Jan Gebraad vraagt voor Polen Politieberichten 'Holland-Zeeland' best trots op eigen kantoor in Middelhamis JÜLfPe Vogel BV VERKOPING Vrouw als volwaardig ondernemer in boerenbedrijf -^155 Brievenbus vervalt Geslaagde informatie-avond over scliool- en beroepslceuze Zwemmen voor Unicef \{(Mf(ij^MmjA Gemeente Goedereede 21 inwoners 62e Jaargang No. 5867 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 12,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 36 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 Het was in december vorig jaar dat we melding maakten van de reis met hulpgoederen die de Nieuwe Tongse Jan Gebraad naar Polen maakte. Alles waarvan hij wist dat zijn Poolse zorg-adres een goed gebruik zou kunnen maken nam hij mee, van een rolstoel tot sinaasappels, en 't is fantastisch geweest hoe dhr. Ge braad en zijn vrachtgoederen daar ontvangen zijn. „Een teken van hoop!" zo hebben ze in het vergele gen Poolse dorp en de Instelling die bezocht werd, de Hollandse hulp ervaren. Dezer dagen kreeg dhr. Gebraad een bedankbrief van 'Solidamosc', dhr. Ge braad had een van hun districtskanto ren bezocht en onderstaand volgt daar over zijn relaas en.... zijn vriendelijk verzoek: Nu ja, kantoor, schrift dhr. Gebraad, een ruimte met houten vloer, kale wanden en in het midden een gammel bureautje met een schrijfmachine van voor de oor log. Daarnaast het 'directiekantoor' met een lange tafel van twee schragen met hieroverheen twee planken en verder drie keukenstoeltjes. Niet te geloven dat dit het kantoor was van de partij van Lech Walesa, die de democratie in Polen herstelde. Allemaal bevolkt door vrijwil ligers die hier gratis werken op hun vrije dagen en vakantie. En niet te klagen en ook niet vragen om i^ci^i(^ci»i^c$>ciii^c^i^c^cf>cf,^,ipifti^i^^i^i^i^:^{^e^i^i Na afloop van de donderdagavond 11 januari in Middelhamis gehouden in formatie-avond over school- en beroeps keuze voor leerlingen van LBO en MAVO, waren de organiserende deka- nen erg in hun nopjes. Met de dames en heren voorlichters (van 45 opleidingsinstituten) waren zij het erover eens dat de avond geslaagd was. Er was grote belangstelling van leerlingen en ouders. Ruim duizend bezoekers! De voorlichters hadden veel interesse geconstateerd rond de vraag van de schoolkeuze. Veel ouders en leerlingen vinden de keuze best moeilijk. De infor matie die verstrekt werd (voor velen in drie voorlichtingsavonden), deed som migen duizelen: „Je moet het allemaal maar uit elkaar houden, onthouden en verwerken!" Veel positieve reacties werden beluis terd. Voor sommige leerlingen bleek de informatie een bevestiging van hun keuze te zijn. Een meisje zei: Nu weet ik het eindelijk; ik wil naar de middelbare school voor levensmiddelentechnolo gie. Daar heb ik zoveel fijne dingen over gehoord!" Het streekvervoersbedrijf ZWN en het Arbeidsbureau waren ook aanwezig. Door een dergelijke avond komen men sen in aktie: ze gaan verder informeren en proberen nog meer aan de weet te komen over een bepaalde richting. Een uitstekende mogelijkheid hiertoe bieden de open dagen, die in deze tijd door de scholen gehouden worden. Ook de dekaan is steeds paraat om vra gen te beantwoorden en met leerlingen en ouders studiemogelijkheden te onder zoeken. Het is prettig te constateren, dat na zo'n avond ouders en kinderen met elkaar heel gericht verder praten en denken over vakkenpakket en beroepskeuze. Belangstelling van de zijde van de dames en heren politici was er ook. We signaleerden o.a. mevr. Sleurink, burge meester van Middelhamis en enkele wethouders en raadsleden van