een uitvoering in een of andere eilandelijke kerk heeft vastge steld, dat onmiddellijk aan een centraal adres doorgeeft. De redaktie van dit blad is gaarne bereid elke eerste vrijdag van de maand de rubriek Orgel- en zangavonden te plaatsen. Als iedereen daaraan wil meewerken, kan er een dusdanige spreiding van de uitvoeringen plaatsvinden, dat een ieder bij het vaststlelen van een datum reke ning met de ander kan houden. Wellicht zijn de meeste uitvoeringen voor 1990 al gepland. Als hierin geen wijzigingen meer kunnen worden aan gebracht, zal dat in het begin nog wel eens enkele doublures kunnen geven. Maar mettertijd moet het dan toch beter gaan. Formulieren, waarop u uw gegex'ens voor de nieuwe rubriek kunt invullen, kunt u aanvragen en toezenden aan: Een man een een vrouw (in een bontjas) met een lichtgroene BMW, met het Duitse kenteken HH-LXl 106 (of iets wat daar veel op lijkt) rijden op Schouwen- Duiveland, Goeree-Overflakkee en mogelijk in een nog groter gebied, alle fotozaken en radioza ken af met de bedoeling om iets van hun gading mee te nemen. Ze spreken Engels en willen alleen maar 'even kijken'. In Ouddorp kregen ze geen kans om iets mee te nemen. De winkelier kreeg arg waan en deed de winkeldeur op slot. Direct na de binnenkomst van de man en de vrouw meldden zich nog drie mannen bij de win kel. Zij reden in een rode Simca Horizon, kenteken FK-63-HF. Gezien hun uiterlijk, leken ze bij elkaar te horen. De mannen in de Simca bleken Poolse zigeuners te zijn, die in Walcheren staan inge schreven en voortdurend op die venpad zijn. J. van Hoorn, Koningin Julianaweg 20, 3241 XC Middelharnis, (01870) 25 60. XHËSCEMDO" JJ Op vrijdag, 16 februari a.s. hoopt het Urker visserskoor 'Crescendo', dat onder leiding van Meindert W. Kramer staat, weer naar Middelhar nis te komen. De zangavonden, die het koor op 19 juni 1982 en 16 juni 1984 gaf, maakten op de aanwezi gen een diepe indruk. Medewerking zal worden verleend door de bariton Kees van Lenten, de sopraèn Femmy van der Weg en de organist Henk van Putten. Ds. K. ten Klooster hoopt de meditatie te houden. Deze avond, die georganiseerd is door het eilandelijk Comité van Woord Daad, zal worden gehouden in de Ned. Hervormde Kerk te Middelharnis. Naast een toegangsprijs van 5,- (kin deren tot 12 jaar 2,50) zal er een kol- lekte worden gehouden voor het werk van Woord Daad. De zangavond begint om half acht. Het programma vermeldt een keur van psalmen en overwegend bekende geeste lijke liederen, waarbij het koor zo nu en dan wordt begeleid door de bariton of de sopraan, soms door beiden. De organist geeft een improvisatie over: Houdt Gij mijn handen, beide...., waar na de aanwezigen 3 coupletten zingen. Omdat er een grote belangstelling ver wacht wordt, zullen er behalve bij de kerk op 16 februari ook programma's worden verkocht vanaf maandag 5 februari via de comitéleden: Ouddorp: W. G. A de Winter, Hermansweg 17. Goedereede: M. van Heest, Doelweg 11. Stellendam: Mevr. S. Hameeteman, Schoolstraat 64. Melissant: J. J. Menheere, Fabiusstraat 63. Dirksland: Mevr. H. E. Ebbers, Molenzicht 31. Herkingen: A van Eist, Deltastraat 20. Sommelsdijk: Mevr. K. Mulder, Azaleastraat 19; Mevr. A A H. Hamelink, Specht 12. Middelharnis: D. van Spronsen Rembrandtlaan 8; J. P. de Baicker, Berkenhof 6. Nieuwe Tonge: C. J. Arensman, Burg. Overdorpstraat 10. Oude Tonge: Mevr. A de Vos, Kolfweg 15. Ooitgensplaat: Mevr. J. Oosterlee, Veerweg 1. Den Bommel: Mevr. G. Osseweyer, Tilsedijk 5. Stad aan 't Haringvliet: L. J. Visser, Molendijk 48. of telefonisch bij J. van Hoorn (01870) 25 60. Wilgenstraat 1, OOSTERLAND Poststraat 8, BRUINISSE Telefoon 01114-1213 1506 Telefoon 01113-1513 WD raadslid Bax heeft in de j.l. donderdagavond gehouden raadsvergade ring duidelijkheid gevraagd in de kennelijke verwarring die is ontstaan over de nog resterende gebruiksmogelijkheden van de haven van Oude Tonge door de beroepsscheepvaart. In een recent gehouden 'Schuttevaer' afde lingsvergadering was die duidelijkheid achterwege gebleven; dat had trou wens de raadsvoorzitter burg. de vos hogelijk verbaasd, zoals hij dhr. Bax in zijn beantwoording liet weten. „Naar ons gevoelen kan er geen ondui delijkheid meer bestaan!" liet de raads voorzitter weten, omdat de regeling die is getroffen in samenspraak met o.a. ver tegenwoordigers van 'Schuttevaer' is opgesteld, met hun instemming trou wens: Overeengekomen is dat de haven van Oude Tonge voortaan voor de beroeps vaart gesloten is, behoudens ten be hoeve van de bedrijven Pulleman, van Schelven en de Vlieger, zomin als in de periode tussen 10 december en 14 januari om de in Oude Tonge geregi streerde schippers gelegenheid te geven te 'wintemeven'. „Die ontheffing geldt voor een 9-tal Oude Tongse schepen die, zo moest dui delijk zijn niet met z'n allen in de krappe haven kunnen. Voor hen zijn er plaatsen 'zolang de voorraad strekt'. 