EHIVriDEfl-IHEUWS Zwemmen voor Unicef GESLOTEN Van theorie naar praktijk (^m\inn\it Eetcafé „'t Sas" Zeer warm jaar Accountantskantoor CvondeVvëtering bv Schaken De Zwarte Pion fa. J. Grinwis en Zn. Firma M. WITTE Zn. Jac. van Splunder Café'biljart .^C^ocvee^ een huis Cu]! verkopen... Wij wensen onze relaties prettige kerstdagen en een voorspoedig nieuwjaar Diplomazwemmen in het sportcomplex 'De Gooye' te Dirksland Landbouwpraatje: Kerstfeest zondagscholen Kerstnachtdienst in Geref. Kerk De Stichting Koninidijice Fanfare „Apoilo" Mevr. J. Breen-Vlietland Wij wensen u prettige Kerstdagen en een gelukkig 1990 Fdi van Wijk - Goedereede 8e Blad VRIJDAG 22 DECEMBER 1989 No. 5862 Dinsdag was er een feestje te vieren in het zwembad 'De Staver' te Middelhar- nis. Niet het vooruitzicht op de nade rende kerstvakantie zorgde voor glun derende gezichten. Of.misschien ook wel! Schoolkinderen al of niet vergezeld van ouders waren naar 'De Staver geko men om extra feest te maken van de laat ste baantjes die getrokken werden in het kader van de Unicef-zwemvierdaagse. Leden van het bestuur van Unicef-Goe- ree Overflakkee waren speciaal op deze middag gekomen om er ook bij te zijn als leerlingen van de Eleosschool hun baantjes zwommen. Het waren namelijk de leerlingen van deze school die de meeste sponsors gezocht hadden voor hun zwemaktivi- teiten. De leerlingen van de andere scholen hebben uiteraard ook hun best gedaan, maar één school was duidelijk heel druk in de weer geweest om sponsors te zoe ken. Daarom ook ontving de voorzitter van Unicef-Goeree Overflakkee uit handen van déze leerlingen het geld, dat alle deelnemende scholen bij elkaar gebracht hadden. Alhoewel het moeilijk is om in een zwembad stil te zijn, ging dat zomaar vanzelf, ƒ4.230,30 is het bedrag dat door Unicef in ontvangst genomen kon worden. Behalve door de Eleosschool werd er tij dens het schoolzwemmen meegedaan door leerlingen van de volgende scho len: Het Kompas, Prinses Irene, d'n Tuun, J. C. van Gentschool, de 'Groen van Prinsterer', Bosseschool en de Daltonschool. Toen het zwembadpersoneel de zwem mers van de sponsoraktie op de hoogte stelde, werd er direct enthousiast gerea geerd. Badmeester John Albrechts was Weerkundig jaaroverzicht (door J. H. Pelleboer) Mei en november gaven record uren zonneschijn Wanneer nog zoals vroeger op grond van bijzondere verdienste een tien met een griffel en zo mogelijk ook nog een zoen van de juffrouw zou worden uitge reikt, dan kwam het jaar 1989 daar zeker voor in aanmerking. Een topjaar! In zeker 250 jaar is de gemiddelde tempera tuur niet zo hoog geweest. Wij kregen hier en daar 200 uren zon meer dan nor maal. Er viel weinig regen en in het kli matologische jaar (1 december t/m 30 november) was alleen de aprilmaand kouder dan normaal. Record veel uren zon in mei en in november. Winter zeer zacht Het was de tweede opeenvolgende ex treem warme winter. In De Bilt totaal 16 vorstnachten, normaal 34, en 1, tegen normaal 19, sneeuwdag. Geschaatst kon er niet worden. Op 9 februari schoot het kwik in Zuid-Limburg al even door naar bijna 18 graden. Mei record zonnig Maart was een echte lentemaand zodat het voorjaar in groei en bloei al snel een voorsprong van 10 a 15 dagen op nor maal kon nemen. De enige maand die uit de boot viel als te koud, met de meeste regen in Zuid-Limburg, nl. 157 mm, was april. Maar mei deed die tegenvaller snel ver geten. Een echte zomermaand was mei, met in De Bilt een record van 331 uren zon. Dat was 129 uren meer dan nor maal. In De Bilt 17 dagen boven de 20 graden. Het record was 18 in 1947, tegen normaal 7 van die dagen. degene die het baantjes trekken voor Unicef in goede banen leidde. Het geld dat voorzitter Wieringa in ont vangst nam, wordt n,et als de loop van afgelopen zomer besteed aan een straat- kinderenprojekt in Olangapo (Filippij nen). Unicef is begonnen om met en voor deze kinderen een waterleiding aan te leggen. Zodat de kinderen zich geregeld kunnen wassen, zodat ze min der gauw ziek worden. In verband met kerstfeestvieringen zwemmen