Raadsvergadering Oostflakkee Raadsvergadering Oostflakkee werd slag om diplomazwemmen KERSTBOUT Fa. Vlietland {slfiv)^.. Kerstconcert te Oude Tonge op 22 december L. JORDAAN Aan alle diabetici Kalkoen met kerstmis 'De Start' Structuurvisie Oude Tonge Toeristisch-recreatieve ontwikkeling Stads- en dorpsvernieuwing y^^^ voor de a.s. Feestdagen Poeliersbedrijf Kerstfeestviering van de Oranje Nassauschool Onderling solistenconcours 'Sempre Crescendo' Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS' DINSDAG 19 DECEMBER 1989 Niet over één nacht ijs Elders in deze krant vindt u een kort ver slag over het onderwerp diplomazwem- men waarvoor dhr. J. Reyntjes aan het begin van de vergadering een pleidooi hield. Ook dhr. Moerenhout (CDA) maakte van de gelegenheid tot vragen stellen gebruik om het College een nadere toe lichting te vragen over hun manier van werken wat betrof de ijsbaan in Acht- huizen. Al jarenlang pleit dhr. Moeren hout voor een ijsbaan. De medewerking hierin van het college liet, aldus spreker, veel te wensen over. Er werd veel geld aan deskundig advies uitgegeven terwijl het advies van de eigen gemeente (nega tief) naast zich neer gelegd werd. Enige opheldering hierover zou hem zeer gewenst zijn. Die kreeg hij bij monde van weth. Poortvliet die o.m. stelde dat het onjuist zou zijn om gemeentemiddelen te investeren op een plek die technisch niet mogelijk is. Voor de gevraagde grond kon geen garantie van het gemeentebestuur gegeven wor den. De speelplaats waar het baantje gepland was, moet na de winterperiode weer beschikbaar kunnen zijn. Een natte grond zou voor een speelterrein niet geschikt zijn. Dat de ijsbaan naast de molen moest komen omdat de Ver eniging 'Onder de Wiek' is genaamd, was voor dhr. Poortvliet geen argument. Vervolgens werd overgegaan tot het ver dere afhandelen van de agendapunten. Structuurvisie Oude Tonge In de kern Oude Tonge wordt momen teel voornamelijk middels het plan Capelleweg in de behoefte van de bouw van nieuwe woningen voorzien. De ves tiging van nieuwe bedrijven vindt plaats in het plan Tonisseweg. De verwachting is dat voor beide plannen in de beginja ren '90 nieuwe lokaties nodig zijn. In opdracht van de gemeente maakte het Stedebouwkundig Buro Zandvoort een structuurvisie. Met de uiteindelijke keuze van lokaties is rekening gehouden met de huidige opbouw van het dorp, de te verwachten bevolkingsontwikkeling, Dorpsvemieuwingsplan, recreatie en verkeer (omleiding rijksweg). Het bedrijfsterrein aan de Tonisseweg wordt uitgebreid en als meest geschikte lokatie voor woningbouw is aangewe zen de polder tussen Zuiddijk en Han delsterrein. Dhr. Barnard (PvdA) vond het allemaal wel mooi maar sprak ook zijn zorg over het plan uit. Wat als de schattingen niet goed waren? Dhr. Bax (WD) sprak van 2 gelijkwaar dige keuzes. Alles had volgens hem wel degelijk te maken met de geschiedenis van het Dorpsvemieuwingsplan. Dhr. de Wit (CDA) zei akkoord te gaan met het plan. Hij sneed overigens wel een ander probleem aan: het erfpacht- plan. Zou het nog aantrekkelijk wonen zijn als er nog bedrijven in de naaste omgeving waren? Weth. de Wit gaf in zijn beantwoording toe dat het een conservatieve schatting was voor 10 jaar. Wat de erfpacht betrof: door onteigening of uitkoping zou veel eerder over de grond beschikt kunnen worden. Burg. de Vos vulde nog aan dat eerst bekeken zou worden of het haalbaar was om de mensen van de betreffende lokatie weg te krijgen. „We stellen een structuurvisie vast en geen bestem mingsplan. Dit is géén