EiüviiDEn-niEm/5 Raad Middelharnis verbaasd over gigantische reserve van Woningbouwver. P.V. 'De Reisduif zette zich in voor eigen accomodatie CPB afd. Flakkee Verantwoording 'Woord Daad' Wij zijn rentmeesters onzer goederen... Succes voor Intermezzo Jan Knape Mzn. - 9 - 2e Blad DINSDAG 9 JANUARI 1990 No. 5865 Voor het eerst in zijn, inmiddels langdurig, raadslidmaatschap, heeft SGP vertegenwoordiger v. d. Ketterij iets onuitsprekelijk gevonden. Hij waagde zich niet aan het verwoorden van de grootte van de bedrijfsreserve van de Woningbouwver. 'Middelharnis', die zich in de buurt van de 25 miljoen bevindt. Wél had dhr. v. d. Ketterij, en anderen met hem, een idee tot beste ding van een portie daarvan. Dhr. V. d. Ketterij zag daarvoor vooruit op de bouw, door de Wbv. van een com plex woningen, zo'n veertig aan de Don kereweg. Het zullen woningen voor ouderen worden en dhr. v. d. Ketterij bedacht dat de Woningbouwver. vanuit z'n reserves best een mooie gemeen schapsruimte zou kunnen bouwen. Ove rigens had dhr. v. d. Ketterij z'n zorg over de tijdige realisering van het pro- jekt. Nog niet alle bouwwerken zijn aan gekocht en ook de beperktheid van het contingent, 20 woningen per jaar, geeft te denken. Voor dhr. Hoogzand was het de vraag of de Woningbouwver. wel zo'n grote re serve had moeten vormen. Hij zei dat vanuit z'n vrees dat het - door een Over heidsmaatregel aldus geredigeerd - best eens zou kunnen gebeuren dat de krab ben (Woningbouwverenigingen die een minder goed beleid hebben gevoerd) er met het aas (de reserve van WBV Mid delharnis) vandoor zouden kunnen gaan. Prima vond'ie het daarom dat het groot onderhoud goed wordt aange pakt. Aan de vorming van de grote reserve ligt een goed beleid ten grondslag, zo waar deerde ook weth. Jacobs. De Wbv. heeft de gemaakte winsten door de jaren heen goed belegd, maar kan de reserves niet voor elk doel aanwenden, niet b.v. om de huren te verlagen. Het was voor de wet houder daarom ook de vraag of een deel van de reserve aan de bouw van een gemeenschapsruimte zal mogen wor den besteed, maar overtuigd van de goede wil van het WBV-bestuur zal hij hen een en ander voorleggen. Ook hem deed het deugd dat een zo ruim mogelijk onderhoud wordt gepleegd. Ook dhr. Rijvers keek wat vreemd tegen de vorming van een zó kapitale reserve aan en hij vroeg zich zelfs af of dat wel gepast mocht heten, nu er best nog ver langens zijn, zoals b.v. liften in de bejaardenflats. Wat hem betreft mag daar best ook geld aan worden besteed, maar weth. Jacobs meende toch een al te groot enthousiasme te moeten temperen omdat de exploitatie van die liften, toch huurverhogend zou gaan werken waar bij de vraag geldt wie daartoe bereid zou zijn, niet de bewoners van de woningen op de begane grond, zo lijkt te moeten worden gevreesd waarom de lasten op een gering aantal woningen zouden drukken. Onderzoek sloopterrein I.v.m. de voorbereidingen tot realisering van een Prov. autowrakkenplan zal - zo heeft een rapport van de Grontmy aan gewezen - het sloopterrein aan de Dwarsweg nader op bodemverontreini ging onderzocht dienen te worden. De raad stelde het daarvoor gevraagde kre diet van ƒ31.900,- beschikbaar. Om daaraan de vraag te verbinden of ook ten dezent gevolg zal/kan worden gege ven aan het gegeven dat de vervuiler betaalt. Wat weth. Koppelaar daarover kon mee delen is dat er een gesprek met de slo pers zal volgen. Hen zal, na schoning en herverkaveling van het terrein, zeker huur in rekening worden gebracht. Ook zullen de slopers de te geven richtlijnen strikt dienen na te leven op straffe van beëindiging van hun bedrijf Uitvoerig heeft de raad gediscussieerd over het voorstel van het College tot liquidering van het - voltooide - exploi