EIIAIIDEn-fHEUWS ANWB-wintersport-informatie Eenzame Kerst Wie schrijft er mee van en over Flakkee? Met 'n goede verhuizer kunt u rustig gaan slapen DE OUWE TANTE flakkee expresse bv Wij zijn rentmeesters onzer goederen... Jan Knape Mzn. 2e Blad VRIJDAG 22 DECEMBER 1989 No. 5862 Hieronder volgen de belangrijkste wet telijke bepalingen voor het rijden met sneeuwkettingen, spijkerbanden en de zgn. spike-spider voor de wintersport landen Zwitserland, Frankrijk en Italië. Zwitserland Sneeuwkettingen/banden: Op bepaalde trajekten kan, indien de wegtoestand dit nodig maakt, het gebruik van sneeuw kettingen verplicht worden gesteld. Deze trajekten zijn aangegeven met een rond blauw verkeersbord, waarop een witte, van een sneeuwketting voorziene band is afgebeeld. Vaak vindt men van deze trajekten al waarschuwingsborden in de dalen. Wanneer sneeuwkettingen niet verplicht zijn, is op besneeuwde bergtrajekten het gebruik van sneeuwbanden noodzake lijk of tenminste van radiaal- of diago naalbanden, mits voorzien van behoor lijk profiel. Voertuigen, ook vierwiel aangedreven voertuigen, behoeven slechts voorzien te zijn van twee sneeuw kettingen. Bij tweewiel aangedreven voertuigen dienen de sneeuwkettingen om de aangedreven wielen te worden gemonteerd. Maximumsnelheid met sneeuwkettingen 50 km/u. Sneeuwket tingen mogen niet gebruikt worden in de volgende tunnels: Selisberg-, St. Gott- hard- en de San Bemardinotunnel. Dit geldt ook voor buitenlanders. Spijkerbanden: Mogen alleen gebruikt worden in de periode 1 november t/m 31 maart op motorvoertuigen tot 3,5 ton beladen gewicht en hun aanhangers. Spijkerbanden moeten op alle vier de wielen gemonteerd zijn. Zij mogen ech ter niet dienen als vervanging van sneeuwkettingen als deze zijn voorge schreven (zie hierboven). Bij gebruik van spijkerbanden is een snelheidsbe perking tot 80 km/u van kracht. Spijker banden mogen niet worden gebruikt op autosnelwegen en autowegen. Hiervan uitgezonderd zijn de San Bemardino tunnel (tussen Thusis en Mesocco) en de St. Gotthardtunnel (tussen Göschenen en Airoio). Deze bepalingen gelden ook voor buitenlanders. Het voor Zwitsers voorgeschreven snelheidsbord van '80 km' geldt niet voor Nederlandse voer tuigen. Spike-spider: De spike-spider wordt hier niet gezien als sneeuwketting. Dus waar sneeuwkettingen verplicht zijn, volstaat het gebruik van de spike-spider niet. Mits men het wegdek geen schade toe brengt, mag men met gepaste snelheid overal rijden. De maximumsnelheid is niet wettelijk vastgesteld. Dus in tegen stelling tot de spijkerband: ook op autosnelwegen. Voorrangsregels in de bergen: Het stij gend verkeer heeft voorrang op het dalend verkeer, tenzij het stijgend ver keer zich bij een uitwijkplaats bevindt. Profieldikte banden: conform Neder land. Frankrijk Sneeuwkettingen: Mogen slechts wor den gebruikt op besneeuwde wegen en moeten op de aangedreven wielen wor den gemonteerd. Sneeuwkettingen zijn op sommige bergpassen verplicht. Dit wordt aangegeven door het bord B26. In dat geval moet men de eventuele aan hangwagen ook van sneeuwkettingen voorzien. Spijkerbanden: In de periode van 5 november - 26 maart is het gebruik van spijkerbanden toegestaan op voertuigen tot 3,5 ton. Alleen de aangedreven wie len moeten voorzien zijn van spijker banden. Bij het gebruik van spijker- banden moet men zich aan de maxi mumsnelheid van 90 km/u houden. Het voor Franse voertuigen verplichte schild je '90 km/u' aan de achterzijde