EIÜVriDEII-tllEUWS Hebt u lengte [M33? tDorpsIeven l Z/ Kerst-bingo Kerstzangdienst Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Grote kerstbingo HET KIJKVENSTER Kerstconcert op (2!) orgels door Willem Hendrik en Everhard Zwart Kerstzang en -muziek Berichten uit de Gezondheidswijzer 3e Blad VRIJDAG 15 DECEMBER 1989 No. 5860 blik op kerk en samenleving - De doodstraf - Wraak of recht - Preventief? Van tijd tot tijd laait in ons land de dis cussie rondom de doodstraf weer op. Wat het burgerlijk strafrecht betreft is zij reeds in 1870 afgeschaft, hoewel zij in het militair strafrecht altijd gehand haafd is gebleven. Dat er op een gegeven moment weer om de doodstraf wordt geroepen is begrijpe- Ujk. Vooral in onze tijd, waarin de zoge naamde harde criminaliteit toeneemt, kan men stemmen horen opgaan die zeggen: „ze moesten hem direkt de kogel geven" of uitspraken van gelijke strek king. We moeten natuurlijk wel oppassen dat we ons in dit opzicht niet laten leiden door wraakgevoelens. De doodstraf is niet in de eerste plaats bedoeld om die ander betaald te zetten wat hij gedaan heeft. Bovendien verraden we met het uitspreken van dergelijke wraakgevoe lens een tekort aan kennis van onszelf en van de boosheid van ons eigen hart. Want als we niet bewaard worden dan zouden we in bepaalde situaties ook onze naaste van het leven beroven. Wat natuurlijk ook weer niet een argument tegen de doodstraf is.... Op de Podium-pagina van TROUW - zo liwam ik op dit onderwerp - zijn de voor- en tegenstanders van de doodstraf weer bezig geweest de degens met elkaar te kruisen. Eerst heeft Dr. D. E. Knibbe een lans gebroken voor herinvoering van de doodstraf Hij ontzenuwde het veelgebruikte argument dat ieder men senleven een unieke waarde heeft en dat ook ieder mens een onvervreemdbaar recht heeft om te leven. Daar zijn gren zen aan - aldus Knibbe. Iemand kan zich op zo'n ontstellende manier heb ben vergrepen aan het leven van zijn naaste, dat hij zelf het recht op verder leven heeft verbeurd. Maar dan niet als een soort wraakaktie, maar in naam van de gerechtigheid, want dat is het funda ment waarop de samenleving rust. Dr. Knibbe heeft het geweten dat hij niet in alle gevallen tegen de doodstraf is! In verschillende ingezonden stukken werd zijn visie onder vuur genomen.... Maar anderen vielen hem bij, want wat hij durfde te schrijven, dat leeft uiteraard bij vele mensen. Wie hem bijviel, en dat ook deugdelijk onderbouwde was Dr. A. J. Onstenk, Hervormd emeritus-predikant. „Wan neer er veel misdaad is", zo luidt zijn betoog, „en een samenleving wil over eind blijven, zal die samenleving de misdaad niet alleen moeten bestrijden, maar ook straffen". Maar straf, zegt hij verder, is in onze samenleving bijna een vies woord geworden. Daarom gaat hij de verschillende aspekten na die aan straf vastzitten. Behalve vergelding kan straf ook een heropvoedende werking hebben. Straf kan ook nodig zijn om de maatschappij te beschermen tegen mensen die „hin derlijk of gevaarlijk" zijn. Maar het eer ste aspekt, vergelding, is ten aanzien van de doodstraf het belangrijkste. Nogmaals, niet uit oogpunt van wraak, maar zó, dat de straf gelijk moet zijn aan het gebroken recht. Vergelding is: „het recht weer op zijn plaats zetten". Het deed me goed, deze principiële dis cussie over de doodstraf te volgen. Wat buiten beschouwing bleef is de vraag of er van de doodstraf ook een preventieve werking uitgaat. De voorstanders zeggen altijd weer „ja", de