Veehouderij blijft gunstig, akkerbouw valt mee Mutatie AbvaKabo afd. G.-O. Laatste viswedstrijd HV Krammer in 1989 Verwachte bedrijfsuitkomsten 1989/1990: 'Een geschenk uit de hemel' Rijn bereil(t laagste stand, ooit gemeten PTT Post geeft driehoeicige decemberpostzegel uit 4e Blad VRIJDAG 15 DECEMBER 1989 No. 5860 Door hogere geldopbrengsten zullen de bedrijfsresultaten in de Nederlandse ak kerbouw en intensieve veehouderij in het lopende boekjaar 1989/1990 verbeteren. In de melkveehouderij zullen als gevolg van de gestegen kosten de uitkomsten dooreengenomen licht dalen; het niveau blijft hier echter bevredigend. Dit blijkt uit de prognose van de bedrijfsuitkomsten die het Landbouw-Economisch Instituut binnenkort zal publiceren. Melkveehouderij: bevredigende resultaten Tegen de achtergrond van de te ver wachten quotavemiiming wordt gere kend op een trager tempo van inkrim ping van de melkveestapel. Verder wordt in verband met teruglopende zuivelprij- zen een lichte daling van de melkprijs voorzien. De opbrengsten uit omzet en aanwas zullen echter opnieuw hoger zijn. De produktiemiddelen zullen on der invloed van stijgende rente- en arbeidskosten gemiddeld 3% duurder worden. De eigen ruwvoedervoorzie- ning blijft ruim. Per saldo zullen de kosten iets meer stij gen dan de geldopbrengsten. Op de gro tere melkveehouderijbedrijven zal de arbeidsopbrengst per ondernemer niet temin op een gunstig niveau blijven. De uitkomsten van kleinere bedrijven zijn aanmerkelijk lager dan die van grotere. Akkerbouw: incidenteel beter Voor veel akkerbouwprodukten liggen de kg-opbrengsten per ha hoger dan vorig jaar. Bij suikerbieten is er sprake van een top-opbrengst. Over het geheel genomen verbetert de produktiviteit met 7,5%; het Zuidwesten blijft daarbij ach ter. Door de kleine aardappeloogst in de EG stijgen de prijzen van consumptie- en pootaardappelen tot een aantrekke lijk niveau. Voor de granen en fabrieks aardappelen zijn daarentegen opnieuw lagere prijzen vastgesteld. Over alle pro- dukten gerekend wordt een prijsstijging voorzien van 6,5%. Ook op de akker bouwbedrijven stijgen echter de prijzen van de produktiemiddelen. Op de gro tere bedrijven zal naar verwachting de verhouding tussen opbrengsten en kos ten met bijna 10% verbeteren. De ver schillen tussen en binnen de regio's zijn echter groot. Doordat de prijzen van de vrije produkten belangrijk boven het normale niveau liggen, mag het herstel evenwel niet als structureel worden beschouwd. Intensieve veehouderij: hogere opbrengstprijzen De opbrengstprijzen in de varkenshou derij en de pluimveehouderij hebben zich de afgelopen maanden hersteld van het lage niveau van voorgaand jaar. In de varkenshouderij zijn de opbrengst prijzen inmiddels al weer over hun top heen. De krachtvoerprijzen veranderen weinig. Als gevolg van deze ontwikke lingen zullen de bedrijfsresultaten voor het lopende boekjaar 1989/1990 sterk verbeteren. Bij uitgeverij 'De Banier' te Utrecht ver scheen een aantal nieuwe kinder- en jeugdboeken. A. Vogelaar-van Amersfoort, Prummeltje in de klas, Prummeltje gaat varen, Prummeltje gaat op reis, Prummeltje helpt vangen, Prummeltje vindt een schat, Prummeltje op de markt. Leeftijd 7-10 jaar. Prijs per deel 4,95. Mevr. Vogelaar schreef zes nieuwe 