van de auto is voor Nederlandse voertuigen niet verplicht, doch wordt ter voorko ming van moeilijkheden wel aanbevo len. De schildjes zijU bij de grens posten verkrijgbaar. Profieldikte banden: Gelijk aan Neder land. Voorrangsregels in de bergen: Het stij gende verkeer heeft voorrang, tenzij het zich dicht bij een uitwijkplaats bevindt. Italië Sneeuwkettingen/spijkerbanden: Bepaal de besneeuwde bergtrajekten kunnen voorzien zijn van een rechthoekig geel bord met de woorden 'transito con catene o pneumatic! da neve'. Op deze trajekten is het gebruik van sneeuwket tingen of sneeuwbanden verplicht. Als sneeuwbanden kunnen worden ge- Vrede op aarde in mensen een welbehagen Vrede op aarde, nee wij hebben niet te klagen Maar vrede op aarde en geen eenzame mensen Dat is wat ik voor iedereen zou willen wensen Mijn moeder zit al jaren in het verpleeghuis Dat is voor mij zowat een tweede huis Zes dagen in de week bezoek ik haar Ook al heeft ze nog zo'n goede verzorging daar maar ik ken daar mensen waar je nooit iemand ziet Dat kan ik niet begrijpen en doet me ook verdriet Voor velen hebben demente mensen afgedaan Vergeten wordt, wat ze altijd voor jou hebben gedaan Het belangrijkste is, dat je blijft komen zo lang ze leven Om ze toch nog wat liefde en aandacht te geven Mensen waar vroeger alles kon en mocht Juist dié mensen worden nooit meer eens bezocht Al krijg je visite of ga je met Kerstmis uit eten Dat is nog geen reden om hen te vergeten Komt allen te samen, kom naar De Samaritaan Komt en laat ze zeker met de Kerst niet in de kou staan. Corrie Melissant-Buth bruikt of radiaal- of diagonaalbanden, mits voorzien van een behoorlijk pro fiel. Spijkerbanden zijn (voor voertui gen tot 3.550 kg) toegestaan in de periode van 15 november-15 maart. Bij gebruik van spijkerbanden is men gebonden aan een maximum snelheid van: 120 km/u - maandag t/m vrijdag op autosnelwegen. 110 km/u - zaterdag, zondag en feest dagen op autosnelwegen. 90 km/u - maandag t/m vrijdag op gewone wegen. 90 km/u - zaterdag, zondag en feest dagen op gewone wegen. Wanneer gebruik gemaakt wordt van spijkerbanden, moeten alle wielen van het voertuig met dergelijke banden voorzien zijn, ook de eventuele aan hangwagen. Het gebruik van spatlappen is aan te raden. Er bestaan ook borden met het opschrift 'Transito con catene'. Op die trajekten zijn sneeuwkettingen verplicht en be staat er geen keuze tussen kettingen en sneeuwbanden. Voorrangsregels in de bergen: Op berg wegen (herkenbaar door een rood bord, waarop een witte driehoek vermeld is met een zware posthoorn) moet men bij tegemoetkomende postauto's stoppen totdat deze gepasseerd zijn. Voor ander verkeer gelden geen speciale voorrangs regels. Op bergwegen is het gebruikelijk dat het stijgend verkeer voorrang krijgt op het dalend verkeer. Profieldikte banden: Conform Neder land. Zoutlozingen Rijn onveranderd door nieuwe produictieput in Elzas Het ingebruiknemen van een nieuwe produktieput bij de Franse kalimijnen in de Elzas heeft geen invloed op de hoe veelheden zout die in de Rijn worden geloosd. Het komt vaker voor, dat er een nieuwe produktieput in een van de mij nen in gebruik wordt genomen als een oude niet voldoende rendement meer oplevert. Dit is een onderdeel van het geplande exploitatie-programma. De Rijnoever- staten zijn trouwens op de hoogte van het Franse voornemen een oude put door een nieuwe te vervangen. Deze overschakeling doet niets af aan de door de Franse overheid