de eilan- delijke gemeenten. Hun aanwezigheid werd zeer gewaardeerd. Al met al: een goede avond! Daarom is de verwachting gerechtvaardigd, dat ook volgend jaar zo'n manifestatie zal kunnen plaatsvinden. Extra kerkdienst Ger. Gemeenten NIEUWE TONGE dinsdagavond 7.30 uur ds. A F. Honkoop van Zwijndrecht. kleding, of schoenen, of dollars. Maar wel bezorgd voor de toekomst van het Poolse volk. Want, zeiden ze, we hebben gevochten voor de democratie en we zijn nu vrij, wij willen er best nog wel vijfjaar voor armoe lijden. Maar onze aanhang? Reeds nu zeggen ze tegen ons: ja, ja, jul lie met je democratie, nu hebben we het nog slechter als onder de communisten. Nu komt dan het grootkapitaal uit het Westen, maar we mogen er alleen voor werken tegen een zeer schraal loon. Werken ze dan in het westen soms voor 200.000 zlotty per maand 100,-)?? Daarom is het nodig dat we Solidamosc helpen. Al is het alleen maar om hun verder te helpen met de uitgave van hun krant. Hun laatste uitgave van december was niet meer dan een vod, bijna onlees baar. En het is zo nodig dat ze de bevol king wat moed in kunnen spreken en dat ze de spreekbuis van de vrijheid blijven. Misschien dat u hun een beetje kan hel pen. In de eerste plaats door een oproep te plaatsen voor hulp van kantoren en bedrijven. Wellicht hebben ze ergens wel iets staan wat ze niet meer gebruik ten: schrijfmachine, bureau, telma chine, stencilmachine, papier, copieer- machine enz. enz. In de tweede plaats hebt u msischien als uitgever iets staan waarmee u hen geluk kig kunt maken. De mensen van het Gebar Polen depot zullen zorgen dat het z.s.m. naar Suwalki gaat. Mogen we op u rekenen? Bij voorbaat dankend. Jan Gebraad Middelhamis Vals bankbiljet van ƒ250,- De eigenares van een winkel op 'D'n Diek' in Middelhamis, deed op dinsdag 9 januari 1990 aangifte van het feit dat zij van een tot nu toe onbekend gebleven persoon, een vals bankbiljet van 250,- had ontvangen. Zij kreeg bij inlevering van dat bankbiljet op de bank te horen dat het een vals exemplaar betrof Het is een vijftal maanden geleden dat er voor het laatst een vals bankbiljet werd onderschept. Het blijft dus wel zaak om bij ontvangen bankbiljetten goed naar het watermerk te kijken en links onder aan de zgn. blindenstippen te bevoelen. Beide kenmerken van bankbiljetten zijn nagenoeg niet na te maken. Verbreking sloten containers Bij een transport-bedrijfin de gemeente Middelhamis zijn in de nacht van 9 op 10 januari 1990 van enkele vracht wagen-containers de sloten doorge knipt. In de containers heeft men kenne lijk niets van zijn/hun gading kunnen vinden, want er werd niets vermist. Er zijn wel transportondernemers die op vrachtwagen-onderstellen of op opleg gers geladen containers, met de achter kanten tegen elkaar aanzetten, zodat de deuren niet geopend kunnen worden. Alcohol in het verkeer In de nachtelijke uurtjes van vrijdag 12 en zaterdag 13 januari 1990 zijn een twee-tal personen bekeurd voor het besturen van een motorvoertuig, terwijl zij meer hadden gedronken dan wette lijk is toegestaan. Verdachte personen en auto's De eigenaar van een audio-zaak deed melding van het feit dat hij een vijftal personen in de winkel had gehad die zich verdacht gedroegen, hij heeft hen weten af te schepen. Door de politie zijn alle audio-zaken in de regio opgeseind om hen extra alert te laten zijn op het moment dat zij ook die personen in de winkel zouden krijgen. Wat later op de dag deed desondanks toch een eigenaar van een audio-zaak aangifte van diefstal van een camera ter waarde van ong. 900,- hij had diezelfde