niet alle deelnemers deze week hun gesponsorde baantjes. Maar toch werd op deze dinsdagmiddag al een klein feestje gebouwd op het wel slagen van deze aktie met dit geweldige resultaat. Alle zwemmers kregen een herinnering mee naar huis. Voor Trudy Simons was deze dag extra feestelijk want zij behaalde deze middag haar zwemdiploma. Maar over blijde gezichten gespro ken De grootste winnaars zijn uiteindelijk de kinderen van de Filippijnen. Dankzij Flakkeese inspanning en vrijgevigheid profiteren zij in de toekomst het meest van deze aktie. De voorzitter vroeg de leerlingen dan ook om alle sponsors hartelijk te bedanken. Van 27 t/m 31 december a.s. wordt er in 'De Staver' te Middelharnis een zwem- vierdaagse gehouden, waaraan iedereen (oud en jong) mee kan doen. Kunnen zwemmen is uiteraard wel vereist! Ook dan is het mogelijk om mee te doen met de aktie: „Zwem mee voor Unicef'. Bij inschrijving voor de zwemvier- daagse kunnen hierover inlichtingen gekregen worden aan de balie van het zwembad. met optimaal resultaat Makelaar l^mboer Tel. 01870-3477 Ook de droogste maand van het jaar met een landgemiddelde van 9 mm regen (normaal 53 mm). In Hoogerheide met 2 mm regen was het het droogst. Zomer deed het goed Juni paste zich evenals juli goed aan bij de zomerse trend van de meimaand. Een geweldige voorzomer. De warmste dag was 22 juli, met in het zuiden 34,6 graden als maximum. Augustus gaf enkele zware buien met veel regen in Noord Holland, al was 9 juli de natste dag, met in één etmaal 128 mm regen, gemeten bij het gemaal De Haukes bij Den Oever. Op de meeste plaatsen een droge zomer. Van mei t/m september, in vijf maanden werden in De Bilt 100 dagen boven de 20 graden, normaal 67 dagen, gemeten. Fraaie herfst De herfst sloot als laatste van de vier sei zoenen het jaar voortreffelijk af. In De Bilt 80 uren meer zon dan normaal. November brak zelfs het zon-record van deze eeuw. Weinig regen, geen zware stormen, alle drie de herfstmaanden warmer dan normaal. Wat willen wij nog meer? Velen zullen wel een iets pittiger winterweer prefere ren, met enige sneeuw- en schaatsdagen, maar wat de meeste overige maanden betreft, zou 1990 een voorbeeld mogen nemen aan 1989. Onze kantoren zijn in de periode van woensdag 27 december 1989 tot en met vrijdag 29 december 1989 Beker-competitie thuis tegen Heivoet de Pionier 1 1/2-2 1/2 in ons nadeel. Hei voet bekert verder. Pers.uitslagen: Du Pree wint, Verolme remise, de Glopper en Mourik verliezen. Huishoudelijke competitie: Ie team: de Bruin - de Jager1 - O Hollander - Verbeek1/2 - 1/2 Robijn - Wolters1 - O Boeter - Peeman1/2 - 1/2 2a. Bogerman - van DoornO - 1 Albrechts - van Brachtafg. Noordijk - Smit1 - O 2b. van Schaardeburgh - Groenendijk1/2 - 1/2 J. Bakelaar - C. BakelaarO - 1 Maliepaard - Dane1/2 - 1/2 Uitgespeeld afgebroken: Groenendijk - van SchaardeburghO - 1 Commentaar: Verolme toog op z'n spaans op weg en won een dubbel pion, niet genoeg voor de winst. Du Pree deed het beter en redde de eer door snel te winnen. Mou rik kwam al spoedig 2 pionnen achter en de Glopper had weer zo'n minieme maandagavond. Robijn had grote voor sprong in ontwikkeling en won door aktief spel. Verbeek is als Petrosjan en slaat terug die hem te na komt. De Bruin die alweer met een koning in het midden tobde won misschien omdat de Jager z'n aanval vreesde. Wat vredelievend toch die oud-gedienden Boeter en Peeman. Op zaterdag 16 december 1989 hebben onder toeziend oog van dhr. Struyk, gecommiteerde van het buro nationale zwemdiploma's, 44 jongens en meisjes het zwemdiploma A behaald en 17 het B-diploma. Het niveau van de kandidaten werd door de gecommiteerde als zeer goed beoordeeld. De land- en tuinbouw moet zich meer naar de markt en het milieu richten. Een dergelijk signaal zal weinig tegenspraak ontmoeten. Het komt er wel op aan hoe de indivi duele boer of tuinder dit signaal moet oppakken en vervolgens omzet in de praktijk van alledag. Schone zakelijkheid, daarover spreekt een groep deskundigen die zich in opdracht van het agrarisch bedrijfsle ven