tegenstanders ontkennen het. Ik weet ook niet of het met cijfers hard te maken is. Persoonlijk zou ik denken: iemand die van plan is een moord te begaan zal zich nog wel een paar keer beraden als hij weet data het zijn eigen leven kan kosten. Maar ik kan er ook inkomen als wordt beweerd dat iemand die het leven van anderen niet meetelt, ook niets geeft om zijn eigen leven. Wat zwaarder weegt is het gebod van Ook voor het jaar 1990 kwam uitgeverij Groen en Zoon te Leiden weer uit met haar bekende jaarlijkse dagboeken. Van de Gereformeerde scheurkalender Honig- droppels is het nu weer al de 107e jaar gang. En als vanouds samengesteld onder redactie van 'De vriend van oud en jong'. De kalender kwam zowel in boekvorm uit als in de vorm van blokka- lender met ophangschild. De presenta tie is bekend: per dag een korte medi tatie, aangevuld met gedichten en verha len. De verkoopprijs bedraagt 14,55. Kwantumkorting is mogelijk. Het bijbels dagboek 'Voor hart en huis' verschijnt voor de 23e keer. Het is door de jaren heen een bekende en geliefde uitgaaf geworden. De medewerkers aan dit dagboek, uitgekomen in de jaarlijkse paperbackvorm, zijn de hervormde pre dikanten ds. D. J. Budding (Elspeet) en ds. G. S. A. de Knegt (Putten), alsmede ds. A. van Heteren (chr. geref. Werken dam) en ds. D. Rietdijk (ger. gem. Moer- kapelle). Het boekje is geïllustreerd met tal van orgelfoto's. Verkoopprijs 10,70. F. B. Power, Een troost voor zieken. Uit geverij J. J. Groen Zn., Leiden. Paper back. 84 pag. prijs 17,50. Een pastoraal boekje voor zieken en lijdenden, ge schreven door iemand wiens levensweg gekenmerkt werd door ziekte en af braak. De schrijver die in 1865 stierf, was ooit predikant te Engeland. De laatste 34 jaar van zijn leven was hij invalide. Op eenvoudige en bewogen wijze tracht hij zijn (zieke) lezers te brengen bij de troost die er in God is. W. van Zijtveld-Kampert, In vreugde en verdriet. Uitgeverij J. J. Groen Zn., Lei den. 156 pag., 21,50. Verschenen in de Groene Ankerreeks. Het verhaal van Alex van Dalen en zijn vrouw in wier leven een groot verdriet komt. Met ver schillende uitwerking.... Van de hand van deze schrijfster verschenen eerder ook kinderboeken. Arend van Voorst, Vergeten wat achter is. Uitgeverij J. J. Groen te Leiden. 139 pag. Prijs 21,50. Deze roman verscheen in dezelfde reeks. De hoofdpersoon is Johan Veldwijk, een jonge ongetrouwde predikant. Als hij na vele jaren weer eens in zijn eerste gemeente preekt, gaan er dingen veranderen. Hans van Holten, De diamanten van de weduwe. Jac. Hoefnagel, Drugs per para chute. Uitgeverij J. J. Groen Zn., Lei den. Verschenen in de Groene Anker reeks, jeugdserie. Twee spannende jeugd boeken voor de leeftijd van 12 jaar en ouder. Geïllustreerd. 120 c.q. 92 pag. Prijs 16,50 per stuk. Maria ter Laar, door Mies Vreugdenhil. Uitgeverij De Groot Goudriaan te Kam pen. 155 pag. Prijs ƒ19,90. Dit is het èaruwschafis, daar zal ook. UU' harj zijn: :l„„.. derde meisjesboek van de hand van deze begaafde schrijfster. De problemen en het langzame herstel van de 18-jarige Maria ter Laar worden levensecht be schreven. Gerbrand Fenijn, Tiel de hond. Verhalen van vroeger en nu. Uitgeverij Kok Voor hoeve te Kampen. Geïllustreerd. 