EIÜVIIBEfl-niEUWS De kinderen van de negentiger jaren •■fel met ZjC^NNERANDA Overdenking KWALLEN uit de Heilige Schrift Kerstzangavond Verandabouw Zuid-West -\\iL^ Bon: vragen staat vrij Ledenvergadering PvdA Wijzigingen in toekomstige PvdA-fraktie Pers. damkampioenscliap Goeree Overflakkee 1990 Kerstnacfitdienst Geref. Kerk 'En het gescliiede...' Een topconferentie voor kinderen Succes Begin van Vrede (5) Genieten van elke zonnestraal met Zonneranda. Een Zonneranda is een veranda met een electrisch opengaand schuifdak. Een druk op de knop en... zoefF... het dak glijdt open. Geen saunatemperaturen meer. Goedkoper dan een gewone veranda met zonwering. Garantie 10 jaar. --I Dam- en Schaakver. 'Dirksland' Feest van vrees en vreugd 6e Blad VRIJDAG 22 DECEMBER 1989 No. 5862 Op dit moment besteden de regeringen van de ontwikkelingslanden de helft van hun budget aan schuldenaflossing en militaire doeleinden. Deze twee niet-produktieve aktiviteiten, aldus het zojuist verschenen jaarrapport van UNICEF 'De Toestand van de Kin deren in de Wereld 1990', kosten 1 mil jard dollar per dag - bijna 400 dollar per jaar per gezin in de derde wereld. Ondertussen sterven, volgens het rap port, ongeveer 8000 kinderen per dag omdat ze niet zijn ingeënt. 7000 kinde ren sterven door uitdroging als gevolg van diarree en longontsteking eist nog eens 6000 slachtoffertjes. Om de bekende betaalbare oplossingen voor deze gezondheidsproblemen bin nen het bereik van alle kinderen te bren gen is ongeveer 2,5 miljard dollar per jaar nodig. „Dat is veel geld", vindt UNI CEF, maar niet meer dan de Sovjet Unie uitgeeft aan Wodka, of wat bedrijven in de Verenigde Staten uitgeven aan re clame voor sigaretten. Het is 10% van de jaarlijkse E.E.G. bijdrage aan de boeren, of 2% van het bedrag dat ontwikkelings landen besteden aan militaire doel einden". Gaan de huidige ontwikkelingen door, dan zullen in de komende tien jaar meer dan honderd miljoen kinderen sterven door uitdroging, zegt UNICEF, door longontsteking, tetanus, mazelen of kinkhoest. Deze vijf ziekten, die zonder veel kosten kunnen worden behandeld (of voorko men) door immunisatie. Orale Rehydra- tie Therapie of anti-biotica, veroorzaken meer dan de helft van de kindersterfte en de ondervoeding bij kinderen. Omdat alleen politieke inzet op hoog niveau ervoor kan zorgen dat de betaal bare technieken op grote schaal worden doorgevoerd heeft UNICEF opgeroe pen tot een topconferentie voor kinde ren, die in september 1990 in New York zal worden gehouden. Het zal dan de eerste keer zijn dat staatshoofden bij elkaar komen om een belangrijk sociaal vraagstuk te bespreken. De bijeenkomst zou tegelijkertijd een stimulans moeten zijn voor het Verdrag van de Rechten van het Kind dat volgens UNICEF de maatstaf moet worden voor alle zichzelf respekterende landen of ze nu rijk zijn of arm. „Het wordt tijd dat kinderen en hun behoeften deze aandacht krijgen", zegt UNICEF's Algemeen Directeur, James P. Grant. „De bescherming van de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling van kinde ren is de belangrijkste investering in de sociaal economische toekomst van onze maatschappij. Doen wat er gedaan moet worden om dat doel te bereioken is een onderwerp dat op de agenda van de wereldleiders, de media en van iedereen 