Unieke veiling voor Familieliuis Predil(beurten 'De IVIotte' onderzoekt bodem bij 't voormalig Gasthuis SommeJsdijlc CPB 'Goeree' houdt Kerstavond Politierechter bestraft - in Sommelsdijlc misdrijven en 'stommiteiten' Delta-visboot omgeslagen S:i^ Zuid-Holland Zuid behaalt omzetrecord Sommelsdijk ontwinkeld? Hulpverlening in Bijzondere Noden Fa. B. van Eek Zn. Dam- en Schaakvereniging 'Ontspanning' te Ouddorp Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS" .rjü VRIJDAG 8 DECEMBER 1989 Ter gelegenheid van het bereiken van een nieuw omzetrecord zal maandag 18 december aanstaande bij veiling Zuid-Holland Zuid in Barendrecht een grote aktie worden gehouden ten bate van het Familiehuis voor kan kerpatiënten in Rotterdam. Tijdens een speciale veiling, waarbij Lee Towers als afslager optreedt, zal geld worden ingezameld voor dit projekt van de Dr. Daniël den Hoed kliniek. Veiling Zuid-Holland Zuid bereikt be gin december door behalen van een omzet van meer dan 225 miljoen gulden een nieuw hoogtepunt in haar geschie denis. De omzet in groenten en fruit is bijna verdubbeld sinds ZHZ vijftien jaar geleden ontstond door een fusie van zes lokale veilingen. Bestuur en direktie van ZHZ hebben er bewust voor gekozen het behalen van het omzetrecord te vieren met een aktie voor een goed doel. Bij andere veilingen is het traditie in een dergelijk geval alle relaties een presentje te geven. Dat is natuurlijk niet verkeerd, maar als je in de gelegenheid bent iets te doen voor mensen die het echt goed kunnen gebruiken, moet je dat niet nalaten, aldus de direkteur van veiling ZHZ, A Kerstens. De keuze van bestuur en direktie is gevallen op een speciale veiling ten bate van het Famniliehuis voor kankerpa tiënten in Rotterdam. „De Dr. Daniël den Hoed kliniek is net als veiling ZHZ gelegen op het eiland IJsselmonde en richt zich ook op het hele zuidwestelijke deel van Nederland", verklaart sekreta- ris J. Zevenbergen. De grote Familiehuis-veiling op 18 december wordt in vele opzichten uniek. Alle telers in het aanvoergebied van ZHZ zijn gevraagd gratis een deel van hun produkten af te staan voor deze vei- One More Voice, het Interkerkelijk Jeugdkoor op Goeree en Overflakkee zingt op het Kerstfeest van de Christe lijke Plattelandsvrouwenbond 'Goeree' in het verenigingsgebouw 'Dorpstien- den' te Ouddorp op 13 december a.s. Aanvang 20.00 uur. Begeleiding aan de piano Johan van Erkelens te Goedereede. ling. Verder zal voor het eerst in de geschiedenis van het Nederlandse vei lingwezen geïmporteerd produkt (bana nen, citrusvruchten, exotisch fruit) onder de klok worden gebracht. Hiertoe heeft een aantal grote importeurs op handelscentrum ZHZ zich bereid ver klaard. Naast produkten in normale verpakkin gen zullen ook fraaie assortimenten groenten en fruit worden aangeboden. De organisatoren verwachten dat deze gretig aftrek zullen vinden als relatie geschenk. Ook het koperspubliek op 18 december is bijzonder. Naast de bekende inkopers van groenten en fruit zal een beperkt aantal andere gegadigden worden toege laten tot de afmijnzaal. Te denken valt aan direkteuren van bedrijven en instel lingen. Zij kunnen tijdens deze speciale gelegenheid zelf aan de knop gaan zit ten om bijvoorbeeld pakketten groenten en fruit te kopen voor personeel of rela ties. Alle kopers betalen een toegangs prijs van 100 gulden. Öe produkten zullen aan de man wor den gebracht door Lee Towers. Als ambassadeur van het Familiehuis-pro- jekt was hij onmiddellijk bereid deze aktie van veiling Zuid-Holland Zuid te ondersteunen. Samen met de afslagers van ZHZ zal hij kopers motiveren een zo hoog mogelijk bedrag bijeen te brengen. Nieuwe biusideding brandweer IMiddelharnis en Sommelsdijk Voor de aanschaf van nieuwe bluskle- ding voor de brandweerploegen van Middelhamis en van Sommelsdijk, heeft de gemeenteraad gisteravond een krediet van ƒ24.225,55 beschikbaar ge steld. De huidige kleding is - aldus de toelich ting - „hoog