EIIIVnDEI1-t1IEUll/5 NIEUWS - en jeugddagboekenserie 'Leren' uit de kerken De Magnum met meer versnellingen NIEUWE BOEKEN Kerstnachtdienst Kerstviering 'Het Spectrum' Open dag en infomarkt in 'Ebbe en Vloed' Uitslagen Bowling Vereniging Middelharnis IN BOWLING DE"5TRVER" VERVOLGVERHAAL Jan Knape Mzn. 2e Blad DINSDAG 19 DECEMBER 1989 No. 5861 NED. HERV. KERK Beroepen te: Sommelsdijk met bijzon dere opdracht (geestelijke verzorging voor de Hervormd Diakonale Gezond heidszorg) J. Willemsen te Klundert; Veenendaal N.P.J. Kleiberg te Oude Tonge. Aangenomen naar: Hazerswoude J.B. Alblas te Willige-Langerak; Sommels dijk met bijzondere opdracht (geeste lijke verzorging voor de Hervormd Diakonale Gezondheidszorg) J. Wil lemsen te Klundert. GEREF. KERKEN Benoemd: door de Partikuliere Synode Groningen tot consulent voor gemeen- teopbouw drs. F. Tjeerdsma te Eerbeek; door de Generale Synode tot predikant in algemene dienst voor de pastorale werkbegeleiding van predikanten drs. H.J. Bavinck, predikant in algemene dienst voor het toerustingswerk, wo nende te Baarn. Beroepen te: Ameide drs. J.M.F. Bosma, kand. aldaar; Bedum (Noord) i.c.m. Onderdendam drs. E.J. Baarlink, kand. te Kampen; Britsum drs. H.J. Meijer, kand. aldaar; Alphen aan den Rijn- Noord (herv. geref.) J. Hulzebosch te Zwijndrecht; Veere i.c.m. Gapinge drs. W.P. Jansen, kand. te Middelburg. Aangenomen: de benoeming door de Partikuliere Synode Groningen tot con sulent voor gemeenteopbouw drs. F. Tjeerdsma te Eerbeek; de benoeming door de Generale Synode tot predikant in algemene dienst voor de pastorale werkbegeleiding van predikanten drs. H.J. Bavinck, predikant in algemene dienst voor het toerustingswerk, wonen de te Baarn; naar Ameide drs. J.M.F. Bosma, kand. aldaar; naar Bedum (Noord) i.c.m. Onderdendam drs. E.J. Baarlink, kand. te Kampen; naar Brit sum drs. H.J. Meijer, kand. aldaar; naar Maassluis H.J. Douwes te Bennekom; naar Veere i.c.m. Gapinge drs. W.P. Jan sen, kand. te Middelburg. Beroepbaarstelling: drs. W.P. Jansen, kand. te Middelburg; drs. H.J. Meijer, kand. te Britsum; mw. drs. L.P. Cnossen, St. Jacobstraat 48, 8261 GX Kampen, tel. 05202-20043; drs. E.J. Baarling, kand. te Kampen; drs. J.M.F. Bosma, kand. te Ameide. Beroepen te: Veendam A.J. Verhoog te Ruinerwolde-Koekange; Wolphaarts- dijk drs. J.P. Feddema te Goes. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te: Ferwerd-Hallum, Vlissin- gen en Vrouwenpolder drs. E. Brink, kand. te Kampen. Bedankt voor: Giessendam en Neder- Hardinxveld W. Scherff te Spakenburg- Zuid. Beroepbaarstelling: drs. P. Groen, Burg walstraat 21-11, 8261 HK Kampen, tel. 05202-27116. NED. GEREF KERKEN Aangenomen naar: Dronten drs, A.M. van Leeuwen te Deventer en Lange- slag. CHR GEREF. KERKEN Aangenomen naar: Naarden J.M. Vierge ver, kand. te Ede. Bedankt voor: Bussum H.D. Rietveld te Maarssen; Emmeloord A. Wagenaar te Mussel; Opperdoes P.D.J. Buijs te Zwaagwesteinde; Ulrum i.c.m. Lutjegast J.M. Viergever, kand. te Ede. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Katwijk aan Zee en Naald wijk A.F. Honkoop te Zwijndrecht; Woerden J. den Hoed te Rock Valley (USA); Hoogvliet, Middelhamis en Nieuwerkerk (Z) G.J. van Aalst te Bent- huizen; Krimpen aan den IJssel A. Bac te Bodegraven; Utrecht P. van Ruiten burg te Meliskerke. Bedankt voor: Capelle aan den IJssel (wijk Middelwatering) Chr. van der Poel te Yerseke; Middelburg-Centrum G.J. van Aalst te Benthuizen; Rotterdam- Alexanderpolder J.S. van der Net te Dordrecht; Oudemirdum J. Karels te Rijssen. De CASE-IH Magnum traktorserie, bestaande uit de 7110-155 pk, 7120-182 pk, 7130 - 213 pk en 7140 - 246 pk, wordt binnenkort leverbaar met de 24+6 