vanDron^elen ©omHfeo Radio ROGOS verzorgt Kerst- en Nieuwjaarsgroeten (Sutler en !3oek jeugd- hoekje Zendvergunning voor radio 'de Vrije Vogel' Studio voor de S.L.O.F. Open School op Goeree-Overflaldcee van Oom Ko Decemberraadsel 4 Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 15 DECEMBER 1989 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. KMOHOOK €N K. Ik hoorde van verscheidene kanten, dat knoflookcapsules zouden helpen ter voor koming van kanker. Is dat werkelijk waar? Antwoord: De fabrikant Kuno Lichtwer heeft veel geld in onderzoek van de kno flook gestoken en maakt nu op grote schaal reclame met de gunstige eigen schappen die knoflook op het menselijk lichaam kan hebben. Zo heeft een aan tal academici onlangs geconstateerd, dat knoflook het cholesterolgehalte in het bloed verlaagt. De werkzame stoffen maken het bloed dunner. De plasmavis- cositeit neemt af, zeggen de medici, en daardoor wordt de kans op stolsels en verstoppingen van de bloedaders klei ner. Een te hoge bloeddruk kan er ook mee verlaagd worden. Dat is allemaal van groot belang voor patiënten met hart- en vaatziekten of personen die daar aanleg voor hebben. Edoch, die hebben daar de capsules van meneer Lichtwer niet voor nodig, want daarin bevinden zich slechts enkele druppels sap van een uitgeperst teentje. Ze kun nen goedkoper zelf een knoflookpersje ter hand nemen en dagelijks een paar druppels over hun middagmaal spren kelen. Alleen als men de lucht niet ver draagt, kan men beter naar de kwai capsules grijpen, want die zijn reukloos. Dat knoflook ook kanker kan voorko men of genezen is echter (nog) niet aangetoond. Beste jongens, meisjes.... en ieder dit dit leest We vallen gelijk 'met de deur in huis'. De puzzel-punten-tussenstand. Wat 9 decem ber 'binnen' was is nagekeken en ver werkt in de tussenstand. Voor sommige snelle inzenders zitten de november- punten er dus al bij! 100-punten-grens bereikt öf gepasseerd: Willeke Melissant, Anita Goedege- buure, Christa en Rianne de Winter, Elma Buscop. 200-punten-grens bereikt óf gepasseerd: Liesbeth Tanis, Wilma Hoek, Co en Corina Melissant. 300-punten-grens bereikt öf gepasseerd: Jaco en Sjoukje de Boeter, Willianne Tanis, Piet van Splunder. 350-punten-grens bereikt óf gepasseerd: Poul Aleman, Arendien Bezuyen, Margriet Bezuyen, Jacomine Boe laars, Miranda Bosloper, Marjolein Both, Corina van Broekhoven, Jan Bruggeman, Trudy van Dam, Pieter Grinwis, Ton van Koppen, Willeke Mastenbroek, Daniël Mierop, Eline Moerkerk, Monique M ulder, Petra van Poortvliet, Kees Sperling, Patricia Struyk, Agatha Tanis, Cees Tanis, Kees Tanis, Marco Tanis, Rianne Ver- duyn. Dirk Voogd, Edith Voogd, Jo- landa v. d. Wenden, René v. d. Wen den, Piet-Jan Westdijk, Arjan van Wijk, Hans van Beek. - 375-punten grens bereikt óf gepas seerd: Lieke v. d. Have. Zo, hopelijk hebben we niemand verge ten. Als je denkt toch vergeten te zijn, laat het dan zo snel mogelijk weten! Welkom Elize Boeder uit... Ede! Zie je wel, dat E.N. over de hele wereld gelezen wordt? Elize zit in groep 4 van de 'stadhouder Willem Ill-school'. Ze is 4 februari 1982 geboren. En.... ze heeft ook nog een echte oom Ko, schrijft ze. Ben ik dan niet echt?? Elize, ik hoop dat je een trouwe inzendster wordt. Je broer van 10 mag ook meedoen, hoor! Je eerste 50 punten zijn trouwens binnen. Bij 400 punten krijg je een boekenbon! Soms kun je wel 80 punten per maand halen. Leuke din gen die je zelf maakt kunnen bovendien extra-punten opleveren. WAAROM uu? Op veel klokken en horloges staan 4 streep jes bij de 4 in plaats van de IV. alhoewel de andere cijfers op de wijzerplaat wèl in de juiste romeinse symbolen zijn aangegeven. Waarom toch die opzettelijke fout bij al die produkten van diverse fabrikanten? Antwoord: De meeste