nodig aan vervanging toe". Dat is nog niet het geval met de kleding van de ploegen van Stad en Nieuwe Tonge die een mindere hulpverlenings frequentie dan Middelhamis en Som melsdijk hebben, waaruit kon blijken dat de gevraagde vervanging niet om veiligheidsredenen werd gevraagd. „De Middelhamisse en Sommelsdijkse bluspakken zijn versleten", kon de raadsvoorzitter verzekeren; „ze knap pen op de naden open en gaan scheuren vertonen". Ter zijner tijd zullen trou wens ook de bluspakken van de beide andere blusploegen worden vervangen, maar niet eerder dan wanneer dat nodig is. (vervolg van voorpagina) Worsteling na het sluitingsuur Een Sommelsdijkse jongeman had vo rig jaar december zowel de eigenaresse als de barman van 'Quartier Latin' op het Middelhamisse Vingerling mishan deld, al zou verd. het nooit zelf zo genoemd hebben, 't Leek hem nogal overdreven die zware term mee te geven aan een konfliktje waarvan er elke week wel zo'n honderd voorkomen, zo stelde hij zich voor. Verdachte had na slui tingstijd vorenbedoelde horecagelegen heid nog binnen gewild, maar hem was de toegang geweigerd, „en terecht" vond de Off Verd. had zich nogal geërgerd aan de rol van de barman, die volgens hem die avond 'op sensatie belust' was geweest en z'n 'bemoeizuchtig hoofd' had laten zien. Van verd. had'ie er een 'knal' op gekregen en, in een reflex achteruit slaand had hij ook de eigenaresse geraakt. Overigens had de barman temggetrapt waardoor de hand van verd. 4 weken in 't gips moest. „Met dat letsel bent u al flink gestraft, maar 't was uw eigen optreden dat de aanleiding was" berispte de Off de ver dachte. „U voelt zich al beledigd door dat iemand naar u keek, maar zelf reageerde u met het slaan veel agressie ver. U zegt dan wel in principe geen vrouwen te slaan maar 't gebeurde wel!" „Wat een merkwaardig gedrag toch", vorste ook de Officier over de daden van de jongeman die nooit eerder met justi tie in aanraking is geweest, „....als ze me in m'n sop gaar hadden laten koken was er niks aan de hand geweest", mokte verdachte. „Je hebt een medemens maar gewoon met mst te laten!" bitste de Off temg; hij kon het volstrekt billijken dat aan verd. op het late tijdstip de toegang was gewei gerd; de exploitant heeft nu eenmaal de plicht ook die orde te bewaken. Eis en uitspraak 600,- subs 6 dgn. hechtenis. Geen grote koppen De 'grote koppen' waarmee zijn aan houding destijds in de kranten heeft gestaan heeft de Oostflakkeese ver dachte zeker niet in 'Eilanden Nieuws' aangetroffen. Een sympathieke kerel, een goed vakman en een harde werker is hij en niet in ónze krant zal hij over de hekel zijn gehaald, ook niet nu, nu ver oordeling volgde. Het ging in een aantal gevallen om het omkatten (het van een ander chassisnummer voorzien) van gestolen wagens die weer werden door verkocht. Uiteraard had verd. geweten waar hij mee bezig was, maar hij had het gedaan om zijn garagebedrijf te redden. De man die vanaf z'n kindse jaren met verd. bevriend was geweest en die hem nu hielp bij de administratie van het bedrijf, had één keer valsheid in ge schrifte gepleegd door een kentekenbe wijs te veranderen. Ook hij stond te recht, maar hij kwam er af met een geld boete van 500,-, nadat de Off aanvan kelijk 2000,- had geëist. Met verdachte had de Off een wat zuur dere appel te schillen want wat hij gedaan had was niet terug te brengen tot een 'stommiteit' die z'n vennoot was ver weten. De twee hadden een vennoot schap onder firma waarvan het resultaat is dat ze elk een ton hebben verloren nu de zaak is opgeheven. In zijn requisitoir kon de Off. tot geen andere conclusie komen dan dat de ten- lastegelegde opzet-heling wettig en over tuigend bewezen was. Het was ver- dachtes geluk dat de meervoudige Kamer geen capaciteit had om z'n zaak te behandelen want daarvan zou de uit komst een meer kwalijke zijn geweest. Nu kwam verdachte er af met de moge lijkheid tot een vervangende strafwaar- in hij op nog nader vast