'moet' staan. Het succes van de afgelopen jaren laat zien wat bereikt kan worden als de wil bestaat. Tien jaar geleden was minder dan 10% van de kinderen in ontwikkelingslan den ingeënt. Terwilj dat nu 70% is. Per jaar worden hierdoor 2 miljoen kinder levens gered. Begin tachtiger jaren was de Orale Rehydratie Therapie (ORT) nauwelijks bekend buiten wetenschap pelijke kringen. Nu gebruikt één op de drie gezinnen in de derde wereld de zout-en-suiker oplossing. Naar schat ting voorkomt ORT per jaar de dood van 1 miljoen kinderen als gevolg van diarree. Ook, zegt UNICEF, zijn er nog eens 1.5 miljoen kinderen die op dit moment 'lopen, rennen en lekker spelen' in de dorpen en de stadswijken van ontwikke lingslanden. Zonder de immunisatie- campagnes van de afgelopen tien jaar zou dat niet mogelijk zijn geweest. Deze successen laten zien dat het echt kan om in de jaren negentig ziekten, ondervoeding en dood onder kinderen te bestrijden. „Deze doorbraken zijn het gevolg van het mobiliseren van nieuwe communi catie-middelen om de wetenschap bin nen het bereik van de mensheid te brengen", zegt James Grant. „Een aan houdende poging om gezinnen de nieu we kennis over het belang van ge boorte-spreiding, van borstvoeding en gezonde voeding voor kinderen te hel pen gebruiken". Door erop te wijzen dat de militaire uit gaven in de Verenigde Staten, Rusland, China, India en Pakistan verminderd of bevroren zijn en dat er nu minder oorlo gen worden gevoerd dan in de laatste vijftig jaar het geval was, gelooft de Alge meen Directeur van UNICEF, James Grant, dat een begin van vrede een nieuwe kans betekent voor de kinderen in de wereld. De bedragen die met oorlog en bewape ning zijn gemoeid zijn zo onvoorstel baar groot - het bedrag dat de wereld uitgeeft aan wapens is meer dan de helft van het inkomen van alle mensen - dat zelfs een gedeeltelijke vermindering van de huidige militaire-uitgaven plotseling nieuwe horizonten opent voor de mens heid. ,Als de schuldencrisis zou worden opgelost", aldus James Grant „dan zou een vermindering met 5 tot 10% van de militaire-uitgaven per jaar de extra 50 miljard dollar opleveren, die nodig zijn om de absolute armoede in de wereld te beëindigen in de komende tien jaar. En de mensen overal ter wereld ook in staat zijn om te voorzien in hun behoeften en de behoeften van hun kinderen, aan voedsel, water, gezondheidszorg en on derwijs. „UNICEF zet zich in", aldus het rap- '1*1 Nederland Vple keuzen in modem en rustiek Vefl^l^^er uw ERKEND DEALER ZONNERANDA NEDERLAND: Postbus 48 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-11560 Bon in envelop zenden aan: Postbus 48, 4380 AA Vlissingen -id Ja, ik wil meer wéten van Zonneranda. i NAAM CODE/PLAATS TELEFOON port, „om de behoeften van kinderen de hoogste prioriteit te geven als eindelijk wordt gestopt met de zinloze bezigheid die oorlog heet". Het morele argument voor die 'nieuwe prioriteit' ligt voor de hand. „Ieder van de 40.000 kinderen die elk dag sterven", zegt UNICEF, „is een kind met een persoonlijkheid, levenskansen, een familie en een toekomst". Voor elk kind dat vandaag sterft leeft een groter aantal verder met ondervoeding en een slechte gezondheid. Voor hen is het niet mogelijk hun geestelijke en lichamelijke mogelijkheden ten volle te benutten. „Dood en lijden