(©ubErenl)oek Advent - Kerst 1989 CvoBOOM GEDICHT t Fa. B. van Eek Zn. Kerstdienst Den Bommel de juiste {H Leer-arbeidsplaatsen in de ziel(enverzorging Cursus over de kweek van o.a. paling GEREEDSCHAPPEN Prettige Kerstdagm en Gelukkig Nieuwjaar i Marlen en Bettij van der Groef f ^enst u goede Kerstdagen Bladz. 2 ,EILANDEN NIEUWS' VRIJDAG 22 DECEMBER 1989 We beginnen deze week een ieder te bedanken, die het mogelijk gemaakt heeft om deze 'hoek' te maken. We noe men hierbij geen namen, want dan lopen we het risico dat we iemand verge ten. Maar als u zich aangesproken voelt, bij deze.... We hébben een puzzel, een recept, een gedicht en een 'prutserijtje'. Puzzel We willen beginnen om de oplossing van de puzzel van vorige week te geven. 1. Hoogleraar 6. Kruier 2. Monteur (het was dus een i) 3. Winkelier 7. Graveur 4. Dirigent 8. Dominee 5. Typiste 9. Opticien 10. Stratenmaker Dat was een keertje niet zo'n lastige. De puzzel voor deze week is wat inge wikkelder, maar u mag er dan ook VIER weken over doen. Het is nl. zo dat dit de lang verwachte prijspuzzel is. Het is de bedoeling dat u de antwoorden vóór 19 januari 1990 instuurt. We zullen dan de oplossingen nakijken, en een paar inzend(st)ers belonen met een prijs. U kunt de oplossing in een open, gefrankeerde, enveloppe sturen aan: Eilanden Nieuws t.a.v. Tante Nel, Langeweg 13 3245 KE Sommelsdijk met in de linkerbovenhoek de vermel ding 'puzzel'. We hopen op héél véél inzendingen! De puzzel werkt als volgt. U beant woordt de vragen, de laatste letter van het antwoord is de eerste letter van het volgende antwoord is de eerste letter van het volgende antwoord (dit gaat niet op bij vraag en antwoord 4/5, 20/21, 31/32, 53/54. Welke tekst wordt door de Ie letters van alle antwoorden gevormd. Om mee te dingen naar een prijs moet u alle antwoorden de gevonden tekst opsturen. We wensen u veel succes. 9, 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. Plaats waar Johannes doopte. Eén van de zonen van Jizhar is (Ex. 6). Een woord uit Micha 5 wat tegen Bethlehem Efratha 2 maal gezegd wordt. Een bekend woord uit Prediker. De vader van Eljóënai is(Kr. 26). Tot wie spreekt Agur in Spreuken 30? Volgens Ps. 127 is het tevergeefs dat gij vroeg opstaat en.... De vrouwen uit Ezechiël 8 weenden over de.... Welzalig die naar Zijn reine leer. Welk woordje ontbreekt er? Salomo waarschuwt in Prediker veel voor de Wie ging als melaatse naar Eliza? De zuster van Tubal-Kaïn was Eén van de 7 kamerlingen van Ahasvéros was Wie wordt de vader der gelovigen genoemd? Landschap, grenzende aan Juda. Eén van de kinderen van Sobal (Gen. 36). Nahum was eenvan geboorte. Wat zal de Heere in de oordeelsdag in Zijn schuur brengen? Hoe wordt het Paradijs ook wel genoemd? De hof van De woonplaats van Jezus. De vader van Kaleb. Eén van de vrienden van Job. Eén van de hoofden des volks genoemd in Nehemia 10. Wie noemt Paulus een mede-ar beider in Christus? (Rom. 16). Toen Ezau hoorde dat Jakob de grootste zegen ontvangen had, gaf hij een Een ander woord voor spoedig. Broer van Mozes. Wie was de vader van Jerobéam? Wie was de vader van Abraham? Waar het woord des konings is, daar is Jehu is bekend om zijn Het één na laatste Bijbelboek van het Oude Testament. In de brief van Judas wordt gespro ken over Michael, de Stad in Kanaan. We ontvingen ook een gedicht, waar de inzender het volgende boven schreef: Met het volgende gedicht wil ik aangeven de leegheid van Kerst zonder God, maar ook het verlangen om eeuwdg Kerst te mogen vieren. Weer leven we in de Adventstijd, In de wereld worden weer wijd en zijd De voorbereidingen getroffen voor het feest Van Christus' geboorte, o wat moet dat niet zijn geweest! Verlangt u naar dit feest, o mens? Leeft in uw harte ook die wens Of Christus mag komen in uw beestenstal Vraag maar of Hij het doen zal Dan hoeft u geen kerstboom in uw huis In de 'christen '-wereld is het lang niet pluis Want zonder zo'n boom kan men niet feesten. Dacht u dat de herders zo 'n boom meenamen naar de stal der beesten? Na het kerstfeest gooien we die boom weer weg Zo doen we dan ook met Christus, zeg! Want in het woordje kerst zit de Naam van Hem O, luister toch naar Zijn Goddelijke Stem. Dat het Kerst mag worden in uw