te stellen uren op een nader vast te stellen plaats z'n diensten zal moeten verlenen. Zijn raadsman bepleitte dat met succes na dat de Off een gevangenisstraf had ge- eist. De Politierechter zag daar geen enkel heil in. Verdachte heeft vanuit de regio toch al een behoorlijke portie so ciale controle over zich heen gekregen. De Politierechter was het er geheel mee eens dat verdachtes handelingen uiter mate verwerpelijk waren („de pest van de maatschappij") maar hechtenis zou verdachte z'n baan kosten. Daarom ook wat de Politierechter be treft een alternatieve straf en geen geld boete omdat verd. toch al voldoende financiële misère heeft ondervonden. Een polyester visboot, de Delta 880, is gistermorgen vroeg, voor de Ouddorpse kust omgeslagen en na enige tijd op het strand aangespoeld. De eigenaar-schip per, sportvisser uit Vlijmen, had kans gezien op dè romp van z'n boot te klim men. Z'n vismaat, die met z'n eigen boot in de buurt was, maar door zware rollers de drenkeling niet kon bereiken zonder zelf gevaar te lopen, alarmeerde via de 27 MC de kustwacht die 'de Griend' erop af stuurde. De politie bracht vervolgens - met de Landrover - de man vanaf het strand naar de inmiddels wachtende ambulance die de drenkeling, met onder- koelingsverschijnselen naar het zieken huis bracht. Zondag 10 december 1989 Tweede Adventszondag OUDDORP Herv. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. D. Heemskerk, v.m. bedie ning Heilig Avondmaal en nam. nabetrachting Heilig Avondmaal. Woensdag 13 december: 19.30 uur ds. H. Zweistra, Maartensdijk Ger. Gem. 9.30 en 16.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur dhr. A. v. d. Schee en 15.00 uur ds. J. C. van Westen- bragge, m.m.v. Aaltens Chr. Man nenkoor Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur dhr. W. Tanis. GOEDEREEDE Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. den Hoed, Sliedrecht en 18.30 uur ds. A. Kastelein. STELLEND AM Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Codée en 18.00 uur ds. T. E. van Spanje; kollekte bijstand in het pastoraat Ger. Kerk 10.00 uur ds. W. T. Knoeff en 17.00 uur ds. C. Maas. MELISSANT Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vlietstra jr., v.m. bediening Heilige Doop en nam. D.L. IlI/rV, 14; extra kollekte verwar ming Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 uur ds. P. Rozeboom en 17.00 uur ds. S. Schoon Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. het Lam en 18.00 uur ds. D. Scheepmaker; extra kollekte diako- nie Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Koster. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 uur ds. T. E. van Spanje, bediening Hei lige Doop en 18.00 uur kand. J. van Dijk, Nieuw Lekkerland; extra kol lekte Onderhoudsfonds Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A de Lange, v.m. bediening Heilige Doop; extra kol lekte kerkvoogdij Lukaskapel 10.15 uur ds. J. T. Cazander Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. Berveling, Breda Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. J. Visser, Rotterdam. MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. ten Klooster, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. M. Goudriaan, Apeldoorn; extra kol lekte kerk Chr. Ger. Kerk 9.30 uur (voorber. H.A.) en 18.00 uur ds. A. Baars Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 en 17.00 uur kand. J. van Wallinga Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur lees dienst en 14.30 uur ds. J. P. v. d. Wal. NIEUWE TONGE Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Belder; Ie kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte quotum Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. OUDE TONGE Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. N. P. J. Kleiberg, v.m. voorbereiding Heilig Avondmaal Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur student C. Hogchem, Kootwij kerb roek. STAD aan 't HARING'VLIET Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. Joh. de Rijke, v.m. voorbereiding Heilig Avondmaal Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur drs. S. Schoon en 18.00 uur ds. P. Rozeboom. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vos, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzeg ging Heilig Avondmaal Ger. Kerk 10.00 uur ds. Z. C. Versluis en 18.00 uur drs. J. Staat. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. J. Catsburg, Goudswaard en 18.00 uur ds. C. J. W. Verboom; extra kollekte fonds pred.plaats Her kingen Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 uur dhr. K. Baas en 18.00 uur drs. Joh. Brui ning. LANGSTRAAT Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Herk, Sint Annaland. ZIERIKZEE Evang. Lutherse Gem. geen dienst. SINT MAARTENSDIJK Herv. Gem. 9.30 uur (H.A.) en 14.30 uur ds. J. G. van Loon Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst Oud Ger. Gem. 3x leesdienst SINT ANNALAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. Groenendijk uit Sommelsdijk en 18.00uurds.C. Oor schot uit Dordrecht Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Gem. in Ned. 9.45,14.15 en 18.15 uur leesdienst. De amateur-archeologenvereniging 'de Motte' heeft sinds vorige week zaterdag weer een pracht opgraving onderhan den. Die vindt plaats op de plek aan de Sommelsdijkse van Gorcumstraat waar tot in de vijftiger jaren van deze eeuw het uit het midden van de 17e eeuw daterende Gasthuis heeft gestaan. Heel spijtig dat dat prachtige-, maar in verval geraakte gebouw onder de slopershamer is gevallen. Het zou nu een waardevol monument zijn geweest. De amateur-archeologen hopen nu, in de bodem, nog herin neringen uit het verleden op te diepen. De plaats waar het Gasthuis stond zal, evenals het naastgelegen perceel waar tot voor enkele jaren een landbouwschuur stond, met nieuwe woningen worden bebouwd; waarom 'de Motte' de gelegen heid kreeg bodemonderzoek te plegen. Een nieuw verenigingslid, dhr. Tieleman uit Nieuwe Tonge had voor het grovere werk een graafmachine ter beschikking waarmee hij de bovenste grondlaag verwijderde waaronder al interessante vondsten tevoorschijn kwamen, zoals een welput en de beschoeiing van wat oudtijds 'de Boerekoaie' werd genoemd, een haventje dat in verbinding stond met de Wilde manskreek die via een sluisje in de Oudelandsedijk in verbin ding stond met 's Landshaventje dat weer toegang gaf tot een uitloper van-, en daarmee tot het open water van het Haring vliet. Een mini handelshaventje lijkt het daar, aan de van Gorcumstraat te zijn geweest, bereikbaar voor kleine, platte bootjes die wellicht landbouwprodukten vervoerden. Architect v. d. Zwan uit Middelhamis heeft dat verleden opge diept en van hem is ook de fronttekening van het Gasthuis en de reproductie van de kaart waarop de vroegere situatie met Gasthuis en haventje te herkennen is. Zaterdag kwamen, behalve de hoogst interessante resten van de beschoeiing ook de gebruikelijke aardewerkscherven uit de 15e en 16e eeuw naar boven. Het haventje moet vanaf 1465, het jaar waarin Sommelsdijk werd gesticht, tot in het midden van de 18e eeuw in gebruik zijn geweest. IvOm nOUiiii (ingezonden) Geachte bewoonster Voorstraat 43, Sommelsdijk, en evt. andere onge ruste Sommelsdijkers. N.a.v. uw schrij ven over de ontwinkeling van Som melsdijk hebben wij, enkele winke liers, hier een inventarisatie van de handel die in ons dorp is. Te beginnen met de voedingsmiddelen sector: 5 gevestigde levensmiddelenzaken die een zeer volledig en up-to-date pakket aanbieden; 2 gevestigde warme bakkers met zeer hoogstaande kwaliteitsproduk- ten; 1 heel vakbekwame slager; 2 drogis ten; 1 natuurvoeding en reform-speciaal zaak. Dan de nodige rijdende winkels van melkhandelaren, bakkers en groente/ fruit handelaren. De wekelijkse markt voor uw eigen deur. 1 slijterij; 3 cafe's; 1 snackbar. Verder zijn hier nog gevestigd: 1 kapper voor dames en heren; 3 schoonheidsspecialistes; 2 