toegezegde sluiting van de eerste kalimijn in 1998 en van de tweede in 2004. Die sluitingen zijn het gevolg van het feit dat de mijnen tegen die tijd zullen zijn uitgeput. Van tied tot tied effen un bezoekje bie tante. We komme mit de auto angereeën, in tante staet al voor de raem. Hallo tante hoe is ut mit je, nauw ut gaet weer wel. Ik bin weer bie mun eige, in zo tob je mar wat an. Tante is nog erg ouwerwets, echt nog alius as vroeger. Tante hei mêêr belangstellieng of de aerpuls in de bóó- nen groeie inut hof, as dat de stoelen geboend motte worre. Mar dat kan oak nie arres want ze heit hêêl dur leven op ut land gewerkt. Zu kwam uut un gróót huus- souwen in most al vroeg de handen ut de mouwen ste ken. Vuuf ure uut bed was hêêl geweun voor dur. In dur leven hei ze mêêr krom as recht gestaen, altied mit die schrepel mar wieën. Laeter wier tante wat ouwer in ver loor dur ouwers, broers in zusters, dus gieng ze mêêr prakkezere over dur verleden, as je an dur vroeg waer- voor zu nóóit getrouwd is, zei zu kind daer was gêên tied voor je moest vroeg op in vroeg naer bed. Ut was altied wérken, in dan kom je allêên te staen dan mot je je boel tje nog biehouwen. Mar tante is toch wel gelokkig al is alius arms om dur heen geworre. Ze zurg altied goed voor dur eige, in de luzze laege de winteraerpuls op un hóóp, die motte nog in de kelder. Mar êêrst nog un beetje dróógen voor zu gepoeierd worre, arrus komme dur schoten an. Groente in un lekker stikje vleis hei zu wel bie de hand, dus de winterkost is binnen in hoef zu nit deur weer in wind. An dur huus is nog nóóit wat ver anderd. In de luzze de plee mit zun houten bril, in de rechbank zoender geiser, nog zo'n ofvoer mit un deksel in de gostêên. Dat voengd tante nie belangriek je most mar tegen kouw waeter kenne, inkel as je mos wasse in verschóóne stoeng op de slee van de kachel un ketel mit hêêt waeter. In de luzze had je oak nog un tras in daer stoeng un emaille emmer mit regenwaeter in un puzze om te scheppen. Tante is altied opgerüümd in tevrede voor deze tied, zu leest inkel ut nieuws van Flakkee, want zu is nog nóóit vaorder geweest as Rotterdam. Mar ik zeg tegen dur gae mar nóóit naer ut rusthuus, want dat is veul te modem daer pasje nit in. Dienk je dat ut voor mien niks is, tante je mot ut mit de kippen vergeliekene die in un klein hokje zitten. Joe bindt un mens die de klompen an trekt in zo un zootje andievie sniet in ut hof Dus bluuf noe mar in je huusje in ik hóóp dat je nog un goeie ouwe dag heit. As ze gaet vertelle hei ze veul zwarte snêêuw gezieën. Daer was êêns un vrouwe van de overkante die kwam op durp bie oens in die vroeg waerom dur op alle voorden- ren een kruus stoeng in bie êên nit, mar geen mens zei daer wat op. Heur geklopt op de deure in volk gerope, komt die vrouwe naer de deure. Mevrouw waarom staat er bij u geen kruis op de deur. Bèl mens, dat zakje gauw S vertelle mien kruus is zo gróót dat ut niet deur de deure kan. Ut is un deurdienkertje. Noe in dat is mien tante die zo lekker kan vertellen. Mensen die is ut weer tot de volgende kêêr. y Mevrouw J. Huizer- Vroegindeweij, Voorburg iSÜ*' Lorentz 1 3241 LX Middelhamis Tel. 01870-2188 A Cricketpad 15 3223 EA Hellevoetsluis Tel. 01883-20016 m Kreeftstraat 36 4301 ZD Zierikzee Tel, 01110-13163 ij Wielsingel 24 3261 VJ Oud-Beijerland Tel. 01860-13624 ^1 kkkooté versnelling milieumaatregelen wegvervoer Minister Maij-Weggen van Verkeer en en Waterstaat heeft eind