horlogemakers weten niet beter, of 'dat is altijd zo geweest'. Enige antiquairs menen, dat die vier strepen met opzet zijn gekozen om een zeker evenwicht te verkrijgen met de VIII ter linkerzijde, maar de ware klokkologen hebben er een fraaiere ver klaring voor. Natuurlijk stammen dgl. wijzerplaten niet uit de tijd toen de Romeinen zélf nog vier streepjes zetten als zij vier bedoelden, en zes streepjes voor een 6. De VI op onze klokken wijst wel anders uit. Het gebruik zal verband houden met de wijze waarop de op schriften op wijzerplaten werden ge plaatst. De vroegere uurwerkmakers waren handwerkslieden en bekeken hun werkstuk waarschijnlijk van het middelpunt uit, want ze zetten zo'n schijf op een as als zij de uurcijfers gin gen aanbrengen. Al ronddraaiend te kenden of schilderden zij er de romeinse tekens op. Daarom staan de III en de IX zo vaak horizontaal en niet rechtop. De VI (6) kwam dan voor de ogen van de latere eigenaar van zo'n klok op de kop te staan en dat gaf verwarring met de FV (4). In dit licht bezien is het begrijpelijk, dat men verschil wilde maken tussen die rV en de VI. Zes streepjes als uurcijfer neerzetten werd wat teveel van het goede en daarom vertaalde men alleen de FV in eenheden. U zult nu ook begrijpen, waarom er zo vaak romeinse cijfers zijn gebruikt i.p.v. onze arabische, want met een 6 op de kop en een liggende 9 sticht je nog veel meer verwarring bij de gebruikers. Vooral als die, nog erg slape rig, naar de wekker grijpen en die scheef of gekanteld voor hun half open ogen houden. Dan weten ze helemaal (nog) niet wat onder en wat boven is.... KAARSENDOOFTRUe Omdat zoveel kaarsen gaan walmen of een onaangename lucht verspreiden als je ze uitblaast, met de vingers uitknijpt of met een ouderwetse dover dooft, kom ik u vra gen of u een betere methode kent. Antwoord: Er zijn mensen die de geur van nagloeiende pitten vinden passen bij de sfeer van kerk en kerstfeest, maar anderen verafschuwen die lucht. U kunt het walmen echter wel voorkómen, door de brandende pit met een stomp voor werp ineens onder het gesmolten kaars vet bovenop die kaars te duwen. Gaat u de kaarsen weer aansteken, dan haalt u de pit eerst met een lucifer omhoog. 01870 4844 Gratis taxatie van uw iiuis SAUtN MET BnSTjeS Aan een tashedera of bonte klimop zijn bal letjes gekomen en daar zaten deze zomer veel wespen en bromvliegen op en dat zou een geneesmiddel wezen. Ze werden zo groot, dat ik ze buiten in de tuin heb gezet. Ik stuur u in een doosje wat van die balletjes en een paar blaadjes, zodat u kunt zien wat het is Antwoord: Gezien het blad is het niet precies de bonte klimop, maar wel fami lie van de Hedera. Doordat ze buiten in de zon heeft gestaan, zijn er zg. bloeitak- ken aan gekomen, waaraan bloemtros- sen groeiden. De bloemetjes van deze klimopsoort zijn zeer honingrijk en worden daarom door allerlei insekten bezocht, zoals bijen, hommels, wespen, allerlei vlinders en zweefvliegen. Dank zij de bestuiving die daardoor plaats vindt, ontstaan de vruchten. Deze besjes worden weer door vogels gegeten. Dat die zaadballetjes of de bladeren genees krachtig zouden zijn, is ons niet bekend. Tegenwoordig schrijft men aan allerlei planten bijzondere eigenschappen toe, maar dgl. verhalen kloppen niet altijd. Wij adviseren u wel, deze hedera binnen te halen, want als ze bij erg lage tempe raturen buiten blijft staan, zal ze die niet overleven. Eigen gemaakte puzzels Van Wilma Hoek en Corina van Broekho ven heb ik letter-raadsels liggen, waar ik zelf niet goed uit kom. Als jullie nog eens duidelijk je oplossingen aangeven èn de spelregels, dan kan ik de raadsels een keer plaatsen. Met spelregels bedoel ik: Mag je schuin gaan, of alleen recht? Mag je ook van rechts naar links of niet? Decemberraadsel 1 De