Full Powershift transmissie. De 24 snelheden vooruit (vanaf 800 meter/uur), geven u in combinatie met een enorm bedie ningsgemak ongekende mogelijkheden. Vanaf januari 1990 is de Magnum serie met Full Powershift standaard uitgerust met meer versnellingen achteruit, name lijk met 6 mogelijkheden in plaats van 3. Hierdoor heeft u de mogelijkheid om tot 12 km/uur achteruit te rijden. De bediening van deze Full Powershift transmissie geschiedt met één bedie- ningshandel. Zonder te „ont"koppelen, met andere woorden de aandrijflijn wordt niet onderbroken, kunt u onder belasting op- of terugschakelen! Het grote bedieningsgemak in combina tie met de vele snelheidsmogelijkheden maken de CASE-IH Magnum tot een unieke traktorserie voor de Nederlandse markt! --.r-A>".>: Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. CERSTS KEUSTMIS In welk jaar is er begonnen met onze kerstviering? Antwoord: De eerste christenen her dachten wel de opstanding van Jezus, waarvan zij de juiste dag wisten, nl. het Joodse Pascha, maar nog niet Zijn ge boorte. De datum daarvan was hun trouwens niet bekend. In de Grieks- orthodoxe kerk is pasen nog het belang rijkste feest. In de vroegere Byzantijnse oosterse kerken werd Christus' komst op aarde mede herdacht op het feest van Epifanie, de verschijning van het godde lijk Woord, op 6 januari. Pas in de derde eeuw zijn in de catacomben afbeeldin gen gemaakt van herders en wijzen die Maria en haar Kind komen vereren. Omstreeks 330 moet de (later pas gewor den) bisschop Liberius van Rome het Romeinse Zonnewendefeest van 25 de cember gebruikt hebben voor een eerste kerkelijke herdenking van de komst van de Heiland. Zijn voorbeeld vond navol ging en als paus kon hij de viering op de ze datum propageren. De heidense feestelijkheden bij het weer gaan lengen van de dagen konden worden aangevuld met de komst van „het Licht van de Ver lossing". Het was Franciscus van Assisi die in een grot bij Greccio voor 't eerst een kribbe met wat stro bij een os en een ezel plaatste. Daar werd 25 december 1223 werkelijk de geboorte van Jezus ge vierd, waarbij de geconsacreerde hostie op het stro van de kribbe werd gelegd. Doordat Franciscus de Orde der Minde re broeders (Fratres minores) stichtte, welke zich snel uitbreidde, werd juist de ze wijze van kerstviering wijd en zijd door zijn volgelingen verspreid. ECHTt PLUMPUPDING Bij Engelse familieleden werd op kerst avond vaak de plumpudding „vlammend" opgediend. Ik weet, dat 't een heel karwei is, maar hoe maak je nu zo'n échte plum pudding? Antwoord: Daarmee wordt vaak 1 a 2 weken voor kerstmis begonnen, zodat smaak en geur van de kruiden goed op het deeg inwerken. Er zijn allerlei fami lietradities, maar hier volgt een origineel en veel gebruikt Brits recept. Roer voor 4 personen 3 eieren glad door 100 gram witte basterdsuiker, snij 100 g kalfsnier- vet fijn in 50 g bloem en meng dat met 500 g in kleine stukjes gesneden goudrei- netten, 150 g verkruimeld wittebrood, 100 g sultanarozijnen en 100 g ontpitte tafelrozijnen, 100 g krenten, 100 g ge snipperde stemgember, 50 g fijngesne den sukade, 100 g gemalen ofwel fijnge maakte amandelen en 50 g oranjesnip pers, en werk dat door elkaar met 1 dl bier, 1 dl cognac, 1 dl rum, 1 dl gember- stroop, 1 theelepel nootmuskaat, 1 thee lepel kaneel, een snuifje gemalen kruid nagel, de geraspte schil van een ge wassen citroen en een mespunt zout. Dit zo lang mogelijk op een koele plaats la ten staan, zodat de gehele massa de juis te smaak krijgt. Voor de maaltijd het deeg au bain marie koken. De Engelsen gebruiken daarvoor een schone doek, waarvan hetmiddendeel met boter be streken en met bloem bestrooid