Kerstmis 1989 Bietencampagne voorbij NIEUWE BOEKEN VERSCHENEN De weg naar huis Kerstnachtdienst Chemocar in Dirksland Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS' VRIJDAG 22 DECEMBER 1989 Vervolg van binnenzijde zevende blad Middenin de nacht werden de kinderen gewekt door het jammerlijk blaten van Goudsik. De kinderen vonden haar, weer onder 't afdakje, niet in de stal, vastgebonden en bloedend uit diepe wonden van hondebeten. Vlug en ge luidloos bedekten de kinderen de geit met de schapenvacht op de slee. „Weg", zei slechts Ante, „hier de berg op, vlug, vlug." Ante trok, Malena duwde, Mag nus liep naast de slee en lette op Goudsik. Hemels vuur in eigen huis „We moeten zo snel mogelijk voort" zei Ante, „ze komen ons zeker achterna." De rivier liep van het westen in ooste lijke richting naar de zee en in die rich ten liepen de kinderen voort. Maar nu kwam het erop aan diep het bos in te gaan en uit de buurt van de huizen te blijven, waar hun achtervolgers hen zeker zoeken zouden. Diep in 't bos wilde Ante voorlopig een schuilplaats zoeken om dan zo later een ander dorp op te zoeken. Het begon al te dagen. Nog even speelde de zon verstoppertje achter de hoge berg, maar toen kwam zij plotseling te voorschijn, stralend en koesterend. Ze legde een warm gouden tapijt voor hen over 't bospad. Het was zo onbeschrijfe lijk prachtig, de kinderen voelden plots geen moeheid meer. Ook Goudsik voel de zich nu wat beter en sprong van de slee, nog wat ongemakkelijk in haar „ziekenkleren", een schort en een be bloede sjaal om haar buik. Ongelofelijk vlug vond zij een tot de grond afhan gende dichte den, die als huis kon dienst doen. Onder de den lag geen sneeuw, die had daar niet kunnen doordringen. „Mèèè, mèèè", mekkerde Goudsik, of zij de kinderen noodde tot bukken en bin nen te komen. „Hier is zacht mos, hier zijn bevroren zoete vossebessen en jene verbessen, kom binnen mijn kinderen, en kom maar tot rust." „Ze vraagt ons om binnen te komen. Kijk toch wat een sierlijke gastvrouw onze Goudsik is", zei Malena lachend. Zij stapten naar bin nen door een zware overhangende tak op te Hchten, die hun „huis" onzicht baar maakte voor de buitenwereld. Bij de geweldige stam waren hoge, dikke wortelknobbels, die als zitplaatsen dienst konden doen. Ertussen in waren prettige ligplaatsen voor kinderen en geiten. Ante kwam nu ook binnen met de slee. Die draaide hij om en Malena dekte nu deze mooie tafel met de kleine houten nappen met schuimend warme melk en het brood, dat de oude grootvader hen had meegegeven. „Ik denk nog steeds aan de lieve oude grootvader", zei Malena, „wat vreselijk, dat we hem zo achter moesten laten, hij was zo alleen." Na het eten waste Malena de kommen met sneeuw en Ante spreidde een bed van warme vachten. Goudsik stapte erop en ging wijd-uit liggen. Malena begreep ineens: ze heeft pijn, ze wil een vers sneeuwverband om haar buik heb ben. Nu. dat kreeg ze. „Nu gaat zij sla pen", zei Magnus, „ze denkt dat wij, die bijna een halve nacht doorgelopen heb ben, nu ook gaan slapen." „Maar 't is midden op de dag", zei Ante. „Dan moet deze keer de zonneschijn maar voor maneschijn dienen", zei Malena, „ik ben zo moe, dat het er niet meer toe doet." Tussen de warme vach ten, met de warme zonneschijn op hun takkendak, vielen de kinderen dicht opeen in een diepe, gezonde slaap. Goudsik lag waakzaam haar ogen half gesloten, te herkauwen. Duidelijk hoor de zij op enige afstand mensen en blaf fende honden in het bos. Maar hier, in het door haar gevonden huis, kon nie mand hen zien. De zon verdween, het roze avondrood veranderde in een koel, bleek niets. De maan verscheen, een ijzige vorst en kou met zich