pedicures; 2 textielzaken; 3 meubel-, en aanverwante artikelen-zaken; 1 muziekhandel; 1 fotozaak; 1 verf- en behangwinkel; 1 glashandel; 2 boekhandels; 1 speelgoed zaak; 3 drukkerijen; 1 rijwielhandel benzinepomp; 3 garagebedrijven met verkoop auto's; 1 taxiverhuurbedrijf garage -I- benzineverkoop; 1 auto uit denk en spuiterij; 1 zaak in motoren en bijbehorende artikelen; 1 zaak speciale auto-accessoires; 1 auto-onderdelen- handel; 1 autobandenhandel; 1 wasse rette en stomerij; 1 zaak voor alle soorten gereedschap, benodigdheden voor huis, tuin en landbouw, huisbran dolie enz. enz.; 1 hoveniersbedrijf; 1 twee-de-hands zaak; 1 las- en construc tiebedrijf; 1 handel en fabriek voor jalouzieën; 3 loodgieters; 1 handelaar in verwarmingselementen; 1 zaak voor revalidatie-techniek en orthopedische hulpmiddelen; 3 aannemers; 1 schoon maakbedrijf; autorijscholen; uitgebreid deurwaarderskantoor; 1 makelaar; 1 Het deputaatschap tot hulpverlening in Bijzondere Noden van de Geref Ge meenten houdt zich intensief bezig met hulpverlening aan mensen, waar ter wereld, die getroffen worden door aller lei rampen, honger enz. Ook de hulpverlening aan Christenen die ter wille van hun geloof in vaak kom mervolle omstandigheden leven, heeft grote aandacht. De verkoop van onder staande artikelen is ter hand genomen om hiermede ook financiën bijeen te krijgen voor de noodzakelijke hulp verlening. Kerstzang: 'Leer m'U danken daarvoor', een nieuwe CD of mus.cass. van het mannenkoor Groot Rotterdam voor resp. 39,90 en 22,50. 'Lof zij de God van Israël', een nieuwe CD of mus.cass. van het mannenkoor Ethan Yerseke voor resp. ƒ35,- en ƒ22,50. Eveneens Kerstzang. Tevens 2 mus.cass. van het mannenkoor Ethan en orgelspel in de Grote Kerk te Dor drecht, getiteld: 'Daar ik U aanroep in mijn noden' en 'Gij zult mij leiden door Uw raad', prijs 20,- per m.c. Vertelcassette met vier (niet eerder gepu bliceerde) kinderverhalen van mevr. A. Vogelaar-van Amersfoort, prijs 15,-. Verder nog enkele CD's en m.c.'s o.a. van het Dirkslands Mannenkoor en het Noordermannenkoor. Alle prijzen excl. verzendkosten. Belt u eens met de afd. voorlichting: E. Boender Boudewijnstraat 13 1343 AD Stad aan 't Haringvliet Tel. (01871) 22 39 advocatenkantoor; 1 accountantskan toor; verzekeringen; 2 huisartsen; 2 tandartsen. Misschien zijn er nog enkelen vergeten, zoals de huisschilder die we hier toch ook gevestigd hebben, en de uitgever van Eilanden Nieuws. Dank voor uw aandacht, en zoals u ziet kunt u voor heel veel in uw zeer naaste omgeving terecht als u dat wilt. De Cliristenvrouw, afd. Diricsland op D.V. woensdag 13 december bent u hartelijk welkom op onze Kerstviering in 'Onder de Wiek'. Aanvang 19.45 uur. Ds. T. E. van Spanje uit Herkingen zal de meditatie houden. Deze avond kunt u zich ook opgeven voor de broodmaaltijd op 17 januari. Denkt u nog om de koffie voor Roeme nië, dames? Westdijk 33-56 Middelhamis JATel. 01870-3035-2060 fjFietsen, brommers, reparatie DIERENBESCHERMING Aan komen lopen: katertje, plm. 6 weken, donkergrijs gecyperd met wit befje. Inl.: (01878) 14 83. Uitslagen van 4 december 1989 Dammen: J. W. Stoof - C. TanisO - 2 J. van Koppen - J. VisbeenO - 2 "K Tanis - L. Moerkerk1 - 1 P. van Dam - J. P. ten HoveO - 2 C. Mierop - J. Westhoeve1 - 1 A. Meijer - J; Moerkerk2 - O Schaken: J. Dijkstra - A. J. KasteleinO - 1 E. Santifort - Jac. Santifort1 - O P. Westhoeve - J. Soeteman1 - O J. van Huizen - A. van Huizen1 - O J. Grinwis - R. Kickert1 - O W. Breen - NAL. van Doom1 - O K. V. d. Wende - WHM. van GeelenVi - Vi P. Westhoeve - A. J. Kastelein1 - O De gevel van het Gasthuis. Voorzichtig wordt, onder leiding van ervaren Motte-leden, de welput blootgelegd. De nieuwe leden Erwin de Waard, Arco van Antwerpen en Maarten Driesse kregen gelijk een mooi stukje praktijk. Detail uit een kaart d.d. 1616 waarop het Gasthuis en het haventje te zien zijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1989 | | pagina 2