62 pag. Prijs 12,50. Een bundeling van veer tien leuke verhalen voor kinderen van 7 tot elf jaar. De illustraties van Piet Ver- beme zijn bijzonder fraai. Hans Werkman, Een avond in de polder kamer. Uitgeverij Kok te Kampen. Paper back. 119pag. Prijs 21,75. Al meer dan 30 boeken schreef Hans Werkman, prozaïst, essayist, dichter, biograaf, re censent, etc. In deze bundel doet hij zich kennen als schrijver van het korte ver haal. Een negental is opgenomen. Voor een deel eerder verschenen in de bladen Woordwerk en Maatstaf. A. A. Korevaar, Gods vaderlijke zorg voor onze kinderen. Uitgeverij De Groot Goudriaan te Kampen. Paperback. 95 pag. Een verzameling artikelen, ooit opgenomen in de kolommen van De Waarheidsvriend, met betrekking tot de christelijke opvoeding. Ook aan de orde komen de huidige ontwikkelingen in het onderwijs. Liza Stilma, In de voorzeide leer. Ge sprekken over kerk en onderwijs. Uitge verij Meinema te 's-Gravenhage. Paper back. 92 pag. Prijs 16,90. De schrijfster stelt de vraag van Christus-belijdende ouders omtrent de schoolkeuze aan de orde. Over het toen, nu en straks van het christelijk onderwijs gaat dit boekje met name. Lize Stilman sprak over een en ander met gezaghebbenden uit de kring van School en Evangelie. Of bent u één van die men sen met te weinig slaapruim- te voor uw lichaamslengte? Dan fioeft u niet langer krap te liggen. Wij geven u graag een passend, persoonlijk advies. slaapcomfort; God: wie bloed vergiet, zijn bloed zal door de mens vergoten worden, want God heeft de mens naar Zijn Beeld gemaakt. En wat onze Ned. Gel. Bel. zegt in Artikel 36: God heeft de overheid het zwaard in handen gegeven tot straf der bozen en tot bescherming der vromen. Dat zijn voor mij doorslaggevende argu menten voor de doodstraf. Waarnemer Op dinsdag 26 december 1989 (Tweede Kerstdag) zullen de bekende organisten Willem Hendrik Zwart en Everhard Zwart een kerstconcert geven op het hoofdorgel en het transeptorgel van de Grote of Sint Laurenskerk te Rotterdam. Dit doen zij al enkele jaren en steeds weer weten honderden mensen de weg te vinden naar deze mooie kerk om de kerstorgelklanken te beluisteren. Beide organisten zullen ook gelijktijdig de 2 orgels bespelen. Op het programma staan werken van Jan Zwart (delen uit de Kerstsuite I en II), Asma (kerstbewer kingen), d'Aquin (Noël) en de grote, prachtige bewerking over 'Es sungen drei Engel' van Micheelsen. Het programma vermeldt tevens samen zang van bekende kerstliederen. De toegangsprijs is 6,- p.p. Aanvang: 20.15 uur. Kerk open 19.15 uur. De kerk is verwarmd. Programma's uitsluitend aan de kerk verkrijgbaar. Inl.: (01858) 1 82 60. DIRKSLAND dinsdagavond 7.30 uur (Bijbellezing) ds. J. Koster. STAD aan 't HARINGVLIET dins dagavond 7.30 uur ds. C. J. Meeuse, Rotterdam-Zuid. Orgelconcert Jaap Kroonenburg Grote Kerk Maassluis In de concertserie 1989 zal Jaap Kroo nenburg op zaterdag 23 december a.s. te 20.15 uur het Kerstconcert bij kaarslicht verzorgen op het Garrelsorgel van de Grote Kerk te Maassluis. Het programma van Jaap Kroonenburg luidt als volgt: 1. a) Voorspel en KoraalJan Zwart 'Hij komt om (1877-1937) op te richten' b) 'Hoe zal ik U ontvangen' en 'Uw Sion strooit U palmen' 2 Deux Noëls a) NoëlHenri Mulct (1878-1967) b) Il est né Ie Divin Enfant Henri Busser (1872-1973) 3. Zwei Choralvorspiele a) Es ist das HeilAnonymus uns kommen her b) Vom Himmel hochJ. S. Bach da komm Ich her(1685-1750) (BWV 700) 4. WeihnachtenMax Reger opus 145 nr. 3 (1873-1916) 5. Variations surJean Collet un Noël (Venez Divin Messie) (1907) 6. PastoraleC. M. Widor en Final (1844-1937) (uit 'Symphonie 2') 7. Finale overFeike Asma Kerstmelodieën (1912-1984) met aansluitend samenzang van Gezang 10 vers 1 en 7. Plaatsbewijzen zijn verkrijgbaar op de concertavond in de kerk, die vanaf 19.30 uur open is. Toegang 6,-; kinderen tot 12 jaar en houders van CJP, en PAS 65/4,50. 