meebrengend. De mensen stemmen en 't hondengeblaf verdwenen tot er weer doodse stilte heerste in het bos. De kinderen sliepen nog steeds, maar toen werden zij wakker, iets harigs en warms sloop naar binnen en kroop onder hun vacht, tot verontwaardiging van Goudsik. „Prrr, prrr, prrr." Ante en Malena richtten zich verschrikt op, ver baasd over de ijzige donkerte, die hen omhulde. De kleine grijze „ijskat" had hen gevonden! Zó koud was het, dat de kinderen nauwelijks spreken konden. „Wij vriezen hier nog dood", zei Ma lena, klappertandend. „Ik kan er niet uit, maar ik móét", beefde ze, „die arme poes heeft zover gelopen om ons te vinden en zeker heeft ze in geen dagen eten gehad." Ze stond op, sloeg de dikke nieuwe sjaal om zich heen en begon Goudsik te melken. „Och, had ik toch maar één lucifer voor een vuurtje om ons warm te maken", dacht zij. Ze wierp, totaal versteend van de intense kou, de oude trui van haar vader nog om zich heen. Een denappel viel met een bons op haar hoofd en sprong in een van de zakken van de trui. „Dat is zeker een bij zondere denappel", dacht Malena en greep naar de van hars klevende denap pel, diep in de zak. Daar voelde zij nog iets! Het deed de pijn van de kou in één slag vervagen. Dit was een wonder alsof moeder op dit moment heel dicht bij was om haar kinderen te helpen. Malena's vingers hadden twee zwavel stokjes gevonden, een kleine wereld van warmte en licht! Natuurlijk had vader houthakkend diep in de bossen af en toe zijn korte pijpje - zijn „neuswarmertjes" - opgestoken. Zolang als ze nu op weg waren, had de trui als kledingstuk gediend, 's nachts als dek, ze hadden ermee gezwaaid en gegooid, niet werend, dat er iets in de zakken kon zijn. Ze kon nu wel schreeu wen van plezier: „Ante!" Maar als ze het nu eens niet deden, te vochtig waren. Nee, niet Ante blij maken met een dode mus. Zenuwachtig streek zij met 't eerste zwavelstokje langs haar ruwe laarsje, maar zo stevig streek zij, dat de lucifer brak: hij glom even op en viel in 't voch tige mos, snel uitdovend. Het was of Malena's hartje stilstond. Nu had zij nog één lucifer. Ze kon wel gillen. Vuur! Dat betekende De winter mag nu komen warmte voor half bevroren ledematen. Vuur! Dat betekende huis en haard voor een paar eenzame kinderen in en einde loze wildernis. Het mocht nü niet mis lukken. Ze ging zitten op het mos, spreidde haar schortje uit en legde doorop een paar harshoutjes. Toen streek zij voorzichtig met de kostbare lucifer langs haar sneeuwlaarsje: één keer - twee keer - drie keer. Haar lippen beefden, de tranen sprongen haar in de ogen. Nog één streek - een klein blauw geel vlammetje sprong te voorschijn. Vlug als een vuurvonk bracht Malena 't vlammetje bij de harshoutjes en't wonder was daar! De houtjes vlamden meteen lichtrood schijnsel, knetterden en rook kringelde omhoog. Snel legde Malena denappels en meerdere houtjes op 't vuur, nu in een kuiltje in het mos. „Ante", riep zij zacht, bijna bevreesd om het kostbare vuur nu nog te doven. Ante, die bevend van kou onder de vacht, manmoedig lag te denken aan de solda ten van Koning Karel, die ook in de win ter in de open lucht sliepen, keek op. „Meisje, Malena, hoe heb je dat ge daan??" Malena vertelde met stralende ogen haar vuur-avontuur. Boer en boerin op eigen „plaats" Gelukkige dagen volgden in 't eigen knusse, kleine huis. Het vuur brandde nu dag en nacht. Goudsik genas door alle niet-aflatende zorg en de rust prach tig van haar beet-wonden. Er was volop te eten voor haar in 't bos. Tevreden stond zij haar warme melk af aan de kinderen en de klein grijze kat, die hen niet meer verliet. Af en toe vind Ante een haas of een sneeuwhoen, die zij