heeft bezig gehouden met de toe komst van de land- en tuinbouw. De deskundigen constateren dat de boeren meer en meer rekening moeten houden met de marktontwikkelingen en met het milieu. Op zichzelf zal niemand, ook niet de boer en tuinder, de moraal van het deskundigenverhaal aanvechten. Maar de grote vraag die de agrariër bezig houdt in de praktijk van alle dag is de manier waarop hij deze moraal op zijn bedrijf uitvoert of in praktijk brengt. Marktsignalen Er is veel gewonnen als de boer de werkelijkheid onder ogen ziet. Met een brok realiteitszin zal de koers naar een toekomst gemakkkelijker worden inge zet. De markt is sterk in beweging en overal dient zich de voorkeur aan voor een vrijere handel in landbouwproduk- ten en voor een beter spel tussen vraag en aanbod op de landbouwmarkten. Meer dan honderd landen proberen de agrarische handel vrijer te maken. Die operatie kost veel moeite en verloopt langs een zogenaamde GATT-ronde (GATT staat voor Algemene Overeen komst inzake Handel en Tarieven). Bij die handelsoperatie spelen enkele groot machten een belangrijke rol en nu al hebben de Verenigde Staten voorgesteld om alle subsidies aan de landbouw (ook bij uitvoer van produkten!) binnen 5 a 10 jaar af te schaffen. De boeren zullen dan in een open en vrije concurrentie hun produkten op de markt moeten afzetten. Als dat leidt tot avontuurlijke en lagere inkomens zullen de autoritei ten (of nationale overheden) inkomen- saanvullingen moeten verstrekken. Die toeslagen mogen dan niet gebonden zijn aan de produktie of de produktie-om- vang op het bedrijf. De Europese Gemeenschap - een an dere grootmacht in de wereldhandel - stelt prijs op een eigen gemeenschappe lijke landbouwpolitiek en is niet ge neigd de bestaande beschermingsmaat regelen voor haar boeren zo maar over boord te zetten. Een passende reactie op de Amerikaanse voorstellen is er nog niet, maar - hoe het ook uitpakt - ook in Europa zal de markt meer open gaan voor het vraag- en aanbodspel. Boeren moeten er rekening mee houden dat de Europese politiek van een minder be schermend kaliber zal zijn. Met deze kijker op de markt is het duidelijk dat boeren meer dan voorheen marktge richt moeten denken en handelen. Zij moeten aan hun bedrijfsvoering een wending geven in de richting van de afnemers of kopers. Dat is zakelijkheid, aldus de eerder genoemde deskundigen. Milieu en bedrijf De zakelijkheid moet in de toekomst ook schoon zijn, dat wil zeggen boeren zullen de milieubelangen moeten inpas sen in de bedrijfsvoering. Bij de praktijk van alle dag zal de boer geen onverant woorde druk mogen leggen op de kwali teit van de bodem, het water en de lucht. Dat heeft alles te maken met veehoude rij en mestproduktie, met het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen en de intensieve aanpak op het bedrijf. Als de boer van de toekomst nog wil rekenen op een schoon produktieklimaat (met de produktiefaktoren water, luchten grond) zal hij nu extra zorgvuldig moeten omgaan met de lucht, het water en de bodem. Het gaat immers om de duur zaamheid van de samenleving en ook die van de landbouw. De schone zakelijkheid is alleen haal baar via een goede discipline en dus ook middels spelregels. Daarbij is in discus sie of deze spelregels opgesteld worden door de boeren zelf of door de overheid. Duidelijk is wel dat de inspanningen geld kosten. Ook is duidelijk dat de zorg voor het milieu voor de boer neerkomt op een extra kostenlast. Milieu is lang zamerhand een produktiefaktor gewor den op het boerenbedrijf. Vertaalslag De filosofieën klinken allemaal fraai, maar de doorsnee boer of tuinder tobt met de vraag hoe hij dat alles op zijn bedrijf moet vertalen. In feite is dat de grote opdracht. De boerenorganisaties en andere dienstenverleners zullen de boer moeten helpen om alle politieke trends praktijkgericht te maken. Boeren hebben behoefte aan markt- en milieuplannen, speciaal toegespitst op hun eigen bedrijfs- en gezinssituatie. Alle fraaie plannen die nationaal zijn ontworpen zullen omgezet moeten wor den in bedrijfsplannen. De toekomst is afhankelijk van de mate waarin de plan nen toepasbaar en uitvoerbaar zijn op bedrijfsniveau. Als alle filosofieën en signalen rondom markt- en milieuge richtheid in de praktijk uitvoerbaar zijn, zal de boerentoekomst onverwacht roos kleuriger zijn dan velen wel eens voorge ven. Met historische lessen en ervarin gen kan de boer met vertrouwen de toe komst tegemoet. n c^ B. Schouwmg OOLTGENSPLAAT-LANGSTRAAT Het kerstfeest met de kinderen van de zondagschool te Langstraat zal D.V. gehouden worden op Ie Kerstdag, nam. 2.30 uur, in de kerk. Te OcltgensFl."