EIÜVnDEtl-niEUWS Pools koor geeft concert in Oude Tonge Overdenking Spataderen Jeuk bij ouderen uit de Heilige Schrift Kerstconcert 'Excelsior'/'Amicitia' Wij zijn rentmeesters onzer goederen... Gevonden voorwerpen Jan Knape Mzn. 2e Blad VRIJDAG 8 DECEMBER 1989 No. 5858 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws. Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. BOEJtSKOOLKWAAL Een vriendin kreeg darmklachten en de specialist zei, dat het wondje door het eten van hoerenkool kwam. Hoe kan dat? Antwoord: De darmen van sommige mensen zijn erg gevoelig voor het grof gekrulde stugge blad van verse boeren kool. Wie al een zwakke darmwand had, kreeg daardoor wel eens een kleine darmbloeding. Voor hen kunt u beter de fijnere geblancheerde of voorgekookte boerenkool uit de diepvries nemen. Voor de smaak moet er toch vorst overheen gegaan zijn. ïüest u toch voor de verse boerenkool, kook die dan na het schoon maken voor kleine kinderen en voor personen die aan darmaandoeningen (kunnen) lijden, minstens 2V2 uur. OORIOGSSLOCM Weet u wat dit voor vreemde schuifbloem is? Antwoord: Een aanzetstukje om over een jasknoop te schuiven met de afbeel ding van een vergeet-mij-nietje, ver kocht in december 1943 ten bate van de toen door de N.S.B, georganiseerde „Winterhulp". CONPSNS VOORKOMCN Hoe voorkom ik druppels en plasjes water op onze koelkast en op de vrieskist? Telkens opbetten en droogwrijven helpt niet. Antwoord: Met veel vochtige lucht in de bijkeuken is condens moeilijk te voor komen. Leg een handdoek over koelkast en vrieskist, dan zet zich daar minder damp af, of het wordt gelijk opgezogen. En ventileer veel meer met afzuigkap en open (blijvende) luchtroosters, of laat zo'n onhoorbaar ventilatortje in het bovenraam aanbrengen. HOMGEttCMDS TAK IK vond een wandelende tak, maar wat moet ik dat dier 's winters te eten geven? Antwoord: U kunt haar in leven houden met ligustrumblad van die groen blij vende hagen. Ter afwisseling, en ook als de liguster bij strenge vorst stukvriest, kunt u haar seqoia, het erwtenplantje (een vetplant) of bijv. blaadjes van 't vlij tig liesje voeren. Sla wordt niet ge waardeerd. GMEH EN GEEL Ik heb een groene plant, waarvan de blade ren op dubbele schelpen lijken. De bloem pjes gaven zaad als dat van een paarde bloem, maar ontkiemde niet. De plant wordt nu geel. Wat doe ik verkeerd? Antwoord: Gezien uw brief is dit een Dischidia imbricata en die behoort tot de zijdeplanten (Asclepiadacea). Dit is een klimplant uit Maleisië en bezit dunne klimmende ranken, met daaraan tegenoverstaande vlezige bladeren die inderdaad aan schelpen doen denken. De bloemen lijken op die van de was- bloem (Hoya). Zoals bij vele tropische Ingezonden: Geachte redactie, In een van uw vorige nummers las ik de vraag over oude mensen die last hebben van jeuk, vooral 's nachts. In de homeopathie wordt daar één homeopathisch middel voor genoemd, n.l. Mezereum. Men kan daar van D3 3x daags 7 druppels of D6 3x daags 1 tablet van gebruiken gedurende drie a vier weken. Ik denk dat een droge huid de belang rijkste oorzaak is. Een droge huid kan veroorzaakt worden door vitamine A tekort. Vitamine A zit in levertraan, runderle ver, zuring, wortelen, boerenkool, spits kool e.d. Ik wil nog eens pleiten voor het gebruik van één paplepel levertraan in de win termaanden. Levertraan is goed voor de huid, de ogen, de botten en de weerstand tegen infectieziekten. Zoudt u mijn antwoord willen opne men? Bij voorbaat dank. L. P. Huijsen arts/voorlichter VSM Geneesmiddelen gewassen is het een „epifyt", hetgeen betekent dat er een andere plant bij nodig is, welke als basis voor de groei dient zonder dat daaraan voedingsstof fen worden onttrokken. U vertelt niet, hoe u het plantje behandelt. Waar schijnlijk hebt u het afzonderlijk in een potje gezet en kan het niet leven zoals het moet: als epifyt op een andere plant als