wordt, zodat er niets van de pudding in het wa ter terechtkomt. Kneed een bal van het deeg en leg die op deze pleg. Knoop de doek dicht met touw en laat de pudding in een grote pan kokend water 3 a 4 uur meekoken. Op het juiste tijdstip de mas sa op een schaal uitstorten, met poeder suiker bestrooien en met rum overgie ten, deze op een veilig plekje aansteken en brandend op tafel plaatsen. Geef er afzonderlijk een abrikozensausje bij. NSDSKLANDS VATtCAAN Ergens in Brabant moet een soort St. Pieter als die in Rome staan. Weet u waar dat is, en waarom? Antwoord: Uit het Instituut Sint Louis te Oudenbosch zijn tijdens de strijd om Rome (1861-1870) veel jongemannen naar Italië getrokken om de Zwitserse garde van paus Pius IX te steunen bij de verdediging van die stad. Zij werden zo gefascineerd door de enorme Sint Pie terskerk, dat die toen in Oudenbosch op kleinere schaal is nagebouwd. De archi tect was P.J.H. Cuypers. Later is de fa9ade er voorgezet naar het voorbeeld van de Sint-Jan van Lateranen in Rome. KtRST IN 2000 Op welke dagen valt kerstmis in het jaar 2000? Antwoord: Op een maandag en een dinsdag. Uitgeverij J.J. Groen en Zoon te Leiden heeft nu ongeveer een jaar geleden het uitstekende initiatief genomen om te komen tot de uitgave van een serie bijbelse dagboeken voor de kinderen en de oudere jeugd. Eén en ander heeft inmiddels gere sulteerd in de presentatie van een viertal dagboeken voor de leeftijd van 9 tot 20 jaar. Terwijl het plan leeft de serie nog een bescheiden uit breiding te geven. Om dit plan te realiseren werd een redaktie gevormd waarin zitting hebben ir J. van der Graaf (ned. herv.), drs. IA. Kole (geref gem.) en ds. L. W. van derMeij (chr. geref). Een 48-tal scribenten uit de Gereformeerde gezindte werkten mee om deze dagboeken een verantwoorde inhoud te geven. In het dagboek voor de leeftijd van 9 tot 11 jaar schreven men sen die in het onderwijs werkzaam zijn. Voor de leeftijd van 12 tot 15 jaar zijn docenten uit het voortgezet onderwijs aangetrokken, terwijl voor de leeftijd van 16 tot 18 jaar medewerkers uit het jeugdwerk, het voortgezet onderwijs en predikanten zijn aangetrokken. De bun del voor de jongvolwassenen is met name door predikanten gevuld. Het bijbels kinderdagboek voor de leef tijd van 9 tot en met 11 jaar is treffend „Jong geleerd" genoemd. De bijbelse per sonen die hierin behandeld worden, sluiten aan bij de vertellingen op school. Het boekje wil de kinderen leren zelf uit de Bijbel te lezen, door ze eerst kort per dag een inleiding te geven. Hierbij is rekening gehouden met de bijbelse volg orde. Enkelen van de medewerkers aan deze bundel zijn mw. J. den Butter, mw. J. van Sliedregt, mw. G. Fahner en drs. Joz. A. de Koeijer. „En toch leren- zo heet het jeugddag- boek dat zich richt op de jongelui van 12 tot 15 jaar. Het is de belangrijke leeftijd waarin veelal reeds beslissingen vallen betreffende het al of niet breken met God en Zijn dienst. In samenhang met het volgende deel wordt in dit boek een aantal bijbelboeken stelselmatig aan de orde gesteld. De scribenten van dit deel zijn onder meer de heren C. Bregman, M.H. Baan, B.S. van Groningen en A. Noordergraaf Het volgende deel, „De weg lerenbe handelt de resterende bijbelboeken, gericht op de jeugd van 15 tot en met 17 jaar. Drs. D. van Meeuwen, ds. H.C. van der Ent, de heer E. van Heil en ds. M.C. Tanis werkten onder anderen aan deze bundel mee. Het afsluitende deel voor de leeftijd van 18 jaar en ouder dat als titel kreeg „In de leer" draagt een heel specifiek karakter. Het behandelt namelijk niet de Bijbel als zodanig maar de gereformeerde, bij belse geloofsleer en wel aan de hand van een aantal