bedoeling van dat raadsel van Lies beth Tanis was: Er moet van onder naar boven wat uitkomen. Dat klopt ook. Tenminste.... Je weet dat 'de zetter van de krant' gladde toetsen heeft hè. Nou, laat- tie ook nog zijn leesbril vergeten zijn toen hij het raadsel plaatsen wilde! Nummer 3 en 13 zijn naar rechts gescho ven. Jullie moeten 3 en 13 dus 1 plaats naar links schuiven! ....is nu aan de beurt We draaien het eens om. De oplossing vind je hieronder. Zelf moet je de rest verzinnen. Alleen Bijbelse namen ge bruiken! Je mag eventueel hokjes zwart maken. Probeer zoveel mogelijk namen te ge bruiken, die met de oplossing te maken hebben! (ADVENT dus). Het hoeft niet persé. De zesde bijvoorbeeld kan zijn: ARARAT. Dat heeft niet direkt met 'advent' te maken.... Misschien zijn er die alles met 'advent'-namen kunnen oplossen. Ik ben benieuwd. Zelf is het me nog niet gelukt... 1 A 2 D 3 V 4 E 5 N 6 A T 7 D 8 V 9 E 10 N 11 T December-raadsels 2 en 3 ....stonden vorige keer in de krant. De nummers stonden er alleen niet bij. Het waren dus de raadsels 2 en 3! Liesbeth Tanis. Je wilde antwoord heb ben op je vraag of de Bijbel óf'Gulden- sporen-boekje' gelijk heeft. Is de zoon van Amazia (2 Kon. 12:12) nu Azaria of Uzzia? De oplossing stond eigenlijk al in de puzzel! Het is dezelfde! Zie 2 Kon. 15:1 en2Kron. 26:1. Edith Voogd. Je stuurt je puzzels maar, hoor. Je hebt een druk programma af te werken iedere week. Zo, dus je houdt een spreekbeurt over 'de drumband?' Neem je er ééan mee naar school.... dan kan de meester het achter in de klas zéker goed verstaan! Sjoukje de Boer. Zo, dus jij zingt ook mee op dat bandje voor scholen in Nieuw-Zeeland? Ik zal er goed naar luis teren, want mijn vrouw - tante Nel dus - heeft het ook besteld. We raden natuur lijk iedereen aan dat bandje te kopen! Want de scholen waar de opbrengst voor bestemd is worden ook bezocht door (oud)-puzzelaars. Hierop 'teiland regelt dhr. Boender te Stad aan 't Haringvliet de verkoop (01871-2239). Blijf je best doen op school hè, niet te laat naar bed en.... eet smakelijk! Jaco de Boer. Natuurlijk zetten we in de krant, dat Wouter iedereen bedankt die hem een kaart stuurde. Fijn dat hij een poosje thuis mag zijn. En dat hij een fijne broer heeft, die ook over hem schrijft naar oom Ko! Doe je Wouter ook deze keer weer de hartelijke groeten? Misschien is hij al weer in Utrecht om te 'oefenen'. Ik hoop dat hij verder genezing mag ontvangen. Al kan dat menselijker-wdjs-gesproken niet meer voor zijn benen, dan toch wel voor zijn ziel! Want dat heeft hij en dat hebben wij nodig, broodnodig! Bij-leven-en-welzijn tot volgende keer. GR0T€-LeTT€R8IJ8€L Is er ook een Bijbel met grote letters verkrijgbaar? Antwoord: Er zijn er twee, en beide in 8 delen: één met de klassieke Statenverta ling in blauwe kunstleren band en de andere in de Nieuwe vertaling van 1951 in beige band. De prijs varieert naar dikte van de delen tussen ca. 25,- en 30,- en u kunt ze bestellen bij de boek handel of gelijk bij het Ned. Bijbelge nootschap, Van Heemskerkstraat 25a, 2021 ZG Haarlem, telefoon (023) 25 95 01 en postgiro 300482. ACHTHUIZEN Het Commissa riaat voor de Media heeft Zendtijd toegewezen aan de lokale omroep Stichting Radio de Vrije Vogel te Achthuizen. Radio de Vrije Vogel heeft negen jaar clandestien uitge zonden in welke periode ze driemaal het zwijgen werd opgelegd. Tevre denheid derhalve bij de Stichtingbe stuurders dat nu vrijelijk kan worden uitgezonden. Aan de beslissing van de Mediaraad ligt het besluit van de raad ten grondslag radio de Vrije Vogel representatief voor de lokale samenwerking te achten. De raad deed dat overigens ook ten aanzien van de Stichting Lokale Omroep Flak- kee, de SLOF, maar omdat per gemeente maar aan één lokale omroepinstelling zendtijd wordt