verdachte per sonen in zijn winkel gehad!! Diefstal ganzen Vanuit de 'boerderij' op het terrein van de Samaritaan, zijn op zaterdag 13 januari 1990, door een drietal mannen, drie ganzen meegenomen. Deze ganzen zijn vervoerd in een beige VW-bus met gesloten zijkanten. Verder zijn er geen signalementen van de personen bekend. SPAARBANK Wij hebben voor iedereen aan trekkelijke spaarvormen met HOGE rente's Bel ons voor meer informatie: Telefoon (01878) 10 77 Verzekeringen Enkele weken geleden maakten wij de uitslag van het sponsorzwemmen in zwembad 'de Staver' te Middelhamis bekend. De opbrengst bedroeg toen ƒ4.230,30. Daarna hebben nog enkele deelnemers hun geld afgedragen. In de kerstvakantie kon tijdens de zwemvierdaagse voor Unicef gezwom men worden. Veel deelnemers zwom men voor het goede doel en brachten nog eens 953,- bij elkaar. Dat betekent dat de totaalopbrengst van het sponsor-zwemmen in 'de Staver' ƒ5.183,30 bedraagt. In Nederland werd in 1969 voor het eerst een gesponserde zwemvierdaagse voor Unicef georganiseerd. In de loop van de afgelopen twintig jaar mochten de honderden organiserend zwemverenigingen en zwembaden mil joenen mensen tijdens dit zwem-spek- takel ontvangen. Ook Goeree-Overflakkee heeft dit jaar aktief meegedaan. Alle sponsors, zwemmers en organisato ren namens Unicef heel hartelijk be dankt. Het geld van de landelijke zwemaktie gaat naar het straatkinderenprojekt op de Filippijnen. Namens het Unicef-comité W. C. Westra-de Jong OUDDORP De zendingskrans 'Dorcas' hoopt D.V donderdag 18 januari a.s. haar verko ping te houden t.b.v. de Mbuma-zen- ding. De verkoping wordt gehouden in het verenigingsgebouw 'Eben Haëzer', Preek- hillaan 3. U bent hartelijk welkom van 's morgens 9.30 uur tot 's middags 5 uur. We hopen u D.V. deze dag te mogen ontmoeten. OUDE TONGE De brievenbus geplaatst voor het pand Nieuwstraat 10 te Oude Tonge zal eind januari/begin februari a.s. worden ver wijderd en niet meer worden terug geplaatst. De panden Nieuwstraat 10, 12, 14 en 16 zullen worden gesloopt. Dit terrein zal een andere bestemming krijgen waar door plaatsing van een brievenbus dan niet meer mogelijk is. De brievenbus was een laatste restant behorende bij het voormalige postkan toor van Oude Tonge aan de Nieuw straat. Dichtsbijzijnde brievenbussen zijn dan: Kaai, Melkweg en postkantoor (Bemhardstraat). De gemeente Goedereede is in het jaar 1989 met 21 inwoners gegroeid tot een totaal van 10.689. Er was in 1989 sprake van een geboorte-overschot van 44, maar er was een negatief vestigingsover schot van 23, omdat er 238 personen ver trokken terwijl er maar 215 inkwamen. De Goereese bevolking bestaat nu uit 5.343 mannen en 5.346 vrouwen. Op een dag in augustus 1988 barstte in een Middelhamis' belasting consu lentenbureau de bom die er al langer had gesmeuld. Zó verstoord waren de verhoudingen dat de werkgever een reeks medewerkers op staande voet de dienst opzei, maar inmiddels zal hij zich hebben afgevraagd of die handeling wel een verstandige is geweest. De ontslagenen hergroepeerden zich, raap ten hun aangetaste eigenwaarde bij elkaar en besloten dat ze voortaan weer echt plezier in hun werk zouden hebben. Werk...., waar haalden ze dat trouwens....? Dat werd snel geregeld; de koers die ze hun vorige werkgever hadden aanbevo len zouden ze zélf gaan varen. De 3 col lega's Thomas Kik, Rini Welleman en Die Oostdam brachten elk hun specia lisme in; met recht kon toen het Admini stratiekantoor, Belastingadviesburo en Loonadviesburo Holland-Zeeland wor den opgericht en daar heeft Goeree- Overflakkee inmiddels