tatieplan Sommelsdijk Zuid I. Er is op dat plan een winst van 2,9 miljoen behaald waarvan, al in 1984 1,5 miljoen werd gebruikt ter vorming van de alg. reserve Grondbedrijf Het voorstel luidde ook de resterende 1,4 miljoen aan die reserve toe te voegen. Opposant daartegen was dhr. Rijvers die voorstelde van dat restant van 1,4 miljoen een bedrag van ƒ500.000,- te besteden aan de dorpsvernieuwing Sommelsdijk, zodat daar dit jaar een begin mee zou kunnen worden ge maakt. Het voorstel kreeg uit de raad geen steun en werd derhalve niet behandeld. De raad gaf daarmee te kennen niet voor het nemen van dergelijke ad-hoc beslis singen te voelen, zoals weth. Jacobs daar ook tegen waarschuwde. Risico-reserve Oostplaat In het tiende exploitatiejaar van het bedrijventerrein Oostplaat (na het in '89 herziene exploitatieplan), derhalve in 1999 zal, zo heeft het Prov.bestuur gebo den, de boekwaarde geheel dienen te zijn afgedekt, wat betekent dat de ge meente dan een kapitaal beschikbaar dient te hebben van 3.245.000,- dat een mindere mag zijn naarmate tussentijds grond werd uitgegeven. Uit de alg. reserve van het Grondbedrijf werd thans een bedrag van ƒ193.000,- ge haald, welk bedrag in 1999 middels ren- tebijschrijving tot het verlangde kapi taal zal zijn aangegroeid. Fysiotherapieruimte in Stad Aan dhr. Th. F. M. de Goeij te Middel harnis werd bouwgrond verkocht, aan de Kolff van Oosterwijkstraat te Stad aan 't Haringvliet. Dat zou ook de zegen van de CDA fraktie hebben kunnen krijgen als maar niet de grond gebruikt zou worden voor de vestiging van prak tijkruimte voor fysiotherapie. De CDA fraktie vindt n.l. dat daarmee onrecht wordt gedaan aan die inwoner van Stad aan 't Haringvliet die eerder, voor hetzelfde doel, belangstelling voor grondaankoop aldaar heeft getoond. Van gemeentewege waren, zelfs al in 1984, toezeggingeii gedaan waarom, bij realisering van het bestemmingsplan, met deze gegadigden kontakt zou wor den opgenomen. „Belofte maakt nu een maal schuld!!" zo herinnerde dhr. v. d. Boogert aan die gedane toezegging en hij waarschuwde ertegen de eerste gega digden de dupe te laten worden van de kennelijke communicatiestoornis. Dhr. V. d. Boogert sprak dan ook de wens uit dat er zo snel mogelijk een eind zou wor den gemaakt aan het ontstane pro bleem. Wat weth. Jacobs betreft zijn er hele maal geen problemen. De gegadigde in kwestie komt zeker ook in aanmerking voor de aankoop van bouwgrond. „Hij kan zich daartoe elk uur van de dag bij ons vervoegen'', nodigde dhr. Jacobs. De CDA fraktie was met zo'n antwoord wei nig ingenomen; twee fysiotherapieprak- tijken naast elkaar zou wel erg onlogisch zijn, zo werd gedacht. Beide CDA leden verklaarden zich dan ook tegen het voorkoop-voorstel. Oud papier-aktie Dirksland As. zaterdag wordt het oud papier en karton bij u opgehaald. U wordt ver zocht het oud papier en karton voor 9 uur 's morgens gebundeld buiten te plaatsen. Cursus Geestelijke Vorming De eerste cursusavond in 1990 wordt D.V. gehouden op maandag 15 januari om 19.45 uur in het Hervormd Vereni gingsgebouw 'De Hoeksteen', Ring te Middelharnis. Ds. M. Goudriaan uit Apeldoorn hoopt te spreken over 'Geloofsaanvechtingen'. De cursisten worden weer hartelijk uit genodigd deze avond bij te wonen. Mocht er iemand zijn die voor één avond wil komen, dan is dat mogelijk door betaling van 5,-; te voldoen op de avond. Tot ziens. Op D.V. donderdag 11 januari 's avonds om half 8 houdt de afd. Flakkee van de CPB haar eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar in het Dienstencentrum aan de Doetinchemsestraat te Middelhar nis. Deze avond hoopt te spreken dhr. van Galen over de periode dat hij in Ghana als arts werkzaam was. De eerste wedstrijden in