EIIIVIIDEII-flIEmi/S Over spreuken gesproken Koninklijke Onderscheiding in Aciithuizen Méér kreativiteit tijdens de feestdagen n y Waterschap Goeree-Overflakkee in vergadering Goedereede '89 in vogelvlucht DuivententoonstellingOoltgensplaat Politieberichten vr-^ï f L Kandidatenlijst CDA - Oostflakkee Goedereede Goedereede f. 3e Blad DINSDAG 19 DECEMBER 1989 No. 5861 Op de af te werken agenda tijdens de verga dering van het Water schap Goeree-Overflak kee, vrijdag j.l. gehou den, vormde de behan deling van de meerjaren planning en de begroting voorp het komende jaar de hoofdmoot. In zijn openingswoord zei de voorzitter, dijkgraaf Van Kampenhout, o.a.: „Vast stelling van begroting en planning bete kent niet alleen de hoogte van de omslag bepalen; het betekent vóór alles het komende beleid vaststellen en het in de toekomst te volgen spoor in grote lijnen uitzetten." Hij bracht vervolgens de volgende pun ten onder de aandacht: - de zorg over de wijze waarop binnen het territoir met de waterschapswegen wordt omgesprongen; - de nota waterhuishouding; - de heffing op de waterverontreiniging, die in 1994 tot ƒ250,- kan zijn opgelopen; - de drinkwa terp rijs, die fors omhoog zal gaan; - de plannen en maatregelen, die zo'n 1 miljard per jaar zullen gaan kosten. „Naast de komende strijd om de kwali teit van het water, hebben wij ook nog, en dat in feite vóór alles, rekening te houden met de strijd tegen het water." Dijkgraaf Van Kampenhout noemde het water de oudste vriend van Neder land, maar tegelijkertijd ook de oudste verraderlijke vijand. Hij sprak zijn ver ontrusting uit over snelle stijging van de zeespiegel. De consequentie daarvan zal zijn dat op een gegeven moment de zogenaamde Deltaveiligheid onveilig wordt. Een goede zaak noemde hij de instelling van een nationale water- schapsdag in 1990, waaraan ook het Waterschap Goeree-Overflakkee zal deelnemen. Een andere goede zaak vond hij om grote waterschappers van verleden en heden middels straatnaam- geving te eren. Na de openingstoespraak van dijkgraaf Van Kampenhout kregen de hoofdinge landen van de vier distrikten gelegen heid hun standpunten uiteen te zetten. De heer C. Breen sprak namens het dis- trikt ouddorp. Hij had de ruilverkave ling op Flakkee argwanend gevolgd en vond dat het gebied om Goeree er bekaaid was afgekomen. De heer CD. v.d. Velde uh het distrikt Dirksland pleitte voor verbetering van de waterbeheersing. Hij wees op de ver- zilting van het water in de Zuidhoekpol- der. Het zware vrachtverkeer door Dirksland vond hij een onmogelijke zaak. De heer C. Quist uit het distrikt Middel- hamis pleitte bij het college voor toepas sing van het diversiteitsverschijnsel, waardoor het maximaal benodigde ver mogen kleiner wordt en het beschikbare vermogen intensiever gebruikt wordt. Hij stelde voorts de volgende onderwer pen aan de orde: het zoetwaterpro bleem, de wegen en het onderhoud. De heer C.L.M, de Wit tenslotte stelde ook het landschapsbeheer aan de orde. „Een goede waterschapbeheer betekent ook meer landschapsbeheer". Hij zou de vele dijke op Oostflakkee graag met meer bomen beplant willen zien. Het hele eiland moest aantrekkelijk zijn om te wonen. Alle vier genoemde ingelanden brach ten voorts nog de volgende punten naar voren: - kortere weergave van de begroting; - personele bezetting; - overname kustbeheer van het Rijk; - meer fietspaden, met name een fiets pad Dirksland-Melissant over de haven van Dirksland. Bij het uitspreken van