bijv. de Robinia. Eigenlijk hoort het in een verwarmde kas thuis, omdat het vochtige warmte nodig heeft. De tempe ratuur moet in elk geval boven de 15°C blijven en het mag niet uitdrogen. U moet dus zonodig sproeien of nevelen met lauw water. Verder vraagt de Dischi dia veel licht. Met plantenvoeding moet u zéér matig zijn. Met jonge plantjes van dit soort zult u erg nauwkeurig te werk moeten gaan, want te veel van dit of te weinig van dat betekent vrijwel altijd het einde. op vrijdag 15 december zal het Pools Poznan Kathedraal koor onder leiding van Dr. Zdislaw Bemat een koncert geven in Cultureel Centrum 'de Gmtterswei' te Oude Tonge, 's avonds om kwart voor 8. Het Pools Poznan kerkkoor, wat bestaat uit jongens en mannen, is dit jaar op jubileumreis door Nederland en vertegen woordigt één van de rijkste muziek-tradities van Polen. De oprichting gaat terug tot de grondvesting van het eerste Bis dom in Polen in het jaar 968. Reeds 24 koncertreizen hebben zij verzorgd in onder andere Frankrijk, Kreta, Duitsland, België en zelfs Amerika heeft op het programma gestaan. De uitnodiging voor de 25e koncertreis kwam uit Giessenburg, van de 'vriendenkring Knapenkoor Poznan'. Tijdens enkele voorgaande koncertreizen hebben zij in Giessenburg steeds een rustpauze in kunnen lassen en aan kunnen sterken. Wekelijks verzorgen zijn in Polen de begeleiding van de kerkdiensten en geven hier ook regelmatig koncerten. De leden zijn steeds weer bereid om al hun vrije tijd te investeren in een intensief repetitie programma om zo, indien mogelijk, de koncertreizen naar 'Het Westen' mee te kunnen maken. Doorbrekend licht ,,0p Uwe zaligheid wacht ik, o Heere". (Genesis 49:18) Wij willen in deze adventstijd luisteren naar Gods Woord, zoals het tot ons komt in Genesis 49 vers 18. Die woorden bepalen ons bij een sterf bed. Advent en sterven.... is dat geen wonder lijke combinatie? We hebben daar moeite mee, omdat we met het sterven zelf moeite hebben. Advent.... dat is heilsverwachting. Sterven.... dat is geen verwachting meer hebben. Die sterven gaan, hebben afgedaan. Die spreken niet meer mee. Waarom dan in adventstijd spreken over sterven? Neen, als ge spreken wilt over verwach ting, bepaal ons dan niet bij het sterven suur, maar veel liever bij het geboorte uur van de mens. Want bij de aanvang van het leven is er verwachting en blijdschap, maar bij het einde van het leven is er droefheid en geween. Maar.... er is sterven en sterven. Alle ster ven is niet gelijk. Hij, die hier op zijn sterfbed ligt, is niet zonder verwachting. Integendeel. Zijn geloofsoog staart op de zaligheid, die zijn sterven tot eeuwig gewin zal maken. Wie is het die sterven gaat? Het is de aartsvader Jacob. Daar ligt de moede pelgrim, steunend op zijn staf. Hij heeft zijn zonen ontboden. Ze staan om Jacob heen en luisteren vol aandacht naar de woorden van vader. Het zijn diepe woorden van wijsheid en profetie. Nog even en de staf zal uit Jacobs han den glijden, zijn reis zal ten einde zijn. Inderdaad.... heerlijk sterfbed. Maar dat niet door de uiterlijke om standigheden. Want ook het leven van Jacob was vol wederwaardigheden, vol ook van afdwa ling en zonde. Reeds zijn naam was een aanklacht: 'hiellichter', bedrieger. Met list en be drog heeft hij menigmaal zijn doel trachten te bereiken. Neen, de grond van zijn verwachting ligt niet in hemzelf. Als hij op zijn zonden ziet, de zonden van de oude Jacobsna- tuur, dan is het voor eeuwig een verloren zaak. Maar dan is daar ook Pniël, het grote keerpunt in zijn leven. Dan is daar de worsteling met God, waar hij voor zijn leven kreupel werd, een gebroken mens, maar waar hij ook mocht overwinnen. Zijn oude naam wordt vervangen door de nieuwe naam: Israël.... vorst Gods. En terwijl Jacob spreekt, breekt door de nevels het licht door. Het licht, dat in de naam HEERE besloten ligt. Ja, hij mag God aangrijpen in Zijn Ver