op deze schaal", zegt James Grant, „kan zeker worden voor komen. En wordt daarom niet langer geaccepteerd". Er is nog een praktisch argument. De gevolgen op lange termijn zijn bekend, aldus het rapport „De Toestand van de kinderen in de Wereld 1990": Ondervoeding betekent slechte licha melijke en geestelijke groei, slechte prestaties op school en op het werk. En voortdurende armoede van de ene op de andere generatie. Hoge kindersterftecijfers betekenen hoge geboortencijfers en dus snelle bevolkingsgroei. Gebrek aan onderwijs maakt het onmogelijk voor een mens om volle dig bij te dragen aan, often volle voor deel te hebben van de ontwikkeling van hun maatschappij of land. Hopeloosheid en het ontbreken van kansen tasten het zelfrespekt aan en beletten de oplossing van sociale pro blemen voor toekomstige generaties. Diep verankerd onrecht, en het ten toonspreiden van onbereikbare rijk dom geven aanleiding tot oneven wichtigheid en geweld die een eigen leven gaan leiden. Constante armoede beperkt de zorg voor het milieu en dwingt miljoenen mensen om hun omgeving uit te bui ten om te kunnen overleven. Om praktische redenen en voor het effekt op lange termijn, concludeert UNICEF, is een hernieuwde poging om de levens en de ontwikkeling van kinde ren te beschermen de beste investering die de mensheid kan doen in zijn econo mische vooruitgang, politieke stabiliteit en bescherming van het milieu. De ledenvergadering van de Partij van de Arbeid heeft op haar bijeenkomst van 13 december jj. de volgende kandi daten gekozen voor de gemeenteraads verkiezingen van maart 1990. 1. Ari Tiggelman, Sommelsdijk 2. Fidel Vemooij, Middelhamis 3. Henk van Heemst, Sommelsdijk 4. Bert Kleingeld, Middelhamis 5. Willem Hooijman, Middelhamis 6. Vincent Gerris, Middelhamis 7. Leen Jordaan, Middelhamis 8. Diana Slooter, Middelhamis 9. Anneke du Pree, Nieuwe Tonge 10. Adrie Tuns, Middelhamis 11. Els Koppenaal, Nieuwe Tonge 12. Jan Trompper, Sommelsdijk 13. Jimmy Mardaga, Nieuwe Tonge 14. Cees Sleurink, Middelhamis 15. Noortje Damen, Middelhamis 16. Hugo Hartog, Sommelsdijk 17. Huup v.d. Veer, Sommelsdijk 18. Diny Slooter, Middelhamis 19. Anneke Trompper, Sommelsdijk 20. Theo du Pree, Nieuwe Tonge 21. Leen Kievit, Middelhamis Uitslagen van maandag 18-12-1989 Dammen; afdeling 1: M. V.'t Geloof-Joh. Koppelman....! - 1 J. Stolk - K. de Jong1 - 1 H. Stolk - M. van 't GeloofO - 2 B. Roetman - Joh. Koppelmanafg. Afdeling 2: H. de Munck - C. v. d. Kroon1 - 1 A. van Rossum - H. Grootenboer ...2 - O Stand afdeling 1: 1. K. de Jong9 - 12 2. B. Roetman8 - 11 3. C. vanWelie9 - 10 4. Joh. Koppelman8 - 7 5. J. Stolk6 - 6 6. M. van 't Geloof6 - 6 7. K. de Munck6 - 4 8. H. Stolk7 - 4 Afdeling 2: 1. H. Grootenboer10 - 17 2. A. van Rossum10 - 15 3. J. Vijfhuizen10 - 11 4. C. V. d. Kroon10 - 11 5. H. de Munck11 - 11 6. W. Nieuwland12 - 11 7. J. Knops Jz13 - 10 8. J. Kjiops Mz11 - 7 9. L. van Steenbergen9-3 Schaken: D. Wolfert - H. K. JoldersmaVi - Vi W. L. Knops - F. v. d. Linde1 - O A. P. Nobel - A. v. d. LindeO - 1 J. C. de Jong - J. BomO - 1 Stand: 1. H. K. JoldersmaI491/2 2. A. V. d. Linde108 3. D. Wolfert97V2 4. W. L. Knops82 5. J. Born78 6. J. C. de Jong67 7. W. Stolk57 8. A. J. V. d. Vliet56 9. A.P. Nobel42 10. H. P. Loggen35 11. F. V. d. Linde32 Vreest niet, want, ziet, ik