'Schuttevaer' kan dat weten want hun vertegenwoordigers waren met kop en oren bij de afspraak!" verzekerde dhr. de Vos. Stemhokjes De stemhokjes en stembussen die bij de verkiezingen worden gebruikt zijn zo oud dat hun leeftijd nauwelijks te ach terhalen is. „Ze blinken niet uit in schoonheid en degelijkheid", zo be schrijft het College en ze stelt de aan schaf van nieuwe hokjes en nieuwe bussen voor, temeer, zo wordt aan dat voorstel toegevoegd „omdat het erop lijkt dat het stemmateriaal de laatste tijd hoe langer hoe meer gebruikt moet wor den. Het College had er ook geen moeite mee te betwijfelen of dat vele gebruik in de toekomst minder zal worden, af gaande op de politieke verwikkelingen zijn ze daar niet al te optimistisch over...., zo liet een deel van het College de wens als vader van de gedachte horen. Een krediet van 11.200,- werd voor de aanschaf gevoteerd. Smederijmuseum Smid Piet Kamp, eigenaar en beheerder van het Smederijmuseum is op een leef tijd gekomen dat hij zijn huis best zou kunnen/willen verkopen en dat zou heel kwalijk zijn voor het in zijn smidse gevestigde museum. De Stichting wil het pand wel overnemen maar beschikt niet over de middelen, zelfs niet over de financieën om een economisch haal baarheidsonderzoek uit te laten voeren, waarvan de uitkomst moet aanvdjzen of aankoop wel verstandig zou zijn en of er voor exploitatie van het museum vol doende perspektief is. Het College bepleitte donderdagavond met succes om dan maar als gemeente zo'n haalbaarheidsonderzoek uit te laten voeren; de aanwezigheid van een museum is tenslotte toeristisch aantrek kelijk en juist daar wil de gemeente heen. De gevraagde 20.000,- werd ver leend, de helft daarvan wordt van de Provincie terugontvangen, zo was van die zijde al bevestigd. De raadsfrakties bleken met het voorstel in te stemmen, vooral nadat de voorzit ter duidelijk had gemaakt dat het niet alleen om de economische haalbaar heid gaat maar dat ook over inrichting e.d. geadviseerd wordt. Dhr. S. Moerenhout had er bij voorbaat een hard hoofd in. Het leek hem dat een Stichting met een jaarlijks inkomst van ƒ390,- aan donaties zo'n museum niet zal kunnen exploiteren. Inplaats van geld in een haalbaarheidsonderzoek te stoppen leek het hem beter energie te besteden aan het werven van sponsors. Bij gehouden stemming verklaarde dhr. Moerenhout zich toch niet tegen en.... er werd gevolg gegeven aan de wens van de SGP fraktie niet over slecht-weer voor ziening, maar over élk weervoorziening te spreken; te spreken over slecht-weer voorziening houdt een kwalificatie in en wij hebben het weer niet af te keuren", vond dhr. Breeman. Van het College kreeg hij gelijk. Extra krediet zwembad renovatie Het vorig jaar beschikbaar gestelde kre diet van ƒ315.000,- voor de renovatie van zwembad 'de Singel' te Ooitgens plaat is met 15.000,- overschreden. Een deel van het grondwerk zou door zelfwerkzaamheid worden uitgevoerd, maar dat bleek niet in het schema van de aannemer te passen, terwijl het ook om een grote hoeveelheid grondverzet ging. Bovendien bleek in de begroting niet aan de verzekering te zijn gedacht en was in de offerte van de aannemer een deel van de electra niet opgenomen. De eerste commentator, dhr. v. d. Mast (PvdA) waarschuwde ertegen naar de Schting een beschuldigende vinger uit te steken: „....zelfs met honderd schoppen kun je niet opwerken tegen een hydrau lische kraan" vergeleek hij, waarom het hem ook beter leek in 't vervolg niet meer te werken met toezeggingen van zelfwerkzaamheid. Zo leek het ook dhr. V. d. Ree (WD) die er aan toevoegde dat het slechte weer een niet geringe rol had gespeeld in het falen van de zelf werkzaamheid. Dhr. M. D. de Wit dikte het wel erg aan toen hij verklaarde „teleurgesteld en diep geschokt" te zijn. „Zoiets mag niet meer in onze gemeente plaats hebben", waarschuwde hij tegen herhaling. Die lijkt niet meer te wachten te zijn nadat weth. Poortvliet verklaarde dat voortaan in begrotingen met de faktor zelfwerkzaamheid geen rekening meer zal worden gehouden als die betrekking heeft op absoluut noodzakelijke onder delen van het bestek. Dhr. v. d. Ree legde een niet gering deel van de verantwoordelijkheid toch op het bordje van het College dat bij de uitvoe ring van de werkzaamheden immers nauw betrokken zou zijn. Niemand, behalve de beide SGP verte genwoordigers, verzetten zich tegen het voorstel: „....we hebben niets tegen het zwembad, maar wel tegen het geopend zijn op Zondag, waarbij dhr. van Dam opnieuw een dringend beroep aan de Stichting deed daar verandering in te brengen. ■^^Miiiiiintw»nj|||^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 2