'Prum- meltjes'. Meneer Janssen, de vodden man wordt door iedereen Prummeltje genoemd. Op zijn tocht langs de huizen beleeft hij steeds weer nieuwe avon turen. Gezellige boekjes om voor te lezen of voor de kinderen om zelf te lezen. Frieda Mout-van der Linden, Margaret voor wie kies je? 56 pag. Prijs 11,25. Een aangrijpend verhaal uit 1685. Het speelt zich af in de omgeving van Wig town in Schotland. Christenen, die wei geren de koning als het hoofd van de kerk te erkennen worden vervolgd en gemarteld. C. M. de Putter-Dekker, Kleine Gauri. (voor meisjes 6-8 jaar). 59 pag. Prijs 9,75. Gauri is een meisje, dat in India woont. Haar ouders zijn straatarm. Gauri krijgt lepra en wordt in een lepra-dorp ge bracht. Daar leert ze lezen en schrijven. Maar het grootste is: ze leert de Heere kennen. R. Hoogerwerf-HoUeman, Rebekka van Exmorra. (j. en m. vanaf 10 jaar). Prijs 5,90. 73 pag. Een boeiend verhaal uit de bezettingsja ren 1940-1945. Het joodse meisje Re bekka, dat als enige van haar familie uit een Pools concentratiekamp wordt be vrijd, komt in Friesland terecht. Ze krijgt een onderduikadres op een boer derij in Exmorra, waar ze met andere onderduikers veel spannende ogenblik ken meemaakt. Eindelijk komt de be vrijding. G. van Essen, Autodieven in aktie. 135pag. Prijs/17,50. Wie het boek 'Reeënstropers in aktie' heeft gelezen, komt hier opnieuw Freek Damstra tegen. Nu is hij op zoek naar autodieven. Na een hachelijk avontuur wordt Freeks speurwerk beloond. Een spannend boek! M. Kanis, Vuil verraad, 80 pag. Prijs per deel 13,50. (Maarten-Gunnikserie, deel 9) Op 10 april 1945 dringen de Canadezen door in Deventer. De stad wordt bevrijd. Maar vóór de bevrijding vinden harde gevechten plaats, die mensenlevens kosten. Verscholen vijand (Maarten Gunnikserie, deel 10), 85 pag. Het leven na de bevrijding wordt weer normaal; de Duitsers zijn voorgoed weg! Allemaal? Nee, er is er een achter gebleven.... De verhalen in deze serie zijn niet gefantaseerd. Ze berusten op werkelijk heid. W. van Zijtveld-Kampert, Bart en zijn hond Buckie. 62 pag. Prijs 11,50. Bart wil dolgraag een hondje en, hij krijgt zijn zin. Maar dat brengt nog al wat teweeg. Hij beleeft heel wat avontu ren met Buckie, die niet altijd even gehoorzaam is. A. Vogelaar-van Amersfoort, Wat ga je doen Margreet? 123 pag. Prijs/16,50. Dit boek is een vervolg op 'Niet zo hoog Margreet'. Margreet slaagt voor haar eindexamen. Ze gaat naar Canada en daar ontmoet ze een student. Margreet komt in moeilijkheden, doordat Ralf een heel andere levensopvatting heeft. Een moei boek voor oudere meis jes. Wiesje van der Vegte, Luister eens even. 119 pag. Prijs/17,95. Een boek met 18 leuke verhalen voor jonge kinderen. Eigentijdse en herken bare gebeurtenissen. Ook geschikt om zelf te lezen vanaf 6 jaar. T. Mateboer, Een hartewens vervuld. 