verkondig u grote blijdschap". (Lukas 2:10) Kerstfeest 1989. Het is weer bijna zover. Op de valreep van het jaar vieren wij het feest van het Licht der wereld, dat red dend verscheen. Op de één of andere manier hebben wij ons er allemaal op voorbereid. Aan gelegenheden daartoe heeft het in ieder geval niet ontbroken. En toch.... ons kan de vrees bekmipen dat wij voorbereid zijn en toch niet klaar voor het Kerstfeest. „Hoe zal ik U ont vangen, hoe wUt Gij zijn ontmoet?" Ik-U. Of liever: U-ik. Dat is nogal wat. Wat een verschil. Wat een afstand! Wel eens over nagedacht bij uw voorbereiding op het Kerstfeest? In Lukas 2 begint het Kerstfeest van de herders met vrees. Geen wonder ook. Er zal maar zo ineens in het donker van de nacht een engel bij je staan terwijl het licht van de heerlijkheid van God oog verblindend op je af komt! God zien.... dat is immers sterven? Vrees en angst grijpen de herders aan. Dat heeft te maken met dat U en ik.... Wie kan de ontmoeting met God overleven? „Dat het geen nacht van beven is, maar van eeuwig leven is!" Zo bracht eens een dichter de kerstnacht onder woorden en hij trof het geheim van het Kerstfeest daarmee in het hart. „Vreest niet", luidt het eerste woord dat de herders horen. Gods woorden komen altijd op een plaats terecht waar zij van pas zijn. Kennelijk kunnen wij die vrees niet uit het kerstprogramma verwijderen zonder het Kerstfeest zélf te verliezen. Wij moeten daar goed over nadenken. Wij, die van dit geboortefeest goeddeels een risico-loos feest gemaakt hebben, een suikerzoet en vroom gedachtenspin- sel waarin voor een heilige en geduchte God nauwelijks nog een bescheiden plaats is gereserveerd. Bedenk wel: als God komt - nu in Zijn Woord - dan kan niemand zeggen: „Laat Hij komen, ik heb niets te vrezen". Het wordt feest voor mensen, die vrezen. Voor wie God Gód is geworden. Wij doen van nature niet anders dan met Hem marchanderen en afdelingen op Zijn heilig recht. Wie God werkelijk ontmoet, sterft aan dat pogen. Die krijgt een Middelaar nodig om met de heilige God verzoend te worden. Bent u klaar voor het Kerstfeest? Ik moet mijzelf in de rede vallen. Wie is er ooit klaar voor? Niemand. Wie kan zich ooit voor God geschikt maken? Hoe moet het een zalig Kerstfeest worden? Word wie u bent: een mens, die vanwege zijn zonden voor God te vrezen heeft. Zon der dat kunt u best een geslaagd Kerst feest hebben: fijn, gezellig, romantisch, huiselijk en sfeervol. Maar niet zalig, niet vol van God. Ik gun u een fijn, huiselijk en vredevol Kerstfeest maar ik gun u van harte ook: vrees. Want wie vreest, ontvangt vreugde. Wie zichzelf veroordeelt voor God, wordt in ruimte gezet. Wie de heerlijkheid Gods - wij bezaten haar eens in het paradijs - is kwijtgeraakt en daarover zich veroot moedigt voor God, krijgt haar temg en in haar het eeuwige leven. Wie er mee zit hoe God ooit weer bij ons wonen kan, wordt door het Woord geroepen en gevoerd naar het broodhuis van Bethle hem waar de blijdschap ten top stijgt omdat God daar in het Kind onze nood en dood overwint en vervangt door een vreugde die zijn weerga niet kent. Een zalig Kerstfeest hebt u alleen met het Kind! „Want, ziet, ik verkondig u grote blijd schap!" De Zaligmaker is geboren! Kerstfeest is het feest van vrees én grote blijdschap. Praat me er niet