rooster den boven het vuur. Ante en Magnus sneden houten lepels, Malena had het zo druk als een kleine huisvrouw. Ze zorgde, dat allen zich wasten, met warm sneeuwwater en zeep, ze waste de kleren en droogde ze in de heldere zon. Dan breide ze aan haar wanten en borduurde ze met kleine rose roosjes. Zoveel was er om over te praten: de brilleman in zijn kleine huis, de kleine meisjes Greta en Kaisa bij de houtvester en zijn aardige vrouwtjes in het vriendelijke huis op de heuvel. Lisa en Erik op de grote, welva rende hoeve. Ze miesten ze, Magnus miste Erik méér dan hij zeggen kon. Maar als de avond viel en zij diep onder de vachten kropen in de hevige kou, was het alsof de sterren wenkten en naar hen lachten met moeders ogen. Op een morgen werden zij wakker, ver wonderd, er was iets veranderd in de atmosfeer. Het vóélde anders. De vogels om hen heen kwetterden en tjilpten luid, zij schenen buitengewoon opgewonden. „Moetje eens zien!" riep Malena, die als een goede huisvrouw het eerst opge staan was om het vuur op te rakelen. „Zie je de druppels over ons hele dag? Kijk eens hoe prachtig rood de zon ze kleurt!" „Het lekt! De zuidenwind!" riep Ante. „Nu komt de lente in het land." „Oh!" riep Malena blij, nu breken de watervallen los, de berken worden weer groen en duizenden bloemen gaan weer bloeien, wat zijn wij gelukkig, Magnus, Ante!" „Wat denken jullie vandaag van een maal vers geroosterde spiering en mis schien wel gepofte aardappel?", stelde Ante voor. „Ik moet dan wel de be woonde wereld opzoeken. Maar nu heb ik lepels", zei hij trots. „We hoeven niet meer te bedelen. En ik zoek vast ons pad om laer verder te gaan." Ante ging als een echte huisvader op pad. Zijn kleine „gezin" bleef tevreden achter. Goudsik herkauwde rustig, de kleine grijze poes snorde behagelijk. Magnus verzamelde hout voor het vuur, dat dag en nacht moest blijven branden. Malena borduurde. De zon tintelde met bundels goud-groen licht op het mosta pijt. Overal rondom hen kwinkeleerden de vogels. „Wat hebben wij 't hier heer lijk en goed", dacht Malena. „En straks komt Ante met eten thuis, als een echte huisvader." Wegens plaatsgebrek wordt het Kerstverhaal in het Oudejaarsnummer van vrijdag 29 december 1989 vervolgd. Weer zalm in de Schelde? Mevrouw Minister Maij-Weggen zal alles doen wat in haar vermogen is, om de Schelde zover schoon te krijgen dat er over tien jaar weer zalm in kan zwem men. Ze heeft dat in een nota ver woord. Op 18 en 19 december j.l. heeft de che mocar weer door de gemeente Dirks land gereden. Het resultaat daarvan was andermaal een sukses. Er werd niet min der van 1564 kilogram klein chemisch afval opgehaald. Deze hoeveelheid werd bij elkaar gebracht door precies 400 burgers. Met name dit laatste aantal is nog niet eerder gehaald en dat on danks de minder goede weersomstan digheden. Voor het gemeentebestuur is dit een bewijs dat op de ingeslagen weg moet worden doorgegaan. Ook in 1990 zal de chemocar weer meerdere malen bij u langs komen. Voor het eerst zal dit zijn op 12 en 13 maart a.s. Noteert de datum alvast. Bij uitgeverij Den Hertog te Houten ver scheen in de afgelopen weken een groot aantal boeken. Van de meeste zal nog een meer of minder uitvoerige bespre king in deze kolommen verschijnen. Nu alvast een beperkte aankondiging. Ds. J.J. Poort: Kinderen krijgen.... en dan? Ouder worden.... en dan? Paper backs. 56 en 52 pag. Prijs ƒ8,90 per stuk. Een tweetal boekjes van de bekende oud-legerpredikant. Hij wil licht laten schijnen, Bijbels licht, over de situaties van het leven. Op de hem typerende wijze die inmiddels bij velen bekend is. Ds. G. Schipaanboord: De ruiter op het witte paard. Gebonden. 