de algemene beschouwingen en de beantwoording daarvan tijdens de Verenigde Vergadering van het Waterschap Goeree- Overflakkee, werden nogal wat spreuken gebezigd. Dhr. Quist, hoofdingeland van het district Middelharnis begon zijn betoog met een uitspraak van Thorbecke: „Ik ben gekomen met de spade op de schouders" en besloot zijn betoog met: „Hij is wijs en wel gheleert die alle dingh ten beste keert". Heemraad de Reus spande deze middag met zijn spreuken en gezegdes de kroon. We beluisterden de volgende: „Boortorens worden geplaatst op plaatsen waar de olie zit". „Het vellen van één boom hoor je beter dan het geruis van een heel woud". „De ambtenaar in zijn wijsheid gist, de bestuurder in de bank beslist". Dijkgraaf van Kampenhout, die had opgemerkt dat de spreuken voortaan maar voor het borreluurtje bewaard moesten blijven, had tenslotte het laatste (spreek)woord wat het „hap-snap" beleid (reservering) betrof: „we moeten roeien met de riemen die we hebben". Na de gemeenteraadsvergadering te Goedereede van donderdagmid dag j.L, de laatste van dit jaar, liet burg. Van Velzen in zijn toespraak nog eens in vogelvlucht enkele belangrijke gebeurtenissen de re vue passeren. „Weer is eenjaar heengegleden. De tachtiger jaren liggen achter ons; de negentiger vóór ons. In 1980 had den we een visie ontwikkeld op het jaar 2000. Dat leek nog zo ver weg. Nu is dat nog slechts 10 jaar. Voor Goedereede was 1989 een uit zonderlijkjaar. Ik noem in de eerste plaats het bezoek van Hare Majes teit Koningin Beatrix aan ons dorp. Het was een groots gebeuren. Het na-effekt was groot. Het jaar 1989 was verder belangrijk voor o.a. de ontwikkeling van Port Zélande, de tramrailverbinding, het bezoekerscentrum. Met trots en dankbaarheid konden we ondanks de sombere verwachtingen, de re cordomzet van de visafslag meema ken: ID-h miljoen. Ook het zwembad „'t Zuiderdiep" overtrof alle verwachtingen. „Dorps- tienden" bleek geen molensteen om onze hals te worden. Plannen voor bedrijfsaktiviteiten te Stellendam wachten op uitvoering. Er zijn 30 nieuwe arbeidsplaatsen bijgeko men. De bouwsommen voor de jaren 1989-1990 bedragen 100 mil joen gulden. In sterke mate wordt dit door de ontwikkeling op de Kabbelaarsbank bepaald. Recrean ten en burgers kunnen blijven pro fiteren van het gunstige financiële klimaat; er is een hoog voorzie ningenniveau. Ik ben gelukkig om bestuurder van onze gemeente te kunnen zijn. Er is een homogene raad; niet alleen in theorie. Ik wens u allen gezegende Lkerstdagen en een goede jaarwis seling." Op 11 december had de afdeling Oost flakkee van het CDA zijn jaarvergade ring in gebouw „'t Centrum" te Oolt- gensplaat. De vergadering stond in het teken van de komende verkiezingen voor de gemeenteraad. Tot lijsttrekker werd gekozen de huidige CDA-wethouder, de heer C.L.M, de Wit. De kandidatenlijst werd als volgt vast gesteld: QX.M.. de Wit 2. M.D. de Wit 3. N.C.A. Andries 4. C. Neels 5. J.G. Bakker 6. mevr. J.M. Aanraad 7. mevr. F. Kreeft-Börgdorff 8. J. Schoutens 9. W. Westra 10. K. Baas 11. F. Huijer 12. J. Korte weg Na discussie werd ook het gemeentelijk verkiezingsprogram 1990-1994 vastge steld. Vleesfondue, Chinese fondue, gourmet, tafelgrill, barbecue en steengrill. U kent ze allemaal. Samen staan ze voor krea- tief tafelen. Speciaal tijdens de feestda gen is kreatief tafelen populair. Het is makkelijk, je hoeft niet in de keuken te staan en - het is gezellig. Met het oog op de komende feestdagen heeft