meer van ge hoord; j.l. zaterdag nog, toen in Middel hamis de eerste eigen kantoorruimte - het vroegere kantoor van Rijkswater staat aan de Steeneweg - in gebruik werd genomen, feestelijk geopend door Mid delhamis' burgemeester mevr. Sleurink- Rabbinge, die maar wat trots was op de ondernemerszin, de durf en het doorzet tingsvermogen van de 3, die ook nog twee mede-ontslagenen in dienst heb ben genoriien. J.l. zaterdag lieten de ondernemers zich alle gelukwensen Van 22 tot en met 27 januari aanstaande wordt in het RAI Tentoonstellingscen trum in Amsterdam de Landbouw RAI 90 gehouden. Van oudsher bezoekt voornamelijk het mannelijk deel van de agrarische beroepsbevolking de beurs. Langzamerhand echter trekken steeds meer vrouwen, al dan niet met echtge noot, naar de grootste landbouwmecha- nisatiebeurs die ons land kent. Want hoewel de agrarische vrouw al genera ties lang meewerkt, -praat en -beslist, treedt ze pas het laatste decennium wat meer op de voorgrond. Agrarische vrouwen Er werken in ons land rond de 80.000 vrouwen in de land- en tuinbouw, hetzij als meewerkend echtgenote, in loon dienst of als zelfstandig ondernemer. Het aantal vrouwen in loondienst ligt rondde 10.000. Maar verreweg het groot ste deel is echter als meewerkend echtge note (ruim 60.000) werkzaam. Het agra risch bedrijfis een gezinsbedrijf In veel gevallen is de man het bedrijfshoofd, de vrouw werkt mee. Vroeger was het van zelfsprekend, dat wie met een boer trouwde, de zorg voor huishouding en gezin op zich nam en bovendien hielp op het bedrijf Kijkend naar het aantal meewerkende echtgenotes, kunnen we constateren dat nog altijd veel vrouwen op het bedrijf van hun echtgenoot werken. Toch verandert er wat. Jonge vrouwen die met een boer of tuinder trouwen maken een bewustere keus tussen het graag welgevallen na de spanning die er in de beginperiode was geweest. 't Gaat goed, met Holland-Zeeland, zo moge uit de vestiging in Middelhamis blijken. In augustus 1988 vestigden ze zich in een kantoorruimte op het terrein van W. den Hertog in Dirksland. Een pracht gelegenheid, maar die zou al snel te klein worden waarom naar een meer royale ruimte moest worden uitgekeken. Het nieuwe kantoor biedt voor elk een eigen kantoorruimte, een royale entree met receptie en een archiefraimte met, voor belastingcontrole-ambtenaren, een ruimte om hun werk te doen. „'Holland-Zeeland', een jong bedrijf maar al oud in ervaring", zo zag, zater dagmiddag, burg. Sleurink op de grote ervaring waarover de 3 'ondernemers' - die niettemin hun cliënten hun werkge- aanhouden van hun eigen baan Of het bedrijf van hun man. Kiezen ze voor het laatste, dan willen ze volwaardig in het bedrijf meedraaien. Dus ook meepraten en -beslissen. En in tegenstelling tot hun moeders niet alleen achter de schermen, maar ook voor de buitenwacht. Dat uit zich onder andere in een groeiend aan tal vrouwelijke leden van standsorgani saties en coöperaties en het toenemend aantal vrouwelijke deelnemers aan het agrarisch vervolgonderwijs. Ook pleiten agrarische vrouwen meer en meer voor een beter 'loon naar werken'; een betere financiële en juridische positie, maar ook meer erkenning voor het werk dat ze doen. Want hoewel ze in het bedrijf evenveel beslissen als hun echtgenoot, fungeren agrarische vrouwen vaak als aftrekpost, hebben ze nauwelijks recht op bepaalde voorzieningen en worden ze nog altijd betiteld als 'meewerkend'. Zelfstandig ondernemer Slechts een gering aantal vrouwen staat als zelfstandig ondernemer te boek. Vol gens de laatste cijfers van het CBS kent ons land 6.538 vrouwelijke