2e druk. 55 pag. Prijs/9,75. Het levensverhaal van Mary Jones, de dochter van een arme wever in Enge land. Haar grootste wens gaat in vervul ling: zij mag leren lezen en door zuinig elke cent te sparen kan ze na 6 jaar ein delijk een bijbel kopen. Een mooi boek voor jongens en meisjes vanaf 9 jaar. Jac. Overeem, De hoeve bij het grijze veen. 178 pag. Prijs/22,50. Een historische roman over de jaren 1886 en daarna. Dit verhaal speelt zich af in het dorp Voorthuizen ten tijde van de Doleantie. Dr. mr. Willem van den Bergh was er predikant. De schrijver heeft de gave de sfeer van het leven toen en daar boeiend te beschrijven. Kerstnachtdienst in Stellendam Hiermee willen wij bezig zijn in de kerstnachtdienst die wij op zondag 24 december in de Geref Kerk te Stellen- dam hopen te houden. Er worden weer bekende kerstliederen gezongen. Ds. van Westenbrugge houdt de meditie. Een ensemble van 'De Hoop' geeft zijn medewerking, er is declamatie. De cantory zingt enkele lie deren. Koos Mechielse bespeelt het orgel. De dienst begint om 23.00 uur, een kwar tier van te voren beginnen we met samenzang. U bent van harte welkom. 01870- 4844 Onafhankelijk HYPOTHEEK-ADVIES De Rijn heeft dezer dagen de laagste waterstand ooit gemeten, bereikt. Rijkswaterstaat registreerde j.l. maan dag een waterstand bij Lobith van NAP +743 cm, 4 cm. lager dan het record van november 1985. De extreem lage water stand wordt veroorzaakt door het uit blijven van neerslag in het stroom gebied van de Rijn. Op grond van de weersverwachting voor de komende dagen verwacht Rijkswa terstaat dat het waterpeil langzaam zal gaan stijgen. De scheepvaart ondervindt nogal wat hinder van de lage waterstand, doordat de vaargeul steeds smaller en ondieper is geworden. Tegelijkertijd is het op de rivieren veel drukker dan normaal omdat er een geringere diepgang mogelijk is en er dus veel meer schepen nodig zijn om een zelfde hoeveelheid lading te vervoeren. Eilanden-Nieuws is het blad voor uw familieberichten Het bestuur van de afdeling Goeree- Overflakkee van de AbvaKabo is ver nieuwd. Het nieuwe bestuur is van plan de Abva Kabo op Goeree-Overflakkee nieuw leven in te blazen. Het huidige bestuur is van mening dat er in het verleden veel te weinig is gedaan op Goeree-Overflakkee aan het vak bondswerk, en gaat in de nieuwe be- stuursbezetting o.a. werken aan de scho ling en vorming van leden en kaderle den, het stimuleren van het instellingsle- denwerk en ledenwerving. Het nieuwe bestuur hoopt door deze aktieve opstelling de kaderleden daad werkelijk te ondersteunen bij het vak bondswerk op hun werkplek, en bij de leden interesse te wekken voor het werk van de AbvaKabo. Begin 1990 organiseert het afdelingsbe stuur een bijeenkomst voor leden en kaderleden, op deze bijeenkomst wordt het werkplan van de afdeling besproken. De nieuwe secretaris is: John van den Wildenberg Oostdijk 61 3241 CN Middelharnis Tel. (01870) 44 84 Jac. Overeem, Miranda en de Zendeling. 90 pag. Prijs/12,50. Een zendingsverhaal dat zich in Neder land afspeelt. Miranda, een meisje van 5 jaar, ontmoet een 'vreemde man', die blijkt een zendeling te zijn.... Een boek voor jong en oud. Rik Valkenburg, Wat een spannende rit was dat. 3e druk. 48 blz. Prijs/9,75. Twee kinderen. Jan en Willie, mogen met de auto van Kees de chauffeur meerijden. Maar.... ze stappen in een verkeerde wagen en komen héél ver van huis terecht. Arie Tuinman, Om 't eeuwig welbehagen. 