het nieuwe jaar hadden een gunstig resultaat voor de Intermezzo-teams. Alle damesteams wonnen hun wedstrij den. Dames 1 speelde tegen SSS 1 een rommelige wedstrijd maar pakte on danks dat twee punten door met 3-0 te winnen. Dames 2 versloeg Yum 1 met 3-1 dankzij leuk volleybal. Dames 3 won evenals Dames 4 in drie sets van respektievelijk Olympia 1 en Yum 4. Het eerste Herenteam had aan Rijn mond 4 een harde dobber. Beide teams waren gebrand op de overwinning waar door spannende rally's veelvuldig voor kwamen. Uiteindelijk werden de punten gedeeld. Heren 2 verloor nipt met 3-1 van Yum 1. Heren 3 deed het beter. Yum 3 werd ver slagen met 3-1: Overige uitslagen: Jongens BI - w Kwiek 13 - O Meisjes Cl - Olympia 11 - 3 Meisjes A2 - Spivo 13 - O Meisjes Al - Yum 10 - 3 DVO 2 - Mini mix 22 - 2 Vovero 1 - Mini-mix 12 - 2 De penningmeester van 'Woord Daad' ontving tijdens het vierde kwartaal van 1989: Verkopen6566,40 Bloembollenaktie fam. Grinwis, Ouddorp3000,00 Resultaat oliebollenaktie6323,95 Zangavond Dirksland1362,30 Giften particulieren916,65 Ned. Herv. gemeenten2625,43 Spaarglobes O'plaat-Den Bommel2477,80 Vrienden van de HDG317,25 Meisjesver. 'Tabitha'250,00 Rente bank1,67 Totaal 4e kwartaal 1989...ƒ23841,45 Totale ontvangsten in het jaar 1989 zijn: Ie kwartaal 1989.ƒ11924,02 2e kwartaal 1989.ƒ18721,63 3e kwartaal 1989.ƒ24852,89 4e kwartaal 1989.ƒ23841,45 Totaal ontvangen in 1989.ƒ79339,99 In het jaar 1989 hebt u er samen voor gezorgd dat we het bovenstaande bedrag mogen verantwoorden. Het was God Die uw harten wilde neigen tot mildda digheid. Naast dank aan Hem, Die het ons allen geschonken heeft, willen we allen die ons mooie werk op enigerlei wijze hebben gesteund, hiervoor harte lijk dankzeggen. Ook voor het jaar 1990 willen we het werk van onze stichting in uw aller belangstelling en voorbede aanbevelen. Tevens u allen een gezegend en voor spoedig 1990 toegewenst door het comité 'Woord Daad' Goeree-Overflakkee. MIDDELHARNIS-SOMMELSDUK BEJAARDENMIDDAG De C.V.B, afdeling Middelhamis-Som- melsdijk nodigt de bejaarden weer har telijk uit op dinsdag 16 januari 's middags half drie in 'de Samaritaan'. Deze middag zal de heer v. d. Berg ons prachtige dia's laten zien en hij maakt er een gezellig praatje bij. Hebt u vervoer nodigt kunt u bellen: mevr. E. Vroegindewey, tel. 2566. SOMMELSDIJK - Dezer dagen zal de Sommels- dijkse Postduivenvereniging 'de Reisduif het gebruik van de zgn. 'Finse Barak' kunnen beëindigen om over te stappen naar de nieuwe, eigen, accomodatie; het pandje van Gorcumstraat 5, op de hoek West Krakeel- straat. Leden van de Vereniging hebben dat voorma lige, minstens een eeuw oude woonpandje tot een pracht verenigingsruimte omgetoverd. Voorz. J. Vis van Heemst schat dat zijn vereniging de Finse Barak zo'n vijftien jaar van de gemeente Middelharnis in huur heeft gehad. De Vereniging werd - tegenover een sym bolisch huurbedrag - verondersteld zélf voor het onderhoud zorg te dragen, maar dat dreigde een te hoge kostenpost te worden. Toen overname van de Finse Barak door de Gemeente werd afgewezen, besloot de inmiddels 52-jarige Vereniging, met 38 leden, zélf in een accomodatie te voorzien. Volgens de toelichting die B en W de gemeenteraad gaf op een door de Ver. ingediend subsidieverzoek mocht de Ver- enigingskas dan „redelijk gevuld' zijn. aankoop van het woninkje én de gepleegde vergroting heeft voor de Vereni ging toch een aderlating van ƒ45.000,- betekend. Het subsidieverzoek van 3000,- werd j.l. donderdagavond overigens door de gemeenteraad ingewilligd, zoals dat eer der ook gebeurde met de verzoeken van de postduivenver- enigingen uit Stad en Nieuwe Tonge. De Finbse Barak, zo kreeg de raad te horen, is bouwkundig dermate in