vorige maand, mede namens minister Alders van VROM, een akkoord gesloten met de werkgeversorganisatie van het beroeps goederen- en beroepspersonenvervoer over de weg, de verladers en het eigen vervoer over een versnelde invoering van milieumaatregelen zoals subsidie regelingen voor schonere en stillere vrachtwagens en autobussen. Het ak koord zal, onder voorbehoud van de parlementaire goedkeuring en EG goed keuring t.a.v. de subsidieregeling voor schone en stille vrachtauto's, begin 1990 in werking treden. Deze versnelling is mogelijk geworden doordat de organisaties unaniem heb ben ingestemd met een voorstel van minister Maij-Weggen om de al in het kabinet afgesproken extra verhoging van de dieselaccijns (2 cent in 1990 en 2,3 cent gefaseerd over de jaren 1991 tot en met 1994) ineens door te voeren. VERVOLGVERHAAL - 6 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape Alleen op één plek viel een streep helder licht door het raampje van het hand- werklokaal. Ze hielden hun adem in en keken naar alle kanten. Kees stond nog rustig onder de lantaarn. Piet sloop zachtjes de gang in.... 't Was benauwend stil. Alleen af en toe klonk gedempt de stem van de juffrouw. Frans volgde met gespannen aandacht de don kere schaduw van Piet, die langzaam en geluid loos als een schim voortschuifelde. Ineens zag hij niets meer. Nu moest Piet in het hoekje bij het kolenhok zijn waar de meter stond. Hij bukte zich misschien al over de meter, hij zocht in het don ker naar de sleutel. Nu kon het ieder ogenblik gebeuren. Frans keek scherp toe naar de lichte plek in de gang, als die ineens weg zou zijn dan was het gebeurd.... Als hij nu eens een schreeuw gaf... Het viel hem plotseling in, hij moest er om lachen. Een wilde schreeuw, die door de holle gang zou daveren. Dan kreeg Piet wel de stuipen van schrik. Hij bracht zijn hand al aan zijn mond om het te doen en hij haalde diep adem. Maar dan zou het plan niet doorgaan, want Piet zou natuurlijk dadelijk de vlucht nemen. Hij zou nog even wachten totdat Piet het licht uitgedraaid zou hebben, dan kon hij het nog doen.... Wat duurde het verschrikkelijk lang. Wat was Piet aan het tobben? Scherp tuurde hij of hij de figuur van Piet in het donker kon gewaar worden. Maar hij zag niets. Nu hoorde hij hem aan de meter morrelen.... Zijn ogen gingen pijn doen van het turen in die donkere gang met die ene lichte plek.,.. Floep.... daar had je het... Het licht was weg.... Eindelijk!.... En tegelijk hoorde hij in het handwerklokaal een verward geroezemoes van stemmen. Hij vergat om Piet aan het schrikken te maken. Hij stak zijn hoofd zo ver mogelijk de gang in om toch geen enkel geluid te missen. Wat ze daar ginder in het stikke-donker nu wel doen zouden?.... Het leek wel of ze daar ginder aan het lachen en schreeuwen waren, alles tegelijk, en daar boven uit klonk de heldere stem van de juf frouw.... Nee, ze was toch niet bang, hij consta teerde het voor zichzelf met zekere spijt.... Er sloeg een deur open.... en toen ineens een angstige schreeuw.... Frans grinnikte.... Dat was de juf frouw!.... Ze was toch wel bang.... Piet stond reeds hijgend naast hem. „Hoor je dat?".... lachte Frans. Maar Piet gaf geen antwoord. „Mijn klompen, jo, mijn klompen, gauw, daar heb je ze.... Lopen, lopen".... „Daar heb je de meester".... plaagde Frans nog. Hij gaf een schop tegen de klompen. Haastig schoot Piet er in. Frans stak nog even zijn hoofd in de gang. „Hoor eens hoe ze te keer