5e druk. 84 pag. Prijs 12,50. Een bewogen verhaal, dat zich afspeelt in het kerkse plaatsje Zandwijk. Er is veel rechtzinnigheid. Maar niet veel ware vreze Gods. Door bijzondere om standigheden gaat er echter veel veran deren. Het is het werk van de almachtige God die met zondaren te doen wil heb ben. Een boek voor ouderen en jon geren. M. Kanis, Volg de vlag. 104 pag. Prijs/15,90. Een vervolg op 'Trossen los', waarin de tocht van Willem III naar Engeland wordt beschreven. Hier komen we Claes Woensdag en Seeger IJsbrandtsz in Engeland zelf tegen. Bij de gevechten met het leger van koning Jacobus II komen de jongens in groot gevaar. Oude Tonge, een vrijdagmorgen in november. „Kijk, hier is het". Blik en gebaren begrenzen een wijds gebied. Dan stapt onze Grijsoordse Schetser weer in zijn auto, weg uit onze belevingswereld. Met achterla ting van een herinneringsvlag: Het Kerkpad. We staan op de Oudelandsedijk tussen de Schenkelweg en de Wilhelmina hoeve. Voor ons, in de polder Oostende, het Pad als een brede streep vegetatie van voornamelijk riet, grassoorten en brandnetels tussen twee dreven. Deze landpaden, tractorbanen, zien er van daag, na veel regen en rijden, niet zo aanlokkelijk uit voor een nieuwsgierige veldloper. Toch zullen we moeten pro beren ook hier wat sfeer te proeven. Maar, er rijzen regelrecht al zoveel vra gen omtrent aanleiding, behoeften en tijden. De heer C. A. van Loon weet er meer van. Hij zit thuis al met een plattegrond op ons te wachten. „Kijk hier...." Aldus aangespoord en toegerust kunnen we nu op pad gaan langs het Pad. Vogels vluchten Zigzaggend om plassen in diepe sporen, wat voorover hellend tegen een harde noord-oosten wind, beginnen we aan een tocht door een van alle veldvruchten ontdaan landschap. Links gromt er een tractor. De beschikbare paardekrachten hebben een zware dobber aan de diep wroetende cultivator. Ook deze akker gaat in winterrust. Voor even een blanco bladzijde, één van de velen in het kader van de wisselende seizoenen. Wamm! Is dat even schrikken. Wet is je gemijmer. Het hart klopt in de keel. Daar gaat-ie, een wegspuitende fazant. Deze vogels zijn er door de natuur spe ciaal op getraind, om, bij onraad, snel en stijl op te stijgen. Goed voor hun veilig heid maar voor een argeloze voorbij ganger blijven ze eigenlijk te lang in hun dekking. Daarom, nu veel meer alert verder langs de zompige baan. En dat is maar goed ook, die extra oplettendheid. Wederom een heftig gedruis van snel- slaande vleugels. Een koppel patrijzen voelt zich bedreigd en kiest in alle een dracht het droge, koude luchtruim. We kijken de vogels met schuldgevoelens na. Ze blijven, ook in hun vlucht, trouw bij elkaar. Grind knerpt Wanneer polderwerkers met schop en kruiwagen hier wegbereidend aan het werk zijn getogen, ligt vooralsnog onder het stof der historie. Misschien is er een lezer die er wat van kan blazen. In ieder geval is het in dat grijze verle den een blijde dag voor de kerkgangers van de Oostendensedijk, die van Dabbe en voor enkele bewoners van Stad aan 't Haringvliet als dit hun Kerkpad door de polder gereed komt. Het betekent een belangrijke verkorting van de wekelijkse kerkgang. Voor deze en gene misschien nog wel een poosje langer uitslapen.... Als we nu de ogen sluiten, dan zien we met die van de geest naar het einde van het Pad. De ter kerke geroepenen en genodigden komen lopend en per fiets in hun zondagse kledij van gene zijde. Normaal knerpt het grint onder het schoeisel en fietsbanden. Nu heeft een overvloedige regen alles doordrenkt en worden er al gauw