toegewezen is dat aan de Vrije Vogel gedaan, waarvan het bestuur geen behoefte heeft met de SLOF samen te werken, zoals door de Mediaraad was geadviseerd. De SLOF was overigens wél tot een gesprek met de Vrije Vogel bereid. De Mediaraad grondt zijn beslissing op het feit dat de Vrije Vogel, méér dan de SLOF die graag eilandelijk zou opere ren, het meest geschikte medium is voor het verschaffen van informatie die spe ciaal bestemd is voor het lokale publiek en het scheppen van een extra commu nicatiemogelijkheid voor de mensen uit de lokale gemeenschap. De Sticnting Vrije Vogel zal een fre quentie worden toegewezen. Het be stuur beraadt zich nog op de pro grammering en de uitzendtijden. Het adres van de Stichting is Bloem- straat 19, 3256 AB te Achthuizen, tel. (01873) 17 90 en 21 61, resp. de nummers van voorz. P. van Nimwegen en secr. L. A. Brijs. De Stichting Lokale Omroep Flakkee heeft besloten de nieuwe studio een vaste plaats te geven in het centrum van het uitzendgebied n.l. de gemeente Dirksland. De studio van de S.L.O.F. staat aan de Burg. Zaayerlaan 57 te Dirksland, naast garage Hesselink. Vanuit dit riante pand zullen in de toe komst de uitzendingen worden ver zorgd. Momenteel wordt het pand ingericht en geschikt gemaakt voor het verzorgen van deze uitzendingen. Wanneer de S.L.O.F. definitief met de uitzendingen begint is nog niet bekend. „Beter een langere voorbereiding met later goede kwaliteit dan andersom" aldus de S.L.O.F. Inlichtingen over de Stichting Lokale Omroep Flakkee is te verkrijgen via Postbus 191 te Middelharnis of op tel.nr. (01875)4 65/(01870)3154. Ook dit jaar wil RADIO ROGOS, de omroep voor het verzorgingshuis 'De f//wy:'- Goede Ree', de bejaardenhuisvesting irri 'Het Oudeland' en verpleeghuis 'De l((hn J LT) -----CD Samaritaan', de bevolking van het eiland \\\N^^::; Goeree-Overfiakkee in de gelegenheid \N^~ stellen een kerst of nieuwjaarswens aan H D C te bieden. ------------i v Het is gebleken dat een warm en meele- fl m f fl P fl vend gebaar d.m.v. een grammofoon- ^^F plaat of een wens door onze bewoners bijzonder wordt gewaardeerd. Het is prettig te weten dat ook anderen om ons heen aan onze bewoners denken. Ook kerst- en nieuwjaarswensen voor het personeel zijn van harte welkom. Door onderstaande bon in te vullen en op te sturen naar het verpleeghuis en/of af te geven aan de beide recepties respektievelijk 'De Goede Ree' of 'De Samaritaan' doet u ook mee aan het welslagen van een fijne radio uitzending speciaal bestemd voor onze bewoners. BON -->g------- Naam: Adres: Woonplaats: vraagt een plaat aan voor: De plaat is bestemd voor kerst oud en nieuw uitzendingen, e.v.t. kerstwens/nieuwjaarswens. Ie keus: 2e keus: Ook kunt u telefonisch opgeven: Tel. (01870) 25 00; toestel 192; (01870) 36 20. Er is weer plaats in Middelharnis en Herkingen Het jaar 1989 loopt weer ten einde. Voor verschillende Open Schooldeelnemers betekent dit ook een einde aan hun leren bij de Stichting Volwassenen educatie. Zij hebben 2 of 3 jaar deel uit gemaakt van een Open Schoolgroep en vinden dat zij voldoende geleerd heb ben óf om door te leren óf aktiever aan de samenleving deel te nemen. Dit betekent dat er in januari 1990 weer plaats komt in verschillende Open Schoolgroepen zoals in Herkingen, Mid delharnis (zowel overdag als 's avonds). De Open School (een onderdeel van de Basiseducatie) is onderwijs voor volwas senen die vroeger niet zoveel onderwijs hebben gehad (maximaal enkele jaren vervolgonderwijs). De Open School is een manier van leren die helemaal aan sluit bij de kennis die men al heeft. Daarbij wordt ook aandacht gegeven aan algemene vorming. Er wordt ge werkt in groepen van 5 tot 15 per sonen. In de basiseducatie wordt aandacht geschonken aan Nederlands, rekenen, algemene