bondsnaam, de meest heerlijke openba ring van God in het Oude Testament. Jehova, de „Ik zal zijn"...., de trouwe, onveranderlijke God, Wiens trouw door onze ontrouw niet wordt teniet gedaan. En dan opeens, tussen zijn spreken door, roept hij het uit: „Op Uwe zalig heid wacht ik, o Heere". Het spreken van Jacob was een profe tisch spreken. Gedreven door de geest der profetie, mag hij zien en uitspreken, wat zijn zonen de eeuwen door ervaren zullen. Maar dat zien en doorgeven is niet zon der pijn. Ruben.... snelle afloop als der wateren. Simeon en Levi.... vervloekt zij hun toom. Zebulon.... hij raakt de volken aan, het gevaar van verwereldlijking. Issaschar.... neerliggend tussen twee pakken. Dan.... een slang aan de weg. Gad en Aser en zomaar verder.... Naf- tali. Jozef, Benjamin. Dieren zijn symbolen voor verschil lende van zijn geslachten: de leeuwen welp, de sterk gebeende ezel, de adder slang naast de weg, de losgelaten hinde, de verscheurende wolf. Strijd ziet Jacob, strijd en nog eens strijd. Maar.... zal Israël dan nog blijven bestaan? Maar zie.... in de nevels breekt voor Jacob het licht door. „Juda, gij zijt het". In de geest mag hij zien, dat de scepter van Juda niet zal wij ken, noch de wetgever van tussen zijn voeten, totdat Silo komt. Hij komt... Silo. Hij komt.... de Messias. Gods belofte wordt heerlijk vervuld. (slot volgt) B. H.H. Ingezonden: Geacht Eilanden Nieuws, In de krant van vrijdag j.l. gaf u het adres van de spataderkliniek in Terwolde. Maar dichterbij kan het ook, n.l. in het Bethesda-ziekenhuis te Dirksland. De briefschrijf(st)er moet wel even naar de huisarts om een verwijskaart voor de chirurgen. Bij de eerste afspraak pro beert hij u wel over te halen tot een ope- reatie, maar ziet hij dat u voet bij stuk houdt en wil spuiten, dan gaat hij daar toe over. U voelt er echt niets van en meestal bent u met enkele behandelingen klaar. De eerste 24 uur wordt u gezwachteld met schuimrubber en een elastisch ver band. Daarna twee weken met alleen het elastisch verband. U mag veel lopen, alleen niet stil staan. Na 2 weken worden de andere aders ingespoten. U mag maar enkele cc vloei stof per keer hebben. Praat u er eens over met uw huisarts. Echt, het resultaat is tot nu toe ver bluffend. Veel succes. Naam en adres bij redaktie bekend. MIDDELHARNIS 428 bruine kinderschoen met witte veters. 432 sleutel Peugeot klein sleuteltje aan rode hanger. 434 wit balletschoentje mt. 31 re. 435 meterdoosje/lichtmeter V. fotografie. 440 zwarte portemonnee. 444 bruine leesbril in etui. 463 sierwieldeksel van Opel. 465 kinderschoentje mt. 20 blauw/rood. 475 sjaal groen/blauw/rood. 487 Ups huisdiersleutel. 490 zilveren kettinkje met hartje 'J'. DIRKSLAND Op woensdag 13 december 1989 geven muziekvereniging 'Amicitia' en ge mengd koor 'Excelsior', beiden uit Dirksland, weer het traditionele kerst concert in het verenigingsgebouw 'de Schakel'. Aan dit concert wordt meege werkt door de muziekver. 'Amicitia', het gemengd koor 'Excelsior' en het kinder koor 'Apollo' uit Nieuwe Tonge. Dit koor telt 49 kinderen en staat onder lei ding van mevr. Nelleke Bruggeman-de Bonte. Naast onder andere solistissch optreden is er ook een gezamenlijk optreden van 'Apollo' met 'Excelsior' en 'Amicitia' met 'Excelsior'. De zaal is open om 19.00 uur en de aan vang van het kerstconcert is 19.45 uur. De toegang is gratis. Kerstbijeenkomst Lichamelijk- en verstandelijk gehandicapten De afdeling Flakkee/SchouwenA"holen van 'Helpende Handen' gehandicapten zorg van de Gereformeerde Gemeenten hoopt D.V. Zaterdag 16 december a.s. een kerstbijeenkomst te houden met zowel lichamelijk- als verstandelijk gehandicapten. Deze bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw 'Rehoboth' van de Gerefor meerde Gemeente achter de kerk aan de Geldersedijk te Dirksland. Aanvang half drie. Na de Kerstvertelling, vrije vertelling, afgewisseld