van, zegt iemand. Het leven is triest en zwaar. Hoevelen vieren Kerstfeest in zulke andere omstandigheden dan vorig jaar. Er kwam ziekte, de dood klopte aan en nam weg wie ons lief was. Trouwens, deze hele wereld is één groot treurtoneel. Soms is het leven net fijne motregen. Grote blijdschap? Kom nou. Een heel schaars artikel zeker? Nou, het is nog anders. Ze is een import-artikel. Wij produceren het niet. Wij brengen het niet verder dan hol vermaak en schrille scherts. Die grote blijdschap heeft - ook naar haar grondbetekenis in het Grieks - alles te maken met 'genade'. U zegt: ik hoor het al weer. Een tref als je dat krijgt.... Ach, denk toch niet zo zuur, zo hard en zo bekrompen van God. God gunt u grote blijdschap maar Hij geeft haar in een eerlijke weg en loopt niet met een boog om onze zonde en schuld heen. Omdat God de zonde serieus neemt, moest Zijn eigen Zoon de nacht van deze wereld in, gescheiden van Zijn Vader raken. Hoe moet een mens blij zijn zonder de Heere Jezus? Maria kende het geheim van deze blijdschap. Ze zong haar vreugde uit omdat God haar nederheid, haar vernederde situa tie, had aangezien. Daar hebt u 't wat blijdschap geeft: hoog komt naar laag. Dat is de allesbeheersende beweging op het Kerstfeest. Maar wie wil 'laag' zitten? Wij zitten allemaal graag 'hoog'. Wat moet u hebben om een blij Kerstfeest te vieren? Zonden. Daar kan de Zaligma ker wat aan doen. Als 't nu nog nooit echt Kerstfeest voor u werd, waaraan zou het u dan ontbreken? Moeten wij niet eerst met de wereld op één grote hoop komen te liggen om te belanden in de gelederen van hen voor wie Johannes 3 16 (lees dat vers eens goed!) één groot wonder wordt? Ja, dan worden wij ver rast door het onbeschrijfelijke van de liefde Gods in het Kind van Bethlehem. Kon ik u er maar van door dringen dat u buiten Jezus nooit en nergens echte blijdschap vinden zult! Ook jullie niet, jongens en meisjes. Wie weet, leest één van jullie zelfs nog deze meditatie in dit blad. Ik weet niet wat jij van het Kerst feest verwacht. Misschien ben je alleen maar blij met de vakantie of een paar vrije dagen. Misschien gebmik je ze om eens flink de bloemetjes buiten te zetten en schiet je straks met veel kabaal het oude jaar weg. Denk je er nog eens over na datje nooit echt blij kunt zijn als je Jezus niet kent? Kom, kniel eens bij de kribbe. Buig je voor het Kind. Laat de zonde en de wereld varen. God heeft ook jou op het oog. Het wordt weer Kerstfeest. Het feest van vrees en vreugde. Hebt u lege handen? Houd ze op! God wil ze vullen met Zijn Kerstgave. Bent u in nood? Roep: „Zoon van David, Kind van Bethlehem, ont ferm over mij!" Verhard u niet bij een zo grote blijd schap. Doe niet als die man, die een kerstgroet in de vorm van een bakje fruit weigerde en zei: „Ik wil niets krijgen, ik koop het zelf'. Nog is er de. stem in het Woord: „IK verkondig u grote blijd schap!" Wie deze verkondiging aan grijpt met een hunkerend hart, maakt de doortocht van de vrees naar de vreugde. 