het Voor lichtingsbureau Vlees een folder samen gesteld met een aantal smakelijke tips en nuttige suggesties zodat iedereen aan tafel ook tot een smakelijk resultaat komt. Het Bureau adviseert gebruik te maken van verschillende soorten vlees. Omdat het bij kreatief tafelen om vlees gaat, eet men er meer van dan normaal. Het is daarom raadzaam op 250 tot 300 gram vlees per persoon te rekenen. Maak voor ieder een bordje of neem een aantal schalen waarop je vier tot zes soorten vlees rangschikt. Leg het rauwe vlees echter nooit op borden waarvan gegeten wordt. Lekker én verantwoord Bij kreatief tafelen wordt tijdens de bereiding heel weinig vet gebruikt. Bij de bouillonfondue (Chinese fondue) en steengrill wordt zelfs helemaal geen vet aan het vlees toegevoegd. Dat zijn dus op zich al „magere bereidingswijzen". Bovendien kunnen magere stukken vlees uitstekend op deze wijze worden bereid. En als u daar lichte sausjes (bij voorbeeld op yoghurtbasis) bijmaakt, staat niets een lekkere en toch lichte maaltijd meer in de weg. Veiligheid voorop Zet het apparaat in het midden van de tafel en zorg dat iedereen er goed bij kan. Een stuk aluminiumfolie onder het apparaat verhoogt de veiligheid en staat nog feestelijk ook. Eén of meer bijzetta feltjes voor de salades of de sausjes geven meer ruimte op tafel. Controleer het apparaat van tevoren om te zien of het nog goed werkt als het een tijd in de kast heeft gestaan. Zorg bij elektrische apparaten dat het snoer vrij ligt en dat niemand er achter kan blijven haken. Een spiritusbrander moet van tevoren worden gevuld. Vul nooit een hete bran der bij, maar zet een tweede brander klaar. Laat een brander na gebruik altijd leeg branden. Welke vleessoorten In het algemeen zijn alle malse stukken vlees bij uitstek geschikt voor kreatief tafelen, bijvoorbeeld hamlapjes, var kenshaasjes, varkensfricandeau, bief stuk, ossehaas, kalfs- of varkenslapjes etc. Maar ook met wat goedkopere vlees soorten krijgt u een lekker en fantasievol resultaat. Denkt u maar eens aan kleine gehaktballetjes, aangemaakt met ver schillende soorten kruiden, karbonaad- jes, vinken, saucijzen of lever omwik keld met ontbijtspek. Soms kunnen ook vleeswaren zoals ham, gekookte worst, boterhamworst, casselerib of cocktail- worstjes omwikkeld met spek worden gebruikt- leuk voorkinderen! In het bij gaand overzichtje kunt u zien hoe het vlees gesneden moet worden. Bovendien wordt er ook een aantal handige tips gegeven bij elke variant van kreatief tafelen. U kunt natuurlijk ook altijd uw slager om advies vragen óf bij hem kant en klare vleespakketten afhalen. Let op de houdbaarheid Vlees is een vers produkt en voor verse produkten geldt dat ze kort houdbaar zijn. Verkleind vlees (bijvoorbeeld poe let) is één dag houdbaar terwijl gemalen vlees zoals gehakt zelfs dezelfde dag moet worden bereid. Voor niet verkleind vlees, zoals een schnitzel, geldt dat het twee dagen houdbaar is. Het vlees moet natuurlijk altijd in de koelkast be waard worden. Vleespakketten die u bij uw slager Ten huize van defam. Mijs te Achthuizen reikte burg. De Vos van Oostflakkee de eremedaille in brons uit Van links naar rechts: Marleen Mijs, mevr Mijs, Ariena Mijs, de heer en mevr Van Dravik en burg. C.M. de Vos. Zaterdag j.l. is aan de heer P.J. van Dravik een Koninklijke Onderscheiding uitgereikt door burgemeester C.M. de Vos van Oost flakkee. Het betreft de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De onderscheiding is