planologisch of juridisch besluit". Dhr. V. d. Ree (WD) wenste het plan eerst nog aan de commissie Ruimtelijke Ordening voor te leggen. Hij vond de formulering in het besluit onjuist. Na een schorsing van 5 minuten bleef hij bij zijn standpunt. Hij hechtte aan duidelijkheid over wat er besloten wordt. Nadat tenslotte een lichte wijziging in de formulering van het besluit was aan gebracht werd dit met algemene stem men aanvaard. Toeristisch-Recreatieve Ontwikkeling Het is de gemeente Oostflakkee ernst om het recreatiebeleid daadwerkelijk ge stalte te geven. Er wordt samen met de Werkgroep Recreatie voortvarend ge werkt aan voorstellen om een en ander in een bestemmingsplan recreatie te regelen. Op korte termijn zal de gemeenteraad besluiten voorgelegd krijgen die moeten leiden tot de realisering van een aantal (±200) recreatiewoningen in Het Riet veld te Ooltgensplaat en van een jacht haven te Oude Tonge. Inmiddels is er al een camping te Oude Tonge gekomen. Om de besluiten in een zuiver perspec tief te plaatsen heeft de Grondmij een ontwikkelingsschets voor Oostflakkee gemaakt. Voor deze schets met de daarin opgenomen ideeën en het aktiepro- gramma werd de goedkeuring van de raad gevraagd. Burg. de Vos onderschreef deze schets van harte. Hij noemde het een leidraad voor de aktiviteiten van het aktiepro- gramma, wat zo breed mogelijk moest worden uitgewerkt. „Het doel is om u een algemeen kader te geven waarbinnen raadsbesluiten gaan vallen. Wij willen een totaalbeeld geven. We moeten reeds nu een beeld ervan vormen en het via goed management aanpakken". Met algemene stemmen werd het voor stel aangenomen. Stads- en Dorpsvernieuwing Om bij een gelijkblijvend budget meer aanvragen voor subsidie in de verorde ning Stads- en Dorpsvernieuwing te kunnen honoreren, stelde B en W de volgende wijziging voor: een bepaald percentage van de geldende bijdrage toekennen. Dit om een rechtvaardiger mogelijkheid te creëeren om een woning te verbeteren. Tot op heden was het zo dat iemand die alleen douche toilet verbeterde een gelijk subsidiebedrag ontving als iemand die een algehele woningverbete ring uitvoerde. Burg. de Vos pleitte voor een ombuiging van dit beleid. De heren Bax en Barnard waren het er over eens dat het aangezicht van het dorp belangrijker was dan een inpandig toilet. Het halveren van de subsidie von den ze niet van beleidsvisie getuigen. Na een tweede gespreksronde ging de raad met het voorstel akkoord om in het eerst kwartaal van '90 hierop terug te komen. Aan het begin van de vergadering bood dhr. M. M. van Bruinessen, inwoner van Ooltgensplaat, het gemeentebestuur een olieverfschilderij aan. Hij had aan de hand van oude foto's een beeld van de haven van Ooltgensplaat geschetst zoals deze in vroeger tijd was. Aan de schoolslag, de rugslag, de vlin derslag enz. had er tijdens de raadsver gadering in Ooltgensplaat, donderdag avond j.l. gehouden, nóg een slag toege voegd kunnen worden, n.l. de Franse slag. Een groot deel van de avond werd gestreden over de vraag of het diploma- zwemmen voor leerlingen van de basis scholen in het jaar 1990 voortgang kon hebben. De huidige regeling: kosten les geld voor rekening van de ouders en ver voerskosten voor de gemeente, blijkt door het te lage aantal deelnemers niet kostendekkend te zijn. Stoppen met de diplomazwemlessen houdt een bespa ring in van 20.000,-. Het hoofd van de Openbare Lagere Wij hebben uit voorraad leverbaar: j^. Alles VERS geslacht HAANTJESvan 1 kg 6.95 p.kg MESTHANEN 1 kg 6.95 p kg KIPPEPOTEN 6.95 pkg |t 1 KIPPESCHNITZELS soo gr 8.50 f KALKOENENvan 2-5 kg 9-95 p.kg KALKOENPOTEN 9.95 pkg f T.V. HAPJES3 pak voor 10.00 Wij leveren nu ook IxCKO I F Al\l\t I I CN in diverse soorten en prijzen 'ijf Ook kunt u bij ons zelf uw KERSTPAKKET samenstellem §f Bestellingen a.u.b. vóór 20 december bij: -'? J§i Oude Nieuwlandseweg 47 Ouddorp, Telefoon (01878) 13 98 23 56 ^«w.