sporen in het pad gereden. Omdat het paadje erg smal is moeten de rijwieliers goed uitkijken om niet in een greppel terecht te komen. Als je nu een schaterlach hoort, heeft er iemand een schuiver gemaakt. Tegeltje breed In de twintiger jaren strijken de polder bestuurders over hun hart. Dan wordt het pad verbeterd. Er komt zowaar een tegelpad. Nou ja pad, het blijft toch een paadje. Maar één tegeltje, dat is dertig centimeter breed. En dat vereist van de voortgaanden op de tweewielers weer de nodige stuurmanskunst. De situatie lokt uit tot een soort behendigheidsspel. Zo van jongens onder elkaar. „Toch komt er niemand in de grippe terecht". Dan komen nu de gangers naar de bede huizen aan de Oudelandsedijk. Gaan linksaf, en dan is daar links van de boer derij een dreef dwars door het Oudeland naar het dorp. De Dreef is eigenlijk een verlengstuk van het Pad. Zo kom je ook aan het station. Nu wordt deze route, Dreef- en Pad en omgekeerd, niet uitsluitend door kerk gangers gebruikt. Het is per slot van rekening een openbare gelegenheid voor fietsers en voetgangers. Kijk, daar komt op een laat avonduur de tram uit de richting Middelharnis. Er zit een polderjongen in het rijtuig te wipgat- ten. Zou de machinist weer.... Ja hoor, die is welgezind en stopt ook even vlak voor de Dreef Boze worm De Dreef is er niet meer. Grondverzet- machines hebben ter plekke het polder motief grondig gewijzigd. En met de ruilverkaveling 1966 is het Kerkpad als zodanig opgeheven. Er wordt toch geen gebruik meer van gemaakt. Althans, niet door de mens. De natuur heeft er zich over ontfermd. En hoe. Voordezen kende het Pad alleen maar passanten. Nu zijn het haast allemaal vaste bewoners en of bezoekers. De fazanten en patrijzen zijn we al tegenge komen. Ook mussen en vinken spelen hier graag krijgertje tussen de rietplui men. Dalen nu af naar de bodem om eens lekker te roeren in de prut. Een laagje bladval wordt door de schimmel- fabriek verwerkt tot voedsel van het daaronderliggende kunstig borduur werk van wortelstokken. Er ligt een slak in zijn afgesloten huisje te slapen. Dan kronkelt er een vette worm om de wijs vinger. Het dier wringt zich in alle boch ten van boosheid omdat we hem naar boven hebben gedrild. Belaagd riet Een smeerwortel. Een plant die haar honing diep wegstopt. Daarom komen er hommels opaf met speciale lange tongen. Dat zijn vaste bezoekers. Op veel plek ken heeft een braamsoort domicilie gekozen. Hun klimmende, stekelige stengels omarmen die van het riet en rij ken zelfs naar de pluimen. Het riet heeft nog meer belagers. Zoals de brandnetels die al heel wat tegeloppervlakten heb ben bezet. Die tegels zitten er overigens niet meer. Tussen alle plantesoorten leeft er woont een heirleger van insekten en kruipend gedierte. Eigenlijk is het hier nog nooit zo druk geweest als na de overname door de natuur. En het zijn allemaal vertegenwoordigers van onze flakkeese fauna en flora die het in dit kleine leefgebied goed naar hun zin hebben. Zolang de zeis aan hun deur voorbij gaat, hebben ze niets meer te verlangen. Alleen de families Patrijs en Fazant heb ben nog één wens: Geen nieuwsgierig gedoe meer langs hun Kerkpad. J. V. P. PTT Post geeft ook dit jaar weer een decemberpostzegel uit met een geredu ceerde frankeerwaarde