ontwikkeling, (studie-)vaar- digheden en Engels. U kunt zoveel mogelijk werken aan uw eigen leerwen- sen en op die momenten die u zelf kiest. In het kader van het thema waaraan gewerkt wordt op dit moment, 'Het milieu' worden er verschillende excur sies gemaakt zoals naar 'De kleine Aarde' te Boxtel, de waterzuiveringsbe- drijven op Goeree-Overflakkee en de Afvalverwerking Rijnmond. Elk jaar vindt er ook een buitenlandse excursie plaats. In het voorjaar 1990 wordt een bezoek aan Parijs gebracht. Naast het leren van de vakken en vaar digheden gebeuren er dus ook een aan tal leuke en leerzame zaken. De cursuskosten bedragen ƒ60,- per jaar, lesmateriaal inbegrepen. De cur sussen omvatten één ochtend of één middag of avond per week. De vakanties lopen zoveel mogelijk gelijk met de vakanties van de basisscholen op Goeree-Overflakkee. Als u meer informatie wilt uf wilt u zich aanmelden, dan kunt u bellen naar de SVE, (01870) 39 27, tussen 8.30 12.30 uur. en We zijn weer present deze week. Het is nog niet duidelijk hoe uitgebreid de 'hoek' wordt, maar we zien wel. We beginnen maar met de oplossing van de vorige puzzel. Puzzel We schrijven de namen gelijk in goede volgorde, met daarachter het cijfer zoals het vorige keer in de krant stond. Er waren 4 'open' vakjes, die stonden natuurlijk voor: Abraham (36); Izak (37); Jakob (38); Juda (39); Fares bij Thamar (13); Esrom (23); Aram (1); Aminadab (24); Nahas- son (11); Salmon (27); Boöz bij Rachab (7); Obed bij Ruth 19); Jesse (31); David (2); Salomon bij Bathséba (32); Röboam (35); Abia (28); Asa (10); Jósafat (33); Joram (25); Ozias (17); Jóatham (30); Achaz (3); Ezekias (29); Manasse (34); Amon (18); Josias (4); Jechonias om trent de Babylonische overvoering (26); Salathiël (15); Zorobabel (22); Abiud (6); Eljakim (9); Azor (14); Sadok (20); Adrim (12); Eliud(8); Eleazar(16); Mat- than (21); Jakob (5); Jozef de man van Maria uit welke geboren is JEZUS gezegd Christus (40). Door een drukfoutje stond er Moraf i.p.v. Moraj (Joram dus nr. 25) en nr. 31 was vervallen, maar dat was Sejes, dat is Jesse. Zo, het is een lange rij geworden, maar het is de oplossing van de puzzel. We gaan nu eerst boodschappen doen, straks weer verder 'hoeken'. De nieuwe puzzel is misschien niet zo moeilijk, maar afwisseling is nodig op z'n tijd. De vraag is: 'Welk beroep hebben deze personen?' 1. A. Hargloore 6. Jr. Reuk 2. Ron Mute 7. Ger Vura 3. Wini Keler 8. Mien Ode 4. Griet Din 9. C. Pitonie 5. Piet Syt 10. Saar 't Merkten Daar is wel uit te komen dacht ik zo! P.S. We hebben trouwens nog geen enkele reactie op de oproep van vorige keer.'Stuurdus snel uw bijdrage voor het 22 december-nummer op, dan kunnen we bij wijze van uitzondering volgende week bij leven en welzijn ook aanwezig zijn. En anders gewoon weer over 14 dagen. Knutseltje Wilt u een leuke felicitatiekaart verstu ren? Ga dan als volgt te werk: Neem een dubbele, blanco kaart, maak een leuke, eenvoudige tekening, leg die op de kaart en prik ongeveer iedere halve centimeter een gaatje. Ga met één kleur wol, d.m.c, katoen of dergelijke 'rijgen', hebt u de hele tekening gehad gan dan terug en 'rijg' de open gebleven gedeeltes, zodat één gestoken lijn ont staat. U kunt zelf de wens, felicitatie of groet binnenin of buitenop schrijven. Het doet ons deugd te horen dat oude- renhoek gelezen en 'gedaan' wordt. Ik hoop de mevr. die vorige week E.N. belde met een vraag over de Droëvrugte tert, tante Nel nog een briefje stuurt of het gelukt is en of het smaakte. B.v.d. mevr. Tot besluit willen we u het beste wensen en bij leven en welzijn tot volgende keer. J!;;lijLi;<LJjLijLJHLijLi5LijLJ;;LijLJ;;tijLi;<L^J>^ Nel b.v. Komplete woninginrichting Ooitgensplaat V7; 01873-1437

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 6