door gezamenlijk zingen, zal door alle aanwezigen worden deel genomen aan een gezamenlijke brood maaltijd. Alle gehandicapten met ouders, verzor gers of begeleiders zijn van harte wel kom: ook van buiten de Gerefor meerde Gemeenten. Doe mee! voor een schoner milieu!! AKTIE ZUINIG STOKEN 01870 4844 Onafhankelijk HYPOTHEEK-ADVIES VERVOLGVERHAAL - 2 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape Ze waren een ogenblik stil na die uitval van Frans en ze stonden met stille, ern stige gezichten, alsof ze over de zaak nadachten. Piet trok heftig zijn neus op en neer. Dat deed hij altijd als hij over iets piekerde. Daarom werd hij nooit anders genoemd dan 'het Konijn', of soms ook wel 'Bibbersnoet', maar bijna niemand durfde dat te zeggen als hij het horen kon. Niet omdat de jongens bang voor hem waren, want Piet was zo moedig niet, maar Piet beschikte over veel zakgeld en voor zijn vrienden was hij meestal royaal. Daarom vonden de meeste jongens het beter om maar geen ruzie met Piet te maken. Doch Frans gaf daar niet om. Hij vond het wel fijn om Piet te tarten. Waarom hij dat fijn vond had hij eigenlijk nooit goed begrepen, maar nu wist hij het. Hij had een hekel aan Piet!.... Omdat Piet een boerenzoon was en hij maar een arbeidertje van zijn grootvader!.... En omdat Piet altijd uit de hoogte op hem neerkeek!.... Was hij er minder om, dat zijn vader maar een arme landar beider was?.... Hij kon minstens zo goed leren als Piet, en als het op vechten aankwam kon hij hem gemakkelijk onder krijgen. En als het er om ging om iets te durven net als nu.... Er was diepe min achting in zijn stem, en hij voelde zich torenhoog boven Piet uitsteken, toen hij vroeg: „Nou.... durf je het soms wèl,.... bibberneus?".... Piet keek hem aan met twee vijandige ogen. Kees zei vredelievend: „Laten we nu geen ruzie maken, jongens.... Wat heb je daar nu aan?.... Laten we lie ver de meisjes in het donker zetten".... „Als jij maar weet wie het doet", zei Frans. Toen werd het weer stil onder de lantaarn. „Kom, laten we maar weggaan", vond Kees einde lijk, „wat schiet je daar nu mee op, om hier zomaar te staan".... Maar Piet was van een ander gevoelen. Hij kon zich niet losmaken van de gedachte hoe mooi het wel zijn zou als in het handwerklokaal nu ineens het licht uitfloepte. En Frans zou er best voor te vinden zijn, om de hoofdkraan te gaan dicht draaien. Dat was altijd zo met Frans, hij begon met er ruzie om te maken, en als je dan niet voor zichtig was kon je met hem vechten. Maar als je eens even met hem redeneerde dan dacht hij er niet lang meer over en dan deed hij het wel. „Wie is er over begonnen?".... vroeg Piet. „Ik niet!".... zei Frans. „Wie heeft er gezegd: wat zou dat fijn zijn als het licht plotseling eens uit ging bij de meisjes?".... „En wie heeft er gezegd: „Laten we de gaskraan in de gang dicht gaan draaien?".... hield Piet vol. Frans gaf er geen antwoord op. Hij leunde onver schillig tegen de lantaarnpaal. Piet vervolgde, hij had zich vast voorgenomen, dat Frans het moest doen: „Nou.... wie doet het nou?.... Dat is de vraag!.... Nu staan jullie daar, maar wat schiet dat nou op!.... Als het nog gebeu ren moet, dan is het hoog tijd hoor". En hij haalde zijn horloge voor de dag om te kijken hoe laat het was. Dat deed hij langzaam en met grote ernst, want hij had het zilveren horloge verleden week van zijn vader gekregen toen hij twaalf jaar werd. „'t Is haast kwart over vijf', zei hij nog. „Laten we nou opschieten, de anderen kunnen ieder ogen blik komen en dan komt er niets meer van.... Voor uit Frans, doe het nou".... Daar had je Piet weer met zijn zilveren horloge. Frans voelde een neiging in zich opkomen, om hem het horloge uit de hand te slaan, zodat het kapot zou vallen op de straatstenen. Maar hij deed het niet. Wat gaf hij er eigenlijk om!.... En weer werd het stil onder de lantaarn. Frans stond er nog altijd