gaan, zeg!".... Ze lieten de gangdeur openstaan. Samen holden ze weg. Kees liep al een eind voor hen uit met een vaart of hij zevenmijls laarzen had aangetrok ken.... Ze holden totdat ze geen adem meer hadden. Bij een boekwinkel bleven ze staan, in het licht, dat uit de etalage op straat viel. Ze lachten, ze sloegen zich op hun knieën van plezier. „Dat had je moeten zien, jo".... schepte Frans op tegen Kees, „daar had je bij moeten zijn toen Piet zo maar ineens het licht uitfloepte. Ze waren toch benauwd jo, zulke benauwde gezichten als ze trokken!".... Zijn opgewonden jongensfantasie had alles gezien wat er gebeurd was. „En de juffrouw ook".... vertelde Piet, „die kon de knop van de deur niet vinden.... en toen gilde ze".... „Ze riep: oeeeiii".... verduidelijkte Frans, en hij schaterlachte zijn wilde jongenslach de lucht in. Langzaam slenterden ze naar de school terug, ter wijl Piet opgewonden vertelde van zijn avontuur in de donkere gang.... DERDE HOOFDSTUK Ze sloegen de hoek van de straat om en daar kwamen ze een paar meisjes tegen. Het waren meisjes uit de handwerkschool. Dat was vreemd.... De meisjes liepen druk te praten. En voor de schooldeur stond een donkere hoop mensen. Het leek wel of heel de handwerkklas daar voor de school stond, en er stonden een paar jongens bij, en enkele grote mensen.... Ze schrokken er van, en ze werden ineens stil. Er was iets bijzonders aan de hand, en het kwam door het uitdraaien van het licht. Hoe ze dat zo ineens begrepen wisten ze niet, maar het was zo. Ze werden er bang van, omdat ze niet konden begrijpen wat er eigenlijk gebeurd kon zijn. Waarom kwam de school nu al uit, het was nog geen half zes, en de handwerkschool duurde tot zes uur. Dat kon niet zijn omdat het licht uitge gaan was. De juffouw had het gemakkelijk kun nen aansteken. Als ze even in de gang was gegaan om de meter open te zetten, dan hadden de lam pen weer kunnen branden. Nee, daar was meer voorgevallen, maar wat? Ja, als ze het maar wisten.... Frans was de eerste die woorden vond om aan zijn schrik uiting te geven: „Wat is er gaande?".... vroeg hij zachtjes. Maar de anderen wisten het ook niet. Ze bleven stil staan, ze durfden niet verder. En Piet en Kees vroegen ook: „Ja, wat is er ginder gebeurd?".... En toen wist Frans het ineens. Dat hij daar niet eerder aan gedacht had. De juffrouw had geen lucifers gehad! Natuurlijk, want de juffrouw rookte toch niet! En ze had de meisjes naar huis moeten laten gaan, omdat ze geen licht kon maken. Hij vertelde het aan de anderen: „We had den niet weg moeten lopen, jongens, dan hadden we nog meer lol gehad".... Het stelde de anderen gerust. Zoals Frans zei moest het gegaan zijn. Natuurlijk, de juffrouw had geen lucifers gehad, en meester Van Driel was er nog niet geweest. Frans had gelijk, ze hadden weg moeten kruipen hier in de buurt, om al die benauwde meiden uit de school te zien komen. En ze begonnen ineens hard te lopen, ze wilden er tenminste nog wat van zien. Het was nog mooier gegaan dan ze dachten: de juffrouw had geen lucifers!.... Bij de krioelende mensenhoop hielden ze stil. En weer kwam de schrik van daarstraks bij hen boven. (wordt vervolgd) ^^^c^^<^^^^>c^ï^^l^^^t.^^<.^^ï^^*.^^<^>^v^^(.^^c^^<^>^^.^^^.^^«-^(.^^^-^^<.^^^.^^^.^^t^^^,^ï^.^v.^^^.^\^^^^^^^.^%^^v.^^^^^^^^^^^^^ :l^4.:^l^:fl^l^l^>^l^l^>^)^l^l^i^^.l^4.l^4.l^^■l^l^)^■l^l^l^■'^l^l^:^l^4■'^*¥'^**'^*'^*'f¥*4■**¥*>^■**¥¥'^******

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5