'De Haogte' was in vroeger tijd, dè plaats voor wat gezelligheid. Daar was het, dat de zeer verknochten, een poosje hun 'ontspanning' zochten. Al was er dan niet veel vertier, in 't staan alleen had men plezier. Men hoefd een plekje niet te zoeken, want men kon kiezen uit drie hoeken. Daar stonden ze op hun gemak, te 'knauwen' op hun pruimtabak, en spuwden, blijkbaar in hun nopjes, 't tabakssap op de 'kinderkopjes'. Maar 's morgens om een uur of vijf, dan was 't ere wel een druk bedrijf. Want in de vroege ochtend kwamen, daar alle landarbeiders samen. Vandaar vertrok men naar het land; ze zwermden uit naar alle kant Naar 't werk, dat wachtte op de akker. Ze waren toen al heel vroeg wakker. De paardenknechts spanden de kroon; half vier, dat was toen heel gewoon. Zij hadden weinigen te groeten, daar zij geen sterveling ontmoetten. Was deze drukte weer voorbij, dan klonk reeds uit de smederij, 't geluid van zware hamerslagen. De melkboer, aan een juk'gedragen, twee emmers melk, (zo van de koe) bracht die al naar zijn klanten toe. En 's maandags, reeds bij 't ochtendgloren. was 't stampen van de was te horen! En had de klok 8 uur geluid, dan liep al gauw de schooljeugd uit Die moesten, om te kunnen leren, ook steeds 'de Haogte' weer passeren. Dan duurde 't meestal niet zo lang, of uit de school klonk psalmgezang. Men leefde 'node' zeer bekrompen. Haast iedereen liep nog op klompen. Op zaterdag werd men verwend; men kocht dan, 'k meen voor zeven cent een half pond pinda's, om te pellen. Men liep dan 's zondags op de schellen! En velen, die een stoppelbaard, de hele week hadden bewaard, die lieten zaterdags zich scheren. Bleven daarna wat 'klaozjeneren'. Zij waren voor een 'cent of wat', dan weer voor enk'le dagen glad! Door jong'ren werd er wat 'gekuierd', soms 'hartsgeheimenal ontsluierd. De veldwachter in vol ornaat, was een bekend figuur op straat Eén man van de Gemeentewerken, verzorgde het 'milieuvan Herken. Men ziet geen landarbeiders meer. Geen boerenknechts, zoals weleer.... en tevergeefs zal men ook zoeken, naar de, eens zó vertrouwde hoeken! h h Arjaon van Herken Vrijdag 15 december, 's avonds om 8 uur, is er weer Bingo in de EHBO-zaal naast de Victoriahal, Philipshoofjesweg te Dirksland. Deze Bingo zal in het teken staan van de komende feestdagen en als prijzen zijn er dan ook rollades, kip,- kalkoen. Maar ook luxe prijzen. U weet volle kaart is altijd uitzoeken. De eerste ronde en de koffie is gratis. Komt allen, u steunt er de kleindieren- vereniging mee. U kunt ook lid worden voor slechts 10,- per jaar. Wilt u begin nen met de mooie sport van het fokken van rasdieren, komt u dan eens langs. Het bestuur zal u ten allen tijde met raad bijstaan. NIEUWE TONGE Kerstmuziek en zangavond in 'Ons Dorpshuis' in Nieuwe Tonge op dinsdag 19 december om half 8. De muziekver. 'ApoUo', Zangver. 'Apol lo' en kinderkoor 'Jong Apollo' geven op dinsdag 19 december weer hun jaar lijkse kerstuitvoering. Iedereen is op deze avond van harte welkom. In de pauze wordt u voorzien van een kopje koffie en na de pauze is er een samen zang met de muziekver. 