verval, dat het houten gebouwtje nog slechts de slopershamer wacht: „als wij dat niet doen zakt'ie zélf wel in elkaar", zo verklaarde weth. Jacobs, tegenover de vraag van o.a. dhr. Hoogzand of de barak nog aan anderen, die daar belangstelling voor hebben, dienstbaar kan worden gesteld. Het interieur van van Gorcumstraat 5 is onder de handen van de leden van 'de Postduif onherkenbaar veranderd, zó mooi zelfs dat er een pracht woonhuis zou zijn ontstaan. Nu het die bestemming niet kreeg mocht de erfbebouwing wor den vergroot en kon de nuttige ruimte sterk worden uitge breid. In de ontstane 90 m^ ruimte zal voortaan kunnen worden vergaderd, zullen de duiven, soms tweemaal per week, kunnen worden ingekorfd en zullen voortaan de hok- kenshows worden gehouden. Op vrijdag 18 en zaterdag 19 januari zal, in de nieuwe acco modatie, de jaarlijkse hokkenshow plaatsvinden. Elk lid van de Vereniging kan daarop 4 van zijn duiven tentoonstellen. De Verenigingsruimte zal dan op z'n mooist zijn, zo mag wor den verwacht en de Verenigingsleden zullen er trots op zijn. Geen wonder ook: „We hadden alle vakmanschap en alle bereidheid in huis", ziet voorz. Vis van Heemst terug. VERVOLGVERHAAL Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M, A. Knape Ze waren allemaal reeds in school toen ze met hun drieën nog op de stoep ston den. Het leek wel of ze niet naar binnen durfden, verlegen keken ze elkander aan zonder iets te zeggen. Achter in de gang liep meester Van Driel de lichten uit te doen. Eindelijkzei Kees: „Vooruit, ga je mee".... Piet greep hem bij zijn arm beet. „Denk er om, dat je voorzichtig bent".... waarschuwde hij. Kees begreep hem niet. „Waarmee?".... „Dat je niet kletst!".... Verontwaardigd wendde Kees zich om. „Pas op je zelf, jo!".... „Ja maar".... wou Piet nog zeggen. Toen maakte de gestalte van meester Van Driel zich los uit het donker van de gang. Kees pochte nog: „Je moet er maar eens op letten hoe goed ik er dat af zal brengen.... Als jullie dat ook maar doen".... „Sstt".... waarschuwde Piet fluisterend. „Daar heb je de meester".... „Dat zie ik wel".... zei Kees luchtig. Haastig gingen ze de school in en zochten hun plaatsen op. De herhalingsklas van meester Van Driel was niet groot,l ze waren maar met hun twaalven. Het waren allemaal jongens, die ook op de dag school gingen. Frans vond altijd, dat het gezellig was met zo'n klein clubje. Het was net of meester op de herha- lingsschool heel anders was dan overdag. Maar vanavond wenste hij wel, dat het lokaal stampvol was, net als op de dagschool. Nu was het of mees ter telkens haar hem keek.... En het bijna lege lokaal maakte hem angstig. Er brandde maar een enkele lamp, net boven hun hoofden, achter hen en in de hoeken van het lokaal was het schemerig, en aan de muren waren vreemde schaduwen.... En hun stemmen klonken heel anders dan over dag.... De jongens waren erg rumoerig. Meester had al een paar keer met de liniaal op de lessenaar getikt. Maar het hielp niet. Ze hadden het nog zo druk over wat daarstraks gebeurd was. Achter zijn rug hoorde Frans hoe Wout van den Hoek aan Wim Zaalberg vroeg, wat hij wel doen zou als het licht nu plotseling eens uit zou gaan. En Wim zei: „Dan zouden we met ons allen de meester naar huis dragen, zeg, met zijn gebroken been".... En ze giechelden samen. Toen tikte meester weer met zijn liniaal. „Stilte, jongens".... Ze werden nu stil. Een enkele praatte nog door. Meester keek hier heen en daar heen. Hij leunde met zijn armen op de lessenaar. Het was nu stil. De jongens zaten aandachtig naar meester te kijken. Gerrit, die vlak voor Frans zat, vouwde zijn handen samen. En toen deed Piet het ook, en hij gaf Frans een duw met zijn elleboog, dat hij het ook moest doen. Maar