kernwoorden. Binnen dit kader komen vrijwel alle belangrijke thema's aan de orde. Ingegaan wordt op vragen betreffende zonde en genade, gerechtigheid en heiligheid, christelijk leven en wederkomst. Met name -deze bundel is uiterst systematisch opgezet. De pastorale toon ontbreekt niet. De medewerkers aan dit jongvolwassenen dagboek zijn ds. L.H. Oosten, ds. C. Harinck, ds. A. Baars, ds. P. van Zonne veld, ds. D. Rietdijk, ds. A. Elshout, ds. J. Maasland, ds. P. den Butter, ds. J.P. Boi- ten, drs. LA Kole, ir. J. van der Graaf, ds. P.H. van Trigt en drs. E.F. Vergunst. Uit alles blijkt dat deze serie boeken heel doordacht is opgezet. Ze is zo opge bouwd dat elk deel apart gelezen en gebruikt kan worden. De opzet is zoda nig dat de Bijbel systematisch wordt behandeld. De thematische benadering als afsluiting in het laatste deel is goed gekozen. Ook de vormgeving is aantrekkelijk. Ze sluit welbewust aan bij de leefwereld van de kindem en jongeren. De omslag is in vierkleurendruk uitgevoerd met een speciaal vervaardigde illustratie waarin het milieu van de bedoelde leeftijds groep is afgebeeld. Het binnenwerk is voorzien van een steunkleur. Uitgever, redaktie en medewerkers zijn te complimenteren met deze nieuw-versche nen serie dagboeken. Er is goed en verant woord werk geleverd. Wie zijn of haar kinderen wenst te behouden bij de waar heid der Schriften en ze wil leiden in het gereformeerde spoor, kan ze deze boeken zeker in handen geven. Er wordt in deze bundels de kinderen en jongeren een goede en betrouwbare weg gewezen. Op de samenkomst in november jongstle den waarbij deze serie officieel werd gepresenteerd, besloot één der sprekers zijn toespraak met de wens en bede dat deze boeken een hulpmiddel mogen zijn dat jong en oud de HEERE zullen vinden. Daarbij sluiten we ons graag aan. Daarom ten zeerste aanbevolen. N.a.v. Bijbels kinderdagboek „Jong ge leerd" (9 t/m 11 jaar); 192 pag.; prijs 14,95. Bijbels jeugddagboek „En toch leren" (12 t/m 15 jaar); 192 pag.; prijs 16,95. Bijbels jeugddagboek „De weg leren" (15 t/m 17 jaar); 192 pag.; prijs/16,95. Bijbels jongvolwassenendag boek „In de leer" (18 jaar en ouder); 384 pag.; prijs 24,95. J.K. Leerlingen en personeel van de Chr. Mavo „Het Spectrum" te Stellendam hopen vrijdag 22 december a.s samen met ouders en andere belangstellenden het kerstfeest te vieren. De bijeenkomst is in de aula van het schoolgebouw en begint om 10.45 uur. Het thema „Want alzo lief...." wordt ingeleid door één van de leraren. De leerlingen en de andere aanwezigen zullen in muziek, koor- en samenzang en in de lezing van diverse bijbelgedeel ten aktief aan de viering deelnemen. Met de ZWN is de afspraak gemaakt dat zij voor voldoende vervoerscapaciteit zullen zorgen (op de normale bus tijden). De leeriingen en het personeel hopen dat zij weer vele mogen verwelkomen bij dit j aarlij kse hoogtepunt in het schoolle ven van „Het Spectrum". Het verzorgingstehuis 'Ebbe en Vloed' te Oude Tonge zet woensdag 17 januari 1990 zijn deuren wijd open. Deze dag zal er een Infomarkt gehouden worden op de begane grond. Diverse instellingen en instanties zullen zich hier presenteren met hetgeen zij te bieden hebben aan de bevolking van Oostflakkee op het gebied van zorg. De doelgroep waaraan gedacht wordt zijn de mensen vanaf 55 jaar, maar ook jongeren zijn welkom. De open dag en infomarkt wordt vanaf 10.00 tot 15.30 uur gehouden op woens dag 17 januari a.s. BVM ioKüniï ïEnüiiJÜii! Midiisihïrms./je StïTEr' IEDERE DIN5D8G VfiNfiF 1S:0Q UUR lï-[5(>l5K©OE CÉCSï? ges®©* Centre Pares Club - The Strikes4 - O Black Giants - De Schuivers2 - 2 V.V.H. - Offerhaus-Watersport3 - 1 - TweetyO - 4 Nout Nissan