agrarische ondernemers. Ter vergelijking: het aan tal mannelijke bedrijfshoofden ligt rond de 150.000. Er zullen altijd vrouwen zijn geweest die het bedrijf na overlijden van hun man hebben voortgezet. Bijna altijd gaat het om bedrijven, waarbij een opvolger (vaak een zoon) in beeld is. Een oplei ding als agrarisch ondernemer hebben deze vrouwen meestal niet. De hulp en kennis van familie, buren en vrienden spelen in de bedrijfsvoering dan ook vaak een belangrijke rol. Wat betreft meisjes die het ouderlijk bedrijf overnemen: ondanks het feit dat meer boerendochters een MAS-oplei- ding volgen stijgt het aantal vrouwelijke opvolgers niet spectaculair. Meisjes vers noemen - samen beschikken. De een deed z'n ervaring op bij het GAK, de ander bij de Fiscus en de laatste in de praktijk van het boekhoudbureau, zodat van een specialisme op het gebied van sociale verzekeringen, belastingen, ar beidsrecht en loonadministratie gespro ken kan worden. 'Holland-Zeeland', omgeven door tal van flakkeese bureaus - „allemaal col lega's", noemen ze die - weet zich met die specialismen van meerdere andere te kunnen onderscheiden. We hebben maar niet gevraagd of hun vroegere werkgever ook nog onder de collega's wordt gerekend. Die verloor een kort geding tegen zijn vroegere werknemers en werd later veroordeeld tot betaling van ruim tachtigduizend gulden achter stallig salaris. Nee, dat was zeker geen prettig afscheid en nóg sleept het kon- flikt zich verder. De 3 van 'Holland- Zeeland' lopen daar overigens niet mee te koop; liever bepalen ze zich tot ver kondiging van de kwaliteiten van het eigen buro. nemen pas een bedrijf over als er geen broer is met belangstelling voor het ouderlijk bedrijf Dienen zowel zoon als dochter zich aan als bedrij fsopvolger, dan heeft de jongen toch vaak de voor keur, ongeacht de vooropleiding. Het gebeurt nog niet veel dat meisjes hun vader opvolgen in het bedrijf maar toch kijkt niemand er meer van op. Dat houdt ook in dat er zich geen noemens waardige problemen voordoen ten aan zien van bijvoorbeeld financiering. Ook wat betreft opleiding verschillen vrou welijke bedrijfsopvolgsters niet van hun mannelijke collega's. Maatschap De laatste categorie vrouwen die als zelfstandige ondernemer te boek staan zijn de vrouwen die samen met hun man een maatschap hebben. Man en vrouw werken beide in het bedrijf en beslissen ook samen. Ze zijn beiden lid van de landbouworganisatie en de coöperatie. Beiden zijn ze aansprakelijk voor het bedrijf Er zijn nog niet veel man-vrouw maat schappen. In de toekomst kan dit wel eens veranderen. Door de belastingope ratie Oort is de man-vrouw maatschap vooral fiscaal gezien aantrekkelijk ge worden. Omdat in de praktijk op erg veel agrarische bedrijven man en vrouw al jarenlang samen werken en beslissen, zullen met name deze bedrijven met de komst van 'Oort' de stap naar de man- vrouw maatschap kunnen zetten. Dat zou betekenen dat veel vrouwen in plaats van 'meewerkend echtgenote' 'zelfstandig ondernemer' worden. Hoe wel er ten aanzien van de dagelijkse gang van zaken op het bedrijf weinig zal veranderen, betekent het aangaan van een man-vrouw maatschap toch een financiële en juridische erkenning van de voorheen 'meewerkende echtgenote'. Diependorst 168, 3253 VC Ouddorp REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER IJil.ll.^lJ^lia^ 35 - Molenweg 4 Oudd e-i6l2en2120 Burg. Sleurink feliciteert de ondernemers, v.l.n.r. de heren Welleman, Oostdam en Kik, nadat ze het naambord voor het kantoor had onthuld.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 1