96 pag. Prijs ƒ24,90. De schrijver (1916-1973) was predikant van de Gereformeerde Gemeente te Apeldoorn en Rotterdam-Zuid. In dit boekje is een zestal preken van hem opgenomen. De titel geeft het thema van de predikatie uit Openbaring 6 aan. Ver der is opgenomen een preek over de muren van Jericho, de bekering van Saulus, het paasevangelie, Zacheüs en Mefiboseth. Dr. H.F. Kohlbrugge: De profeet Jona. Paperback. 103 pag. Prijs 15,75. De uitgever heeft het goede initiatief genomen de zogenaamde Schriftverkla ringen van Kohlbrugge opnieuw uit te geven. Dit deel bevat zijn zeven preken over het boek Jona. Kohlbrugge sprak ze uit in de zomer van 1848 te Elberfeld. Tekst voor tekst werkte hij het bijbel boek door. Zijn prediking was die van de rechtvaardige en heilige God die nochtans ontfermend en genadig is voor ellendige zondaren. Om Zijns Zoons wil. En dat in een rechte weg. Eva van der Groe: Bekeringsweg. Paper back. 76 pag. Prijs 13,90. Eva van der Groe (1704-1770) was een zuster van de bekende ds. Theodorus van der Groe. Het was een vrouw die door de Heere in, ruime mate met genade bedeeld was. Haar geestelijke ervarin gen stelde zij te boek. Niet om in de mens te eindigen maar ter verheerlijking van de Naam des Heeren. In de loop van de jaren is dit boekje door velen met stichting gelezen. F.A. van Lieburg schrijft in de inleiding van deze uitgave enkele bijzonderheden uit het leven van Eva van der Groe. Een aantal illustraties is opgenomen. Thomas Willcox: Honing uit de rots. 35 pag. Paperback. Prijs 6,50. Thomas Willcox (1621-1687) was een puriteins predikant te Londen. Dit boekje verscheen oorspronkelijk onder de titel „Een uitgelezen honingdroppel uit de Rotssteen Christus" of „Een kort woord van raadgeving en vermaning aan alle heiligen en zondaars". Ruim 50 leerzame geestelijke stukjes van buiten gewoon mooie inhoud. Het beleefde reeds veel herdrukken. Opnieuw uit het Engels vertaald door J. de Jager. Ds. D. Rietdijk: De beloofde Zoon. Gebonden. 147 pag. Prijs 23,90. Over het leven van Abraham en Jakob werden reeds veel prekenbundels of meditaties in boekvorm uitgegeven. Over het leven van Izak, de tweede patriarch, echter niet. Die geringe aan dacht past bij het stille karakter van STAD AAN 'T HARING'VLIET Zondag 24 december a.s. is er in de Geref. Kerk een kerstnachtdienst m.m.v. de gezamenlijke zanggroep van Stad aan 't Haringvliet en Melissant o.l.v. Carolien Maliepaard en P. Rozeboom. Aanvang 21.00 uur. Voorganger drs. P. Rozeboom. Organist M. v.d. Boogert. Allen hartelijk welkom. deze aartsvader, die leefde in de vreze des Heeren. Toch is dit rijk begenadigde leven waard om bemediteerd te worden. Rijke lessen liggen er in voor het per soonlijk leven en voor het huwelijks- en gezinsleven. In dit boek zijn 33 medita ties opgenomen, waarin vanaf de ge boorte tot het sterven het leven van Izak vanuit de Schrift wordt nagegaan. In deze overdenkingen worden lijnen ge trokken naar het leven in de heden daagse maatschappij en het gezin. Bovenal verrijst in deze meditaties de Christus der Schriften, Die in de be loofde zoon, in Izak, gestalte verkreeg. De schrijver is predikant van de Gere formeerde Gemeente te Moerkapelle. Ds. W. van Gorsel: Hij die overwon. Paperback. 77 pag.. Prijs 9,75. Dit boekje bevat een achttal overden kingen over Psalm 68. Al eerder versche nen meditatiebundels van deze pastor, die sedert dit jaar de hervormde ge meente van Schoonhoven dient. Psalm 68 is de psalm van strijd en overwinning. Gods vijanden hebben het gemunt op de ondergang van Gods volk. Evenwel - God zal opstaan en voor de Zijnen in het krijt treden. Het gevolg: Zijn vijan den zullen verstrooid worden en Zijn haters zullen van voor Zijn aangezicht wegvlieden. De rechtvaardigen evenwel zullen zich verblijden.... Een vertroos tende psalm voor allen die iets kennen van de strijd en aanvechting waarmee de vijand van God en Zijn volk hen belaagt. Evenwel - Gods zaak is een overwonnen zaak! Een hartelijke aan beveling voor dit fijnzinnige boekje. Ds. A. Snoep: Het Woord des Heeren blijft in der eeuwigheid. Gebonden. 