bij of de hele zaak hem niet meer aanging en Piet begon met zijn klomp aan dachtig in een grote plas te roeren. Ineens hield hij op. „Als je het licht uit gaat draaien trakteer ik als de school uitgaat".... Vol verwachting keek hij naar Frans hoe die het op zou nemen. Piet had het kunnen weten, dat de in het vooruit zicht gestelde traktatie geen succes zou hebben. Frans haalde onverschillig zijn schouders op en bromde: „Hou je rommel.... ik heb niets van je nodig!".... Toen probeerde Piet het nog eens op een andere manier: „Ik geloof, dat je het zelf niet durft!".... onderstelde hij. Nu kwam er leven in Frans. „Niet durven?".... vroeg hij. „Bah.... als ik dat nog niet durfde!".... Piet voelde dat hij won. „Nou,.... doe het dan!".... tartte hij. „Maar je durft het zelf niet!".... En alsof hij er verder geen belang meer bij had begon hij weer met de punt van zijn klomp door het water te roeren.... Bijna liep Frans er in. Op het laatste ogenblik begreep hij nog de toeleg. Maar ze zouden niet om hem lachen. Hij wist wat beters en hij stelde voor: „Weetje wat.... laten we er om trekken wie het licht uitdraait... Dat is eerlijk.... Ik heb lucifers".... Hij moest er om denken hoe prettig het zou zijn als het lot op Piet viel! Die braniemaker zou niet dur ven.... En al de jongens van school zouden het weten.... en ze zouden hem uitlachen!.... Piet hield op met roeren. „Jij moet het eigenlijk doen.... jij bent er over begonnen!.... Wat zeg jij er van. Langen?".... Hij deed een stap achteruit om zijn klomp uit te doen. Met zijn arm leunend op de schouder van Kees voelde hij aan zijn kous en vroeg nog eens: „Wat zeg jij er van?".... Kees gaf geen antwoord. „Heb je een natten?" informeerde hij belangstellend. De ander schudde van nee. „Zeg hou eens wat", drong hij aan. „Frans moet het licht uitdraaien, wat zeg jij, hij is er het eerst over begonnen".... Kees haalde zijn schouders op. Hij was niet de aangewezen man om hier uitspraak te doen. Hij hield graag iedereen te vriend. En hij was nog niet vergeten, dat Piet hem daarstraks zo onvriende lijk behandeld had. Zijn schrale figuur stond er hulpeloos bij en zijn houterig gezicht keerde zich van de een naar de ander. „Jij bent er over begonnen".... zei Frans. Zijn wij zende vinger stootte tegen Piet's borst, zodat hij een stap achteruit moest doen. „Houdt daar nu je mond over, dat ik".... Piet viel hem nadrukkelijk in de rede: „'t Is wel".... „'t Is niet!".... „Nou, vooruit dan, strootje trekken", gaf Piet toe. Hij zag, dat Kees hem alleen liet staan. Hij was er boos om, maar dat liet hij niet merken. Waarom hielp Kees hem nu niet? Hij troostte zich nog met de overweging, dat hij toch maar één van de drie kansen had. (wordt vervolgd) Een ex-patiënte De label voor de week van: 27 november t.e.m. 3 december 1989 Normaal Jaar- Weekstreef- verbruik verbrulk verbruik 500 m= 16 m= 80 m' 600 m' 19 m= 96 m' 700 m= 22 m' 112 m' 800 m= 26 m= 128 m» 900 m= 29 m' 144 m' 1000 m' 32 m= 158 m= 1100 m' 36 m= 176 m= 1200 m= 39 m' 191 m= 1300 m= 42 m= 207 m' 1400 m' 46 m^ 225 m' 1500 m» 49 m' 239 m' 1600 m= 52 m= 255 m' 1700 m' 56 m' 272 m' 1800 m= 59 m' 288 m' 1900 m' 63 m= 303 m' 2000 m= 66 m' 320 n\' 2200 m' 73 m' 352 m3 2400 m» 79 m' 384 m^ 2600 m= 86 m= 414 m' 2800 m» 93 m= 449 m' 3000 m= 100 m' 479 m^ 3500 m' 117 m= 560 m' 4000 m= 134 m' 640 m» 4500 m' 150 m= 720 m' 5000 m= 168 m» 800 m' 5500 m^ 185 m' 879 m' 6000 m= 202 m» 960 m» Weergegevens Valkenburg Z-H berekeningsmodel NV. GEB ZHW Weersomstandigheden: Afgelopen week lag de buitentemperatuur ruim beneden normaal, het waaide echter minder hard dan normaal. TIP VAN DE WEEK: Dubbel glas geeft een comfortabele kijk op wonen. Vraag uw energiebedrijf naar de besparing. b.v. ¥¥*¥***¥*¥***********»»***»*»*****¥****»******»*******¥**¥********»*****¥**»»*»»**»»*4t»*******»**»*»¥***^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 5