van 50 cent. Bij zonder aan de postzegel is z'n drie hoekige vorm. In 1936 gaf PTT voor het laatst een driehoekige postzegel uit. Met de decemberpostzegel biedt PTT Post haar klanten een korting op de verzen ding van kerst- en nieuwjaarskaarten. Vanwege het karaktervan de kortingsre geling (het betreft een kwantumkorting) is de decemberpostzegel uitsluitend ver krijgbaar in velletjes van 20 stuks. De prijs per vel is 10,-. Afhankelijk van de soort wenskaart (al of niet in open enve lop) levert het gebruik van de postzegel een voordeel op van 5 tot 15 cent per kerst- of nieuwjaarskaart. De regeling geldt gedurende de hele maand december. De postzegel is na 31 december 1989 wel bruikbaar, maar dan moet tot de normale frankeerwaarde aan postzegels worden bijgeplakt. De kortingsregeling geldt alleen voor kerst en nieuwjaarskaarten. Voor andere post gelden de normale tarieven. De driehoekige decemberpostzegel ver toont een feestelijk gekleurde linkerhelft en een sombere grijze rechterhelft. In het midden is een witte kaars geplaatst. Het geheel weerspiegelt de contrasten die zich in de maand december kun nen voordoen. Ontwerper is Hans Kruit uit 's-Graven- hage. De gebruikte kleuren zijn geel, magenta, cyaan, zwart en grijs. De postzegel is gedrukt met de rotatiediepdruk-tech niek. De oplage van de zegel bedraagt 11 miljoen velletjes. Op de postzegel-velletjes zijn naast de zegels een aantal versregels afgedrukt van de dichters Jeremias de Decker (1609-1666) en Han Hoekstra (1906- 1988). Martien Zandwijk, nieuwe voorz. Vai(groep Bloembollen L.T.B. De bloembollenkwekers van de L.T.B. hebben op 8 december j.l. Martien Zandwijk met ruime meerderheid van stemmen gekozen tot nieuwe voorzitter van de Vakgroep Bloembollen van de L.T.B. Martien Zandwijk volgt hiermee de heer Gerard Brouwer op. De heer Zandwijk is bloembollenkweker in Noordwijk. Hij runt zijn bedrijf samen met zijn zoon. Aktief Martien Zandwijk is bestuurlijk, een aktief man. Zo is hij o.a. voorzitter van het Milieuplatform Bloembollen, en bestuurslid van de K.A.V.B. Zaterdag 16 december a.s. wordt de laat ste wedstrijd van het jaar 1989 gehouden voor de leden van de hengelaarsvereni ging Krammer. Dit betreft een al jaren lange traditie, namelijk een surprise- wedstrijd, ledere deelnemer ontvangt deze dag meerdere prijzen. Inschrijven is helaas niet meer mogelijk. De loting wordt verricht tussen 09.30- 10.00 uur bij café de Geit te Oude Tonge en gevist wordt er van 11.00-14.00 uur vanaf het strand van Rockanje. Inschrijven voor de bootvistochten wel ke gehouden worden d.d. 20 januari 1990 op de Noordzee en 10 februari 1990 op de Oosterschelde is nog wel mogelijk en wel tijdens de surprise-wedstrijd of telefonisch bij C. van Poortvliet, (01857) 10 09. Wees er vroeg bij want vol is vol. De uitslag van de 4e zoutwaterwedstrijd had u nog van ons te goed. Dit betreft de wedstrijd welke op 2 december j.l. is gehouden vanaf het strand nabij Rockanje. 1. A Kromdijk258 cm. 2. J. 't Mannetje230 cm. 3. T. V. d. Poel217 cm. 4. A Bruinsma209 cm. 5. Arno Kromdijk178 cm. Rest ons nog om een ieder prettige kerst dagen en een voorspoedig 1990 toe te wensen. Nieuwe boeken Uit: 'Kleine Gauri b.v. LAHGS HET KERKPAD

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 13