Team - Red ArrowsO - 4 Puntenklassement Red Arrows41 pnt. 18878 pins V.V.H40 pnt. 19112 pins Black Giants38.5 pnt. 18614 pins Centre Pares Club34.5 pnt. 18429 pins Zondag 24 december a.s. zal er in de Gereformeerde Kerk te Middelhamis een kerstnachtdienst worden gehouden. Het thema van deze dienst is: „God met ons". De dienst begint om 22.30 uur, maar de kerk is vanaf ongeveer 22.00 uur open. Voorganger in deze dienst zal zijn ds. W. v.d. Hoek en medewerking wordt ver leend door het Christelijk Gemengd koor. U vindt de Gereformeerde Kerk op de hoek van de Kon. Julianaweg en de Lan- geweg te Middelhamis. Tweety29 pnt. 17040 pins De Schuivers27.5 pnt. 15855 pins Tweety25 pnt. 15937 pins The Strikes20 pnt. 16572 pins Nout Nissan Team... 8.5 pnt. 12120 pins Offerhaus Watersport3 pnt. 3207 pins De Bowling Vereniging Middelharnis kan nog enkele nieuwe leden inschrij ven voor de dinsdagavond. Hierover kunt u inlichtingen verkrijgen op dins dagavond van 19.00 tot 22.00 uur in het Sport- en Rekreatiecentrum 'De Staver'. Voor nieuwe leden geldt een aantrekke lijke introduktiekorting. Tevens organiseert'De Staver' in samen werking met de bowlingvereniging een introduktie-avond op 21 december. Op deze avond kan men niet alleen gratis kennismaken met de bowlingsport maar ook de nodige inlichtingen wor den verkregen. De avond zal worden begeleid door leden van de vereniging. Zijn rentmeesters onzer goederen... 5 - Niet uitgegeven manuscript, beschilibaar gesteld door M. A. Knape Nu hij er over ging nadenken was het toch eigenlijk maar een flauwe aardig heid. Wat had je daar nu eigenlijk aan, om een paar meisjes bang te maken. Die plannen van Frans betekenden meestal niet veel. Hij begreep eigenlijk niet hoe hij er toe gekomen was, om er zich voor te interesseren, en hij zocht naar een voorwendsel om er zich van af te maken. Maar hoe hij ook piekerde hij kon geen reden vin den waarvan hij hopen mocht, dat de twee ande ren die als geldig zouden aanvaarden. Kees, dat zou nog gaan, die kon je wel wat wijs maken, en met een handvol lekkers kon je bij hem veel berei ken. Maar Frans.... Nee, Frans zou het zeker tegen iedereen vertellen en dat wou hij toch niet.... Hij kon er niet tegen, dat de jongens hem een lafbek zouden vinden. Want hij durfde wel! Hij durfde minstens zo veel als Frans.... En weer stonden ze met hun drieën onder de lan taarn. Het was net als gisteravond. De schoolra- men waren allemaal nog donker, behalve die van het achterste lokaal. Tussen de kieren van de gor- dijknen kwamen weer die verleidelijke lichtbun dels. Die moesten weg.... Piet was er het eerst geweest van allemaal. Toen kwam Frans, en Kees was de laatste. Piet zag wel hoe Frans tegen de Langen een knipoogje gaf En hij meende het wel te begrijpen ook. Maar hij zou dat arbeiderskereltje eens laten zien wat hij durfde! Ze praatten er nog even over. Frans en Kees geraakten weer in vervoering en bij Piet groeide opnieuw de belangstelling. Het zou toch wel mooi zijn om het morgen tegen de jongens op school te kunnen vertellen.... „Durf je wel?".... informeerde Frans, toen ze uitge praat waren. En weer zag Piet dat hatelijke kni poogje tegen Kees. Hij werd er woedend om. Hij schudde verachtelijk met zijn hoofd. „Denk je, dat jij alleen wat durft?".... Hij vroeg het minachtend. „Welnee", ontkende de ander. „O, ik dacht het soms".... Frans gaf geen antwoord. „Vooruit dan!".... com mandeerde hij. „En wat moet ik nou doen?".... vroeg Piet. Daarnet had hij Frans wel in de haren willen vliegen en hem met zijn vuisten in zijn gezicht willen slaan, maar hij had nu een gevoel alsof ineens alle moed was weggezonken. Hij voelde zich nu geen boe renzoon