103 pag. Prijs 23,90. Ds. Alexander Snoep (1930-1988) was predikant van de Gereformeerde Ge meenten te Vlissingen, Amsterdam- Noord en Oudemirdum. Door een ern stige kwaal werd hij genoodzaakt emeri taat aan te vragen, dat hem in maart 1988 werd verleend. Reeds op 16 oktober 1988 verwisselde ds. Snoep het tijdelijke met het eeuwige. In dit boek werden een beknopte levensschets, enkele preken van ds. Snoep en het verslag van de begrafenis opgenomen alsmede de pre dikatie die op de zondagmorgen na de begrafenis werd uitgesproken. Dit boek is een herinnering aan een beminnelijke herder en leraar, die in zijn prediking heenwees naar zijn grote Zender. Ds. J.J. van Eckeveld: Het zaad in de akker. Gebonden. 157 pag. Prijs 24,90. In deze bundel is een tiental preken opgenomen. Onder meer over het zaad in de akker, de hoofdman te Kapemaüm en het wonder te Kana. Ds. Van Ecke veld is predikant in het verband van de Gereformeerde Gemeenten. A. Bel: Leven en werk van ds. H. Ligten- berg. Gebonden. 172 pag. Prijs 24,90. Ds. H. Ligtenberg werd 1887 in Rijssen geboren. Vele jaren was hij werkzaam in de jutefabriek aldaar. De Eskerk diende hij een aantal jaren in het ambt van ouderling. In 1934 werd hij predikant van de Gereformeerde Gemeente te Lisse. Daarna was hij predikant in Kampen, Vlaardingen, Rotterdam-West en Utrecht. Ds. Ligtenberg overleed in 1965. In deze levensschets wordt aan vele facetten van zijn leven ruime aandacht geschonken. Veel foto's zijn in het boekje opgenomen. Het geheel vormt een waardevolle herinnering aan deze geliefde predikant, aan wie nog steeds velen met gevoelens van verbondenheid terugdenken. De uitgever gaf het boekje een keurige uitvoering. Drs. C.J. Meeuse en Arie van der Spek: Vertellingen bij de Bijbel. Geïllustreerd. 48 pag. per deeltje. Prijs 9,40. Deze boekjes voorzien in een behoefte! De serie bestaat uit afzonderlijke deel tjes met verhalen uit het Oude en Nieuwe Testament. In een handzaam formaat en van een aantrekkelijk, fleu rige lay-out voorzien. De titel „Vertellingen bij de Bijbel" wil tot uitdrukking brengen dat het hier slechts om vertellingen gaat. Daarbij is getracht om de boodschap van de Bijbel op kinderlijke wijze door te geven, maar toch niet zonder het besef dat alleen de Bijbel het Woord van God is. Het is de bedoeling van de schrijver beslist niet met deze vertellingen een vervanging van de Bijbel voor kinderen te geven, een zgn. „kinderbijbel". Integendeel, de vertellingen moeten juist een heenwij zing naar de Bijbel zijn. Het verdient daarom aanbeveling ze niet te lezen in plaats van de Bijbel, maar naast de Bij bel, zodat het kind ook bij het Bijbelle zen leert luisteren. De boekjes zijn gericht op de kinderen van 4 tot 10 jaar. Een vijftiental deeltjes is inmiddels verschenen. door Jan Knape BESTEL NU! IQ QC* Prijs tot 31 december 1989 T I OiSf O Daarna ƒ22.95 Ook levering via de boekhandel. Exclusief verzendkosten. BESTELBON Ondergetekende bestelex. van 'De weg naar huis' door Jan Knape Mzn. 18,95 (excl. verzendkosten). Naam: Straat: Postcode: Woonplaats: Datunn: Handtekening: Bon opsturen in open gefrankeerde envelop naar: Gebr. de Waal, Postbus 27, 3240 AA MIDDELHARNIS. •o t.'i*l ->§■

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 30