aan de heer Van Dravik uitgereikt in verband met een dienstverband van 38 jasar en 9 maanden bij het landbouwbedrijf van de familie Mijs te Achthuizen. Per 1 december 1989 maakte de heer Van Dravik gebruik van de VUT-regeling. Op donderdagavond werden 240 duiven gezet door 26 liefhebbers die gingen strijden om de totaal 27 te verdienen prijzen, maar voor het zover was werd er eerst op die donderdagavond door Kees Donker zijn dit jaar gemaakte duiven- films gedraaid, waar door ongeveer 50 personen met belangstelling naar is gekeken. Op vrijdag heeft dan de keuring van de duiven plaatsgevonden. De keurmeester was de alom bekende dne Bosboer uit de Woudse plantage, nl. Kees van Tilburg. De uitslag van deze keuring is als volgt uitgevallen: Klasse 1 Oude Doffers tot 400 km. 1. A. J. V. d. Linde 2. Jan Sturris 3. D. Vroegindeweij Klasse 2 Oude Duivinnen tot 400 km. 1. D. C. J. Bakker 2. H. de Vos 3. H. de Vos Klasse 3 Oude Doffers boven 400 km. 1. L. J. Zwackhalen 2. KI. Sturris 3. Br. Hokke Klasse 4 Oude Duivinnen boven 400 km. 1. KI. Sturris 2. KI. Sturris 3. KI. Sturris Klasse 5 Jonge Doffers: 1. H. de Vos 2. Br. Hokke 3. L. Hokke Klasse 6 Jonge Duivinnen: 1. Gebr. Kreeft 2. H. de Vos 3. L. J. Zwackhalen Klasse 7 Jonge Duiven (min. 2 nestpennen) 1. H. E. Blaauw 2. H. V. d. Valk 3. L. Groenendijk Hokkenshow 3 Jonge Doffers: 1. H. de Vos 2. L. Hokke 3. Br. Hokke Hokkenshow 3 Jonge Duivinnen: 1. H. de Vos 2. L. J. Zwackhalen 3. Br. Hokke Na al deze werkzaamheden kon men zich gaan opmaken voor de eigenlijke tentoonstelling voor het publiek, waar bij het Rad van Avontuur de attraktie is. Op vrijdagavond was de belangstelling zeer goed en vonden de loten voor het rad veel aftrek, maar de prijzen die er waren te verdienen waren ook van prima kwaliteit. Op zaterdagmiddag viel er een domper over de organisatoren doordat de onder nemingsvereniging had gemeend om ook maar op zaterdag 9 december een kerstmarkt te organiseren op het Fort. Zij hebben dit 3 weken geleden beslist, zonder ook maar te denken aan de dui- venvereniging die een jaar geleden deze dagen al had besproken. Leden van het bestuur van de ondernemingsvereni ging leveren aan ons de prijzen voor het rad, zodat zij zeker wisten dat 2 grote evenementen in Ooltgehsplaat altijd verliezers te zien geeft en in dit geval waren wij dat. Daarom hopen wij dat er in de toekomst rekening met elke vereni ging wordt gehouden met het plannen van de datums. Goed, deze zaterdagmiddag was voor ons een flop, maar de zaterdagavond was als vanouds, zeer druk en echt gezellig. Daarom willen wij vanaf deze plaats een ieder bedanken die onze tentoonstelling heeft bezocht, u heeft er voor gezorgd dat wij op geslaagde dagen mogen terug zien en wij hopen dat u er weer zal zijn op 6, 7 en 8 december 1990, in het zeer gezellige verenigingsgebouw "t Cen trum'. Met dank aan het personeel van dit gebouw. P.V. de Zwaluw Bestuurders onder invloed Vele borden langs de doorgaande wegen en binnenkort ook in de bebouwde kommen, maken melding van het ge-' vaar van alcohol in het verkeer. Op een aantal automobilisten hebben de bor den kennelijk een averechtse werking. Een 48-jarige inwoner van Stellendam bleek een ademalcoholgehalte te heb ben van 715 ug/1 (maximum is 220 ug/1, wat gelijk staat aan 0,5 %o bloedalcohol- gehalte). Hij kreeg een rijverbod van 8 uren opgelegd. Een 26-jarige inwoner van Ouddorp blies 365 ug/1. Hij kreeg een rijverbod van 3 uren. 3 W^ a o D.V zaterdag 23 