-* met de kinderen van de Geref. Ge meente op Ie Kerstdag, nam. 2.30 uur in de kerk. In de Herv. Kerk op 2e Kerstdag voorm. 10.00 uur. Naast de ouders zijn alle belangstellenden hartelijk welkom. OUDDORP Op zondagavond 24 december begint om 21.00 uur in de Gereformeerde Kerk te Ouddorp de jaarlijkse Kerstnacht dienst. Om 20.45 uur is er samenzang vooraf gaand aan de dienst. Voorganger is de eigen predikant ds. J.C. van Westen- brugge. Medewerking wordt voorts ver leend door de cantory o.l.v. mevr. G. Mechielsen, het orgel wordt bespeeld door B. van Beek uit Den Bommel, ter wijl daarnaast een koper-ensemble o.l.v. J. Gerrits voor begeleiding en solowerk zal zorgdragen. Verder werken diverse gemeenteleden mee op het gebied van schriftlezing en deklamatie. Het thema luidt: „Een geschenk uit de hemel". De kerk is geopend om 20.30 uur. Handelsonderneming Ji GOGIIIdSt Jongkoenstraat 38 3252 AV GOEDEREEDE Telefoon (01879) 26 48 Verlioop van: kunststoframen alle soorten glas afdichtingsmaterialen bevestigingsartikelen wenst clientèle, familie en vrienden prettige feestdagen en een voorspoedig 1990 Prettige Feestdagen en een gelulcliig 1990 Clem en Leny Wortman Markt 3 GOEDEREEDE Het spreekuur van Woningbouwvereniging 'Beter Wonen' te Goedereede van 1 januari a.s. komt te vervallen en zal worden gehouden op 8 januari 1990 om 19.30 uur te Markt 7, Goedereede. Bestuur, Raad van Commissarissen en personeel wensen huurders en leden goede feestdagen en een voorspoedig 1990 Het bestuur te Goedereede wenst zijn medewerkers, sponsors en de bevolking van de Gemeente Goedereede Prettige feestdagen en een voorspoedig nieuwjaar wenst familie, vrienden en bekenden Gezegende Kerstdagen en een gelukkig Nieuwjaar Oostdijkseweg 21 GOEDEREEDE familie, vrienden en bekenden gezegende Kerstdagen en een voorspoedig 1990 Breenstraat 21, GOEDEREEDE Landbouw- en Loonbedrijf wenst vrienden en cliënten gezegende Kerstdagen en een voorspoedig 1990 toe. Bekaf 2/Zuid Havendijk 2, GOEDEREEDE N.Z. Haven 1 3252 BH Goedereede wensen u prettige Kerstdagen en een voorspoedig Nieuwjaar Oostdijkseweg 28, Goedereede, tel. 01879-1709 MARKT 6 PIETERSTRAAT 3 wenst familie, vrienden en clientèle gezegende Kerstdagen en een voorspoedig 1990 ACCOUNTANTS- ADMINiSTRATIE- CONSULENTEN VOORSTRAAT 15 3241 EE MIDDELHARNIS TELEFOON 01870-6655 DIEPENDORST 168 3253 VC OUDDORP TELEFOON 01878-1631 Ons kantoor is gedurende meer dan 30 jaren werkzaan) op het 'gebied van administratieve en fiscaie dienstverlening, waarbij tiet tioogste kwaliteitsniveau wordt gelianteerd. De bezetting bestaat uit 12 medewerkers. Onze werkzaamheden: Advisering op fiscaal, administratief en bedrijfseconomisch gebied. I-let voeren van administraties. Verzorging van tussentijdse informatie. Samenstellen van jaarrekeningen. Verzorgen van aangiften voor: loonbelasting omzetbelasting inkomstenbelasting vermogensbelasting vernnootschapsbelasting Haalbaarheidsonderzoeken voor het opstarten van ondernemingen alsmede bij uitbreiding van bedrijven. Het voorbereiden en/of begeleiden van automatiseringsprojecten. Daarnaast fungeren wij als klankbord voor onze relaties en zoeken wij met onze cliënten naar oplossingen voor hun problemen op elk gebied met waar nodig inschakeling van deskundigen van buiten". Wij hebben een nauwe samenwerking met een landelijke en internationaal werkend (register)accountantskantoor en belastingadviesbureau.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 29