-^ School te Oude Tonge, dhr. J. Reyntjes, had aan het begin van de vergadering van de gelegenheid tot vragen stellen gebruik gemaakt om de raad in een betoog van 5 minuten het belang van diplomazwemmen te onderstrepen. Voor al de zwakkere gezinnen zouden anders de dupe zijn. „We wonen hier niet in de Sahara!" merkte hij o.a. op. „Oostflakkee zou de enige gemeente zijn die geen school- zwemmen in het pakket heeft". Hij vond dat er geen gedegen onderzoek omtrent de mogelijkheden van diplo mazwemmen was geweest. Wellicht waren de ouders best bereid om een eigen bijdrage hiervoor te leveren. „Zwemmen is een must". Om een lang verhaal (discussie) kort te maken kwam het er uiteindelijk bij alle raadsleden op neer dat: - kinderen de gelegenheid moeten krij gen een zwemdiploma te halen (v. d. Mast). - het voorstel van B en W „slikken of stikken" was (Breeman). - het voorstel niet besproken was met directie basisscholen (Bax). - er overleg met ouders moet zijn (Barnard). - er veel onduidelijkheden waren (de Wit). - er eerst overlegd diende te worden met betrokkenen (v. d. Ree). Burg. de Vos wees de raadsleden op de consequentie bij het doorgaan van de zwemlessen: er zouden 20.000,- ergens anders uit de begroting gehaald moeten worden. Tenzij dit bedrag uit de reserve- saldi gehaald kon worden. Weth. de Wit had het er duidelijk moei lijk mee. Schoolzwemmen is niet ver plicht en 20.000,- is een hele hap op de begroting. Na enige schorsingen lag er tenslotte het volgende voorstel van dhr. Barnard op tafel: als tijdelijke maatregel de 20.000,- overbrengen naar hoofdstuk 5 op de begroting. Een overbruggingskre diet verstrekken om de kinderen die nu bezig zijn af te kunnen laten zwemmen. Vervolgens a. overleg te plegen met belanghebbenden; b) kijken naar de prioriteit van het zwemmen; c) ver- voersmogelijkheid. Dit voorstel werd tenslotte met alge mene stemmen aangenomen. NIEUWE TONGE Op D.V. donderdag 21 december a.s. zal, om 19.00 uur, in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Tonge de Kerstfeestviering ge houden worden met de kinderen van de Oranje Nassauschool. We willen hierbij een ieder van harte uitnodigen deze avond bij te wonen. Ook zal de Kerstbij eenkomst door beide plaatselijke kerk telefoons uitgezonden worden. In de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge wordt vrijdag 22 december om 20.00 uur een kerstconcert gegeven. Aan deze muzikale samenkomst wordt medewerking verleend door het Chr. Gem. Koor „Com nu met Sangh" uit Oude Tonge, onder leiding van A.L. van 't Geloof en het Chr. Gem. Koor „Vaya con Dios" uit Melissant, onder leiding van A. Bezuyen. De solistische medewerking wordt verzorgd door de sopraan Petra Koote, begeleid door Letty Abrahamjan, dwarsfluit en Jan van Huizen, piano. Voor de samenzang en de koorbegeleiding werken mee de trompetisten Hans Kom en Henk Mackloet en de organisten Jan van Huizen en Jan Bezuyen. De meditatie zal worden verzorgd door ds. N. P. J. Kleiberg. Solisten Het bestuur van het Chr. Gem. Koor „Com nu met Sangh" uit Oude Tonge heeft dit kerstconcert de jonge sopraan Petra Koote en de dwarsfluitiste Letty Abrahamjan op het pro gramma staan. Petra Koote