Frans deed het niet. Wat deed meester vreemd, hij bleef zomaar staan, met zijn armen op de lessenaar, en hij keek van de een naar de ander. Frans dacht, dat meester het meest naar hem keek, en dan sloeg hij zijn ogen neer. Eindelijk begon meester iets te zeggen. Frans schrok er van, want hij begreep wat er komen ging. „Voordat we een zegen vragen over onze werk zaamheden", zei meester, „moet ik eerst eens weten wie van jullie vanavond de gaskraan heeft dichtgedraaid, zodat ze in de handwerkklas in het donker kwamen te zitten".... En ineens werden de jongens weer rumoerig. Er kwam verwondering op de meeste gezichten, want dat hadden ze niet gedacht. De gaskraan was opzettelijk dichtgedraaid! En Gerrit vroeg aan Kees: „Weet jij daar soms wat van?".... Kees werd zo rood als een biet: „Hou je mond, jo", zei hij. Meester liet de jongens even rumoeren. Hij stond zo maar stil te kijken achter zijn lessenaar alsof hij iets wijs probeerde te worden uit de gezichten van de jongens. Dan gebood hij weer stilte. Dadelijk zwegen ze, nieuwsgierig wat meester nog meer zou zeggen. „Ja", ging meester verder, „één van jullie moet het hebben gedaan, en ik wil weten wie dat is. Door die baldadigheid heeft juffrouw Van Ree haar been gebroken, en ik hoop, dat de schuldige onder jullie eerlijk genoeg zal zijn om het te bekennen".... Er was even stilte. De jongens keken elkander aan alsof ze óók de schuldige ontdekken wilden. Dan vervolgde meester weer, en zijn stem werd steeds ernstiger: „Denk er om, jongens, we gaan bid denVergeet niet, dat we gaan bidden tot God, Die alles hoort en ziet!".... Ze hadden nu allemaal een kleur gekregen en ze zaten met angstige gezichten.... Meester had het stellig gezegd, één van hem moest het gedaan heb ben?.... Het was zó stil, dat men de kachel zou horen branden. En boven hun hoofd suisde de gaslamp.... Ze keken zwijgend de een naar de ander, het was of ze tegen elkander wilden zeg gen: zeg het nu toch als je het gedaan hebt, want ik wil niet, dat meester denkt, dat ik het soms ben. Het was vreemd van die jongens. Als alleen het licht uitgedraaid was geworden en de juffrouw d'r been niet gebroken had, dan zouden ze er om gelachen hebben. Dan zouden ze het jammer gevonden hebben, dat ze er niet bij waren geweest toen het gebeurde. Maar daar dachten ze nu niet aan. Ze vonden het zó gemeen, om de juffrouw een been te laten breken.... O, ze hielden allemaal van een grapje, maar dat was toch geen grapje meer, het was een laffe streek.... En Frans voelde, dat de jongens zo dachten. Hij voelde het aan de stilte, die er in het lokaal was. Hij voelde het aan de stilte, die er in het lokaal was. Hij las het op hun vreemde, verstrakte gezichten. Het zweet brak hem aan alle kanten uit... Hij wou er een einde aan maken en zijn vin ger opsteken: Meester, ik heb het gedaan, samen met Piet en Kees, met ons drieën.... maar we heb ben het zó niet bedoeld, meester, nee, zo niet, het was een ongeluk!.... Hij wou het zeggen, maar hij durfde niet. De jongens zouden allemaal naar hem kijken.... Nee, zó kon het niet.... Meester Van Driel schoot ineens van achter de lessenaar alsof hem plotseling iets inviel. „Goed", zei hij, „dus jullie hebben het geen van allen gedaan?".... Ze zwegen. Een paar schudden hun hoofd. Gerrit Spaan zei hardop: „Nee, meester".... „Dan zal ik het jullie één voor één afvragen".... De penningmeester woi'iti ae niiusic nu. De Finse Barak, na de ramp door Finland geschonken. accomodatie van 'de Reisduif. Aan het interieur neejt de jaren daarna uitstekend dienst gedaan. ^.^l^^.l^l^>^l^l^l^.>^l^l^l^>^^^^■^■'^l^4^^■'^l^'^>^>^'^'^^■>^'^'^'^'^4^^■4^'^'^*'^'^>^'^^■'^'^'^'4■'^l^'^^^'^^^ (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5