't Geheim van 't Kind, zo hoog, zo diep. Verstaat slechts hij, die heeft vernomen Een stem die in de stilte riep: Hij gaat; er is niet aan 't ontkomen. Want 't Woord zegt: Zalig, arm van geest, In eigen ogen niets te wezen; Die viert een stil en heel rijk feest; Die laat zich door het Kind genezen. Wij gaan al weer naar Bethlehem, Zij 't Heer', om als een kind te knielen En deze bede in hart en stem: Heer' Jezus, Kind, red onze zielen.... (A. Wapenaar) Lunteren ds. A. Beens OOSTFLAKKEE Op een dmkbezochte ledenvergadering van de afdeling Oostflakkee van de Par tij van de Arbeid op donderdag 14 december j.l. in het Centrum in Oolt- gensplaat zijn vergaande besluiten ge nomen over de samenstelling van de PvdA-fraktie. Op deze vergadering was het belangrijk ste agendapunt de samenstelling van de kandidatenlijst voor de gemeenteraads verkiezingen van maart 1990. Door de afdeling was een zogenaamde „groslijstcommissie" benoemd, die na zee veel voorbereidend werk een advies- kandidatelij st had samengesteld, waar over de leden zich in de vergadering dienden uit te spreken. Het bijzondere van het advies van de groslijstcommissie was, dat de voorge stelde kandidatenlijst een grote ver schuiving zou inhouden in de personele bezetting van de fraktie. Van de huidige fraktie kwamen op de advieslijst nog slechts GerritPoortvliet (als nr. 1 en lijst trekker) en Jan van de Mast (op plaats nr. 3) voor. Jan Zoon wenste, gezien zijn leeftijd, geen kandidaat meer te zijn en de ove rige twee leden van de huidige fraktie kwamen in de advieslijst op onverkies bare plaatsen terecht. In de vergadering benadrukte de gros lijstcommissie in een mondelinge toe lichting haar keuze voor een aantal nieuwe kandidaten vanuit de voorkeur voor meer team-werk in de toekomstige fraktie. Gerrit Poortvliet hield de vergadering voor, dat de positieve woorden, die aan hem waren gewijd, slechts bestaans recht hadden vanwege de inzet, kennis en toewijding van de zittende fraktie. Hij hield de leden voor, dat dergelijke grote wijzigingen bepaalde risiko's in zich hielden en stelde, dat de zittende fraktieleden een onverkiesbare plaats niet hadden verdiend. In de daarop volgende stemmingen over de bezetting van de definitieve kandida tenlijst werd duidelijk, dat de leden van de afdeling Oostflakkee van de Partij van de Arbeid daarover andere gedach ten hadden. Met grote meerderheid wer den de door de groslijstcommissie voor gestelde nieuwe kandidaten gekozen. De vergadering volgde trouwens het advies van de groslijstcommissie in haar geheel, zodat de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen van maart volgend jaar wat de PvdA betreft er als volgt uit ziet: 1Gerrit Poortvliet 2. Rob Maliepaard 3. Jan van de Mast 4. Nelly van Dijk-van Daalen 5. Kees Beuling 6. Cees de Moor 7. Huub Bamhard 8. Jan Vijfhuizen 9. Jannie de Korte-Knöps 10. Thea Kant-Schutte 11. Simon de Vos 12. Thea Post-van der Beuken 13. Gerard Sonius 14. Wilma Hagens-Koert 15. Jos de Waal 16. Ria de Graaf-Roelofs 18. Wout van Veen 19. Wim Buys 20. Wim van Dijke 21. Helmich Rigter Nadat de definitieve kandidatenlijst aldus was samengesteld en de groslijst commissie voor haar vele en moeilijke werk was bedankt, dankten de gekozen kandidaten voor het in hen gestelde vertrouwen. Gerrit Poortvliet benadmkte in een slot woord het feit, dat het verkiezingspro gramma van de afdeling Oostflakkee niets aan duidelijkheid te wensen over liet waar het het te voeren beleid betrof: vernieuwing en ekonomische groei zijn de (noodzakelijke) rode draad in dit programma. Voor wat betreft de in de vergadering geleverde