december, hopen we het echtpaar Bianchi in ons midden te hebben. In een tijd van „omvallende muren en vervagende grenzen", zijn er nog stééds landen, waar het leven moei lijk is en waar vaak nog een grote armoede heerst. Roemenië is zo'n land! Onze gasten wil len ons hier iets van laten zien/horen. Juist rond deze dagen van „gezellig eten en drinken" is het goed om te bedenken, dat het kerstfeest ook nog een heel ander perspektief heeft. Een perspektief van „broederlijke zorg hebben voor elkaar", in het stoffelijke én in het geestelijke! We hopen samen een goede avond te hebben met geïnteresseerden van 16 jaar en ouder, in 'De Ark' te Goedereede. Vanaf 19.30 uur staat de deur voor jullie weer open. Tot ziens! Een 32-jarige inwoner van Ouddorp blies 475 ug/1. Hij kreeg een rijverbod van 4 uren. En tenslotte blees een 25- jarige inwoner van Oude Tonge 410 ug/1. Hij kreeg een rijverbod van 3 uren. Dat alcohol gevaarlijk is, bleek op de Dijkstelweg. Daar werd een trimmer bijna aangereden door een autobestuur der die duidelijk onder invloed ver keerde. Diefstallen, vernielingen en inbraken De afgelopen week werd bij de politie aangifte gedaan van: 1. diefstal van een Mercedes-ster op de Zuiderdiepstraatweg; 2. vernieling van een etalageruit van een supermarkt in Ouddorp; 3. diefstal van een radio-cassette-re corder uit een vrachtauto op de Dorpstienden. afhaalt bevatten vaak verkleinde of gemalen vleesprodukten. De kerstdagen vallen dit jaar op maandag en dinsdag. Dit betekent dat indien u op vrijdag of zaterdag een vleespakket bij uw slager afhaalt, deze de eerste en tweede kerst dag niet meer geschikt is voor de con sumptie. Maak daarom goede afspraken met uw slager. Misschien is hij bereid om de schotel aan huis te bezorgen óf is het voor u mogelijk deze bij hem op maandag of dinsdag af te halen. U kunt natuurlijk het vleespakket ook invriezen en op de dag van de consumptie ont dooien. Dit moet u wel in de koelkast doen. Of u kunt het vlees niet verkleind invriezen en later zelf een fondue of een ander pakket samenstellen. Raadpleeg in ieder geval uw slager om onnodige teleurstellingen te voorkomen. De folder „kreatief tafelen" is verkrijg baar bij de Nederlandse vleesverkoop- punten, maar kan ook gratis bij het Voorlichtingsbureau Vlees worden aan gevraagd. Ook kunt u bij het Bureau terecht met al uw vragen over berei dingswijzen en voedingswaarde van vlees en vleeswaren. r-------1 c Vleesfondue Blokjes van ca 1% cm of kleine gehaktballetjes Tip: een stukje brood in de olie voorkomt de nare baklucht; regelmatig verversen. Bouillon fondue (Chinese fondue) Dunne plakjes of reepjes, kleine gehaktballetjes Tip: aan de bouillon droge sherry of ketjap toevoegen en na afloop opdrinken: een heerlijk toetje! Steengrill Plakken van ca 1 a IVi cm, vleeswaren, koteletjes, gehakt minder geschikt, saucijzen (eerst blancheren) Tip: rundvlees als eerste op de steen, omdat deze dan het heetst is. Rundvlees hoeft in tegenstelling tot varkensvlees niet helemaal gaar te zijn. Tafelgrill/ barbecue Lapjes, blokjes van ca IVi cm. geregen aan een spies, gehaktballetjes, koteletjes, vleeswaren, saucijzen (eerst blancheren) Tip: bij spiesjes garnituur kleiner houden dan vlees in verband met verbranden. Gourmet Kleine lapjes van ca 40 gram, gehaktballetjes, vleeswaren, saucijzen (eerst blancheren) Tip: combineer eens een lapje vlees met paté die je op het laatst meewarmt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 9