is geen onbekende, in 1986 heeft ze als koorlid van het „Prins Mauritskoor" medegewerkt als soliste aan de lp „'s Even Luustere". Verder is in 1989 een cas settebandje uitgebracht waarop de solisten Petra Koote en Letty Abrahamjan zijn te beluisteren. De solisten worden begeleid op de piano door Jan van Hui zen. Vanaf zijn achtste jaar speelt Jan van Huizen orgel. Zijn eerste orgelleraar was Jaap Westhoeve en na een aantal jaren zijn zoon Piet Westhoeve uit Ouddorp. In 1985 en 1986 won hij het Jeugdsolistenconcours in Melissant en behoorde hij ook in 1986 tot de drie prijswinnaars van het Orgelconcours voor Amateurorganisten te Oude Tonge. Programma Bij de programma-indeling van dit kerstconcert staat als eer ste een INTRADA met orgel en trompetten, waana de geza menlijke koren „Com nu met Sangh" en „Vaya con Dios" het concert openen met „Komt allen tezamen". Het koor „Com nu met Sangh" zingt o.a. „Er is naar 't Woord der vromen", „Kerstliedeke" van A. Swiers en „De Heiland is geboren" van Getze Kaspersma. Tussen de samenzang van de bekende kerstliederen zal het koor „Vaya con Dios" o.a. zingen: „Want een Kind is ons geboren" van Hans Boelee, „Puer Natus est" van A Diabelli en het „Kerstcantate" van Koos Bons. Het programma zal worden gecompleteerd door het geza menlijk uitvoeren van „Ode" van H. de Wolf, „Kerstkoraal" van J.W. Petterson en „Jezus zal heersen" van Hans Boelee met aan het slot „Ere zij God" van J. de Waart. De aanvang van dit concert is om 20.00 uur en de toegang is vrij. De kerk is om 19.30 uur open. KOMT ALLEN!! Lederwaren Speciaalzaak wenst u Prettige kerstdagen en een Voorspoedig nieuwjaar Westdijk 26-28, MIDDELHARNIS Ook dit jaar vindt weer het onderling solistenconcours plaats voor en door leden van de Kon. Fanfare „Sempre Crescendo" te Middelhamis-Sommels- dijk. De pianobegeleiding is in handen van Wim Soeters en als jury treedt op de heer Leo v.d. Berg. Vooral voor de jeugd tot 18 jaar is dit een spannende aangelegenheid, want zij strijden om de „Gerrit van Lente"- trofee. Deze werd in 1988 gewonnen door Leonard Braber op Euphonium. Ook zal deze avond het jeugd-orkest een klein concertje geven o.l.v. Arie Noor dijk. U ziet, deze avond staat vooral in het teken van de jeugd. Graag tot ziens op zaterdag 23 december 1989 in de „Noten kraker", Juliana van Stolberglaan te Middelhamis. Aanvang 19.00 uur. Naar aanleiding van de conversie U40 insuline naar UlOO insuline per 1 januari 1990, het volgende. Ten einde deze conversie zo goed moge lijk te laten verlopen stellen wij het vol gende voor: Insuline voorschrijvende artsen betrach ten een voorschrijfbeleid waarbij per patiënt de hoeveelheid insuline en het aantal spuiten gecoördineerd wordt. Wanneer in het eerste kwartaal van 1990 een van beiden op is, wordt het andere ingeleverd in de apotheek. Pas daarna worden de UlOO materialen verstrekt. De wijkverpleegkundigen bespreken de U40-LI100 conversie met de patiënten die bij haar in zorg zijn. Zij waarschuwen tegen een gemengd gebruik van U40 en UlOO materialen! Na 1 januari 1990 worden insuline UI00 of spuiten afgeleverd, wanneer de pa tiënt duidelijk heeft gemaakt, dat alle U40 materialen (insuline of spuiten) ingeleverd zijn. Er wordt geen resti tutie gegeven. Een ziekenhuisopname van een diabeet, waarbij de conversie misgaat, kost meer dan het niet meer gebruiken van alle U40 materialen samen. ACE. v.d. Velde-Benrevoets, hoofdwijkverpleegkundige J. Slager, apotheker G.J.D. Wieringa, arts; namens de huisartsen van Middelhamis en Sommelsdijk Kalkoen