hart Dat kan, al is de wereld nog zo verward De Heer' is sterker dan satans macht Kerstfeest gaat gepaard met Godes kracht Als Hij in uw hart mag komen Dan kunnen satans woedende stromen U niets meer doen; want Hij is geboren Maar als u Hem niet kent, dan is het verloren. Al hebt u nu geen verwachting meer Blijf maar roepen, keer op keer Niet alleen rondom deze dagen Maar aanhoudend moet u Hem maar vragen. Dan weet ik zeer dat het goed komt Dan is satans stem voor altijd verstomd Al ziet u dat niet ied're dag Ga maar tot Hem, Die van eeuwigheid u zag. Bij Hem is plaats voor zondaren En ook voor hoeren, echtbrekers en tollenaren, Want Hij zoekt wie wij niet zouden zoeken Kijk maar in dat Godd'lijk Boek der Boeken. Daarom mag u Hem om genade bidden En vragen of Hij wil komen in uw midden Of Hij het echte Kerstfeest wil geven Dat heeft alleen zicht op het eeuwige leven. ^i==s>. Westdijk 33-56 Middelharnis \\Tel. 01870-3035-2060 fjFietsen, brommers, reparatie 35. Lof den Heer der heren. Welk woord ontbreekt er? 36. Wat is het meervoud van hetgeen in ps. 69:8 bedoeld wordt met: want devan Uw huis heeft mij ver teerd? 37. De stad waar Jona heen moest is (laatste letter moet er af). 38. Hoe noemt David zich als Saul hem naar het leven staat? 39. Een richter. 40. Ander woord voor dood lichaam. 41. De vader van Othniël. 42. Een vorst genoemd in Ps. 83. 43. De eerste mens die vermoord werd. 44. Bij welke put woonde Izak? 45. Ander woord voor verwaandheid. 46. Een zoon van Mozes. 47. Moeder van Absalom. 48. Tegen wie moest Israël in de woes tijn strijden? 49. Stad waar Paulus een brief aan schreef 50. Schoonvader van Ezau. 51. De afkorting van Nederlands Her vormd. 52. Eén van de kindeme van Bani was(Ezra). 53. Eén van de oproepmakers die le vend ter helle is gevaren. 54. Een plaatsje bij Rama gelegen (1 Sam). 55. Wat zeg je als het koud is? 56. De Heere zal het rokende lemmet niet 57. Welke profeet bestrafte David? 58. In welke stad gingen zelfs de dieren in zak en as? 59. Oudste zoon van Ezau. 60. Vorst, genoemd in Genesis 36. 61. Andere naam voor Arauna (1 Kr.). 62. Een geweldig jager. 63. Een stad waar Paulus preekte. 64. Koning van Moab (Richt.). 65. Willen wij waarlijk Kerstfeest vieren moeten we door de Heere geleid wordenBethlehem. Welk woord moet nog ingevuld worden? Recept Appelvlaai met slagroom. Voor het deeg hebt u nodig: 250 gr bloem 1 theelepeltje zout Vi zakje gedroogde gist 2 eetlepels witte basterdsuiker. dl melk (op kamertemperatuur) Vi ei 25 gr boter. Voor de vulling: Vi kg appels (bijv. goudreinetten) 50 gr. suiker sop van Vi citroen. Banket bakkersroom U hebt hiervoor nodig: 4 dl melk 2 eierdooiers 50 gr suiker 1 pakje vanillesuiker 20 gr custard 20 gr bloem Voor de garnering: ^4 1 slagroom kaneel. U gaat als volgt te werk: Doe de bloem voor het deeg in een hoge kom en roer het zout erdoor. Maak een kuiltje in de bloem, strooi de gist en de basterdsuiker erin en giet de melk en het losgeklopte ei erop. Begin vanuit het midden te roeren en neem daarbij steeds wat van de bloem mee. Voeg als alles door elkaar is geroerd, de gesmolten en enigszins afge koelde boter toe. Kneed alles dan tot het van de hand loslaat en soepel aanvoelt. Dek het deeg met een vochtige theedoek af en laat het op een warme plaats 30 min. rijzen. Maak ondertussen de banketbakkers- room als volgt: Roer de eierdooiers met de suiker schuimig. Doe de bloem, cus tard en drie lepels van de melk erbij. Roer dit tot een glad papje. Voeg zono dig nog iets melk toe. Breng de rest van de melk aan de kook en giet de kokende melk bij het papje (blijven roeren!). Breng alles samen weer aan de kook. Laat het enkele min. doorkoken. Laat de banketbakkers- room, onder zo nu en dan roeren, afkoelen. Het deeg heeft nu 30 min. gestaan en u moet het opnieuw doorkneden en nog eens 30 min. laten rijzen. In die tijd kunt u de appels schillen, het klokhuis verwij deren en daarna de appels raspen. Meng de suiker en het citroensap door de appels en laat het een poosje 'trekken'. Beboter een vlaaivorm. Bestuif het aanrecht (of de tafel) met wat bloem en rol het deeg uit tot een ronde lap, die iets groter is dan de vlaaivorm. Bekleed de vorm met het deeg en prik met een vork wat gaatjes in de bodem. Verdeel de banketbakkersroom over de bodem en leg hierop voorzichtig de geraspte appels. Bak de vlaai in een Voorverwarmde oven van 225 °C of gasovenstand 6-7 in 25 min. gaar en bruin. Als de vlaai goed afgekoeld is tijdelijk bespuiten met slagroom (zodat de ap pels niet meer te zien zijn) en bestrooien met wat kaneel. Eet smakelijk! In de Geref Kerk wordt D.V. maandag 25 december om 10.00 uur een kerst- dienst gehouden. Voorganger is drs. W. Venema en organist de heer B. van Beek. De kinderen verlenen hun medewer king met zang en muziek. Tevens is er voor kleine kinderen oppas aanwezig. 