kritiek èn de geruchten over mogelijke plaatselijke lijsten vanwege onvrede in de kleine kernen over het tot nu toe gevoerde beleid daagde hij een ieder uit met hem in diskussie te gaan. Als demokraat in hart en nieren aksep- teerde hij de veranderingen in de fraktie als een gegeven. Hij dankte de vergade ring voor het in hem gestelde vertrou wen en sprak de - zekere - hoop uit, dat in een goede samenwerking tussen alle leden het aantal gemeenteraadszetels op z'n minst behouden zou blijven en mis schien zelfs wel uitgebreid tot zes. Ook in 1990 wordt weer de mogelijkheid gegeven om deel te nemen aan het per soonlijke damkampioenschap van Goeree-Overflakkee 1990. Er wordt evenals in voorgaande jaren gespeeld volgens het Zwitserse weer standspuntensysteem, in 7 ronden. Het Hgt in de bedoeling om op 31 januari te beginnen. Het toernooi eindigt op 28 mei. Allen die lid zijn van een damvereni- ging op Goeree-Overflakkee, alsmede zij die geen lid zijn van een vereniging maar woonachtig op dit voormalige eiland, kunnen voor dit kampioenschap inschrijven t/m 5 januari 1990 bij de vol gende adressen: P. Leroy, Tilsedijk 3, Den Bonmmel, tel. 01871-2384; A Knape, St. Joris Doelstraat 8, Som melsdijk, tel. 01870-2581; B. Visbeen, Beukelaar 16, Melissant, tel. 01877-2238. DIRKSLAND Op D.V. Tweede Kerstdag hopen de koren van de Ger. Gem. te Dirksland een kerstzangavond te geven. Aanvang 7 uur. De opening wordt verricht door de eigen predikant ds. J. Koster. De medewerkende koren zijn: het kinder koor o.l.v. M. Mans, organist Wouter van Lenten; het Dirkslands Mannen koor o.l.v. Dinant Struik, organist Mar tin Mans; het Gem.koor 'Soli Deo Gloria' o.l.v. C. 't Mannetje, organist Jaap Hollaar. Vorig jaar is gebleken hoe deze avond werd gewaardeerd. Houd u deze avond vrij? en komt u ook? De besturen OOLTGENSPLAAT is het thema van de Kerstnachtdienst die zondag 24 december 1989 in de Geref Kerk gehouden wordt. De meditatie over 'En het geschiede' zal gehouden worden door de plaatselijke predikant drs. W. Venema. Zoals altijd zal het jeugdkoor'Jehoshua' haar medewerking verlenen. Allen, die het Kerstfeest met ons mee wil vieren, is van harte welkom. Aanvang 9 uur. Als de zomer op zijn mooist is verschij nen er voor de Nederlandse kust in het zeewater duizenden kwallen, een plaag voor baders en zwemmers. Het op Helgoland gevestigde Biologi- schen Anstalt, dat onderzoekingen over de biologie en de flora en fauna van de Noordzee verricht, heeft berekend dat in het door hen bestreken onderzoekings gebied begrensd door De Elbemonding, Eems en Wezer, met de zee rond het eiland Sylt vijf miljard kwallen voorko men, in een gebied van 18.000 vierkante kilometer. Gewoonlijk werd de kwallen- plaag minder (er gingen er een milj ard te loor door voedselgebrek). Nitraten en fosfaten bevorderen de algengroei en dat betekent meer voedsel voor de kwallen die onder meer van planten leven. Hierdoor wordt de kwallenproduktie groter, vandaar ook de vele klachten van deze zomer. Ook voor de kwallen was fraai zomerweer gunstig, maar voor de visserman, die dikwijls netten vol kwal len kreeg en geen vis. Zolang stoffen in zee terecht komen, afkomstig van onder meer kunstmest en wasmiddelen, zal de kwallenpopulatie toenemen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 21