meer en Frans was niet meer het arbei- dertje van daarnet. Ze waren nu weer met hun drieën als schooljongens, die een grapje uit gin gen halen.... een grapje waar wel enig gevaar aan verbonden was.... En onbewust stelde Piet zich onder de bevelen van Frans als de leider.... „Dat zal ik je zeggen".... begon Frans. „Ja, jij kan gemakkelijk praten".... viel Piet in de rede. ,Ach jo, flauwerd, we hebben er toch om geloot, zanik nou niet, 't is immers gemakkelijk genoeg, en we blijven toch bij je, we doen het toch met z'n allen.... Dacht je, dat we je in de steek zouden laten.... Zo gemeen zijn we niet".... „Nou, vooruit dan".... zei Piet enigszins gerust gesteld. Frans commandeerde weer: „Kijk, Langen, ga jij nou ginder op het hoekje staan om te kijken of hij soms niet komt". Daar bedoelde Frans de meester mee. Het was zijn tijd nog wel niet, maar het kon toch. ,Als je hem aan ziet komen, dan fluit je. begrepen.... Kees knikte. „En jij moetje klompen uitdoen", ging Frans ver der tegen Piet. „Dan kunnen ze je niet horen. Ik zal de deur voor je open houden en ik zal waar schuwen als de Langen soms fluit. Je weet hoe je de meter dichtdraait?".... Piet gaf er geen antwoord op. „Als er nou eens iemand komt",.... maakte hij zich ongerust. „Ach jo, daar komt immers niemand.... en als er iemand komt, dan zal Kees vroeg genoeg waar schuwen".... Kees knikte, dat het zo was. „En als er nu eens iemand van de andere kant komt".... hield Piet vol. „Jo, dan zie ik hem toch in de verte al aanko men".... probeerde Frans gerust te stellen. Maar de vrees had Piet te pakken. „Laten we samen de gang in gaan".... stelde hij voor. En ineens voelde Frans weer een gevoel van vol daanheid over zich komen. Piet was bang. Hij lachte genietend en schuld: „Bange wezel".... Dat hielp. En ogenblik keek Piet verlegen van de een naar de ander. Dan zei hij: „Je moet de deur goed open houden en je moet niet weglopen".... „Natuurlijk niet".... Frans zei het lachend. Wat was die kerel bang! „Voomit nu!.... Weetje hoe je de meter dichtdraait?".... vroeg hij nog eens. Piet knikte dat hij het wist. Frans legde het toch nog uit. ,Je trekt de sleutel naar je toe, zo".... En Frans maakte een beweging in de lucht om de ander de zaak duidelijk te maken. „Ik weet het wel", zei Piet. Hij begon al die instructies van Frans nu beneden zijn waardig heid te vinden. „Voomit nou maar".... Kees slenterde langzaam naar de hoek van de straat. Frans en Piet slopen zachtjes op de school deur toe. Frans voelde aan de deurknop. „Is de deur niet op slot?".... vroeg Piet fluis terend. „Dat wou je wel", dacht Frans, maar dat zei hij niet. Hij zei alleen: „Dat zou even een strop zijn, zeg".... Ze moesten nog even wachten tot Kees zijn post zou hebben betrokken. Op de hoek van de straat stond ook een lantaarn. Langzaam kwamen Kees in het lantaarnlicht, zijn gestalte was met elke stap die hij deed beter te zien. Hij liep met zijn handen in zijn zakken alsof hij helemaal geen haast had. „Schiet toch op, kerel".... bromde Frans on geduldig. Ze wachten nog even, zwijgend. Nu stond Kees vlak onder de lantaarn. Ze zagen hoe hij aan dachtig in de donkere straat speurde. Dan ging hij met zijn rug tegen de muur leunen, het was dus veilig. „Doe je klompen nou uit".... Frans deed voorzich tig de deur open. Piet had zijn klompen al in zijn hand, maar hij zette ze weer op de grond, ze zouden hem hinde ren. Samen loerden ze even in de donkere gang. (wordt vervolgd) '«o i -.nr.k ^f*- l'n en n 2Tieo!+ '^'^'^^■^■^■^■>^'^'^^■'^^■^■^■^■'^'^^■>^^■^■4■>^'^'^>^'^>^>^*'^4■^■*'^*'^***'^**'^'^^■>^^■'^'^^■^■^■^■^■^■^■^■^■>^^■^■*^ •i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5