'Prutserijtje' Hebt u ook altijd de kaarten die u, zo rond de kerst en de jaarwisseling, ont vangt op een stapeltje op de kast liggen? Dat is natuurlijk niet zo leuk. Er is een heel eenvoudige manier om ze 'tentoon te stellen'. U haakt een koordje van lossen. U maakt daar om de 15 a 20 cm een paper clip aan. De kaarten kunt u tussen de clips schuiven en zo hangen op een leuke manier in het gelid. (P.S. U kunt dit 'kaarten-koord' natuur lijk ook bij andere gelegenheden gebrui ken, b.v. voor vakantiekaarten of bij de geboorte van een baby). Tot slot willen we u gezegende Kerstda gen wensen en bij leven en welzijn tot volgende keer. Tante Nel in het doolhof van prijskaartjes l3X3tie... NVM, Makelaar Tamboer Tel, 01870-3477 Vorige maand kregen 18 vrouwen in de Ichtus-school in Spijkenisse namens de P.B.V.E. een verklaring uitgereikt met daarop prachtige cijfers, waarmee ze de laatste fase van de schakelcursus zie kenverzorging ingaan, met tegelijk een arbeidskontrakt op zak. In september is de P.B.V.E, Zuidhol landse Eilanden in Spijkenisse gestart met een schakelcursus ziekenverzor ging; 22 vrouwen gingen er deel aan nemen, variërend in leeftijd van 18-42 jaar, waaronder 7 allochtone vrouwen. Via deze schakelcursus, die op diverse plaatsen in het Rijnmondgebied opge zet is in samenwerking met de arbeids- bureau's en de centrale opleidings scholen voor ziekenverzorging, wordt aan volwassenen die over onvoldoende vooropleiding beschikken, de kans ge boden om alsnog met de opleiding zie kenverzorging te kunnen starten. Aanmeldingen voor de cursus in Spijke nisse hebben plaats gevonden via het arbeidsbureau en ook rechtstreeks bij de P.B.V.E. Dankzij duidelijke voorlich ting en persoonlijke voorgesprekken namen goed gemotiveerde mensen aan deze cursus deel. Tussentijds is slechts één cursist wegens veranderde keus afgevallen en zijn drie cursisten in een andere groep in een wat lager tempo met eenzelfde cursus doorgegaan. De overige 18 cursisten hebben het opleidingstrajekt in een sneltreinvaart Het Worid Fish Center, dat nog steeds zit te wachten op een mogelijkheid c.q. een vergunning om op Neeltje Jans een vestiging te realiseren, is gestart met een eerste aktiviteit voor het publiek, een tien-daagse cursus over de kweek van Meercal en Paling, Er zijn 24 cursisten, voor het grootste deel Zeeuwen. De korte opleiding wordt verzorgd door docenten van de Middelbare Agrarische School in Helmond. dooriopen. Volgende week gaan zij aan de laatste fase van de cursus beginnen die gegeven zal worden op de centrale opleidingsscholen i.v.m. het arbeids contract bij één van de vele verpleeg huizen. De voldoening was op de gezichten van de cursisten te lezen: zij hebben de eer ste drempel op weg naar een beroepsop leiding met succes genomen. In aan wezigheid van de docenten, vertegen woordigers van P.B.V.E. en G.AB, en familieleden werd de cursisten lof toege zwaaid, evenals de docenten van "t Spectrum' die zich op een zeer deskun dige wijze van hun taak gekweten hebben. In maart 1990 start de P.B.V.E. weer met een schakelcursus. Belangstellenden kunnen kontakt op nemen met de P.B.V.E., (01860) 1 82 11 of het G.AB., (01880) 150 77. f: Wij wensen een ieder f3|||_ L. S. V.Cl. 83311 prettige kerstdagen en een gelukkig nieuwjaar Vt ?k en een voorspoedis 1990 Dirksland, december 1989 Bosdreef26 Achterdorp 9-11 DIRKSLAND Julianalaan 1 3247 AH Dirksland Telefoon (01877)27 41 Prettige Kerstdagen en een Gelukkig Nieuwjaar 33. 34. soDmgsto Komplete woninginrichting Ooitgensplaat KORTEWEEG JE 63 DIRKSLAND TEL. 01877-3355

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 18