'Apollo'. Zaal open 7 uur. Aanvang 7.30 uur. STAD AAN 'T HARINGVLIET Op maandag 18 december wordt in de Ned. Herv. Kerk de Kerstzangdienst gehouden. Medewerking verlenen de beide predi kanten ds. Joh. de Rijke en ds. P. Roze- boom. De Chr. Gem. Zangvereniging 'Soli Deo Gloria' zal enkele bekende lie dere zingen o.l.v. hun dirigent Paul Kie viet. Het Chr. Kinderkoor 'Blij geluid' zal o.l.v. Margreet Rozeboom en Nel- leke Dillingh het muziekverhaal 'Lukas' zingen. De zang wordt afgewisseld met Schriftlezing. Verder is er samenzang en orgelspel. Het orgel wordt bespeeld door Kees Ville- rius. Het belooft een mooie avond te worden, die u zeker niet mag missen. De aan vang is 20.00 uur. kritisch selekteren hypotheek Qj] op maat... nvm Makelaar Tamboer Tel. 01870-3477 De Gezondheidswijzer Zuidhoi- landse Eilanden is een informatie centrum waar iedereen vragen kan stellen op het terrein van de gezond heid. De gezondheidswijzer be steedt iedere maand extra aandacht aan een bepaald onderwerp over de gezondheid of de zorg ervoor. In de maand december is dat aan vuur werk en de omgang daarmee. In Nederland wordt rond de jaarwisse ling veel vuurwerk afgestoken. Bij het afsteken van het vuurwerk gebeuren elk jaar weer ongelukken. Onnadenkenda of onzorgvuldig om gaan met vuurwerk zijn vaak oorzaak van die ongelukken. Het opnieuw aansteken van weigeraars of zo lang mogelijk het vuurwerk in de hand houden zijn daar duidelijke voor beelden van. Ook het afsteken van vuur werk op een te korte afstand kan ge vaarlijk zijn. De meest voorkomende verwondingen zijn verbrandingen, oog- of oorletsels. Om de risico's zo klein mogelijk te houden zullen we zorgvul dig met vuurwerk om moeten springen. Ook is het lezen van de gebruiksaanwij zingen belangrijk. Hoe u - met het oog op een prettige jaarwisseling - het aantal ongelukken met vuurwerk zoveel moge lijk kan beperken, kunt u lezen in een informatie-pakketje. Dit pakket kunt u gratis afhalen of telefonisch aanvragen bij de Gezondheidswijzer Zuidhol landse Eilanden. De Gezondheidswij zer bevindt zich in de Basisgezondheids dienst Zuidhollandse Eilanden, Kon. Julianaplein 1, 3201 CH Spijkenisse. Tel. (01880) 2 02 22. De Gezondheids wijzer is geopend van maandag t/m vrij dag van 9.00 tot 17.00 uur. NIEUWE TONGE Op zaterdag 16 december, grote Kerst bingo in 'Ons Dorpshuis' in Nieuwe Tonge. Op deze bingo zijn grote prijzen te verdienen o.a. rollades, boodschap- penmanden, koffiezetapparaten en nog vele andere mooie prijzen. Kom vroeg tijdig naar 'Ons Dorpshuis', dan bent u verzekerd van een goede plaats. De zaal gaat open om 7 uur. De bingo begint om half 8. Tot ziens in 'Ons Dorpshuis'. Driekleur, blad voor Nederlanders in het buitenland Driekleur is het enige magazine voor Nederlanders in het buitenland en begint in 1990 aan de zevende jaar gang. Er wonen ongeveer een miljoen Neder landers in het buitenland, waarvan er zo'n 600.000 officieel zijn geregistreerd. Velen van hen, verspreid over meer dan 100 landen, lezen Driekleur. Driekleur verschijnt 10 maal per jaar, een abonnement kost ƒ40,- binnen Europa en 50,- buiten Europa (dan wordt het per luchtpost verzonden). Driekleur wordt vaak door Nederlan ders als cadeau gegeven aan familiele den of vrienden in het buitenland. Door het ontbreken van douaneformaliteiten, verpakken en verzenden is dat ge makkelijk. Een - gratis - proefnummer kan men aanvragen door een kaartje te sturen aan de administratie van het blad: Leemberg 22, 4641 TB Ossendrecht. Nieuwe boeken 'A L I S T Oostdijk 61, Somnnelsdijk uw PERSaOKlUKE ADVISEUn VOOR 'N 6EZ0NDE KACHTRUSV «^ii^^i^i ^.^^^.^^^^^(^ï(^^^^^'-^^^.^^^-^^^.^^(^^'.^^^,^ï(^^^-^^t^ï^^^ X

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 9