is de laatste jaren erg in trek. De oorzaak hiervan is dat ze panklaar worden verkocht en betrekkelijk laag in prijs zijn. Tevens kunnen we er zeker van zijn dat we voor de feestdagen jonge en malse dieren kunnen kopen. Het volgend hoofdgerecht is niet alleen erg lekker maar ook nog snel te bereiden als we de braadtijd niet meerekenen. Zet, als u er bang voor bent dat het borstvlees te veel vocht verliest, een bak met water onder in de oven. Het belangrijkste is de kalkoen om de 10 minuten te overgieten met het braadvet. Het spek zouden we eventueel weg kunnen laten vanwege de calo rieën, maar het maakt het vlees wel malser, dat is zeker. Ossestaartsoep Benodigdheden: 500 gram ossestaart, 50 gram rookspek, soepgroente, 2 liter wa ter, peper, zout, laurierblad, tijm, 1 eetle pel tomatenpuree, 1 dl rode wijn. De in stukken verdeelde ossestaart goed afspoelen, drogen en in het uitgebakken spek bruin bakken. De soepgroente erbij doen en even meebakken. Met koud water aanvullen en de kruiden toe voegen. Dit alles minimaal 2 uur laten trekken. De ossestaart eruit nemen en de bouillon zeven. Haal het vlees van het been en gebruik dit als vulling. Laat de soep koud worden en schep het vet eraf Voor het serveren opwarmen en op smaak maken met tomatenpuree, rode wijn, peper en zout. Gevulde kalkoen Benodigdheden: 1 kalkoen van 3 kilo, 750 gram gehakt, 1 kilo in de boter gestoofde kastanjes, 2 goudreinetten, kruiden naar keuze zoals bieslook, dille, lavas, tijm of selderij, 1 kilo spruiten, 4 mandarijnen, 100 gram lardeerspek, 250 gram boter, 1 dl witte wijn. Was de kalkoen en droog hem. Wrijf hem in met zout. Snijd de kastanjes kruisHngs in en laat ze ca. 10 minuten in koekend water trekken tot ze opensprin gen. De schillen en de huidjes onder de schillen afpellen. Wat boter bruin laten worden en de kastanjes hierin even smo ren. 1 dl wijn en wat zout naar smaak toevoegen en de kastanjes gaar stoven. Meng de helft van de gestoofde kastan jes met het gehakt en de in stukjes gesne den appel. Maak dit mengsel op smaak met zou en kruiden. Verwijder het borst been van de kalkoen, doe de vulling erin en naai hem dicht. Poten en borst in plakjes spek wikkelen. Leg de kalkoen in een braadslee met de boter. Tijdens het braden bedruipen. Giet regelmatig een scheutje water in de braadslee en braad de kalkoen in 100 minuten gaar. Kook intussen de spruitjes in 15 minu ten gaar en vermeng deze met de rest van de kastanjes. Als de kalkoen gaar is verwijder dan het spek en laat het korstje nog even in de oven meebruinen. Leg de kalkoen op een grote schaal en schik het spruiten- mengsel er omheen. Versier het geheel met de gepelde mandarijnen. Geef er aardappelkroketten of gebakken aard appelen bij. Ananas baYcrois Benodigdheden: 4 bladen gelatine, 60 gram suiker, 'A blik ananas, V4 liter slag room, 2 eiwitten. Laat de ananas uitlekken en breng het sap aan de kook. Leg een paar stukjes ananas apart voor de garnering. Neem de pan van het vuur en meng hierdoor de in koud water geweekte en daarna uitgeknepen gelatine. Doe hierin de sui ker en roer dit alles goed door totdat de gelatine helemaal verdwenen is. Laat dit afkoelen. Sla de room en het eiwit stijf Begint het ananassap te geleren giet dan de room en het eiwit erbij en roer de ananas er door. Doe de puddingmassa in een met eiwit bestreken vorm en laat deze in de koelkast stijf worden. Stort de pudding op een bord en gameer met stukjes ana nas en toefjes slagroom. Rita de Jong

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 6